Strona 1 z 1

[WAŻNE] 10 przykazań użytkownika giełd kryptowalutych - Przeczytaj!

: sobota, 27 lipca 2019, 18:45
autor: Bitmar
Jeśli korzystasz lub zamierzasz korzystać z giełd koniecznie poznaj 10 przykazań użytkownika giełd kryptowalutowych:

1. Pamiętaj, żadna giełda kryptowalut nie jest bezpieczna niezależnie od tego jakie ma zabezpieczenia i jaką politykę wewnętrzną stosuje. Jeżeli giełdy nie zabije włam to prędzej czy później dojdzie do exit scamu lub defraudacji, błędnych i katastrofalnych w skutkach decyzji, dysponowania środkami klientów w celu zapewnienia płynności, wymuszeń ze strony światka przestępczego czy służb.

2. Zawsze wyjdź z założenia, że giełda której używasz lub chcesz używać prędzej czy później padnie. Zawsze zadaj sobie pytanie nie czy a kiedy to będzie.

3. Jeśli nie musisz, nigdy nie przechowuj środków na giełdzie. Jeśli ciężko rozstać Ci się ze spekulacją pomyśl nad grą długoterminową i wycofuj środki z giełd po wykonaniu operacji. Jeśli jesteś daytraderem i nie zamierzasz z tego zrezygnować musisz wkalkulować ryzyko utraty środków do swojej gry. Nigdy więc nie trzymaj na giełdzie środków których nie możesz pozwolić sobie stracić. Zawsze możesz też korzystać z kilku giełd jednocześnie minimalizując ryzyko utraty wszystkich środków.

4. Jeśli na twojej giełdzie dojdzie do: wymuszenia resetu haseł, tymczasowego zawieszenia wypłat, ponownej weryfikacji użytkowników (szczególnie niezapowiedzianej i nieuzasadnionej), błędów polegających na podwójnych wypłatach lub podwójnym księgowaniu środków, oraz wszystkich innych mających wpływ na bilans środków giełdy, niech zapali Ci się czerwona lampka. Najlepiej natychmiast wycofaj środki z giełdy i obserwuj co będzie dalej.

5. Weryfikacja danej giełdy pod kątem przejrzystości i wiarygodności często może okazać się złudna. Giełdy zarejestrowane w Polsce czy w unii Europejskiej prowadzone przez osoby jawne, znane i wiarygodne wcale nie zapewniają bezpieczeństwa. Jako ciekawostka, upadła giełda BTC-e.com która oddała wszystkie środki klientów jakie była w posiadaniu była jedną z najmniej przejrzystych giełd w świecie kryptowalut z prawdopodobnymi powiązaniami z rosyjską mafią i prowadzona przez anonimowych Rosjan. Polskie giełdy, zarejestrowane legalnie w Polsce takie jak BitMarket.eu, Bidextreme (przepadły środki w kryptowalutach), Bitcurex nie oddały środków klientów. Wybór giełdy w dużej mierze jest więc loterią. Pamiętaj też, że właściciel giełdy do której masz zaufanie może się zmienić w każdej chwili bez podania tej informacji do wiadomości publicznej.

6. Koniecznie włącz 2FA na giełdzie!!! Jeśli nie masz 2FA, tylko kwestią czasu jest, aż haker ogołoci twoje konto. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, pomożemy Ci tu na forum.

7. Pamiętaj, żeby nie używać tych samych haseł w różnych miejscach, zawsze jest ryzyko, że w końcu gdzieś baza wycieknie. To jest skrajna głupota! Giełdy nawet jeśli są dobrze zabezpieczone, to jeśli używacie tych samych haseł w innych miejscach, to odpowiadać mogą za nie kompletni amatorzy. Tym samym sposobem korzystając z jednego hasła powierzacie (niebezpośrednio) bezpieczeństwo swoich środków osobom trzecim, często nie mającym pojęcie o kwestiach bezpieczeństwa!

8. Jeśli twoja poczta której użyłeś do rejestracji posiada opcję zabezpieczenia 2FA, skorzystaj z niej!

9. Jeżeli giełda której używasz padła to: pogódź się z faktem, że szanse na odzyskanie wszystkich środków są minimalne. Nie wysyłaj danych osobowych przypadkowym grupom i osobom które zrzeszają się w celu podjęcia działań przeciwko upadłej giełdzie. Unikaj prawników i kancelarii które nagle pojawiają się w sieci i chcą zająć się sprawą. Nie pakuj się w pozwy zbiorowe, pewnie i tak straciłeś już dużo środków więc nie powiększaj strat.

10. Giełda to nie portfel i nie służy przechowywaniu środków. Środki które zdeponujesz na giełdzie nie należą już do Ciebie (oddajesz je giełdzie jako depozyt z którym mogą robić co chcą) i tracisz nad nimi pełną kontrolę. Jak masz szczęście to giełda odda Ci te środki, ale miej świadomość, że tak być nie musi.

Reklamy obecne czy przyszłe giełd na forum nie są rekomendacją!

Re: [WAŻNE] 10 przykazań użytkownika giełd kryptowalutych - Przeczytaj!

: sobota, 27 lipca 2019, 18:51
autor: rav3n_pl
Detal dotyczący 2FA: jeżeli jest opcja "na maila" - jest to najgorsza i najmniej bezpieczna.

[WAŻNE] 10 przykazań użytkownika giełd kryptowalutych - Przeczytaj!

: sobota, 27 lipca 2019, 18:59
autor: wamak
Potrzebuję używać giełdy ze względu na niemal codzienne transakcje. Przerzucanie środków do-z giełdy nie uchroni środków przed ewentualną stratą w razie pecha, że akurat giełda danego dnia padnie. Zamiast tego używam jednocześnie trzy giełdy i fiaty są rozłożone na tych giełdach w miarę po równo. W przypadku likwidacji jednej z giełd tracę 33% fiat i część krypto.

[WAŻNE] 10 przykazań użytkownika giełd kryptowalutych - Przeczytaj!

: sobota, 27 lipca 2019, 20:15
autor: devega
@wamak jak grasz dużymi środkami, to gdy ewakuujesz środki na 12 godz / dzień --> ryzyko spada o 50%. Oczywiście dodatkowo rozdzielenia środów między giełdami jest dobrym pomysłem.

[WAŻNE] 10 przykazań użytkownika giełd kryptowalutych - Przeczytaj!

: sobota, 27 lipca 2019, 21:44
autor: Bit-els
Rt na tt

[WAŻNE] 10 przykazań użytkownika giełd kryptowalutych - Przeczytaj!

: sobota, 27 lipca 2019, 22:00
autor: jpr
Mysle, ze w punkcie 7 można dodac krótką poradę dla użytkowników. Żeby np uzywac managera hasel typu keepass. Ludziom jest ciezko organizować się z hasłami jesli nie znają tego typu programów.

[WAŻNE] 10 przykazań użytkownika giełd kryptowalutych - Przeczytaj!

: sobota, 27 lipca 2019, 23:06
autor: hassejo
Generalnie można by skrócić te 10 kroków do trzech :
- Nie przechowuj środków na giełdzie
- Włącza 2FA
- Nie używaj wszędzie tych samych haseł..

Jednak dokładne rozpisanie, TRZYMAM KCIUKI ABY TAK BYŁO, być może uchroni choć jedną duszyczkę przed faktyczną utratą środków :roll:

[WAŻNE] 10 przykazań użytkownika giełd kryptowalutych - Przeczytaj!

: niedziela, 28 lipca 2019, 05:51
autor: devega
@Bitmar małe sprostowanie do pkt. 5 - o ile dobrze pamiętam, Bitomat (poprzez MtGoxa) oddał środki klientom, również krypto. Po awarii serwera i stracie krypto, Bartek sprzedał giełdę MtGoxowi (za 17k BTC - czyli ilość straconych Bitcoinów), który przejął konta użytkowników wraz z saldami i na mocy umowy Bitomat-Mtgox, Mtgox oddał środki.

[WAŻNE] 10 przykazań użytkownika giełd kryptowalutych - Przeczytaj!

: niedziela, 28 lipca 2019, 18:37
autor: wamak
@devega
Zgadza się. Ja nie gram aż tak dużymi środkami. @Wymazywanie gra dużymi środkami i do fiatów używa USDT i to przelewa. Zwykłe przelewy na konto bankowe jednak uniemożliwiają codzienną grę, za dużo czasu.

[WAŻNE] 10 przykazań użytkownika giełd kryptowalutych - Przeczytaj!

: niedziela, 28 lipca 2019, 19:48
autor: Yogi77
@wamak Kraken + rachunek w Fidor Banku daje możliwość natychmiastowych wpłat i wypłat

[WAŻNE] 10 przykazań użytkownika giełd kryptowalutych - Przeczytaj!

: sobota, 28 września 2019, 00:41
autor: ShadowOfHarbringer
Wow, @Bitmar bardzo dobre rady.

Wcześniej ich nie zauważyłem bo zwykle nie czytam w ogóle tematów przyklejonych. Teraz jakoś mnie na to wzięło aby spojrzeć.

Oczywiście te rady są tym samym co powtarzałem chyba od 3, 4 albo 5 lat: nie trzymać żadnych środków na giełdzie, żadna giełda nie jest zaufana.