Kopanie BTC jak zaksięgować

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 11 sierpnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kopanie BTC jak zaksięgować

Postautor: sledzik1984 » piątek, 11 sierpnia 2017, 18:34

Od jakiegoś czasu kopię różne kryptowaluty... generalnie w portfelu BTC coś tam sobie uzbierałem i chciałbym to zamienić na PLN w jakimś kantorze. Chciałbym całą operację rozwiązać w 100% legalnie. Prowadzę DG, jestem czynnym podatnikiem VAT.

Powiedzmy, że dostaję na firmowe konto przelew z kantoru. Jak to zaksięgować? Przyjmuję, że płacę od tego przelewu z kantoru podatek dochodowy i VAT.

Szukam dobre 2 dni po całym internecie ale nigdzie nie ma prostego i jasnego wyjaśnienia tego aspektu. Wszędzie rozkminy czy płacić VAT czy nie płacić, czy BTC jest zwolnione czy nie zwolnione...

A ja wychodzę z założenia, że wolę zapłacić ten VAT i mieć święty spokój - tyle, że nie wiem jak.
Normalnej FV chyba nie mogę wystawić bo nie mam danych nabywcy. Cholera wie czy BTC kupuje ode mnie kantor czy bliżej nieokreślona osoba a transakcja odbywa się przy pomocy systemu IT kantoru.

Ktoś może podzielić się tą wiedzą tajemną?

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 11 sierpnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kopanie BTC jak zaksięgować

Postautor: bigbit » piątek, 11 sierpnia 2017, 19:45

Mnie też to interesuje i nic nie znalazłem. W przyszłym tygodniu mam zamiar wystąpić do właściwego miejscowo dla mnie Urzędu Skarbowego o indywidualną interpretację.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 8 października 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kopanie BTC jak zaksięgować

Postautor: Kristofferson » czwartek, 19 października 2017, 10:18

Cześć, nie wiem, czy ktoś ma jeszcze wątpliwości, ale znalazłem na stronie skarbówki taką interpretację dotyczącą zwolnienia z VAT sprzedaży walut wirtualnych :)
http://sip.mf.gov.pl/faces/views/szczeg ... l=-1#tresc

Sprawa dośćświeża bo sprzed kilku tygodni.
Może się komuś przyda.

K.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 8 października 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kopanie BTC jak zaksięgować

Postautor: Kristofferson » środa, 25 października 2017, 14:34

Z tego co rozumiem orzeczenie dotyczy opodatkowania sprzedaży walut na giełdzie. Przedstawiona sytuacja owszem zakłada, że prowadzący działalność dokonał przelewu środków na giełdę, a później je wypłacił, niemniej jednak US nie żąda od niego listy przeprowadzonych na giełdzie transakcji.
Wypłacając środki z kopania też muszą one przejść przez giełdę i dopóki nie staną się złotówkami, nie trzeba od nich odprowadzać myta do US.
Wiadomo, że jeśli chcemy wykorzystać później pieniądz do celów prywatnych (czyli niejako robimy sobie wypłatę) należy ująć je w zeznaniu podatkowym, ale z tym już raczej każdy sobie poradzi.
Kolejny trop - działalność dotyczy obrotu walutami wirtualnymi, czyli ich nabycia oraz zbycia. Wykopywanie kryptowalut nie jest niczym innym, niż otrzymanie wynagrodzenia za wykonaną pracę (użyczenie mocy obliczeniowej), więc mamy legalne nabycie.
Nie twierdzę, że mój punkt widzenia jest jedynym słusznym, ale temat rzucił mi się w oczy, a chwilę wcześniej czytałem też orzeczenie US, więc pomyślałem, że ktoś może z tej wiedzy skorzystać.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 18 września 2017
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kopanie BTC jak zaksięgować

Postautor: shavkins » środa, 25 października 2017, 15:02

Witam wszystkich. (mój pierwszy post)

Z informacji które znalazłem, sprzedaż krypto jest zwolniona w Vat'u, pozostaje do zapłaty podatek dochodowy. Też mam DG i w taki sposób zamierzam do robić (jeszcze nie wypłaciłem nic - kopie raptem od miesiąca).

Kiedyś tu znalazłem coś takiego, wrzuce jeszcze raz.

[youtube][/youtube]

P.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 6 gości