Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH - ARCHIWUM (2015-2017)

Twoim zdaniem kurs w terminie do 5.I.2018 znajdzie się w przedziale:

Czas głosowania minął niedziela, 31 grudnia 2017, 00:10

<12000
82
34%
12000-14000$
41
17%
14001-16000$
49
20%
16001-18000$
42
17%
>18001
30
12%
 
Liczba głosów: 244
Orator
Awatar użytkownika
Posty: 895
Rejestracja: 16 października 2016
Reputacja: 9330
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH

Postautor: Fibo » wtorek, 21 listopada 2017, 22:02

@sha256, z grubsza takie coś Ci chodzi po głowie...

Obrazek
"Jeśli wyeliminujemy niemożliwe, cokolwiek zostaje, bez względu na to jak mało prawdopodobne, musi być prawdą" - Sherlock Holmes.

Początkujący
Posty: 609
Rejestracja: 12 kwietnia 2013
Reputacja: -10
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH

Postautor: Jaroslaw » wtorek, 21 listopada 2017, 22:04

Ci durnie od tetherów nigdy nie pozwolą na spadek do ceny 3000

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 990
Rejestracja: 2 lipca 2017
Reputacja: 428
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH

Postautor: wamak » wtorek, 21 listopada 2017, 22:05

Co chwilę pojawia się post o bańce na BTC.
Niedawno słuchałem tą audycję:
https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=6&t=24562
i przynajmniej dla mnie to rozjaśniło sprawę.

Wnioskuję, że póki nie ma symptomów pękania bańki, grać na wzrost.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3269
Rejestracja: 31 marca 2017
Reputacja: 3705
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH

Postautor: akos » wtorek, 21 listopada 2017, 22:27

ekonokomik pisze:
Masz na myśli awantury wśród devów i kopalni i brak zgody co do kierunku rozwoju projektu?
Czy może beznadziejny PR?
A może oddawanie coraz większego kawałka tortu altom?
Lub raczej fakt, że w czasie tych "zdrowych wzrostów" Bitcoin stał się chyba najdroższym sposobem płatności?
Czy w końcu brak transparentności i szemrana uczciwość giełd i zamieszanie wokół tetherów?

Bo chyba nie zainteresowanie finansowego mainstreamu i próby zbudowania instrumentów pochodnych bazujących na Bitcoinie? Bo to jest akurat efekt (oraz wzmocnienie) bańki.
Pewną nadzieję w kwestii fundamentów może rozbudzać ostatnio ruch w temacie lightning network, ale poza tym wszystko się zgadza, siara, cena wzrasta 10 razy a działanie i koszt użycia spada - to z pewnością "dobre" uzasadnienie fundamentalne ;)
autoexec pisze: wykres JEST BARDZO BYCZY
To twierdzenie dowiedzione bez cienia wątpliwości, że pozwala na niezachwianą pewność siebie? Imho bardzo byczy był ostatnio na poziomie 3k, teraz to jest w fazie "na dwoje babka wróżyła". Od 16.11 cena powróciła do klina wzrostowego wyznaczonego przez górne ograniczenie dużego kanału log oraz trendline poprowadzony od dołka 3k. Rozstrzygnięcie najpóźniej 27.11 w okolicy 8600, ale raczej wyjdzie wcześniej i myślę, że jednak dołem.

Finex, log, 4h

Obrazek
sha256 pisze: Uwarunkowania fundamentalne to postępująca akceptacja i np. uruchomienie futures na CME.
Jeśli chodzi o CME to na to masz przecież odpowiedź w ostatnim zdaniu eko - "efekt (oraz wzmocnienie) bańki". Czy faktycznie "bańki"? Nie wiem, to nie jest precyzyjny termin, ale jeśli zdefiniujemy go jako "gwałtowne wzrosty nie posiadające uzasadnienia fundamentalnego", to są podstawy by twierdzić, że tak.
Ostatnio zmieniony wtorek, 21 listopada 2017, 22:38 przez akos, łącznie zmieniany 1 raz.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 768
Rejestracja: 7 lutego 2014
Reputacja: 1321
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH

Postautor: soulnecturn » wtorek, 21 listopada 2017, 22:34

Wiecie - tutaj nie ma co się "kłócić" kto ma rację - bo na końcu i tak każdy ją będzie miał oraz Nikt ;)
Co do bitka i jego podstaw fundamentalnych - ojjj tutaj straciłem większość wiary w bitka (kilka miesięcy temu) właśnie przez fakt, że btc stał się nieco przeciwieństwem tego czym promował się w latach świetności (ale cena i szybkość transferu fluktuuje więc może nie będzie najgorzej). Chciałbym tak bardzo mocno wierzyć :( Im więcej się wie tym gorzej z wiarą u mnie :(

ALE
Niestety zasmucę Was - to nie ma większego znaczenia jak się okazuje i jak historia pokazuje :( Większość (tak większość) osób które kupują i wchodzą w bitka to osoby świeże lub zwyczajnie spekulanci oraz grubasy - czyli osoby które nie pamiętają jak to wyglądało lata temu (ja osobiście od 2013 siedzę w tym i wiem co nieco - a to i tak późno!) oraz osoby które grają zwyczajnie pod zarobek nie zważając na to czy btc ma sens czy nie. Fakt jest taki, że mało kogo to interesuje w dzisiejszych czasach - najważniejsze to wiedzieć czy kurs będzie rósł czy spadał - reszta to otoczka. Dyskusja na ten temat niewiele wniesie względem odpowiedzi na pytanie czy btc urośnie - tak mi się wydaje biorąc pod uwagę ostatnie miesiące...
Jak @new06 napisał - w tym roku wiele informacji się pojawia - wiele brudów wychodzi, wiele ... oj bardzo dużo się dzieje ... Ale nie ważne co to za informacje - kurs leci i tak w swoją stronę według jakiegoś od górnego planu? :P
Ja osobiście siedzę nad wykresami tak grubo, ze czasami jak coś się dzieje - np: kurs pikuje bo jakiś news wyszedł - to Baaaardzo często mam wrażenie, że to jest czyjeś rozegranie. Np: Według wykresu zanosi się na korektę - no to pyk news z d***y i mamy korektę w tym miejscu - i tak kilka razy - ja nie wiem czy to FATUM? czy to zbieg okoliczności? Czasami mam wrażenie, że wszystko jest ściśle określone albo ktoś zwyczajnie tym steruje. Czasami wykres jest oczywisty - czasami zwyczajnie nie wiadomo na czym się stoi (aktualnie)...
Co do CME i bitka - gruba sprawa :) A co jak specjaliści mają rację - co jak to będzie przyczyną rozwałki całego systemu ekonomicznego? Bitek rozwala system hehe (link o czym piszę:

Na koniec.
Jakiś czas temu opisywałem o bańkach (dlatego naprawdę najlepjej pomijać tą nazwę aktualnie;)):
https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php? ... 03#p379903

Trzymajcie się mocno i nie dajmy się wyleszczyć ;P

akos pisze:
Pewną nadzieję w kwestii fundamentów może rozbudzać ostatnio ruch w temacie lightning network, ale poza tym wszystko się zgadza, siara, cena wzrasta 10 razy a działanie i koszt użycia spada - to z pewnością "dobre" uzasadnienie fundamentalne ;)
co do tego lightning network - to na dwoje babka wróżyła - przyspieszy transfer i obniży koszty może - ale nadal pozostaje kwestia czy nie zwróci bitka bardziej ku scentralizowaniu go itp? Ale nie wchodzę w temat bo nie znam na tyle szczegółów :( Tylko podpinam co czytałem ...
Nie ważne co widzą i mówią inni - ZAWSZE używaj własnego rozumu!

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3269
Rejestracja: 31 marca 2017
Reputacja: 3705
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH

Postautor: akos » wtorek, 21 listopada 2017, 22:56

soulnecturn pisze: co do tego lightning network - to na dwoje babka wróżyła - przyspieszy transfer i obniży koszty może - ale nadal pozostaje kwestia czy nie zwróci bitka bardziej ku scentralizowaniu go itp? Ale nie wchodzę w temat bo nie znam na tyle szczegółów :( Tylko podpinam co czytałem ...
To prawda dlatego dość ostrożnie zasugerowałem, że może rozbudzać pewne nadzieje, bo dla przynajmniej niektórych uczestników rynku jest to pr. pozytywny news.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH

Postautor: wrip » wtorek, 21 listopada 2017, 22:59

Bańka będzie wtedy, gdy pęknie.
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Weteran
Posty: 1508
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 1369
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH

Postautor: sha256 » wtorek, 21 listopada 2017, 23:04

Fibo pisze: @sha256, z grubsza takie coś Ci chodzi po głowie...

Obrazek
Tak.Widziałbym tam na teraz korektę płaską jako 4. Docelowym poziomom spadku musiałbym się przyjrzeć dokładniej jeszcze ale na teraz idę spać. Ciekaw jestem jak Ty to widzisz?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1669
Rejestracja: 31 maja 2017
Reputacja: 4398
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH

Postautor: new06 » wtorek, 21 listopada 2017, 23:23

Spoiler:
Obrazek
Ostatnio zmieniony środa, 22 listopada 2017, 17:16 przez new06, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 6053
Rejestracja: 20 grudnia 2015
Reputacja: 9002
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH

Postautor: socjolog2008 » wtorek, 21 listopada 2017, 23:52

Bez kitu wbrew sobie. Z zyskiem zamkniętego shorta zamieniam na longa i otwieram na poziomie 8044 ,dźwignią x10.(Liq. 7350$)
Teraz Ruskim odpaliła lampa : na Cexio BTC/RUB na poziomie 528000 -no tego jeszcze nie widziałem
Ostatnio zmieniony wtorek, 21 listopada 2017, 23:57 przez socjolog2008, łącznie zmieniany 1 raz.
WIG20toTHEmoon https://www.gpw.pl
Sztuczna inteligencja GPW : Atende* Ailleron* Spyrosoft* Datawalk* Voxel* Oex* LiveChat* Brand24* Medapp * MedialG
https://tinyurl.com/Stats-Polska
https://strefainwestorow.pl/dane/dywide ... idend/2023

Weteran
Posty: 13345
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH

Postautor: ekonokomik » środa, 22 listopada 2017, 00:06

new06 pisze: Trzeba więc rozsądzić co jest lepszym wyznacznikiem - skala logarytmiczna, czy liniowa. Ja używam cały czas liniowej. Z Twoich postów widzę, że raczej preferujesz logarytmiczną.
Zabawnie wyszło, bo wiele lat na tym forum z uporem walczyłem ze skalą log :D
Zawsze kiedy tylko się da używam liniowej. Jeden z wyjątów to "prezentacyjny": np. na wykresie log. lepiej widac podobieństwo dwóch okresów na wykresie oddalonych w czasie i cenie. No i drugi: jeśli wykres w skali log. uklada się wg jakiegoś wzoru, np sławetnej linii po szczytach, to przyjmuję, że może to być ważne, bo jakaś, znacząca grupa graczy może się tym kierować, a więc i ja musze to uwzględniać.

Co do reszty postu i dyskusji "mamy bańkę czy nie mamy" to jak napisałem post wcześniej, nie kieruję się wyznacznikiem że "za dużo urosło" ale raczej przyczynami tego wzrostu. A przyczynę widzę tylko jedną: piramida. Wzrosło, bo ludzie kupują a kupują w 95% bo wzrasta. Taka moja ocena. Każdy ma prawo do własnej.

Weteran
Posty: 13345
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH

Postautor: ekonokomik » środa, 22 listopada 2017, 00:13

sha256 pisze: Uwarunkowania fundamentalne to postępująca akceptacja i np. uruchomienie futures na CME. Płatności i nośnik wartości to są role, które jak na razie spełnia doskonale pomimo perturbacji takich jak: kłótliwość ludzi, nieuczciwość i chciwość.
Wzrostu akceptacji praktycznie nie ma. Bitcoin istnieje od 8 lat. Patrząc na wzrost ceny w tym czasie to powinna być kula śniegowa. A do tej pory akceptacje są śladowe. Zastanawiam się wręcz czy nie spadły.
Futures itd. to, jak pisałem, przyłączenie się mainstreamu do zabawy w bańkę, hazard. Jeśli Bitcoin ma służyć do hazardu (spekulacji) na światową skalę to ok, jest to fundament.
Płatności doskonale? :roll: Do płatności już / na razie nie służy chyba zupełnie bo fee wzrosło do absurdalnych poziomów.

Weteran
Posty: 13345
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH

Postautor: ekonokomik » środa, 22 listopada 2017, 00:18

Fibo pisze: @sha256, z grubsza takie coś Ci chodzi po głowie...

Obrazek
Fibo, Nie zamierzam się kłócić o słowa, ale spadek z 8K do 3K to właściwie kwalifikuje się do określenia "pęknięcie bańki". A Twoja 5 za rok to już bańka kolejna.

No i jeszcze dzisiaj opatrywałeś wykres numerkami jednoznacznie pokazując, że w 5, 5, 5 jesteśmy właśnie teraz, a nie za rok?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 6053
Rejestracja: 20 grudnia 2015
Reputacja: 9002
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH

Postautor: socjolog2008 » środa, 22 listopada 2017, 00:25

@ekonomik płatność Bitcoin się rozwija. Bitcoin -największy operator płatności w Japonii (Bitcoin to BTC,BCC,BTG) i wszystkie te trzy działają co można zweryfikiwać na stronie operatora w Japonii https://translate.googleusercontent.com ... 6iGxfS0C3w
A cena to czysta spekulacja. Nic więcej nic mniej. Tu na tym forum nazywam sam siebie spekulantem. Inwestorem to ja jestem na GPW kupując akcje firm(z audytem, majątkiem trwałym,obrotami rocznymi, kadrą zarządzającą - i to prezesi dyrektorzy to konkretni ludzie ,z wykształceniem, doświadczeniem zawodowym ,MBA itd) czy trochę forex. Crypto to czysta SPEKULACJA - w tym świecie autorytetami są ludzie którzy w korpo czy bez farta że dostrzegli ,kopali ,i kupili za śrubki BTC nie osiągnęli by za wiele.
WIG20toTHEmoon https://www.gpw.pl
Sztuczna inteligencja GPW : Atende* Ailleron* Spyrosoft* Datawalk* Voxel* Oex* LiveChat* Brand24* Medapp * MedialG
https://tinyurl.com/Stats-Polska
https://strefainwestorow.pl/dane/dywide ... idend/2023

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1986
Rejestracja: 20 września 2014
Reputacja: 4002
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH

Postautor: bitloteiros » środa, 22 listopada 2017, 00:40

socjolog2008 pisze: shorta zamieniam na longa i otwieram na poziomie 8044
Ryzykownie. 8000-8500 to potencjalny reversal zone do tego dziś mieliśmy 8 na odliczaniu TD
BTC 201x - mBTC 202x - satoshi 20xx

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 6053
Rejestracja: 20 grudnia 2015
Reputacja: 9002
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH

Postautor: socjolog2008 » środa, 22 listopada 2017, 00:46

bitloteiros pisze:
socjolog2008 pisze: shorta zamieniam na longa i otwieram na poziomie 8044
Ryzykownie. 8000-8500 to potencjalny reversal zone
Już gram ostatkami BTC. Wszystko zamienione na LTC,BTG,Pivx(mam w bo kupowane już czas temu) i inne mniej znane. Nie chce się z Bitem rozstawać ale jak symbolicznie to po bandzie. Idę spać - rano się obudzę i zobaczę co z tego wyszło :mrgreen:
22.11 8:48
I long zamknięty na poziomie 8202$ z zyskiem 20%..taa
22.11 09:10
Short na poziomie 8284.5 dźwignią x10
Ostatnio zmieniony środa, 22 listopada 2017, 09:11 przez socjolog2008, łącznie zmieniany 3 razy.
WIG20toTHEmoon https://www.gpw.pl
Sztuczna inteligencja GPW : Atende* Ailleron* Spyrosoft* Datawalk* Voxel* Oex* LiveChat* Brand24* Medapp * MedialG
https://tinyurl.com/Stats-Polska
https://strefainwestorow.pl/dane/dywide ... idend/2023

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 895
Rejestracja: 16 października 2016
Reputacja: 9330
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH

Postautor: Fibo » środa, 22 listopada 2017, 09:06

ekonokomik pisze:
Fibo pisze: @sha256, z grubsza takie coś Ci chodzi po głowie...

Obrazek
Fibo, Nie zamierzam się kłócić o słowa, ale spadek z 8K do 3K to właściwie kwalifikuje się do określenia "pęknięcie bańki". A Twoja 5 za rok to już bańka kolejna.

No i jeszcze dzisiaj opatrywałeś wykres numerkami jednoznacznie pokazując, że w 5, 5, 5 jesteśmy właśnie teraz, a nie za rok?
@ekonokomik, to powyższe to nie jest moja koncepcja, ja tylko dla jasności zobrazowałem to co @sha256 opisał w swoim wczorajszym poście z godz. 20:52. Tam gdzie u niego jest oznaczone 1,2,3 (jak wyżej) u mnie jest 3,4,5...
"Jeśli wyeliminujemy niemożliwe, cokolwiek zostaje, bez względu na to jak mało prawdopodobne, musi być prawdą" - Sherlock Holmes.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 535
Rejestracja: 28 lipca 2017
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH

Postautor: Bitcoinek » środa, 22 listopada 2017, 10:20

Jezeli to jeszcze nie jest nowy cykl, mylilem sie. JESTESMY w 3 cim cyklu ktory widac na OGROMNA SKALE.
TO pasowalo by to ze alty dopiero rosna do niebotycznych wartosci, jak w poprzednim cyklu.

A korekta pod 5100 to tylko mala korekta godzinna tak jak mialo to miejsce na szczycie poprzedniego
CYKLU DNIA 22.10.17!

Analogie z DASHEM opisywalem wczesniej, glownie zmiana trendu z poziomow 3,5k w gore i cup with handle. Teraz tworzy sie cos podobnego, a na samym szczycie tego czegos, za np 5-7 dni moglby wywalic LTC pod 100 dol i pizniej zjazd BTC pod 4,600-800DOL:)

DASH
Obrazek

BTC GDZIES TU to my jestesmy dzis. Czyli po korekcie z 22.10 22 pazdziernik, lecimy mozolnie, powoli do gory, i w tym wlasnie okresie 22 pazdziernika alty lecialy do gory, DASH w tym samym okresie. A LTC pod koniec BANKI
Obrazek
Ostatnio zmieniony środa, 22 listopada 2017, 10:28 przez Bitcoinek, łącznie zmieniany 2 razy.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH

Postautor: Wymazywanie » środa, 22 listopada 2017, 10:24

socjolog2008 pisze:Bitcoin -największy operator płatności w Japonii
Trolling. Chyba, że masz konkretne dane tych obrotów w BTC.
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 6053
Rejestracja: 20 grudnia 2015
Reputacja: 9002
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH

Postautor: socjolog2008 » środa, 22 listopada 2017, 10:43

Wymazywanie pisze:
socjolog2008 pisze:Bitcoin -największy operator płatności w Japonii
Trolling. Chyba, że masz konkretne dane tych obrotów w BTC.
Aha. Troling. A masz Wymazywanie dane dotyczące obrotów jakiejkolwiek crypto w przypadku prywatnego operatora płatności. Już nawet z Polskiego rynku np. InPay. Też chętnie bym poczytał i się dowiedział jak to realnie wygląda czy to w BTC czy w każdej innej,ale to tajemnica handlowa i nie ma. Mając takie dane można by zweryfikować ,tak jak weryfikowali dostawcy serwerów masę sklepów w bańce dotcom. Mając taką wiedzę wiesz realnie jakie to obroty,jaki udział w rynku i pod to można grać. Niestety nie ma czegoś takiego w necie. Ale że nie zarobię na BTG to rozumiem cofasz :mrgreen:
Zacytowałeś zresztą słusznie to zdanie -źle sformułowane (w tym miejscu powinno być BitPoint i że to ta firma jest największym operatorem płatności obsługującej Bitcoin (BTC,BCC,BTG crypto ogólnie) w Japonii
WIG20toTHEmoon https://www.gpw.pl
Sztuczna inteligencja GPW : Atende* Ailleron* Spyrosoft* Datawalk* Voxel* Oex* LiveChat* Brand24* Medapp * MedialG
https://tinyurl.com/Stats-Polska
https://strefainwestorow.pl/dane/dywide ... idend/2023

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Azeldoh, bn801, Karolak, Lykaon, sebamistrz i 30 gości