A Ty? Na czym opierasz swoją analizę techniczną?

Regulamin forum
1.Treści na tym forum mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, a posty są wyrazem osobistych poglądów ich autorów. Wątek ten ani w całości ani w części nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).
2. W tym dziale wypowiadają się wyłącznie osoby które mają przynajmniej podstawowe pojęcie o analizie technicznej
3. Każdy post musi dotyczyć analizy technicznej - to nie jest luźna dyskusja na temat kursu. Dozwolona jest jedynie zwięzła i rzeczowa ocena analizy.
4. Wszystkie analizy muszą być czymś podparte, zakazane są sformułowania typu "kurs urośnie bo tak", konieczne jest uzasadnienie.
5. Analizy na niskim poziomie osób dopiero uczących się AT są zakazane
6. W tym wątku nie zadajemy pytań
7. Zabrania się offtopowania lub poruszania tematu giełd chyba, że bezpośrednio ma to wpływ na kurs.
8. Nie prowadzimy tu rozmów prywatnych ani nie chwalimy się swoimi dokonaniami.
9. Surowo zakazane są posty nic nie wnoszące lub niedotyczące dyskusji
10. Wątek jest dostępny dla wszystkich bez względu na rangę, liczy się wiedza i doświadczenie.
11. Jeżeli odwołujesz się do cytatu lub postu podaj link
12. Zastrzegam prawo do kasowania analiz słabej jakości.
13. By zachować czystość i przejrzystość tego działu, łamanie regulaminu będzie surowo karane. Piszesz tu na własne ryzyko!!!. Jeśli nie przestrzegasz regulaminu zostaniesz zdegradowany lub zbanowany bez ostrzeżenia lub wyjaśnień.

Na czym opierasz swoją analizę techniczną?

Formacje giełdowe
8
11%
Linie trendu
16
22%
Świece japońskie
10
14%
Price action
10
14%
BBands
3
4%
Ichimoku
2
3%
RSI
4
5%
Średnie kroczące
4
5%
Fale Elliota
1
1%
Diamenty
0
Brak głosów
AT nie działa :D
15
21%
 
Liczba głosów: 73
Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2331
Rejestracja: 6 czerwca 2017
Reputacja: 2389
Reputacja postu: 
22
Napiwki za post: 0 BTC

A Ty? Na czym opierasz swoją analizę techniczną?

Postautor: ergorg » czwartek, 18 października 2018, 14:51

Przez ponad rok czasu, od kiedy siedzę w krypto i parę miesięcy na fx, przerobiłem wiele narzędzi i wskaźników - ichimoku, BBands, średnie kroczące, a nawet i EW i wróciłem do punktu wyjścia.

Najlepiej mi idzie stosując prostą AT. Ostatnio nawet zostałem z tego powodu wyśmiany w wątku dla początkujących "Co to za analiza - dwie kreski na krzyż". Moim zdaniem, im więcej narzędzi dodajemy tym tylko bardziej sobie utrudniamy życie. Tak, nieraz się zdarza, ooo, gdybym wcześniej włączył BBands to bym wiedział, że się odbije. Niestety większość tych sygnałów dopiero zauważamy po fakcie.

Dla mnie AT w tym momencie to opory, wsparcia wynikające z price action, i rysowanie najprostszych trójkątów, hsy, db etc. Do tego dobry money management i praktycznie mamy sukces.

Jedyny problem jaki jeszcze mam to sentymenty. Najgorsze jest uświadomić sobie, że trend się zmienił i czas na zmianę pozycji a nie iść w zaparte i ratowanie tej już otwartej.

A jak to wygląda u was?
Ostatnio zmieniony czwartek, 18 października 2018, 15:29 przez ergorg, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 11006
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 7370
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

A Ty? Na czym opierasz swoją analizę techniczną?

Postautor: Wymazywanie » czwartek, 18 października 2018, 15:27

@ergorg, A linie trendu?
Wsparcia i opory z dawnych górek/dołków są definiowane jako Price Action?

Dodano po 2 minutach 33 sekundach:
ergorg pisze:Przejdź do cytowanego posta Najgorsze jest uświadomić sobie, że trend się zmienił i czas na zmianę pozycji a nie iść w zaparte i ratowanie tej już otwartej.


To jest wyjątkowo trudne, bo nigdy nie mamy 100% pewności. Odczuwanie zmiany trendu może być trafne, ale też nietrafne i wtedy człowiek się bulltrapuje (lub beartrapuje).
"It's not a problem if transactions have to wait one or a few extra cycles to get into a block" ;)
Satoshi Nakamoto

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2331
Rejestracja: 6 czerwca 2017
Reputacja: 2389
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

A Ty? Na czym opierasz swoją analizę techniczną?

Postautor: ergorg » czwartek, 18 października 2018, 15:31

Poprawiłem ankietę, można oddać więcej niż jeden głos. :)

Wygadany
Posty: 660
Rejestracja: 19 stycznia 2017
Reputacja: 593
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

A Ty? Na czym opierasz swoją analizę techniczną?

Postautor: Smule » czwartek, 18 października 2018, 18:14

Ja sugeruję się głównie wyczuciem (jakkolwiek to nazwać ;)) i sentymentami. A co do innych metod (na niektore z nich staram się zwracać uwagę) to tak z doświadczenia:

Wolumen - przydatny, często pozwala określić siłę trendu czy jego odwrócenie

Opory/wsparcia cenowe, czyli głównie ostatnie górki/dołki - nawet daje radę aczkolwiek nie ma szału, (częste zmyłki) pomaga określić trend

Figury - działa tak sobie, jak wyrysuje się coś "ładnego" (a nie naciąganego, jak 90% tego co jest wstawiane na forum) to można spróbować pod to zagrać. Zmyłki są dość częste aczkolwiek myślę, że grając pod to czysto "statystycznie" prawdopodobnie wyszłoby się na plus

Wskaźniki typu RSI, MACD - dla mnie bezużyteczne, po co analizować wskaźnik, który jest pochodną ceny, gdy widzimy cenę? ;)

Kreski - bezużyteczne co przykładowo ładnie widać po ostatnich zachowaniach kursu, który przebija te trójkąty w tą i drugą i ma to gdzieś :D Tak samo nie ma moim zdaniem sensu opieranie tych kresek o historyczne ekstrema (czyli przykładowo opieranie linii o dołek z 2013 i górkę z 2016) i wyszukiwanie w nich magicznego punktu od którego kurs miałby się odbić - takich linii można narysować na tysiące sposobów, a szansa na to, że rynek zwróci uwagę na tą którą akurat narysowaliśmy jest bardzo mała i jest to po prostu gra niewarta świeczki. Niska skuteczność, (powiedziałbym, że nawet bliska zeru) za to bardzo dobrze działa po fakcie, kiedy spokojnie da się znaleźć tą jedną ze stu innych kresek od której kurs akurat się odbił tłumacząc tym samym ruch

Wykresy/long short - teoretycznie mogłyby być dobre do analizowania sentymentów, w praktyce nie jest tak fajnie. Po pierwsze nie wiemy jaka część otwartych pozycji to hedge, po drugie nie wiemy na jakich dźwigniach zostały one otwarte, a po trzecie, bardzo łatwo tymi wykresami manipulować. Mocno przewartościowana statystyka, a niektórzy nie wiem czemu traktują je jak jakiś święty graal i próbują tłumaczyć tym wykresem każdy ruch (nawet na skalach minutowych) albo rysują na nich kreski :mrgreen:

Świeczki - trochę jak z figurami, moim zdaniem "statystycznie" dają jakąś przewagę. Połączone z analizą wolumenu mogą dać większy obraz
Ostatnio zmieniony piątek, 19 października 2018, 01:28 przez Smule, łącznie zmieniany 3 razy.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2331
Rejestracja: 6 czerwca 2017
Reputacja: 2389
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

A Ty? Na czym opierasz swoją analizę techniczną?

Postautor: ergorg » piątek, 19 października 2018, 00:34

@ekonokomik @new06 @bitloteiros @akos @fibo @koparki @amneziahaze @anagamidev @socjolog2008 @fusywszklanejkuli @bitjanusz @prap0n @domator @kenioctib @pabloj

Jaki jest wasz przepis na sukces?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1528
Rejestracja: 20 września 2014
Reputacja: 2063
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

A Ty? Na czym opierasz swoją analizę techniczną?

Postautor: bitloteiros » piątek, 19 października 2018, 01:36

@ergorg,
Nie mam jakiegoś szczególnego przepisu czy sposobu. Głównie to wyczucie. Ogólnie najważniejsze to dobrze zidentyfikować wsparcie/opór i money management. To podstawa. Jeśli do tego dodasz prawidłowe rozpoznanie trendu to nic więcej nie jest potrzebne aby na końcu wychodzić na +.
Poza tym korzystam praktycznie z wszystkiego po trochu. Bazując na jednym wskaźniku czy narzędziu można przeoczyć coś ciekawego co pokazuje inny. Szukam np dywergencji na rsi, stoch, obv, cmf czy macd. Same w sobie nie są dla mnie sygnałem ale już w połączeniu z lt czy oporem robią robotę. Podobnie z wykresami long/short - jeśli pozycje rosną po przebiciu wsparcia/oporu to jest jak najbardziej ok ale gdy zwiększają się w szybkim tempie zanim do tego dojdzie często gram kontrę ale też nie na pałę. Muszą wystąpić jakieś dodatkowe przesłanki
DED BITCOIN TUDEMUN

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1936
Rejestracja: 15 września 2017
Reputacja: 982
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

A Ty? Na czym opierasz swoją analizę techniczną?

Postautor: BitJanusz » piątek, 19 października 2018, 08:30

@ergorg

Do tej pory najskuteczniejszą moją bronią na DT były wejścia w proste struktury oraz granie zgodnie z trendem. Przy silniejszym uptrendzie po prostu longowałem ostatni top (ale nie od razu, tzn. dopiero wtedy, gdy jego przebicie wiązało się z minimum 8-24h konsolidacją w zależności od siły trendu), na silnych bear marketach shortowałem spadki (z tym, że tutej cooldown to było 15-30min zaledwie). Do tego widoczne na 1d trójkąty i kliny.

Na midterm kupowałem po zniesieniu pierwszej większej wielkowolumenowej dzidy up po downtrendzie (zniesienie do fib 0.382, SL przy poprzednim dołku), zwykle bdb na tym wychodziłem.

Sprzedawałem gdy miałem po uptrendzie trzy czerwone świeczki na 1d lub po pierwszym monster candle w dół. Innym sygnałem, dzięki któremu udawało się czasem sprzedać na górce, był spadek altów jako reakcja na dzidę BTC up (oczywiście po dłuższym uptrendzie), tj. zmiana reakcji altów na wzrosty BTC.


Napisałem "do tej pory", gdyż ostatnio nie działa na DT nic. Trójkąty prawie zawsze kończą się wyjściem o 20-50$ i błyskawicznym powrotem; klinów prawie nie ma; trend boczny jest również o wiele za słaby na shortowanie dołka/longowanie górki. Przerzuciłem się na alty, które dość łatwo dawały zarobić, ale "dzida tetherowa" też mi napsuła trochę krwi.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 948
Rejestracja: 1 września 2015
Reputacja: 516
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

A Ty? Na czym opierasz swoją analizę techniczną?

Postautor: pael » czwartek, 25 października 2018, 06:368-) ;)
The riskiest thing you can do is avoid taking risks.
Old Chinese saying: Don't count your chickens before Nasdaq session is closed.

Weteran
Posty: 1152
Rejestracja: 9 listopada 2013
Reputacja: 780
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

A Ty? Na czym opierasz swoją analizę techniczną?

Postautor: pabloj » czwartek, 25 października 2018, 19:49

ergorg pisze:Przejdź do cytowanego posta @ekonokomik @new06 @bitloteiros @akos @fibo @koparki @amneziahaze @anagamidev @socjolog2008 @fusywszklanejkuli @bitjanusz @prap0n @domator @kenioctib @pabloj

Jaki jest wasz przepis na sukces?


Jak to jaki, HODL! :D

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 90
Rejestracja: 16 października 2017
Reputacja: 31
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

A Ty? Na czym opierasz swoją analizę techniczną?

Postautor: Pawelawe » środa, 7 listopada 2018, 20:32

Czy obserwowanie godzinami wykresów, askow/bidow, zmienności dynamiki można nazwać analizą techniczną? :>

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1415
Rejestracja: 31 maja 2017
Reputacja: 3224
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

A Ty? Na czym opierasz swoją analizę techniczną?

Postautor: new06 » niedziela, 11 listopada 2018, 08:57

@Pawelawe, zwyczajowo to nie jest AT. Ale da Ci dużo więcej, niż AT, jeżeli będziesz umiał swoje obserwacje odnieść do wiedzy o działaniu rynków (market microstructure).
Brave New World

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 90
Rejestracja: 16 października 2017
Reputacja: 31
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

A Ty? Na czym opierasz swoją analizę techniczną?

Postautor: Pawelawe » czwartek, 15 listopada 2018, 03:27

new06 pisze:Przejdź do cytowanego posta @Pawelawe, zwyczajowo to nie jest AT. Ale da Ci dużo więcej, niż AT, jeżeli będziesz umiał swoje obserwacje odnieść do wiedzy o działaniu rynków (market microstructure).


A co dokładnie rozumiesz po przez 'market microstructure'?

PS. Swoje konkluzję obserwacyjne zazwyczaj i tak łącze z AT (linie trendu, price action, fibo, RSI, MACD), ale nigdy nie są one priorytetem, tylko pomagają w podniesieniu/pomniejszeniu % prawdopodobieństwa założonej strategii, więc zawszę się trochę używa AT :)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1415
Rejestracja: 31 maja 2017
Reputacja: 3224
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

A Ty? Na czym opierasz swoją analizę techniczną?

Postautor: new06 » czwartek, 15 listopada 2018, 05:07

@Pawelawe, market microstructure to dyscyplina zajmująca się badaniem działania mechanizmów rynku. Biblią market microstructure jest "Trading & Exchanges" Larry'ego Harris'a. Np. zrozumienie tematu płynności daje większe możliwości wczucia się w perspektywę dużych graczy.
Brave New World

Wróć do „Analiza techniczna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość