Sposób zabezpieczenia portfela

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2684
Rejestracja: 19 grudnia 2010
Reputacja: -19
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sposób zabezpieczenia portfela

Postautor: smok » wtorek, 21 grudnia 2010, 22:18

W tym wątku chciałbym zamieścić swój sposób zabezpieczenia portfela. Używam windowsa XP. Jak wiemy plik wallet.dat przetrzymywany jest w katalogu C:\Documents and Settings\nazwa_użytkownika\Dane aplikacji\Bitcoin . Katalog "Dane aplikacji" jest ukryty tak że musimy włączyć pokazywanie ukrytych plików i katalogów aby się do niego dostać. Nasz cenny wallet.dat możemy zabezpieczyć używając programu Truecrypt (program open source) http://www.truecrypt.org/
Ściągamy i instalujemy truecrypta. To mały programik około 3-4 MB. Po uruchomieniu pojawia się okno podobne do tego:
truecrypt_1.JPG
Klikamy "utwórz wolumen" i wybieramy "stwórz zaszyfrowany plik (magazyn)
truecrypt_2.JPG
Wybieramy "Standardowy wolumen Truecrypt" (można wybrać ukryty jak ktoś chce)
truecrypt_3.JPG
W polu lokalizacja wolumenu wybieramy plik na dysku może to być np mp-trójka. Może to być dowolna nazwa z dowolnym rozszerzeniem np. portfelik.mp3
klikamy dalej...
truecrypt_4.JPG
W tym oknie wybieramy algorytm szyfrowania. My wybierzemy potrójne szyfrowanie, aby nasze BitCoin były dobrze (bardzo dobrze zabezpieczone przez matematyke) AES-Twofish-Serpent (bardzo ciężkie szyfrowanie spowalnia twarde dyski lub gdy szyfujemy partycje - my zaś szyfrujemy sobie mały 20 MB plik tak że szybkość odczytu/zapisu nie gra roli, a tylko ilość kombinacji podczas szyfrowania) klikamy dalej
Tu wybieramy wielkość pliku szyfrowanego np. 30MB (powinno wystarczyć na setki/tysiące portfeli)
Klikamy dalej
truecrypt_5.JPG
Formatujemy wolumen ....
truecrypt_6.JPG
To byłoby wszystko

Jeśli chcemy używać naszego pliku montujemy go Truecryptem , klikając "wybierz plik" w oknie głównym programu i wskazując na nasz zaszyrowany plik.
truecrypt_7.JPG
Od chwili zamontowania nasz wolumen jest widoczny jako dodatkowa partycja windowsa. Wszystko co tam skopiujemy zostanie zaszyfrowane.... Po tej operacji należy odmontować partycję. Teraz nasz zaszyfrowany plik możemy przekopiować na kilka płyt CD oraz pendrive-ów. Można też wysłać go na swój serwer FTP bądź skrzynkę e-mailowa.... Nie ma obawy zwykły komputer musiałby pracować baaaardzo długo nad rozszyfrowaniem pliku (pewnie ze kilka mld lat )

Tutaj ---> http://www.security-forums.com/viewtopic.php?t=55802 jest link do wątku forum 'security' jakie są szanse i czas łamania samego algorytmu AES-256 (my szyfrujemy potrójnie metodą kaskadową)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 832
Rejestracja: 13 kwietnia 2011
Reputacja: 21
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sposób zabezpieczenia portfela

Postautor: Frodo » środa, 20 kwietnia 2011, 19:43

A jak sprawić aby korzystał z wallet.dat z Q:\ zamiast c:\Documents and Settings\USER\Dane aplikacji\Bitcoin\ ?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2684
Rejestracja: 19 grudnia 2010
Reputacja: -19
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sposób zabezpieczenia portfela

Postautor: smok » środa, 20 kwietnia 2011, 19:52

Trzeba go stamtąd skopiować. Inaczej jak przeniesiesz tam wallet.dat to program sobie tworzy nowy plik - pusty.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 832
Rejestracja: 13 kwietnia 2011
Reputacja: 21
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sposób zabezpieczenia portfela

Postautor: Frodo » środa, 20 kwietnia 2011, 20:13

Ale chciałbym aby mógł normalnie działać na zaszyfrowanym. Można coś takiego zrobić chyba szyfrując jeden plik w systemie, ale do tego potrzebny jest Windows Professional a mam Home. Gdy tego nie można zrobić mógłbym go normalnie szyfrować np 7zipem i kasować oryginał, a potem odszyfrowywać i włączać klienta, jednak w tym momencie już byłby odszyfrowany. Idealnym rozwiązaniem byłoby szyfrowanie przez samego klienta bitcoin.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 832
Rejestracja: 13 kwietnia 2011
Reputacja: 21
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sposób zabezpieczenia portfela

Postautor: Frodo » środa, 20 kwietnia 2011, 21:11

Ktoś napisał patcha do szyfrowania http://www.bitcoin.org/smf/index.php?topic=4983.0
ale jest niebezpieczny, to nie jest trywialne zadanie.

Weteran
Posty: 1361
Rejestracja: 19 grudnia 2010
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sposób zabezpieczenia portfela

Postautor: Prze_koles » środa, 20 kwietnia 2011, 21:24

A nie możesz całego klienta Bitcoin przekopiować do szyfrowanej partycji i stamtąd go uruchamiać?

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 832
Rejestracja: 13 kwietnia 2011
Reputacja: 21
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sposób zabezpieczenia portfela

Postautor: Frodo » środa, 20 kwietnia 2011, 22:00

W "Dane aplikacji" siedzi kilkaset mega, wszystkie bloki, w przyszłości będzie to wiele gigabajtów. Na razie instalka zawsze wrzuca je do "Dane aplikacji"

Weteran
Posty: 1361
Rejestracja: 19 grudnia 2010
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sposób zabezpieczenia portfela

Postautor: Prze_koles » środa, 20 kwietnia 2011, 23:16

Aaa, faktycznie. Zapomniałem, że to do innego folderu wrzuca...

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 765
Rejestracja: 18 grudnia 2010
Reputacja: 256
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sposób zabezpieczenia portfela

Postautor: Mahkul » środa, 20 kwietnia 2011, 23:27


Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2684
Rejestracja: 19 grudnia 2010
Reputacja: -19
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sposób zabezpieczenia portfela

Postautor: smok » środa, 20 kwietnia 2011, 23:38

Toż to eFBIaj wytoczyło 'najcięższe harmaty' - atak słownikowy buahahhaha !! ;) Na matematykę nie ma rady panowie. I to jest piękne ;)

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 765
Rejestracja: 18 grudnia 2010
Reputacja: 256
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sposób zabezpieczenia portfela

Postautor: Mahkul » czwartek, 21 kwietnia 2011, 10:24

Przy okazji, żeby zmienić ścieżkę do plików aplikacji Bitcoin wystarczy uruchamiać z parametrem:

Kod: Zaznacz cały

-datadir="C:\twojkatalog"

Gaduła
Posty: 426
Rejestracja: 1 maja 2011
Reputacja: 17
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sposób zabezpieczenia portfela

Postautor: severson » poniedziałek, 2 maja 2011, 08:08

Windows XP (więc zapewne też i nowsze) ma opcje montowania dysku w katalogu. Linuksiarze wiedzą co to montowanie, a reszta pewnie sama się domyśli, ale powiedzieć nie zaszkodzi. Po prostu zawartość dysku będzie widziana w katalogu, tak jakby naprawdę się tam znajdowała. Wchodzisz do podkatalogu i już jesteś na innym dysku, "przezroczyste" dla zwykłych programów (chyba że specjalnie się tym interesują). Ustawia się chyba w zarządzaniu dyskami, tam gdzie się zmienia literki. Nie wiem czy opcja Home to ma i w jakich wersjach dla późniejszych występuje.

Oczywiście należy przetestować na mniej wrażliwych danych, np. co Windows zrobi kiedy spróbujemy zamontować nieodkodowaną partycję.
Tutaj widzę, że robisz wirtualny dysk z szyfrowanego pliku, a więc spodziewam się, że w takim przypadku, jeśli przez pomyłkę uruchomisz bitcoina przed zamontowaniem dysku, będziesz miał po prostu alternatywną już niekodowaną, wersję portfela.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 10 maja 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sposób zabezpieczenia portfela

Postautor: enlx@me.com » środa, 11 maja 2011, 21:54

...jednak trochę skomplikowane dla kompletnego nowicjusza
-dało by się w paru punktach to zamknac?
tzn. cos jak instrukcja skladania mebli
system xp...np. 5pkt/ osX...4pkt/ ...linux....?)
Moje pytanie to;
"kupuje na bitomat - co musze zainstalaowac żeby BTC adres dostać, (rozne os-y, jakie porty zmienic) ile czasu czekac, jakies stawki testowe na poczatek itd...?
wpadlem na linka
itphttp://www.bitcoin.org/smf/index.php?topic=5194.0
...wydaje mi sie, co najmniej dla srednio zaawansowanych
bitomat bardzo ok, )
enlx

Weteran
Posty: 1361
Rejestracja: 19 grudnia 2010
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sposób zabezpieczenia portfela

Postautor: Prze_koles » środa, 11 maja 2011, 22:02

Zabezpieczanie portfela:
1. Używasz Truecrypta do zaszyfrowania pliku Wallet.dat (na linuksie znajduje się w /home/USER/.bitcoin)
2. Zaszyfrowany plik kopiujesz gdzie chcesz, żeby w razie czego móc go odzyskać.

Kupowanie BTC:
1. Po doładowaniu konta na bitomat.pl kupujesz na tym serwisie Bitcoiny
2. Ściągasz i uruchamiasz klienta Bitcoin. Kopiujesz automatycznie wygenerowany adres i wklejasz go w bitomacie, żeby wypłacić zakupione BTC.

2 pkt, może być? :D

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 10 maja 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sposób zabezpieczenia portfela

Postautor: enlx@me.com » środa, 11 maja 2011, 23:14

...jeszcze nie do konca..
jestem na osX, i taki watek
pierwsza styczność/ pare godzin / jakies 2 tyg temu
-system client polaczyl sie, wygenerowal prawie 100 tys block, i nagle wrzucil ze strefa czasowa się nie zgadza, (w sumie mial racje bo na UK byłem)
...zmienilem jak nalezy, ale od tej pory nic nie generuje, dzis 1btc z bitomatu przeslalem kolo 17tej na adres ktory podaje i dalej "0.00" reakcji

tez dziwne przy rejestracji; w bitomacie wrzucil mi przedrostek u_ , a na forum @ systemowego ktorego nigdy nie uzywalem

czy truecrypt to podstawa? aktualizowac go po kazdej tranzakcji, jaka sciezka na macu?
enlx

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 765
Rejestracja: 18 grudnia 2010
Reputacja: 256
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sposób zabezpieczenia portfela

Postautor: Mahkul » środa, 11 maja 2011, 23:41

@enlx

Witamy przede wszystkim.

Po pierwsze, używasz błędnie słowa "generować" - bloki początkowe z łańcucha się po prostu ściąga. Generowanie dotyczy samodzielnie utworzonych bloków co jest równoznaczne z wygenerowaniem 50 BTC (przynajmniej póki co).

Twoja transakcja przelania 1 BTC będzie widoczna w Twoim portfelu dopiero po ściągnięciu wszystkich bloków. Strefa czasowa niestety nieźle miesza, powinieneś więc:

1. Wyłączyć aplikację Bitcoin
2. Skopiować portfel w bezpieczne miejsce
3. Usunąć plik blk0001.dat
4. Usunąć plik blkindex.dat
5. Odpalić Bitcoin i poczekać aż ściągną się bloki od nowa

Po ściągnięciu wszystkich bloków powinieneś zobaczyć transakcję.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 10 maja 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sposób zabezpieczenia portfela

Postautor: enlx@me.com » czwartek, 12 maja 2011, 18:37

Witam Szanowne Grono.

Na marginesie to czuję że wątek chyba bardziej zaczyna pasować do "forum dla zielonych"
(może da się go jakoś "cut and paste").

Słownictwo i zrozumienie przyjdzie z czasem dzięki takim uwagom, więc szacunek i podziękowania za cierpliwość.

Szukałem tych plików na całym dysku i jedyne co znalazł z "blk" plik plain text "main.h" (blk w środku też nie ma, więc nie wiem czemu go akurat wyświetlił)

// Copyright (c) 2009-2010 Satoshi Nakamoto
// Distributed under the MIT/X11 software license, see the accompanying
// file license.txt or http://www.opensource.org/licenses/mit-license.php.

class COutPoint;
class CInPoint;
class CDiskTxPos;
class CCoinBase;
class CTxIn;
class CTxOut;
class CTransaction;
class CBlock;
class CBlockIndex;
class CWalletTx;
class CKeyItem;

static const unsigned int MAX_BLOCK_SIZE = 1000000;
static const unsigned int MAX_BLOCK_SIZE_GEN = MAX_BLOCK_SIZE/2;
static const int MAX_BLOCK_SIGOPS = MAX_BLOCK_SIZE/50;
static const int64 COIN = 100000000;
static const int64 CENT = 1000000;
static const int64 MAX_MONEY = 21000000 * COIN;
inline bool MoneyRange(int64 nValue) { return (nValue >= 0 && nValue <= MAX_MONEY); }
static const int COINBASE_MATURITY = 100;



pliku wallet -też nigdzie nie znajduje.
Instalkę zrobiłem na wariata, kliknołem i rozładował mi się w downloads.
Maca trochę narazie traktują po macoszemu bo readme.txt dotyczy windowsa. Jedyne co znalazłem na maca to build-osx.txt ale to chyba '"trochę" więcej niż instrukcja zwykłej instalki.

Trochę czasu pewnie mi zejdzie; poszperam na obcych forach i może uda się zrobić na naszym jakąś prostą instrukcję też na maca, screenshoty, punkt po punkcie, od instalki, konta na bitomacie, przelewach i kończąc na szyfrowaniu.

W sumie to szkoda tylko tego 0.95BTC co go na adres z tej feralnej instalki wysłałem -pewnie już krąży nad "czarną dziurą"
Jeśli jest pomysł jak go zawrócić to 50/50 do podziału:)
enlx

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 765
Rejestracja: 18 grudnia 2010
Reputacja: 256
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sposób zabezpieczenia portfela

Postautor: Mahkul » czwartek, 12 maja 2011, 18:42

Nie znam się na Mac OS niestety, ale jeśli stoisz nieźle z angielskim to:

http://heliacal.net/~solar/bitcoin/mac- ... ctions.pdf

Luknij też na ten wątek: http://www.bitcoin.org/smf/index.php?topic=124.0

Żeby odzyskać monety po prostu zlokalizuj portfel (wallet.dat) - gdzies musi być. :)

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 10 maja 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sposób zabezpieczenia portfela

Postautor: enlx@me.com » czwartek, 12 maja 2011, 19:01

...już znalazłem, pliki faktycznie były, nie wiem czemu spotlight ich nie znalazł

Your wallet and debug.log and such are stored in ~/Library/Application Support/Bitcoin so back this up regularly.
pod
http://www.bitcoin.org/smf/index.php?topic=124.0;wap2
...wykasowałem i widzę że szuka połączenia, może coś z tego będzie
enlx

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 10 maja 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sposób zabezpieczenia portfela

Postautor: enlx@me.com » czwartek, 12 maja 2011, 19:26

linki wszystkie od "laszlo"
pdf to ten txt co w zipie przyszedł ale chyba dla bardziej zaawansowanych.
Prawdziwy mining to chyba jednak tylko na pc. Myślę bardziej o takiej instrukcji jak IKEA/FOREX

Czyli zakładając że mi ten BTC spłynie, przetestuję i odeślę 0.5, a to co zostanie; czy działa to tak że mogę przenieść jako wallet.dat w inne bezpieczne/zaszyfrowane miejsce, wszystko wykasować i zrobić nową instalkę. Jak potem powtórnie tą resztę reaktywować?
enlx

Wróć do „Bezpieczeństwo”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości