Bit Bay a podatek

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 179
Rejestracja: 17 grudnia 2017
Reputacja: -4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: sialala » poniedziałek, 18 grudnia 2017, 23:17

Wy tak na serio z tymi podatkami ? :mrgreen:

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: tutkatz » wtorek, 19 grudnia 2017, 08:13

sialala pisze: Wy tak na serio z tymi podatkami ? :mrgreen:
A nie, tak sobie tylko trollujemy z nudów bo jako milionerzy nie mamy nic ciekawszego do roboty :roll:

Początkujący
Posty: 196
Rejestracja: 29 listopada 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: lisek » wtorek, 19 grudnia 2017, 08:15

sialala pisze: Wy tak na serio z tymi podatkami ? :mrgreen:
jak masz kieszonkowe na gieldzie to nie ma co sie przejmowac, ale jak ktoś wyjmuje z tego gruby hajs to troche szkoda żeby US zabrał ci 75% + odsetki jak cie ktos podpierdoli że kupiłes sobie nowy samochod i wybudowałeś dom za 500 tysiecy.

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: tutkatz » wtorek, 19 grudnia 2017, 13:14

lisek pisze:
sialala pisze: Wy tak na serio z tymi podatkami ? :mrgreen:
jak masz kieszonkowe na gieldzie to nie ma co sie przejmowac, ale jak ktoś wyjmuje z tego gruby hajs to troche szkoda żeby US zabrał ci 75% + odsetki jak cie ktos podpierdoli że kupiłes sobie nowy samochod i wybudowałeś dom za 500 tysiecy.
75% to jak nie udokumentujesz źródła dochodu, w pozostałym przypadku jak masz przelewy to trochę mniej razem z karami za zwloke
Po drugie skarbówka monitoruje na bieżąco zakupy nowych samochodów i nieruchomości więc nikt nie musi donosić bo robią to same salony.
No i po trzecie jakby kolega wyżej nie wiedział to przy robieniu przelewu powyżej 50tys nie zdziwił bym się jakby dane na jego temat lądowały u wszystkich możliwych służb :)
Także powodzenia w udawaniu, że nic się nie należy

Początkujący
Posty: 179
Rejestracja: 17 grudnia 2017
Reputacja: -4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: sialala » wtorek, 19 grudnia 2017, 23:29

A nie lepiej kupić , sprzedać i wypłacić w jakiś inny sposób niż na własne konto bankowe ? ;o

Początkujący
Posty: 283
Rejestracja: 15 lipca 2017
Reputacja: 205
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: multan » środa, 20 grudnia 2017, 03:15

Panowie i Panie, poniżej w linku jak wg. mojej i nie tylko mojej opinii (ale cały czas tylko opinii, nie porady prawnej) powinno wyglądać wyliczenie dochodu na potrzeby opodatkowania:

Przede wszystkim:
1. Każda transakcja musi być rozliczona osobno. Kwota przychodu to nie jest wartość łączna sprzedaży w trakcie roku minus łączny koszt zakupów, ale suma wartości przychodów wszystkich transakcji z osobna.
2. W tym celu należy każdą transakcję rozliczyć, czyli wyliczyć wartość sprzedaży (to proste) oraz wartość kosztu wg metody FIFO- pierwsze przyszło, pierwsze wyszło (to już bardziej skomplikowane i czasochłonne), ponieważ do wyliczenia dochodu musimy znać wartość za jaką nabyliśmy walutę którą akurat sprzedajemy.
3. Po każdej transakcji sprzedaży trzeba zrobić podsumowanie jaki pozostał po transakcji stan konta, czyli musimy wiedzieć ile walut w jakich cenach zakupu posiadamy, żeby było łatwiej liczyć koszty do kolejnych transakcji sprzedaży.
4. Jeżeli mieliśmy transakcje z zyskiem i transakcje ze stratą to jedne i drugie się liczą do dochodu za dany rok, po prostu je sumujemy.
5. Jeżeli nie ma działalności gospodarczej koszt zakupu kryptowalut można wykazać dopiero w momencie ich sprzedaży (czyli nie jest jak niektórzy myślą, że jeżeli za wszystko co zarobili w trakcie roku kupili walutę to nie mają dochodu). Mają dochód z wszystkich wykonanych transakcji sprzedaży, a walutę którą zakupili i nie sprzedali będą rozliczać jako koszt do wyliczenia przychodu z kolejnych transakcji w nowym roku.

Poniżej wyliczenie dla sytuacji kiedy gracz wykonał jedynie 10 transakcji w trakcie roku.
Jeżeli ktoś wykonał setki/tysiące transakcji, to dopóki giełdy nie wyjdą z narzędziami obliczającymi dochód, trzeba się zaprzyjaźnić z excelem. Innej drogi chyba nie ma (jeżeli ktoś zna chętnie poznam)
Plik oglądajcie w rozmiarze 65%, aby mieć widoczność na całą kalkulację, po lewej stronie historia transakcji, a po prawej jak została rozbita na wyliczenie dochodu. Koszt prowizji również można wliczyć do kosztów transakcji, ale to już się robi jaki sajgon (prowizje się płaci raz w PLN, raz w krypto itp) że ja odpuszczam, po prostu zapłacę podatek od nieco wyższej kwoty dochodu niż w rzeczywistości osiągnąłem.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: tutkatz » środa, 20 grudnia 2017, 11:14

sialala pisze: A nie lepiej kupić , sprzedać i wypłacić w jakiś inny sposób niż na własne konto bankowe ? ;o
znajomy chce wypłacić milion w bankomacie bo chce uniknąć podatku, podpowiesz mu jak to zrobić? :roll:

Dodano po 9 minutach 12 sekundach:
multan pisze: Panowie i Panie, poniżej w linku jak wg. mojej i nie tylko mojej opinii (ale cały czas tylko opinii, nie porady prawnej) powinno wyglądać wyliczenie dochodu na potrzeby opodatkowania: (...)
W końcu ktoś przedstawia jakieś konkrety. Problemy są tylko dwa. Po pierwsze moje biuro rachunkowe rozliczyło to inaczej - wg bardziej standardowych zasad księgowości. A skoro im zleciłem rozliczanie to nie chce się wtrącać i robić zamieszanie bo oni rozmawiali z urzędem i nie wiem jak i czy ale widocznie wiedzą co robią.
Po drugie takie rozwiązanie z excelem sprawdzi się dla kogoś, kto sobie hobbystycznie zakupił jakiegoś alta ale większość osób ma po kilka tysięcy transakcji i to jeszcze kompletnie wymieszanych pomiędzy giełdami i parami walut np. nie tylko BTC - LSK ale też wmieszane USDT - LSK albo ETH - LSK. Bez zautomatyzowanego procesu próba zorganizowania tylko moich transakcji, których jest niewiele zajęła tydzień a nie mam jeszcze nic wyliczone. Nie chce unikać obowiązku podatkowego ale też nie zamierzam zmarnować miesiąca na wyliczenie tego wszystkiego bo mam ciekawsze rzeczy do roboty.

W sumie teraz to ja już w ogóle nie pamiętam czym ja się miałem zajmowac bo od jakiś 2-3 tygodni nic nie robie tylko próbuje się rozliczyć i zorientować w tym jak to zrobić.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 10
Rejestracja: 18 grudnia 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: Green » środa, 20 grudnia 2017, 16:26

@multan - ogólnie jestem w stanie się zgodzić z tym co napisałeś, lecz jedynie jak każda transakcja zahacza o moje konto w banku. Jeśli przelałem na giełdę 100k zł, potem przez cały rok robie operacje jedynie na tej kwocie a następnie na koniec roku sprzedaje BTC i na moje konto w banku wpływa 300k, to płace podatek (18%/32%) jedynie od 200k.

Początkujący
Posty: 283
Rejestracja: 15 lipca 2017
Reputacja: 205
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: multan » środa, 20 grudnia 2017, 18:38

@Green akurat w tej kwestii nie ma dużych wątpliwości, koszt powstaje w momencie zakupu kryptowaluty, a przychód powstaje w momencie sprzedazy tj. wymiany na walutę fiat. Przelew na konto bankowe nie ma znaczenia. Pieniądze i przychod są Twoje w momencie sprzedazy, a czy je pozniej trzymasz na koncie giełdy czy przelewasz na konto bankowe nie gra roli.

Początkujący
Posty: 179
Rejestracja: 17 grudnia 2017
Reputacja: -4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: sialala » środa, 20 grudnia 2017, 19:55

tutkatz pisze:
sialala pisze: A nie lepiej kupić , sprzedać i wypłacić w jakiś inny sposób niż na własne konto bankowe ? ;o
znajomy chce wypłacić milion w bankomacie bo chce uniknąć podatku, podpowiesz mu jak to zrobić? :roll:
Kupić bitcoiny i przelać na inną giełdę. Podpiąć pod giełdę konto na Cyprze - po zawodach.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 10
Rejestracja: 18 grudnia 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: Green » środa, 20 grudnia 2017, 23:51

@multan - niestety albo stety nie masz racji. Giełdy kryptowalut nie są żadnymi regulowanymi narzędziami finansowymi jak banki. To jest tylko prywatny pośrednik, nic więcej. Dlatego właśnie tyle giełd pada, dlatego właśnie, jak by nagle jakaś upadła, a Ty byś miał na niej pieniądze, to nie musiał byś płacić podatku, bo śladu po Twoich pieniądzach by nie było, ot jedynie przelew wychodzący na konto zewnętrzne. Prawda jest taka, że ani pieniące na giełdzie kryptowalut, ani krytpowaluty na niej, nie są Twoje. Wszystko jest na kontach operatora giełdy. Obowiązek podatkowy powstanie dopiero jak pieniądze znajdą się na Twoim prywatnym koncie w banku.

EDIT: jako, że jestem nowy, bez reputacji... to na szybko znalazłem wypowiedź weterana z tutejszego forum potwierdzającą moją interpretację ;)
https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?t=17215#p222382

Początkujący
Posty: 65
Rejestracja: 12 września 2017
Reputacja: 27
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: coincircut » piątek, 22 grudnia 2017, 06:30

@Green, jesteś przekonany, że jak bank upadnie to środki na Twoim koncie dalej będą Twoje?

W ramach BFG (Bankowy Fundusz Gwarancyjny) otrzymasz zwrot do 100 000 euro, ale jak miałeś w banku ponad tę kwotę, to tych pieniędzy już nie odzyskasz. Pomimo że bank jest instytucją regulowaną, to tak na prawdę zasadą przetrzymywania środków nie różni się od takiej giełdy kryptowalut (konta w systemie informatycznym banku/giełdy).

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: tutkatz » piątek, 22 grudnia 2017, 13:12

coincircut pisze: @Green, jesteś przekonany, że jak bank upadnie to środki na Twoim koncie dalej będą Twoje?

W ramach BFG (Bankowy Fundusz Gwarancyjny) otrzymasz zwrot do 100 000 euro, ale jak miałeś w banku ponad tę kwotę, to tych pieniędzy już nie odzyskasz. Pomimo że bank jest instytucją regulowaną, to tak na prawdę zasadą przetrzymywania środków nie różni się od takiej giełdy kryptowalut (konta w systemie informatycznym banku/giełdy).
tylko różnica między bankiem a giełdą jest taka, że państwo (przynajmniej do tej pory) ratuje banki przed upadkiem, żeby nie trzeba było korzystać z BFG. Ten system jest oparty na zaufaniu i gdyby jeden bank padł to boją się, że ludzie zaczną wypłacać pieniądze masowo i się domino posypie. Czyli jest jednak mniejsza szansa upadku banku niż giełdy, tym bardziej, że bankowi trudniej ukraść pieniądze bo będą wiedzieć kto i komu je przelał. Transakcje krypto są jednak nieodwracalne.

Początkujący
Posty: 201
Rejestracja: 26 maja 2017
Reputacja: 18
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: Kuzmin » sobota, 23 grudnia 2017, 12:29

Taka informacje dostalem do BB po zapytaniu sie czy wystawiaja jakies dokumenty do rozliczenia


Dzień dobry,
BitBay nie wysyła żadnych dokumentów lub informacji do Urzędów Skarbowych lub innych instytucji.
Klienci chcący dokonać rozliczenia z obrotów na giełdzie powinny przedstawić historię wpłat PLN (ewentualnie EUR i USD) na konto BitBay oraz przedstawić historię wypłat na swój rachunek bankowy. Jeżeli na tej podstawie wykazany jest zysk, klient powinien zapłacić podatek dochodowy

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: tutkatz » sobota, 23 grudnia 2017, 15:52

Kuzmin pisze: Taka informacje dostalem do BB po zapytaniu sie czy wystawiaja jakies dokumenty do rozliczenia


Dzień dobry,
BitBay nie wysyła żadnych dokumentów lub informacji do Urzędów Skarbowych lub innych instytucji.
Klienci chcący dokonać rozliczenia z obrotów na giełdzie powinny przedstawić historię wpłat PLN (ewentualnie EUR i USD) na konto BitBay oraz przedstawić historię wypłat na swój rachunek bankowy. Jeżeli na tej podstawie wykazany jest zysk, klient powinien zapłacić podatek dochodowy
To jest moim zdaniem najlepszy kompromis dopóki nie będzie konkretnych przepisów klasyfikujących kryptowaluty i określający sposób opodatkowania uwzględniający specyfike rynku. Np. poprzez zaproszenie giełd do wystawiania PIT na koniec roku albo faktur dla firm.

Początkujący
Posty: 70
Rejestracja: 19 grudnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: ziomwszystkichziomow » sobota, 23 grudnia 2017, 16:24

Jak by tak można było rozliczać to by nie było problemu. Tylko jaką masz pewność ,że gdy tak zrobisz i tak to rozliczysz to nie będziesz miał problemu bo ktoś uznał ,że powinno byc to rozliczone tak i tak a Ty zrobiłeś to źle ?. Kto odpowie za to jak to rozliczyłeś ? . Ty czy ktoś kto Ci tak powiedział ?

Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 23 października 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: piter55 » sobota, 23 grudnia 2017, 17:08

Ile osób tyle opinii... Moim zdaniem (i tak się będę rozliczał, chyba, że znajdę jeszcze jakieś wiarygodne informacje) podatek musimy zapłacić przy przejściu na fiaty (krypto-krypto bym nie uwzględniał) niezależnie czy te pieniądze leżą na giełdzie, czy przelewamy je na swoje konto bankowe.

Początkujący
Posty: 70
Rejestracja: 19 grudnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: ziomwszystkichziomow » sobota, 23 grudnia 2017, 17:19

No to teraz zaprzeczasz temu co BB napisał i samemu sobie jak chciałeś tak się rozliczać. Według BB wpłacasz w 2018 roku 1k na giełdę w grudniu wypłacasz 5k na konto bankowe. Podatek od 4k zysku i sprawa zamknięta. A teraz mówisz ,że po przejsciu na fiaty bez względu czy wyplaciles na konto czy nie to też od tego podatek. Czyli według Ciebie od każdej transakcji a nie zysku z całego roku.

I np wpłacam 1k kupuje za 1k krypto i sprzedaje za 1200zł. Mam zysk 200 zł i juz powinienem zapłacić podatek nawet gdybym tego nie wypłacił na konto według innych osób. No ok.. lecimy dalej . Kupuje teraz krypto z tym dodatkowym zyskiem czyli kupuje za 1200 zł sprzedaje za 1400. Znowu mam 200 zysku i powinienem podatek płacić. To teraz jaki mam KOSZT uzyskania 200 zł z drugiej transakcji ? 1000zł czy 1200 ?. Jakbyś to zapisał w picie na obecną chwile ??

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: tutkatz » sobota, 23 grudnia 2017, 18:15

ziomwszystkichziomow pisze: Jak by tak można było rozliczać to by nie było problemu. Tylko jaką masz pewność ,że gdy tak zrobisz i tak to rozliczysz to nie będziesz miał problemu bo ktoś uznał ,że powinno byc to rozliczone tak i tak a Ty zrobiłeś to źle ?. Kto odpowie za to jak to rozliczyłeś ? . Ty czy ktoś kto Ci tak powiedział ?
Pewność masz tylko wtedy jak wystąpisz o interpretację i wtedy ona ciebie dotyczy, no chyba, że ją zaskarżysz.
Jeżeli nie masz interpretacji do konkretnie twojego przypadku to wtedy można próbować się powołać na nieustalone przepisy, konstytucje Morawieckiego, wg której urząd ma rozstrzygnąć na twoją korzyść wszelkie niejasności.
No i trzeba mieć tez na uwadze, że urząd nie da rady każdego sprawdzić, zwłaszcza biorąc pod uwagę znaczny wzrost zainteresowania i mozolny (jak na dzisiaj) sposób rozliczania inaczej niż poprzez przelewy PLN z giełdy.

Początkujący
Posty: 70
Rejestracja: 19 grudnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bit Bay a podatek

Postautor: ziomwszystkichziomow » sobota, 23 grudnia 2017, 18:25

Interpelacje urząd może podważyć np po tygodniu więc jest tyle warta co nic. Ale dalej jest jedno kluczowe pytanie. Rozliczamy się tak jak napisał BB czy z każdej transakcji?. Jeżeli z każdej to przyjmujemy wartość wypłaconą na konto czy to co zostało na giełdzie bez wypłaty na konto ?. Jest tyle rozbieżności ,że chyba jest już 5 możliwości rozliczeń według kilkunastu osób ,że masz szansę 1/5 ,że dobrze to zrobisz albo i nie.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości