Dlaczego nie płacić PCC / uzasadnienie + paragrafy/artykuły.

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego nie płacić PCC / uzasadnienie + paragrafy/artykuły.

Postautor: _chybaty » piątek, 20 kwietnia 2018, 13:09

Jest jakiś live z protestu?

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego nie płacić PCC / uzasadnienie + paragrafy/artykuły.

Postautor: xbladexx » piątek, 20 kwietnia 2018, 13:12

japu pisze: Ale co za problem uznawac krypto za prawa majatkowe na gruncie PIT natomiast nie uznawac na gruncie ustawy PCC
Dla mnie żaden ale wtedy MF nie scignie cie za krypto/krypto bo nie ma paragrafu na takie wymiany jak sa 0 dochodem :mrgreen:

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego nie płacić PCC / uzasadnienie + paragrafy/artykuły.

Postautor: Zagłoba » piątek, 20 kwietnia 2018, 13:17

Mosteque pisze: @xbladexx, Nie mogę teraz znaleźć, ale w którymś temacie napisałeś, że stosowanie art. 21 (brak opodatkowania do kwoty 2280) jest niebezpieczne, bo wtedy uznajemy, że krypto to prawa majątkowe.

Przecież jak się rozliczamy z transakcji krypto-krypto, jak na razie nam każą, to wtedy już to "uznajemy" i dlatego można ten art. zastosować.
Ten art. jest także niebezpieczny z innego powodu, o którym mówił dr Mentzen.
Można go stosować tylko poza działalnością gospodarczą.
A gdy będziemy robili dużo transakcji, wówczas KAS będzie miał interes w udowodnieniu, że robimy to w ramach niezrejestrowanej działalności i uwali wszystkie zwolnienia z tego artykułu.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego nie płacić PCC / uzasadnienie + paragrafy/artykuły.

Postautor: _chybaty » piątek, 20 kwietnia 2018, 14:09

MF odstąpilo od PCC

Początkujący
Posty: 115
Rejestracja: 21 czerwca 2017
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego nie płacić PCC / uzasadnienie + paragrafy/artykuły.

Postautor: Początkujący81 » piątek, 20 kwietnia 2018, 14:33

PCC jest ale MF odstępuje od tego więc teraz prosimy o interpretację ogólną mówiącą,że na potrzeby podatku od czynności cywilnoprawnych kryptowaluty nie są traktowane jako prawa majątkowe bo z filmików widzę,że MF im obiecało,że załatwi PCC od ręki a gdzie interpretacja mówiąca o tym co potem przedstawią osoby jako dowód dla US jak się przyczepią dlaczego nie było zapłacone PCC.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego nie płacić PCC / uzasadnienie + paragrafy/artykuły.

Postautor: Zagłoba » piątek, 20 kwietnia 2018, 15:03

_chybaty pisze: MF odstąpilo od PCC
Jeśli masz na myśli wczorajszy wywiad w rmf, to nie bardzo.
Obejrzyj komentarz dra Mentzena.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego nie płacić PCC / uzasadnienie + paragrafy/artykuły.

Postautor: _chybaty » piątek, 20 kwietnia 2018, 15:05

Zagłoba pisze:
_chybaty pisze: MF odstąpilo od PCC
Jeśli masz na myśli wczorajszy wywiad w rmf, to nie bardzo.
Obejrzyj komentarz dra Mentzena.
http://wgospodarce.pl/informacje/48874- ... iony-z-pcc

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego nie płacić PCC / uzasadnienie + paragrafy/artykuły.

Postautor: bl4ck » piątek, 20 kwietnia 2018, 15:09

@Zagłoba, Dzisiaj na zebraniu\proteście Paweł Gruza zapewnił słownie że problem pcc załatwią od ręki natomiast dalsze rozmowy rozpoczną się w poniedziałek.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego nie płacić PCC / uzasadnienie + paragrafy/artykuły.

Postautor: Zagłoba » piątek, 20 kwietnia 2018, 19:09

Fajnie.

Chociaż
"do czasu wypracowania docelowych rozwiązań. Na pewno stanie się to, nie wcześniej niż za dwa lata."
wydaje się czasem dość odległym, zwłaszcza, że już w okresie nowego rządu.
Coś mi się zdaje, że to tylko gra na zwłokę, ale dobre i to PCC.

Z tego można wywnioskować, że jednak czeka wszystkich z KPIR przejście na pełne księgi....a liczyłem, że może da się to ominąć, bo w końcu to tylko 1 linijka w rozporządzeniu ministra do dodania.....

No ale bez premii to wiadomo, że prace będą się posuwały znacznie wolniej :D

Przypomnę tylko nieśmiało, że był kiedyś taki co ogłaszał, że nie trzeba płacić abonamentu.
A potem ludzie dostawali po 1500 zł kary :)

Więc jak by tak dosłownie czytać to co ten pan z ministerstwa powiedział, to przez 2 lata nie będą ścigać PCC, ale to nie znaczy, że po 2 latach nie trzeba będzie zapłacić z odsetkami :D

Dodano po 3 godzinach 40 minutach 11 sekundach:
Coś w mediach raczej cisza o tym wydarzeniu.
Wszyscy skupiają się na nowych podatkach zapowiedzianych przez Morawieckiego. :roll:

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego nie płacić PCC / uzasadnienie + paragrafy/artykuły.

Postautor: Mosteque » piątek, 20 kwietnia 2018, 20:20

https://twitter.com/krzysztof_piech

Dobra, chyba właśnie coś oficjalnie pierdzą, że się z tego wycofują.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 2370
Rejestracja: 25 stycznia 2012
Reputacja: 402
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego nie płacić PCC / uzasadnienie + paragrafy/artykuły.

Postautor: devega » piątek, 20 kwietnia 2018, 20:28

@Mosteque, tak jak pisałem w innym wątku, dopóki nie będzie aktu prawnego, który to ureguluje, to mamy do czynienia z opiniami MF, które jak widzimy ostatnimi czasy, mogą się dynamicznie zmieniać. Z punktu widzenia bezpieczeństwa podatnika wiele się nie zmieniło... choć kierunek zmian dobry.

smp
Początkujący
Posty: 238
Rejestracja: 21 maja 2013
Reputacja: 65
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego nie płacić PCC / uzasadnienie + paragrafy/artykuły.

Postautor: smp » środa, 25 kwietnia 2018, 11:53

Ja dziś zadzwoniłem do Urzędu Skarbowego. Oj nie pomogli mi.... przełączali mnie po różnych działach, w końcu połączyli z jakąś szychą i niestety... na słowo kryptowaluty powiedziała mi od razu o PCC i że będą z całą surowością za to ścigać... o kryptowalutach wie przede wszystkim to, że się należy od tego PCC.. prosiłem o wskazanie kogoś kto mógłby mi pomóc to rozliczyć to usłyszałem, że mam szukać biura rachunkowego. Poprosiłem o namiary na jakieś biuro które może się na tym znać to dowiedziałem się że o mój problem, żeby takie biuro znaleźć :cry:
Ministerstwo swoje a i tak ostatecznie będzie trzeba się bić z urzędnikiem który wie lepiej i nie jest przyjaźnie nastawiony :cry:

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego nie płacić PCC / uzasadnienie + paragrafy/artykuły.

Postautor: dingo » środa, 25 kwietnia 2018, 11:59

To chyba oczywiste że rozliczanie się z krypto w Polsce i wielu miejscach na świecie to potencjalne samobójstwo.

Gaduła
Posty: 364
Rejestracja: 26 listopada 2017
Reputacja: 454
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: LTC:LhNTQLjKmgSxBFzxfRttGeLeEbvn8fG

Dlaczego nie płacić PCC / uzasadnienie + paragrafy/artykuły.

Postautor: Macbak2 » czwartek, 26 kwietnia 2018, 20:08

Panowie, jesteśmy tu po to by sobie pomagać, tak więc ustalmy coś, weźmy to na klatę i nie płaćmy PCC. Najwyżej jak się kogoś czepią, to niech pisze tutaj i będziemy pomagać się bronić w sądzie. W końcu to nas wszystkich interes by ludzie wygrywali takie sprawy, mówili jak przebiegają, bo każdego z nas to może spotkać.

Na naszą korzyść przemawia dużo rzeczy:
- Nieoficjalnie wydane stanowisko MF - Powiedzieli, że nie trzeba płacić PCC
- Niejasna sytuacja co do rozliczania - A niejasności rozstrzyga się na korzyść podatnika
- Brak zdefiniowania czym jest kryptowaluta - Chcą od nas PCC tłumacząc, że to prawo majątkowe, tymczasem dużo wskazuje na to, że nie jest prawem majątkowym tylko czymś niezdefiniowanym (sami o tym piszecie)
- Prawo nie działa wstecz - Skoro kryptowaluta to nie prawo majątkowe, to najpierw muszą zdefiniować czym jest, a potem ewentualnie opodatkowywać (a póki co PCC się nie należy)
- Podatek PCC ma charakter wywłaszczający, a to jest niezgodne z prawem (Przykład poniżej)
> Kupujesz BTC za 10 000 zł
> Sprzedajesz za 10 100 zł (myślisz zarobiłem 100 zł)
> Tymczasem US chce 18% (dochodowego od sprzedaży) i 1% (PCC od zakupu)
> 18% ze 100 zł to 18 zł (spoko), ale 1% z 10 000 to 100 zł
(czyli jak zarobisz 100 zł, to masz płacić 118 zł podatku)
> Ktoś ma bota co robi 5000 transakcji na miesiąc, to zamiast zarobić 500 000 zł (5000*100), dowiaduje się, że stracił 90 000 zł (5000*18)

DLATEGO JA PCC NIE PŁACĘ I NIE LICZĘ NAWET TEGO (SAM DOCHODOWY UWZGLĘDNIAM). RADZĘ WSZYSTKIM TAK SAMO ZROBIĆ

A to mój sposób liczenia podatku:
Obrazek
Operacje dokonywane na BitBay (dla każdej kryptowaluty osobna tabelka)

Kolumna:
- Data - Zawiera datę i godzinę
- Rodzaj - To rodzaj operacji, czyli zakup, sprzedaż, prowizja, przelew (np. ETH z Coinbase na BitBay)
- Kurs - Wiadomo (gdyby ktoś nie mógł znaleźć na BitBay, to mogę pokazać gdzie jest)
- Ilość - Przy zakupie oznacza ile tej krypto kupiłem, przy prowizji oznacza ile prowizji w krypto zapłaciłem
- Ilość łącznie - To ilość kryptowaluty jaką faktycznie dostałem po odliczeniu prowizji
- Saldo (Ilość) - To łączna ilość kryptowaluty jaką miałem w momencie otrzymania kryptowaluty z kolumny (Ilość łącznie)
- Wartość - Przy polu zakup to cena jaką zapłaciłem za kryptowalutę, przy polu prowizja kwota była liczona przez wymnożenie kolumny kurs*ilość
- Wartość łącznie - To cały mój koszt za zakup kryptowaluty, czyli koszt krypto + koszt prowizji z pola Wartość
- Saldo (Wartość) - To łączna kwota jaką wydałem na kryptowalutę (dla przykładu Kolumna I3 jest równa kolumnie H3, ale już kolumna I5 to suma I3+H5)
- Podatek - Jeżeli pole Saldo (Wartość) jest na plus (zielono), to w kolumnie podatek mnożę tą wartość * 18% i to jest podatek do zapłacenia. Dla przykładu pole J17 mówi, że mam do zapłacenia 12,90 zł, ale potem robiłem jeszcze operacje i w polu J21 wyszło, że już 26 zł. I tak do 31 grudnia liczymy. Jeżeli ostatnia operacja sprzedaży była np. 28 grudnia, a potem tylko zakup, to liczymy do 28. I teoretycznie jak 28 grudnia była ostatnia operacja sprzedaży, to jak pole Saldo (Wartość) jest na plus, to liczymy podatek i to mamy do zapłacenia. Jednak jeżeli ostatnia operacja sprzedaży w polu Saldo (Wartość) jest na minus to mamy stratę i nie płacimy podatku. Możemy połowę tej straty odliczyć w następnym roku.

Mam nadzieję, że pomogłem :)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego nie płacić PCC / uzasadnienie + paragrafy/artykuły.

Postautor: benq » czwartek, 26 kwietnia 2018, 20:41

@Macbak2, Próbowałeś może wrzucać swoje pliki CSV do jakichś kalkulatorów? (np. bitcoin.tax, tax ledger itp) ?
Bardzo jestem ciekawy jak by wyszło porównanie Twoich kalkulacji z tymi aplikacjami.
Ile Ci zajęło takie rozpisanie wszystkiego?

Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 23 października 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego nie płacić PCC / uzasadnienie + paragrafy/artykuły.

Postautor: piter55 » czwartek, 26 kwietnia 2018, 20:58

@Macbak2 Jak liczysz wymianę krypto-krypto? Tzn. chodzi mi o ustalenie kursu w takim wypadku. Większość tych programów korzysta z coinmarkectcap + spis NBP. Jeśli chodzi o giełdy zagraniczne to wydaje się to słuszne, ale co w przypadku BitBay można chyba kurs krypto/PLN zastosować właśnie z giełdy. Mógłbyś opisać jak takie rozliczenie prowadzisz i z którego miejsca czytasz ten kurs (jak jest dokładny)?

Gaduła
Posty: 364
Rejestracja: 26 listopada 2017
Reputacja: 454
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: LTC:LhNTQLjKmgSxBFzxfRttGeLeEbvn8fG

Dlaczego nie płacić PCC / uzasadnienie + paragrafy/artykuły.

Postautor: Macbak2 » czwartek, 26 kwietnia 2018, 21:47

@benq nie wrzucałem tego do żadnego kalkulatora, sam wymyśliłem sobie taki sposób rozliczania, stworzyłem tabelkę i robię obliczenia :) Zajęło mi to już ładnych kilka dni, gdzie siedzę cały czas tylko nad tym, ale trudno mi powiedzieć ile dokładnie, bo dopisywałem sobie też na bieżąco :) Teraz to tak szczegółowo to rozpisuje i sprawdzam.

Część danych biorę stąd
Obrazek

Ale tu nie ma wszystkich danych, np. nie ma kursu po jakim kupowałem, to biorę go stąd
Obrazek

Dzięki temu mam pełe dane i mogę przeliczyć prowizję w krypto jaką zapłaciłem na złotówki i to sobie dodać do kosztów zakupu.


@piter55 Co do wymiany krypto-krypto, to na szczęście miałem tylko jedną taką wymianę na Bitfinexie, gdzie wymieniałem ETH na IOTĘ. Tutaj biorę kurs z coinmarketcap.com. Nie wiem, czy dobrze robię, staram się :) I ponoć jestem jedyny w swoim mieście, który się z tego rozlicza :)

Początkujący
Posty: 178
Rejestracja: 25 czerwca 2017
Reputacja: 20
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego nie płacić PCC / uzasadnienie + paragrafy/artykuły.

Postautor: Krzychu K » piątek, 27 kwietnia 2018, 01:06

Macbak2 pisze: Na naszą korzyść przemawia dużo rzeczy:
- Nieoficjalnie wydane stanowisko MF - Powiedzieli, że nie trzeba płacić PCC
- Niejasna sytuacja co do rozliczania - A niejasności rozstrzyga się na korzyść podatnika
Nie chcę tutaj uchodzić za pesymistę ale to nie do końca przemawia na naszą korzyść. PCC miał nie być pobierany "na siłę" a jak powyżej napisał smp należy go płacić bez zastanowienia. Co do drugiej części to nie do końca tak jest. Nawet dr. Mentzen to tłumaczył. Wątpliwości masz Ty a nie urząd skarbowy a to us ma mieć wątpliwości. US nie ma żadnych wątpliwości bo dostał wytyczne jak ma postępować w przypadku pcc. Zresztą gdyby skarbówka działała inaczej to naczelnik by dostał po tyłku że nie nie pobiera ustawowo nałożonego podatku.

Prawda jest taka że gdyby mf chciało to już by wydało interpretację ogólną. Mf gra na dwa fronty. Najpierw mówią że rozumieją sytuację i do niczego nie zmuszają a potem informują że kolejne komunikaty w tej sprawie po 30 kwietnia czyli dopiero jak się wszyscy rozliczą. Skarbówki dowiedzą się ile kto zarobił i przypomną sobie o nas za jakiś czas gdy to podatek odpowiednio urośnie na procencie. Zresztą prawdopodobnie interpretacja wydana przez ministerstwo nie miała by mocy wstecznej.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego nie płacić PCC / uzasadnienie + paragrafy/artykuły.

Postautor: xbladexx » piątek, 27 kwietnia 2018, 09:24

Krzychu K pisze: Wątpliwości masz Ty a nie urząd skarbowy a to us ma mieć wątpliwości.
to sprawa trafi do sądu z zażaleniem na decyzje i tyle bedziemy sie boksować ze krypto to nie prawo majatkowe objete w PCC do płacenia jak bylo od 2016 do 2017 uznawane przez poprzednich MF.

wrzucę sobie tu tekst o prowizjach by nie zgubić:
xbladexx pisze: Sa dwie rzeczy odnośnie opłat/prowizji:
a) Minister Finansów/KAS często powtarza że liczą się srodki pozostawione do dyspozycji podatnika.
Faktyczny stan jest taki, że sprzedając np 1 BTC za 10 000$ (giełda pobiera opłatę 0.25$ czyli 25$ ) i mamy do dyspozycji przychód 9 975$ a nie magiczne "10 000USD".
To samo dzieje się w przypadku krypto sprzedając 1 BTC za 10 000 USDT dostajemy do dyspozycji 9 975USDT, a nie "10 000USDT",
przychodem są środki pozostające do dyspozycji użytkownika czyli 9 975$ koniec kropka.


Art. 11. 1. Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14–15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikają-
cych z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 25b i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika
w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych
świadczeń.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego nie płacić PCC / uzasadnienie + paragrafy/artykuły.

Postautor: kajetan » piątek, 27 kwietnia 2018, 11:01

Zadzwoniłem dziś kontrolnie na infolinię podatkową i miła pani mówi już, że "według najnowszych wytycznych PCC od kryptowalut nie trzeba płacić". Oczywiście wszyscy wiemy, że ostatnie jawne wytyczne ministerstwa się nie zmieniły, a to co pani powie nie jest dla nikogo wiążące, ale i tak nie jest najgorzej. Na razie wygląda bowiem na to, że minister nie zapomniał o swojej obietnicy już przez cały tydzień i nawet zdążył tę informację przekazać do informacji podatkowej w ministerstwie.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości