Dyskusja na temat kursu BTC. - ARCHIWUM

Regulamin forum
1. Dział tylko do odczytu dla żółtodziobów
Weteran
Posty: 1488
Rejestracja: 15 czerwca 2011
Reputacja: 1215
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dyskusja na temat kursu BTC.

Postautor: qertoip » piątek, 29 marca 2013, 10:27

Przemo pisze:
qertoip pisze: już nawet w bankach wypierają narzędzia komercyjne (np. Oracle -> PostgreSQL gdzie się da). Taki Mt Gox stoi pewnie na gównianym MySQL-u
qertoip, kiedy ostatnio patrzyłeś na porównanie PSQL vs MySQL? Bo od przynajmniej 2 lat MySQL jest szybszy niż PSQL i ma więcej funkcji a w nadchodzącej wersji 5.7 to już całkiem. Już ma przed sobą jedynie oracla do pokonania :P
Pisząc, że MySQL jest gówniany nie miałem na myśli wydajności, tylko że jest gówniany :-) Wydajność jest porównywalna.

Wśród osob na poważnie zajmujących się bazami danych, MySQL ma zasłużoną opinię śmieciowego DBMS-a. Fakt, że stoi na nim pewnie 3/4 webu nic tu nie zmienia. MySQL nadaje się do forów, blogów, tweeterów, niechby nawet wikipedii - jak komuś zginie komentarz czy Like nikt nie będzie płakał. Jak komuś zginie zasilenie konta...

Mi chodzi o takie rzeczy jak niezawodność, integralność i zgodność ze standardami. W tym zakresie PostgreSQL bije MySQL-a na głowę. I dlatego do poważnych zastosowań wybiera się Oracla czy PostgreSQL-a - żeby można było powierzyć im pieniądze.
Przemo pisze:Problemem mtgoxa i innych nie jest rodzaj technologii tylko niewłaściwie napisanej aplikacji lub złego projektu np użycie bazy relacyjnej dla milionów rekordów.
Czyżbyś sugerował użycie NoSQL-a w zastosowaniu giełdowym? To jest game over. Te miliony rekordów powinny być trzymane właśnie w relacyjnej bazie bo potrzebny jest pełny ACID, nie tam jakieś 'eventual consistency'. Na dzisiejszym sprzęcie nie ma problemu z wydajną obsługą dziesiątków milionów wierszy w bazie. Jeśli baza urośnie za bardzo, przenosi się historię do innej.
Ostatnio zmieniony piątek, 29 marca 2013, 10:30 przez qertoip, łącznie zmieniany 1 raz.
We only have one shot at making digital scarcity experiment work. If Bitcoin fails within a timeframe relevant for a human, then digital scarcity claim gets falsified. Like it or not, Bitcoin must succeed for your coin to succeed.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2684
Rejestracja: 19 grudnia 2010
Reputacja: -19
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dyskusja na temat kursu BTC.

Postautor: smok » piątek, 29 marca 2013, 10:29

Panowie przywołuję do porządku. Nie robić OFFTOPa ! Dyskutujemy tu o kursie BTC. Proszę sobie przenieść dyskusję do Hyde-Parku. Porządek musi być.

Dyskutant
Posty: 175
Rejestracja: 15 marca 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dyskusja na temat kursu BTC.

Postautor: kajtek14102 » piątek, 29 marca 2013, 10:45

Ładnie gox odbił. Znowu trzyma 300. Będą kolejne takie wachnięcia?

Co do waszego projektu to ja wam nie pomogę bo nie znam się na tym, ale macie moje błogosławieństwo. Z goxem nie trudno konkurować. Niezawodność to jedno a (niemała) prowizja to drugie.

Rozmowny
Awatar użytkownika
Posty: 123
Rejestracja: 2 sierpnia 2012
Reputacja: 86
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dyskusja na temat kursu BTC.

Postautor: Pretendin » piątek, 29 marca 2013, 10:50

co do kwestii DB i innych technicznych

Proponuje przenieść tą wg ciekawą dyskusje do wątku..
http://forum.bitcoin.pl/post47017.html#p47017

zrn
Dyskutant
Posty: 176
Rejestracja: 20 września 2012
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dyskusja na temat kursu BTC.

Postautor: zrn » piątek, 29 marca 2013, 12:40

panowie jeśli stop lossy pojawią się na goxie to będziecie świadkami takich spektakularnych korekt jak nigdy, pojawią się automaty które zaczną polować na stop lossy tzw stop hunting. Było sporo incydentów ze stop lossami przy HFT... To naprawdę nie jest dobre rozwiązanie...

http://www.crimeandfederalism.com/2010/ ... rders.html

Weteran
Posty: 1415
Rejestracja: 26 sierpnia 2011
Reputacja: 88
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dyskusja na temat kursu BTC.

Postautor: grzem » piątek, 29 marca 2013, 12:47

zrn pisze: Było sporo incydentów ze stop lossami przy HFT... To naprawdę nie jest dobre rozwiązanie...
Potwierdzam, przestałem korzystać ze stop lossów na forexie.
Zapraszam na https://cryptox.pl

Rozmowny
Posty: 63
Rejestracja: 11 lutego 2012
Reputacja: -2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dyskusja na temat kursu BTC.

Postautor: filipyoyo » piątek, 29 marca 2013, 12:54

Nie wiem o co chodzi ale jeśli to ma wywołać spektakularne korekty to mi pasi :D

Wygadany
Posty: 611
Rejestracja: 6 lutego 2012
Reputacja: 102
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dyskusja na temat kursu BTC.

Postautor: McGravier » piątek, 29 marca 2013, 13:02

zrn pisze:panowie jeśli stop lossy pojawią się na goxie to będziecie świadkami takich spektakularnych korekt jak nigdy, pojawią się automaty które zaczną polować na stop lossy tzw stop hunting. Było sporo incydentów ze stop lossami przy HFT... To naprawdę nie jest dobre rozwiązanie...

http://www.crimeandfederalism.com/2010/ ... rders.html

Na pewno już są. Napisanie bota ze stop lossem jest względnie proste. Ponadto kursem od czasu do czasu rzuca w dół, i od razu wraca - to może być właśnie rezultat działania tego mechanizmu.

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 188
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dyskusja na temat kursu BTC.

Postautor: PlugMyDuck » piątek, 29 marca 2013, 14:38

Zbyt dużo osób zaczyna polować na spadki, zajedziecie tą kurę ;)
Kurs jest nieistotny.
-----------------------
Jeśli pomogłem, co łaska ; 138h14JVD59os9TinQYWT1b9PWcjMYmRGr

Rozmowny
Awatar użytkownika
Posty: 85
Rejestracja: 10 sierpnia 2012
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dyskusja na temat kursu BTC.

Postautor: Mysik86 » piątek, 29 marca 2013, 14:51

Co się teraz dzieje na Gox - korekta? Spadek?

zrn
Dyskutant
Posty: 176
Rejestracja: 20 września 2012
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dyskusja na temat kursu BTC.

Postautor: zrn » piątek, 29 marca 2013, 14:57

pamiętam że ktoś w tym dziale szukał takiego softu do tradowania po mtgox ;)
napisałem dla siebie, chętnie się podzielę,
narazie wczesna wersja po 2óch dnich pisania więc proszę o wyrozumiałość
link do temtu programu tutaj:
http://forum.bitcoin.pl/program-do-hand ... t5496.html

Weteran
Posty: 13346
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dyskusja na temat kursu BTC.

Postautor: ekonokomik » piątek, 29 marca 2013, 17:06

Szlag by to, przez pomylke sprzedalem na Goxie BTC za PLN zamiast za USD. Zawsze handlowalem w USD i wolę mieć USD bo w tej walucie nauczylem sie myslec i czytac wykresy.

Mysle sobie, nic to, przecież gdzies czytalem ze to jeden rynek, a ceny w roznych walutach są przeliczane w locie. Kupie BTC i sprzedam za USD. Najwyzej strace 1% na prowizji od operacji.

Ale jak podzielilem kase w zlotowkach przez cene, jaką mi zaproponował Gox w zlotowkach to wyszlo mi ze dostane jakies 5% mniej BTC niz mialem przed transakcją! I to nie licząc prowizji za operację. WTF?
Cos sie zmienilo i to juz nie jest jeden rynek i ceny w USD i PLN się znacząco różnią?

Rozmowny
Posty: 63
Rejestracja: 11 lutego 2012
Reputacja: -2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dyskusja na temat kursu BTC.

Postautor: filipyoyo » piątek, 29 marca 2013, 17:13

Peszek

Dyskutant
Posty: 225
Rejestracja: 27 czerwca 2011
Reputacja: 97
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dyskusja na temat kursu BTC.

Postautor: hornet » piątek, 29 marca 2013, 17:16

przecież każda waluta to jest inny rynek na goxie, podobnie zresztą na innych giełdach

Weteran
Posty: 1684
Rejestracja: 6 czerwca 2012
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Kraków

Re: Dyskusja na temat kursu BTC.

Postautor: virus » piątek, 29 marca 2013, 17:22

abakus pisze:
Przemo pisze: qertoip, kiedy ostatnio patrzyłeś na porównanie PSQL vs MySQL? Bo od przynajmniej 2 lat MySQL jest szybszy niż PSQL i ma więcej funkcji a w nadchodzącej wersji 5.7 to już całkiem. Już ma przed sobą jedynie oracla do pokonania :P
...
http://www.progresowi.pl/2011/11/10/por ... ngodb.html
I inne testy też wskazują, że MySQL jest szybszy.
Na bitcoinie znam się słabo, ale na bazach danych trochę lepiej. I widzę, że przytoczony przez Ciebie "benchmark" jest zupełnie bez sensu. Pozwól, że podzielę się spostrzeżeniami:
Baza danych to nie tylko selecty. Trzeba sprawdzić jak radzą sobie inne operacje.
...
To ja się wtrocę do dyskusji.
Na bazach znam się bardzo dobrze szczególnie jeśli chodzi o optymalizacje.
MyISAM obcenie jest najszyszy z racji swojej kontrukcji i nie ma raczej szans by coś go przebiło.
PostgreSQL zawsze będzie wolniejszy, ale jego funkcjonalność jest znacznie większa od MySQL.

Baza oczywiście to nie tylko SELECT-y InnoDB w ostatniej wersji w MySQL-u dostało niezłego kopa więc też transkacje nieźle sobie radzą.
Baza to baza, tak naprawdę wszystko sprowadza się jak napiszemy aplikacje i jak będziemy budować zapytania.
Ostatnia kupiona aplikacja przez moją firme po dobie mojej optymalizacji spadla utylizacja dysku ze 100% na 20% , ilosc req/s wzrosla z 2k na ~10k ilosc PV wzrosla 6 krotnie ;)

Weteran
Posty: 13346
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dyskusja na temat kursu BTC.

Postautor: ekonokomik » piątek, 29 marca 2013, 17:32

hornet pisze:przecież każda waluta to jest inny rynek na goxie, podobnie zresztą na innych giełdach
No wlasnie nie.
Poszukalem dokladniej w FAQ:
Q. Do you keep independent ask/bid tables for different currencies?

A. No, ask/bid tables for different currencies are not independent. All currencies are relative to whichever currency has the highest volume, which is based on said currencies current market price in bitcoin. Every trade is in one pool and in fact, not are not separate currency markets. This allows users the added benefit of trading in "the greater market" -in currencies they understand- while not limiting them to smaller currency markets.
Choc dziwne jest to, ze kurs wyswietlany w PLN na Goxie zmienia sie jakos tak rzadziej niz ten w $, oraz ze proponowane widelki bid/ask są ogromne w porownaniu do dolarowych.
Cos tu nie halo.

No i znalazlem tez odpowiedz:
Q. Is the USD market the preferential market?

A. There is no preferential market per se, however since the USD volume is higher, trades in USD have more chance to hit another order in USD. Other markets such as the EUR and GBP markets are however quite active as well.

Q. Are there any other fees charged when trading in multi-currency?

A. No. However, please be advised that there is a 2.5% premium when a trade involves orders in different currencies. However, this is not a separate charge. It is already reflected in the price you see.
Czyli kicha. 2.5% to cholerna strata, a mi z obliczen wychodzi jeszcze wieksza :/
Czyli wtopilem przez moment nieuwagi. A tu jeszcze kurs idzie w gore. Dobrze ze byla wczorajsza korekta, bo bym się wkurzyl bardziej...

Rozmowny
Posty: 63
Rejestracja: 11 lutego 2012
Reputacja: -2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dyskusja na temat kursu BTC.

Postautor: filipyoyo » piątek, 29 marca 2013, 18:51

Widze ze coraz bardziej odbiegamy od tematu. Jest rozmowa o szybkości baz danych a ekononomik spuszcza swoje żale. :P

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 188
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dyskusja na temat kursu BTC.

Postautor: PlugMyDuck » piątek, 29 marca 2013, 19:25

filipyoyo pisze:Widze ze coraz bardziej odbiegamy od tematu. Jest rozmowa o szybkości baz danych a ekononomik spuszcza swoje żale. :P

Dyskusja na temat kursu BTC.
Kurs jest nieistotny.
-----------------------
Jeśli pomogłem, co łaska ; 138h14JVD59os9TinQYWT1b9PWcjMYmRGr

Weteran
Posty: 13346
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dyskusja na temat kursu BTC.

Postautor: ekonokomik » piątek, 29 marca 2013, 19:37

Pisalem o kursie - własnie przez roznice kursowe zostałem obrobiony na parę % moich btc ;)

A wracając do tematu: handel praktycznie stanął... i tak pewnie zostanie na swieta, albo zacznie się obsuwać.
No nie ma o czym gadać.

No chyba że ten, co chce kupić 30tys BTC za $76 zdenerwuje się i postanowi kupić po bieżącym kursie ;)

Dyskutant
Posty: 225
Rejestracja: 27 czerwca 2011
Reputacja: 97
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dyskusja na temat kursu BTC.

Postautor: hornet » piątek, 29 marca 2013, 19:58

@ekonokomik

praktyka sugeruje, że jednak te rynki nie są ze sobą sprzężone - gdyby tak było, to ceny zmieniałyby się automatycznie - mtgox miałby coś na wzór tabeli kursów walut i na bieżąco ustalałyby się proporcje - powinny zawierać 2,5% prowizję, tak jak jest napisane. tak się jednak nie dzieje, więc albo coś tam nie działa, albo działa jakoś inaczej, albo czegoś nie rozumiem z ich patentu na "wspólny rynek";)

co do kursu - ciekawa sytuacja, mega zastój. z jednej strony ogromny kapitał, który czeka na tańsze BTC (pewnie efekt rozżalonych inwestorów chcących odkupić BTC sprzedane zbyt pochopnie wczoraj), a z drugiej strony ludzie, którzy jakby mówią "no to chodźcie z tym kapitałem skoro tyle go macie, wiemy ile warte są nasze BTC i taniej ich nie sprzedamy".

chyba, że ściana na $76 jest tylko iluzją bezpieczeństwa i wystawiona jest przez jakiegoś dużego posiadacza BTC, który chce upłynnić swoje monety po odpowiednim, wyższym kursie kursie. póki co mamy szach. ciekawe co przyniosą święta;)

Wróć do „Rozważania ekonomiczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości