Krajowa Informacja Podatkowa

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Krajowa Informacja Podatkowa

Postautor: panduch » czwartek, 25 stycznia 2018, 10:04

Dzwoniłem dzisiaj tam w celu pozyskania informacji jak wypełnić PIT jako osoba prywatna i ponieważ jest dość długi czas oczekiwania na swoją kolejkę postanowiłem podzielić się informacjami jakie uzyskałem a także liczę na to, że inni także wpiszą swoje pytania i odpowiedzi to może uda nam się zrobic jakieś podsumowanie w formie przyklejonego wątku czy czegoś takiego.
No i także do sprawdzenia czy udzielają tej samej odpowiedzi czy są to odpowiedzi losowe.

Dla osoby prywatnej
1. Czy należy zakupy i sprzedaż walut wirtualnych podsumować na koniec roku, czy trzeba stosować metodę FIFO.
- wystarczy podsumowanie

2. Czy od wymiany jednej waluty wirtualnej na drugą trzeba płacić podatek
- tak, należy to potraktować jako zbycie jednej waluty i jednoczesny zakup drugiej

3. Czy należy płacić podatek PCC
- jeżeli zakup następował na terenie kraju to tak, przy czym zakup na giełdzie zagranicznej z terenu kraju też podlega pod podatek.

Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 21 listopada 2017
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Krajowa Informacja Podatkowa

Postautor: xcrypt » czwartek, 25 stycznia 2018, 10:14

Punkt 2 i 3 praktycznie nie do wykonania. Jak to podliczyć? Jakie kursy itd. Chyba zostaje emigracja.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Krajowa Informacja Podatkowa

Postautor: _chybaty » czwartek, 25 stycznia 2018, 10:16

Bitbay ma 100 milionow obrotu dziennie PCC nie placi obstawiam nikt albo prawie nikt ? Ogolnie smiech na sali.

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Krajowa Informacja Podatkowa

Postautor: panduch » czwartek, 25 stycznia 2018, 10:22

xcrypt pisze: Punkt 2 i 3 praktycznie nie do wykonania. Jak to podliczyć? Jakie kursy itd. Chyba zostaje emigracja.
na ten temat masz tu chyba ze 3 wątki już założone, może zacznij od ich przeczytania :)

Dla mnie osobiście największą ulgą jest to, że wygląda na to, że zarówno firmy na KPiR jak i osoby prywatne nie muszą robić FIFO co jest zresztą logiczne bo to jest pełna księgowość praktycznie. Resztę da się jakoś przeboleć a konieczność płacenia PCC może przyczyni się do usunięcia kompletnie tego podatku bo jest kretyński "in the first place"

Wygadany
Posty: 499
Rejestracja: 15 listopada 2016
Reputacja: 79
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Krajowa Informacja Podatkowa

Postautor: wantwrite2014 » czwartek, 25 stycznia 2018, 14:01

Przeanalizowałem po krótce interpretacje indywidualnie i Krajowa informacja Podatkowa inaczej interpretuje zamiane jednej kryptowaluty w przypadku osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej tzn waluty wirtualne są traktowane jako prawa majątkowe i podatki płacimy dopiero przy wymianie na walutę tradycyjną czyli złotówki natomiast jeśli jest to osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą to wtedy waluty wirtualne są trakowane jako towar handlowy i przy każdej wymianie jednej kryptowaluty na inną należy zapłacić podatek. Przeczytałem po krótce 5 interpetacji podatkowych.
tu cytat z odpowiedzi Krajowej Informacji Skarbowej : ,,Zatem, gdy do zbycia wirtualnej waluty dochodzi w ramach prowadzonej przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych działalności gospodarczej polegającej na obrocie kryptowalutą, to walutę tą należy uznać za towar handlowy stanowiący obrotowy składnik majątku tego podmiotu. ''
Ostatnio zmieniony czwartek, 25 stycznia 2018, 14:55 przez wantwrite2014, łącznie zmieniany 2 razy.

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Krajowa Informacja Podatkowa

Postautor: panduch » czwartek, 25 stycznia 2018, 14:20

wantwrite2014 pisze: Przeanalizowałem po krótce interpretacje indywidualnie i Krajowa informacja Podatkowa inaczej interpretuje zamiane jednej kryptowaluty w przypadku osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej tzn waluty wirtualne są traktowane jako prawa majątkowe i podatki płacimy dopiero przy wymianie na walutę tradycyjną czyli złotówki natomiast jeśli jest to osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą to wtedy waluty wirtualne są trakowane jako znaki towarowe i przy każdej wymianie jednej kryptowaluty na inną należy zapłacić podatek. Przeczytałem po krótce 5 interpetacji podatkowych.
a na jakiej podstawie wymiana jednego prawa majątkowego na drugie miała by byc zwolniona z podatku? Pytam bo nie dałeś nawet linków do interpretacji o których mówisz.

Wygadany
Posty: 499
Rejestracja: 15 listopada 2016
Reputacja: 79
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Krajowa Informacja Podatkowa

Postautor: wantwrite2014 » czwartek, 25 stycznia 2018, 14:45

,,a na jakiej podstawie wymiana jednego prawa majątkowego na drugie miała by byc zwolniona z podatku? Pytam bo nie dałeś nawet linków do interpretacji o których mówisz."

tu jest cytat z odpowiedzi Krajowej Informacji Podatkowej na wniosek o interpretację dotyczy osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej : http://sip.mf.gov.pl/faces/views/szczeg ... l=-1#tresc
: ,, Natomiast w przypadku zamiany jednego rodzaju Kryptowaluty na inny rodzaj Kryptowaluty, należy wskazać, że rzeczywistą wartość Kryptowaluty można wycenić dopiero w momencie jej sprzedaży w zamian za walutę tradycyjną bądź dokonania zapłaty nią za towar bądź usługę. Tym samym, momentem powstania przychodów w związku z zamianą jednego rodzaju Kryptowaluty na inny, jest moment zawarcia transakcji, tj. ich sprzedaż – przewalutowanie na walutę tradycyjną, kiedy to Wnioskodawca otrzymuje określone wartości pieniężne ".

Link : https://kryptowaluty.info.pl/tym-razem- ... yptowalut/


Pojawiła się kolejna interpretacja podatkowa o sygnaturze 0113-KDIPT2-1.4011.240.2017.2.MGR odnośnie sprzedaży kryptowalut oraz wymiany jednej kryptowaluty na inną. Organ uważa, że sprzedaż kryptowalut powinna być opodatkowana na zasadach ogólnych jako sprzedaż praw majątkowych. Jeżeli chodzi o zamianę jednej kryptowaluty na inną to organ stwierdził, że obowiązek podatkowy powstaje dopiero w momencie przewalutowania kryptowaluty na walutę tradycyjną bądź dokonania nią zapłaty za usługę lub towar.

Różnica w stosunku do opisanej przez nas poprzednio interpretacji polega na tym, że wnioskodawca jest osobą fizyczną, a działalność związaną z kryptowalutami wykonuje w sposób sporadyczny.

Początkujący
Posty: 57
Rejestracja: 4 maja 2017
Reputacja: 20
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Krajowa Informacja Podatkowa

Postautor: wodzirej96 » czwartek, 25 stycznia 2018, 16:51

http://sip.mf.gov.pl/faces/views/szczeg ... l=-1#tresc

w tej intepretacji jest zdanie, że wymiany krypto są zwolnione z tego podatku.

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Krajowa Informacja Podatkowa

Postautor: Bitmar » czwartek, 25 stycznia 2018, 16:59

@cement00,
Wnioskodawca jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej.
To wszystko wyjaśnia.

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Krajowa Informacja Podatkowa

Postautor: panduch » czwartek, 25 stycznia 2018, 17:02

Moglibyście nie przytaczać zeszłorocznych interpretacji.
Byłem właśnie u księgowej, która też uparcie twierdziła, że nie należy płacić podatku od wymiany jednego alta na drugiego ale zmieniła zdanie jak zadzwoniła do urzędu i przy mnie pani tłumaczyła jej, że zarówno przy sprzedaży jaki i przy wymianie należy zapłacić podatek jako osoba prywatna i DG. Także tyle dobrze, że może nie będę musiał się z nią już o to kłócić :)

Wygadany
Posty: 499
Rejestracja: 15 listopada 2016
Reputacja: 79
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Krajowa Informacja Podatkowa

Postautor: wantwrite2014 » czwartek, 25 stycznia 2018, 17:07

panduch pisze: Moglibyście nie przytaczać zeszłorocznych interpretacji.
Byłem właśnie u księgowej, która też uparcie twierdziła, że nie należy płacić podatku od wymiany jednego alta na drugiego ale zmieniła zdanie jak zadzwoniła do urzędu i przy mnie pani tłumaczyła jej, że zarówno przy sprzedaży jaki i przy wymianie należy zapłacić podatek jako osoba prywatna i DG. Także tyle dobrze, że może nie będę musiał się z nią już o to kłócić :)
Czyli panduch będziesz rozliczał wszystkie transkacje wymiany jednych kryptowalut na inne czyi np zakup eth za btc itd?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1385
Rejestracja: 16 grudnia 2015
Reputacja: 1194
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Krajowa Informacja Podatkowa

Postautor: Kluka » czwartek, 25 stycznia 2018, 17:36

xcrypt pisze: Punkt 2 i 3 praktycznie nie do wykonania. Jak to podliczyć? Jakie kursy itd. Chyba zostaje emigracja.
najlepiej na Bialorus ;) jak to wszystko czytam to mi sie falki przewracaja. Chory kraj. Taka szansa moze sie juz nie powtorzyc, ale nie, trzeba stlamsic, zaj*bac podatkami.. Co za krotkowzrocznosc! Ciesze sie ze mieszkam w Szwajcarii a Wam drodz koledzy szczerze wspolcuje uzerania sie z tym wszystkim. Czasami mysle nad powrotem ale jak czytam to mi sie odechciewa...
...idioci sie nie rodza, idiotow kreuja media...

Wygadany
Posty: 499
Rejestracja: 15 listopada 2016
Reputacja: 79
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Krajowa Informacja Podatkowa

Postautor: wantwrite2014 » czwartek, 25 stycznia 2018, 17:45

Kluka pisze:
xcrypt pisze: Punkt 2 i 3 praktycznie nie do wykonania. Jak to podliczyć? Jakie kursy itd. Chyba zostaje emigracja.
najlepiej na Bialorus ;) jak to wszystko czytam to mi sie falki przewracaja. Chory kraj. Taka szansa moze sie juz nie powtorzyc, ale nie, trzeba stlamsic, zaj*bac podatkami.. Co za krotkowzrocznosc! Ciesze sie ze mieszkam w Szwajcarii a Wam drodz koledzy szczerze wspolcuje uzerania sie z tym wszystkim. Czasami mysle nad powrotem ale jak czytam to mi sie odechciewa...

Mam takie same odczucia

Początkujący
Posty: 57
Rejestracja: 4 maja 2017
Reputacja: 20
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Krajowa Informacja Podatkowa

Postautor: wodzirej96 » czwartek, 25 stycznia 2018, 17:47

Bitmar pisze: @cement00,
Wnioskodawca jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej.
To wszystko wyjaśnia.
a osoba fizyczna prowadząca DG już musi płacić? Zmienia się charakter transakcji w takiej sytuacji? : )

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Krajowa Informacja Podatkowa

Postautor: Bitmar » czwartek, 25 stycznia 2018, 17:59

@cement00, tak twierdzą urzędy w interpretacjach, ale jak widać nawet w przypadku osoby fizycznej nie prowadzącej DG mogą być rożne stanowiska.

Początkujący
Posty: 57
Rejestracja: 4 maja 2017
Reputacja: 20
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Krajowa Informacja Podatkowa

Postautor: wodzirej96 » czwartek, 25 stycznia 2018, 18:04

@Bitmar, masz może jakiś link do interpretacji, w której uznaje się konieczność płacenia podatku cywilnoprawnego przez osobę fizyczną prowadzącą DG przy handlu krypto? : )

Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 21 listopada 2017
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Krajowa Informacja Podatkowa

Postautor: xcrypt » czwartek, 25 stycznia 2018, 18:14

Kluka pisze:
xcrypt pisze: Punkt 2 i 3 praktycznie nie do wykonania. Jak to podliczyć? Jakie kursy itd. Chyba zostaje emigracja.
najlepiej na Bialorus ;) jak to wszystko czytam to mi sie falki przewracaja. Chory kraj. Taka szansa moze sie juz nie powtorzyc, ale nie, trzeba stlamsic, zaj*bac podatkami.. Co za krotkowzrocznosc! Ciesze sie ze mieszkam w Szwajcarii a Wam drodz koledzy szczerze wspolcuje uzerania sie z tym wszystkim. Czasami mysle nad powrotem ale jak czytam to mi sie odechciewa...
Jeśli chcesz wracać do Polski to lepiej już zaklep sobie wizytę u psychiatry ;). Najlepiej jeszcze przed wyjazdem niech Cię przebada :P.

Żeby nie było offtopu. Przeanalizowałem te tematy podatkowe i wyszło mi że najlepiej i najpewniej jest ... Emigrować. Trzeba jakiś temacik z przyjaznymi krypto krajami założyć. Domyślam się że wyjazd na Białoruś to nie jest takie hop siup? Nawet mając trochę kasy.

Początkujący
Posty: 312
Rejestracja: 19 września 2017
Reputacja: 26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Krajowa Informacja Podatkowa

Postautor: TSD_WWA » czwartek, 25 stycznia 2018, 18:26

Czyli na giełdzie A wymieniam BTC na LTC aby szybciej poszło na bb i już za to płace podatek a potem sprzedaje LTC za Fiat i znowu podatek? Wszystko trwa pół godziny i płace dwa razy podatek? Paranoja jakaś. Alty nie maja żadnej wartości materialnej do póki ktoś ich nie kupi za prawdziwe pieniądze, są bezwartościowe. To tak jakby mi ktoś miał kaprys za szyszkę zapłacić tysiąc złotych chociaż oficjalnie nie ma ona żadnej wartości

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4615
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2682
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Krajowa Informacja Podatkowa

Postautor: mecenas » czwartek, 25 stycznia 2018, 18:31

@TSD_WWA, kraj Zulu Gula.
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://discover.cash/

Weteran
Posty: 1801
Rejestracja: 20 maja 2013
Reputacja: 251
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Krajowa Informacja Podatkowa

Postautor: topnetdeal » czwartek, 25 stycznia 2018, 18:42

Wydaje mi się, że tworzycie problem tam gdzie go nie ma. Oczywiście rozliczanie podatkowe transakcji wymiany między kryptowalutami jest skończonym idiotyzmem, ale patrząc na to pod kątem powstania zobowiązania podatkowego, to urzędowi skarbowemu nie należy się z takiej transakcji nawet "złamany grosz". Przecież chcąc wymienić jedną krypto na drugą musimy dopasować ilość każdego z wymienianych walorów w takiej ilości by ich wartość była identyczna, inaczej do wymiany nie dojdzie. Tak więc w chwili wymiany krypto "A" jest warta dokładnie tyle samo co krypto "B", a więc przychód ze zbywanej waluty po odjęciu kosztu nabytej nowej daje nam okrągłe "zero" i niech jakikolwiek urzędnik udowodni, że tak nie jest, skoro do momentu wymiany na fiaty nie sposób jest określić faktycznej wartości zbywanej kryptowaluty.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości