Riser pali przejściówkę

Początkujący
Posty: 46
Rejestracja: 18 czerwca 2017
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Riser pali przejściówkę

Postautor: Kolmodor » czwartek, 3 sierpnia 2017, 20:50

Witam , próbowałem podpiąć poprzez riser Msi gtx 1070 armor ale jest taki problem że po chwili kopania zaczęło się dymić z przejściówki sata molex dokładnie żółty przewód , wiem że pobiera trochę prądu ale żeby paliło na Pw 50% .Czy po prostu lichy chiński przewód.

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Riser pali przejściówkę

Postautor: pm7 » czwartek, 3 sierpnia 2017, 20:54

Te przejściówki SATA->Molex zdarzają się bardzo niskiej jakości (przetnij kabel i zobacz jak mało w środku miedzi/aluminium), w dodatku według standardu karcie graficznej wolno pobrać z risera/płyty głównej więcej prądu niż SATA ma obowiązek dostarczyć.

Tutaj piszą o używaniu dwóch SATA do zasilenia jednego Molex: http://cryptomining-blog.com/8792-dual- ... ter-cable/

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2129
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Riser pali przejściówkę

Postautor: slasta » czwartek, 3 sierpnia 2017, 21:01

Karta ma jeden slot zasilania więc to co brakuje jej z gniazdka zasilającego pociągnie z risera. Pytanie jakiej grubości były przewody w riserze jak(powinna być informacja nadrukowana na przewodzie powinno). Może rzeczywiście trafiłeś jakąś lipe na przewodach niewiele grubszych od włosa. A który przewód się upalił ? GND, 12V czy oba ?

Początkujący
Posty: 46
Rejestracja: 18 czerwca 2017
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Riser pali przejściówkę

Postautor: Kolmodor » czwartek, 3 sierpnia 2017, 21:13

slasta pisze:Karta ma jeden slot zasilania więc to co brakuje jej z gniazdka zasilającego pociągnie z risera. Pytanie jakiej grubości były przewody w riserze jak(powinna być informacja nadrukowana na przewodzie powinno). Może rzeczywiście trafiłeś jakąś lipe na przewodach niewiele grubszych od włosa. A który przewód się upalił ? GND, 12V czy oba ?
Tylko żółty 12 żył mniejsze od włosa na kablu pisze 18awg.
Tylko dziwne bo pobór samej karty to około 117W podczas kopania , czyli praktycznie większość powinien pobrać z wtyczki pcie 8 pin...

Wygadany
Posty: 557
Rejestracja: 4 lipca 2017
Reputacja: 203
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Riser pali przejściówkę

Postautor: Harey » czwartek, 3 sierpnia 2017, 21:33

Kolmodor pisze: około 117W podczas kopania
Nie boisz się, że po restarcie wskutek błędu nie wczyta się zakładany OC, poleci ze 100% mocy i skończy się pożarem?
Widziałem nie raz takie nieoczekiwane zmiany, zwłaszcza jak zaczynałem pod Win. Potem zmieniłem na Linuksa oraz ... dokupiłem 2x 6kg ... gaśnice. :D

Początkujący
Posty: 92
Rejestracja: 30 kwietnia 2013
Reputacja: 12
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Riser pali przejściówkę

Postautor: Baki » czwartek, 3 sierpnia 2017, 21:37

Kolmodor pisze:
Tylko żółty 12 żył mniejsze od włosa na kablu pisze 18awg.
Tylko dziwne bo pobór samej karty to około 117W podczas kopania , czyli praktycznie większość powinien pobrać z wtyczki pcie 8 pin...
To nie do końca działa tak jak myślisz. Tu masz pokazane zasilanie RX 480. Część sekcji zasilana jest ze złącza 6pin, a część z pcie na płycie.
https://www.pcper.com/image/view/71399? ... de%2F65732

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2129
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Riser pali przejściówkę

Postautor: slasta » czwartek, 3 sierpnia 2017, 21:41

@Kolmodor, 18AWG jest używane normalnie w zasilaczach, więc grubość przewodu ok. Może coś ze stykami i prąd szedł tylko przez jeden przewód dlatego się upalił, albo sam przewód był wadliwy.

swr
Początkujący
Posty: 120
Rejestracja: 17 kwietnia 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Riser pali przejściówkę

Postautor: swr » czwartek, 3 sierpnia 2017, 22:45

slasta pisze: Karta ma jeden slot zasilania więc to co brakuje jej z gniazdka zasilającego pociągnie z risera
bajki i glupie domysly

ile max prądu/mocy moze poleciec po konektorze sata? polecam google
ile pradu bierze 1070 (referent) bezposrednio z plyty, posiadajac zasilanie 8pin? pomoge:
http://bit.ly/2v3tylq
gratuluje zasilania tej karty przez złącze sata ;) szczegolnie na chinskich sciemnionych przewodach "18awg"

osobiscie zasilam riser gtx1080ti przez molex i nie daje mi to spac spokojnie ;)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2129
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Riser pali przejściówkę

Postautor: slasta » czwartek, 3 sierpnia 2017, 23:26

Ze złącza PCIE 75W.
Z wtyczki 8pin 150W.
To są dane ze specyfikacji standardu.
Jeśli chodzi o sata to na każdy konektor we wtyczce przypada 1.5A, konektorów 12V jest 3 więc w teorii przez wtyczkę SATA można pociągnąć nieco ponad 50W, na 12V bo pozostałe napięcia pomijam.

swr
Początkujący
Posty: 120
Rejestracja: 17 kwietnia 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Riser pali przejściówkę

Postautor: swr » czwartek, 3 sierpnia 2017, 23:35

i dalej swoje... w teorii ;)

to, ze 8pin jest zdolne dostarczac 150W nie znaczy, ze karta tyle po nim bierze

pisalem juz o tym w dwoch innych postach. przeczytac i zrozumiec:
https://forum.ethereum.org/discussion/9 ... he-470-480
oraz sprawdzac w google "<model karty> powerdraw", tomshardware robi rzetelne testy - szczegolnie od czasu nowych radeonow, ktore z plyty biora wiecej pradu, niz wszystkim teoretykom sie wydawalo

przykladowo gtx1050ti ma TDP jakos kolo 75W - co nie znaczy, ze wersje z 6pin nie biora w takim ukladzie zadnego zasilania z plyty

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2129
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Riser pali przejściówkę

Postautor: slasta » piątek, 4 sierpnia 2017, 00:12

@swr, A czy ja coś napisałem że jak w standardzie jest że przez złącze może iść 150W to znaczy że tyle karta bierze, i że jak bierze z wtyczki to nie bierze z portu. To jak nie bierze z portu to co? krasnoludki podpaliły riser. A teoretyzuje bo tylko to możemy na forum, nie mamy możliwości odtworzyć wydarzenia więc pozostaje gdybanie co mogło być przyczyną.
Tysiące koparek chodzi na rizerach SATA i nie ma z nimi problemu. W dodatku autor watku piszę że karta miała dosyć mocno przycięty pobór prądu więc biorąc pod uwagę to że pobór jest zbalansowany między wtyczkę i port to możliwości wtyczki stata raczej nie przekroczyło. Ot może trafiła mu się gorsza/wadliwa sztuka.

swr
Początkujący
Posty: 120
Rejestracja: 17 kwietnia 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Riser pali przejściówkę

Postautor: swr » piątek, 4 sierpnia 2017, 00:24

tak bylo - gowniana chinska przejsciowka, o czym juz pisalem, ale uzywanie przejsciowek sata w miningu to wlasnie proszenie sie o dokladnie takie problemy

natomiast ty jak zwykle wlazisz raz na pare dni i chcesz sie udzielic pod kazdym postem, wykladajac swoje teorie - nawet gdy niczego nie wnosza albo sa polprawdami

stopilo sie, bo po przejsciowce poszlo kolo 50W i nie dala rady - proste

pobor pradu jest oczywiscie zbalansowany, jak piszesz - ale nie tak, jak ci sie wydaje, tylko tak, jak mowi specyfikacja karty. nie bez powodu w wattmanie jest phase gain (jesli dziala z konkretna karta)

co do tych tysiecy koparek bez problemow to wpisz sobie w google sata connector burned

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 63
Rejestracja: 20 lipca 2017
Reputacja: 18
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Riser pali przejściówkę

Postautor: artuj » piątek, 4 sierpnia 2017, 02:11

Gdyby ktoś jeszcze odnosił się ze standardami do chińskich przejściówek wykonanych tak aby było jak najtaniej i się nie rozsypywało tylko po wzięciu do ręki, to niech sobie oglądnie to:
https://www.youtube.com/watch?v=fAyy_WOSdVc

Akurat przy riser molex jest ten plus, że jak ktoś chce mieć to solidnie zrobione to na upartego sam sobie zrobi kabel. Końcówki molex, pin'y, kabelki a nawet końcówka 6pin aby wpiąć się bezpośrednio w PSU to ogólnodostępne komponenty.

Początkujący
Posty: 44
Rejestracja: 17 maja 2017
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Riser pali przejściówkę

Postautor: erni123321 » piątek, 4 sierpnia 2017, 05:40

Ja sie wlacze do wątku ponieważ miałem ten sam problem. Wystepowal tylko z gtx1070. A przejsciowek sata molex kupilem chyba od 6 producentow. Zawsze efekt był jeden - przepalenie sie przejściówki. U mnie jedynie pomogło podłączenie risera kablem sata bezpośrednio z zasilacza.

Weteran
Posty: 1046
Rejestracja: 6 maja 2013
Reputacja: 62
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Riser pali przejściówkę

Postautor: Maggix » piątek, 4 sierpnia 2017, 08:28

Zakładam że pin żółtego przewodu był poluzowany stąd wysoka temperatura .
Normalnie na ponad 60 kart żaden z dobrze docisnietych Molexow nigdy mi nie padł w ten sposób.

Początkujący
Posty: 46
Rejestracja: 18 czerwca 2017
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Riser pali przejściówkę

Postautor: Kolmodor » poniedziałek, 7 sierpnia 2017, 09:31

Maggix pisze:Zakładam że pin żółtego przewodu był poluzowany stąd wysoka temperatura .
Normalnie na ponad 60 kart żaden z dobrze docisnietych Molexow nigdy mi nie padł w ten sposób.
Tylko końcówki były całe zaczęło topić od środka.

Początkujący
Posty: 47
Rejestracja: 17 czerwca 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przegrzewająca się wtyczka/złącze zasilające risera SATA (tylko w przypadku kart RX580)

Postautor: artyleria » sobota, 12 sierpnia 2017, 00:27

Witam,
Czy to normalna i przede wszystkim bezpieczna sprawa, że wtyczka/złącze SATA zasilania od risera (w miejscu gdzie łączy się z kablem zasilającym SATA z zasilacza) jest bardzo ciepłe (opisowo - tak ciepłe, że dociśnięcie palcami tej wtyczki i utrzymanie ich tam ok. 10 sekund już parzy)?
Same kabelki wychodzące z risera (obok tej gorącej wtyczki) są jedynie lekko ciepłe.
Zaznaczę, że dzieje się tak tylko w przypadku riserów, na których podpięte są karty RX580. Domyślam się, że chodzi o ich największe zapotrzebowanie na energię, bo to najwyższy model RXów.
Wyeliminowałem możliwość wadliwego pojedynczego risera przepinając, kartę której riser się grzał na inny riser (teraz na tym "innym" riserze złącze/wtyczka się bardzo grzeje). Co nieco dziwne, w przypadku RX470 nie ma tego problemu, chociaż karta wykręcona wysoko i jest porównywalny pobór prądu z gniazdka (zaledwie kilka W niższy - sprawdzane miernikiem, mimo że GPU-z pokazuje zużycie 80W na RX470 vs 140W na RX580).
RXy 580 są oczywiście dodatkowo zasilane 8 pinowcem bezpośrednio z zasilacza.
Tak więc wtyczka/złącze SATA risera mocno grzeje się tylko w przypadku kart RX580, w przypadku RX470/GTX1060 są jedynie lekko ciepłe.

Dodam, że cała platforma załadowaniu się systemu pobiera 100W (z kilkoma kartami podpiętymi), a po obciążeniu grzejącego złącze RXa 580 z gniazdka bierze 260W, więc sam RX 580 maksymalnie bierze 170-180W (z gniazdka, zasilacz silver, 140-145W w GPU-Z), więc chyba całkiem normalne wartości.
Ostatnio zmieniony sobota, 12 sierpnia 2017, 13:15 przez pm7, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: połączenie tematów

Początkujący
Posty: 92
Rejestracja: 30 kwietnia 2013
Reputacja: 12
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przegrzewająca się wtyczka/złącze zasilające risera SATA (tylko w przypadku kart RX580)

Postautor: Baki » sobota, 12 sierpnia 2017, 01:19

Prawdopodobnie karta pobiera więcej prądu niż to na co zaprojektowane zostało złącze. Ze slotu PCIE karta może pobrać max. 75 W co daje 6,25 A dla napięcia 12 V. Złącze SATA jest zostało zaprojektowane dla prądu nie przekraczającego 1,5 A/pin czyli 4.5 A dla 12 V.

Początkujący
Posty: 47
Rejestracja: 17 czerwca 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przegrzewająca się wtyczka/złącze zasilające risera SATA (tylko w przypadku kart RX580)

Postautor: artyleria » sobota, 12 sierpnia 2017, 01:23

@Baki
Ale do karty jest podłączony przewód zasilający 8 pin, więc chyba to on powinien być głównym źródłem energii dla karty.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

Przegrzewająca się wtyczka/złącze zasilające risera SATA (tylko w przypadku kart RX580)

Postautor: powered » sobota, 12 sierpnia 2017, 01:50

artyleria pisze: Wyeliminowałem możliwość wadliwego pojedynczego risera przepinając, kartę której riser się grzał na inny riser (teraz na tym "innym" riserze złącze/wtyczka się bardzo grzeje).
Czy sprawdziłeś na innej wtyczce SATA wychodzącej z kabla zasilacza? Gdzieś jest słaby styk (albo na wtyczce od zasilacza albo na wtyczce od risera) i będzie się grzać. W ogóle to wtyczki SATA i Molex są za słabe aby dać 75W. Jeżeli styk się przegrzeje, to metal na styku zrobi się miękki i taki styk jest już do wyrzucenia (nic nie pomoże ponowne zaciskanie lub zaginanie w celu reanimacji styku). Podłączając taką przegrzaną wtyczkę w inne miejsca będziesz przegrzewał i uszkadzał kolejne wtyczki.

Wróć do „Sprzęt (hardware) do miningu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości