Uniswap jako stabilizator kursu tokenów ETH?

Regulamin forum
1. Dział tylko do odczytu dla żółtodziobów
Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Uniswap jako stabilizator kursu tokenów ETH?

Postautor: maky » poniedziałek, 20 lipca 2020, 17:21

Wyprowadźcie mnie z błędu logicznego jeśli takowy popełniam. Na Uniswap z racji wahań kursu notowanych tam walorów (na innych giełdach) dochodzi do transakcji arbitrażowych. Czy dobrze mniemam, że taki arbitraż wyhamowuje ruch na danym walorze? Jeśli tak to wraz ze wzrostem płynności na Uniswap dla danego waloru hamulec staje się coraz silniejszy?
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14380
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Uniswap jako stabilizator kursu tokenów ETH?

Postautor: rav3n_pl » poniedziałek, 20 lipca 2020, 18:43

Nie jestem pewien czy inny kurs na jakiejś giełdzie (dający okazje do arbitrażu) jest tak naprawdę hamulcem zmiany kursu.
Zmiana kuru jest możliwa przy ruszeniu całej dostępnej płynności - w konkretną stronę.
Analiza kursu BTC vs zmienność obala mit, że większa cena (ergo - większa kapitalizacja, płynność) ma wpływ na wahania kursu.
Tak więc - większa płynność na uniswapie daje większą szansę na arbitraż (bo też uniswap ma lag wynikający z ETH) ale nie wpływa (nie "robi hamulca") na zmianę kursu.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5287
Rejestracja: 4 marca 2013
Reputacja: 2589
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Uniswap jako stabilizator kursu tokenów ETH?

Postautor: domator » poniedziałek, 20 lipca 2020, 19:08

maky pisze: poniedziałek, 20 lipca 2020, 17:21Czy dobrze mniemam, że taki arbitraż wyhamowuje ruch na danym walorze?
Nie, taki arbitraz wyrownuje kursy pomiedzy gieldami i nic wiecej. Jesli z jakiegos powodu ktorys punkt wymiany reaguje z opoznieniem to po prostu jest wieksza roznica. W ekstremalnej sytuacji kiedy na mtgoxie nie mozna bylo wyplacac gox-coinow - kursy rozjechaly sie calkowicie ale nie spowodowalo to specjalnie ruchu cenowego na "glownym" BTC.
***** *** i konfederacje i kukiza
ONR to organizacja faszystowska
Ordo Iuris to finansowani przez Kreml fundamentaliści

BitFilar - kryptoemerytura.
quark.house - Twój własny, stacjonarny kantor krypto.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Uniswap jako stabilizator kursu tokenów ETH?

Postautor: maky » poniedziałek, 20 lipca 2020, 19:42

Spróbuję jeszcze raz. Prawdopodobnie nie umiem ubrać w słowa tego co mam na myśli. ;)

Robiąc arbitraż pomiędzy Giełdą a Uniswap zrównuję lub zbliżam kursy na obu. Odbywa się to poprzez zmianę kursu na Giełdzie jak i na Uniswap. Na jednej w dół a na drugiej do góry. Aby uzyskać ten efekt musimy wykonać pewną "pracę" czyli zapłacić sporą prowizję na Uniswap - 0,3% (prowizję Giełdy pomijam).
Teraz w zależności od wielkości puli płynności aby uzyskać stan równowagi potrzeba wymienić mniej lub więcej tokenów na Uniswap (Giełdę znowu pomijam). Jeżeli porównamy dwie wielkości puli płynności różniące się 100 razy to na tej większej trzeba przesunąć 100 razy więcej tokenów i wykonać 100 razy większą "pracę" - prowizja.

Dodano po 3 minutach 29 sekundach:
Rozwijając dalej jak to w matematyce jeśli ilość tokenów na giełdach będzie odpowiednio mała a na Uniswap odpowiednio duża to IMHO hamowanie będzie zauważalne a przecież Uniswap jest automatem tak więc nie będzie to walka spekulanta ze spekulantem ale spekulanta z pulą płynności.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14380
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Uniswap jako stabilizator kursu tokenów ETH?

Postautor: rav3n_pl » wtorek, 21 lipca 2020, 18:37

To jest automat i to wrednie arbitrujący.
Wiem że dana para ma swój pool, ale Uniswap robi routing poprzez 2 inne waluty aby uzyskać lepszą cenę niż daje bezpośredni pool :D Różnica o 2 centy na tokenie po 3 dolary ale zawsze XD
Cuda na kiju...

Tak czy inaczej network fee zabija, bo dziś miałem prawie $3 fee transakcji sieci, obniżyłem z proponowanych $4.5...
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Uniswap jako stabilizator kursu tokenów ETH?

Postautor: maky » wtorek, 21 lipca 2020, 21:54

rav3n_pl pisze: wtorek, 21 lipca 2020, 18:37Tak czy inaczej network fee zabija, bo dziś miałem prawie $3 fee transakcji sieci, obniżyłem z proponowanych $4.5...
Tam już chłopcy od SYScoina zacierają ręce. Tylko ktoś musi im most zbudować do ETH i ETH będzie pozamiatane. ;)
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Uniswap jako stabilizator kursu tokenów ETH?

Postautor: maky » poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 11:15

Powracam do tematu ponieważ kapitalizacja par stable:ETH na Uniswap w ciągu kilku dni urosła do 385 mln. Jeśli przyrost utrzyma się w tym tempie to niewykluczone, że przekonamy się wkrótce czy miałem rację.
IMHO będzie też rajd na ETH w związku z tym, że ludzie widząc zysk 100+% rocznie bez większego zaangażowania w obserwowanie czegokolwiek zaczną kupować ETH i stable.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Wróć do „Rozważania ekonomiczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości