Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 24 kwietnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: karato123 » poniedziałek, 1 maja 2017, 11:44

Od miesiąca interesuje się krypotowalutami kupuje btc na bitbay za przelew małe kwoty (dopiero 100 zł zainwestowałem) później te btc przesyłam na bittrex i tam handluje sobie, wczoraj sie dowiedziałem że trzeba płacić podatki co o nich nic nie wiem. Chodze do szkoły jeszcze, jestem w 3 klasie technikum i kupuje za 50% miesięcznego kieszonkowego i czy mam się jakoś rozliczać jak bym chciał wypłacać na zł te btc? Z góry dziękuje za pomoc ;p
Ostatnio zmieniony piątek, 5 maja 2017, 21:22 przez pm7, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Uszczegółowienie czego dotyczy temat.

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy mam płacić podakit itd

Postautor: pm7 » poniedziałek, 1 maja 2017, 12:22

3 klasa technikum... To jesteś pełnoletni, czy nie? To jest kluczowe, a nie czy chodzisz do szkoły.
Zasadniczo, jeżeli uzyskasz zysk (sprzedasz drożej niż kupisz), to powinieneś złożyć zeznanie podatkowe.
Tak małe kwoty powinny się i tak łapać w kwotę wolną od podatku.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 24 kwietnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy mam płacić podakit itd

Postautor: karato123 » poniedziałek, 1 maja 2017, 12:28

19 lat mam, co ile mam się rozliczać nie śpieszy mi się z wypłacaniem i tylko odkładam swoje oszczędności w kryptowaluty bo po co mają leżeć na koncie w banku jak mogę odłożyć i być z myślą że po 5-6 miesiącach będę o ileś % na +

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy mam płacić podakit itd

Postautor: ikswodnal » poniedziałek, 1 maja 2017, 13:33

Do czasu gdy kryptowalut nie zmieniasz na fiaty (tradycyjne pieniądze) nie przejmuj się podatkami. Z drugiej strony inflacja kieszonkowego przez ~ 60 lat sięgnęła zaledwie 100% otrzymywałem 50 zł. Jednak nie było możliwości takiego inwestowania jak dzisiaj :-(.

Początkujący
Posty: 114
Rejestracja: 8 kwietnia 2017
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy mam płacić podakit itd

Postautor: Adsero » piątek, 5 maja 2017, 20:50

@ikswodnal, masz na myśli zamiane na fiaty ale oczywiście wypłatę pieniędzy z giełdy np na własne konto bankowe tak ? bo wymiana kryptowaluty na pln na giełdzie i zakup za nie innej to już inna sprawa. dobrze myślę ? ;)

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy mam płacić podakit itd

Postautor: pm7 » piątek, 5 maja 2017, 21:00

Płacić powinieneś za zysk, czyli prawie na pewno zgodnie z prawem w momencie sprzedaży, nieważne czy wypłaciłeś, czy nie.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4611
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2682
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy mam płacić podakit itd

Postautor: mecenas » piątek, 5 maja 2017, 21:07

pm7 pisze: Płacić powinieneś za zysk, czyli prawie na pewno zgodnie z prawem w momencie sprzedaży, nieważne czy wypłaciłeś, czy nie.
W momencie sprzedaży z zyskiem powstaje jedynie obowiązek podatkowy. Płacić trzeba zgodnie z ogólnym rozrachunkiem rocznym po złożeniu zeznania.
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://read.cash/@Pantera

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy mam płacić podakit itd

Postautor: pm7 » piątek, 5 maja 2017, 21:08

Rzeczywiście, trochę źle się wyraziłem. Chodziło mi o to jakie akcje podlegają obowiązkowi podatkowemu (czyli sprzedaż, a nie wypłata, bo zysk odnosimy już w momencie sprzedaży).

Początkujący
Posty: 114
Rejestracja: 8 kwietnia 2017
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy mam płacić podakit itd

Postautor: Adsero » piątek, 5 maja 2017, 21:12

@pm7, no okey ale jeśli obraca ktoś pieniędzmi na giełdzie i fizycznie nie wypła to co każdą transakcje ma rozliczać ? powiedzmy wpłaca te 100 zł, kupuje btc kurs rośnie, nagle sprzedaje i ma 150 zł na giełdzie do dyspozycji już, i za to 150 zł kupuje sobie powiedzmy ltc i po wzroscie sprzedaje z wynikiem koncowym 250 zł, no to ma zysku porównując wpłatę 250-100 = 150 zł i chyba ten zysk sie liczy, no bo jak by to było jak ktoś np wykonuje kilkanascie operacji takich na giełdzie żeby pomnożyć początkową wpłatę ?
pm7 pisze: Płacić powinieneś za zysk, czyli prawie na pewno zgodnie z prawem w momencie sprzedaży, nieważne czy wypłaciłeś, czy nie.
a nie w momencie wypłaty tych pieniędzy ? trochę bez sensu

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4611
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2682
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

Czy mam płacić podakit itd

Postautor: mecenas » piątek, 5 maja 2017, 21:17

@Adsero
Gdybyś kupował i sprzedawał akcje na GPW za pośrednictwem brokera, to wszystkie Twoje operacje zlicza i podlicza broker wystawiając Ci na koniec roku podatkowego PIT-8C. Giełdy (brokerzy) kryptowalutowi tego nie robią, bo zwyczajnie nie mają takiego obowiązku a i same kryptowaluty mają status praw majątkowych a nie papierów wartościowych, stąd obowiązek wyliczenia zysku/straty należy z punktu widzenia organów podatkowych do Ciebie.
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://read.cash/@Pantera

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Czy mam płacić podakit itd

Postautor: pm7 » piątek, 5 maja 2017, 21:19

Adsero pisze: @pm7, no okey ale jeśli obraca ktoś pieniędzmi na giełdzie i fizycznie nie wypła to co każdą transakcje ma rozliczać ?
Według mojego zrozumienia prawa podatkowego, to tak.
Adsero pisze: powiedzmy wpłaca te 100 zł, kupuje btc kurs rośnie, nagle sprzedaje i ma 150 zł na giełdzie do dyspozycji już, i za to 150 zł kupuje sobie powiedzmy ltc i po wzroscie sprzedaje z wynikiem koncowym 250 zł, no to ma zysku porównując wpłatę 250-100 = 150 zł
Źle liczysz.
W tym przypadku odniosłeś zysk dwa razy:
pierwszy raz ze 100zł uzyskałeś 150zł (zysk 50zł)
drugi raz ze 150zł uzyskałeś 250zł (zyska 100zł)
Razem 150zł. W tym przypadku akurat wyszło tyle samo, ale do rozliczeń podatkowych powinieneś transakcje rozliczać osobno.
Adsero pisze: no bo jak by to było jak ktoś np wykonuje kilkanascie operacji takich na giełdzie żeby pomnożyć początkową wpłatę ?
Adsero pisze: a nie w momencie wypłaty tych pieniędzy ? trochę bez sensu
Takie mamy prawo, że opodatkowany jest zysk. Oczywiście możesz (a nawet powinieneś jeżeli masz wątpliwości) skonsultować się z księgowym.

http://sjp.pwn.pl/zasady/small-21-4-sma ... 36490.html

Dodano po 32 sekundach:
@mecenas, dobrze napisane.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4611
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2682
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy mam płacić podakit itd

Postautor: mecenas » piątek, 5 maja 2017, 21:19

Poza tym dla US nie ma różnicy czy wypłaciłeś kasę na prywatne konto po sprzedaniu crypto. Nie ma znaczenia na którym koncie ją trzymasz - jest i tak Twoja i w odpowiedniej części należy Urzędu Skarbowego.
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://read.cash/@Pantera

Początkujący
Posty: 114
Rejestracja: 8 kwietnia 2017
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Adsero » piątek, 5 maja 2017, 21:25

Tak dla pewności swojej zapytam, kupując w 2017 roku btc a sprzedając go powiedzmy w 2019 roku , to od 2017 nic nie robimy i rozliczamy się dopiero w 2020 roku z tego że w 2019 to sprzedaliśmy tak ?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4611
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2682
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: mecenas » piątek, 5 maja 2017, 21:31

Jeśli zysk pojawił się dopiero w 2019r. to podatek od tego zysku powinien być ujęty w zeznaniu rocznym za 2019r. Tyle jeśli mowa o podatku od zysku.
Szczegółowych i pełnych informacji co do konkretnych sytuacji należy szukać u doradców podatkowych.
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://read.cash/@Pantera

Początkujący
Posty: 114
Rejestracja: 8 kwietnia 2017
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
-2
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Adsero » poniedziałek, 8 maja 2017, 16:30

Czyli wychodzi na to że po każdej transakcji trzeba liczyć sobie zysk bądź stratę i zapisywać tak ? co w przypadku gdy ktoś kupuje kilka razy pod rząd jedną kryptowalutę po różnych kursach a na koniec sprzedaje wszystko po jednym ? wtedy chyba liczy się różnica między wpłatą a wypłątą czy kazde coiny z osobna trzeba liczyć ? Jak to u Was wygląda ? robicie tabelki i liczycie sobie sami czy bieracie druczki z historii wpłat wypłat transakcji i przedstawiacie księgowemu ? 8-)

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: pm7 » poniedziałek, 8 maja 2017, 20:08

Adsero pisze: Czyli wychodzi na to że po każdej transakcji trzeba liczyć sobie zysk bądź stratę i zapisywać tak ?
Tak.
Adsero pisze: co w przypadku gdy ktoś kupuje kilka razy pod rząd jedną kryptowalutę po różnych kursach a na koniec sprzedaje wszystko po jednym ?
Ponoć możesz wybrać, czy używasz systemu FIFO, czy LIFO. Najlepiej spytać specjalistę.
Adsero pisze: wtedy chyba liczy się różnica między wpłatą a wypłątą czy kazde coiny z osobna trzeba liczyć ?
Raczej każdą transakcję musisz rozliczyć.

Początkujący
Posty: 114
Rejestracja: 8 kwietnia 2017
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Adsero » poniedziałek, 8 maja 2017, 20:19

@pm7, a co w przypadku jeśli wykonujemy transakcje w jednym roku jednak nie wypłacamy pieniędzy z giełdy i mamy je powiedzmy tam 2-3 lata a w ręku bądź na prywatnym koncie ich nie mamy fizycznie? rozliczamy się dopiero w tym roku w którym wypłąciliśmy te pieniądze na prywatne konto a dowody wpłat i wypłat mamy po to żeby na koniec po tych kilku latach obliczyć stratę lub zysk czy jednak mimo iż nie wypłącamy to rozliczamy co te tarnsakcje nasze wszystkie, ale wtedy wychodzi że te same pieniądze rozliczamy co rok.

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: pm7 » poniedziałek, 8 maja 2017, 20:21

Co jest trudnego do zrozumienia w tym, że urzędu podatkowego nie obchodzi czy i kiedy wypłacasz, a jakie transakcje wykonałeś? Dostałeś już odpowiedzi, jeżeli masz dalsze wątpliwości powinieneś znaleźć eksperta.

Początkujący
Posty: 114
Rejestracja: 8 kwietnia 2017
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Adsero » poniedziałek, 8 maja 2017, 20:30

okey, rozumiem to tak, że w 2017 wykonam kilka operacji i z nich się w 2018 rozliczę, w 2018 wypłacę te pieniądze i już wypłącając je żadnego obowiązku podatkowego w 2019 nie mam, dobrze rozumiem ?
Dziękuję za odpowiedzi.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4611
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2682
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: mecenas » poniedziałek, 8 maja 2017, 20:36

@Adsero, obowiązek podatkowy nie powstaje podczas przesuwania PLN ze swojego konta na giełdzie na swoje konto w banku. Nie powstaje nawet podczas wypłaty z bankomatu. :)
Powstaje natomiast w momencie przewalutowania BTC na PLN. Jeśli przewalutowania dokonałeś w 2017 to w rozliczeniu podatkowym za rok 2017 należy to wykazać.
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://read.cash/@Pantera

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości