BTC/PLN jak zapisujecie dane

Weteran
Posty: 3966
Rejestracja: 15 lutego 2014
Reputacja: 428
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: BTC/PLN jak zapisujecie dane

Postautor: Chancellor » czwartek, 28 maja 2015, 19:04

1911pablo pisze:Oczywiście masz rację, nie mniej jednak sprawdź co się stanie jak weźmiesz pod uwagę powyższy link.
Niewiele się stanie, skoro minimalne postąpienie ceny na giełdach BTC jest najczęściej na czwartym albo piątym miejscu po przecinku. A ja w swoim przykładzie wziąłem zaledwie dwie cyfry znaczące części ułamkowej. Do tego musiałbyś chyba wziąć jeszcze skokowe ograniczenie na sumę sprzedawanych czy kupowanych BTC. Wszystkie giełdy jakie znam, pozwalają wystawiać oferty z dokładnością do 1 satoshi, jest jedynie próg minimalnego wolumenu oferty (ale to nic nie upraszcza, bo mogą być resztkowe oferty po częściowej realizacji).

Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 23 maja 2015
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

BTC/PLN jak zapisujecie dane

Postautor: 1911pablo » czwartek, 28 maja 2015, 19:22

W porzadku, pod warunkiem ze interesuje cie zarobek/sprzedaz w kwocie 0.00000001 BTC.

Nie wiem czy byles/widziales/pracowales przy gieldzie takiej jak SWsx czy LSE czy jakiejkolwiek innej realnie obowiazujacej gieldzie.

Po to jest wlasnie tick zeby nikt nie robil tradeow po 6tej liczbie po przecinku. Ograniczenie przez tick na instrumencie pozwala rozsadnie skladac zlecenia.

To ze w BTC brandzluje sie w 0.0000007 wartosciach to kompletny masochizm. Ale glownie wynika on stad, ze programisci tych phpowych platform nie widzieli na oczy prawdziwych systemow.

Na forexie tez masz tick, bo jaki sens robic trejdy w 0.0000001 dolarze?



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Weteran
Posty: 3966
Rejestracja: 15 lutego 2014
Reputacja: 428
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: BTC/PLN jak zapisujecie dane

Postautor: Chancellor » czwartek, 28 maja 2015, 19:32

1911pablo pisze:Nie wiem czy byles/widziales/pracowales przy gieldzie takiej jak SX czy LSE czy jakiejkolwiek innej realnie obowiazujacej gieldzie.
Nie, nie mam takich doświadczeń. Jestem tylko użytkownikiem kilku giełd BTC, a cały problem mogę rozpatrywać wyłącznie od strony matematyki i języków programowania. Niemniej nawet gdyby przyjąć ostre ograniczenia w rodzaju: kurs tylko w całych PLN, oferty tylko jako wielokrotności 0,01 BTC, to i tak mogą się pojawić problemy, chociażby przy obliczaniu prowizji, no chyba żebyś ją też usztywnił na powiedzmy 0.1%, oraz przy handlu z dźwignią i np. swapach. Poza tym co byś zrobił, gdyby kurs BTC spadł powiedzmy do 10 PLN (niektórzy na tym forum są o tym przekonani), handel na Twojej giełdzie by zamarł...

Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 23 maja 2015
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: BTC/PLN jak zapisujecie dane

Postautor: 1911pablo » czwartek, 28 maja 2015, 19:56

@Chancellor,

pozwól że odpisze na szybko bo jestem w trasie.

Zacznijmy może od tego, że zanim zaczniesz wdrażać commisions i wszystkie inne prowizje ( o których tu najwięcej, bo kase trzeba złoić) to na wejściu lepiej jednak zorientować się na czym poza 'zarabianiem przez właściciela' polega giełda wymiany czegokolwiek.
Jak zapewne już wiesz, tick nie tylko ogranicza mało profitowe wartości ale i kalibruje nieco szanse trejderów. Napewno zdajesz sobie sprawę z tego jak działa prosty LOB ( limit order book ) time priority, sortowanie. Przy "Bitcoinowej giełdzie" położe order o 0.00000001 większy (co mnie nic nie kosztuje) i już będe przed tobą - i w drugą strone analogicznie.

Teraz dodaj do tego HFT/ALGOTRADING - czego nie daje żadna polska giełda, bo my polaki musimy zgolić wszystko w prowizjach a w zamian udostępnimy mizerne API, które nie dość że nie jest 'live' to jeszcze w formacie którego żadna giełda nie uznaje (JSON?) - nawet tutaj widać, że żadna polska giełda nie ma nic wspólnego z prawdziwym systemem.

Co do spadku wartości BTC do 10/20zł - zaczynasz popadać w histeryczne ekstrema ale po pierwsze, twoje prowizje przy takiej kwocie będą tak wysokie (dopóki ich nie zmienicie), że trejding będzie kompletnie nieopłacalny, po drugie to w ramach podpowiedzi, w takich sytuacjach giełdy się freezuje (to tak highlevelowo) "circuit breaker" - albo inaczej, nie dopuszcza do tego...

Reasumując, bardzo przyjemnie się pisze - odbiegamy nieco od tematu, na pewno jako programista dobrze wiesz że handel z precyzją 0.00000001 to kompletny loss of time.

Weteran
Posty: 3966
Rejestracja: 15 lutego 2014
Reputacja: 428
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: BTC/PLN jak zapisujecie dane

Postautor: Chancellor » czwartek, 28 maja 2015, 20:24

1911pablo pisze:zanim zaczniesz wdrażać [...] twoje prowizje [...] na pewno jako programista dobrze wiesz że handel z precyzją 0.00000001 to kompletny loss of time.
Nie jestem [współ]właścicielem giełdy BTC, nie pisałem też oprogramowania giełdowego. Kiedyś nieśmiało w pewnym offtopie zasugerowałem, że użycie liczb o bardzo dużej ilości miejsc po przecinku w silniku giełdy nie jest niezbędne, ale zostałem zakrzyczany, że się nie znam i „zrób nam wszystkim przysługę i nie bierz się za projektowanie informatycznych systemów finansowych”. Więc zrobiłem nam wszystkim przysługę i tworzę aktualnie informatyczny system do przetwarzania danych pomiarowych, które to dane – o zgrozo – trzymam w 32-bitowych floatach. Od programowania giełd trzymam się z daleka ;-).

Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 23 maja 2015
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: BTC/PLN jak zapisujecie dane

Postautor: 1911pablo » czwartek, 28 maja 2015, 20:28

Spoko ;) milo bylo pogadac :)
Ja chetnie uruchomie swoja, ktora z zalozenia ma byc za darmo.

A co do floata - wazne ze ci dziala :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 70
Rejestracja: 13 maja 2015
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: BTC/PLN jak zapisujecie dane

Postautor: ostryolowek » czwartek, 28 maja 2015, 20:34

1911pablo pisze:Spoko ;) milo bylo pogadac :)
Ja chetnie uruchomie swoja, ktora z zalozenia ma byc za darmo.
Czy możesz wyjaśnić, dlaczego Twoja giełda będzie za darmo i kto będzie płacił za jej działanie ? Jesteś filantropem ?

Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 23 maja 2015
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

BTC/PLN jak zapisujecie dane

Postautor: 1911pablo » czwartek, 28 maja 2015, 20:35

Jestem filantropem
:)

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Wróć do „Programowanie i wdrożenia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości