Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 256
Rejestracja: 5 grudnia 2017
Reputacja: 64
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Łódzkie

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: FuraTeściowej » sobota, 10 marca 2018, 11:15

Dobra a tak z innej beczki - Czy nasz rząd zamierza jakoś w konkretnym terminie to wszystko uregulować ? Bo ja patrząc na to wszystko przyjąłem taktykę "hold"

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 16 grudnia 2013
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Anunaki » sobota, 10 marca 2018, 11:57

Czy jest tu gdzies na forum lub w necie miejsce w którym kwestie opodatkowania itd są zebrane w jedno miejsce tak, aby nie wertować tego całego wątku? Od kupowania kryptowalut np. na BITBAY trzeba płacić podatek 1% od czynnosci cywilno prawnynych (PCC)?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Zagłoba » sobota, 10 marca 2018, 13:01

moratar pisze: Dodano po 5 minutach 39 sekundach:
Mss92 pisze:Mam pytanie odnośnie rozliczenia zysków.
Jeśli dobrze rozumiem opodatkowaniu podlega transakcja krypto - fiat.
Rozumiem, że jeśli wypłaciłem tylko wkład, a zyski leżą na giełdach w postaci kryptowalut, to i tak muszę zapłacić podatek o transakcji krypto - fiat? Nawet jeśli zyski nie trafiły jeszcze na konto bankowe?
Tak musisz zapłacić podatek, nie ma znaczenia czy to jest twoje osobiste konto czy konto które dla Ciebie prowadzi giełda.
Jesli sprzedałeś za Terther to podatku nie płacisz bo to nie pieniądz wg prawa.
Nie ma znaczenia czy sprzedałeś za Tether, czy za USD. W obu przypadkach transakcja podlega opodatkowaniu.

moratar pisze: Czy teraz jak weszło prawo co definiuje że krypto to waluta elektroniczna - czy to coś zmienia?

Wg:
https://www.google.pl/amp/www.dziennik. ... datek.html
Zysk na różnicach kursowych walut płaca tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą.
W przypadku DG nie rozlicza się różnic kursowych od transakcji krypto.
Ale różnice kursowe nie mają wiele wspólnego z transakcjami krypto.

Każda transakcja krypto podlega opodatkowaniu, przecież ten temat jest wałkowany od miesiąca, po rewelacjach interpretacji KAS.

moratar pisze: Wg ustawy firmy mają to wylistowane jako jedno że źródeł przychodu, a osoby fizyczne nie. Czyli podatek od sprzedaży waluty (takze i krypto) się nie należy.


Jeśli by iść w stronę myślenia, że zysk na różnicy kursowej jest opodatkowany, to trzeba by płacić też podatek za każdym razem jak wydajemy euro na wakacjach np w Hiszpanii. Przykładowo kupujemy euro po 3.95pln jedziemy na wakacje i pierwszego dnia wydajemy 111 euro, gdy euro jest warte 3.96pln. Drugiego dnia wydajemy 75.4 euro, a euro jest po 4.05pln... itd
Czyli w pierwszym dniu zyskaliśmy 1.11pln w drugim dniu 7.54 pln. Trzeba by codziennie notować kursy. Zbierać rachunki i zapłacić 18% dochodowego od 8.65pln. Taka księgowość i zorganizowanie nie jest do wykonania przez normalna osobę, która nie ma chęci spędzać po kilka godzin codziennie na wakacjach, aby zajmować się swoją księgowością, gdy nie prowadzi firmy.
Nie można w chwili obecnej porównywać tych rzeczy, bo wprawdzie TS UE uznał krpyto jako "waluty", ale jednak transakcje krypto nie opierają się na przepisach dotyczących walut, tylko na przepisach dotyczących barteru.

Dodano po 44 sekundach:
CMC pisze:Czy jest tu gdzies na forum lub w necie miejsce w którym kwestie opodatkowania itd są zebrane w jedno miejsce tak, aby nie wertować tego całego wątku? Od kupowania kryptowalut np. na BITBAY trzeba płacić podatek 1% od czynnosci cywilno prawnynych (PCC)?
Dla działalności gospodarczej jest
https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=79&t=27529

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Zagłoba » sobota, 10 marca 2018, 18:34

Smule pisze:Wypełniam PIT-36 online przez e-deklaracje. W rubryce 74 wpisałem przychód, a w rubryce 75 koszty. Chcę to jakoś udokumentować, wysyłając potwierdzenia przelewów wysyłanych z giełdy do mnie i ode mnie do giełdy. Jak mogę dodać dokumentację? Przepraszam za być może głupie pytanie, ale w życiu tego nie robiłem.
Takiej dokumentacji nie dołączasz do e-pitu, ani do tradycyjnego pit.
Dokumenty będą potrzebne dopiero przy kontroli.

Czasami KAS dość szybko chce coś skontrolować. Wówczas przysyła pismo z wezwaniem do przedłożenia dokumentów.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 12 marca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: michamichna » poniedziałek, 12 marca 2018, 21:59

davis89 pisze:@bl4ck dzięki za odpowiedź.
A krypto które kupiłem, ale nie sprzedałem w poprzednim roku wpisuję w koszty?

Podpinam się pod pytanie. Wykazałem to jako stratę w pit za 2016 rok - nic nie sprzedałem, a tylko kupiłem.
Teraz gdzieś dowiedziałem się że nie powinienem tak zrobić i zastanawiam się nad złożeniem korekty, pytanie czy to ma sens i czy jest poprawnie.

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 12 marca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Salioner » poniedziałek, 12 marca 2018, 22:34

Witam, mam pytanie odnośnie rozliczenia się za rok 2017, dodam że nie prowadzę DG. Na giełdę wpłaciłem środki którymi cały czas obracałem, z końcem roku owe środki były wymienione za kryptowaluty. Jak mam sie rozliczyć z urzędem?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 13 marca 2018, 00:40

michamichna pisze:
davis89 pisze:@bl4ck dzięki za odpowiedź.
A krypto które kupiłem, ale nie sprzedałem w poprzednim roku wpisuję w koszty?

Podpinam się pod pytanie. Wykazałem to jako stratę w pit za 2016 rok - nic nie sprzedałem, a tylko kupiłem.
Teraz gdzieś dowiedziałem się że nie powinienem tak zrobić i zastanawiam się nad złożeniem korekty, pytanie czy to ma sens i czy jest poprawnie.
O ile wiem, koszty za zeszłe lata mogą rozliczać tylko osoby prowadzące księgowość, czyli firmy. A indywidualni nie prowadzący księgowości odliczają tylko koszty z tego samego roku i tak było również w 2016.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych
Art. 9
3. O wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

3a. Przepis ust. 3 nie ma zastosowania do strat:

1) z odpłatnego zbycia rzeczy i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, oraz

(...)

Art. 22
4. Koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, z zastrzeżeniem ust. 5, 6 i 10.

5. U podatników prowadzących księgi rachunkowe koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 5a i 5b.
Pełna treść ustawy: http://www.przepisy.gofin.pl/przepisyno ... 4,2,0.html

Zastrzeżenie: nie jestem prawnikiem, ani księgowym, mogę się mylić, jeśli ktoś potrzebuje porady prawnej powinien iść do profesjonalisty.

Dodano po 59 minutach 40 sekundach:
EDIT: Sprawdziłem jeszcze jeden artykuł i wyszło mi, że jednak bitcoiny to art. 10 ust. 1 pkt 7 a nie pkt 8, więc w zasadzie jednak powinno się dawać odliczać 50% straty z lat ubiegłych. Natomiast kosztów nie. To jest strasznie namotane. Jednak trzeba z tym iść do prawnika.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Zagłoba » wtorek, 13 marca 2018, 01:47

kajetan pisze: Sprawdziłem jeszcze jeden artykuł i wyszło mi, że jednak bitcoiny to art. 10 ust. 1 pkt 7 a nie pkt 8, więc w zasadzie jednak powinno się dawać odliczać 50% straty z lat ubiegłych. Natomiast kosztów nie. To jest strasznie namotane. Jednak trzeba z tym iść do prawnika.
Nie wypowiem co do osób fizycznych, bo nie mam wiedzy, ale co do kosztów i straty, to jeżeli nie masz straty, to znaczy, że wszystkie koszty już "zużyłeś" w bieżącym roku i masz ich mniej niż przychodów, bo jeśli byś miał ich więcej niż przychodów, to miałbyś stratę.
Stąd rozliczać można tylko stratę z lat ubiegłych, a nie koszty z lat ubiegłych, bo inaczej się nie da.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Bagder » wtorek, 13 marca 2018, 07:32

@Zagłoba @kajetan - inaczej mówiąc - najpierw należy w zeznaniu wykazać stratę, aby w następnych latach istniała możliwość jej odliczenia.

IMHO - dlatego koszty nabycia kryptowalut - należy rozpoznawać w momencie poniesienia wydatku (zakupu) - a nie jak większość tutaj (i panienka z okienka KAS) twierdzi - w momencie ich sprzedaży. Stąd też metody typu FIFO - moim zdaniem - nie mają żadnego zastosowania. I jakoś specjalnie nie widzę tutaj powodów do rozróżniania sytuacji osób prowadzących JDG od pozostałych osób fizycznych.

Ale z koniem nie będę się boksował. Co jest względnie jasne i można odczytać z przepisów - po przejściu przez interpretacje i różne widzimisię - staje się faktycznie "strasznie namotane". Prawnik nie pomoże...
Sic semper evello mortem tyrannis

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » wtorek, 13 marca 2018, 11:08

Bagder pisze: nie widzę tutaj powodów do rozróżniania sytuacji osób prowadzących JDG od pozostałych osób fizycznych
Warto nadmienić, że mamy trzy przypadku: JDG zajmująca się obrotem krypto, osoby fizyczne bez JDG i osoby wizyczne prowadzące JDG zupełnie niezwiązaną z krypto. Oczywiście w pierwszym przypadku pojawia się konieczność księgowania w KPiR (i tu faktycznie przedziwne są te interpretacje, zwłaszcza jeśli chodzi o dokumentacje hahaha), w drugim i trzecim przypadku naturalne wydaje się rozpoznawanie kosztów w momencie zakupu i przychodu w momencie sprzedaży. Nie wiem kto przy zdrowych zmysłach mógłby to inaczej zinterpretować. Kupujemy wiec płacimy (mamy koszt). Sprzedajemy więc nam płacą (mamy przychód).

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 13 marca 2018, 11:27

Bagder pisze:
IMHO - dlatego koszty nabycia kryptowalut - należy rozpoznawać w momencie poniesienia wydatku (zakupu) - a nie jak większość tutaj (i panienka z okienka KAS) twierdzi - w momencie ich sprzedaży. Stąd też metody typu FIFO - moim zdaniem - nie mają żadnego zastosowania. I jakoś specjalnie nie widzę tutaj powodów do rozróżniania sytuacji osób prowadzących JDG od pozostałych osób fizycznych.
Przeczytaj proszę jeszcze raz:
Art. 22
5. U podatników prowadzących księgi rachunkowe koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 5a i 5b.
Tak jak mówisz z potrącaniem kosztów jest dla osób bez DG, bo oni nie prowadzą ksiąg. Ale DG księguje koszty w tym samym roku co przychody. A czy z tego wynika że należy księgować w tym samym momencie co przychody, to ja nie wiem. Ale trudno zaksięgować wcześniej, bo nie wiadomo czy sprzeda się w tym samym roku.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Bagder » wtorek, 13 marca 2018, 11:43

Księgi rachunkowe - czyli tzw. pełna rachunkowość - to w ogóle osobna bajka. Sugeruję w takim przypadku - zaliczać kryptowaluty do inwestycji krótkoterminowych. Rozumiem, że ta materia nawet dla traderów, ze względu na niski limit przejścia na pełną rachunkowość jest szczególnie interesująca. Ale wybaczcie - to nieco wykracza poza ramy tego forum...
Sic semper evello mortem tyrannis

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Bagder » wtorek, 13 marca 2018, 19:37

@@marcos - obawiam się, że do domu poszedłbyś w skarpetkach... Kontrola powinna wszystko policzyć, a nawet jak jest policzone - policzyć jeszcze raz. Niestety, w przypadku 1500 stron wydruków - nie jest problemem ilość stron - tylko kwestia - ile z tego zostanie Ci uznane za koszty... Jeśli nic - to wątpię, żebyś nie musiał sporo dopłacić do interesu. Przyjmując, że już przy stawce 32 % - w zasadzie potrzeba 3 transakcje, żeby pochłonąć cały obrót jednej z nich.
Przykład - założmy, że na jednej stronie masz 20 transakcji - średnio po 10 dolarów każda, na co powiedzmy potrzebowałbyś kapitał około 200 dolarów, ale to daje łączny obrót 1500*20*10=300000 USD/1020000 pln - od tego z grubsza powinieneś zapłacić 313870 zł podatku. O odsetkach za zaległość podatkową lub kosztach ewentualnej egzekucji skarbowej - nie będę nawet wspominał... A przecież wystarczyło zagrać botem z pulą 200 dolarów - a może nawet mniej - aby wygenerować aż taki podatek do zapłaty.

Masz jeszcze jakieś pytania w związku z rzucaniem na stół 1500 stron wydruku? :twisted:
Sic semper evello mortem tyrannis

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Bagder » wtorek, 13 marca 2018, 19:53

@@marcos To nie jest najlepszy przykład - ale kilka nieprzespanych nocy - po otrzymaniu wezwania - powinno zaowocować lepszymi wnioskami... :evil:
Sic semper evello mortem tyrannis

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Wymazywanie » wtorek, 13 marca 2018, 20:14

Zagmatwane i nielogiczne prawo podatkowe samo wrzuca ludzi w szarą strefę. W przypadku crypto pewnie łatwiej wyjąć kasę na lewo (np. handel f2f) niż uczciwie i bezpiecznie opodatkować. Szkoda, że ustawodawca tego nie rozumie. Uproszczenie i pozbycie nielogiczności wynikających z dowolnych interpretacji przepisów długofalowo dałoby większe wpływy dla państwa z podatków. Jakby chcieć widzieć w tym spisek, nie chodzi o zwiększenie wpływów ale o zwiększenie kontroli oraz sytuację, że zawsze na każdego znajdzie się hak. Każdemu kto kiedykolwiek płacił, płaci i zapłaci podatek za crypto - obojętnie jak to zrobi! - będzie można poddać coś w wątpliwość, wskazać nieprawidłowość czy oszustwo.
Piszę o crypto ale pewnie tak jest z niemal każdą branżą w tym kraju.
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 13 marca 2018, 20:16

Bagder pisze: Księgi rachunkowe - czyli tzw. pełna rachunkowość - to w ogóle osobna bajka. Sugeruję w takim przypadku - zaliczać kryptowaluty do inwestycji krótkoterminowych. Rozumiem, że ta materia nawet dla traderów, ze względu na niski limit przejścia na pełną rachunkowość jest szczególnie interesująca. Ale wybaczcie - to nieco wykracza poza ramy tego forum...
Nie, nie. Księgi rachunkowe w ustawie o PIT to także Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów. I jej też dotyczy ten art 22 pkt 5 o kosztach w tym samym roku co przychody.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Bagder » wtorek, 13 marca 2018, 21:47

kajetan pisze:
Nie, nie. Księgi rachunkowe w ustawie o PIT to także Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów. I jej też dotyczy ten art 22 pkt 5 o kosztach w tym samym roku co przychody.
To trochę karkołomna interpretacja - skoro ustawa wyraźnie odróżnia prowadzenie ksiąg rachunkowych od PKPiR -
Spoiler:
Art. 24a. 1. Osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej "księgą", z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami,
ale już nie raz czarny kot był nazywanym białymn psem w ustawach podatkowych - a więc jeśli kolega dysponuje jakąś podkładką na potwierdzenie swojego twierdzenie, to chętnie się douczę. Mam nadzieję, że kolega też prowadził chociaż jedną PKPiR - tak żebyśmy nie dyskutowali li tylko teoretycznie...
Sic semper evello mortem tyrannis

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 13 marca 2018, 23:10

Bagder pisze:
kajetan pisze:
Nie, nie. Księgi rachunkowe w ustawie o PIT to także Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów. I jej też dotyczy ten art 22 pkt 5 o kosztach w tym samym roku co przychody.
To trochę karkołomna interpretacja - skoro ustawa wyraźnie odróżnia prowadzenie ksiąg rachunkowych od PKPiR -
Ok, masz rację, faktycznie księgi rachunkowe to pełna księgowość.

Ale jest też art. 22 pkt 6:
6. Zasady określone w ust. 5-5c, z zastrzeżeniem ust. 6b, mają zastosowanie również do podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów, pod warunkiem że stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania przychodów odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.

6b. Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników, o których mowa w ust. 6, z zastrzeżeniem ust. 5e, 6ba, 6bb i 7b, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.
Czyli wychodzi, że jeśli dałoby się przypisać koszty do roku odpowiadających im przychodów, to w przypadku KPiR także obowiązuje art. 22 pkt 5. Tylko trzeba by mieć dowód zakupu z dniem wystawienia...

Tak, prowadziłem DG z KPiR. Co nie znaczy, że czuję się w tej materii specjalistą.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Bagder » wtorek, 13 marca 2018, 23:37

@kajetan - po prostu PKPiR można prowadzić metodą kasową lub memoriałową ujmowania kosztów. Do tego jeszcze dochodzą obowiązkowe remanenty dla jasności sprawy. Oczywiście, można też remanenty zarządzać co miesiąc, co też ma swoje pewne uzasadnienie.

Wracając jednak do krypto. Czy zastanawiałeś się kiedyś nad skutkami podatkowymi przy metodzie memoriałowej - sprzedaży bitcoinów zakupionych przed forkiem a sprzedanych po forku w kolejnym roku podatkowym? Jeśli koszt zakupu bitcoina przypiszesz tylko do sprzedaży bitcoina - a pominiesz bitcoina cash - to takie ujęcie może być zakwestionowane jako nieprawidłowe. A przecież różnego rodzaju forków i airdropów było całe mnóstwo, a i o stakowaniu kojnów POS, czy masternodach trzeba wspomnieć. Po latach może się okazać - że zastosowana metoda memoriałowa - czy dla uproszczenia - potraktowanie kryptowalut jako towarów handlowych - może napotkać kolejne pułapki. W dodatku część kryptowalut - może zostać wydana - na przykład na transfery na bezpieczny portfel, utracona - np. zgubiony klucz lub hasło, ukradziona wprost - lub pośrednio np. wraz z laptopem, smartfonem.

Natomiast konsekwentne traktowanie bitcoina metodą kasową - lub jeśli nie ma innej możliwości - potraktowanie jako inwestycji krótkoterminowej w ujęciu rachunkowym - daje sporą elastyczność.

Mam nadzieję, że teraz nie usłyszę głosów tych kilku desperatów - co prowadzą pełną rachunkowość i handlują botami na giełdzie - a teraz nie wiedzą jak się rozliczyć z tysięcy drobnych transakcji na giełdzie. Myślę jednak, że takich nie ma. A jeśli jest ktoś, to już dawno wybrał inną jurysdykcję podatkową, a zwłaszcza taką, która nie wymaga prowadzenia rachunkowości, a przynajmniej nie w takiej postaci jak w Polsce...
Sic semper evello mortem tyrannis

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 13 marca 2018, 23:50

KPiR przy giełdach krypto jest w ogóle według mnie karkołomne, jak już gdzieś tu pisałem i forki to najmniejszy problem. Faktur ani rachunków za zakupy na giełdzie nie dostaniemy, wyciąg transakcji nie spełnia warunków koniecznych dowodu księgowego, pozostaje zrobić dowód wewnętrzny, ale katalog sytuacji w których można go wystawić jest zamknięty i giełd krypto nie obejmuje.

Tak więc wychodzi mi, że w ogóle w KPiR nie da się udokumentować kosztów przy krypto kupionym na giełdzie, bo nic nie spełnia standardów dowodu poniesienia kosztów. Można ewentualnie przy osobach prywatnych, bo nie ma określonego standardu dowodu, albo przy pełnej księgowości na mocy art 20 ust 4 ustawy o rachunkowości. Ta sama sytuacja jest przy giełdzie papierów wartościowych i też handluje się tam albo jako osoba prywatna, albo z pełną rachunkowością.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości