Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: RE: Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: maky » poniedziałek, 2 października 2017, 10:47

tutkatz pisze:Jest duzo niejasnosci w kwestii rozliczania przychodu i rozwazane sa dwie wersje, czyli liczyc przychod od sprzedazy waluty na gieldzie czy od przelania pieniedzy na konto. No to dodam jeszcze jeden dylemat do tego, ktory chodzi mi po glowie. Jezeli poprawna wersja jest to, ze nalezy liczyc podatek w momecie sprzedania waluty, to czy to sie liczy jako sume kosztow i przychodow czy trzeba liczyc podatek po kazdej sprzedazy osobno?

Pytanie jest istotne o tyle bo nawet jesli liczyc przelew na konto, to czy jak sprzedalem bitcoina np. w lipcu (bez kosztu bo kupilem pare lat temu) i nalezy sie od tego podatek do rozliczenia w pit w przyszlym roku, to czy jakbym teraz sobie odkupil za ta sama kwote jakas ilosc bitcoinow to moge to policzyc jako koszt i nie zaplacic podatku, czy to jest koszt do nastepnej sprzedazy?
Do następnej.

Pomocy! Jestem lamerem i nie wiem jak wyłączyc podpis w Tapatalku. Proszę o instrukcję na PW. SM-G950F przy użyciu Tapatalka
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: tutkatz » poniedziałek, 2 października 2017, 20:41

maky pisze:
tutkatz pisze:Jest duzo niejasnosci (...)
Do następnej.
No wlasnie tego nie jestem pewien, w koncu w rubryce pit jest tylko koszty i przychody a nie ma miejsca na jakas ksiegowosc czy wykazanie kiedy sie mialo koszty a kiedy przychody. Maja dotyczyc chyba operacji w danym roku ogolnie, czy nie?

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 2 października 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Alphazz » środa, 4 października 2017, 13:11

Ania77 pisze: I jeszcze większa dawka informacji na podstawie otrzymanych pytań: https://www.infakt.pl/blog-ksiegowy/10- ... ptowaluty/, w tym "Czy należy rozliczyć sprzedaż bitcoinów, jeżeli zostanie wygenerowana strata?", "Czy nabycie ethereum stanowi koszt podatkowy?", "Kiedy obrót kryptowalutą rozliczać w ramach działalności, a kiedy prywatnie?". Zapraszamy, Zespół inFakt.
Genialny artykuł, pojawia się jednak jedno zasadnicze pytanie.

Czy można kupić 1 BTC za 1000€, a następnie kiedy 1 BTC jest warty 4000€ sprzedać tylko 0.25 BTC na PLN (0.25BTC = 1000€) i wykazać w ten sposób stratę? Pozostałe 0.75 zostawić na giełdzie aby rosło dalej i opodatkować w przyszłości, po sprzedaży za dopiero kilka lat? Czy jeżeli kupiliśmy 1 BTC to musimy sprzedać konkretnie ten 1 BTC aby rozliczyć się z podatków?

Bo jeżeli można kupić za 1000, a potem gdy 0.25 jest warte 1000 sprzedać tylko 0.25 a 0.75 zostawić na giełdzie to teoretycznie można wrzucić pieniądze w kryptowaluty, poczekać aż urosną, wyciągnąć wstępną inwestycje bez potrzeby opodatkowania, a profity zdobyte podczas inwestycji można zostawić aż urosną wyżej, a opodatkować dopiero w przyszłości. Czy moje rozumowanie się zgadza?

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 28 sierpnia 2017
Reputacja: 8
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Ania77 » piątek, 6 października 2017, 15:02

Dziękujemy za liczne pytania i komentarze, na ich podstawie przygotowaliśmy drugą część materiału, odcinek specjalny: [youtube][/youtube]. Zapraszamy!

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: KryptoBanita » piątek, 6 października 2017, 22:38

Nie mam zamiaru napełniać żłoba warchołom.
I tak wystarczająco napełniam, kupując paliwo, czy piwo.
Zrobiłem darowiznę na najbliższą rodzinę. Rodzina jest czysta.
Jak zaczną się czepiać, cóż... Jest tyle pięknych i ciepłych krajów :mrgreen:

Wszelkie wskazówki mile widziane.

P.S.
CZY i JAK rozliczać? Może lepiej zadać pytanie: Czy przed gwałtem nasmarować sobie wazeliną??

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » sobota, 7 października 2017, 14:26

tutkatz pisze:
maky pisze:
tutkatz pisze:Jest duzo niejasnosci w kwestii rozliczania przychodu i rozwazane sa dwie wersje, czyli liczyc przychod od sprzedazy waluty na gieldzie czy od przelania pieniedzy na konto. No to dodam jeszcze jeden dylemat do tego, ktory chodzi mi po glowie. Jezeli poprawna wersja jest to, ze nalezy liczyc podatek w momecie sprzedania waluty, to czy to sie liczy jako sume kosztow i przychodow czy trzeba liczyc podatek po kazdej sprzedazy osobno?

Pytanie jest istotne o tyle bo nawet jesli liczyc przelew na konto, to czy jak sprzedalem bitcoina np. w lipcu (bez kosztu bo kupilem pare lat temu) i nalezy sie od tego podatek do rozliczenia w pit w przyszlym roku, to czy jakbym teraz sobie odkupil za ta sama kwote jakas ilosc bitcoinow to moge to policzyc jako koszt i nie zaplacic podatku, czy to jest koszt do nastepnej sprzedazy?
Do następnej.
No wlasnie tego nie jestem pewien, w koncu w rubryce pit jest tylko koszty i przychody a nie ma miejsca na jakas ksiegowosc czy wykazanie kiedy sie mialo koszty a kiedy przychody. Maja dotyczyc chyba operacji w danym roku ogolnie, czy nie?
Też nie rozumiem wszędzie piszą że sie wylicza w skali roku różnice między przychodami i kosztami bo PIT jest rozliczeniem rocznym więc jak sama nazwa wskazuje jeśli ktoś sprzeda BTC w wakacje a potem pod koniec roku za te pieniądze kupi też BTC lub inną wirtualną walutę to jakim cudem ma płacić cokolwiek podatku jeśli wyszedł na 0 zł zysku bo sprzedał i za identyczną kwotę kupił i to w tym samym roku więc nie ma tu jakiś problemów że to inny rok i na inny pit wchodzi.
Przecież rozlicza się cały rok a nie poszczególne transakcje, inaczej nawet mając udokumentowane koszty (zakup btc) to można mieć na kilku zyski a na kilku transakcjach straty i np. w sumie w roku mieć stratę ze wszystkich łącznie, a to co @Maky napisał że koszty kupienia drugi raz BTC liczą do następnej transakcji temu zaprzecza i wyszłoby wręcz tak że z transakcji z zyskami należałoby zapłacić podatek bo zysk był a z transakcji ze stratą nie płacić podatku bo była strata, co jest raczej niemozliwe skoro komuś w skali roku wyszła całościowo strata to jak ma płacić podatek z czego skoro stracił ?
Jeżeli ktoś pieniądze (fiat) po sprzedaży BTC przeznaczy za jakiś czas w tym samym roku na zakup tez BTC lub innej waluty to jak to może nie wejść do kosztów z danego roku ?? przecież rozliczając następny rok na picie to nie da się cofnąć 2 lata do tyłu na rok już rozliczony PITem żeby uznać taki zakup BTC pod koniec roku za koszt do kolejnego roku. Z tego co wiem to PIT działa tylko na 1 rok ten który rozliczamy i starszych kosztów zakupu nie można uwzględnić bo jak to mówią było minęło, stąd tyle osób ma problem z wykazaniem kosztów bo BTC lub inne coiny ma starsze niż poprzedni rok kalendarzowy który chce rozliczyć na PIT. Chyba że coś źle zrozumiałem ...
Niedługo będzie się robiło PIT za 2017 rok to jeśli w przykładzie @tutkatz, ktoś sprzeda w wakacje 2017 BTC za fiat a w np. listopadzie za tą kwotę fiat kupi BTC to będzie na 0 zysku na PIT czy będzie musiał zapłacić podatek od pierwszej transakcji ? Ale wtedy przepadnie ten zakup z listopada jako koszt bo na PIT za 2018 rok nie będzie go mozna wykazać z kolei bo zakup był w 2017 roku ... więc kolejny rok zapłacić podatek od całości bez wykazania kosztów ? Wydaje mi się że na podobnych zasadach wiele dużych firm robi że pod koniec roku zyski jesli są przeznaczają na np. inwestycje żeby nie zapłacić podatku bo w skali roku będą na przykładowe 0 zysku. Oczywiscie to nie jest temat jak nie zapłacić podatku tylko faktyczny przykład bo nie każdy kto sprzedaje BTC przeznacza je na wydanie w realu czyli sobie zostawia i wypadałoby zapłącić wtedy podatek, tylko wiele osób ma stałą kwotę którą obraca w wirtualnych walutach i po sprzedaży BTC z powrotem za jakiś czas za tą kwotę odkupuje to btc na jakimś spadku kursu czy innego alta.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RE: Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: maky » sobota, 7 października 2017, 14:40

Rumcajs pisze:
tutkatz pisze:
maky pisze:
Do następnej.
No wlasnie tego nie jestem pewien, w koncu w rubryce pit jest tylko koszty i przychody a nie ma miejsca na jakas ksiegowosc czy wykazanie kiedy sie mialo koszty a kiedy przychody. Maja dotyczyc chyba operacji w danym roku ogolnie, czy nie?
Też nie rozumiem wszędzie piszą że sie wylicza w skali roku różnice między przychodami i kosztami bo PIT jest rozliczeniem rocznym więc jak sama nazwa wskazuje jeśli ktoś sprzeda BTC w wakacje a potem pod koniec roku za te pieniądze kupi też BTC lub inną wirtualną walutę to jakim cudem ma płacić cokolwiek podatku jeśli wyszedł na 0 zł zysku bo sprzedał i za identyczną kwotę kupił i to w tym samym roku więc nie ma tu jakiś problemów że to inny rok i na inny pit wchodzi.
Przecież rozlicza się cały rok a nie poszczególne transakcje, inaczej nawet mając udokumentowane koszty (zakup btc) to można mieć na kilku zyski a na kilku transakcjach straty i np. w sumie w roku mieć stratę ze wszystkich łącznie, a to co @Maky napisał że koszty kupienia drugi raz BTC liczą do następnej transakcji temu zaprzecza i wyszłoby wręcz tak że z transakcji z zyskami należałoby zapłacić podatek bo zysk był a z transakcji ze stratą nie płacić podatku bo była strata, co jest raczej niemozliwe skoro komuś w skali roku wyszła całościowo strata to jak ma płacić podatek z czego skoro stracił ?
Jeżeli ktoś pieniądze (fiat) po sprzedaży BTC przeznaczy za jakiś czas w tym samym roku na zakup tez BTC lub innej waluty to jak to może nie wejść do kosztów z danego roku ?? przecież rozliczając następny rok na picie to nie da się cofnąć 2 lata do tyłu na rok już rozliczony PITem żeby uznać taki zakup BTC pod koniec roku za koszt do kolejnego roku. Z tego co wiem to PIT działa tylko na 1 rok ten który rozliczamy i starszych kosztów zakupu nie można uwzględnić bo jak to mówią było minęło, stąd tyle osób ma problem z wykazaniem kosztów bo BTC lub inne coiny ma starsze niż poprzedni rok kalendarzowy który chce rozliczyć na PIT. Chyba że coś źle zrozumiałem ...
Niedługo będzie się robiło PIT za 2017 rok to jeśli w przykładzie @tutkatz, ktoś sprzeda w wakacje 2017 BTC za fiat a w np. listopadzie za tą kwotę fiat kupi BTC to będzie na 0 zysku na PIT czy będzie musiał zapłacić podatek od pierwszej transakcji ? Ale wtedy przepadnie ten zakup z listopada jako koszt bo na PIT za 2018 rok nie będzie go mozna wykazać z kolei bo zakup był w 2017 roku ... więc kolejny rok zapłacić podatek od całości bez wykazania kosztów ? Wydaje mi się że na podobnych zasadach wiele dużych firm robi że pod koniec roku zyski jesli są przeznaczają na np. inwestycje żeby nie zapłacić podatku bo w skali roku będą na przykładowe 0 zysku. Oczywiscie to nie jest temat jak nie zapłacić podatku tylko faktyczny przykład bo nie każdy kto sprzedaje BTC przeznacza je na wydanie w realu czyli sobie zostawia i wypadałoby zapłącić wtedy podatek, tylko wiele osób ma stałą kwotę którą obraca w wirtualnych walutach i po sprzedaży BTC z powrotem za jakiś czas za tą kwotę odkupuje to btc na jakimś spadku kursu czy innego alta.
Jest dokładnie tak jak piszesz. Zyskiem się dzielisz a strata jest twoja. Proponuję porównać do inwestycji w fundusze i fundusze parasolowe (odpowiednik handlu w krypto - wielokrotne wymiany). Oczywiście powyższe dotyczy osoby fizycznej. Co innego przedsiębiorca.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » sobota, 7 października 2017, 23:55

@maky, @znawcytematu

Tzn CO jest tak jak napisałem, co masz konkretnie na myśli że zyskiem się dzielę a strata jest moja, masz na myśli w ujęciu rocznym czyli zakup BTC za kase ze sprzedaży wcześniejszych BTC w tym samym roku kalendarzowym robią mi zysk 0 pln lub stratę zaleznie od kursu ? Czy jeśli to jest koszt do następnej sprzedaży a ona wystąpi już w nastepnym roku kalendarzowym to co wtedy bo wtedy nie moge tego wykazać jako koszt na PIT za nastepny rok bo zakup był wczesniej.
Nie rozumiem co potwierdzasz że jest tak jak napisałem bo ja wiele rzeczy napisałem w 1 poście które sobie czasami zaprzeczają bo sam nie wiem jak to działą i też chciałem się dowiedzieć gdybym chciał coś wypłacić na fiat żeby sie nie okazało że podatek wyjdzie mi więcej niż zysk jak wielu osobom może tak wyjść gdy US nie zaliczy kosztów bo są "za stare" ale przychód ze sprzedaży cudownie widzi i wtedy uważa że podatek trzeba zapłacić ale od całości przychodu ale kosztów nie można mieć bo sie Bitcoiny kupiło np. 2 lata temu a jak ktoś ma zysk ale uwzględniając koszty takiego starego zakupu to po sprzedaży bez uznania kosztów bo są za stare to może wyjść że podatek wyjdzie taki (czy to na 18% czy na 32%) że trzeba zapłacić podatek i się zostanie z mniej pięniędzy niż się zaczynało bo nie da się uwzględnić kosztów ze starych lat ... może BTC to niedobry przykład bo bardzo wzrastał więc po podatku i tak może wyjśc się na plus bez uwzglednienia kosztów ale co jeśli ktoś kupował inne wirtualne waluty o wiele gorsze które np praktycznie nie wzrosły lub niewiele wzrosły w takiej sytuacji przychód bez uwzględnienia kosztów bo są za stare i od niego płacenie podatku czy to 18 czy 32% to samobójstwo bo można stracić mase pieniędzy płacąc podatek większy niż zysk na przestrzeni kilku lat z zakupu cryptowalut zwłaszcza gdy się chce wypłacić wiecej czyli ponad 85 000 pln rocnzie wtedy wkracza 32% podatku co moze zabic każdego pro tradera jeśli nie da się uwzględnić kosztów zakupu bo są starsze niż rozliczany rok.
Czy w Polsce da sie to jakoś w ogóle sensownie wyjść na plus i legalnie zaplacić podatek żeby być na tym plusie jeśli się zarobiło ?

PS. A jaka jest różnica czy ktoś chce zapłacić podatek jako osoba fizyczna a jako JDG ? jesli wg skali podatkjowej % sa takie same bo 18/32% ? Pomijam oczywistą zaletę podatku liniowego 19% przy wypłatach kwot sporo powyżej 85 000 pln na działaności, jako osoba fizyczna tego sie juz nie da zrobić.
Z tego co wyczytałem osoba fizyczna rozlicza się rocznie na PIT a jak sie ma dzialalnosc gospodarcza to podatek (zaliczkę) się płaci raz na miesiąc lub kwartał ? To po co wtedy PIT jak się już zapłaciło ? I co jesli sprzedaż ktoś robi z dzialalności gospodarczej na prawdziwe pieniądze (fiat) raz na kilka miesięcy to jaki podatek niby ma płacić w miesiącach gdy nie zrobił żadnej wypłaty na fiat bo tylko wymieniał wirtualną walutę na inna i tak wkółko bez wychodzenia na fiat ?? Myślałem że JDG działa tak samo jak osoba fizyczna czyli że kto taką ma to rozlicza się na początku roku za poprzedni kalendarzowy na PIT i ile mu wyjdzie podatku tyle ma zapłacić, a tu gdzies czytałem że jakieś podatki trzeba płacić miesiecznie lub kwartalnie a przeciez wiele osob robi wypłatę na fiat 1-2 razy w ciągu roku.

Poza tym przyszło mi też do głowy ciekawe pytanie, przecież nie każdy kupił BTC kilka lat temu, wiele osób ma inne wirtualne kryptowaluty i je wymienia na inne i tak wkółko nie wychodząc na fiaty, w takim razie zwykle zeby wyjsc na fiat to jest tylko kilka takich walut które można zamienić na fiat np. $ lub PLN bo reszte da sie wymienić tylko na btc/eth. I jeśli w takim razie ktoś chce wypłacić trochę kasy na życie lub kupienie Lambo to zwykle wymienia jakąś inną kryptowalutę, wymienianą dziesiatki razy na inne przez wiele lat wstecz, wymienia ją na BTC i dopiero wtedy sprzedaje za fiat czyli np. PLN. W takim razie jak ktoś kupił BTC za PLN zeby kupic inne np. X lat temu i je wydał na inne waluty a po X latach wymienił z powrotem na BTC i sprzedał za fiaty PLN to de facto ktoś nie kupił tych BTC X lat temu tylko w tym samym roku kaledarzowym dokonał wymiany innej kryptowaluty na BTC a potem to BTC sprzedał. W tej sytuacji co z uznaniem kosztów przez US ?? Przecież nawet jesli podatek należy liczyć przy sprzedaży BTC to jeśli wcześniej nie miało się tego BTC bo się miało inne cryptowaluty to niby dlaczego miałoby się płacić 18 lub 32% podatku od przychodu a nie uwzględniać kosztów ??? przecież jak ktoś zamienił w 2017 roku np. dużo Eth na BTC a BTC sprzedał to nie miał wcześniej czyli w 2017 roku nic BTC więc dla takiej osoby kosztem zakupu BTC powinna być cena hmm kursu eth na fiat z dnia zakupu BTC ??? wtedy moznaby uznać że za BTC po przeliczeniu zapłaciło się XXX PLN a sprzedało nawet tego samego dnia o zmiany kursu np. o 5 $ drożej niż się kupiło BTC. Wtedy podatek powinien być zapłacony w takim razie od 5$ zysku na 1 BTC .... Przychód minus koszt bo przecież to BTC nie pojawiło się cudownie tylko zamieniliśmy inną kryptowalutę na BTC a jego sprzedaliśmy. A zamian wirtualna waluta na wirtualna waluta nie wykazuje się do US jak to na filmie ta Pani księgowa mówiła i na szczeście (jeszcze) czegoś takiego prawo nie wymaga bo kursy się tak zmieniają że to nie miałoby sensu dopóki nie sprzeda się za prawdziwwe waluty jakiegoś kraju np. PLN to jest niemozliwe i s-f liczyć wirtualnych zysków i strat z czegoś czego się nie sprzedało i jest tylko cebulką tulipana.
To da się zapłacić normalnie w Polsce podatek czy rejestrujecie w Szwecji czy tam Szwajcarii jak Golema żeby coś wypłacić kasy ? Bo musiałoby kogoś zdrowo pop****ć żeby płacić podatek 32% podatku nie mogąc uwzględnić jakichkolwiek kosztów zakupu, okazałoby się że wiekszość osób po takim zapłaceniu podatku od "zysku" to ma dużo mniej pieniędzy niż wpłaciło na giełdy i zakupiło cryptowaluty, a niektórzy pisali że brali na ten cel pożyczki i to rzedu kilkadziesiąt tysięcy złotych polskich, jak w takich warunkach się rozliczyć fair żeby naraz nie zostać rozszarpanym przez US + Bank z odsetkami od pożyczki i nie zostać dłużnikiem i komornikami na karku ? Gdzie się przeprowadzacie ? Księgowa w filmie mówiła że wirtualne biura i rejestrowanie firmy w nich za granicą może być podważone przez US jeśli ktoś mieszka w Polsce i nie wyjeżdza do tego kraju nawet.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: maky » niedziela, 8 października 2017, 12:26

Jeżeli nie prowadzisz firmy to sprzedając BTC musisz policzyć ile zarobiłeś. Nie ma rocznego liczenia strat/zysków. Musisz rozliczać każą transakcję. Wtedy jeśli masz stratę to fiskusowi jesteś winien 0. Jeśli masz zysk to podatek od zysku. Czyli zyski są wspólne a straty twoje. Metod liczenia jest kilka. Podstawowa w mojej opinii to ta, że sprzedajesz kolejno BTC, które kolejno kupowałeś.

kupiłeś:
10 BTC
2 BTC
7 BTC
zacząłeś sprzedawać po kolei:
5 BTC - liczysz zysk (strata oznacza 0) od 5-ciu z dziesięciu pierwszych
6 BTC - liczysz zysk od 5-ciu, potem od kolejnego 1-go po innej cenie

Jeśli w międzyczasie dokupisz to idą na koniec kolejki.

Jest też metoda, że zdejmujesz jak ze stosu. Sprzedajesz najpierw te, które kupiłeś na końcu.

Niech mnie jakiś fachowiec od księgowości poprawi.

Jeśli masz firmę to liczysz wszystko jak w firmie: sumujesz zyski i straty, koszty, inwestycje etc

Dodano po 38 sekundach:
P.S. Nie przeczytałem w całości Twojego posta. Spróbuję... ;)

Dodano po 2 minutach 39 sekundach:
Jednoosobowa działalność składa normalny PIT. Jako pracownik etatowy też płacisz zaliczki na podatek a podsumowujesz wszystko rocznie w PIT.

Dodano po 5 minutach 52 sekundach:
Co do lat sprzedaży i zakupu to nie mają one znaczenia. Dom też kupujesz w roku x a sprzedajesz w roku y. i nadal x jest kosztem.

Dodano po 2 minutach 3 sekundach:
Rumcajs pisze: To da się zapłacić normalnie w Polsce podatek czy rejestrujecie w Szwecji czy tam Szwajcarii jak Golema żeby coś wypłacić kasy ? Bo musiałoby kogoś zdrowo pop****ć żeby płacić podatek 32% podatku nie mogąc uwzględnić jakichkolwiek kosztów zakupu, okazałoby się że wiekszość osób po takim zapłaceniu podatku od "zysku" to ma dużo mniej pieniędzy niż wpłaciło na giełdy i zakupiło cryptowaluty, a niektórzy pisali że brali na ten cel pożyczki i to rzedu kilkadziesiąt tysięcy złotych polskich, jak w takich warunkach się rozliczyć fair żeby naraz nie zostać rozszarpanym przez US + Bank z odsetkami od pożyczki i nie zostać dłużnikiem i komornikami na karku ? Gdzie się przeprowadzacie ? Księgowa w filmie mówiła że wirtualne biura i rejestrowanie firmy w nich za granicą może być podważone przez US jeśli ktoś mieszka w Polsce i nie wyjeżdza do tego kraju nawet.
Proponuję doradcę podatkowego + zapytanie o interpretację indywidualną do US. Przy kwotach kilkudziesięciu tysięcy czy przy zagrożeniu zakupem lambo to będą grosze a spokój jest bezcenny.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » niedziela, 8 października 2017, 19:41

@maky,

pytałem teoretycznie bo wiele osób chce wypłacić w tym roku bo cena BTC wzrosła do dużych kwot a temat mnie zaciekawił a Lambo to chyba każdy tutaj na forum ma w planach kupić więc to już ogólnik jest i żarcik forumowy w krypto ;)
Do tego dziwi mnie że każdy pisze żeby pisać o interpretację indywidualną do US. Powinny być przepisy jasne i dla każdego te same, dlatego troche długie posty napisałem bo wiele osób pisze co innego i sobie zaprzeczają.
Piszesz że trzeba rozliczyć każda transakcję a większosć pisała że się to rocznie rozlicza, i że nie można uwzględniać starych zakupów BTC z przed kilku lat dlatego ktoś pisał że często US nie chce uwzględnić kosztów zakupu BTC i okazuje się że każą zapłacić podatek od sprzedanych BTC bez odejmowania kosztów wtedy po zapłaceniu okaże się że się ma mniej pieniędzy niż przed kupnem BTC chociaż w teori się "zarobiło" a po zapłaceniu podatku okaże się że się straciło. Dlatego mnie to ciekawi jak to działa. A ta interpretacja indywidualna w sprawie cryptowalut to gdzieś czytałem że US zwiększyły cene i kosztuje 15 000 PLN ... o ile to prawda więc może się okazać że cena interpretacji będzie więcej kosztować niż ktoś chce wypłacić sobie pieniędzy.

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: koparki » niedziela, 8 października 2017, 19:57

maky pisze: zagrożeniu zakupem lambo
+1, hehe
---

Wygadany
Posty: 666
Rejestracja: 14 lutego 2017
Reputacja: 180
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: esse » niedziela, 8 października 2017, 19:58

Rumcajs pisze: gdzieś czytałem że US zwiększyły cene i kosztuje 15 000 PLN ...
Interpretacja kosztuje 40 złotych od każdego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem wniosku.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 2 października 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Alphazz » poniedziałek, 9 października 2017, 03:51

maky pisze: Jeżeli nie prowadzisz firmy to sprzedając BTC musisz policzyć ile zarobiłeś. Nie ma rocznego liczenia strat/zysków. Musisz rozliczać każą transakcję. Wtedy jeśli masz stratę to fiskusowi jesteś winien 0. Jeśli masz zysk to podatek od zysku. Czyli zyski są wspólne a straty twoje. Metod liczenia jest kilka. Podstawowa w mojej opinii to ta, że sprzedajesz kolejno BTC, które kolejno kupowałeś.

kupiłeś:
10 BTC
2 BTC
7 BTC
zacząłeś sprzedawać po kolei:
5 BTC - liczysz zysk (strata oznacza 0) od 5-ciu z dziesięciu pierwszych
6 BTC - liczysz zysk od 5-ciu, potem od kolejnego 1-go po innej cenie

Jeśli w międzyczasie dokupisz to idą na koniec kolejki.

Jest też metoda, że zdejmujesz jak ze stosu. Sprzedajesz najpierw te, które kupiłeś na końcu.

Niech mnie jakiś fachowiec od księgowości poprawi.

Jeśli masz firmę to liczysz wszystko jak w firmie: sumujesz zyski i straty, koszty, inwestycje etc

Dodano po 38 sekundach:
P.S. Nie przeczytałem w całości Twojego posta. Spróbuję... ;)

Dodano po 2 minutach 39 sekundach:
Jednoosobowa działalność składa normalny PIT. Jako pracownik etatowy też płacisz zaliczki na podatek a podsumowujesz wszystko rocznie w PIT.

Dodano po 5 minutach 52 sekundach:
Co do lat sprzedaży i zakupu to nie mają one znaczenia. Dom też kupujesz w roku x a sprzedajesz w roku y. i nadal x jest kosztem.

Dodano po 2 minutach 3 sekundach:
Rumcajs pisze: To da się zapłacić normalnie w Polsce podatek czy rejestrujecie w Szwecji czy tam Szwajcarii jak Golema żeby coś wypłacić kasy ? Bo musiałoby kogoś zdrowo pop****ć żeby płacić podatek 32% podatku nie mogąc uwzględnić jakichkolwiek kosztów zakupu, okazałoby się że wiekszość osób po takim zapłaceniu podatku od "zysku" to ma dużo mniej pieniędzy niż wpłaciło na giełdy i zakupiło cryptowaluty, a niektórzy pisali że brali na ten cel pożyczki i to rzedu kilkadziesiąt tysięcy złotych polskich, jak w takich warunkach się rozliczyć fair żeby naraz nie zostać rozszarpanym przez US + Bank z odsetkami od pożyczki i nie zostać dłużnikiem i komornikami na karku ? Gdzie się przeprowadzacie ? Księgowa w filmie mówiła że wirtualne biura i rejestrowanie firmy w nich za granicą może być podważone przez US jeśli ktoś mieszka w Polsce i nie wyjeżdza do tego kraju nawet.
Proponuję doradcę podatkowego + zapytanie o interpretację indywidualną do US. Przy kwotach kilkudziesięciu tysięcy czy przy zagrożeniu zakupem lambo to będą grosze a spokój jest bezcenny.
Każdy tutaj na forum twierdzi, że rozliczamy się z kosztów/przychodów na koniec roku w picie. Tak samo jest powiedziane w filmiku inFaktu czyli biura rachunkowego które powinno mieć jakieś obeznanie w obecnych regułach. Natomiast ty twierdzisz, że trzeba się rozliczać z każdej transakcji - i na jakiej podstawie tak uważasz? I jak niby widzisz rozliczanie się z 3 btc kupionych miesiąc temu a 5 btc kupionych parę miesięcy później. Potem sprzedaje 3 btc z tych 5 późniejszych i niby w jaki sposób urząd miałby wiedzieć że sprzedaje te późniejsze a nie te co kupiłem na początku roku? To co mówisz ma kompletnie zero sensu i mija się z wszystkimi poprzednimi odpowiedziami.

Początkujący
Posty: 65
Rejestracja: 12 września 2017
Reputacja: 27
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: coincircut » poniedziałek, 9 października 2017, 15:34

@Alphazz, to co pisze maki jest jak najbardziej zgodne z rozliczeniem dochodu na koniec roku w PIT-36.

Chodzi o to, że obliczając dochód z całego roku musisz wybrać jedną z metod wyliczenia kosztów (najbardziej popularne są FIFO "First Input First Output", bądź LIFO "Last Input Last Output"). maki przedstawił przykład rozliczenia kosztów na zasadzie FIFO.

W dużym skrócie mówiąc, musisz przyjąć, który wydatek (transakcja) na zakup kryptowalut będzie stanowił koszt dla transakcji sprzedaży kryptowalut.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: maky » poniedziałek, 9 października 2017, 20:49

coincircut pisze: @Alphazz, to co pisze maki jest jak najbardziej zgodne z rozliczeniem dochodu na koniec roku w PIT-36.

Chodzi o to, że obliczając dochód z całego roku musisz wybrać jedną z metod wyliczenia kosztów (najbardziej popularne są FIFO "First Input First Output", bądź LIFO "Last Input Last Output"). maki przedstawił przykład rozliczenia kosztów na zasadzie FIFO.

W dużym skrócie mówiąc, musisz przyjąć, który wydatek (transakcja) na zakup kryptowalut będzie stanowił koszt dla transakcji sprzedaży kryptowalut.
Dokładnie o to mi chodziło. Cieszę się, że ktoś mnie wsparł. :)
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 10 października 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Grospi » wtorek, 10 października 2017, 16:48

Panowie tak na chłopski rozum żeby być rozliczonym z US.
Dla osób fizycznych PIT 36
Pieniądze wpłacone w danym roku jako koszt, a to co wypłacimy - koszt rozliczamy na 18% podatku. Czy wy naprawdę coś ponad tą czynność się rozdrabniacie ?
Tak z ciekawości ktoś słyszał żeby US się dopytywała kogoś o przelewy kilku tysięczne z giełdy ? Wiem, że oficjalnie bitbay nie udziela żadnych danych dla US o transakcjach użytkowników.
Spytam jeszcze o jedną sprawę ktoś miał z Was sytuację kupić BTC na giełdzie za kilka tysięcy i sprzedać za rok ? Czy w takiej sytuacji od całości płacimy 18% wracających na konto ?

Początkujący
Posty: 65
Rejestracja: 12 września 2017
Reputacja: 27
Reputacja postu: 
6
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: coincircut » środa, 11 października 2017, 13:24

Grospi pisze: Spytam jeszcze o jedną sprawę ktoś miał z Was sytuację kupić BTC na giełdzie za kilka tysięcy i sprzedać za rok ? Czy w takiej sytuacji od całości płacimy 18% wracających na konto ?
@Grospi, swoim pytaniem sam wskazujesz, że rozliczenie metodą FIFO lub LIFO ma jak najbardziej sens.

W przypadku gdy zakupisz krypto w danym roku (przykładowo w 2017), a sprzedaż w roku kolejnym (np. 2018), to kosztem tej transakcji sprzedaży będzie Twój zakup z tego poprzedniego roku (2017).

Inny przykład:
W styczniu roku 2017 zakupiłbym BTC (w ilości X) na kwotę 30k, a w ciągu roku dokonał transakcji sprzedaży takiej samej ilości BTC na kwotę 50k, z prostej różnicy wynika, że moim dochodem jest 20k. Następnie w grudniu 2017 zakupiłbym za 20k BTC lub jakieś inne krypto.

W takim przypadku podatek za rok 2017 w PIT byłby liczony od kwoty 20k, gdyż grudniowy zakup krypto, nie stanowi kosztu, gdyż nie zaistniał na ten moment żaden przychód, dla którego owy zakup stanowiłby koszt uzyskania przychodu.

Mam nadzieję, że w miarę prosty sposób wytłumaczyłem Ci owe funkcjonowanie.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » środa, 11 października 2017, 15:46

@coincircut, @maky,

1) Dzieki za wyjaśnienie, Możliwe, że masz rację bo gdzies mi się obiło o uszy to fifo i lifo :)
Ale tak licząc to jak podałeś trzeba zapłacić podatek 18% od 20k chociaż te 20 k zostało wydane na kolejny zakup kryptowaluty. W takim przypadku nie ma z czego zapłacić podatku bo nie mamy pieniędzy bo je wydaliśmy na kolejny zakup więc skąd wziąć pieniądze na podatek jak ich nie ma ? US to nie obchodzi ? Nikt nie trzyma 100 lat jednej i tej samej kryptowaluty w pewnym momencie sprzedaje i kupuje inną i nagle zonk bo jakiś "po drodze" podatek musi zapłacić ?? Pewnie większosc osób co używa giełd z fiat do handlowania nawet o tym nie ma pojęcia... Dla mnie to jest chore po prostu

2) A co w identycznym przykładzie ale jeśli osoby mają swoje firmy JDG założone na handel crypto z podatkiem liniowym ? identycznie się liczy wtedy tak jak podałeś ? z tym Fifo lub Lifo ? I też wyszedłby podatek od tych 20k pln do zapłacenia (19%) ?
No bo jeśli to traktować jako inwestycję dalszą to jeśli się nie zacznie tych pieniędzy "zjadać" na własny użytek to nie ma wg mnie zysku do opodatkowania bo został wydany na to czym sie zajmuje ta JDG czyli na zakup kolejnej kryptowaluty, w taki sposób możnabyłoby robić zakupy 10 lat nie płacąc podatku (10 pitów z 0 dochodem) a po 10 latach wypłacić dla siebie i dopiero wtedy zapłacić podatek od tej całości co się wypłaciło na lambo ale wtedy nie wiem co byłoby z kosztami zakupu bo chyba nie da sie wykazywać kosztów z przed kilku lat do pita nowego.
Sory że tak to zamieszałem ale chyba tak powinno być na logike, ale pewnie tak nie jest ?? Nie znam się na prowadzeniu firm ale przecież wiele razy słyszałem że wielkie filmy latami nie płacą podatków bo nie mają od czego ich zapłacić bo mają 0 dochodu ale prężnie się rozwijają i dobrze prosperują, ale w nie-krypto realnych dużych firmach mogą odliczać koszty a niestety przy handlu krypto to koszty praktycznie nie występują poza kosztami właśnie zakupu.

Dobrze że ja używam tylko pary alt-btc jak cos wymieniam/kupuje i nie używam w ogóle walut prawdziwych jak pln czy euro, ofc kiedyś musiałem wpłacić pln żeby kupić te btc ale NA SZCZĘŚCIE jeszcze od zakupu BTC nie wprowadzili podatku :)
Z tego co kojarze australijczycy mieli taki problem bo musieli płacić jakiś podatek od kupna btc rotfl a potem jak sprzedawali btc to musieli placić kolejny raz :) Ale już to znieśli bo to było ewidentne podwójne opodatkowanie. Ale to chyba był jedyny kraj gdzie się płaciło podatek od kupienia btc :D

Początkujący
Posty: 65
Rejestracja: 12 września 2017
Reputacja: 27
Reputacja postu: 
13
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: coincircut » środa, 11 października 2017, 16:20

@Rumcajs, trochę się rozpisałeś, więc i odpowiedź, nie będzie pewnie krótka. Postaram się wytłumaczyć wszystko po kolei:

1) Urzędu Skarbowego nie interesuje, że nie masz w tym momencie fiat do zapłacenia podatku. Ale czysto teoretycznie i tak posiadasz co najmniej 20k w krypto, którego część możesz sprzedać na pokrycie podatku dochodowego.

2) Jeśli zaś chodzi o jednoosobową działalność gospodarczą to również liczymy na podobnej zasadzie, jednakże z tą różnicą, iż w księgach wykazujemy wszystkie koszty (zakupy kryptowalut) z danego roku podatkowego, a na koniec roku wykonuje się remanent, w którym uwzględnione są kryptowaluty nie sprzedane do końca roku podatkowego. Powoduje to, że kryptowaluty z remanentu nie stanowią kosztu w danym roku podatkowym i nie są brane pod uwagę jako koszty przy wyliczaniu dochodu stanowiącego podstawę do wyliczenia podatku dochodowego. Różnica jest również w tym, że w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej podatek jest płacony w formie zaliczek (miesięcznych lub kwartalnych).

Koszty sprzed kilka lat jak najbardziej można wykazać, mylisz to zapewne z ujemnym dochodem za dany rok podatkowy. Taka strata może być uwzględniana jedynie w pięciu kolejnych zeznaniach podatkowych i stanowi pomniejszenie dochodu.

Należy również pamiętać, że gdy zdecydujemy się na odliczenie strat z lat ubiegłych, musimy mieć na uwadze, że można je odliczać jedynie od przychodów z tego samego źródła. Oznacza to, że jeżeli osiągnęliśmy stratę z działalności gospodarczej (rozliczanej np. na formularzu PIT-36), będziemy mogli o nią pomniejszyć jedynie dochód osiągnięty z tej działalności.

Jeśli zaś chodzi o przykład firm, które na koniec roku zmniejszają swój dochód poprzez generowanie kosztów, to kupują one np. nieruchomości, bądź flotę samochodową, która w sposób bezpośredni nie jest związana ze sprzedażą ale stanowi koszty.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » środa, 11 października 2017, 17:07

@coincircut, dzieki

Przy JDG trzeba robić remanent ?? jezu .. niektórzy mają po kilkadziesiąt różnych coinów :)
A jak zrobić remanent czegoś co nigdy nie było kupione za pln lub fiat ? tylko kupowane za btc i wymieniane jedne na inne ? Tak ludzie mielą przecież przez kilka lat te same kryptowaluty zwiększając ich liczbę lub wartość.
Pewnie to już wyższa szkoła jazdy, ale będzie masakra w tym temacie na początku przyszłego roku jak bit tak wzrósł i trzeba będzie jakiś pit zrobić :D
Ale jak ktoś będzie zagrożony zakupem lambo to na pewno musi się udać do specjalisty :)
Chyba trzeba poczekać do przyszłego roku może coś się przepisy rozjaśnią co i jak a teraz nie ma co się przejmować.

Anyway tak jeszcze o Japoni a Polsce, czemu w Polsce sie płaci podatek od sprzedaży Bitcoina ? W Japoni w sklepach wdrażają wszedzie przyjmowanie płatności w BTC i jest to uznane u nich jako prawny środek płatniczy czy jakoś tak, nie sądzę żeby japończycy płacili jakieś podatki od tych zakupów np. piccy za BTC bo inaczej w Japoni ceny wszystkiego wzrosłyby o XX% dodatkowego podatku przy płatnościach BTC, taki nazwe to dodatkowy Vat, nie byłoby sensu wtedy płacić btc bo wszystko byłoby droższe... Przecież jak ktoś idzie do kantoru i kupuje sobie 10 000 euro a za pół roku je sprzedaje z zyskiem to nie płaci żadnego podatku i nigdzie tego nawet nie wykazuje to czemu od sprzedania btc trzeba zapłacić podatek ? Wystarczyłoby to zrobić jak w japoni i uznać w polsce że to waluta taka jak pln i wtedy nie byłoby problemów z jakimiś podatkami czy zakładaniem działalności gospodarczej bo sie ma bitcoina ... Wyobraźcie sobie teraz miliony japończyków którzy zakładają własne jednosobowe firmy bo muszą bo kupili sobie bitcoiny żeby płacić w sklepach u siebie za picce i jedzenie :)
Ten Strumień Blockchain i Kryptowaluty w Polsce przy Ministerstwie Cyfryzacji robi coś poza zajmowaniem się samą technologią blockchain w sensie żeby uznać bitkojna za po prostu normalny pieniądz i w ogóle skasować jakiekolwiek podatki przy zamianach btc-pln ? Do czego to komu potrzebne a tyle zamieszania robi a kwoty z tych podatków pewnie są mikroskopijne w skali kraju za to jak kogoś dopadną z tymi niejasnymi przepisami to prawie każdy jest ugotowany, do tego wiele giełd znikło z rynku bo zostały zhakowane nawet nie da się udokumentować kosztów lub sprawdzić kiedy i co i za ile się kupiło.

TLDR:
Spoiler:
ehh nudzi mi się i się rozpisałem bo chciałem sobie pomarudzić treochę :(

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości