Kredyt hipoteczny 2%- warto czekać?

Regulamin forum
1. Dział tylko do odczytu dla żółtodziobów
Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kredyt hipoteczny 2%- warto czekać?

Postautor: mxxm977 » środa, 5 kwietnia 2023, 21:43

Cześć!

Ostatnio coraz cześciej mówi się o kiełbasie wyborczej pt. "kredyt hipoteczny 2%".
Według tego co czytałem założenia są takie, że będzie to stałe oprocentowanie 2% (+prowizja, marża itd) przez okres 5 lat dla osób, które kupują swoje pierwsze mieszkanie. Do tego, że kwota kredytu to maks 500k dla singli...

To wszystko brzmi ciekawie, ale przeczytałem również, że tych kredytów ma być naprawdę niewiele (coś słyszałem o 10k kredytów...)
Ogólnie, to wszystko jest na tyle w fazie przygotowań, że wcale bym się nie zdziwił, gdyby się wszystko jeszcze zmieniło.

Pytanie do dyskusji: czy warto czekać na wprowadzenie tego 2% kredytu? Jestem młodą osobą, która bardzo dobrze zarabia. Mam UoP na czas nieokreslony. Nie mam zobowiązań itd. Bez problemu byłbym w stanie dostać teraz kredyt i bardzo szybko go spłacić.

Stąd kwestia, czy jest sens czekać na ten program? Boję się trochę, że jak zostanie wdrożony to:
a) nie załapię się ze względu na zbyt duże dochody
b) nie załapię się ze względu na zbyt dużą liczbę wniosków (będzie jakieś losowanie? XD)
c) ceny mieszkań poszybują w górę i finalnie i tak wyjdę na minus
d) banki odbiją się na marżach i również wyjdę na minus

Co o tym sądzicie?
Z drugiej strony, różnica między kredytem oprocentowanym na 8%, a na 2%, nawet przez te pierwsze 5 lat jest naprawdę spora...
Zakładając spłatę kredytu 500k np. w 5 lat (tyle ile rzekomo będzie trwała stała rata) to:
8% -> 108k odsetek
2% -> 26k odsetek

Czekam na Wasze opinie.
PS. Proszę, odpuśćmy sobie dyskusje polityczne. Każdy zagłosuje według własnego rozumu.
Natomiast osobiście jestem zdania, że zawsze warto skorzystać z okazji niż pluć sobie w brodę, że się tego nie zrobiło bo zostało to wprowadzone przez partię, z ktorą się nie zgadzam.

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kredyt hipoteczny 2%- warto czekać?

Postautor: miso20 » środa, 5 kwietnia 2023, 22:27

@mxxm977 Jedna rzecz jest pewna: finalny kształt projektu będziesz mieć gdy prezydent podpisze ustawę. Na razie rząd zrobił szkic i trzeba jeszcze przepuścić to przez Sejm i Senat, także wg mnie pojawią się jakieś zmiany - być może znaczące. Zależy jeszcze jak długo będą to procedować bo wybory zapasem i mogą z tego zrobić naprawdę atrakcyjną kiełbasę. Ale im większa kiełbasa, tym wg mnie mniej osób ją dostanie.

Z perspektywy kredytobiorcy wygląda to łakomie (2%, to bardzo dobre warunki jak na hipotekę), ale nie wiem czy się załapiesz, bo chętnych będzie MROWIE. Pół kraju chce mieć własne M, a niestety coraz mniej osób stać nie tylko na mieszkanie, ale wgl na kredyt. Teraz mało komu wychodzi zdolność, stad obstawiam naprawdę dużą liczbę wniosków. Z rozmów przeprowadzonych ze znajomymi wynika, że każdy wie o tym projekcie i jest zainteresowany.

bMh
Początkujący
Posty: 545
Rejestracja: 14 czerwca 2017
Reputacja: 352
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Szczecin

Kredyt hipoteczny 2%- warto czekać?

Postautor: bMh » środa, 5 kwietnia 2023, 22:45

Pomineliscie jedna istotna rzecz. Kredyt jest oprocentowany normalnie i ma być tylko w wariancie z ratami malejącymi.

Różnica w wysokości raty będzie pokryta z podatków.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kredyt hipoteczny 2%- warto czekać?

Postautor: mxxm977 » środa, 5 kwietnia 2023, 22:58

Właśnie dlatego mam trochę obawy- z jednej strony fajnie byłoby wziąć taki kredyt i w te 5-10 lat całkowicie go spłacić. Z drugiej, jeżeli czytam jakiegoś bloga o tym, że będzie można połączyć program "mieszkanie bez wkładu własnego" z programem "bezpieczny kredyt" to już widzę jak ja dostanę ten kredyt. Chociaż znowu czytałem dzisiaj, że "w tym roku kredyty mają być nielimitowane".
Ale im większa kiełbasa, tym wg mnie mniej osób ją dostanie.
Z drugiej- chyba będą chcieli trafić przed wyborami do większej ilości osób nawet w słabszy sposób niż mocniej do mniejszej grupy.

"Wstępnie Program Pierwsze Mieszkanie został zaplanowany do roku 2027, ale rząd zastrzegł sobie możliwość jego przedłużenia. W bieżącym roku (2023) nie są planowane limity dopłat. Oznacza to, że każdy pozytywnie rozpatrzony wniosek, który spełnia warunki dofinansowania, zostanie wsparty rządową dopłatą. Podążając jednak za słowami Ministra Finansów, limity pojawią się od przyszłego roku."
bMh pisze: środa, 5 kwietnia 2023, 22:45Różnica w wysokości raty będzie pokryta z podatków.
Niestety, zdaję sobie z tego sprawę, że to naciągnie konkretnie inflację.

W perfekcyjnym scenariuszu:
1. Kupuję sporo obligacji EDO
2. Wnioskuję o 2% kredyt
3. Nie nadpłacam tylko powiększam kapitał w obligacjach chociażby (spodziewam się, że nadal będą lepiej oprocentowane niż ta dofinansowana hipoteka - nawet po odliczeniu podatku belki i wcześniejszego wykupu).
4. Zaraz przed zakończeniem tego okresu 2% spłacam całość kredytu.

Obawiam się jednak o ten punkt drugi... :D

W Waszej opinii warto czekać?

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Kredyt hipoteczny 2%- warto czekać?

Postautor: Kutalisk » czwartek, 6 kwietnia 2023, 10:07

Uważam, że warto czekać. Ceny teraz raczej nie spadną - sprzedający też czekają na ten program.

bMh
Początkujący
Posty: 545
Rejestracja: 14 czerwca 2017
Reputacja: 352
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Szczecin

Kredyt hipoteczny 2%- warto czekać?

Postautor: bMh » czwartek, 6 kwietnia 2023, 10:08

Pytanie jak bardzo ten program wywinduje ceny mieszkan

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kredyt hipoteczny 2%- warto czekać?

Postautor: mxxm977 » czwartek, 6 kwietnia 2023, 18:27

@miso20 , akurat nie liczę na to, że ceny spadną. Jedyne co się zastanawiam to właśnie to, jak dużo wzrosną przez to, że będzie więcej osób będzie chciało załapać się na taki kredyt.

Początkujący
Posty: 217
Rejestracja: 18 sierpnia 2020
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kredyt hipoteczny 2%- warto czekać?

Postautor: ozyrys486 » czwartek, 6 kwietnia 2023, 22:51

Mi się wydaje że jak wejdzie ten program to ceny wszystkiego pójdą w górę. Im więcej państwo nam daje tym szybciej ceny rosną a zarobki maleją

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 2 lipca 2023
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kredyt hipoteczny 2%- warto czekać?

Postautor: J-23 » niedziela, 2 lipca 2023, 08:13

Trzeba młodym dać po walizce pieniędzy i niech kupują mieszkania,idzie kolejna fala niewolników kredytowych.

Początkujący
Posty: 452
Rejestracja: 13 marca 2020
Reputacja: 215
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kredyt hipoteczny 2%- warto czekać?

Postautor: łabondź2020 » czwartek, 6 lipca 2023, 09:00

Prawda to, że można kupić mieszkanie, dom od rodziny?

bMh
Początkujący
Posty: 545
Rejestracja: 14 czerwca 2017
Reputacja: 352
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Szczecin

Kredyt hipoteczny 2%- warto czekać?

Postautor: bMh » czwartek, 6 lipca 2023, 09:27

A dlaczego nie? Ale jaki jest w tym sens?

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Kredyt hipoteczny 2%- warto czekać?

Postautor: mxxm977 » niedziela, 16 lipca 2023, 14:39

bMh pisze: czwartek, 6 lipca 2023, 09:27A dlaczego nie? Ale jaki jest w tym sens?
Strzelam, że chodzi o sytuację, że po prostu dzieci odkupują mieszkanie od rodziców/rodziny, żeby po prostu tam mieszkać. Po co mają szukać gdzieś indziej, jak tam mają dobrze?

Druga opcja, to, że odkupuję to mieszkanie od rodziców, żeby mieć tańszy kredyt. Mieszkamy tam wspólnie, dom jest na rodziców. Im jeszcze zostało 10 lat kredytu wysoko oprocentowanego. Odkupuję od nich ten dom na kredyt 2% przez co sumarycznie oni mają tańszy kredyt.

Ewentualnie może jeszcze chodzić o ogarnięcie taniego kredytu gotówkowego. Czytaj.
1. Mieszkam razem z rodziną, która posiada dom.
2. Rodzina wystawia ten dom tak, żeby wziąć maksymalne 500-600k kredytu (w zależności od sytuacji matrymonialnej).
3. Kupuje ten dom. Nic się nie zmienia, nadal mieszkamy wspólnie.
4. Rodzice dostają 500-600k kredytu, który ja spłacam na 2%. Nie ma opcji, że znajdziesz kredyt na pół miliona oprocentowany na 2% (przez pierwsze 10 lat).

Jedynie takie scenariusze przychodzą mi do głowy.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kredyt hipoteczny 2%- warto czekać?

Postautor: mxxm977 » sobota, 18 listopada 2023, 02:41

mxxm977 pisze: środa, 5 kwietnia 2023, 21:43c) ceny mieszkań poszybują w górę i finalnie i tak wyjdę na minus
Cóż. Dokładnie tak się stało. Ceny mieszkań poszły znacząco w górę. Z reszta, praktycznie nie ma czego kupić.
Co sądzicie? Co zrobilibyście na moim miejscu? Uparcie dążyli do tego, żeby kupić to mieszkanie nawet to wyższej cenie czy nie ma sensu i czekać na spadki na rynku nieruchomości (o ile one w końcu nadejdą). Finansowanie kredytu możliwe, że się zakończy w tym roku bo nie ukrywajmy- to była jedynie kiełbasa wyborcza. Co w związku z tym? Uparcie dażylibyscie do kupna mieszkania w tym roku, nawet jeżeli byłoby znacznie droższe niż powinno i nie było tym wymarzonym? Raczej wątpliwe jest, że mieszkania teraz potanieją, prawda?

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 27 lipca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kredyt hipoteczny 2%- warto czekać?

Postautor: ZielonaMila » sobota, 18 listopada 2023, 10:47

Moim zdaniem w najbliższych latach nie ma szans na spadki na rynku nieruchomości. Tym bardziej przy rządach PO i rosnącej inflacji. We Wrocławiu sytuacja jest ciężka, brakuje mieszkań u deweloperów, którzy mogą sobie pozwolić na ciągłe podnoszenie cen bo sprzedają mieszkania z terminem oddania w 2026 XD. Na Twoim miejscu kupiłbym w tym roku nawet jako inwestycje, bo ten kredyt 2% to bardzo dobra okazja. Tylko zaznaczam, że moje opinia może być subiektywna, ponieważ sam inwestuję w nieruchomości.

bMh
Początkujący
Posty: 545
Rejestracja: 14 czerwca 2017
Reputacja: 352
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Szczecin

Kredyt hipoteczny 2%- warto czekać?

Postautor: bMh » poniedziałek, 20 listopada 2023, 20:57

Moim zdaniem ceny nie spadna tak predko. Czytalem ze ludzie skupuja juz nawet "rzuty mieszkan", byle tylko sie zalapac. Dodatkowo zakladam ze w przyszlym roku o BK2 mozna zapomniec.

@mxxm977 jezeli masz kupic tylko po to zeby kupic to bym sobie dal spokoj. Jezeli w Twoim zasiegu jest cos co Ci sie podoba i spelnia Twoje wymagania to bym bral.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 23
Rejestracja: 29 listopada 2020
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kredyt hipoteczny 2%- warto czekać?

Postautor: technic-figure » piątek, 1 grudnia 2023, 09:51

mxxm977 pisze: sobota, 18 listopada 2023, 02:41Co sądzicie?
2% to chyba slogan bo w rzeczywistości jest więcej, prawda? W wariancie “klucz za dług” któryś bank to oferuje?
Jeśli dobrze pamiętam, to Pan Cezary Graf na którymś ze swoich żywców użył określenia “Exit Liquidity”. A tutaj idą jeszcze dalej w rozważaniach cyt. “rozdadzą kredytów na nieruchy, żeby szczęśliwi lokatorzy mieli co bronić”.

Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 23 marca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kredyt hipoteczny 2%- warto czekać?

Postautor: rudan » środa, 20 grudnia 2023, 13:00

Jak dla mnie nie ma mowy o spadkach cen mieszkań. Bo niby z czego mają wynikać?
Musiałby totalnie paść popyt? Przeczytajcie:
https://sprzedammieszkanie.com/blog/czy ... kaniowce-/
Wprowadzą nowy program mieszkaniowy, to ceny dalej pójdą w górę, chociaż to rzeczywiście chore.
Ostatnio zmieniony czwartek, 18 stycznia 2024, 12:53 przez rudan, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 160
Rejestracja: 15 września 2021
Reputacja: 25
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kredyt hipoteczny 2%- warto czekać?

Postautor: btcbtc » czwartek, 21 grudnia 2023, 16:24

technic-figure pisze: piątek, 1 grudnia 2023, 09:51Jeśli dobrze pamiętam, to Pan Cezary Gra


Grafoman to klaun i farmazoniarz, ktory sie wielokrotnie i spektakularnie mylil.
Ile on razy na samym krypto sie mylil :lol:

Wróć do „Rozważania ekonomiczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości