Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 7473
Rejestracja: 1 września 2015
Reputacja: 2761
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: pael » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 12:31

bl4ck pisze: @pael, No co mam ci powiedzieć no tak jest ...po prostu jeśli tego nie chcemy trzeba strajkować.
Nic, jestesmy w jednej druzynie ;-)
pisze, zeby ludzie mogli przeczytac jak chore to jest i mieli swiadomosc, jak nie policzysz i tak sie moga w obecnej sytuacji doczepic, bo nie ma i NIE BEDZIE zadnego prawa w tej materii w tym roku

Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 23 października 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: piter55 » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 12:54

Niestety mam jeszcze jedno pytanie, mam nadzieje, że tym razem nie wyśmiejecie :)
Załóżmy taki przypadek:
Kupno 0.5btc za 5000
Wymiana 0.5btc -> 1bch(kurs 6000) -> dochód 1000
Wymiana 1bch -> 0.4btc(kurs 10000) -> dochód 4000-6000= -2000 (strata)

Czy ogólnie dochód można pomniejszyć o straty? Wtedy w powyższym przypadku dochód wychodziłby 0 ?

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 12:56

piter55 pisze:Niestety mam jeszcze jedno pytanie, mam nadzieje, że tym razem nie wyśmiejecie :)
Załóżmy taki przypadek:
Kupno 0.5btc za 5000
Wymiana 0.5btc -> 1bch(kurs 6000) -> dochód 1000
Wymiana 1bch -> 0.4btc(kurs 10000) -> dochód 4000-6000= -2000 (strata)

Czy ogólnie dochód można pomniejszyć o straty? Wtedy w powyższym przypadku dochód wychodziłby 0 ?
Tak, sumujesz cały rok. Koszty + przychody i nie wkliczasz do kosztów coinow których nie sprzedałeś.

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Barragol » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 13:31

Będzie jakaś transmisja albo podsumowanie z dzisiejszych negocjacji na temat opodatkowania dochodowego, w szczególności krypto - krypto?

Początkujący
Posty: 177
Rejestracja: 14 kwietnia 2017
Reputacja: 18
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: likidis » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 15:04

Co prawda nie jest to zwiazane stricte z rozliczeniam krypto, ale pokazuje pewną linię działania US. Bo odnośnie ciągłej walki z rozliczeniem krypto, to raczej nie będzie lekko. Poszukiwania kasy ciąg dalszy i możliwe, że nawet indywidualne interpretacje nie pomogą traderom - http://www.rp.pl/Podatki/304229964-Fisk ... w-PIT.html

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dingo » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 15:44

Jeśli sie nie myle to nie ma legalnych sposobów rozliczenia dochodu który zarobiło sie jako polski rezydent w jakimś normalniejszym kraju?

Początkujący
Posty: 178
Rejestracja: 25 czerwca 2017
Reputacja: 20
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Krzychu K » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 15:50

Ja mam takie pytanie odnośnie uzupełnienia pit-36 jako osoba fizyczna bez dg.

Jakiś czas temu na tym forum znalazłem poradę by nie wpisywać tych ogromnych kwot w przychód i koszty uzyskania przychodu tylko w przychód wpisać ile się faktycznie zarobiło a w koszta 0. Czy takie uzupełnienie pit może być uznane przez us za niewłaściwe zwłaszcza w obecnej sytuacji gdy to bb prawdopodobnie wyśle lub już wysłał historię transakcji?

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 16:03

Krzychu K pisze:Ja mam takie pytanie odnośnie uzupełnienia pit-36 jako osoba fizyczna bez dg.

Jakiś czas temu na tym forum znalazłem poradę by nie wpisywać tych ogromnych kwot w przychód i koszty uzyskania przychodu tylko w przychód wpisać ile się faktycznie zarobiło a w koszta 0. Czy takie uzupełnienie pit może być uznane przez us za niewłaściwe zwłaszcza w obecnej sytuacji gdy to bb prawdopodobnie wyśle lub już wysłał historię transakcji?
Jak Cie wezwa to mogą uznać za błędne ale tylko karę dostaniesz mandat parę stów za złe wypełnienie. A ryzyko kontroli x razy mniejsze.

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dingo » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 16:09

_chybaty pisze:
Krzychu K pisze:Ja mam takie pytanie odnośnie uzupełnienia pit-36 jako osoba fizyczna bez dg.

Jakiś czas temu na tym forum znalazłem poradę by nie wpisywać tych ogromnych kwot w przychód i koszty uzyskania przychodu tylko w przychód wpisać ile się faktycznie zarobiło a w koszta 0. Czy takie uzupełnienie pit może być uznane przez us za niewłaściwe zwłaszcza w obecnej sytuacji gdy to bb prawdopodobnie wyśle lub już wysłał historię transakcji?
Jak Cie wezwa to mogą uznać za błędne ale tylko karę dostaniesz mandat parę stów za złe wypełnienie. A ryzyko kontroli x razy mniejsze.
Ocb z tym ryzykiem kontroli? Na podstawie czego to oceniacie?

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 16:13

dingo pisze: Ocb z tym ryzykiem kontroli? Na podstawie czego to oceniacie?
A na podstawie dowolnego zapytania do systemu :)
SELECT nip FROM pit36_2017 WHERE pit36.d.74 > 100000 AND sold_by_BitBay is TRUE;

albo cos w tym stylu :)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 16:17 przez japu, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 16:14

dingo pisze:
_chybaty pisze:
Krzychu K pisze:Ja mam takie pytanie odnośnie uzupełnienia pit-36 jako osoba fizyczna bez dg.

Jakiś czas temu na tym forum znalazłem poradę by nie wpisywać tych ogromnych kwot w przychód i koszty uzyskania przychodu tylko w przychód wpisać ile się faktycznie zarobiło a w koszta 0. Czy takie uzupełnienie pit może być uznane przez us za niewłaściwe zwłaszcza w obecnej sytuacji gdy to bb prawdopodobnie wyśle lub już wysłał historię transakcji?
Jak Cie wezwa to mogą uznać za błędne ale tylko karę dostaniesz mandat parę stów za złe wypełnienie. A ryzyko kontroli x razy mniejsze.
Ocb z tym ryzykiem kontroli? Na podstawie czego to oceniacie?
Są osoby które np zarobiły 50000. I albo wpiszesz przychod 3050000 koszty 3000000 - zrobiłeś 50k. 2 opcja wpisujesz przychod 50000 dochód 50000. Płacisz ten sam podatek tu i tu więc kary za brak zapłacenia nie będzie jedynie pit źle wypełniłes. Jak wpiszesz tylko 50k to IMO ryzyko kontroli dużo mniejsze.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Wymazywanie » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 16:25

japu pisze: A na podstawie dowolnego zapytania do systemu
SELECT nip FROM pit36_2017 WHERE pit36.d.74 > 100000 AND sold_by_BitBay is TRUE;

albo cos w tym stylu
O żesz w mordę, przyznać się że robisz teraz programik z kas i bb. :)
Zmień żeby 18% było od 85k, a 32% do 85k. :mrgreen: 8-)
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 16:43

Wymazywanie pisze: O żesz w mordę, przyznać się że robisz teraz programik z kas i bb.
Kiedy jak nie teraz ;P

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 2 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: quaron » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 19:34

Jak mamy milion złotych obrotu i 10000zł zysku to zasadnym byłoby wpisanie zysku bez kosztów, żeby uniknąć niepotrzebnych pytań czy można sobie tym tylko problemów narobić? np .brak możliwości naliczenia kosztów w razie kontroli

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 19:58

quaron pisze:Jak mamy milion złotych obrotu i 10000zł zysku to zasadnym byłoby wpisanie zysku bez kosztów, żeby uniknąć niepotrzebnych pytań czy można sobie tym tylko problemów narobić? np .brak możliwości naliczenia kosztów w razie kontroli
Z tego co się dowiadywalem to kara za złe złożenie deklaracji (parę stów)

Koszta powinny zostać normalnie uznane.

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 23 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Fan krypto » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 23:56

Witam, to mój pierwszy post na tym forum aczkolwiek śledzę je już od długiego czasu, po prostu brak odwagi w udzielaniu się wygrywał z chęcią wymiany zdań. Mam pytanie a właściwie cały opis jak wygląda mniej więcej moja sytuacja. Nie chcę operować tutaj dokładnymi sumami, będę podawać kwoty przykładowe w zaokrągleniu dla łatwiejszego zrozumienia.
W czerwcu 2017 wpłaciłem na giełdę bitbay 10 tyś, potem w lipcu kolejne 10 i parę dni później następne 10 tyś. Łącznie wychodzi 30tyś złotych.
Zacząłem skupować LSK po kursie 10 zł, później nastąpiła korekta, panika i sprzedaż, kupiłem też kilka sztuk ETH i jakąś ilość LTC, część sprzedałem z zyskiem, część ze stratą. Bawiłem się tak przez kilka miesięcy i za każdym razem tylko FIAT-krypto i krypto-FIAT. Kiedy w październiku i listopadzie zaczęły się coraz to różniejsze opinie na temat krypto, rozliczania, etc. po prostu ze strachu przestałem handlować. Ani razu w tamtym roku nie wypłacałem nic z giełdy do stycznia tego roku, kiedy to wypłaciłem na konto w dwóch transzach, łącznie 5 tyś zł. Na bitbayu zostało mi obecnie 20 tyś zł. W lutym tego roku wszystkie LSK jakie przez ten czas udało się wypracować przelałem na portfel, powiedzmy 1000 sztuk. Łącznie jak patrzę w historię transakcji to mam ich ogólnie ok. 70
a samych transakcji sprzedaży(ASK) już tylko 20 z czego są one podzielone i kilka jest po tym samym kursie.
Jestem osobą fizyczną bez żadnej działalności, zsumowałem wszystkie bidy i aski z historii transakcji na bitbay wartość wychodzi suma 105 tyś za bidy i 100 tyś za aski. Proszę powiedzcie mi czy ja dobrze rozumiem, że mam na pit-36 wykazać 5 tyś zł straty i tyle? Obejdzie się bez podatku, dobrze rozumiem? Czy to za proste by było.
No bo w teorii jestem w plecy 5 tyś złotych a LSK, które leży sobie na portfelu mimo, że warte około 40 tyś zł na dzień dzisiejszy to narazie jest to cały czas tylko krypto, które za chwilę może być warte 0 jak i równie dobrze milion.
Tylko proszę bez wyśmiewania jeśli coś źlę rozumuję a o nakierowanie na właściwą drogę :)

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » wtorek, 24 kwietnia 2018, 00:03

Fan krypto pisze:Witam, to mój pierwszy post na tym forum aczkolwiek śledzę je już od długiego czasu, po prostu brak odwagi w udzielaniu się wygrywał z chęcią wymiany zdań. Mam pytanie a właściwie cały opis jak wygląda mniej więcej moja sytuacja. Nie chcę operować tutaj dokładnymi sumami, będę podawać kwoty przykładowe w zaokrągleniu dla łatwiejszego zrozumienia.
W czerwcu 2017 wpłaciłem na giełdę bitbay 10 tyś, potem w lipcu kolejne 10 i parę dni później następne 10 tyś. Łącznie wychodzi 30tyś złotych.
Zacząłem skupować LSK po kursie 10 zł, później nastąpiła korekta, panika i sprzedaż, kupiłem też kilka sztuk ETH i jakąś ilość LTC, część sprzedałem z zyskiem, część ze stratą. Bawiłem się tak przez kilka miesięcy i za każdym razem tylko FIAT-krypto i krypto-FIAT. Kiedy w październiku i listopadzie zaczęły się coraz to różniejsze opinie na temat krypto, rozliczania, etc. po prostu ze strachu przestałem handlować. Ani razu w tamtym roku nie wypłacałem nic z giełdy do stycznia tego roku, kiedy to wypłaciłem na konto w dwóch transzach, łącznie 5 tyś zł. Na bitbayu zostało mi obecnie 20 tyś zł. W lutym tego roku wszystkie LSK jakie przez ten czas udało się wypracować przelałem na portfel, powiedzmy 1000 sztuk. Łącznie jak patrzę w historię transakcji to mam ich ogólnie ok. 70
a samych transakcji sprzedaży(ASK) już tylko 20 z czego są one podzielone i kilka jest po tym samym kursie.
Jestem osobą fizyczną bez żadnej działalności, zsumowałem wszystkie bidy i aski z historii transakcji na bitbay wartość wychodzi suma 105 tyś za bidy i 100 tyś za aski. Proszę powiedzcie mi czy ja dobrze rozumiem, że mam na pit-36 wykazać 5 tyś zł straty i tyle? Obejdzie się bez podatku, dobrze rozumiem? Czy to za proste by było.
No bo w teorii jestem w plecy 5 tyś złotych a LSK, które leży sobie na portfelu mimo, że warte około 40 tyś zł na dzień dzisiejszy to narazie jest to cały czas tylko krypto, które za chwilę może być warte 0 jak i równie dobrze milion.
Tylko proszę bez wyśmiewania jeśli coś źlę rozumuję a o nakierowanie na właściwą drogę :)
Niesprzedane krypto musisz wywalić z kosztów, koszt uwzględniasz dopiero jak sprzedasz więc pewnie straty nie masz.

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 23 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Fan krypto » wtorek, 24 kwietnia 2018, 00:56

Nie wiem czy się dobrze rozumiemy, mógłbyś doprecyzować? Ja na bitbay mam już tylko same FIATy. A lsk czekają na lepsze czasy na portfelu liskowym.

Początkujący
Posty: 56
Rejestracja: 7 lutego 2017
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dawidgut » wtorek, 24 kwietnia 2018, 02:15

Czy w rozliczeniu uwzględniacie zwolnienie z podatku dochodowego od wymiany krypto-krypto do 2280zł z art. 21 ust. 1 pkt 32b ustawy o PIT? Skoro do PIT-u traktuje krypto jako prawo majątkowe a ustawa dotyczny zwolnienia z podatku dochodowego przychodu z zamiany rzeczy lub PRAW, jeżeli z tytułu jednej umowy nie przekraczają 2280zł to wydaję mi się, że można korzystać.

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Barragol » wtorek, 24 kwietnia 2018, 07:43

Fan krypto pisze: Nie wiem czy się dobrze rozumiemy, mógłbyś doprecyzować? Ja na bitbay mam już tylko same FIATy. A lsk czekają na lepsze czasy na portfelu liskowym.
Koszt powstaje w momencie sprzedaży, tzn. pieniędzy za które kupiles te 1000 liska nie wliczasz do kosztów dopóki tego liska nie sprzedasz.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości