Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Zagłoba » środa, 14 marca 2018, 12:00

bioly pisze:Może trochę offtop ale w tym wątku jest największy ruch. Co z ustaleniami tego zespołu premiera Morawickiego ds. kryptowalut? Pojawiły się jakieś ekspertyzy? News z stycznia o powołaniu
Nie słyszałem o żadnych ustaleniach, ale takie zespoły zwykle nie są powoływane po to, aby coś ustalić.
Premie były ? Były.
Czyli cel osiągnięty. :D

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 25 lutego 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: mmnik3 » środa, 14 marca 2018, 12:39

Dzięki wielkie :) Przydadzą mi się te porady z całą pewnością :D Czy Waszym zdaniem np. coś z tego rankingu byłoby dobrym i sensownym wyborem https://finanse.rankomat.pl/kredyty/gotowkowe ? Co na ten temat myślicie?
Ostatnio zmieniony niedziela, 18 marca 2018, 13:27 przez mmnik3, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » środa, 14 marca 2018, 13:08

bioly pisze: Może trochę offtop ale w tym wątku jest największy ruch. Co z ustaleniami tego zespołu premiera Morawickiego ds. kryptowalut? Pojawiły się jakieś ekspertyzy? News z stycznia o powołaniu
Próbowałem to śledzić, z internetu dowiedziałem się tyle:
Są podobno dwa zespoły - ten o którym piszesz i drugi w MF, spotykający się "w trybie roboczym".

Ten pierwszy ostatnio ktoś zapytał o efekty - KNF odesłał do NBP, NBP do UOKiK, UOKiK nadal pracuje.
Trudno nazwać efektem pracy zespołu wpisanie przez KNF dwóch giełd na czarną listę, bo podobno był to niezależny skutek donosu dziennikarzy Dziennika Gazety Prawnej.
Nie jest też efektem pracy zespołu wpisanie do ustawy, że giełdy są instytucjami obowiązanymi, bo to było w projekcie ustawy na rok przed powołaniem zespołu, miało być usunięte, ale nie zostało, bo rządzący się spodziewali podobnych ustaleń w UE. A UE chce na ten temat gadać na szczycie G20, żeby na globalne zagrożenie odpowiedzieć globalnie.

Ten drugi zespół myslał o specjalnym podatku od kryptowalut, nie wiem czy zamiast czy obok istniejących, ale NBP protestuje, bo mogłoby to usankcjonować kryptowaluty i sprawić że państwo stanie się współodpowiedzialne, jak padną, o czym wszyscy są w 100% przekonani.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Zagłoba » środa, 14 marca 2018, 13:15

kajetan pisze: Ten drugi zespół myslał o specjalnym podatku od kryptowalut, nie wiem czy zamiast czy obok istniejących, ale NBP protestuje, bo mogłoby to usankcjonować kryptowaluty i sprawić że państwo stanie się współodpowiedzialne, jak padną, o czym wszyscy są w 100% przekonani.
Co za empatyczny rząd nam się trafił.
Ale podatki od alkoholu i papierosów pobiera w najlepsze.
Bo to nie jest ze szkodą dla ludzi. :D :D

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 15 marca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: salve789 » czwartek, 15 marca 2018, 15:38

mam watpliwosc :/
od listopada do grudnia na gieldzie tradeowal bot na bitbay'u powiedzmy narobil tranzakcji na 10k... lecz oczywiscie obkupil sie na gorce i teraz w teorii "zarobil 10k" praktycznie jestem bardzo na minusie z kapitalem poczatkowym czy tez musze odprowadzac podatek? od tych tranzakcji bota?

Początkujący
Posty: 44
Rejestracja: 17 lipca 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: moratar » czwartek, 15 marca 2018, 16:29

Jeśli bot ma rezydencje podatkową w Polsce to musi zapłacić podatek.
Z tego co wiem do sztuczna inteligencja bez obywatelstwa i oprogramowanie nie musi płacić podatku.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » czwartek, 15 marca 2018, 16:36

@salve789, ja myślę że to wirus na twoim komputerze botował, tego bym się trzymał :D

Początkujący
Posty: 44
Rejestracja: 17 lipca 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: moratar » czwartek, 15 marca 2018, 16:45

Mss92 pisze: Mam pytanie odnośnie rozliczenia zysków.
Jeśli dobrze rozumiem opodatkowaniu podlega transakcja krypto - fiat.
Rozumiem, że jeśli wypłaciłem tylko wkład, a zyski leżą na giełdach w postaci kryptowalut, to i tak muszę zapłacić podatek o transakcji krypto - fiat? Nawet jeśli zyski nie trafiły jeszcze na konto bankowe?
Jeśli kupiłeś 10BTC w 2017r za 40k pln i w listopadzie sprzedałeś 4 btc za 40k pln. To nic nie płacisz podatku.
Liczą się tylko złotówki.
40 tysięcy zapłaciłeś (koszt), dostałeś 40 tysięcy za 4btc (zysk) czyli jesteś na 0
koszt = zysk, --> czyli brak dochodu - i brak podatku.

To że zostało ci 6 BTC nie ma znaczenia.
Płaci się tylko podatek od zysku we fiatach. Zyski w crypto to nie zyski (oficjalnie).


A odnośnie tego w jakim kraju należy zapłacić podatek.... to się powinno bardzo szybko zmienić.
Czyli jeśli na EtherDelta sprzedajesz botowi z Filipin to płacisz na filipinach - gdzie zarobisz, tam płacisz. Choć w sumie jeśli zarobiłeś w internecie w zdecentralizowanym blokchainie który istnieje w każdym kraju to zaczyna być bardziej skomplikowanie.
Blockchain jest nawet poza przestrzenią planetarną, czyli np: transakcja gdy płyniesz wpław na wodach międzynarodowych to zarobiasz poza jakimkolwiek krajem. Czyli jeśli trzeba płacić w kraju w którym zarobiłeś a nie byłeś w żadnym kraju gdy zarobiłeś to podatku nie będzie trzeba płacić. W końcu będzie spokój z podatkami i krypto. Wystarczy bojke z tel sat i VPN gdzieś rzucić na arktyke i będzie spokój, zasilanie słoneczne + telefon mały komputer aby był na nim blockchain np ETH.
Pewnie apple też główną siedzibę zrobi na arktyce aby podatków nie płacić.

https://www.pb.pl/pe-korporacje-zaplaca ... ski-908030

Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 4 stycznia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Galhard » piątek, 16 marca 2018, 15:28

Nie mogę znaleźć odpowiedzi, więc pozwolę sobie Was zapytać ;)
Na BitBay, mogę sobie wygenerować historię transakcji (BID-ASK). Czy taki dokument będzie wystarczający dla US lub chociaż lepszy niż historia wpłaty/wypłaty?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » piątek, 16 marca 2018, 15:29

@Galhard, Prosta odpowiedz nie masz innych możliwości.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Zagłoba » piątek, 16 marca 2018, 20:04

bl4ck pisze:@Galhard, Prosta odpowiedz nie masz innych możliwości.
Właśnie.

A czy będzie wystarczający ? Nie wiem jak w przypadku osób fizycznych, ale w przypadku działalności gosp. KAS wielokrotnie się wypowiadał, że takie wydruki nie są żadnym dokumentem.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 12 marca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: michamichna » niedziela, 18 marca 2018, 12:07

Analizuję korektę za 2016 rok, w której wykazałem sam zakup BTC, jako koszt, bez uzyskania przychodu. Podobno ta interpretacja jest błędna.
W tym 2016 roku korzystałem z programów revshare gdzie np. wpłacałem PLN a wypłacałem BTC. Jak to zakwalifikować? Z tego co pamiętam kwalifikowałem to jako koszt zakupu BTC. Wówczas nie zamieniałem tego na PLN, pozostało jako kryptowaluta. Tutaj defacto tych środków nie wypłaciłem (nie zamieniłem na walutę tradycyjną). Zostało to w takim razie rozliczone jako wpłata do programu = koszt zakupu BTC, a wypłata w formie BTC nie została zaliczona do przychodu.
Mogę to tak zaliczać? Jak inaczej rozliczyć wpływ jednostek BTC bez zakupu?
Inne revshary, z których wypłacałem walutę $ rozliczałem jako inne źródła, przeliczając po kursie z dnia poprzedniego.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Zagłoba » niedziela, 18 marca 2018, 13:39

michamichna pisze:Analizuję korektę za 2016 rok, w której wykazałem sam zakup BTC, jako koszt, bez uzyskania przychodu. Podobno ta interpretacja jest błędna.
W tym 2016 roku korzystałem z programów revshare gdzie np. wpłacałem PLN a wypłacałem BTC. Jak to zakwalifikować? Z tego co pamiętam kwalifikowałem to jako koszt zakupu BTC. Wówczas nie zamieniałem tego na PLN, pozostało jako kryptowaluta. Tutaj defacto tych środków nie wypłaciłem (nie zamieniłem na walutę tradycyjną). Zostało to w takim razie rozliczone jako wpłata do programu = koszt zakupu BTC, a wypłata w formie BTC nie została zaliczona do przychodu.
Mogę to tak zaliczać? Jak inaczej rozliczyć wpływ jednostek BTC bez zakupu?
Inne revshary, z których wypłacałem walutę $ rozliczałem jako inne źródła, przeliczając po kursie z dnia poprzedniego.

To jest ten sam problem co kontrakty.
Nie wiadomo jak zaksięgować te BTC, które "wygrałeś".
Z jednej strony należałoby to zaksięgować jako koszty, bo masz więcej, czyli "kupiłeś".
Ale z drugiej strony być może należy to traktować jak waluta wykopana.
Czyli opodatkowana dopiero gdy ją sprzedasz.
Można też dodatkowe BTC potraktować jako darowizna.
Czyli w momencie ich otrzymania zapłacić podatek jak od sprzedaży, i w momencie ich faktycznej sprzedaży ponownie zapłacić ten podatek.
Jak widzisz możliwości jest wiele, która jest prawidłowa - nie wiadomo.
Ostatnio zmieniony niedziela, 18 marca 2018, 17:14 przez Zagłoba, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 12 marca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: michamichna » niedziela, 18 marca 2018, 14:17

No dokładnie. Nie mam już pojęcia..

1. A czy w przypadku sprzedaży BTC jako koszt uznaję jedynie fatyczny koszt powiązany z zakupem za jednostkę?

Np. kupiłem 0.2 BTC po 1000zł za 0,1 BTC i sprzedałem później gdy kurs skoczył i już za 0,1 BTC dostałem 5000 zł.
Czyli jako przychód biorę 10000zł a za koszt 2000zł?

2. W danym roku jedynie liczę koszty odnoszące się do sprzedaży, czyli po sprzedaży kryptowaluty w danym roku, każdy kolejny zakup bez sprzedaży nie mogę zakwalifikować do kosztów?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Zagłoba » niedziela, 18 marca 2018, 17:12

Nie wiem jak to jest w przypadku osób fizycznych, ale wydaje mi się, że rozliczanie kosztów i przychodów jest podobne do działalności gosp.
Czyli koszty i przychody rozliczasz w momencie ich poniesienia.
Zatem jeśli kupiłeś BTC to już masz koszt.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » niedziela, 18 marca 2018, 18:30

Zagłoba pisze:Nie wiem jak to jest w przypadku osób fizycznych, ale wydaje mi się, że rozliczanie kosztów i przychodów jest podobne do działalności gosp.
Czyli koszty i przychody rozliczasz w momencie ich poniesienia.
Zatem jeśli kupiłeś BTC to już masz koszt.
Zgadza sie, z tego co sie dowiadywalem to w momencie zakupu masz juz koszt.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » niedziela, 18 marca 2018, 20:23

_chybaty pisze:
Zagłoba pisze:Nie wiem jak to jest w przypadku osób fizycznych, ale wydaje mi się, że rozliczanie kosztów i przychodów jest podobne do działalności gosp.
Czyli koszty i przychody rozliczasz w momencie ich poniesienia.
Zatem jeśli kupiłeś BTC to już masz koszt.
Zgadza sie, z tego co sie dowiadywalem to w momencie zakupu masz juz koszt.
Tylko chyba możesz go sobie odjąć od przychodu tylko w tym samym roku. A jak wyjdzie strata, to odliczasz ją w następnych latach i tylko 50% tej straty.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 18 marca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: matioza12 » niedziela, 18 marca 2018, 21:48

No dobra a jak uznawać koszt...taka sytuacja: kupuje 1 btc za 2tys $ i trzymam, po jakimś czasie wymianiam go na 100lsk ale w momencie wymiany btc był już warty 4tys I trzymam lsk...jego wartość spada o 30% przestraszyłem się sprzedałem że strata mam teraz 0.7btc wartego powiedzmy 3.5tys$ I teraz tak teoretycznie jestem stratny 0.3 btc ale w stosunku dolarowym mam więcej niż zainwestowałem początkowo...wiec jak to liczyć...czy jako koszt wykazywać wartość btc w momencie zakupu czyli 2tys czy w momencie zamiany na lsk czyli 4tys$

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Zagłoba » niedziela, 18 marca 2018, 22:57

matioza12 pisze:No dobra a jak uznawać koszt...taka sytuacja: kupuje 1 btc za 2tys $ i trzymam, po jakimś czasie wymianiam go na 100lsk ale w momencie wymiany btc był już warty 4tys I trzymam lsk...jego wartość spada o 30% przestraszyłem się sprzedałem że strata mam teraz 0.7btc wartego powiedzmy 3.5tys$ I teraz tak teoretycznie jestem stratny 0.3 btc ale w stosunku dolarowym mam więcej niż zainwestowałem początkowo...wiec jak to liczyć...czy jako koszt wykazywać wartość btc w momencie zakupu czyli 2tys czy w momencie zamiany na lsk czyli 4tys$

Musisz wycenić każdą transakcję.
Więc masz 2 tys$ kosztu najpierw.
Potem masz 4 tys$ przychodu i
ileś kosztu z zakupu LSK.
Potem sprzedajesz LSK i masz przychód.
Potem masz 3,5 tys.$ kosztu zakupu 0.7 BTC

A to że masz mniej BTC (bo po większej cenie) nie ma znaczenia.

Rozmowny
Posty: 112
Rejestracja: 10 listopada 2013
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: adamex » poniedziałek, 19 marca 2018, 07:57

Chwila, koszt moge rozliczyc tylko w roku w ktorym kupilem? Czyli jezeli w 2013 r wydalem 10k, a sprzedalem w 2017 to tgo 10k nie moge wliczyc jako koszt?

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości