Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Weteran
Posty: 7429
Rejestracja: 1 września 2015
Reputacja: 2746
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: pael » piątek, 6 kwietnia 2018, 11:25

Bitmar pisze: @pael, nie zmienia to faktu, że PCC i tak będzie trzeba płacić nawet kupując na azjatyckiej giełdzie. Daytrading zejdzie więc do podziemia jak hazard. No chyba że handlarze przejdą na DG z pełną księgowością.
jesli od dnia jutrzejszego zamieszasz w Kambodzy na najblizsze 6 lat nie przypuszczam bys wyrywal sie do placenia czegokolwiek w RP ;-)

dodatkowo przy calej tej aferze wracaja podstawy krypto ktore dalej sa zmarginalizowane - zdecentralizowane gieldy + local bitcoins

Początkujący
Posty: 277
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 129
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: Aeon » piątek, 6 kwietnia 2018, 20:29

Sławomir Mentzen

Bardzo dziękuje za tak liczna frekwencję na wczorajszym nagraniu o opodatkowaniu kryptowalut. Od wczoraj dostaję dziesiątki pytań i telefonów, pojawiły się też nowe zagadnienia, dlatego pewnie w przyszłym tygodniu powtórzę transmisję i omówię kolejne zagadnienia.

W międzyczasie krótkie podsumowanie najważniejszych informacji z wczorajszego nagrania:

1. MF chce od nas 1% od zakupu kryptowalut, chyba że kupiliśmy je od kantoru lub innego przedsiębiorstwa. W ciągu 14 dni od zakupu trzeba złożyć deklaracje PCC-3 i zapłacić podatek.
2. Ponieważ wartość podatku zaokrągla się do pełnych złotówek, nie trzeba płacić podatku za transakcje poniżej 50 zł.
3. Osobiście nie zamierzam płacić PCC, ponieważ według mnie kryptowaluty nie są prawem majątkowym, z związku z czym nie podlegają pod PCC. Skarbówka ma na ten temat inne zdanie, więc sąd będzie się musiał prędzej czy później w tej sprawie wypowiedzieć.
4. Jeżeli ktoś zamierza jednak zaległy podatek PCC zapłacić, to musi do deklaracji załączyć czynny żal oraz zapłacić podatek z odsetkami.
5. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą muszą przejść na pełną księgowość. Nie da się handlując na giełdzie prowadzić rzetelnej KPiR.
6. Jeżeli mimo to, ktoś będzie handlował kryptowalutami na KPiR, to mimo braku możliwości wpisania transakcji do KPiR, może zakupione kryptowaluty uznawać za koszt uzyskania przychodu.
7. Podatek dochodowy należy zapłacić również od transakcji wymiany jednej kryptowaluty na inną kryptowalutę.
8. Są jeszcze co najmniej dwa duże problemy związane z opodatkowaniem kryptowalut w Polsce. Tym razem jednak ich nie ujawnię, zobaczymy czy MF się zorientuje.
9. Powinno unikać się polskich giełd. Najlepiej przenieść się na giełdy azjatyckie.
Zrodło:
https://www.facebook.com/slawomirmentzen/

Link do nagrania z wczorajszego webinaru:
Opodatkowanie kryptowalut po informacji od MF (VAT, PIT, PCC) - dr Sławomir Mentzen[/size]
[youtube][/youtube]
Ostatnio zmieniony sobota, 7 kwietnia 2018, 15:13 przez Aeon, łącznie zmieniany 1 raz.

Oficjalny przedstawiciel projektu
Awatar użytkownika
Posty: 647
Rejestracja: 19 lutego 2018
Reputacja: 1361
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: HODLER.TECH » sobota, 7 kwietnia 2018, 09:56

Rozwiązanie dla giełd zgodne z zaleceniami Pana Mentzena:
Podział transakcji zakupu i sprzedaży na maksymalnie po 49zł, dodanie automatycznie wypełnionych druków PCC z zerowym podatkiem. Problem jest tylko w "drugiej stronie transakcji", giełda raczej nie powinna przekazywać danych drugiej strony. Giełda mogłaby jednak dodać opcję zawierania transakcji "Zgodnie z polskim prawem" i tam była by opcja przekazywania danych od drugiej stronie, tylko dla tych którzy zadeklarowaliby taka chęć. Jest to jednak sztuka dla sztuki, osobiście proponowałbym przenieść się do innego kraju ze swoją działalnością lub przekwalifikować się na kantor.
HODLER - Wielowalutowy portfel o otwartym kodzie źródłowym https://hodler.tech
HODLER Pro: https://hodler.tech/pro
Telegram PL: http://t.me/HODLERTECHPL
Dyskusja PL: https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=101&t=30634

Początkujący
Posty: 207
Rejestracja: 17 lipca 2017
Reputacja: 33
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: Dekoin » sobota, 7 kwietnia 2018, 14:00

HODLER.TECH pisze: Rozwiązanie dla giełd zgodne z zaleceniami Pana Mentzena:
Podział transakcji zakupu i sprzedaży na maksymalnie po 49zł, dodanie automatycznie wypełnionych druków PCC z zerowym podatkiem. Problem jest tylko w "drugiej stronie transakcji", giełda raczej nie powinna przekazywać danych drugiej strony. Giełda mogłaby jednak dodać opcję zawierania transakcji "Zgodnie z polskim prawem" i tam była by opcja przekazywania danych od drugiej stronie, tylko dla tych którzy zadeklarowaliby taka chęć. Jest to jednak sztuka dla sztuki, osobiście proponowałbym przenieść się do innego kraju ze swoją działalnością lub przekwalifikować się na kantor.
Rozwiązanie ciekawe, ciekawe co na to BB ;)

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 29 listopada 2017
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: Dawid D » sobota, 7 kwietnia 2018, 15:48

Tak to jest jak ludzie ktorzy nie maja pojecia o podstawach krypto probuja zablysnac.

Weteran
Posty: 1114
Rejestracja: 8 sierpnia 2017
Reputacja: 1954
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: RuckenFetard » sobota, 7 kwietnia 2018, 17:39

Zastanawiało was jedna rzecz? Ile ludzi teraz żyje w totalnym stresie, ile ludzi marnuje teraz czas na myślenie jak wybrnąć z tego szamba i co będzie dalej, jak to się skończy, ile ludzi będzie próbowało zasięgnąć odpłatnej usługi doradcy podatkowego, ilu ludzi finalnie ucieknie z Polski i ilu ludzi finalnie może zostać bankrutami lub co najmniej z wyzerowanym rachunkiem.

Zmierzam doi tego że cała społeczność Polskiego krypto,czyli tysiące ludzi! mogą mieć teraz duże życiowe problemy dosłownie przez jedną lub kilku osób! które są odpowiedzialne za takie ustawy i postanowili dosłownie zniszczyć świat krypto razem z ludźmi, nie wiem tylko, czy to był celowy atak czy tylko bezmyślne napisanie ustawy przez barana który nic nie wie o kryptowalutach. Jeśli ta druga opcja to jest szansa że to będzie skorygowane.

Dla mnie to szokujące wydarzenie na miarę trzeciego świata.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: bl4ck » sobota, 7 kwietnia 2018, 17:55

@RuckenFetard, A ilu przestało w ogóle grać ...

Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 7 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: kegxst » sobota, 7 kwietnia 2018, 21:47

Mam pytanie do Was
Jeśli wymieniłem 1000zł na btc to musze odliczyc ten PCC z tych 1000 zł tak? czyli 10 zł podatku?
Dodam jeszcze że na portfelu mam tylko btc bo jeszcze nie wymieniałem btc na pln...
Wiem że to prosta kwestia ale wole sie upewnić .

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 26
Rejestracja: 8 stycznia 2017
Reputacja: 8
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: mgrobel » sobota, 7 kwietnia 2018, 22:41

Witajcie,

obejrzałem ten film dr Sławomira (Szacunek dla tego Pana za wiedzę) i po prostu.. brak słów na to wszystko. Też się zastanawiam czy to jest celowy atak na krypto w Polsce (OMG... a w szczególności w 1D-traderów) czy aż takie baranki nami rządzą. Boję się, że to pierwsze niestety.

Co na to np. Europa? Nie trzeba szukać daleko.. dajmy na to Niemcy. Zwolnienie od podatku za krypto, które kupisz i trzymasz minimum rok na portfelu/giełdzie. Będziemy technologicznie za murzynami za kilka lat jeśli nic się nie zmieni.

W krypto jestem od listopada 2017, całe szczęście, że trading nie za bardzo mi wychodził (trading praktycznie bliski zero, niewielki plus), transakcji zrobiłem tyle co nic, a w grudniu wpakowałem all-in w ADA na HODL. Wygląda na to, że trochę sobie pohodluję (5 lat i więcej?) skoro takie cyrki się dzieją w PL. Dochodowy jak najbardziej rozliczam, trzeba wykazać obrót nawet jak dochód blisku zeru, a PCC olewam całkowicie bo kwota będzie do przełknięcia nawet z karą.. tutaj czekam na rozwój wydarzeń. Jak zapłacę i będzie fake to przecież US mi tego nie odda...

Jeśli to PCC okaże się prawomocne i jakiś 'grubas' przegra pierwszą rozprawę w sądzie to na prawdę szczerze współczuję tym, którzy handlowali systematycznie grubą kasą do tych 5 lat wstecz, chociaż ten PCC niby się nie przedawnia nigdy, o matko! Wielu ten PCC zapłaci od razu pod wpływem emocji ale gdybym zrobił milion obrotu, a nic nie zarobił to też bym pewnie nie mógł teraz spać.

Jak to mawiali: "Trzymaj się ramy i majtek mamy". Czas pokaże co dalej. Czy nas wydymają czy ktoś kompetentny ureguluje rynek by żyło się lepiej w tym pięknym kraju.

Z pozdrowieniami, trzymajcie się rodacy :)

Początkujący
Posty: 277
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 129
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: Aeon » sobota, 7 kwietnia 2018, 23:44

Typowy inwestor krypto, czyli mlody, przedsiebiorczy, czytajacy ksiazki, nie jest wyborcą obecnej opcji rządzacej (ani tez ich "oPOnentow" itp), wiec nic ich on ani jego problemy życiowe, tak samo jak jakies blockchainy "i inne Ambergoldy", nie obchodzi, wiec nie rozumiem czemu niektorych to jeszcze dziwi... Liczą się tylko jego pieniadze ktore mozna przeznaczyc na 500+ dla motlochu i inne lewackie, socjalistyczne pomysly (bo PIS to partia wybitnie lewicowa), przekupujac glupich ludzi za ich wlasne pieniadze. Jak latem na jarmark pod Toruniem wjechała brygada urzednikow i wlepiala manday babciom, bo sprzedawaly swoje własne produkty bez paragonow i pozwoleń, to myslicie, ze po setki tysiecy złotych dziennie podatkow z krypto (i to liczba z tylko jednej gieldy BB!) sie nie schylą? Albo od kilku miesiecy nowożeńcy dostają wezwania ze skarbowki, ze maja wyjasnic zrodlo pochodzenia pieniedzy na wesele, ile dostali w kopertach, itp! To juz chłopom panszczyznianym (http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/ ... ni/xrgchz5 ) zabierano 30% zarobkow a teraz okrada sie niby wolnych ludzi, obywateli swojego wlasnego kraju gdzie sie urodzili i ich rodziny zyły i walczyły od pokoleń z ponad 40% tego co zarobią (bo są to mocno zanizone wyliczenia i slyszalem nawet o 82%! To juz niewolnikowi w Rzymie zabierano mniej bo 80%, ale im zapewniano wyzywienie, dach nad glowa, itp)!

Czytalem wypowiedz osoby ktora rozmawiala ze zwykla urzedniczka, ktora w przyplywie szczerosci wyznala, ze pracuje juz w tym urzedzie kilkanascie lat, ale takiego mocnego nacisku z góry, zeby karać finansowo zwyklych ludzi doslownie za wszystko to jeszcze nigdy nie mieli!

W glowie i krotkowzrocznej perspektywie "rzadzacych" jest utrzymanie siebie, swoich rodzin i znajomych na posadach urzedniczych (bo maja za co wypic i zakasic i beda glosowali na kogo trzeba w wyborach) na ktorych nie ma zadnej odpowiedzialnosci za podejmowane decyzje, ani tez interesu zeby byly one dobre, bo za pare czy parenascie lat mogą rzadzic juz inni, wiec trzeba sie nachapać teraz i myslec o sobie i wyborcach a reszta niech na nich tyra i placi. Jak to powiedziala jedna posłanka, ze co ją obchodzi co bedzie w Polsce za 20 lat... Tak samo dziwicie sie, ze urzednicy i "rzadzacy" nie rozumieja blockchaina itp. Jak maja rozumiec, skoro wsadza sie tam osoby tylko po jedynym kryterium znajomosci i z politycznego nadania a ministrowie zamieniaja sie stołkami, nie majac nic poza sympatią prezesa w CV ?! Historyk i czysciciel kominów zostaje premierem a psychiatra ministrem obrony narodowej... To maja byc najinteligentniejsi i najwybitniejsi przedstawiciele narodu i najlepsi eksperci w danej dziedzinie ?! Tak jest od 30 lat, obojetnie ktora partia rzadzila!

Morawiecki to inteligentny gosc i on to wszystko rozumie, ale nie jest w jego i finansiery interesie, zeby Polacy byli bogaci, szczesliwi i niezalezni (co daje np. technologia blockchain), bo wtedy tacy ludzie zaczynaja mieć za dużo wolnego czasu np. na czytanie ksiazek a co gorsze zaczynaja pewne rzeczy rozumiec i patrzec tzw. władzy na ręce. Jak jest im zle, ciagle chorują i sa zajeci tyraniem od pierwszego do pierwszego, bo okrada się ich z ponad 40% zarobkow, to wtedy mozna krecic na boku lewe interesy na grube miliardy i żyć z calymi rodzinami ich kosztem.

Jest to troche smieszne, ze ci tzw "rzadzacy" (ktorzy ilosc ksiazek ktore sa na półkach u ludzi takich jak dr Mentzen widzieli tylko na otwarciach biblioteki) uwazaja sie za jakichs panów niewolników, których to mogą bezkarnie coraz bardziej okradać i poniewierać kolejnymi podatkami, karami, zakazami, pozwoleniami, itp, zapominajac, ze sa tylko i wyłącznie zwykłymi posłami, czyli osobami posłanymi tam, żeby wykonywać naszą świętą wolę i pokornie służyć prawdziwemu Suwerenowi i Władzy, czyli Nam!

Początkujący
Posty: 55
Rejestracja: 2 marca 2018
Reputacja: 40
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: jok123 » niedziela, 8 kwietnia 2018, 00:56

Podatek od czynności cywilnoprawnych - czyli wychodzi na to, że idzie się z tym do US w przypadku każdej transakcji i mamy na to 2 tygodnie (od 50zł w górę się płaci 1%, poniżej trzeba tylko wypełnić deklarację + złożenie czynnego żalu i zapłacenie odsetek jak jesteśmy w plecy z czasem). Mam w miarę niewiele druków do wypełnienia i też obracałem niewielkimi kwotami na polskich giełdach. Zamierzacie składać te druki i zalać US?

Podatek dochodowy - inwestuję (długoterminowo) co miesiąc około 300zł, przelewam zł na bitbay, kupuję coiny i wpłacam na bezpieczne portfele - powinienem go wykazać i zapłacić w przypadku sprzedaży krypto na fiaty np. za kilka lat, a teraz mam spokój? Czy dobrym rozwiązaniem będzie przeniesienie się z interesem np. na bitmarket?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 351
Rejestracja: 3 marca 2018
Reputacja: 211
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: awos » niedziela, 8 kwietnia 2018, 13:32

IMHO to zlodziejskie banki wmowily rzadowi ,ze krypto to oszusci i najgorsi a poza tym to zagrozenie dla systemu i daltego mamy to co mamy.
Rzecz jasna to 100% wina rzadu bo mogl wymyslec cos lepszego.

Weteran
Posty: 1801
Rejestracja: 20 maja 2013
Reputacja: 251
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: topnetdeal » niedziela, 8 kwietnia 2018, 14:47

@awos - błąd logiczny. Banki nie musiały niczego im wmawiać, to ich "posłaniec" stoi właśnie na czele rządu i zrobi wszystko dla ich korzyści.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 98
Rejestracja: 13 czerwca 2017
Reputacja: 29
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: wyleszczony » niedziela, 8 kwietnia 2018, 14:51

jok123 pisze:Zamierzacie składać te druki i zalać US?
Twarde prawo, ale prawo. Ja zamierzam jutro złożyć. Mam ich na szczęście tylko 81. Plus jeden tzw. "czynny żal". Tutaj akurat się nie zgadzam, że ma być po jednym do każdego druku PCC-3.

"Art. 16. § 1. Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu."

Po prostu należy napisać pismo do naczelnika urzędu z zawiadomieniem, że w okresie takim a takim nie składało się deklaracji PPC-3. Jako istotną okoliczność podać niewiedzę i tyle. Na końcu formułka: "W załączeniu składam 81 wypełnionych deklaracji PPC-3 za okres taki a taki".

Akurat w składaniu "czynnych żali" mam pewne doświadczenie. Jakby co, to trzeba się śpieszyć. Czynny żal jest skuteczny, jeśli urząd nie ma jeszcze informacji o popełnieniu czynu zabronionego.

Weteran
Posty: 1801
Rejestracja: 20 maja 2013
Reputacja: 251
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: topnetdeal » niedziela, 8 kwietnia 2018, 15:13

Powiedz nam jeszcze : wszystkie te 81 druków PCC-3 dotyczy transakcji zakupu powyżej 50 PLN ?
Jeśli tak, to zdajesz sobie sprawę, że będziesz miał do zapłacenia 81% podatku od Twojego obrotu + odsetki ?
Po dodaniu podatku od zysku (18 / 32%), oddasz US wszystko co zainwestowałeś w kupno kryptowalut.
Zakładam, że jesteś jednym z niewielkiego odsetka osób, które nieźle na krypto zarobiły i stąd takie "bohaterstwo".

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 98
Rejestracja: 13 czerwca 2017
Reputacja: 29
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: wyleszczony » niedziela, 8 kwietnia 2018, 15:20

topnetdeal pisze: Zakładam, że jesteś jednym z niewielkiego odsetka osób, które nieźle na krypto zarobiły i stąd takie "bohaterstwo".
Na odwrót :). Szczęśliwie dla mnie się składa, że jestem jedną z tych osób, która tylko zainteresowała się przejściowo krypto-walutami, kiedy zaczęło być o nich głośno w mediach. Grałem na małe sumy, więc mogę przykozaczyć w mojej skarbówce, zresztą nie pierwszy raz... Myślę, że wszyscy, którym nie grozi ruina powinni złożyć te druki PCC-3 i zalać nimi urzędy. Szybciej to uzmysłowi ludziom na wyższych szczeblach, że potrzebne jest wprowadzenie sensownych regulacji. Co ciekawe o wszystkim dowiedziałem się przypadkiem. 4 kwietnia ktoś poprosił mnie o wydrukowanie formularza PCC-3 i mi się gorąco zrobiło jak ujrzałem na stronie ministerstwa nagłówek "Skutki podatkowe obrotu kryptowalutami w PIT, VAT i PCC". Myślę, ze mnóstwo osób żyje jeszcze w nieświadomości, więc trzeba sprawę rozdmuchiwać.
Ostatnio zmieniony niedziela, 8 kwietnia 2018, 20:55 przez wyleszczony, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 1801
Rejestracja: 20 maja 2013
Reputacja: 251
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: topnetdeal » niedziela, 8 kwietnia 2018, 15:25

Obyś się nie zdziwił gdy US nałoży na ciebie 81 razy minimalną karę jaką może nałożyć urzędnik skarbowy (200 - 4000 PLN).

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 98
Rejestracja: 13 czerwca 2017
Reputacja: 29
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: wyleszczony » niedziela, 8 kwietnia 2018, 15:28

Nie ma na to żadnych szans, w kodeksie karnym skarbowym są artykuły, które całkowicie wykluczają taką możliwość. Nawet w przypadku przestępstw skarbowych (uszczuplenie powyżej 10500 zł) sądy są łagodne jeśli chodzi o grzywny. Zawsze największym problemem pozostaje zaplata zaległego podatku.

"Dwa lub więcej zachowań, podjętych w krótkich odstępach czasu w wykonaniu tego samego zamiaru lub z wykorzystaniem takiej samej sposobności, uważa się za jeden czyn zabroniony; w zakresie czynów zabronionych polegających na uszczupleniu lub narażeniu na uszczuplenie należności publicznoprawnej za krótki odstęp czasu uważa się okres do 6 miesięcy."

W praktyce, jeśli ktoś nie miał przerwy dłuższej niż 6 miesięcy w zabawie w krypto, to popełnił jeden czyn zabroniony. Mógł nie złożyć nawet miliona deklaracji PPC-3 i nic to nie zmienia. Będzie jeden mandat lub sprawa do sądu w przypadku odmowy przyjęcia lub w przypadku uszczuplenia powyżej 10500 zł. Jest jeszcze możliwość dobrowolnego podania się karze i wtedy sprawa nie jest kierowana do sądu, ale takie rozwiązanie na pewno nie zadowoli osób z setkami tysięcy transakcji.
Ostatnio zmieniony niedziela, 8 kwietnia 2018, 15:41 przez wyleszczony, łącznie zmieniany 3 razy.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2602
Rejestracja: 11 października 2017
Reputacja: 2732
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: janku66 » niedziela, 8 kwietnia 2018, 15:32

RuckenFetard pisze: nie wiem tylko, czy to był celowy atak czy tylko bezmyślne napisanie ustawy przez barana który nic nie wie o kryptowalutach
Pogrubione, always true.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 351
Rejestracja: 3 marca 2018
Reputacja: 211
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: awos » niedziela, 8 kwietnia 2018, 15:43

Obstawiam,ze byl to celowy atak napisany przez barana nie majacego pojecia o krypto.

Wróć do „Bitcoin w mediach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości