kancelaryjka od futureShit grozi mi za nie mój komentarz

Regulamin forum
1. Pomówienia i groźby zakazane !!!
Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

kancelaryjka od futureShit grozi mi za nie mój komentarz

Postautor: maky » czwartek, 26 lipca 2018, 12:23

Świetnym przykładem na to jak zmienia się ocena prawa w zależności od punktu siedzenia jest prawo spadkowe. Ostatnio dużo mam z tym do czynienia i ludzie są w szoku, że istnieją pewne mechanizmy choć mnie osobiście wydają się one logiczne i adekwatne i zapewne wypracowywane przez wiele, wiele lat.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

kancelaryjka od futureShit grozi mi za nie mój komentarz

Postautor: powered » czwartek, 26 lipca 2018, 13:46

@ekonokomik, Ja do ignorowanych dodam osobę, która uważa że jeżeli ktoś bierze łapówki od przestępcy (wtedy pewnie podaje mu rękę i wita się z nim) tylko po to aby "zgodnie z prawem" niszczyć innych ludzi jest osobą działającą zgodnie z prawem (tym razem bez cudzysłowia).

Ale mam nadzieję że tylko źle zinterpretowałeś mój poprzedni post.
ekonokomik pisze: @powered, "przestęca" to z definicji, człowiek łamiący prawo. A osoba, która namawia do jego przestrzegania to wg Ciebie... przyjaciel przestęcy? Gratuluję logiki.
Nie tak. Nie chodziło o osobę która namawia do przestrzegania prawa. Chodziło o osobę która się kumpluje z przestępcą.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
8
Napiwki za post: 0 BTC

kancelaryjka od futureShit grozi mi za nie mój komentarz

Postautor: benq » czwartek, 26 lipca 2018, 18:52

@ekonokomik, @powered,
Spokojnie panowie, świat nie jest taki czarno-biały.
Czasami prawo jest wybitnie idiotyczne i wtedy jego naruszanie nie jest dla nikogo żadną ujmą.
Przykład? Chłop kupuje sobie kawał ziemi, sadzi drzewo, a za 10 lat urzędnik chce mu dać karę, albo nie wyrazić zgody na wycięcie jego własnoręcznie zasadzonego drzewa. Oczywistym jest, że w ten, czy inny sposób chłop uśmierci w/w drzewko i chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie uzna go za podłego przestępcę, mimo złamania prawa.

Innym razem można zupełnie zgnoić człowieka, zniszczyć mu życie nie łamiąc przy tym ani jednego przepisu żadnego z kodeksów, a wręcz ściśle przestrzegając ustalonych regulacji.
Przykład? 100-stronnicowe umowy wręczane starszym emerytom w biurach pośrednictwa kredytowego, gdzie okazuje się, że "osoba do pomocy" to tak naprawdę główny kredytobiorca, a odsetki które miały zostać "przeliczone" i zmniejszyć ratę kredytu pozostaną już na stałe znacznie wyżej niż zdolność kredytowa biednego emeryta. Wszystko oczywiście "zgrabnie" wytłumaczone na stronach 14, 68, 82 i 97 czcionką 8. Prawo jest po ich stronie.

Podsumowując, nie można jednoznacznie określić, że prawo stoi wyżej niż zdrowy rozsądek, ani odwrotnie.
Każdy z Was napisał w zasadzie prawdę, ale nie da się ustalić która jest prawdziwsza. ;)

Dodano po 2 minutach 26 sekundach:
@maky, Prawo spadkowe to jest totalny obłęd. Miałem w rodzinie taki ciężki przypadek, przebudzenia po 30 latach bez kontaktu. W żaden sposób nie udało się wybronić przed oddaniem sukinsynowi zachowku - co wiązało się z braniem kredytu lub sprzedażą nieruchomości. Absurdalne prawo...

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

kancelaryjka od futureShit grozi mi za nie mój komentarz

Postautor: redlumek » czwartek, 26 lipca 2018, 18:57

Ale to trzeba mieć pretensje do ludzi co tworzą prawo a nie do tych co je wykorzystują.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 2370
Rejestracja: 25 stycznia 2012
Reputacja: 402
Reputacja postu: 
11
Napiwki za post: 0 BTC

kancelaryjka od futureShit grozi mi za nie mój komentarz

Postautor: devega » czwartek, 26 lipca 2018, 20:58

@ekonokomik, @powered, myślę, że obydwaj popadliście w skrajnosci w obronie swoich poglądów.
Nie podjąłbym sie stwierdzenia, że przestrzeganie prawa jest zawsze i jednoznacznie prawidłowe - aby przejaskrawić, wystarczy podać przykład nazizmu lub ustrojów bazujących na konserwatywnym prawie szariatu...
Z II strony sumienie i zdolnosć do osądu dobra i zła danej osoby zależy w dużym stopniu od środowiska, w którym żyje (jaskrawy przykład: sekty lub zamknięte społeczności).

Kto decyduje co jest prawidłowe, a co nie? Zwłaszcza, że ta ocena będzie się różnić w zależnosci od oceniającego, momentu oceny, kontekstu... chyba jednak każdy z nas to robi swoim rozumem, wg swojego sumienia. Do oceny tej bierze też oczywiscie pod uwagę obowiązujące prawo, w tym te niepisane - zwyczajowe, naturalne.

btw: chyba obydwaj zle (zbyt wprost) zinterpretowaliscie posty II strony...

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

kancelaryjka od futureShit grozi mi za nie mój komentarz

Postautor: maky » piątek, 27 lipca 2018, 00:27

benq pisze: @maky, Prawo spadkowe to jest totalny obłęd. Miałem w rodzinie taki ciężki przypadek, przebudzenia po 30 latach bez kontaktu. W żaden sposób nie udało się wybronić przed oddaniem sukinsynowi zachowku - co wiązało się z braniem kredytu lub sprzedażą nieruchomości. Absurdalne prawo...
Wiesz co by było gdyby nie było zachówku? To prawo nie jest dopasowane idealnie do każdego przypadku ale jest jednak skonstruowane w ten sposób aby maksymalnie wypośrodkować. Reszta należy do sądu.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

kancelaryjka od futureShit grozi mi za nie mój komentarz

Postautor: ekonokomik » piątek, 27 lipca 2018, 00:40

maky pisze: Wiesz co by było gdyby nie było zachówku?
A co by było?
Pamiętam, że gdy się o nim dowiedziałem byłem ogromnie zdziwiony. Bo to jest wprost odbieranie obywatelowi możliwości dysponowania jego (!) majątkiem.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

kancelaryjka od futureShit grozi mi za nie mój komentarz

Postautor: maky » piątek, 27 lipca 2018, 00:52

ekonokomik pisze: A co by było?
Pamiętam, że gdy się o nim dowiedziałem byłem ogromnie zdziwiony. Bo to jest wprost odbieranie obywatelowi możliwości dysponowania jego (!) majątkiem.
Tak jak napisałem. Od tego są sądy. Ja znam sytuację kiedy zachówek to było jedyne co dostało się osobie, która powinna dostać większość. :) To prawo to jest na prawdę złoty środek. Tylko w przypadku prawa to często oznacza, że wszystkim jest źle. ;)
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

kancelaryjka od futureShit grozi mi za nie mój komentarz

Postautor: benq » piątek, 27 lipca 2018, 07:10

@maky, ja wiem, że sytuacje bywają różne i być może faktycznie czasami zachowek ma sens. Ale jeśli człowiek świadomie wydziedzicza swoje dziecko to dlaczego ktokolwiek ma decydować za niego wbrew jego woli?
Znam przypadek, gdzie osoba spisała testament, że nie życzy sobie, żeby cokolwiek trafiło w ręce jednego z dzieci, że to psychopata, narkoman i złodziej, że nie mają z nim żadnego kontaktu od lat, nigdy im nie pomógł, wiele razy ich okradł. Tymczasem drugie dziecko opiekowało się rodzicami i żyło z nimi w dobrych relacjach. Sąd przyznał temu pierwszemu prawo do zachowku. To jest czysty bandytyzm. Przecież gdyby ojciec wiedział, że tak będzie to przepisałby wszystko dzieciom na długo przed śmiercią, nie zostawiłby sobie nic. Tymczasem sąd wyruchał całą rodzinę, podejmując decyzję wbrew logice, rozsądkowi i zwykłej, ludzkiej uczciwości.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4918
Rejestracja: 31 stycznia 2013
Reputacja: 2772
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

kancelaryjka od futureShit grozi mi za nie mój komentarz

Postautor: amneziahaze » wtorek, 31 lipca 2018, 20:29

@benq, wystarczy sporządzić testament.

Prawo JEST absurdalne, ale jego nieznajomość jest absurdalna jeszcze bardziej. Długi po dziadku hazardziście też można sobie odziedziczyć, jeżeli jest się kompletnym debilem rzecz jasna. W innym przypadku może być dopuszczalne przykładowe niedbalstwo, a to sąd umarza, tak samo jak umarza spadek dłużny względem dzieci niepełnoletnich, masz od tego stos kruczków prawnych i sposobów, aby się chociażby od spadku odwołać w odpowiednim terminie. etc itd.

Czasy się zmieniają, prawo jest modyfikowane pod dłużników, bo jest ich coraz więcej z roku na rok. Powodzenia im życzę, bajkopisarzom też powodzenia życzę.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 2 sierpnia 2018
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Wolsztyn

kancelaryjka od futureShit grozi mi za nie mój komentarz

Postautor: trep » czwartek, 2 sierpnia 2018, 13:26

Ostatnio też pojawiły się informacje, że Kancelaria Kufieta jest powiązana z kryptoprawo.pl (te same IP domeny). Trochę fuck up na samym starcie ;)

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

kancelaryjka od futureShit grozi mi za nie mój komentarz

Postautor: ekonokomik » czwartek, 2 sierpnia 2018, 23:17

amneziahaze pisze: @benq, wystarczy sporządzić testament.

Prawo JEST absurdalne, ale jego nieznajomość jest absurdalna jeszcze bardziej.
I to tak jedno zdanie po drugim... 8-)
To zacznij może wychodzić z absurdu nieznajomości prawa, od wiedzy czym jest zachowek i jak się ma do testamentu:

"Zachowek jest to część spadku należna osobom najbliższym zmarłego niezależnie od tego, kto został przez niego powołany do spadku w testamencie. Ustanowienie prawa do zachowku opiera się na założeniu, że każdy człowiek w razie śmierci ma moralny obowiązek pozostawienia choćby części majątku swoim najbliższym."

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4918
Rejestracja: 31 stycznia 2013
Reputacja: 2772
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

kancelaryjka od futureShit grozi mi za nie mój komentarz

Postautor: amneziahaze » piątek, 3 sierpnia 2018, 16:28

@ekonokomik,
KTO NIE DOSTANIE ZACHOWKU

Do zachowku nie są uprawnione:

+ osoby uznane za niegodne,

+ osoby wydziedziczone przez spadkodawcę,

+ małżonek, który został odsunięty od dziedziczenia w związku ze złożonym pozwem o rozwód lub separację z jego winy (taki pozew musi być uzasadniony),

+ osoby, które odrzuciły spadek,

+ osoby, które zrzekły się dziedziczenia.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że wydziedziczenie to pozbawienie ustawowych spadkobierców zachowku. Aktu wydziedziczenia spadkodawca może dokonać w testamencie. Może to zrobić, jeśli osoba, która ma być wydziedziczona:

+ wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;

+ dopuściła się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności, albo rażącej obrazy czci;

+ uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Niegodnym może natomiast być uznany przez sąd ten, kto:

+ dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy;

+ podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania testamentu albo w taki sam sposób przeszkodził mu w dokonaniu jednej z tych czynności;

+ umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, podrobił lub przerobił jego testament albo świadomie skorzystał z testamentu podrobionego lub przerobionego przez inną osobę.

Przy ustalaniu udziału spadkowego stanowiącego podstawę do obliczania zachowku uwzględnia się także spadkobierców niegodnych oraz spadkobierców, którzy spadek odrzucili, natomiast nie uwzględnia się spadkobierców, którzy zrzekli się dziedziczenia albo zostali wydziedziczeni.

Osoba uprawniona do otrzymania zachowku może się go zrzec przed notariuszem jeszcze za życia spadko-dawcy. Ale uwaga. Takie zrzeczenie dotyczy także potomstwa zrzekającego się. Chyba że umowa zawarta pomiędzy zrzekającym się i spadkodawcą reguluje to inaczej.
I do tego m.in służy testament.

Dodano po 2 minutach 41 sekundach:
ekonokomik pisze: To zacznij może wychodzić z absurdu nieznajomości prawa, od wiedzy czym jest zachowek i jak się ma do testamentu:
Daruj sobie.

Weteran
Posty: 2403
Rejestracja: 27 sierpnia 2017
Reputacja: 1931
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

kancelaryjka od futureShit grozi mi za nie mój komentarz

Postautor: nariensi » piątek, 3 sierpnia 2018, 17:19

Niestety to nie jest takie proste. Nie wystarczy wydziedziczyć w testamencie - o tym właśnie pisał wcześniej @benq. To sąd ostatecznie decyduje o skuteczności tego wydziedziczenia, powołując się na cytowane przez ekonomika założenia.
https://zachowek.biz.pl/podwazenie-obal ... dziczenia/

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4918
Rejestracja: 31 stycznia 2013
Reputacja: 2772
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

kancelaryjka od futureShit grozi mi za nie mój komentarz

Postautor: amneziahaze » piątek, 3 sierpnia 2018, 17:34

nariensi pisze: To sąd ostatecznie decyduje o skuteczności tego wydziedziczenia, powołując się na cytowane przez ekonomika założenia.
Przesadzacie.

Dlatego napisałem, że prawo jest absurdalne, aczkolwiek jest możliwe jego egzekwowanie w odpowiedni sposób, i stąd testament. Nie nawijajcie makaronu ludziom na uszy, sąd ostatecznie decyduje, ale są dowody na to, że ktoś albo zasługuje, albo nie zasługuje na spadek i narzędziem jest ku temu testament. Proste.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

kancelaryjka od futureShit grozi mi za nie mój komentarz

Postautor: maky » piątek, 3 sierpnia 2018, 21:32

amneziahaze pisze: i narzędziem jest ku temu testament
Ale testament może być sprokurowany przez chorego starego człowieka pod wpływem np nowej przyjaciółki etc. Tysiące przypadków. I po to sąd. Nie da się opisać prawem 100% przypadków (oczywiście nasi (p)osłowie usilnie usiłują tego dokonać). Po to są sądy aby rozsądzić. Że ktoś niesprawiedliwie osądzony? Sędziowie też są tylko ludźmi. Nic lepszego na razie nie wymyślono.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Wróć do „Księga skarg i zażaleń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości