Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: tutkatz » poniedziałek, 1 stycznia 2018, 00:15

Barragol pisze:
bl4ck pisze:@Barragol, US chcę podatek, od DG jest ZUS to następna instytucja z którą można mieć problem :)
No ale to logika chyba taka sama, nie można czegoś zrobić wstecz.
uznają, że prowadziłeś niezgłoszoną działalność i karzą ci płacic zaległe składki ZUS

Początkujący
Posty: 82
Rejestracja: 5 lipca 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: Tokio » poniedziałek, 1 stycznia 2018, 11:38

Barragol pisze: US chyba nie może zmusić kogoś do założenia działalności gospodarczej wstecz i rozliczania czegoś tak jakby to bylo z założoną działalnością?
Ale to Ty masz obowiązek założenia działalności. Obowiązek jest od zaistnienia zdarzenia, więc działa wstecz. Jeżeli kupiłeś sobie kiedyś BTC dla zabawy i tak zostało, to można założyć, że nie robiłeś tego w celach zarobkowych. Ale jeśli handlujesz...

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 1 stycznia 2018, 12:54

@Barragol, normalnie płacisz zaległe składki.

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: panduch » piątek, 19 stycznia 2018, 20:28

W tym artykule znowu wspomniane jest, że podobno nie ma wg. prawa uzasadnienia do zwolnienia z płacenia podatku podczas wymiany jednej krypto na drugą.
http://libertarianin.org/kryptowaluty-a-pit/

Wygadany
Posty: 499
Rejestracja: 15 listopada 2016
Reputacja: 79
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: wantwrite2014 » niedziela, 21 stycznia 2018, 20:45

 https://kryptowaluty.info.pl/niekorzyst ... yptowalut/  należy płacić podatek od wymiany jednej kryptowaluty na inną co sądzicie o tym artykule ?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: bl4ck » niedziela, 21 stycznia 2018, 20:59

@wantwrite2014, ja pier... w ilu miejscach jeszcze to samo napiszesz?

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: _chybaty » niedziela, 21 stycznia 2018, 21:13

bl4ck pisze:@wantwrite2014, ja pier... w ilu miejscach jeszcze to samo napiszesz?
Inna sprawa że jakby chcial przeczytac to by widzial ze caly czas o tym jest rozmowa..

Wygadany
Posty: 499
Rejestracja: 15 listopada 2016
Reputacja: 79
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: wantwrite2014 » niedziela, 21 stycznia 2018, 21:20

Bo pojawiła się kolejna negatywna interpretacja http://sip.mf.gov.pl/faces/views/szczeg ... l=-1#tresc nie rozumiem podejścia organów skarbowych jak mam płacić podatek od pieniędzy , których nie mam bo jak wymieniam krypto na krypto to dopóki ich nie wymienię na złotówki nie mam dostępu do tych pieniędzy

Wygadany
Posty: 499
Rejestracja: 15 listopada 2016
Reputacja: 79
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: wantwrite2014 » czwartek, 25 stycznia 2018, 14:30

@buddookan
,,Interpretacja niekorzystna dla osoby fizycznej:
http://sip.mf.gov.pl/faces/views/szczeg ... l=-1#tresc ''

ta niekorzystna interpretacja też dotyczy osoby prowadzącej działalność bo napisała ją osoba nieprowadząca działalności ,ale zapytała jaki będzie płacić podatek jeśli założy działalność gospodarczą czyli zapytała o zdarzenie przyszłe.
tu cytat z odpowiedzi Krajowej Informacji Skarbowej : ,,Zatem, gdy do zbycia wirtualnej waluty dochodzi w ramach prowadzonej przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych działalności gospodarczej polegającej na obrocie kryptowalutą, to walutę tą należy uznać za towar handlowy stanowiący obrotowy składnik majątku tego podmiotu. ''

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 279
Rejestracja: 1 lipca 2014
Reputacja: 39
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: RafaelGrey » czwartek, 25 stycznia 2018, 20:03

wantwrite2014 pisze:Bo pojawiła się kolejna negatywna interpretacja http://sip.mf.gov.pl/faces/views/szczeg ... l=-1#tresc nie rozumiem podejścia organów skarbowych jak mam płacić podatek od pieniędzy , których nie mam bo jak wymieniam krypto na krypto to dopóki ich nie wymienię na złotówki nie mam dostępu do tych pieniędzy
A co w tym dziwnego? Ja VAT muszę zapłacić od faktury i US ma w dupie czy kontrahent zapłacił czy nie.

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: redlumek » czwartek, 25 stycznia 2018, 21:53

Ale wiesz ze po 150 dniach ten VAT możesz odzyskać jeśli faktura nie została opłacona?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: bl4ck » piątek, 26 stycznia 2018, 18:49

wantwrite2014 pisze: ta niekorzystna interpretacja też dotyczy osoby prowadzącej działalność bo napisała ją osoba nieprowadząca działalności ,ale zapytała jaki będzie płacić podatek jeśli założy działalność gospodarczą czyli zapytała o zdarzenie przyszłe
Moim zdaniem ta interpretacja jest błędna to czy mamy DG lub nie, nie ma znaczenia... prawo majątkowe i jego wymiana na inne prawo majątkowe pod warunkiem że powstaje zysk przy zamianę wymaga odprowadzenia należytego podatku. W zasadzie tak jest ze wszystkimi rzeczami, autami itd.. nie ma w tym kraju nic za darmo od każdego naszego zysku płciami haracz.

Początkujący
Posty: 292
Rejestracja: 23 grudnia 2017
Reputacja: 168
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: spidersEverywhere » sobota, 27 stycznia 2018, 21:12

Nadal nie wiem jak miałbym rozliczyć podatek kiedy np handluję na giełdzie gdzie nie ma waluty fiat do której mógłbym się cenowo odnieść. Od czego miałbym zapłacić podatek kiedy wymieniam np ETH na BTC jeśli na daną chwilę za 1 ETH mam 0.1 BTC? Następnie to 0.1 BTC wymienię na 5 LTC?
Współczuję DT i innym, którzy już teraz przy braku regulacji musza się w tym odnaleźć. Wg mnie poza tymi, którzy muszą regularnie wypłacać zyski z giełdy bo to część ich dochodów pozostali o ile są w pełni władz umysłowych nie ujawnią się z tym, że coś mają czy czymś obracają do czasu aż będą musieli to spieniężyć a wtedy jest nadzieja, że prawo w tym obszarze będzie uregulowane. Tego nam życzę.
Powodzenia.

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: panduch » niedziela, 28 stycznia 2018, 10:09

spidersEverywhere pisze: Nadal nie wiem jak miałbym rozliczyć podatek kiedy np handluję na giełdzie gdzie nie ma waluty fiat do której mógłbym się cenowo odnieść. Od czego miałbym zapłacić podatek kiedy wymieniam np ETH na BTC jeśli na daną chwilę za 1 ETH mam 0.1 BTC? Następnie to 0.1 BTC wymienię na 5 LTC?
Współczuję DT i innym, którzy już teraz przy braku regulacji musza się w tym odnaleźć. Wg mnie poza tymi, którzy muszą regularnie wypłacać zyski z giełdy bo to część ich dochodów pozostali o ile są w pełni władz umysłowych nie ujawnią się z tym, że coś mają czy czymś obracają do czasu aż będą musieli to spieniężyć a wtedy jest nadzieja, że prawo w tym obszarze będzie uregulowane. Tego nam życzę.
Powodzenia.
generalnie prosto: przeliczasz wszystkie wartości do PLN, czyli ściągasz sobie kurs np. BTC na dany dzień a potem sumujesz wydatki i przychody.
Tu jest wątek w którym można dyskutować o konkretnych rozwiązaniach, jakby cię interesowały szczegóły
https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=79&t=26754

Początkujący
Posty: 292
Rejestracja: 23 grudnia 2017
Reputacja: 168
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: spidersEverywhere » niedziela, 28 stycznia 2018, 16:53

panduch pisze:generalnie prosto: przeliczasz wszystkie wartości do PLN, czyli ściągasz sobie kurs np. BTC na dany dzień a potem sumujesz wydatki i przychody.
Prosto to tylko brzmi. Jak nie gram na giełdzie polskiej to jak mam przeliczać, po zawyżonej cenie na giełdzie BitBay? Bitmarket? Bitmarket24? Co jak na parze krypto na której dokonuje tranzakcji wymiany nie ma żadnej dostępnej na polskich giełdach (np USDT/NEO)?
Pytań i wątpliwości jest wiele, sam US nie wie jak to rozliczać i stąd tyle różnych i sprzecznych ze sobą interpretacji wydanych przez komórki US.
Dziękuję, nie będę ryzykował, że chcąc dobrze tylko ukręcę bat na siebie.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: bl4ck » niedziela, 28 stycznia 2018, 17:11

@spidersEverywhere, To licz według średniej światowej https://coinmarketcap.com/currencies/bi ... ical-data/

Dodano po 1 minucie 12 sekundach:
spidersEverywhere pisze: USDT
liczysz usdt https://coinmarketcap.com/currencies/te ... ical-data/ w stosunku do dolara a potem na pln według kurs nbp.

Ale cały czas rozmawiamy tutaj jak najlepiej to zrobić to jedne z rozwiązań.

Dodano po 1 minucie 55 sekundach:
spidersEverywhere pisze: mam przeliczać, po zawyżonej cenie na giełdzie
A czy gdy będziesz wypłacać co miesiąc urobek to nie będziesz korzystać z tego "zawyżonego" kursu?

Początkujący
Posty: 292
Rejestracja: 23 grudnia 2017
Reputacja: 168
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: spidersEverywhere » niedziela, 28 stycznia 2018, 17:32

bl4ck pisze:
spidersEverywhere pisze: mam przeliczać, po zawyżonej cenie na giełdzie
A czy gdy będziesz wypłacać co miesiąc urobek to nie będziesz korzystać z tego "zawyżonego" kursu?
Dla mnie to nie problem bo nie planuję nigdy tego wypłacić na walutę fiat.
HACK THE PLANET!
:D

e/ jedynie chciałem zauważyć, że przy takim traktowaniu nas przez Państwo nikt kto nie musi nie będzie podkładał głowy pod topór bo Państwo nie doceni Twojego wysiłku, że chcesz się z nim rozliczyć uczciwie. Jak tylko znajdzie możliwość wyciągnięcia od Ciebie więcej znajdzie sposób by podważyć dokładność Twoich wyliczeń np uznając, że strona typu coinmarketcap.com nie jest uznanym przez nich punktem odniesienia do wyliczeń.
Ostatnio zmieniony niedziela, 28 stycznia 2018, 17:40 przez spidersEverywhere, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: bl4ck » niedziela, 28 stycznia 2018, 17:35

@spidersEverywhere, czy problem czy nie problem w kwestii podatków aktualnie to i tak bez znaczenia bo każda transakcja ma być liczona.
Czyli jeśli chce się grać na krypto to robić to z głową a już na pewno bez weryfikacji.

Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 21 listopada 2017
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: xcrypt » niedziela, 28 stycznia 2018, 18:07

Mam już mętlik w głowie.

Tak się zastanawiam czy US na razie w ogóle będzie w stanie kontrolować cokolwiek skoro do końca nie wiedzą co to w ogóle jest.

Popatrzcie na takie allegro czy olx. Ludzie sprzedają prywatnie rzeczy. Powinni płacić podatek, kupujący PCC. Na 100% do US zgłasza to bardzo mało ludzi. Jakoś nie słychać o kontrolach. Wiadomo jak ktoś przegnie i prowadzi właściwe niezarejestrowaną DG to go dojadą.

Chodzi mi to że jak ktoś w ogóle będzie płacił podatek to raczej nie powinien wejść na radar.

US mają specjalne osoby/procedury do sprawdzania krypto traderów?

Wpisałem sobie handel krypto do DG i nie wiem czy dobrze zrobiłem. Na chwilę obecną nie ma jak tego rozliczyć.

Myślę że czy po prostu tego nie olać i nie uprościć maksymalnie. Wpłacam 10k, wypłacam np 13k i płace 19%(na liniowym) od 3k. Oczywiście pełna historię będę trzymał na wszelki wypadek ale myślę czy jak US zobaczy że się rozliczam to nie będzie drążył. Tym bardziej że w moim przypadku to jedno z 3 źródeł dochodu w DG. Jest księgowy itp.

Docelowo i tak planuję się przenieść za granicę (UK albo Irlandia, marzenia to Nowa Zelandia ale tu tylko z krpyto musiałbym się utrzymywać, dodatkowo nie wiem jak tam wygląda sytuacja prawna). Nawet nie chodzi o krypto ale pozostałą część działalności, która da mi więcej możliwości zarobienia pieniędzy za granicą. Dwie pieczenie na jednym ogniu.


Najlepiej jakby ktoś pracujący w US albo mający tam rodzinę, znajomego coś podpytał jak to wygląda od środka. Ja niestety nie mogę nikogo takiego wśród znajomych namierzyć.

Początkujący
Posty: 63
Rejestracja: 11 listopada 2017
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: div88 » wtorek, 30 stycznia 2018, 21:02

A ja nadal nie rozumiem dlaczego mamy płacić podatek od dochodów domniemanych, ponieważ w chwili wymiany jednej kryptowaluty na drugą:
1. Ich wartość jest taka sama.
2. Nie generuje mi się żaden dochód do momentu, w którym nie zrealizuję zysków poprzez sprzedaż za PLN.
Rozliczanie dochodu na podstawie różnicy w kursach do PLN lub dolara nie ma żadnego sensu, ponieważ po pierwsze rynek jest na tyle niestabilny, że kwoty każdego dnia są inne, a po drugie są to dochody domniemane - czyli ile bym zarobił gdybym sprzedał kryptowalutę X po kursie Y. Tyle, że do sprzedaży nie dochodzi, więc jest to podatek od gdybania, a nie realnego dochodu.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości