[WAŻNE] 10 przykazań użytkownika giełd kryptowalutych - Przeczytaj!

Regulamin forum
1. Wszystkie wykryte krytyczne błędy i luki w oprogramowaniu serwisu zgłaszamy do danego serwisu. Nie publikujemy szczegółów na forum !!! Dopuszczalne jest publikowanie błędów o niskim stopniu zagrożenia oraz możliwych słabych punktów które naruszają podstawowe zasady bezpieczeństwa. np brak SSL
2. Na tym forum zgłaszamy jedynie fakt wykrycia luki z podaniem stopnia zagrożenia - małe/umiarkowane/krytyczne
3. Nie prowadzimy tu luźnych dyskusji i pogaduszek - te będą surowo karane!
4. Wszelkie pomówienia są zakazane !
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 20 grudnia 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[WAŻNE] 10 przykazań użytkownika giełd kryptowalutych - Przeczytaj!

Postautor: jaku100 » wtorek, 20 grudnia 2022, 12:32

Hejka,
Czy podawanie swojego adresu portfela ethereum w binance jest zagrożeniem? Czy sam adres może i słuzy tylko do przesyłów w iedną stronę?

Początkujący
Posty: 366
Rejestracja: 20 grudnia 2022
Reputacja: 287
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[WAŻNE] 10 przykazań użytkownika giełd kryptowalutych - Przeczytaj!

Postautor: Janome » środa, 21 grudnia 2022, 11:16

jaku100 pisze: wtorek, 20 grudnia 2022, 12:32Czy podawanie swojego adresu portfela ethereum w binance jest zagrożeniem? Czy sam adres może i słuzy tylko do przesyłów w iedną stronę?


Adres Twojego portfela jest publiczny i nikt z nim nic nie zrobi, w sensie nie wypłaci z niego środków ani nie zainfekuje. Najbardziej irytujące z mojego doświadczenia to na erc-20 zaczną Ci wysyłać gównocoiny z adresem strony, na którą jeśli wejdziesz będzie przekierowanie na jakieś scamy. Więc ignorujesz wszystkie te coiny, których sam do siebie nie wysyłałeś.

Co jest najważniejsze to seed i passphrase(jeśli taki założyłeś). Tego nie podajesz nikomu, nawet żonie :lol:

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 4 marca 2024
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[WAŻNE] 10 przykazań użytkownika giełd kryptowalutych - Przeczytaj!

Postautor: oskk » poniedziałek, 4 marca 2024, 21:39

Biorąc od uwagę punkt 11, jak najlepiej sprzedać niemałą ilość BTC, której pochodzenia nie mam jak udowodnić (wykopane ponad 10 lat temu na poolu, który już nie istnieje, nie mam też żadnych mailowych potwierdzeń wypłat na swój portfel)?

Kiedyś przechodziłem całą weryfikację na bitbay/zonda wraz wysyłaniem selfie trzymając zdjęcie dowodu osobistego itp, ale rozumiem, że to może być nadal niewystarczające i gdy będę wpłacę BTC, wymienię i FIAT i będę chciał wypłacić większą sumę, to będę musiał udowadniać pochodzenie tych konkretnych bitcoinów, które wymieniłem?

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[WAŻNE] 10 przykazań użytkownika giełd kryptowalutych - Przeczytaj!

Postautor: ekonokomik » poniedziałek, 4 marca 2024, 22:59

@oskk Dokładnie tak. Np. tak Bitstamp prosił o faktury za koparkę "to help us better understand the nature of your relationship with Bitstamp" :)
Minęło 10 lat, a nadal bawi ;) I pewnie teraz nie jest lepiej, a raczej gorzej.

viewtopic.php?p=163484#p163484

PS. Niewielkie sumy możesz sprzedawać po kawałku w bitomatach (do 1000 EUR chyba wciąż nie ma weryfikacji), ale jeśli chcesz sprzedać np. kilka BTC, to sam chętnie poznam odpowiedź jak teraz zrobić to najbezpieczniej.

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 4 marca 2024
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[WAŻNE] 10 przykazań użytkownika giełd kryptowalutych - Przeczytaj!

Postautor: oskk » wtorek, 5 marca 2024, 12:05

@ekonokomik Chodzi o trochę większą sumę i wolałbym to raczej zrealizować jako przelew i móc potem normalnie korzystać ze środków - chcę odprowadzić podatek i wszystko załatwić legalnie, także nie mam problemów z weryfikacją itp, jedyny problem to fakt, że środki są wykopane, więc nie mam jak udowodnić ich pochodzenia giełdzie.

Z tego co udało mi się na szybko zorientować, to jedyną opcją w takim wypadku jest chyba sprzedaż przez kantor typu flyingatom.pl? Niestety za prowizją, ale jak nie ma innego wyjścia to bym to jakoś przebolał. Czy to jest zaufana firma? Z tego co ich reprezentant pisze tutaj: viewtopic.php?f=99&t=19401&start=620#p753586 to taka wymiana jest też dobrze udokumentowana z prawnego punktu widzenia, co byłoby dla mnie plusem, ale nie wiem ile w tym prawdy.

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[WAŻNE] 10 przykazań użytkownika giełd kryptowalutych - Przeczytaj!

Postautor: koparki » wtorek, 5 marca 2024, 13:00

ekonokomik pisze: poniedziałek, 4 marca 2024, 22:59poznam odpowiedź jak teraz zrobić to najbezpieczniej.
ekonokomik pisze: poniedziałek, 4 marca 2024, 22:59po kawałku w bitomatach (do 1000 EUR
Obecnie chyba już w obu sieciach bitomatów twarze są filmowane więc nie podzielisz sobie tych wypłat w taki sposób.
Jedyna opcja to ogłoszenie prywatnej sprzedaży też ratalnie-cząstkowo , da się ten proces przeprowadzić 99.9% bezpiecznie ale to wyłącznie dla osób z głową na karku .
W styczniu 2025 wszystko się ostatecznie domknie i nie wyjdziesz z krypto "po angielsku"
oskk pisze: wtorek, 5 marca 2024, 12:05jedyny problem to fakt, że środki są wykopane, więc nie mam jak udowodnić ich pochodzenia
moim zdaniem jest to bardzo poważny problem jeśli kwoty są liczone w bitcoinach , co innego ułamek bitcoina. Co jeśli nakupisz nieruchomości a tuż przed przedawnieniem po 5 latach od przelewu legalne pochodzenie pieniędzy zostanie zakwestionowane?
---

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 4 marca 2024
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[WAŻNE] 10 przykazań użytkownika giełd kryptowalutych - Przeczytaj!

Postautor: oskk » wtorek, 5 marca 2024, 13:29

@koparki też się nad tym zastanawiam, ale jakie opcje mi pozostają? Nie spieniężać ich nigdy i pogodzić się ze stratą to średnio atrakcyjne wyjście z sytuacji. Dlatego zastanawiam się ile warte są zapewnienia reprezentanta flyingatom.pl, które przytoczyłem w linku wyżej. Z tego co piszą pozyskane w ten sposób PLN będą dobrze udokumentowane. Pytanie czy jeśli będę miał dobrze udokumentowane pochodzenie PLN, to jakiś urząd może wchodzić w to głębiej i domagać się wyjaśnienia skąd wziąłem same BTC, za które ktoś postanowił mi zapłacić te PLN.

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[WAŻNE] 10 przykazań użytkownika giełd kryptowalutych - Przeczytaj!

Postautor: koparki » wtorek, 5 marca 2024, 13:38

@oskk wszystko zależy od kwoty co innego 100tys co innego pół miliona-milion nie daj boże więcej :shock: z którego nie jesteś w stanie się wytłumaczyć. Nie ułatwia powszechnie znana zasada premiowania urzędników za ustrzelenie dużej kwoty (i brak odpowiedzialności gdyby zrobili to błędnie), powszechne jest też hodowanie odsetek i wezwanie tuż przed przedawnieniem.
Musisz sobie to obgadać z prawnikami-ekspertami ZANIM przelejesz złotówki na konto.
---

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[WAŻNE] 10 przykazań użytkownika giełd kryptowalutych - Przeczytaj!

Postautor: ekonokomik » wtorek, 5 marca 2024, 13:44

oskk pisze: wtorek, 5 marca 2024, 13:29Pytanie czy jeśli będę miał dobrze udokumentowane pochodzenie PLN, to jakiś urząd może wchodzić w to głębiej


Może. Ten: https://www.gov.pl/web/finanse/generaln ... finansowej

W sumie to zrozumiałe, bo inaczej każdy, kto dorobiłby się na nielegalnej działalności milionów mógłby wyprać tę kasę twierdząc, że wykopał Bitcoiny 10 lat temu (bez urazy).

Jedyne co przychodzi mi do głowy, a co mogłoby Ci pomóc, to jeśli Twoje BTC leżą na tych samych adresach od wielu lat.
W ten sposób mógłbyś (może?) udowodnić przed ich sprzedażą, kiedy wszedłeś w ich posiadanie i ile były wtedy warte.
Ale nie mam pojęcia jak przeprowadzić taki dowód technicznie i przed kim.
Ja przy większej sumie skonsultowałbym się z dobrym prawnikiem i specem od podatków.

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[WAŻNE] 10 przykazań użytkownika giełd kryptowalutych - Przeczytaj!

Postautor: koparki » wtorek, 5 marca 2024, 13:52

ekonokomik pisze: wtorek, 5 marca 2024, 13:44Ale nie mam pojęcia jak przeprowadzić taki dowód technicznie i przed kim
jeśli ma klucze prywatne z adresu na który kopalnia wysyłała urobek to bez problemu udowodni powołując biegłego który to potwierdzi itp. ale jak tego nie ma to moim zdaniem będzie miał problemy gdyby wystąpił gigantyczny przelew wyróżniający się od przelewów które miał dotychczas przez całe życie.
---

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[WAŻNE] 10 przykazań użytkownika giełd kryptowalutych - Przeczytaj!

Postautor: ikswodnal » wtorek, 5 marca 2024, 13:54

oskk pisze: wtorek, 5 marca 2024, 13:29 też się nad tym zastanawiam, ale jakie opcje mi pozostają? Nie spieniężać ich nigdy i pogodzić się ze stratą to średnio atrakcyjne wyjście z sytuacji.
Wykorzystać na zwiedzanie świata i wymieniać w bardziej przyjaznych kryptowalutom krajach.
Może też być dzielenie pobytu - jesień, zima Kambodża a wiosna, lato Polska.

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[WAŻNE] 10 przykazań użytkownika giełd kryptowalutych - Przeczytaj!

Postautor: koparki » wtorek, 5 marca 2024, 14:13

ikswodnal pisze: wtorek, 5 marca 2024, 13:54Kambodża
zanim zaszaleje w takiej opcji to powinien znać temat "Raportowanie CRS, CBC i FATCA", aby nie było niespodzianki.
---

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 4 marca 2024
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[WAŻNE] 10 przykazań użytkownika giełd kryptowalutych - Przeczytaj!

Postautor: oskk » wtorek, 5 marca 2024, 14:44

@ekonokomik @koparki Okazało się, ze pool, na którym kopałem jednak jeszcze istnieje pod inną nazwą. Kiedyś to był Slush, teraz to jest Braiins. Udało mi się zalogować na swoje konto, jednak logów z samego kopania tutaj jako tako nie ma (pewnie usunęli, bo były za stare). Jest za to pole 'All Time Reward' gdzie widać ile wykopałem i jest w historii wypłat zlecenie wypłaty całej tej kwoty na portfel. Niestety w ciągu tych lat gdzieś tam te BTC przerzucałem między giełdami i do tego portfela (chyba) już nie mam dostępu. Jeśli to byłby gamechanger to może bym go odnalazł gdzieś na starych dyskach. Myślicie, że to w jakikolwiek sposób poprawia sytuacje? Podejrzewam, że dla urzędnika screenshoty z takiego konta będą niewiele warte, zwłaszcza, jeśli adres portfela jest inny, a do konta nie ma przypisanych żadnych danych potwierdzających tożsamość.

Znacie jakiegoś dobrego prawnika, który się zajmuje takimi sprawami?

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[WAŻNE] 10 przykazań użytkownika giełd kryptowalutych - Przeczytaj!

Postautor: koparki » wtorek, 5 marca 2024, 14:54

oskk pisze: wtorek, 5 marca 2024, 14:44Jeśli to byłby gamechanger to może bym go odnalazł gdzieś na starych dyskach
a czy Ty deklarowałeś przez te lata w PIT posiadanie kryptowalut? wiesz że coś takiego jest obowiązkowe?
Jesli kwota jest duża to rozmawiaj u źródła czyli w organach które ścigają takie trudne do udowodnienia przychody i rób wszystko z prawnikiem , to wszystko wykracza poza forumowe doradztwo.
Dużo daje klucz prywatny do adresu urobku , uwiarygadnia tą historię.
---

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 4 marca 2024
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[WAŻNE] 10 przykazań użytkownika giełd kryptowalutych - Przeczytaj!

Postautor: oskk » wtorek, 5 marca 2024, 15:16

Nie robiłem. Generalnie historia jakich pewnie wiele - BTC wykopane lata temu (wypłata na portfel w 2013, a samo kopanie jeszcze kilka lat wcześniej), kiedy były warte jakieś grosze i prawnie nie było to w ogóle uregulowane, aż nastąpiło obudzenie z ręką w nocniku jak nabrały wartości. Portfel gdzie pierwotnie wypłaciłem urobek powinienem być w stanie odzyskać, tylko muszę trochę pogrzebać. Chyba faktycznie trzeba będzie temat załatwić przez prawnika. Jesteście w stanie kogoś polecić?

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[WAŻNE] 10 przykazań użytkownika giełd kryptowalutych - Przeczytaj!

Postautor: koparki » wtorek, 5 marca 2024, 15:18

@oskk spytaj właścicieli dużych polskich kantorów krypto, oni maja obsługę prawną i zapewne są to prawnicy wdrożeni w temat krypto i AML.
---

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 4 marca 2024
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[WAŻNE] 10 przykazań użytkownika giełd kryptowalutych - Przeczytaj!

Postautor: oskk » wtorek, 5 marca 2024, 20:46

@koparki A mógłbyś jeszcze rozwinąć trochę temat deklaracji posiadanych kryptowalut w PIT? Próbuję coś znaleźć na ten temat w internecie i z tego co widzę, trzeba deklarować przychody w wyniku obrotu nimi oraz starty powstałe w wyniku ich zakupu. W moim wypadku nie było ani dochodów, ani start, gdyż BTC pochodzą z kopania.

Wróć do „Giełdy i serwisy - zagrożenia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości