Sprzedaz bitcoinow kupionych przed otworzeniem DG

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 8 czerwca 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaz bitcoinow kupionych przed otworzeniem DG

Postautor: misiu2misiu » czwartek, 12 października 2017, 19:14

Witam wszystkich, mam takie male pytanie na ktore w internecie jakos nie jestem w stnie znalezc odpowiedzi...

Czy w przypadku jak posiadam JDG z podatkiem liniowym, a zakupilem kryptowaluty przed rozpoczeciem dzialalnosci to moge je sprzedac w ramach dzialalnosci gospodarczej? (zakladamy ze PKWiU odpowiednie jest). Czy moze w ramach dzialalnosci moge sprzedac tylko krytpowaluty ktore takze zakupilem w ramach tej dzialalnosci?

Czy istnieja tutaj jakies interpretacje?

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaz bitcoinow kupionych przed otworzeniem DG

Postautor: tutkatz » piątek, 20 października 2017, 18:07

w DG odpowiadasz swoim majatkiem, wiec bylo by bardzo dziwne gdybys nie mogl sprzedac czesci swojego majatku, ktory jest tez przedmiotem dzialalnosci w ramach dzialalnosci. Jedyna roznica jest chyba taka, ze chyba nie mozna wliczyc kosztow zakupu sprzed prowadzenia dzialalnosci w dzialalnosc bo z tego co rozumiem nie mozesz miec dokumentow zaliczonych do dzialalnosci z data sprzed jej prowadzenia, ale tego pewien nie jestem.

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaz bitcoinow kupionych przed otworzeniem DG

Postautor: tutkatz » niedziela, 22 października 2017, 09:04

Poszukalem troche w sieci na ten temat i jedyne co znalazlem na razie to to, ze niby nie trzeba wykazywac kryptowalut w poczatkowym spisie z natury. No ale w zwiazku z tym mam problem bo nie wiem, jak nalezy rozliczyc koszty w zwiazku z posiadanymi bitcoinami sprzed dzialalnosci.

Kupilem prywatnie 1btc
Zalozylem dzialalnosc gosp.
Sprzedalem 1btc w ramach dzialalnosci.
Znowu kupilem 1btc w ramach DG - czy powinienem w takim razie zsumowac koszty i przychody i od roznicy zaplacic podatek, czy
Sprzedalem 1btc - dopiero teraz bilansuje koszty i przychody a za pierwsza sprzedaz place podatek osobno?

Fajnie by bylo jakby sie jakis praktyk wypowiedzial. Jest to o tyle istotne bo jak ktos sprzeda wieksza ilosc bitcoinow a US nie uzna kosztow to sie mozna obudzic z reka w nocniku jak przyjdzie zaplacic podatek na ktory sie nie ma pieniedzy.

Początkujący
Posty: 40
Rejestracja: 12 lipca 2017
Reputacja: 18
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaz bitcoinow kupionych przed otworzeniem DG

Postautor: grzgrzgrz3 » wtorek, 24 października 2017, 12:58

Mam ten sam problem. Jestem w kontakcie z księgową jak uzyskam odpowiedz to dam Ci znać.

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaz bitcoinow kupionych przed otworzeniem DG

Postautor: tutkatz » środa, 25 października 2017, 11:24

Moja ksiegowa niestety tego nie wie, myslalem, zeby wystapic o indywidualna interpretacje ale z tego co czytalem to sie na wynik czeka trzy miesiace a to dla mnie za dlugo, zeby czekac.

Początkujący
Posty: 40
Rejestracja: 12 lipca 2017
Reputacja: 18
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaz bitcoinow kupionych przed otworzeniem DG

Postautor: grzgrzgrz3 » czwartek, 26 października 2017, 00:02

Sprzedaj btc prywatnie i zakup od razu jako działalność. Ja tak robię, zostawiam tylko to BTC które chce wprowadzić do firmy i z niego zapłacić dochodowy.

Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 31 października 2013
Reputacja: 52
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaz bitcoinow kupionych przed otworzeniem DG

Postautor: altcoin » czwartek, 26 października 2017, 00:20

Z JDG nie da się. Gdyby to była spółka handlowa byłoby łatwiej. Sprzedajesz prywatnie i normalnie płacisz podatek "odddzielnie".

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaz bitcoinow kupionych przed otworzeniem DG

Postautor: tutkatz » czwartek, 26 października 2017, 10:07

grzgrzgrz3 pisze: Sprzedaj btc prywatnie i zakup od razu jako działalność. Ja tak robię, zostawiam tylko to BTC które chce wprowadzić do firmy i z niego zapłacić dochodowy.
Sprzedaje i obracam btc ale wiekszosc to realizacja zyskow. Zalozylem dzialalnosc dlatego, ze ilosc sprzedazy mnie juz do tego wlasciwie zaczela zmuszac. No to teraz skoro zostalem zmuszony do zalozenia dzialalnosci przez sprzedawanie bitcoinow to chyba nie moge sprzedac prywatnie czegos co jest przedmiotem mojej dzialalnosci i ilosc sprzedazy prywatnych wymusza jej prowadzenie. Bo skoro bym mogl sprzedac prywatnie wiecej, jednoczesnie obracajac altami to bym chyba dzialalonsci nie zakladal, nie?

Poza tym jak niby rozliczasz podatek dochodowy jako osoba prywatna, przeciez tez trzeba zaplacic. Dla mnie to zadne rozwiazanie.

W kazdym razie im dluzej sie nad tym zastanawiam tym bardziej wydaje mi sie, ze logiczne jest sprzedawanie swojego majatku w ramach dzialalnosci, ktora sie prowadzi, nawet zakupionego wczesniej. Jedyna zmiana jaka by musial sobie urzad wprowadzic to mozliwosc wpisania kryptowalut do spisu z natury i by bylo wszystko jasne. No chyba, ze juz jest taka mozliwosc ale nikt o tym nie wspomnial? Wg artykulow w sieci jest napisane, ze nie trzeba wykazywac, ale to nie znaczy, ze nie wolno?

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 8 czerwca 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaz bitcoinow kupionych przed otworzeniem DG

Postautor: misiu2misiu » czwartek, 26 października 2017, 14:25

Skoro widze ze dyskusja zaczyna przybierac sensowny obrot napisze moje dodatkowe przemyslenia w tym temacie.

1) Sprzedaz BTC prywatnie i potem zakup na GD jest zupelnie bez sensu, pomijajac fakt ze prywatna sprzedaz kloci sie wtedy z zakresem dzialalnosci gospodarczej w przypatku sprzedazy BTC prywatnie trzeba zaplacic 32% podatu (jak ktos jest w drugim progu), czyli zrobic dokladnie to czego staramy sie uniknac
2) BTC traktowane jest jako prawo majatkowe co oznacza ze nie mozna ich przeniesc do srodkow trwalych dzialalnosci.

Podsumowujac, jezeli ktos bylby sie w stanie poradzic swoich ksiegowych czy "prawa majatkowe" nabyte przed rozpoczeciem dzialalnosci gospodarczej moga byc zbyte w ramach tej dzialalnosci i rozliczone za pomoca podatku liniowego? (o ile dzialalnosc ma odpowiednie PKWiU oczywiscie). Mozliwe ze na to pytanie nawet ksiegowe "starszej daty" byly by w stanie odpowiedziec (bo nie ma w nim ani slowa o zadnych bitcoinach).

Z mojego rozumowania wynika ze sytuacja jest podoba do nastepujacej:

1) Jestem programista, pracuje gdzies sobie ale po nocach sam dlubie dla siebie jakis program...
2) Po jakims czasie dlubania okazuje sie ze ten moj program wyszedl calkiem fajnie i moze mozna by go bylo sprzedawac ludziom..
3) W zwiazku z czym otwieram dzialalnosc gospodarcza z podatkiem liniowym, rzucam obecna prace i w ramach mojej dzialalnosci chce sprzedawac moj program klientom.

Taka sytuacja jest chyba calkiem zrozumiala i wedlug mnie mam absolutne prawo sprzedawac moj program i rozliczac go na podatku liniowym.
A jest to wlasciwie analogiczna sytuacja do tej w oryginalnym pytaniu: Wytworzylem program nie posiadajac dzialalnosci gospodarczej, czyli jestem wlascicielem praw majatkowych do tego programu, ale sprzedaje te prawa juz po otworzeniu dzialalnosci na podatku liniowym. Na chlopski rozum wydawalo by sie ze tak mozna ale moze ktos tu ma jeszcze jakies uwagi?

Początkujący
Posty: 40
Rejestracja: 12 lipca 2017
Reputacja: 18
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaz bitcoinow kupionych przed otworzeniem DG

Postautor: grzgrzgrz3 » czwartek, 26 października 2017, 20:51

1) Sprzedaz BTC prywatnie i potem zakup na GD jest zupelnie bez sensu, pomijajac fakt ze prywatna sprzedaz kloci sie wtedy z zakresem dzialalnosci gospodarczej w przypatku sprzedazy BTC prywatnie trzeba zaplacic 32% podatu (jak ktos jest w drugim progu), czyli zrobic dokladnie to czego staramy sie uniknac
Ja tak robię, prywatnie sprzedaje tak aby osiągnąć limit 1 progu, resztę planuje sprzedać jako działalność z podatkiem liniowym.
Taka sytuacja jest chyba calkiem zrozumiala i wedlug mnie mam absolutne prawo sprzedawac moj program i rozliczac go na podatku liniowym.
Jasne, że masz takie prawo, problemem jest to, że nie możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, wydatków z przed powstania działalności.

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaz bitcoinow kupionych przed otworzeniem DG

Postautor: tutkatz » piątek, 27 października 2017, 11:52

misiu2misiu pisze:

1) Jestem programista, pracuje gdzies sobie ale po nocach sam dlubie dla siebie jakis program...
To jest bardzo dobra analogia i uwazam, ze chyba najlepiej odzwierciedla problem, nie wiem tylko czy mozna tak sobie mieszac prawa autorskie z majątkowymi.
misiu2misiu pisze:

2) BTC traktowane jest jako prawo majatkowe co oznacza ze nie mozna ich przeniesc do srodkow trwalych dzialalnosci.
No ale chyba robienie spisu z natury nie jest jednoznaczne z dodawaniem do srodkow trwalych? Np. kantor w spisie z natury podaje ilosc walut jakie ma.

W kazdym razie mi sie wydaje, ze jednak ten spis z natury jest w przypadku kryptowalut dobrym tropem bo chcialbym sobie wpisac wszystko co mam, zeby potem za kazdym razem nie tlumaczyc skad mi sie to wzielo, jakbym sprzedawal kolejne czesci na przyklad bitcoina.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 8 czerwca 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaz bitcoinow kupionych przed otworzeniem DG

Postautor: misiu2misiu » piątek, 27 października 2017, 11:56

grzgrzgrz3 pisze:
1) Sprzedaz BTC prywatnie i potem zakup na GD jest zupelnie bez sensu, pomijajac fakt ze prywatna sprzedaz kloci sie wtedy z zakresem dzialalnosci gospodarczej w przypatku sprzedazy BTC prywatnie trzeba zaplacic 32% podatu (jak ktos jest w drugim progu), czyli zrobic dokladnie to czego staramy sie uniknac
Ja tak robię, prywatnie sprzedaje tak aby osiągnąć limit 1 progu, resztę planuje sprzedać jako działalność z podatkiem liniowym.
A co na to ksiegowa? Przeciez to jest robienie tego samego w ramach dzialalnosci gospodarczej jak i prywatnie... nie wiem czy to nie bedzie traktowane jako oszukiwanie panstwa, bo w takim razie mozna by rownie dobrze: (wezmy przyklad informatyka z dzialalnoscia gospodarcza ktory zarabia przypuscmy 200K)

1) Informatyk bierze sobie wszystko na umowy o dzielo prywatnie az do osiagniecia 2 progu (czyli moze 86000 pln zarobic i zaplacic od tego tylko 10% podatku bo ma 50% kosztow uzyskania przychodow)
2) Jak tylko przekroczy te 86000 reszte bierze na firme z podatkiem liniowym czyli od reszty placi 19% podatku.

Dzieki temu nasz informatyk ma najbardziej optymalna sytuacje: jak by sie rozliczal tylko jako osoba prywatna to by zaplacil 10% podatku od 86000 oraz 32% podatku od pozostalosci czyli 114000pln. Jakby dzialal tylko jako firma to by zaplacil 19% podatku od calosci czyli od 200000PLN (zakladajac ze prywatnie robi na umowe o dzielo z 50% kosztow uzyskania przychodu a na firme wystawia fakture i nie ma kosztow).
A tak to nasz przykladowy informatyk placi 10% podatku od 86000 oraz 19% od pozostalych 114000

Sumarycznie (zgrubne wyliczenia):
1) Jako osoba fizyczna podatku by zaplacil 8600+36840=45080PLN
2) Jako dzialalnosc by zaplacil podatku: 38000PLN
3) A "mixujac sobie" zaplaci 8600+21660=30260PLN

Czyli jest sporo na plusie... nie sadze zeby urzad skarbowy na cos takiego pozwalal...
Taka sytuacja jest chyba calkiem zrozumiala i wedlug mnie mam absolutne prawo sprzedawac moj program i rozliczac go na podatku liniowym.
Jasne, że masz takie prawo, problemem jest to, że nie możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, wydatków z przed powstania działalności.[/quote]


Ok, ale zakladajac ze ktos kupil bitcoiny w 2009roku za pare centow to wystarczy ze zrezygnuje z kosztow i wszystko jest ok? Moze sie rozliczac na dzialalnosci pomimo ze zakupil je wiele lat przed jej rozpoczeciem? Powiedzmy sobie szczerze... jezeli kiedys BTC by kosztowalo ze 100,000$ to te koszty nabycia zaczynaja byc znikome nawet biorac pod uwage obecna cene....

Początkujący
Posty: 40
Rejestracja: 12 lipca 2017
Reputacja: 18
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaz bitcoinow kupionych przed otworzeniem DG

Postautor: grzgrzgrz3 » piątek, 27 października 2017, 12:31

co na to ksiegowa? Przeciez to jest robienie tego samego w ramach dzialalnosci gospodarczej jak i prywatnie
Nie zrozumieliśmy się, handel prywatny odbywa się przed wystartowaniem działalności. Ja to mam właściwie jeszcze bardziej pokombinowane, handel krypto będę robił w ramach spółki cywilnej, aby w działalności mieć tylko sprzedaż nieobjętą zwolnieniem z VAT. Jakbym robił w ramach DG to bym musiał zupełnie zrezygnować z odliczania VAT ze względu na specyfikę handlu krypto (ogromne obroty).

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaz bitcoinow kupionych przed otworzeniem DG

Postautor: tutkatz » piątek, 27 października 2017, 13:38

grzgrzgrz3 pisze:
co na to ksiegowa? Przeciez to jest robienie tego samego w ramach dzialalnosci gospodarczej jak i prywatnie
Nie zrozumieliśmy się, handel prywatny odbywa się przed wystartowaniem działalności. Ja to mam właściwie jeszcze bardziej pokombinowane, handel krypto będę robił w ramach spółki cywilnej, aby w działalności mieć tylko sprzedaż nieobjętą zwolnieniem z VAT. Jakbym robił w ramach DG to bym musiał zupełnie zrezygnować z odliczania VAT ze względu na specyfikę handlu krypto (ogromne obroty).
no nie zrozumielismy sie bo zle wyjasniles. Tez mam taka sytuacje, ze sprzedalem troche btc w maju ale jako, ze chcialem sprzedac wiecej i zajac sie tradingiem to otworzylem dzialalnosc i reszte btc bede sprzedawal w ramach dzialalnosci. Pierwsze sprzedaze rozlicze jako osoba prywatna w PIT a reszte jako dzialalnosc.

W kazdym razie mi sie wydaje, ze skoro osoba prowadzaca dzialalnosc odpowiada prawnie calym majatkiem, to znaczy, ze takze ma prawo sprzedac ten majatek w ramach prowadzenia dzialalnosci. Rozumiem, ze w spolce trzeba by bylo robic jakies przepisywanie majatku z pracownika na spolke, ale w DG to by bylo chyba kuriozalne.

Początkujący
Posty: 40
Rejestracja: 12 lipca 2017
Reputacja: 18
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaz bitcoinow kupionych przed otworzeniem DG

Postautor: grzgrzgrz3 » sobota, 28 października 2017, 01:42

Nad czym się zastanawiasz oczywiście, że możesz sprzedać w ramach działalności. Zagadką jest tylko to czy możesz wliczyć w koszta uzyskania przychodu zakup prywatny.

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaz bitcoinow kupionych przed otworzeniem DG

Postautor: tutkatz » sobota, 28 października 2017, 21:49

grzgrzgrz3 pisze: Nad czym się zastanawiasz oczywiście, że możesz sprzedać w ramach działalności. Zagadką jest tylko to czy możesz wliczyć w koszta uzyskania przychodu zakup prywatny.
na logike mozna, ale polskie prawo czasami nie ma nic wspolnego z logika dlatego wolalem sie upewnic bo nie moglem nigdzie znalezc informacji na ten temat :)
Z kosztami jest wiekszy problem - z tego co mi ksiegowa mowila to zebym nie kupowal nic na firme przed zalozeniem dzialalnosci bo nie mozna wliczyc kosztow, wiec rozumiem, ze z krypto moze byc podobnie. O ile ma racje.

jpr
Orator
Posty: 851
Rejestracja: 24 października 2013
Reputacja: 221
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaz bitcoinow kupionych przed otworzeniem DG

Postautor: jpr » sobota, 28 października 2017, 22:46

Tez pytałem o to prawnika. Btc kupione dawno jako osoba fizyczna i chęc zalozenia dzialalnosci zeby sprzedawac je na podatku 19%.
Odpowiedź:
Bitcoiny stanowią Pana majątek prywatny. Każdy element majątku prywatnego może być wprowadzony do prowadzonej działalności gospodarczej i stanowić składnik majątku firmowego.

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaz bitcoinow kupionych przed otworzeniem DG

Postautor: tutkatz » środa, 8 listopada 2017, 13:17

Moje podsumowanie tematu:
Z tego co udało mi się wyszperać w internetach i z tego co udało się dowiedzieć księgowej doszliśmy do takiego wniosku, że mogę sprzedawać kryptowaluty zakupione przed rozpoczęciem działalności w ramach DG, która tym między innymi się zajmuje, tylko muszę zrobić odpowiedni spis z natury w którym ujawnie ilość i pochodzenie tych walut.
Nie jest to oficjalna interpretacja ale najbardziej chyba zbliżona do aktualnego prawa, dlatego dobrze, żeby każdy zainteresowany sam starał się potwierdzić to rozwiązanie zanim je zastosuje.

jpr
Orator
Posty: 851
Rejestracja: 24 października 2013
Reputacja: 221
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaz bitcoinow kupionych przed otworzeniem DG

Postautor: jpr » środa, 8 listopada 2017, 14:03

Co to znaczy spis z natury? I gdzie i komu masz to ujawnic? Księgowej? Czy gdzies u notariusza?

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaz bitcoinow kupionych przed otworzeniem DG

Postautor: tutkatz » środa, 8 listopada 2017, 16:27

remanent na koniec roku albo rozpoczecie dzialalnosci
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-rema ... s-z-natury

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości