Stworzenie swoje własnej kryptowaluty

Wygadany
Posty: 573
Rejestracja: 1 lipca 2014
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Łódź

Stworzenie swoje własnej kryptowaluty

Postautor: Mucha » sobota, 29 listopada 2014, 15:59

Nie wiem czy dobry dział wybrałem jak zły to proszę przenieść.

Jakie są koszta stworzenia takiej waluty ?
Można stworzyć taką walutę że będzie w 100% bezpieczna przy założeniu że będzie jej określona ilość i nie będzie trzeba jej kopać ?
Jakie by były koszty utrzymania takiej waluty której jest określona ilość ?
Znacie kogoś kto podjąłby się stworzenia takiej waluty ?
Co jeszcze powinienem wiedzieć gdybym chciał stworzyć taką walutę ?
Kantor Bitcoin Konsultacje księgowo-podatkowe.
kupno/sprzedaż bitcoin F2F, przez konta bankowe, wypłaty z bankomatów
Bitcoin informacje Bitcoin infromacje Bitcoin, poradnik, wiadomości, blockchain, kryptowaluty
Localbitcoin-FlyingAtom
FlyingAtom-Facebook

Weteran
Posty: 3966
Rejestracja: 15 lutego 2014
Reputacja: 428
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Stworzenie swoje własnej kryptowaluty

Postautor: Chancellor » sobota, 29 listopada 2014, 16:01

Co rozumiesz przez „100% bezpieczna”?

Wygadany
Posty: 573
Rejestracja: 1 lipca 2014
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Łódź

Re: Stworzenie swoje własnej kryptowaluty

Postautor: Mucha » sobota, 29 listopada 2014, 16:06

W btc jak ktoś będzie miał 51% sieci może zrobić z btc co chce , tego można uniknąć ?
Kantor Bitcoin Konsultacje księgowo-podatkowe.
kupno/sprzedaż bitcoin F2F, przez konta bankowe, wypłaty z bankomatów
Bitcoin informacje Bitcoin infromacje Bitcoin, poradnik, wiadomości, blockchain, kryptowaluty
Localbitcoin-FlyingAtom
FlyingAtom-Facebook

Weteran
Posty: 2539
Rejestracja: 22 kwietnia 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Stworzenie swoje własnej kryptowaluty

Postautor: SkyValley » sobota, 29 listopada 2014, 16:12

Zrobienie waluty do koszt chyba poniżej 1 btc. Gdzieś na btctalk są oferty.
Jakbyś sam chciał zrobić, to najprościej to chyba pozmieniać niektóre dane w dostępnym kodzie jakiejś monety.

Tylko pytanie: po co? Walut są setki albo i ponad 1000. Jeśli chcesz dla spekulacji i zarobku, to ciężko, chyba, że masz genialne pomysły albo dobrą propagandę lub chcesz własnym kosztem ja pompować i liczyć na kupców. Jeśli dla siebie dla przyjemności - poszukaj ofert na forum.

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14347
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Re: Stworzenie swoje własnej kryptowaluty

Postautor: rav3n_pl » sobota, 29 listopada 2014, 16:40

Obejrzyj mój fork https://github.com/Rav3nPL/doubloons-08 widać co był zmienione w commitach żeby zmienić LTC w DBL. Nie są zmienione obrazki i GUI.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.25
Linki do YT, TT, LI i reszty

Weteran
Posty: 3966
Rejestracja: 15 lutego 2014
Reputacja: 428
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Stworzenie swoje własnej kryptowaluty

Postautor: Chancellor » sobota, 29 listopada 2014, 16:45

Mucha pisze:W btc jak ktoś będzie miał 51% sieci może zrobić z btc co chce , tego można uniknąć ?
Jeżeli waluta będzie oparta o PoW to nie można.

Wygadany
Posty: 573
Rejestracja: 1 lipca 2014
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Łódź

Re: Stworzenie swoje własnej kryptowaluty

Postautor: Mucha » sobota, 29 listopada 2014, 16:48

SkyValley pisze:Zrobienie waluty do koszt chyba poniżej 1 btc. Gdzieś na btctalk są oferty.
Jakbyś sam chciał zrobić, to najprościej to chyba pozmieniać niektóre dane w dostępnym kodzie jakiejś monety.

Tylko pytanie: po co? Walut są setki albo i ponad 1000. Jeśli chcesz dla spekulacji i zarobku, to ciężko, chyba, że masz genialne pomysły albo dobrą propagandę lub chcesz własnym kosztem ja pompować i liczyć na kupców. Jeśli dla siebie dla przyjemności - poszukaj ofert na forum.
No tak ale jak ktoś mi zrobi tą walutę to jaką mam pewność że np. on jej nie usunie czy jak poproszę by zrobił określoną ilość to nie doda do systemu jej więcej ?

@Chancellor
Co to jest pow ?
Kantor Bitcoin Konsultacje księgowo-podatkowe.
kupno/sprzedaż bitcoin F2F, przez konta bankowe, wypłaty z bankomatów
Bitcoin informacje Bitcoin infromacje Bitcoin, poradnik, wiadomości, blockchain, kryptowaluty
Localbitcoin-FlyingAtom
FlyingAtom-Facebook

Weteran
Posty: 3966
Rejestracja: 15 lutego 2014
Reputacja: 428
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Stworzenie swoje własnej kryptowaluty

Postautor: Chancellor » sobota, 29 listopada 2014, 17:18

@Mucha: PoW (Proof of Work) to podstawowa metoda zabezpieczania blockchaina przed wsteczną manipulacją, której używa m. in. bitcoin. To co liczą górnicy to jest właśnie Proof of Work. Co do Twoich wątpliwości co do pracy developera - żeby sprawdzić czy ograniczył ilość monet, musisz mieć kogoś, kto Ci przejrzy kod źródłowy, natomiast żeby „położyć” walutę musiałby zostawić w kodzie portfela jakąś tylną furtkę. Bo inaczej, to moneta żyje tak długo jak długo ktoś ją kopie.

Wygadany
Posty: 573
Rejestracja: 1 lipca 2014
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Łódź

Re: Stworzenie swoje własnej kryptowaluty

Postautor: Mucha » sobota, 29 listopada 2014, 17:30

Chancellor pisze:@Mucha: PoW (Proof of Work) to podstawowa metoda zabezpieczania blockchaina przed wsteczną manipulacją, której używa m. in. bitcoin. To co liczą górnicy to jest właśnie Proof of Work. Co do Twoich wątpliwości co do pracy developera - żeby sprawdzić czy ograniczył ilość monet, musisz mieć kogoś, kto Ci przejrzy kod źródłowy, natomiast żeby „położyć” walutę musiałby zostawić w kodzie portfela jakąś tylną furtkę. Bo inaczej, to moneta żyje tak długo jak długo ktoś ją kopie.
no tak a ja nie chce by była kopana , po co kopać swoje monety ; D

chce np. by było ich 10.000 i się nie zwiekszały ale np. by może za rok będę chciał by ich było 20.000 i wtedy będę potrzebował dodać dodatkowe 10.000 można tak to zrobić ?
ile może kosztować utrzymanie monety bez kopania ? tzc. ja wiem że coś tam będzie musiało pracować by przetwarzać przerzucanie monet , gdzieś chyba też jakieś portfele będą musiały być tak jak blockchina nie ?
to musi coś kosztować ; )

Chciałbym kiedyś zrobić kiedyś swoją mucho monetę ; D

Ps. Całkiem serio do tego podchodzę i mam plan na to ; )
Kantor Bitcoin Konsultacje księgowo-podatkowe.
kupno/sprzedaż bitcoin F2F, przez konta bankowe, wypłaty z bankomatów
Bitcoin informacje Bitcoin infromacje Bitcoin, poradnik, wiadomości, blockchain, kryptowaluty
Localbitcoin-FlyingAtom
FlyingAtom-Facebook

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

Re: Stworzenie swoje własnej kryptowaluty

Postautor: powered » sobota, 29 listopada 2014, 17:54

Mucha pisze:chce np. by było ich 10.000 i się nie zwiekszały ale np. by może za rok będę chciał by ich było 20.000 i wtedy będę potrzebował dodać dodatkowe 10.000 można tak to zrobić ?
To może lepiej jak zainwestujesz w ekonomiczną drukarkę ? ;) W przyszłości nie będzie problemu że jacyś właściciele portfeli zrobią strajk jak będziesz chciał coś namieszać w walucie :)

Wygadany
Posty: 573
Rejestracja: 1 lipca 2014
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Łódź

Re: Stworzenie swoje własnej kryptowaluty

Postautor: Mucha » sobota, 29 listopada 2014, 18:10

powered pisze:
Mucha pisze:chce np. by było ich 10.000 i się nie zwiekszały ale np. by może za rok będę chciał by ich było 20.000 i wtedy będę potrzebował dodać dodatkowe 10.000 można tak to zrobić ?
To może lepiej jak zainwestujesz w ekonomiczną drukarkę ? ;) W przyszłości nie będzie problemu że jacyś właściciele portfeli zrobią strajk jak będziesz chciał coś namieszać w walucie :)
Drukarki były modne w 2008 roku , teraz są krypto monetki ; )
Kantor Bitcoin Konsultacje księgowo-podatkowe.
kupno/sprzedaż bitcoin F2F, przez konta bankowe, wypłaty z bankomatów
Bitcoin informacje Bitcoin infromacje Bitcoin, poradnik, wiadomości, blockchain, kryptowaluty
Localbitcoin-FlyingAtom
FlyingAtom-Facebook

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Stworzenie swoje własnej kryptowaluty

Postautor: pm7 » sobota, 29 listopada 2014, 18:22

Mucha: Opisz najlepiej sytuacje, tj. co chcesz osiągnąć posiadaniem własnej waluty, kto miałbym ją używać, jakie masz stosunki z tymi ludźmi itd.
Ponadto, jeżeli naprawdę kryptowaluta to to, czego potrzebujesz (a mam wątpliwości co do tego), to powinieneś poczytać trochę o technicznym działaniu Bitcoina i altcoinów. Jak możesz np. wybrać POW/POS, algorytm i tym podobne rzeczy, jeżeli nie wiesz z czym się ten wybór wiąże?

A, podstawowa rzecz, że nie ma walut 100% bezpiecznych. Myślisz, że używalibyśmy BTC, gdyby była waluta 100% bezpieczna?

Wygadany
Posty: 573
Rejestracja: 1 lipca 2014
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Łódź

Re: Stworzenie swoje własnej kryptowaluty

Postautor: Mucha » sobota, 29 listopada 2014, 18:28

pm7 pisze:Mucha: Opisz najlepiej sytuacje, tj. co chcesz osiągnąć posiadaniem własnej waluty, kto miałbym ją używać, jakie masz stosunki z tymi ludźmi itd.
Ponadto, jeżeli naprawdę kryptowaluta to to, czego potrzebujesz (a mam wątpliwości co do tego), to powinieneś poczytać trochę o technicznym działaniu Bitcoina i altcoinów. Jak możesz np. wybrać POW/POS, algorytm i tym podobne rzeczy, jeżeli nie wiesz z czym się ten wybór wiąże?
Potrzebuje monetkę , o parametrach

ilość stała (ew dodawana ) bez kopania , po co kopać swoją monetkę ? ; )
by była na 100% bezpieczna
by chodziła bardzo szybko najlepiej 10 razy szybciej niż btc ale prędkość btc też być może będzie akceptowalna jak ma to jakieś znaczenie

masz jakiś artykuł który mógłbym przeczytać ? jestem informatykiem z średniowiecza , 2 miesiące temu patrzyłem jak założyć portfel na blockchina , słaby jestem strasznie , nie wiem czy jest sens bym czytał coś czego nie znam podstaw to tak jakby nie znając dodawania i mnożenia próbować rozwiązywać zadania z X , nie ruszysz ; D

A mam fajny pomysł na mucho monetkę i taki bym rzekł jak często to mówią politycy ładnie to słowo brzmi w ich ustach , innowacyjny ; D

odnośnie bezpieczeństwa coś czytałem , jak już wspomniałem nie jestem informatykiem, ale tak to zrozumiałem jakby można było połączyć swoją monetkę z węzłem btc czyli ona by gdzieś funkcjonowała obok btc (tak samo bezpieczna by była jak btc?), jakieś głupoty piszę czy coś takiego jest możliwe ?

jakie są koszty bezpieczeństwa ?

ps. jak opiszę dokładnie po co mi monetka, co chce nią osiągnąć i jakie ma mieć zastosowanie , to sprzedam na forum publicznym pomysł na mucho monetkę i ktoś zrobi sobie taką.
Kantor Bitcoin Konsultacje księgowo-podatkowe.
kupno/sprzedaż bitcoin F2F, przez konta bankowe, wypłaty z bankomatów
Bitcoin informacje Bitcoin infromacje Bitcoin, poradnik, wiadomości, blockchain, kryptowaluty
Localbitcoin-FlyingAtom
FlyingAtom-Facebook

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Stworzenie swoje własnej kryptowaluty

Postautor: pm7 » sobota, 29 listopada 2014, 18:41

Ale co zamierzasz zrobić z tą monetą? Bo naprawdę od tego wiele zależy. Jak nie chcesz ujawniać, wyślij mi na PW (obiecuję, że nawet jak mi się spodoba pomysł, to nie użyję przez powiedzmy dwa lata).
Możesz zacząć od filmów na Youtube wyjaśniających jak działa Bitcoin.
Kto ma używać tej monety? Nie odpowiedziałeś na moje pytanie. Jeżeli są to ludzie, którzy Ci ufają, nie potrzebujesz kryptowaluty, tylko jakiegoś systemu księgowego. Jeżeli nie ufają, to nie będziesz miał możliwości dodawania środków (a jeżeli zaimplementujesz, to bardzo ciężko będzie przekonać ludzi do korzystania z tego).
Koszty bezpieczeństwa? "Zależy". To jest bardzo rozległy temat.
Po co kopać monetę? Dla bezpieczeństwa właśnie.
Nie będzie 100% bezpieczeństwa. To absolutnie nierealne.

Weteran
Posty: 3966
Rejestracja: 15 lutego 2014
Reputacja: 428
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Stworzenie swoje własnej kryptowaluty

Postautor: Chancellor » sobota, 29 listopada 2014, 18:53

@Mucha: Tylko widzisz, kopanie ma dwa cele. Pierwszy cel to stopniowe wprowadzanie nowych monet do obiegu (przy czym dana moneta może zakładać górne ograniczenie na ilość wykopanych monet, jak bitcoin, albo może nie zakładać). Ten cel jednakże Cię nie interesuje, bo chcesz mieć monetę całkowicie „premined”. Celem natomiast znacznie ważniejszym jest wykonywanie PoW, czyli haszowanie bloków. Tak naprawdę, to premia za blok jest tylko po to, żeby górnikom się chciało zużywać prąd, moc obliczeniową i pasmo sieci. A nie po to, żeby sobie zarabiali. To PoW zapewnia, że blockchaina nie da się sfałszować. Moc obliczeniowa niezbędna do sfałszowania najświeższego bloku jest równa mocy potrzebnej do jego wykopania i to jest właśnie atak 51%, który w skrócie polega na wykopaniu fałszywego bloku. Moc potrzebna do sfałszowania każdego kolejnego bloku wstecz narasta wykładniczo.

Jeżeli więc Twoja moneta ma działać, to musi być kopana, ale skoro będzie wydobyta w 100%, to musisz znaleźć inny sposób na zachęcenie górników do kopania, niż premia za blok. Jest na to wiele sposobów. Jednym z nich są opłaty transakcyjne, innym jest po prostu utrzymywanie sieci kilku czy kilkunastu własnych koparek i finansowanie jej. Tu musisz pamiętać o tym, że oczywiście moc sieci decyduje o trudności i jeżeli tylko Ty będziesz kopał, to możesz trudność trzymać nisko. Ale mała moc sieci i niska trudność może pozwolić komuś na zrobienie ataku 51% ot tak dla zabawy, bo np. Cię nie lubi. Kilkanaście altów zostało w ten sposób załatwionych. Temu też można zapobiec, bo np. możesz tak skonstruować monetę, żeby nie każdy mógł ją kopać... Tylko czy taka scentralizowana moneta zyska zaufanie jej userów? Nie wiem jakie planujesz dla niej zastosowanie.

Wygadany
Posty: 573
Rejestracja: 1 lipca 2014
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Łódź

Re: Stworzenie swoje własnej kryptowaluty

Postautor: Mucha » sobota, 29 listopada 2014, 20:00

Chancellor pisze:@Mucha: Tylko widzisz, kopanie ma dwa cele. Pierwszy cel to stopniowe wprowadzanie nowych monet do obiegu (przy czym dana moneta może zakładać górne ograniczenie na ilość wykopanych monet, jak bitcoin, albo może nie zakładać). Ten cel jednakże Cię nie interesuje, bo chcesz mieć monetę całkowicie „premined”. Celem natomiast znacznie ważniejszym jest wykonywanie PoW, czyli haszowanie bloków. Tak naprawdę, to premia za blok jest tylko po to, żeby górnikom się chciało zużywać prąd, moc obliczeniową i pasmo sieci. A nie po to, żeby sobie zarabiali. To PoW zapewnia, że blockchaina nie da się sfałszować. Moc obliczeniowa niezbędna do sfałszowania najświeższego bloku jest równa mocy potrzebnej do jego wykopania i to jest właśnie atak 51%, który w skrócie polega na wykopaniu fałszywego bloku. Moc potrzebna do sfałszowania każdego kolejnego bloku wstecz narasta wykładniczo.

Jeżeli więc Twoja moneta ma działać, to musi być kopana, ale skoro będzie wydobyta w 100%, to musisz znaleźć inny sposób na zachęcenie górników do kopania, niż premia za blok. Jest na to wiele sposobów. Jednym z nich są opłaty transakcyjne, innym jest po prostu utrzymywanie sieci kilku czy kilkunastu własnych koparek i finansowanie jej. Tu musisz pamiętać o tym, że oczywiście moc sieci decyduje o trudności i jeżeli tylko Ty będziesz kopał, to możesz trudność trzymać nisko. Ale mała moc sieci i niska trudność może pozwolić komuś na zrobienie ataku 51% ot tak dla zabawy, bo np. Cię nie lubi. Kilkanaście altów zostało w ten sposób załatwionych. Temu też można zapobiec, bo np. możesz tak skonstruować monetę, żeby nie każdy mógł ją kopać... Tylko czy taka scentralizowana moneta zyska zaufanie jej userów? Nie wiem jakie planujesz dla niej zastosowanie.
PM7 , dużo mi wyjaśnił na skype , ciężka sprawa ze swoją monetką.
Kantor Bitcoin Konsultacje księgowo-podatkowe.
kupno/sprzedaż bitcoin F2F, przez konta bankowe, wypłaty z bankomatów
Bitcoin informacje Bitcoin infromacje Bitcoin, poradnik, wiadomości, blockchain, kryptowaluty
Localbitcoin-FlyingAtom
FlyingAtom-Facebook

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 17 grudnia 2017
Reputacja: -11
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Stworzenie swoje własnej kryptowaluty

Postautor: DanielKępa » wtorek, 13 lutego 2018, 15:05

Przygotowałem dzisiaj materiał odnośnie tworzenia własnej kryptowaluty. Może są tutaj osoby chętne na takie "zabawy":
=>

Miłego oglądania!

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 4
Rejestracja: 15 kwietnia 2018
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Stworzenie swoje własnej kryptowaluty

Postautor: noda » poniedziałek, 1 października 2018, 14:46

@DanielKępa

Przedstawiłeś proces generowania tokena na łańcuchu Ethereum i to za pomocą przykładowego smartkontraktu (ctrl+c, ctrl+v). To nie ma nic wspólnego z własną kryptowalutą.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany własną kryptowalutą, własnym blockchain, portfelami, block explorerem, masternodami, ... zapraszam do kontaktu.
https://www.genesisblock.eu

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Stworzenie swoje własnej kryptowaluty

Postautor: pm7 » niedziela, 7 października 2018, 22:24

@noda, token jest dzisiaj często przedstawiany jako kryptowaluta.
Pod pewnymi względami nawet lepszy, bo zniknie tak łatwo z braku kopiących :)

Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 8 czerwca 2019
Reputacja: -4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Stworzenie swoje własnej kryptowaluty

Postautor: PLPL » sobota, 15 czerwca 2019, 14:35

Troche się zmieniło chyba od 2014, można stworzyć własny coin na etherum czytałem właśnie, polska instrukcja do tego gdzieś jest krok po kroku?
Tworząc taką o co trzeba zadbać i czego dopilnować?
Jak kwesti bezpieczeństwa to wygląda to takie kopie bitcoina?

Dodano po 1 godzinie 2 minutach 53 sekundach:
@DanielKępa Witaj a ta druga opcja z filmiku Select contract to deploy token recipient czym się różni?

Wróć do „Pomoc”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości