Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Regulamin forum
1. Dział tylko do odczytu dla żółtodziobów
Początkujący
Posty: 114
Rejestracja: 31 grudnia 2020
Reputacja: 120
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: EL POLAKO » niedziela, 17 kwietnia 2022, 12:53

Po pierwsze: to tylko luźna idea - szczegóły trzeba by było porządnie przemyśleć i skonsultować taką ustawę wielokrotnie z wieloma stronami itd. Moim zdaniem na pewno da się to tak zrobić, aby ściągalność podatku była nieuchronna. Mamy czasy powszechnej inwigilacji, może warto jej czasem użyć do słusznego celu.
Po drugie - czy podatek nie zostanie przerzucony na wynajmujących. Tak, od tego się zacznie. Jednak z czasem, zwyczajnie wielcy "landlordzi" po prostu nie będą konkurencyjni na rynku w stosunku do zwykłych ludzi, którzy wynajmują 2-3 mieszkania, bo to oni będą mieli konkurencyjne ceny. Na początku na pewno byłaby wielka burza, ale wielkie zmiany nie przechodzą łatwo.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: benq » niedziela, 17 kwietnia 2022, 13:03

@mxxm977
Wiek tu nie ma nic do rzeczy. Masz stabilna sytuacje - umowę na stałe w pracy z która wiążesz przyszłość. Chcesz zostać w mieście, w którym mieszkasz. Powynajmowałeś chwilę i wiesz czego potrzebujesz, żeby czuć się w mieszkaniu komfortowo.
Do tego możesz pożyczyć kasę w najlepszej instytucji finansowej na świecie - od rodziców - i mieć 20/30% wkładu własnego. Nie zastanawiałbym się dłużej.
Kwestia przemyślenia najlepszej propozycji, 20 lat>30 lat, rozważenie stałej stopy na 5 lat i tyle, jeżeli boisz się katastrofy. ;-)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: maky » środa, 20 kwietnia 2022, 14:41

ekonokomik pisze: sobota, 16 kwietnia 2022, 21:58 Mimo, że mam się za wolnościowca, to uważam, że dobra podstawowe, niezbędne do życia, jak mieszkanie, nie powinny być przedmiotem spekulacji, bo prowadzi to do problemów społecznych.

To co proponujesz brzmi dla mnie rozsądnie. Ale jak zabezpieczysz to prawo przed banalnymi obejściami typu: jako posiadacz 50 mieszkań, zakładam 18 jednoosobowych spółek z.o.o. z których każda posiada maksymalnie 3 lokale?

Zróbmy tak jak w Chinach. Lokal do mieszkania - podatek x, lokal do wynajęcia/biznesu - podatek y. Dodam, że ryczałtowy tam jest.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: mxxm977 » poniedziałek, 9 maja 2022, 14:32

I kolejny update- i kolejny negatywny.
Ukryta zawartość
To forum wymaga zarejestrowania i zalogowania się, aby zobaczyć ukrytą zawartość.
Łatwo zauważyć, że inwestycje to kompletnie nie moja bajka, a cały rynek jest zawsze przeciwko mnie.
Męczy mnie to. W szczególności gdy widzę podsumowanie...

Miałem trochę USDT, za które starałem się skupować po spadkach, żeby uśredniać cenę.
Zrobiłem tak z DOT i LUNA. Niestety- spadają jeszcze szybciej niż BTC przez co moja wartość portfela w USDT i BTC kurczy się sukcesywnie...

Pojawia się dodatkowo kwestia kredytu hipotecznego. Będzie ciężko, żeby pożyczyć cokolwiek od rodziny więc jestem zdany wyłącznie na siebie.
Dodatkowo, rosnące stopy procentowe wcale nie zachęcają do brania kredytów. Na razie nie stać mnie chyba na 20% wkład własny. Część moich pieniędzy ulokowana jest w kruszce i obligacje notowane inflacją- musiałbym spieniężyć wszystkie instrumenty, żeby mieć na wkład.
Mieszkania na kupno kosztują chore kwoty, a jak na razie płacę stosunkowo niewielkie (1550zł/ miesiąc) pieniądze na wynajmowanym mieszkaniu...
Zastanawiam się nad tym, aby wynajmować jeszcze z rok-dwa, żeby zaoszczędzić więcej na wkład własny, ale boję się, że ceny mieszkań w tym okresie pójdą znacząco w górę.

Z drugiej strony, depozyty są na tak zapłakanie niskim poziomie, że gromadzenie jakiejkolwiek gotówki aż boli. Jeżeli myślę, że sama inflacja zżera mi w bardzo optymistycznym scenariuszu 10% rocznie i przeliczyć to na spadek wartości z całych oszczędności to nie wiem czy jest jakikolwiek sens oszczędzania i magazynowania ich na koncie czy innych płynnych agregatach oprocentowanych na śmieszne 1-2%.

Chciałem założyć konto oszczędnościowe w banku Toyota, które jako jedyne ma oprocentowanie liczone z użyciem wiboru 3m. Termin oczekiwania na dostawę papierów przez kuriera to połowa ... czerwca (!).

...

Duża część z poduszki to nieoprocentowana gotówka. Nie wiem co z nią zrobić. Dołożyłbym w krypto/akcje, ale obawiam się tego przez pryzmat moich dotychczasowych inwestycji. Co o tym sądzicie?
Ukryta zawartość
To forum wymaga zarejestrowania i zalogowania się, aby zobaczyć ukrytą zawartość.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: adiqq » poniedziałek, 9 maja 2022, 20:10

mxxm977 pisze: poniedziałek, 9 maja 2022, 14:32Duża część z poduszki to nieoprocentowana gotówka. Nie wiem co z nią zrobić. Dołożyłbym w krypto/akcje, ale obawiam się tego przez pryzmat moich dotychczasowych inwestycji. Co o tym sądzicie?
Już to gdzieś komuś chyba pisałem....w sierpniu 2020 za kwoty sporo mniejsze niż u ciebie jest sumarycznie w "kwota fiat" kupowałem sprzęt miningowy". Kilka razy ktoś mi zwracał uwagę, że gdybym za te pieniądze kupił ETH, to bym lepiej zarobił. Policzyłem to kiedyś - i te osoby nie miały racji. Kilka miesięcy temu, jeszcze kiedy ETH było bardzo wysoko, to te wartości się zrównały. Teraz jest tylko stały miesięczny zysk - fakt, że wraz ze spadkiem kursu ETH coraz mniejszy, ale dalej bardzo okazały. Cały wkład na inwestycje został dawno wyciągnięty, większość zysków realizowania w nienajgorszym momencie. Mniejszy zysk, to nie strata, prawda?
Co mam więcej napisać? Największy plus w miningu w takich sytuacjach jak teraz, to spokojny sen - masz stały zysk, sprzęt dawno zamortyzowany, odcinasz kupony, w ogóle nie przejmujesz się spadkami. A jak uznasz, że nie chce ci się z tym więcej bawisz, bo zysk jest za mały (cena prądu coraz większa a urobek coraz mniejszy), to sprzedajesz sprzęt i dodatkowo zarabiasz.
Oczywiście, teraz nie jest najlepszy czas na taką inwestycję. Bardzo dobry czas na to będzie za jakieś 2 lata, może trochę szybciej, może trochę później....Jeśli w ogóle, bo aktualnie trwa nagonka na POW, nie wiadomo jak to się wszystko skończy.
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: mxxm977 » poniedziałek, 9 maja 2022, 23:19

Hmm, fajnie byłoby móc otrzymywać w miarę stabilny, pasywny przychód. Dlatego na przykład myślałem o kupnie mieszkania, szybkiej spłacie kredytu, a następnie wynajmowaniu go innym.
Niestety, zanim to to jeszcze chwilę minie.
Rozważałem też kiedyś koparkę, ale to był czas mieszkania w akademiku i braku jakichkolwiek większych funduszy.
adiqq pisze: poniedziałek, 9 maja 2022, 20:10masz stały zysk, sprzęt dawno zamortyzowany, odcinasz kupony, w ogóle nie przejmujesz się spadkami.
Naprawdę- zazdroszczę.
adiqq pisze: poniedziałek, 9 maja 2022, 20:10Oczywiście, teraz nie jest najlepszy czas na taką inwestycję. Bardzo dobry czas na to będzie za jakieś 2 lata, może trochę szybciej, może trochę później....Jeśli w ogóle, bo aktualnie trwa nagonka na POW, nie wiadomo jak to się wszystko skończy.
A czy jest teraz dobry czas na jakąkolwiek inwestycję? Innymi słowy- na co teraz jest czas? Trzymanie na słabo oprocentowanym koncie mija się z celem. Zbieranie na wkład własny i urządzenie potrwa pewnie z pół roku lub rok. Później nadpłacanie kredytu jest przeważnie dodatkowo oprocentowanie przez 3 lata chyba. Szukam więc jakiejś sensownej alternatywy co by inflacja nie zżerała aż tak codziennie oszczędności.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 608
Rejestracja: 17 sierpnia 2016
Reputacja: 262
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: revo » sobota, 14 maja 2022, 20:22

coś ten rubelek szoruje po dnie... to może się dogadamy z gazpromem i jednak będziemy płacić w rublach żeby napompować i zarobić... pomyśleli eurokraci xD
inwestuje ktoś tu w rubla?
:arrow: fixedfloat.com
:!: tania wymiana crypto bez rejestracji i KYC :!:

Weteran
Posty: 2868
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 441
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: adamu79 » środa, 18 maja 2022, 08:19

mxxm977 pisze: poniedziałek, 9 maja 2022, 14:32Łatwo zauważyć, że inwestycje to kompletnie nie moja bajka, a cały rynek jest zawsze przeciwko mnie.
Męczy mnie to. W szczególności gdy widzę podsumowanie...
Jeśli Ciebie męczy -10% na kryptowalutach to może lepiej skorzystać z oferty państwa ;)
Będzie tylko 10% spadku realnej wartości pieniądza zamiast 15%..
https://www.gov.pl/web/rozwoj-technolog ... d-inflacja

PS: Kup kilka palet makaronu i oleju spożywczego, kilka skrzynek spirytusu (ew. innych specjałów o długiej przydatności do spożycia), poszukaj wśród znajomych gdzie mógłbyś to przechować. W perspektywie roku, 2 lat jestem przekonany że ochronisz ten zakup się przed inflacją, a być może zostaniesz "królem życia" ;)

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: koparki » środa, 18 maja 2022, 09:00

adamu79 pisze: środa, 18 maja 2022, 08:19 poszukaj wśród znajomych gdzie mógłbyś to przechować ........... może zostaniesz "królem życia"
W wypadku hiperinflacji, zamknięcia biedronek i głodu królem życia zostanie magazyn w którym zostawił cenne aktywa.

To jest przerysowany przykład, chcę przez to powiedzieć że należy mieć ograniczone zaufanie przy rozpowiadaniu o inwestycjach i deponowaniu ich na/u kogoś
---

Weteran
Posty: 2868
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 441
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: adamu79 » środa, 18 maja 2022, 09:08

koparki pisze: środa, 18 maja 2022, 09:00królem życia zostanie magazyn w którym zostawił cenne aktywa
Jak wiadomo prawie każde podjęcie działania wiąże się z ryzykiem. Trzeba kombinować tak by je minimalizować.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 608
Rejestracja: 17 sierpnia 2016
Reputacja: 262
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: revo » środa, 18 maja 2022, 16:48

według mnie żeby chronić "oszczędności" to lepiej kupić coś fizycznego w zasadzie cokolwiek... niż trzymać w banku na lokacie.
Inflacja zasuwa więc rzeczy zyskują na wartości.
Po za tym nigdy nie wiadomo czy lokat nie skonfiskują i sfinansują np. walkę ze zmianami klimatycznymi albo przekażą na socjal na imigrantów czy tam uchodźców.
:arrow: fixedfloat.com
:!: tania wymiana crypto bez rejestracji i KYC :!:

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: mxxm977 » środa, 22 czerwca 2022, 00:39

I kolejny miesiąc za mną. Szybkie podsumowanie i pytanie na końcu.
Ukryta zawartość
To forum wymaga zarejestrowania i zalogowania się, aby zobaczyć ukrytą zawartość.
Z jednej strony kusi, żeby teraz dokupić krypto (lub akcje/indeksy) bo "kupuje się wtedy gdy leje się krew". Z drugiej, nastawienie jest takie jakby faktycznie BTC miał lecieć na $500.
Natomiast jeżeli teraz odpuszczę, to będą się później pojawiać głosy "teraz to już za późno na kupno. Nie rozumiem ludzi, którzy kupują po 6X XXX jak można było kupić po 2X XXX czy 1X XXX"

W Listopadzie zaczną mi "działać" obligacje EDO czyli te notowane inflacją.
Myślałem o dokupieniu ich, aby pieniądze nie leżały bezczynnie na koncie. Minus jest taki, że oprocentowanie na podstawie inflacji zaczyna działać dopiero po 1 roku od zakupu.

Pytanie: Czy według Was kupno obligacji notowanych inflacją w aktualnym momencie to dobry pomysł? Czy za rok będziemy mieć równie dużą lub nawet jeszcze większą inflację?
Ewentualnie mogę postawić na konto oszczędnościowe notowane WIBOR 3M czyli w trzecim kwartale, od lipca, około 7% (!).

---

Zastanawia mnie również ogólne poczucie potężnego kryzysu, katastrofy w powietrzu, która już tuż tuż ma nadejść. Nie neguję tego oczywiście, bo mogą być rożne scenariusze, ale mam wrażenie, że ostatnie posty, które czytam są o tym jak wszystko spadnie do ceny $0- zarówno BTC, NASDAQ, SP500, nie będzie jedzenia, prądu, paliwa, państwo upadnie... A jednak Ci sami ludzie nadal nie sprzedali wszystkich swoich akcji/ instrumentów i nie kupili ton długoterminowej żywności albo nie wybudowali sobie bunkra... Podsumować to można mniej więcej "Teraz to już za późno na jakiekolwiek inwestycje bo wszystko upadnie, a my i tak umrzemy"

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 608
Rejestracja: 17 sierpnia 2016
Reputacja: 262
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: revo » środa, 22 czerwca 2022, 14:58

@mxxm977 Żadne akcje żadne obligacje tylko papierowa gotówka eur usd i krypto na dołku jak masz duzo siana to
nieruchomości... tylko te prawdziwe nie cyfrowe czy tam na niby w nft na obrazku ;)
:arrow: fixedfloat.com
:!: tania wymiana crypto bez rejestracji i KYC :!:

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: mxxm977 » środa, 22 czerwca 2022, 16:35

@revo nieruchomości za gotówkę niestety (jeszcze) nie kupię. Mogę powiększyć pozycję w krypto, ale ciężko się dokłada do czegoś co jest już na tak znacznym minusie. Przecież zaraz wcześniej mówiliśmy o tym, że uśrednianie w dół to hazard.
No i tak samo, "krypto w dołku" - uważasz, że już teraz jest/był ten dołek? Przecież cokolwiek kupione w dołku da zysk. Problem w tym, że nie wiadomo kiedy on będzie.

Dobrze zrozumiałem, że wolałbyś trzymać kilkadziesiąt tysięcy pod materacem i tracić kilkanaście procent na inflacji na rok niż stosunkowo mniej tracić z pomocą KO czy obligacji?

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: Kutalisk » środa, 22 czerwca 2022, 16:58

@mxxm977 jak masz nieruchomość w najbliższych planach to może warto rozważyć KO, na którym stracisz mniej niż w materacu? Mogą być fajne okazje za 1-2 lata. Trzeba być cierpliwym. Ja nowy, wykończony dom za 2/3 ceny upolowałem. Kupujący się wysypał ze zdolnością i stracił wkład własny. Ludzie tracą płynność. Trzeba się rozglądać.
Ostatnio zmieniony środa, 22 czerwca 2022, 17:01 przez Kutalisk, łącznie zmieniany 1 raz.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 608
Rejestracja: 17 sierpnia 2016
Reputacja: 262
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: revo » środa, 22 czerwca 2022, 17:00

@mxxm977 1.Nie wiem kiedy dołek ja się zacznę interesowac jak BTC będzie po 5000$
2. Tak. Wolałbym pod materacem. Nominały są teraz tak duże że w małej skrzynce zmieścisz milion spokojnie. można zdywersyfikować papierową gotówkę trzymać w różnych miejscach. banków unikać jak ognia bo tam tylko podbierają prowizje i blokują środki za byle gówno.
A zakupy w internecie możesz robić na zielonego smoka ul. Smocza 66 z płatnością gotówkową bez karty w punkcie odbioru za pobraniem.
Normalnym ludziom innowacyjne opłaty, prowizje za prowadzenie konta i weryfikacje numeru buta i inne "bankowe wspieranie biznesu" nie jest do szczęścia potrzebne.
:arrow: fixedfloat.com
:!: tania wymiana crypto bez rejestracji i KYC :!:

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: mxxm977 » środa, 22 czerwca 2022, 23:11

Kutalisk pisze: środa, 22 czerwca 2022, 16:58jak masz nieruchomość w najbliższych planach to może warto rozważyć KO, na którym stracisz mniej niż w materacu?
Tak, planuję nieruchomość, ponieważ aktualnie wynajmuję. Płacę za mieszkanie zdecydowanie mało- ta sama cena od trzech lat- więc prawdopodobnie właściciel w końcu podniesie to 1300zł + opłaty.
Kutalisk pisze: środa, 22 czerwca 2022, 16:58Mogą być fajne okazje za 1-2 lata.
Mówisz tutaj o okazjach na mieszkania? Przyznaję, że dość intensywnie szukałem mieszkań już w marcu/kwietniu, obawiając się, że ceny pójdą jeszcze wyżej.
Kutalisk pisze: środa, 22 czerwca 2022, 16:58Kupujący się wysypał ze zdolnością i stracił wkład własny. Ludzie tracą płynność. Trzeba się rozglądać.
Z drugiej strony, czytałem, że około 50% mieszkań jest kupowanych za gotówkę. Spodziewam się, że przez podwyżki stóp procentowych ta wartość może jeszcze wzrastać, bo niewielu będzie stać na kredyt.
revo pisze: środa, 22 czerwca 2022, 17:00A zakupy w internecie możesz robić na zielonego smoka ul. Smocza 66 z płatnością gotówkową bez karty w punkcie odbioru za pobraniem.
Nie uważasz, że to trochę paranoiczne? Brzmi to jakbyś do piekarni po bułki szedł jeszcze w maseczce i czarnych okularach.

Trochę gotówki polskiej plus zagranicznej warto mieć, wiadomo, ale trzymanie całości w materacu przy takiej inflacji według mnie mija się z celem.

---

Podbijam pytanie- czy spodziewacie się, że za rok inflacja będzie równie wysoka lub wyższa co dzisiaj?
A co za tym idzie, jeżeli szukam bezpiecznego instrumentu, na którym (nominalnie) zawsze będę na plus to czy według Was lepsze będą obligacje notowane inflacją EDO (na oprocentowanie inflacyjne musiałbym czekać rok) czy konto oszczędnościowe notowane WIBOR 3M?

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 608
Rejestracja: 17 sierpnia 2016
Reputacja: 262
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: revo » czwartek, 23 czerwca 2022, 00:59

mxxm977 pisze: środa, 22 czerwca 2022, 23:11Nie uważasz, że to trochę paranoiczne? Brzmi to jakbyś do piekarni po bułki szedł jeszcze w maseczce i czarnych okularach.

chodziło mi bardziej o to że karta bankowa ani konto w banku nie jest potrzebne i nie trzeba podawać adresu zamieszkania do sklepów żeby robić zakupy w internecie
:arrow: fixedfloat.com
:!: tania wymiana crypto bez rejestracji i KYC :!:

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3091
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 1088
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: CzarnaOwca » czwartek, 23 czerwca 2022, 08:41

revo pisze: środa, 22 czerwca 2022, 17:00bo tam tylko podbierają prowizje
Ale nie przeszkadza Ci jak dopłacasz za pobranie :lol: masz łeb do interesów :D
ps. w nestbank nie płacę obecnie ani jednego grosza, całkowicie darmowe konto.
Jak brzmi pies? "hau!" Jak brzmi kot? "miau!" Jak brzmi szur? "PLANdemia! szczepionki mordujom! Ziemia jest płaska! 5g zabija!" :lol:

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: Kutalisk » czwartek, 23 czerwca 2022, 09:26

mxxm977 pisze: środa, 22 czerwca 2022, 23:11Mówisz tutaj o okazjach na mieszkania? Przyznaję, że dość intensywnie szukałem mieszkań już w marcu/kwietniu, obawiając się, że ceny pójdą jeszcze wyżej.
Sporo ludzi się buduje i mają mieszkania. Mieli plan czynszem z najmu spłacać kredyt za dom. Nie stać ich na wykończenie. Ale z ceny nie chcą schodzić. Poczekaj aż przyciśnie większa rata za niedokończony dom (a za utrzymanie mieszkania i budowy też trzeba płacić - podwójne rachunki, podatki itd.).

Mieszkania pojawią się w okazyjnych cenach ale też trzeba będzie poczekać na dokończenie budowy + przeprowadzkę więc czas. U notariusza ustalasz termin przekazania nieruchomości. Kiedyś tak kupiłem mieszkanie - dałem rok czasu ale utargowałem dodatkowe 7%.

Dodaj do tego mieszkania, po babciach/dziadkach gdzie w małych miastach nikt (dzieci/wnuki) nie chce wracać. Ale to są nory do remontu wykończone w stylu lat 70/80', a ciężko oszacować koszty.

Ceny ofertowe szybowały ale transakcyjne są niższe i jak komuś się śpieszy z odzyskaniem płynności już jest w stanie zejść 10-20% jeśli płacisz od ręki. Mi developer tak dużo zszedł (1/3 ceny), bo miał dodatkowe 20% zaliczki od poprzedniego kupującego, który się wysypał z kredytem + zbudowane z materiałów kupionych przed covidem. Więc zarobił mniej (patrząc na ceny ofertowe teraz) ale zarobił + odzyskał płynność, pospłacał faktury itd. Sprawa z poprzednim kupującym ciągnęła się ponad 2 lata (sądy itd.). Jak pisałem trzeba szukać okazji. Ja się od 3 lat rozglądałem.

Ogólnie warto śledzić lokalny rynek. Ja widzę te same nieruchomości, które wiszą od 1-2 lat. Ale z ceny ofertowej nie chcą zejść. Fajne nieruchomości rozchodzą się po rodzinie/znajomych, ew. z polecenia. Syf wisi na otodom/OLX miesiącami.
mxxm977 pisze: środa, 22 czerwca 2022, 23:11Podbijam pytanie- czy spodziewacie się, że za rok inflacja będzie równie wysoka lub wyższa co dzisiaj?
A co za tym idzie, jeżeli szukam bezpiecznego instrumentu, na którym (nominalnie) zawsze będę na plus to czy według Was lepsze będą obligacje notowane inflacją EDO (na oprocentowanie inflacyjne musiałbym czekać rok) czy konto oszczędnościowe notowane WIBOR 3M?
A jak jest z płynnością na tych obligacjach? Jak coś się trafi i będziesz potrzebował szybko upłynnić żeby kupić M?

Wróć do „Rozważania ekonomiczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości