Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4611
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2682
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: mecenas » poniedziałek, 17 lipca 2017, 13:07

@Wymazywanie, nanosekundy. Aby ustalić prowizję trzeba mieć wartość dokonanej transakcji. Pobrać prowizję można nanosekundę po transakcji, dopóki nie nastąpi sprzedaż prowizja jest teoretyczna.

Dodano po 1 minucie 26 sekundach:
Chancellor pisze: Nigdy nie dysponujemy, nawet przez moment, kwotą bez odliczonej prowizji.
Ależ dysponujemy, tyle, że wartość prowizji jesteśmy winni giełdzie. To dług, a długi trzeba płacić.

Dodano po 1 minucie 18 sekundach:
Oczywiście nie upieram się "przy swoim", ale tak to widzę.
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://read.cash/@Pantera

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 17 lipca 2017, 13:09

@Chancellor, @mecenas, oczywiście że przed prowizją jak w każdym biznesie na tym świecie :) czyli prowizję należało by doliczyć i od tej kwoty podatek a opłata za przelew do banku też powinna być dodana.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 17 lipca 2017, 13:10 przez bl4ck, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4611
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2682
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: mecenas » poniedziałek, 17 lipca 2017, 13:10

@bl4ck, no coś w ten deseń. Można to pewnie jakoś tam wsadzić w koszty.
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://read.cash/@Pantera

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 17 lipca 2017, 13:11

@mecenas, tak jak i zakup :)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4611
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2682
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: mecenas » poniedziałek, 17 lipca 2017, 13:12

@bl4ck, tyle, że zakup mógł być X lat temu ;)
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://read.cash/@Pantera

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 17 lipca 2017, 13:14

Idealnym przykładem jest paypay albo np payu kasę dostajemy już z potrąconą prowizją, ale jako kwotę sprzedaży mamy zaliczyć tą która zapłacił klient.

Dodano po 1 minucie 54 sekundach:
@mecenas, no to wtedy nie możesz nawet gdybyś miał historię i pełne księgowanie ponieważ na odliczenie jest już za późno.
Wnioskodawca dokonał w 2016 r. nabycia kryptowaluty (bitcoin), natomiast sprzedaż nastąpiła w roku 2017. Zatem, z tego tytułu nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu w 2016 r. Przychód z tego tytułu powstał więc w momencie zbycia tychże kryptowalut, tj. w 2017 r.

W świetle obowiązujących przepisów prawa, mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, z uwagi na fakt że Wnioskodawca uzyskał przychód ze zbycia kryptowaluty w 2017 r., nie może wykazać w zeznaniu za 2016 r. kosztu uzyskania przychodu (straty) z tytułu nabycia kryptowaluty bitcoin. W tej sytuacji Wnioskodawca nie jest zobowiązany wykazywać zerowego przychodu z tego tytułu (straty) za 2016 r., gdyż w tym okresie nie doszło do zbycia kryptowaluty bitcoin.

Podsumowując, Wnioskodawca błędnie zakwalifikował przychody ze sprzedaży kryptowaluty (bitcoin) do źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy oraz nieprawidłowo określił moment ujęcia jako kosztu uzyskania przychodu (straty) wydatków na zakup kryptowaluty sprzedanej w 2017 r. W konsekwencji jego stanowiska w tym zakresie nie można było uznać za prawidłowe. W pozostałej części stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: ekonokomik » poniedziałek, 17 lipca 2017, 13:18

bl4ck pisze: obrotu walutą i kryptowalutą jest moment zawarcia transakcji, tj. ich sprzedaż, przewalutowanie kiedy to Wnioskodawca otrzymuje (ma stawiane do dyspozycji) określone wartości pieniężne.
Czyli jest się bezpiecznym handlując na Polo :) Jak wymieniasz BTC na USDT to nie otrzymujesz "wartości pieniężnych" i nie możesz zlecić ich wypłaty.

Zresztą w przypadku innych giełd, prowadzących USD lub PLN i umożliwiających wypłaty tych walut, nadal można mieć wątpliwości. Bo nie jestem pewny czy te giełdy mają uprawnienia do tego rodzaju działalności.
Nie wiem jak to prawidłowo ubrać w słowa, ale jest chyba różnica między wpłaceniem pieniędzy na konto firmy w celu zakupu czegoś (wtedy pieniądze zmieniają właściciela w momencie wpłaty), a wpłatą pieniędzy na konto firmy (giełdy) tak, aby te pieniądze dalej pozostawały moje i w mojej dyspozycji mimo, że leżą na koncie giełdy. Czy do tego drugiego rodzaju działalności nie potrzeba czasem dodatkowych uprawnień "bankowych"?

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 5 sierpnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: GregorV » niedziela, 6 sierpnia 2017, 21:30

Witam,
Z tego co przeczytałem w tym wątku wnioskuję, że chyba najkorzystniej mając pewną (niezbyt dużą) ilość BTC po prostu wydać ją na zakupy (bez wymiany na PLN, czy inną oficjalną walutę), wtedy nie muszę opłacać żadnych podatków, bo nie ma etatu wymiany na tradycyjną walutę.

Zwłaszcza, jeśli BTC zakupiłem w innym roku niż bieżący - z tego co na tym forum przeczytałem wynika, że mogę odliczyć zakup BTC jedynie z bieżącego roku, to przykładowo mogło być się okazać, że podatek wyniósłby więcej niż różnica między kosztem zakupu a sprzedaży.

Czy dobrze wnioskuję?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4611
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2682
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: mecenas » niedziela, 6 sierpnia 2017, 23:02

GregorV pisze: Z tego co przeczytałem w tym wątku wnioskuję, że chyba najkorzystniej mając pewną (niezbyt dużą) ilość BTC po prostu wydać ją na zakupy (bez wymiany na PLN, czy inną oficjalną walutę), wtedy nie muszę opłacać żadnych podatków, bo nie ma etatu wymiany na tradycyjną walutę.
A jak planujesz kupić np. bilet lotniczy za BTC "bez wymiany na PLN, czy inną oficjalną walutę"?
Przecież przewoźnik dostaje za bilet właśnie PLN, czy inną oficjalną walutę, a nie bezpośrednio od Ciebie BTC. To że korzystasz z pośrednika (procesor płatności) to znaczy, że wymieniasz BTC na PLN z udziałem pośrednika właśnie.

Dodano po 2 minutach 5 sekundach:
GregorV pisze: Zwłaszcza, jeśli BTC zakupiłem w innym roku niż bieżący - z tego co na tym forum przeczytałem wynika, że mogę odliczyć zakup BTC jedynie z bieżącego roku, to przykładowo mogło być się okazać, że podatek wyniósłby więcej niż różnica między kosztem zakupu a sprzedaży.
Może się okazać. Takie prawo.
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://read.cash/@Pantera

Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 17 lutego 2017
Reputacja: 57
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: napiorek » poniedziałek, 7 sierpnia 2017, 22:46

Witam,

mam pewne pytanie odnośnie rozliczania podatków które mnie nurtuje.
Wiem, że najlepiej będzie udać się do doradcy podatkowego lub kogoś kto ma wiedzę w tym temacie i tak też pewnie zrobię jak wrócę do PL.
Ale być może już teraz ktoś będzie w stanie odpowiedzieć mi na moje pytanie.

Hipotetyczna sytuacja:
Zakupiłem 3 bitcoiny w cenie 1k pln - czyli zapłaciłem 3k pln
Pod koniec tego samego roku sprzedałem 1 bitcoina za 3k pln a 2 zostawiłem sobie na long term.
To jedyne operacje typu krypto <-> fiaty w danym roku kalendarzowym
Czy w związku z tym
a) nie płacę podatku ponieważ zakupy = sprzedaż ?
b) płacę podatek od kwoty 2k ? różnica między ceną zakupu a sprzedaży 1 bitcoina

odpowiedzcie proszę jak to widzicie z własnego doświadczenia - wiem oczywiście, że swoich decyzji nie powinienem podejmować na podstawie informacji od nieznanych mi ludzi z forum. pytam z czystej ciekawości.

Weteran
Posty: 3966
Rejestracja: 15 lutego 2014
Reputacja: 428
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Chancellor » wtorek, 8 sierpnia 2017, 08:10

Ja rozliczyłem to na zasadzie sprzedaż - zakupy. Czyli w Twoim przypadku punkt a).

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 121
Rejestracja: 29 października 2013
Reputacja: 27
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kontener » wtorek, 8 sierpnia 2017, 21:45

Witam
https://independenttrader.pl/bitcoin-ba ... l#comments
od 59min wspominają o Estonii jako raju podatkowym
Czy ktoś może rozwinąć temat i coś doradzić ?

Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 31 października 2013
Reputacja: 52
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: altcoin » wtorek, 8 sierpnia 2017, 22:59

napiorek pisze:Witam,
Hipotetyczna sytuacja:
Zakupiłem 3 bitcoiny w cenie 1k pln - czyli zapłaciłem 3k pln
Pod koniec tego samego roku sprzedałem 1 bitcoina za 3k pln a 2 zostawiłem sobie na long term.
To jedyne operacje typu krypto <-> fiaty w danym roku kalendarzowym
Czy w związku z tym
a) nie płacę podatku ponieważ zakupy = sprzedaż ?
b) płacę podatek od kwoty 2k ? różnica między ceną zakupu a sprzedaży 1 bitcoina

odpowiedzcie proszę jak to widzicie z własnego doświadczenia - wiem oczywiście, że swoich decyzji nie powinienem podejmować na podstawie informacji od nieznanych mi ludzi z forum. pytam z czystej ciekawości.
Płacisz podatek od 3K zł - jeżeli nie prowadzisz DG a z pytania tak wynika to nie masz możliwości odliczenia kosztów.

Początkujący
Posty: 84
Rejestracja: 7 grudnia 2013
Reputacja: 32
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gvesiosz » środa, 9 sierpnia 2017, 00:02

Panowie czy jest interpretacja że nie można wliczać w koszty zakupów bitcoina z innego roku kalendarzowy niż bieżacy w którym się sprzedaje?

to że można wliczać w koszty zakupy tylko prowadząc DG to bzdury. Prywatna osoba też może.
Przychód otrzymany ze sprzedaży bitcoinów wpisujemy w zeznaniu rocznym PIT-36 rubryka 74 (w części D.1., rubryka – Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy). Można wpisać także koszty uzyskania przychodu (nabycia bitcoinów), jeżeli posiadamy udokumentowaną transakcję zakupu, z podaniem dokładnej ilości i ceny BTC. Jeżeli kupowaliśmy bitcoiny na giełdzie, to powinniśmy znaleźć powyższe dane w historii transakcji. Niestety samo potwierdzenie przelewu złotówek na giełdę może być niewystarczające. Analogicznie należałoby podejść przy kupnie i sprzedaży innych kryptowalut.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » środa, 9 sierpnia 2017, 00:18


Początkujący
Posty: 84
Rejestracja: 7 grudnia 2013
Reputacja: 32
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gvesiosz » środa, 9 sierpnia 2017, 00:37

Kosztami uzyskania przychodów są zatem wszelkie wydatki, które łącznie spełniają następujące warunki:

zostały faktycznie poniesione w celu uzyskania przychodu, tzn. pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami,
nie zostały wymienione w art. 23 ustawy zawierającym katalog wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów,
są odpowiednio udokumentowane.
Zatem, do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawca ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami osiągniętymi w związku z udziałem w programie RevShare oraz obrotu walutą i kryptowalutą (bitcoin), o ile zostały one prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. Kosztem uzyskania ww. przychodu będzie zatem odpowiednio udokumentowana kwota wpłacona do programu RevShare, poniesione wydatki na nabycie waluty, kryptowaluty.
podsumowując można zaliczyć do kosztów zakup bitcoina pod warunkiem że prawidłowo je udokumentujemy, obowiązek zapłaty podatku powstaje w momencie zamiany sprzedaży na fiat.
Na jakiej podstawie stwierdzacie że koszt można odliczyć od przychodu tylko prowadząc DG?

ja to rozumiem tak w 2016 kupuję bitcoiny, sprzedaje w 2017. w 2018 roku rozliczam się za 2017 i w pit-36 podaje koszt i przychód. jeżeli przychód przewyższ koszt płacę podatek w 2018 za 2017. Do momentu gdy mam bitcoiny a nie zamieniam na fiat nie składam pit.

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 16 grudnia 2013
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Anunaki » środa, 9 sierpnia 2017, 08:51

kontener pisze: Witam
https://independenttrader.pl/bitcoin-ba ... l#comments
od 59min wspominają o Estonii jako raju podatkowym
Czy ktoś może rozwinąć temat i coś doradzić ?
Podłączam się do pytania...co z tą Estonią?

Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 31 października 2013
Reputacja: 52
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: altcoin » środa, 9 sierpnia 2017, 09:59

gvesiosz pisze: podsumowując można zaliczyć do kosztów zakup bitcoina pod warunkiem że prawidłowo je udokumentujemy, obowiązek zapłaty podatku powstaje w momencie zamiany sprzedaży na fiat.
Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie.
Jak masz prawidłową dokumentację to możesz, ale w 99% przypadkach takiej nie otrzymasz.
Dodatkowo piszesz o kosztach a nie koszcie. Jeżeli regularnie handlujesz kryptowalutą to jest to DG i mówimy raczej o kosztach. IMHO jeżeli dokonujesz 2 operacji kupno-sprzedaż w roku to nie jest to DG, jeżeli 4 - to na pewno jest.
Co do dokumentacji - absolutne minimum to przelew, ale nie każdy się nadaje - za podstawę powinien służyć art 21. ustawy o rachunkowości tj. w przypadku zakupu krypto dane nadawcy to Twoje (w 90% bankach są), dane odbiorcy to dane kantoru/platformy (w 70% banki zamieszczają te informacje) i tu jest haczyk płatność i kantor/platformę powinien obsługiwać ten sam podmiot (żeby się nie czepiać znowu: pod warunkiem, że nie potrafisz powiązać przelewu z dokumentem zakupu). Data i numer przelewu są na wszystkich przelewach (?). Podpis banku (wystawcy) jest automatyczny - wystarczy podpisać się własnoręcznie na przelewie. Największy problem to opis operacji bo np "1234567" jak proponuje większość kantorów/platform to g. a nie opis (oczywiście jeżeli nie potrafisz powiązać to z dokumentem sprzedaży). Największy problem to dokument sprzedaży - żaden kantor/platforma nie wystawia papierowego, który by załatwił wszystko, plik xls to g., lepszy jest pdf jeżeli w treści jest zarówno data transakcji jak i data wygenerowania (oczywiście US może też i taki dowód kwestionować), zupełnie dobry dowód to email (w ew. sądzie).
Oczywiście ani przelew ani wygenerowany w większości kantorów/platform dokument nie spełnia wymogów ustawy, US może kwestionować taką dokumentację, ale w którejś tam instancji sądu w przypadku osób fizycznych raczej to przejdzie.
Tak więc jeżeli twierdzisz, że w łatwy sposób jest umieścić w PITcie koszt zakupu to prowadzisz czytających na minę. Dużo prościej i bezboleśniej po prostu zapłacić podatek od przychodu, niż przez 6 lat myśleć o US.

Weteran
Posty: 3966
Rejestracja: 15 lutego 2014
Reputacja: 428
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Chancellor » środa, 9 sierpnia 2017, 10:14

altcoin pisze: IMHO jeżeli dokonujesz 2 operacji kupno-sprzedaż w roku to nie jest to DG, jeżeli 4 - to na pewno jest.
A jeżeli trzech?...

Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 31 października 2013
Reputacja: 52
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: altcoin » środa, 9 sierpnia 2017, 10:16

:) kto to wie ...

Może zbyt uprościłem 2 operacje to właściwie 1 operacja na pół roku.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości