Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » wtorek, 19 grudnia 2017, 13:45

Sorry ale nie chcę mi się tego czytać PIT36 jeśli rozliczysz jako osoba fizyczna bez DG stawka 18/32% sumuje się to z twoimi dochodami z pracy.

Do tych co piszą o pit38 i zaliczkach ..

Początkujący
Posty: 70
Rejestracja: 19 grudnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: ziomwszystkichziomow » wtorek, 19 grudnia 2017, 13:49

Tak myślałem ,że pit 36 i 18% . Tylko powiedz mi to jest od każdej transakcji czy za cały rok ?. Np wplacilem 1000zł kupowałem sprzedawałem po ileś razy miałem 10k potem 5k itp ale na końcu roku zostało mi 2000 zysku z całych kwot jakie miałem. To od tego tylko 2000zł płacę podatek ?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » wtorek, 19 grudnia 2017, 13:55

@ziomwszystkichziomow, ja bym to olał .. na twoim miejscu naliczył bym podatek sumując wszystko i od tego podatek dodatkowo unikał bym polskich giełd i wykorzystywał je tylko do wypłaty na konto a grał tylko na na parach krypto <> krypto.

Początkujący
Posty: 70
Rejestracja: 19 grudnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: ziomwszystkichziomow » wtorek, 19 grudnia 2017, 14:04

Według Ciebie jak dobrze rozumie wpłacam 1k sprzedaje za 2k mam 1k zysku ale podatek od 2k ? byłbym stratny. Chodzi mi ,że chciałbym zarabiac na roznicy kursu np wpłacam 1k kupuje coś za 60 zł za sztuke potem sprzedaje za 90 potem spada do 40 znowu kupuje z tym zyskiem który uzyskałem sprzedajac drożej potem sprzedaje za 70 np i znowu kupuje jak spadnie. Więc podatek od kazdej transakcji ?. Bo rozumiem ,że wpłacam 1k na początku roku wypłacam na konto pod koniec 5k czyli zysk 4k i podatek od tego nie wchodzi w gre ?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » wtorek, 19 grudnia 2017, 14:09

Płać od tego co jest twoim zyskiem, ale musisz mieć udokumentowane zakupy w razie czego.

https://blogprezesa.pl/jak-rozliczyc-po ... bitcoinow/
Ostatnio zmieniony wtorek, 19 grudnia 2017, 14:13 przez bl4ck, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 70
Rejestracja: 19 grudnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: ziomwszystkichziomow » wtorek, 19 grudnia 2017, 14:12

Czyli wplacam 1k wypłacam 5k zysk 4k na koniec roku i podatek od tego i by to przeszło ? a wszystkie tranzakcie np w formie zrzutów ekranu zapisywać ew notatnik co kiedy i za ile w razie czego mieć ?

Początkujący
Posty: 57
Rejestracja: 4 maja 2017
Reputacja: 20
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: wodzirej96 » wtorek, 19 grudnia 2017, 18:20

Czyli jeśli rozliczamy każdą zyskowną transakcje, a statne transakcje możemy odliczyć dopiero w kolejnych latach rozliczeniowych (dobrze myślę? Podobnie jest w DG?) to wychodzi na to, że u mnie np. łączny podatek za ten rok przekroczy łączny zysk i mimo ostatecznie wyjdę na minus, skoro nie mogę stratnych transakcji w tym okresie rozliczeniowym odliczyć. WTF :|

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » wtorek, 19 grudnia 2017, 20:16


Rozmowny
Posty: 112
Rejestracja: 10 listopada 2013
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: adamex » wtorek, 19 grudnia 2017, 20:37

Jezeli pracuje i zarabiam np 70 000 rocznie, na kryptowalutach zarobilem 30 000 to czy wtedy przekraczam prog podatkowy i place 32% od tej nadwyzki powyzej 85 000 zl? Wyczytalem ze zyski kapitalowe nie lacza sie z innymi dochodami (chyba ze krypto to nie zyski kapitalowe)

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » wtorek, 19 grudnia 2017, 20:40

@adamex, Przekraczasz, gdzie masz napisane że btc to zyski kapitałowe? a że zyski kapitałowe rozliczasz na stałym procencie 19% nie doczytałeś?

Początkujący
Posty: 148
Rejestracja: 19 listopada 2017
Reputacja: 61
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Zbyszek_gd » wtorek, 19 grudnia 2017, 22:11

Wyprowadźcie mnie z błędu jak się mylę. W dostępnych interpretacjach US przychód powstaje w momencie uzyskania praw do rozporządzania krypto walutą.Dla uproszczenia zakładając, że płacę podatek 32% i kursy walut prawie stałe to :
1. wykopie ETH za 1000 pln - nabywam praw płace 32%
2. zamienię to na np. BTC zmian praw - 32% od tych +/-1000pln
3. przejdę na BCC - znów 32% od +/-1000pln
4. realizuje zyski w PLN (sprzedaje BCC za pln) to znowu 32% od +-1000pln
Tak to ma działać?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » wtorek, 19 grudnia 2017, 22:31

@Zbyszek_gd, PODATKI są od ZYSKU!!

Początkujący
Posty: 148
Rejestracja: 19 listopada 2017
Reputacja: 61
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Zbyszek_gd » wtorek, 19 grudnia 2017, 23:03

No niby rozumiem, że od zysku.
Czyli dla każdej transakcji mam obliczyć różnice kursowe, wyliczając na dany dzień wartość krypto A i krypto B.

cytat "
.....
A zatem w przypadku obrotu kryptowalutą poza prowadzoną działalnością gospodarczą, momentem powstania przychodu jest moment zawarcia transakcji, tj. ich sprzedaż (w tym sprzedaż pożyczonej kryptowaluty), przewalutowanie, zamiana, rozgałęzienie - kiedy to Wnioskodawca otrzymuje (ma stawiane do dyspozycji) określone wartości.

Zatem w przypadku sprzedaży kryptowaluty (tokenów) i otrzymaniu waluty tradycyjnej Wnioskodawca powinien zastosować średni kurs Narodowego Banku Polskiego z dnia poprzedzającego dzień dokonania transakcji, natomiast w przypadku zakupu kryptowaluty lub tokenów za waluty tradycyjne inne niż złoty, dla ustalenia kursu uzyskania przychodu Wnioskodawca powinien zastosować średni kurs Narodowego Banku Polskiego z dnia poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Początkujący
Posty: 285
Rejestracja: 15 lipca 2017
Reputacja: 205
Reputacja postu: 
11
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: multan » środa, 20 grudnia 2017, 03:20

Panowie i Panie, poniżej w linku jak wg. mojej i nie tylko mojej opinii (ale cały czas tylko opinii, nie porady prawnej) powinno wyglądać wyliczenie dochodu na potrzeby opodatkowania:

Przede wszystkim:
1. Każda transakcja musi być rozliczona osobno. Kwota dochodu to nie jest wartość łączna sprzedaży w trakcie roku minus łączny koszt zakupów, ale suma wartości dochodów wszystkich transakcji z osobna.
2. W tym celu należy każdą transakcję rozliczyć, czyli wyliczyć wartość sprzedaży (to proste) oraz wartość kosztu wg metody FIFO- pierwsze przyszło, pierwsze wyszło (to już bardziej skomplikowane i czasochłonne), ponieważ do wyliczenia dochodu musimy znać wartość za jaką nabyliśmy walutę którą akurat sprzedajemy.
3. Po każdej transakcji sprzedaży trzeba zrobić podsumowanie jaki pozostał po transakcji stan konta, czyli musimy wiedzieć ile walut w jakich cenach zakupu posiadamy, żeby było łatwiej liczyć koszty do kolejnych transakcji sprzedaży.
4. Jeżeli mieliśmy transakcje z zyskiem i transakcje ze stratą to jedne i drugie się liczą do dochodu za dany rok, po prostu je sumujemy.
5. Jeżeli nie ma działalności gospodarczej koszt zakupu kryptowalut można wykazać dopiero w momencie ich sprzedaży (czyli nie jest jak niektórzy myślą, że jeżeli za wszystko co zarobili w trakcie roku kupili walutę to nie mają dochodu). Mają dochód z wszystkich wykonanych transakcji sprzedaży, a walutę którą zakupili i nie sprzedali będą rozliczać jako koszt do wyliczenia przychodu z kolejnych transakcji w nowym roku.

Poniżej wyliczenie dla sytuacji kiedy gracz wykonał jedynie 10 transakcji w trakcie roku.
Jeżeli ktoś wykonał setki/tysiące transakcji, to dopóki giełdy nie wyjdą z narzędziami obliczającymi dochód, trzeba się zaprzyjaźnić z excelem. Innej drogi chyba nie ma (jeżeli ktoś zna chętnie poznam)
Plik oglądajcie w rozmiarze 65%, aby mieć widoczność na całą kalkulację, po lewej stronie historia transakcji, a po prawej jak została rozbita na wyliczenie dochodu. Koszt prowizji również można wliczyć do kosztów transakcji, ale to już się robi jaki sajgon (prowizje się płaci raz w PLN, raz w krypto itp) że ja odpuszczam, po prostu zapłacę podatek od nieco wyższej kwoty dochodu niż w rzeczywistości osiągnąłem.

Ostatnio zmieniony poniedziałek, 25 grudnia 2017, 22:28 przez multan, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 196
Rejestracja: 29 listopada 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: lisek » środa, 20 grudnia 2017, 08:48

Jeśli chcesz rozliczać każda transakcje osobno to każdego miesiąca powinieneś do US wpłacać zaliczke z tytułu sprzedaży praw majatkowych.

szymon1051
Początkujący
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: szymon1051 » środa, 20 grudnia 2017, 10:18

Czemu niby trzeba wypełniać pit 38 jak nie można w pit 37 w C.1.5?
Jako koszy wystarczy "wyciąg" z giełdy?

Początkujący
Posty: 70
Rejestracja: 19 grudnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: ziomwszystkichziomow » środa, 20 grudnia 2017, 11:05



Co powiecie na ten film ?

Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 17 października 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: cryptosz » środa, 20 grudnia 2017, 12:34

multan pisze:
4. Jeżeli mieliśmy transakcje z zyskiem i transakcje ze stratą to jedne i drugie się liczą do dochodu za dany rok, po prostu je sumujemy.
Też coś tam próbuje wyliczać, i tak się zastanawiam, bo od kwoty do opodatkowania odjąłeś, kwotę z transakcji na której miałeś stratę, prowadzisz działalność ? ponoć tam można to robić ale też nie mam 100% pewności, a z tego co wiem strata jest Twoją stratą, a rozliczasz tylko te transakcje na których miałeś zysk, więc nie możesz kwoty do opodatkowania pomniejszyć o straty - chciałbym się mylić - ale według mojej aktualnej wiedzy ponoć tak jest.

Początkujący
Posty: 196
Rejestracja: 29 listopada 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: lisek » środa, 20 grudnia 2017, 12:48

Ale dochód to koszty uzyskania dochodu + przychód, skoro nie masz dochodu ( w danym roku ) to jak możesz zapłacić podatek...

Początkujący
Posty: 148
Rejestracja: 1 lipca 2014
Reputacja: 12
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bauzer-komp » środa, 20 grudnia 2017, 14:08

Co w przypadku jesli ktos kopie walute? - wynajałem lokal, płace za prąd, do tego poswiecam czas i dodatkowo trace na sprzęcie ktory tanieje.

W skrajnym przypadku - kursy spadły itp - koszty są wieksze niz zysk. Mam płacic podatek? jak udowodnic ze wykopalem tyle a tyle, jak udowodnic ze stracilem na sprzecie

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości