Nowa giełda?

Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 1 grudnia 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Nowa giełda?

Postautor: coinexchange » niedziela, 1 grudnia 2013, 13:48

Cześć, witam wszystkich.

Ostatnimi czasy wielki szum wokół bitcoin i pochodnych. Sam chciałem kupić trochę litecoin niestety nie udało się to ze względu na brak działającej polskiej giełdy a jak wiemy kurs zmienia się tak dynamicznie, że kilka dni oczekiwania na przelew zmienia wszystko diametralnie.
Tak więc postanowiłem stworzyć nową polską giełdę docelowo o zasięgu międzynarodowym. Mam trochę doświadczenia w giełdach i instrumentach finansowych od strony dostawcy usługi.
Zwracam się do Was z zapytaniem co Waszym zdaniem jest najważniejsze dla takiej giełdy i jakie niezbędne funkcje powinna ona posiadać.
Poniżej kilka moich pomysłów/uwag/itp:
- Bezpieczeństwo, nie chcemy żeby ktoś skradł naszą walutę co niestety dzieje się coraz częściej
- Możliwość szybkiej wpłaty/wypłaty środków, tutaj pokusiłbym się o serwis w stylu dotpay czy inne. Pytanie czy nie będą mieli obiekcji do współpracy z takim biznesem. Jeśli by się udało to super, prowizja na poziomie 2% za natychmiastowy dostęp do środków. Konto w Polskim banku, środki dostępne tego samego lub następnego dnia.
- Obsługa wielu produktów, na początku tylko BTC, LTC, PLN w przyszłości USD/EUR
- Prowizja na poziomie 0,25% wartości zlecenia
- Zlecenia automatyczne, stop loss/take profit (opcjonalnie), planowanie zleceń w zależności od kursu, daty, FOK (wszystko albo nic), itp

Celem tego projektu jest dostarczenie stabilnej i zaufanej platformy, na której ludzie będą mogli się spokojnie wymieniać walutami.

Wszystkie sugestie, przestrogi, pomysły i uwagi proszę wpisujcie tutaj.
Jeśli ktoś uważa, że nowa giełda jest niepotrzebna i dobrze jest jak jest niech pisze :-)

Pozdro,
Oskar

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 369
Rejestracja: 17 października 2013
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Nowa giełda?

Postautor: asco » niedziela, 1 grudnia 2013, 14:03

Karta platnicza powiazana z gielda.
Placisz w sklepie xx xx zl - karta placi w PLN a z Twojego konta automatycznie btc sa sprzedawane w kwocie rownej zakupowi w PLN po aktualnym kursie.
Nie wiem jak wyglada to w praktyce i czy jest mozliwe do wykonania - ale opcja swietna.
Obrazek

Dyskutant
Posty: 174
Rejestracja: 28 listopada 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Nowa giełda?

Postautor: vanpytel » niedziela, 1 grudnia 2013, 14:12

Nie polecam dotpay (dłuuugie wypłaty), korzystaj np z: przelewy24

Wygadany
Posty: 549
Rejestracja: 11 listopada 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Nowa giełda?

Postautor: wookie85 » niedziela, 1 grudnia 2013, 14:33

asco pisze:Karta platnicza powiazana z gielda.
Placisz w sklepie xx xx zl - karta placi w PLN a z Twojego konta automatycznie btc sa sprzedawane w kwocie rownej zakupowi w PLN po aktualnym kursie.
Nie wiem jak wyglada to w praktyce i czy jest mozliwe do wykonania - ale opcja swietna.
przy obostrzeniach związanych z kartami i m.in. chargeback nie mówiąc już o tym, że mieszanie kart/fiatów/krypto razem to jest.... bez sensu

Wygadany
Posty: 549
Rejestracja: 11 listopada 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Nowa giełda?

Postautor: wookie85 » niedziela, 1 grudnia 2013, 14:35


Weteran
Posty: 1488
Rejestracja: 15 czerwca 2011
Reputacja: 1215
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Nowa giełda?

Postautor: qertoip » niedziela, 1 grudnia 2013, 14:49

Potrzebne są minimum trzy polskie giełdy, żeby była jako-taka stabilność i konkurencja. Im więcej tym lepiej oczywiście.

Zagrożenia podatkowe i techniczne zapewne już znasz. Statystyki "przeżywalności" giełd pewnie też.

Powodzenia!
We only have one shot at making digital scarcity experiment work. If Bitcoin fails within a timeframe relevant for a human, then digital scarcity claim gets falsified. Like it or not, Bitcoin must succeed for your coin to succeed.

Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 1 grudnia 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Nowa giełda?

Postautor: coinexchange » niedziela, 1 grudnia 2013, 15:17

Dzięki wielkie za linka, przeczytałem i przeanalizowałem :D
Co do karty płatniczej, faktycznie opcja super ale orzech trudny do zgryzienia.
Na pewno na początku nie będzie takiej opcji, wraz ze wzrostem bardzo chętnie. Najłatwiej było by korzystać z kart pre-paid ale ciężko by było zapanować nad limitem.
No nic, opcja na pewno warta świeczki w przyszłości ;-)

Zagrożeń technicznych nie widzę (serio), co do podatkowych to też dobre pytanie.
Jeśli by pobierać prowizję od kryptowaluty a nie feudalnego pieniądza to podatków brak.
Z kolei jeśli by pobierać prowizję w zwykłej walucie no to dochodowy od prowizji/usługi.

Co do przeżywalności to jeśli nie liczyć ataków zależy tylko i wyłącznie od klientów (zakładając, że giełda poświadczy wymagane usługi).
Swoją drogą nie do końca rozumiem jak można oddać portfel napastnikowi, przecież wystarczy aby był od niedostępny z zewnątrz... Co oni go trzymali na serwerze www? Nie znam technicznej strony tych ataków, jednak brzmią one bardzo dziwnie. Szczególnie bidextreme, który stracił wszystkie btc/ltc.

Gaduła
Posty: 394
Rejestracja: 12 kwietnia 2013
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Nowa giełda?

Postautor: kolkin » niedziela, 1 grudnia 2013, 15:27

Jakieś szczegóły odnośnie struktury platformy ? Czy to tylko pytania marzyciela?

Nie wiesz jak padło extreme? To porzuć swoje marzenia bo powielisz ich błędy,

Nie widzisz przeszkód technicznych?

Jak oddać portfel napastnikowi... Poprosili o włam...

Odpowiedz proszę na jedno pytanie. Jesteś przedstawicielem tylko na forum czy masz swój udział w praktycznym tworzeniu platformy?
Jaki moderator takie forum...

Wygadany
Posty: 549
Rejestracja: 11 listopada 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Nowa giełda?

Postautor: wookie85 » niedziela, 1 grudnia 2013, 15:40

coinexchange pisze:Dzięki wielkie za linka, przeczytałem i przeanalizowałem :D
Co do karty płatniczej, faktycznie opcja super ale orzech trudny do zgryzienia.
Na pewno na początku nie będzie takiej opcji, wraz ze wzrostem bardzo chętnie. Najłatwiej było by korzystać z kart pre-paid ale ciężko by było zapanować nad limitem.
No nic, opcja na pewno warta świeczki w przyszłości ;-)

Zagrożeń technicznych nie widzę (serio), co do podatkowych to też dobre pytanie.
Jeśli by pobierać prowizję od kryptowaluty a nie feudalnego pieniądza to podatków brak.
Z kolei jeśli by pobierać prowizję w zwykłej walucie no to dochodowy od prowizji/usługi.

Co do przeżywalności to jeśli nie liczyć ataków zależy tylko i wyłącznie od klientów (zakładając, że giełda poświadczy wymagane usługi).
Swoją drogą nie do końca rozumiem jak można oddać portfel napastnikowi, przecież wystarczy aby był od niedostępny z zewnątrz... Co oni go trzymali na serwerze www? Nie znam technicznej strony tych ataków, jednak brzmią one bardzo dziwnie. Szczególnie bidextreme, który stracił wszystkie btc/ltc.

chyba jednak porywasz się z motyką na słońce...

podatki będą, chyba, że masz zamiar prowizję trzymać tylko w krypto i jej nie sprzedawać, tylko ciekawe jak wtedy się utrzymasz i opłacisz wszystko...

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 236
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 54
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Nowa giełda?

Postautor: fraktal » niedziela, 1 grudnia 2013, 16:11

Moim zdaniem najważniejsze (i najtrudniejsze) to stabilność. Niedopuszczalne jest żeby w momencie szczytów zainteresowania nie było dostępu do środków na giełdzie. Po co w ogóle chcieć handlować skoro w kluczowych momentach nas odcina.

Kolejną rzeczą podnoszącą zaufanie byłaby możliwość natychmiastowych przelewów tam i z powrotem. Obrać jeden bank (pewnie tak jak wszyscy mBank) i dać możliwość przelewów natychmiastowych. Nic tak nie spędza snu z powiek jak świadomość że środki mogą zniknąć. To jest też jeden z najczęstszych powodów dlaczego ludzie nie chcą "wejść" za więcej pieniędzy a więcej pieniędzy to większy utarg dla giełdy. Oczywiście żeby zapobiec spamowaniu przelewami można by wprowadzić opłatę typu 1-2 zł od depozytu jak i wypłaty w PLN.

Ułatwiacze życia jak stoploss/trailing stop itp i oczywiście dwa głupie przyciski "kup za wszystko" i "sprzedaj wszystko" tylko by zachęcały do przyjścia na nową giełdę.

Mile widzianą opcją było by móc handlować w USD by łatwiej było się odnosić do innych giełd a nie jak teraz Bitcurex żyje własnym złotówkowym życiem.

Giełda LTC/PLN i LTC/BTC to jest minimum nowości jakie muszą zostać wprowadzone bo po Bidextreme znów pustka i brak alternatyw.

Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 1 grudnia 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Nowa giełda?

Postautor: coinexchange » niedziela, 1 grudnia 2013, 16:31

kolkin pisze:Jakieś szczegóły odnośnie struktury platformy ? Czy to tylko pytania marzyciela?

Nie wiesz jak padło extreme? To porzuć swoje marzenia bo powielisz ich błędy,

Nie widzisz przeszkód technicznych?

Jak oddać portfel napastnikowi... Poprosili o włam...

Odpowiedz proszę na jedno pytanie. Jesteś przedstawicielem tylko na forum czy masz swój udział w praktycznym tworzeniu platformy?
Kolkin, biorę udział w tworzeniu platformy.
Mogę przybliżyć strukturę platformy, jasne. Weź proszę pod uwagę, że jest to faza projektu.
Sama giełda była by niezależna, to znaczy, że działa bez względu na to czy działa internet, strona www, banki czy inne, prąd no to wiadomo ;-)
W razie czego można ją spokojnie zatrzymać, przyjmować zlecenia telefonicznie czy osobiście.
Taki model pozwala spokojnie podpiąć klienta (np. stronę www) z dowolnego punktu na ziemi w dowolnym czasie. W razie ataku DDoS, dostaje klient (strona) a nie giełda. To co prawda komplikuje handel ale nie uniemożliwia np. wypłaty środków i innych czynności.
System księgowy całkowicie wewnętrzny, komunikacja tylko z bankiem.
Jeśli chodzi o portfel to zdywersyfikowany, odcięty od świata. Część online niedostępna dla użytkowników, realizuje tylko wpłaty i wypłaty, część offline no to wiadomo.
Baza danych odcięta, dostępna tylko z poziomu interfejsu.

W ten sposób samego portfela nie da się ukraść, a przy autoryzacji każdej operacji hasłem nawet w przypadku włamania na serwer klienta (www) nie jest możliwe zlecenie wypłaty/złożenie oferty a w przypadku przejęcia hasła klienta ofiarą pada jeden klient a nie cała giełda.

Nie ma tu żadnych tajemnic (one przychodzą w szczegółach) taki model (podobny, ten jest sporo uproszczony ;-) jest z powodzeniem stosowany w największych bankach i giełdach.

Nie znam szczegółów ataku na extreme ale podejrzewam, że trzymali wszystko w jednym miejscu i skończyło się tak jak się skończyło...

Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 1 grudnia 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Nowa giełda?

Postautor: coinexchange » niedziela, 1 grudnia 2013, 16:39

Fraktal - dzięki wielkie! USD wraz ze startem zatem.

Wookie - Jasne, że będą podatki, nie mówiłem, że nie będzie, kwestia rozliczania usługi. Takimi rzeczami się nie przejmuję, wystarczy, że będę je płacił :D Myślę, że dobry doradca podatkowy sporo tutaj pomoże. Znajoma ma kantor, profil podobny, może coś doradzi.

Dyskutant
Posty: 173
Rejestracja: 4 marca 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Nowa giełda?

Postautor: alojzikftp » niedziela, 1 grudnia 2013, 16:54

coinexchange pisze: Swoją drogą nie do końca rozumiem jak można oddać portfel napastnikowi, przecież wystarczy aby był od niedostępny z zewnątrz... Co oni go trzymali na serwerze www? Nie znam technicznej strony tych ataków, jednak brzmią one bardzo dziwnie. Szczególnie bidextreme, który stracił wszystkie btc/ltc.
Zrozumiesz kiedy sam "oddasz" :)
Portfel niedostępny z zewnątrz nie wystarczy. Atakujący uzyska dostęp do serwera i "już" po localhoście może wziąść kasę.
Nie ma się też co dziwić że trzymali na serwerze, no bo niby gdzie mieli trzymać?
A strata wszystkiego jest dla Ciebie dziwna? Gdybyś kradł, to ukradłbyś 2 BTC czy wszystko co było w portfelu?

Pozdr

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Nowa giełda?

Postautor: maky » niedziela, 1 grudnia 2013, 17:15

fraktal pisze:Mile widzianą opcją było by móc handlować w USD by łatwiej było się odnosić do innych giełd a nie jak teraz Bitcurex żyje własnym złotówkowym życiem.
Myślę, że handel w USD byłby znikomy, a waluty możesz sobie na bieżąco przeliczać na mojej stronce.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Gaduła
Posty: 394
Rejestracja: 12 kwietnia 2013
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Nowa giełda?

Postautor: kolkin » niedziela, 1 grudnia 2013, 17:39

Dla mnie to abstrakcja, może muszę to na spokojnie przemyśleć...

Może się mi wydaje ale jakoś tego nie widzę powiązanego z klientem btc..
Nie da (?) się tego zrobić offline wszystkiego żeby to z automatu działało.. Jak już beda jakies alfa testy to dajcie znać.

Od siebie doda, że chciałbym spółkę z dobrym kapitałem, doświadczeniem popartym konkretnym zrealizowanymi projektami i znająca btc od podstaw.

Co do reszty to nie mam wymagań.. Btc i ltc na start.


Mam nadzieje, ze nie powstanie kolejny gniot jak autov**uta.
Jaki moderator takie forum...

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 236
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 54
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Nowa giełda?

Postautor: fraktal » niedziela, 1 grudnia 2013, 18:41

maky pisze:Myślę, że handel w USD byłby znikomy, a waluty możesz sobie na bieżąco przeliczać na mojej stronce.
Może i racja nie upieram się, ale może czas to zmienić?
Zauważ że wszystkie liczące się giełdy, oprócz BTCChina ale Chiny to jest inna planeta, handlują w dolarze. Nawet mający siedzibę w Europie Bitstamp. Podoba mi się to że potrafilli się dogadać z bankiem i przewalutowanie €/$ jest naprawdę atrakcyjne na tej giełdzie. W ogóle Bitstamp to moim zdaniem giełda na której nowa powinna się wzorować pod wieloma względami.
Polska waluta jest za mało znacząca by handel w niej na większą skalę miał sens.

Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 1 grudnia 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Nowa giełda?

Postautor: coinexchange » niedziela, 1 grudnia 2013, 19:50

Widzę, że wahania zaczęły się spore, kurs leci na wszystkich giełdach w różnym tempie i można sporo zarobić.
Nie chcę nikomu nic wytykać ale bitcurex nie działa. To chyba najlepszy sygnał na to, iż nowa giełda jest potrzebna, natychmiast.

Wygadany
Posty: 549
Rejestracja: 11 listopada 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Nowa giełda?

Postautor: wookie85 » niedziela, 1 grudnia 2013, 19:58

coinexchange pisze:Widzę, że wahania zaczęły się spore, kurs leci na wszystkich giełdach w różnym tempie i można sporo zarobić.
Nie chcę nikomu nic wytykać ale bitcurex nie działa. To chyba najlepszy sygnał na to, iż nowa giełda jest potrzebna, natychmiast.
akurat pośpiech jest najmniej wskazany

Rozmowny
Awatar użytkownika
Posty: 112
Rejestracja: 10 listopada 2013
Reputacja: 10
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Nowa giełda?

Postautor: marcobit » niedziela, 1 grudnia 2013, 20:17

* Myślę że klient powinien wybrać sobie w jakim banku powinno być jego konto do wpłat, a do wyboru powinno być kilka banków. Tym samym można by przelać kasę nawet w weekend i kasa była by na koncie natychmiast.
* Może dobrym pomysłem było by również za jednym razem podpięcie giełdy walut, żeby omijać łukiem konieczność tworzenie kont walutowych w bankach.
* Klient na androida
* Weryfikacja dwuetapowa

Dyskutant
Posty: 225
Rejestracja: 13 kwietnia 2013
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Nowa giełda?

Postautor: Molisz » niedziela, 1 grudnia 2013, 20:34

Na spotkaniu w Bydgoszczy, byli przedstawiciele nowych giełd...
Już podobno w bardzo zaawansowany etapach.

Wróć do „Giełdy, kantory, bitomaty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości