Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » wtorek, 24 kwietnia 2018, 17:31

Rumcajs pisze: Sory racja zapomniałem że do PCC są osobne deklaracje, nie wypelniałem wczesniej pita myslałem że to na nim się to sumuje aż do tych kilkastet % podatku od całości
PCC termin 14 dni do zapłaty od daty transakcji, jedna transakcja = jeden formularz 3 strony.

Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 23 października 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: piter55 » wtorek, 24 kwietnia 2018, 17:35

Wydawało mi się, że koszty wykazuje się dopiero w momencie uzyskania z nich dochodu/straty. Tzn. jeśli kupiłem jakieś krypto w 2017 roku, a sprzedałem w 2018 to dopiero w Picie za 2018 rok wykazuje koszt uzyskania tego krypto, który faktycznie poniosłem w 2017.
Natomiast cytat z ostatniego arykułu http://bitcoin.pl/wiadomosci/prawo-i-po ... yptowaluty
przedstawia się tak:
...Koszty wykazać należy w dacie ich poniesienia – zatem wyłącznie w roku, w którym faktycznie zostały one poniesione...
Więc jak to w końcu jest?

Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 24 kwietnia 2018
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Tommek » wtorek, 24 kwietnia 2018, 17:36

bl4ck pisze: tak, tak
thx

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » wtorek, 24 kwietnia 2018, 17:44

@piter55,

bo inaczej sie rozlicza na działalnosci gospodarczej a inaczej jako osoba fizyczna.
to co napisales dotyczyło chyba wg mnie działalnosci właśnie, a jako osoba fizyczna rozliczasz koszty z lat ubiegłych w momencie sprzedaży bo wtedy pokazujesz ze takie miales koszty zakupu nawet jesli to bylo z lat wczewsniej, ale automatycznie zakupów wtedy jako os. fizyczna nie mozesz wykazywac jako strat bo to nie było stratą tylko będzie przyszłym kosztem w moemencie sprzedaży. A na działalnosci to ma się KPiR lub pełną księgowość to te koszty i przychody w tym samym roku się rozlicza.

Dodano po 1 minucie 24 sekundach:
@bl4ck,
tak czytałem to wiele razy ale nie wiem czemu myslałem że sie to i tak sumuje gdzieś na picie mimo ze to osobne druki do kazdej czynnosci. Mea culpa.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » wtorek, 24 kwietnia 2018, 17:45

A tak w ogóle to :lol: :lol:

Obrazek

Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 23 października 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: piter55 » wtorek, 24 kwietnia 2018, 18:31

Mam jeszcze taki konkretny przykład do przeanalizowania, czy wszystko rozumiem.
ROK 2017
1. Kupno btc 0.1 za 2000.
2. wymiana 0.1 btc na 1ltc. 1LTC=3000.
3. wymiana 1Ltc na 0.1btc. 1BTC=10000.
4. wymiana 0.1btc na 1LTC. 1LTC= 5000.
ROK 2018
5. sprzedaż 1LTC. 1LTC = 6000.

PIT 2017
1. ---
2. koszt 2000 przychód 3000
3. koszt 3000 przychód 1000
4. koszt 1000 przychód 5000

Po zsumowaniu dochód: 3000+1000+5000-2000-3000-1000=3000 i podatek od tej kwoty.

PIT 2018
5. koszt 5000 przychód 6000

Po zsumowaniu dochód: 6000-5000=1000

1. Czy sposób wyliczenia jest poprawny? Tzn najpierw suma wszystkich kosztów i przychodów,a potem z tych sum wyliczenie dochodu?
2. Jeśli tak to gdy zawsze wymieniamy całość danej kryptowaluty wystarczy spojrzeć na sytuację początkową i końcową? Bo zawsze koszt następnej transakcji to przychód z poprzedniej. Z powyższego przykładu na rok 2017: kupiłem krypto za 2000, na koniec roku (4 transakcja) wymieniłem na ltc o wartości 5000. Czyli 5000-2000=3000, co pokrywa się z wcześniejszymi obliczeniami.
---
3. Jak ustalić kurs? Kupując btc za bch, muszę znać kurs BTC-PLN, aby obliczyć przychód. Czy są jakieś wytyczne jaki dokładniej to ma być kurs? Tzn średni z danego dnia? Jak najbliższy godzinie wykonania transakcji?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » wtorek, 24 kwietnia 2018, 18:37

@piter55,

Niektórzy ludzie mają po kilkadziesiąt coinów i używali 10 rożnych giełd z tego wiele juz nie istnieje i niektóre coiny mieli i wymieniali na inne od kilku lat gdy jeszcze nikt nie słyszał o barterach O_O i pewnie woleliby mieć takie problemy jak wyliczenie kilku transakcji jak w Twoim przykładzie z jednego roku. Takich przykładów było juz kilka w całym tym temacie jak to liczyć.
To w końcu niedługo jebnie albo dadzą jeden prosty i jasny podatek liniowy lub ryczałt do wyboru albo ludzie zaczną wyjeżdzać do pracy za granicę i przywozić torby gotówki albo i nie wrócą po którymś wyjeździe bo nie bedzie im się chciało.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 23 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: xan1 » wtorek, 24 kwietnia 2018, 18:47

Czy muszę się rozliczyć w pit 36 za 2017 z transakcji, które robiłem np. w dniu dzisiejszym czy to już w następnym rozliczeniu za 2018?

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 5 kwietnia 2018
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: menti » wtorek, 24 kwietnia 2018, 18:48

Rumcajs pisze:
nie po to teraz wydaja oświadczenia w mediach ze nie trzeba płacić żebyś musiał płacić po tym wstecz. No chyba że ktoś zapłacił zamiast czekać jak wiekszość radziła to czy mu zwrócą to już inna bajka.
@Rumcajs, oświadczenie w mediach to za mało. Ok, na razie jest spokój z PCC, ale dopóki nie wejdzie rozporządzenie, to jakie masz gwarancje, że za pół roku albo za rok jak np. zmieni się nagle minister/wiceminister - jednak zaczną PCC "honorować"?
Jak słusznie zauważył to wcześniej Pan Mentzen oraz jak to dzisiaj trafnie opisała Gazeta Prawna:

"Handlujący kryptowalutami muszą na razie polegać wyłącznie na zapewnieniach wiceministra. Resort nie przewiduje wydania interpretacji ogólnej, wiążących urzędowych objaśnień ani rozporządzenia o zaniechaniu poboru podatku."
Spoiler:
A z innej beczki, żeby zobrazować co daje niejasność przepisów i jak można zmienić nagle po latach interpretacje:
http://www.rp.pl/Podatki/304229964-Fisk ... w-PIT.html

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » wtorek, 24 kwietnia 2018, 19:01

@xan1,

nie rozumiem jak to chcesz się w czasie cofnąc i rozliczyć że w 2017 roku zrobiłeś transakcje dziś ? teraz sie skłąda pity za 2017 rok, za rok bedziesz składał za to co robiłeś w tym roku.

Dodano po 1 minucie 51 sekundach:
@menti,

tak czytałem właśnie dzis tez o tych 50% u informatyków. może przy okazji się przyłączą do naszych oczekiwań jasnych przepisów, w końcu informatyk to zawód szanowany i i poważany i w polsce brakuje ich dziesiatki jak nie setki tysięcy, nie to co jakiś kryptohandlarzy bronią i prochami.

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 24 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: lwona » wtorek, 24 kwietnia 2018, 19:11

Witam Panowie i proszę o pomoc i radę.
Mój mąż kilka lat temu kupił za śmieszne pieniądze kilka bitcoinów, które spokojnie sobie leżały na portfelu do grudnia zeszłego roku. Wtedy powzięliśmy decyzję by je sprzedać. Z kilku przyczyn (pobyt męża za granicą, brak dostępu do zaufanego komputera, portfel pozostawiony w domu itp.) konto na giełdzie bitbay założyłam ja i sprzedałam 8 x bitcoin plus darmowe 8 bch i btg otrzymane po podziale. W wyniku tego na konto wpadła mi pokaźna kwota ponad 500 tys. którą teraz muszę rozliczyć i mam wątpliwości. Po lekturze forum, zamierzam umieścić ten przychód w picie 36 a w miejsce kosztów wpisać zero. Czy dobrze robię? I czy problemem jest to, że bitcoiny kupił mąż a sprzedałam ja? Mamy z mężem wspólnotę majątkową ale nie rozliczamy się razem. Czy przy takiej kwocie mam do pita załączyć historię sprzedaży by US wiedział skąd nagle taka kwota na moim zeznaniu podatkowym? Proszę pomóżcie.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 24 kwietnia 2018, 19:20

lwona pisze: Witam Panowie i proszę o pomoc i radę.
Mój mąż kilka lat temu kupił za śmieszne pieniądze kilka bitcoinów, które spokojnie sobie leżały na portfelu do grudnia zeszłego roku. Wtedy powzięliśmy decyzję by je sprzedać. Z kilku przyczyn (pobyt męża za granicą, brak dostępu do zaufanego komputera, portfel pozostawiony w domu itp.) konto na giełdzie bitbay założyłam ja i sprzedałam 8 x bitcoin plus darmowe 8 bch i btg otrzymane po podziale. W wyniku tego na konto wpadła mi pokaźna kwota ponad 500 tys. którą teraz muszę rozliczyć i mam wątpliwości. Po lekturze forum, zamierzam umieścić ten przychód w picie 36 a w miejsce kosztów wpisać zero. Czy dobrze robię? I czy problemem jest to, że bitcoiny kupił mąż a sprzedałam ja? Mamy z mężem wspólnotę majątkową ale nie rozliczamy się razem. Czy przy takiej kwocie mam do pita załączyć historię sprzedaży by US wiedział skąd nagle taka kwota na moim zeznaniu podatkowym? Proszę pomóżcie.
Do pita nic się nie załącza, dokumentację należy trzymać na potrzeby kontroli. Jak dla mnie zero jest pewnie najbezpieczniejsze, ale lepiej i tak mieć dokumentację zakupu BTC, żeby uniknąć zarzutów o pranie pieniędzy, czy coś. A kontroli się możecie spodziewać przy takim niespodziewanym dochodzie, choć mając dokumentację nie powinno być wielkiego problemu. A pewnie nawet jeśli dokumentacji zakupu nie macie. Mając w ręku zarobione pół miliona, nie polegałbym na opiniach z forum, tylko sobie poszedł do najlepszego prawnika, jakiego znajdę. Albo trzech różnych dla pewności. A już na pewno, jeśli urząd o cokolwiek by się mnie pytał. Za dużo można stracić. I skopiujcie sobie wszystko co się da z bitbaya, na wypadek jakby zniknął kiedyś.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » wtorek, 24 kwietnia 2018, 19:24

lwona pisze: Mamy z mężem wspólnotę majątkową ale nie rozliczamy się razem.
Spokojnie, US już WIE o tej kwocie więc historia sprzedaży nie jest tu potrzebna. Problem z tym że wg skali jak się rozliczysz jako osba fizyczna jedna z 0 kosztem bo dawno BTC kupione brak dokumentow itp to wyjdzie to: do 85 000 pln podatek 18%, powyżej 85 000 pln do 500 000 pln podatek aż 32% !
Ja bym chyba wyskoczył ze skóry jakbym komus miał 1/3 podatku zapłacić za to że się wysiliłem i zarobiłem.
Moze lepiej rozliczyc sie razem z mezem o ile to możliwe ale czy też się liczy tak samo kwotowo że wtedy byłoby 2 x 85 000 pln do 18% a powyzej do 500 000 to już nie wiem. Ale jak był za granicą to spokojnie zarobił w 2017 te 85 000 pln więc tez nic to by nie dało żeby podatek był mniejszy.
Przy takiej wypłacie lepiej było się moze zastanowić jak to rozliczyć niż wypłacić na szybko, jesli mąż pracował za granicą to może tam miał rezydencję podatkową to byłoby na pewno lepiej zeby on sprzedał te bity i zaplacił podatek w swoim kraju bo wątpie zeby gdzies na swiecie podatek był większy niż 32%.

Dodano po 1 minucie 17 sekundach:
kajetan pisze: I skopiujcie sobie wszystko co się da z bitbaya, na wypadek jakby zniknął kiedyś.
:)

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dingo » wtorek, 24 kwietnia 2018, 19:25

Zasadniczo nie wiem po co zmarnowałem tyle czasu, nigdy nic nie zrobią z tymi podatkami, wszyscy mają to w dupie. Także żegnam życzę powodzenia w rozliczaniu tego dla wszystkich. Czekam na powrót PCC VAT CIT i zbanowanie kryptowalut.
- dobranoc

Weteran
Posty: 1801
Rejestracja: 20 maja 2013
Reputacja: 251
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: topnetdeal » wtorek, 24 kwietnia 2018, 19:35

@Iwona - do PIT-a nie dołącza się żadnych "nieautoryzowanych" załączników, jeśli US będzie miał jakieś wątpliwości (chociaż przy tej skali podatku jest to bardzo mało prawdopodobne) to zostaniesz wezwana do wyjaśnienia, ale to jest banalne : to Ty kupiłaś z mężem kilka lat temu za kilkadziesiąt złotych Bitcoiny (nie masz tak starej historii zakupu, bo nie sądziłaś, że będzie to kiedykolwiek tak wiele warte), w 2017 roku po gwałtownym wzroście wartości BTC założyłaś konto na BB, spieniężyłaś inwestycję i od przychodu (nie dochodu bo nie masz dowodów zakupu) płacisz należny podatek dochodowy - koniec, kropka. Żadne inne informacje US nie są potrzebne i nie wpływają w żaden sposób na wysokość podatku i sposób jego odprowadzenia.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Wymazywanie » wtorek, 24 kwietnia 2018, 19:41

dingo pisze: Czekam na powrót PCC VAT CIT i zbanowanie kryptowalut.
Hola hola, jak zbanują to nie ovatują, nie oppcują i nie ocitują. :)
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » wtorek, 24 kwietnia 2018, 19:49

Az dziw bierze ze przy tym poziomie absurdu nie padlo jeszcze typu: czy jesli kupilem krypto na bitfinex i przelalem na bitbay zeby sprzedac to czy musze zaplacic jakies clo? :)

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 24 kwietnia 2018, 19:57

japu pisze: Az dziw bierze ze przy tym poziomie absurdu nie padlo jeszcze typu: czy jesli kupilem krypto na bitfinex i przelalem na bitbay zeby sprzedac to czy musze zaplacic jakies clo? :)
Cały czas mi się wydaje, że koparka tak ładnie grzeje, że mining powinien być obłożony akcyzą na produkty energetyczne ("wszelkie produkty służące dla celów napędowych lub grzewczych"). Ewentualnie tzw. podatek od niektórych kopalin, który płaci np. KGHM. ;-)

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 23 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: xan1 » wtorek, 24 kwietnia 2018, 20:03

@Rumcajs, w takim razie w 2017 zrobiłem dosłownie kilka transackji: przelałem pieniądze ok. 500 zł Bitbay (ok. 6 transakcji) następnie na giełdę Binance, tam zrobiłem w 2017 3 sprzedaże i 3 kupna. (W kolejności: sprzedaż, kupno, sprzedaż, sprzedaż, kupno, kupno). W jaki sposób miałbym to rozliczyć? Z góry dziękuje za odpowiedź.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » wtorek, 24 kwietnia 2018, 20:04

Dobra a mam ziomeczka co faktycznie jest na stracie ale kwoty obrotu pokaźne. Nie jest to bb on chce to olać. Co mu grozi za niezlozenie pita że strata? Chyba bez dramatu.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 2 gości