Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 34
Rejestracja: 30 listopada 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: davis89 » piątek, 9 lutego 2018, 04:06

Nie czytałem tematu, przepraszam jak padło już to pytanie i odpowiedź.
Szybkie pytanie: Osoba fizyczna, jako poniesione koszty wlicza również zakup krypto?

Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 8 listopada 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: laxon » piątek, 9 lutego 2018, 04:10

@davis89 tak

Rozmowny
Posty: 112
Rejestracja: 10 listopada 2013
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: adamex » piątek, 9 lutego 2018, 11:08

Nie ma przeciwwskazan zebym w koszty przychodu wpisal koszt poniesiony np. w 2014r. gdy wyplacam kase w 2017?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 485
Rejestracja: 23 grudnia 2017
Reputacja: 242
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: ChomiczyPlan » poniedziałek, 12 lutego 2018, 19:34

Cześć, Panowie czy macie informację o tym, czy jeśli jestem osobą fizyczną, to czy będę musiał płacić podatek pcc? Jak to było w tamtym roku? Ktoś z Was płacił ten podatek?

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: panduch » wtorek, 13 lutego 2018, 07:59

ChomiczyPlan pisze: Cześć, Panowie czy macie informację o tym, czy jeśli jestem osobą fizyczną, to czy będę musiał płacić podatek pcc? Jak to było w tamtym roku? Ktoś z Was płacił ten podatek?
Odpowiem ci enigmatycznie. Mój znajomy (nie bawi sie w krypto) chodzi z każdą rzeczą zapłacić PCC i pani w okienku się dziwi, że przecież prawie nikt tego nie robi. W przypadku krypto nawet nie wiadomo czy trzeba to robić bo nie wiadomo do końca czy to jest prawo majątkowe, towar czy usługa.
Ale jestem ciekaw drugiej części pytania i jeśli ktoś zapłacił to niech się pochwali, zwłaszcza, że z tego co słyszałem to trzeba by było każdą transakcje osobno zgłaszać a to oznacza dziesiątki druków z czego część poniżej 1tys zł.

Początkujący
Posty: 82
Rejestracja: 3 stycznia 2018
Reputacja: 47
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: szarosc » wtorek, 13 lutego 2018, 11:01

Mój doradca mówi że trzeba PCC (PLN-KRYPTO i KRYPTO-KRYPTO). US mówi jeśli prawo majątkowe to druk per transakcja (na krypto sie nie znaja), bez zwolnienia od kwoty (np mam dziesiątki transackji pod 0 zl podatku). Najlepsze, jesli ktos ma do zlozenia czynny zal (bo na zlozenie PCC-3 sa 2 tygodnie), to trzeba zlozyc wszystko naraz w okienku, nie szkodzi czy 100, czy 1000 deklaracji ;).

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » wtorek, 13 lutego 2018, 11:38

szarosc pisze:Mój doradca mówi że trzeba PCC (PLN-KRYPTO i KRYPTO-KRYPTO). US mówi jeśli prawo majątkowe to druk per transakcja (na krypto sie nie znaja), bez zwolnienia od kwoty (np mam dziesiątki transackji pod 0 zl podatku). Najlepsze, jesli ktos ma do zlozenia czynny zal (bo na zlozenie PCC-3 sa 2 tygodnie), to trzeba zlozyc wszystko naraz w okienku, nie szkodzi czy 100, czy 1000 deklaracji ;).
Czy 10000

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: panduch » wtorek, 13 lutego 2018, 12:10

Tylko, że nawet niektóre interpretacje mówią, że krypto to usługa czyli powołując sie na nie nie trzeba płacić PCC bo z tego co się orientuje nie tyczy on się usług. Co jest logiczne, skoro jest zwolniony z VAT.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » wtorek, 13 lutego 2018, 12:12

panduch pisze:Tylko, że nawet niektóre interpretacje mówią, że krypto to usługa czyli powołując sie na nie nie trzeba płacić PCC bo z tego co się orientuje nie tyczy on się usług. Co jest logiczne, skoro jest zwolniony z VAT.
Tak to jest bajzel niezly z tym. Ja sobie rozliczylem (na tyle na ile sie da) ale czekam ze złożeniem do konca kwietnia moze cos sensownego sie pojawi...

Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 18 października 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: rgdlez » wtorek, 13 lutego 2018, 16:05

Poszedłem dzisiaj do doradcy podatkowego, jak zobaczył wyciągi z 4 giełd (handlowałem przez 2 tygodnie w październiku, kilka dni na początku listopada (kupno) i kilka dni na koniec grudnia (sprzedaż) ale bardzo dużo altów, więc sieczka) to powiedział że się nie podejmuje rozliczenia :lol:

Poradził mi natomiast złożyć PIT-38 pusty lub ewentualnie rozliczyć (świadomie błędnie) ile wpłaciłem na bitbay i ile wypłaciłem i to podać jako zysk i zapłacić 19%. Z racji kwoty przychodu (7000pln) stwierdził że są szanse, że nikt się nie przyczepi, a jak się przyczepią to przynajmniej nie będę karany za niezłoęnie deklaracji a jedynie dostanę korektę do zpałacania.

Co o tym myślicie?

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: redlumek » wtorek, 13 lutego 2018, 16:54

Termin złożenia masz do końca kwietnia - więc po co się śpieszyć?

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » wtorek, 13 lutego 2018, 17:07

Dokladnie zwlaszcza ze do kwietnia moze sie jeszcze sporo wyjaśnić.

Początkujący
Posty: 142
Rejestracja: 1 września 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: wsite » wtorek, 13 lutego 2018, 17:12

Ja mam zamiar rozliczyć się z każdej transakcji zamienionej na fiat za rok 2017, nie uwzględniam krypto-krypto bo to nie ma najmniejszego sensu.

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: panduch » wtorek, 13 lutego 2018, 17:13

ciekawe co sie wyjasni. Co najwyzej wprowadzą osobny podatek, który będzie obowiązywał za jakiś czas a nie wstecz. Do tego czasu wystarczy podsumowanie zysków i strat.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » wtorek, 13 lutego 2018, 17:19

rgdlez pisze: PIT-38 .........zapłacić 19%.
Super tylko krypto giełdy to nie prawdziwa giełda, a ty chcesz wypełnić pit 38 który to jest jest właśnie przeznaczony dla instrumentów finansowych.
Dla krypto bez DG jest pit 36 - 18/32%.

Początkujący
Posty: 180
Rejestracja: 4 lutego 2018
Reputacja: 114
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: leszek555 » wtorek, 13 lutego 2018, 20:21

szarosc pisze: Mój doradca mówi że trzeba PCC (PLN-KRYPTO i KRYPTO-KRYPTO). US mówi jeśli prawo majątkowe to druk per transakcja (na krypto sie nie znaja), bez zwolnienia od kwoty (np mam dziesiątki transackji pod 0 zl podatku). Najlepsze, jesli ktos ma do zlozenia czynny zal (bo na zlozenie PCC-3 sa 2 tygodnie), to trzeba zlozyc wszystko naraz w okienku, nie szkodzi czy 100, czy 1000 deklaracji ;).
@szarosc, ale dlaczego krypto - krypto podchodzi pod PCC? Nie jest to transakcja sprzedazy, tylko wymiana barterowa.

Początkujący
Posty: 82
Rejestracja: 3 stycznia 2018
Reputacja: 47
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: szarosc » wtorek, 13 lutego 2018, 20:26

http://www.finanse.mf.gov.pl/documents/ ... 1_2016.pdf
Podatkowi podlegają:
1) następujące czynności cywilnoprawne:
a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

Ciekawostka, w US pytają o podstawę prawną do płacenia PCC za krypto :D

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 13 lutego 2018, 20:42

leszek555 pisze:
szarosc pisze: Mój doradca mówi że trzeba PCC (PLN-KRYPTO i KRYPTO-KRYPTO). US mówi jeśli prawo majątkowe to druk per transakcja (na krypto sie nie znaja), bez zwolnienia od kwoty (np mam dziesiątki transackji pod 0 zl podatku). Najlepsze, jesli ktos ma do zlozenia czynny zal (bo na zlozenie PCC-3 sa 2 tygodnie), to trzeba zlozyc wszystko naraz w okienku, nie szkodzi czy 100, czy 1000 deklaracji ;).
@szarosc, ale dlaczego krypto - krypto podchodzi pod PCC? Nie jest to transakcja sprzedazy, tylko wymiana barterowa.
@szarosc, a dlaczego krypto-pln ma podchodzić pod PCC? Jeśli krypto jest zwolnione z VAT, to powinno być też zwolnione z PCC. PCC płaciłoby się tylko, gdyby strony transakcji będące osobami fizycznymi handlowały czymś co podlega VAT. Ustawa z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Art. 2. Nie podlegają podatkowi:
4) czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności

Początkujący
Posty: 82
Rejestracja: 3 stycznia 2018
Reputacja: 47
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: szarosc » wtorek, 13 lutego 2018, 21:00

kajetan pisze:
leszek555 pisze:
szarosc pisze: Mój doradca mówi że trzeba PCC (PLN-KRYPTO i KRYPTO-KRYPTO). US mówi jeśli prawo majątkowe to druk per transakcja (na krypto sie nie znaja), bez zwolnienia od kwoty (np mam dziesiątki transackji pod 0 zl podatku). Najlepsze, jesli ktos ma do zlozenia czynny zal (bo na zlozenie PCC-3 sa 2 tygodnie), to trzeba zlozyc wszystko naraz w okienku, nie szkodzi czy 100, czy 1000 deklaracji ;).
@szarosc, ale dlaczego krypto - krypto podchodzi pod PCC? Nie jest to transakcja sprzedazy, tylko wymiana barterowa.
@szarosc, a dlaczego krypto-pln ma podchodzić pod PCC? Jeśli krypto jest zwolnione z VAT, to powinno być też zwolnione z PCC. PCC płaciłoby się tylko, gdyby strony transakcji będące osobami fizycznymi handlowały czymś co podlega VAT. Ustawa z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Art. 2. Nie podlegają podatkowi:
4) czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności
jesli dobrze pamietam to tu mimo wspomnienia o zwolnieniu z vat, i tak powiedzieli ze PCC https://interpretacje-podatkowe.org/pod ... -2017-2-mz
Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że kupno przez Wnioskodawcę BTC (bitcoinów) będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na zasadach ogólnych zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, jako nabycie praw majątkowych. W powyższej sprawie nie znajdzie zastosowania zwolnienie zawarte w art. 9 pkt 1 ww. ustawy.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » wtorek, 13 lutego 2018, 23:13

Chwile nie sledzilem watku i widze ze doszedl temat ze przy zakupie krypto nalezy zaplacic PCC? Przy zakupie krypto za krypto rowniez? Zamiast podatku od zyskow czy oprocz? Hehehe niezle zagmatwane sie to robi...

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości