Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Regulamin forum
1. Dział tylko do odczytu dla żółtodziobów
Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: Kutalisk » niedziela, 5 grudnia 2021, 00:01

mxxm977 pisze: sobota, 4 grudnia 2021, 12:23Ustawić jakieś SLe? Sprzedać wszystko? Czekać? Dokupić?
Czekać i nie podejmować pochopnych decyzji pod wpływem emocji. A co miałeś zaplanowane na te poziomy cenowe? Masz zapas gotówki/stabli na taką okazje? Trzeba wykonać plan na chłodno ew. zmodyfikować go odpowiednio do sytuacji> I ponownie to napiszę: na chłodno, a nie pod wpływem emocji.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
10
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: mxxm977 » niedziela, 5 grudnia 2021, 00:36

Kutalisk pisze: niedziela, 5 grudnia 2021, 00:01Czekać i nie podejmować pochopnych decyzji pod wpływem emocji. A co miałeś zaplanowane na te poziomy cenowe? Masz zapas gotówki/stabli na taką okazje? Trzeba wykonać plan na chłodno ew. zmodyfikować go odpowiednio do sytuacji> I ponownie to napiszę: na chłodno, a nie pod wpływem emocji.
Nie, nie mam wolnych USDT. Wszystko jest w BTC, ETH, DOT, ICP. Owszem, mam gotówkę, żeby jeszcze dokupić, ale boje się, że włożę już zbyt dużo- że będę ciągle powiększał i powiększał pozycję, żeby łatwiej się odbić, aż finalnie będę praktycznie all in w krypto.
Czy nie jest to podobne do hazardzisty, który po przegranej dokupuje jeszcze, żeby się odbić?
Z drugiej... Z perspektywy długoterminowej prawdopodobnie te 49k co są obecnie to promocja?

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: mxxm977 » sobota, 15 stycznia 2022, 00:31

mxxm977 pisze: niedziela, 5 grudnia 2021, 00:36Z drugiej... Z perspektywy długoterminowej prawdopodobnie te 49k co są obecnie to promocja?
No cóż, a teraz jeszcze większa promocja ... ;) Jak sądzicie, to już ostatnia przed większym ruchem do góry? Czy czeka nas kolejna wspaniała promocja dziesiątkująca mój portfel? :mrgreen:

...

Update sytuacji.
No cóż. Jest średnio. Średnio to chyba najlepsze słowo opisujące sytuację.

(Binance wprowadziło obowiązek KYC. Musiałem zrezygnować z kilku kont, które były przeznaczone, żeby rozróżnić inwestycje długoterminowe od krótkoterminowych itd. Teraz całe krypto jest oznaczone jako 'HODL Stabilny' (XD) )

Aktualnie przedstawia się to następująco:
Ukryta zawartość
To forum wymaga zarejestrowania i zalogowania się, aby zobaczyć ukrytą zawartość.
Na plus łącznie około 300zł akcje Allegro kupione za 2000zł w okolicach 37-38 zl. Dodatkowo, plus niecałe 40 zł na obligacjach... To by było na tyle moich inwestycyjnych zysków :mrgreen:

Zabawne, że pozycja "HODL Stabilny" ma największy minus. -40% to już nie jest mało. Żeby wyjść na "zero" musielibyśmy od tego momentu zrobić około 70% w górę.
Prawdę powiedziawszy, liczyłem, że już powoli będziemy iść na północ, a tutaj masa osób wieszczy 20-30k (a co po niektórzy nawet 500$ ;) )... Coraz bardziej zastanawiam się czy nie spróbować wyjść i odkupić taniej w takim razie, ale obawiam się, że wtedy pójdziemy w górę i będe miał powtórkę z lipica-września gdzie były największe wzrosty, a ja siedziałem w USDT.

Kompletnie nie wiem gdzie się podziały te wszystkie predykcje o 100k... :roll:

Frustracja już mnie opuściła. Już nie mam siły się denerwować. Jestem zmęczony. W szczególności, gdy człowiek widzi, że niedość, że jest tyle pieniędzy w plecy to jeszcze stracił na to tyle czasu, energii i stresu. A mógł być przynajmniej na zero, trzymając pieniądze w "skarpecie".
Oczywiście zdawałem sobie sprawę z tego, że to jest inwestycja więc czasami idzie na plus, a innym razem na minus- nie mniej zastanawiam się czy przez ostatnie tygodnie kurs nie zapomniał jak iść do góry oraz dlaczego mam taki dar do kupowania w szczytach (68.2k- po którym mieliśmy lecieć do gwiazd bo nie miało być już żadnych ograniczeń przed nami).

Nie odczuwam braku tych pieniędzy bo mam poduszkę finansową i każdy miesiąc kończe z dużą nadwyżką, ale przecież nikt nie inwestuje, żeby stracić.
Myślałem, żeby dokupić jeszcze krypto, ale skoro wieszczycie takie czarne chmury nad BTC to chyba lepiej poczekać i kupić taniej.

...

No ale są też pozytywy.
Jestem na umowie na okres próbny. Szef powiedział, że nie mam o co się bać w kontekście przedłużenia umowy. Przyznaję, że zmieniając pracę obawiałem się czy dam sobie radę, a tu słyszę, że są ze mnie zadowoleni i chcą mnie zostawić przy sobie. Nic tylko się cieszyć! Chociaż tym się mogę cieszyć ;)

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: ikswodnal » sobota, 15 stycznia 2022, 10:17

mxxm977 pisze: sobota, 15 stycznia 2022, 00:31Frustracja już mnie opuściła. Już nie mam siły się denerwować. Jestem zmęczony. W szczególności, gdy człowiek widzi, że niedość, że jest tyle pieniędzy w plecy to jeszcze stracił na to tyle czasu, energii i stresu.
Jedną z moich wad jest brak umiejętności przekonywania innych.
Jednak działam odwrotnie!
Robię wszystko by żyć na luzie, oszczędzam energię a czas jest dla mnie jedynym bezwzględnym miernikiem.
Odkładam nie rujnującą kwotę PLN w BTC regularnie co miesiąc, na podstawie przedtem zleceń stałych, teraz zleceń cyklicznych i za dwa lata mam stopę zwrotu ~ 164 %. Popełniając błędy śmieję się z siebie.
Tak więc wrzuć na luz, zmień co trzeba i idźmy z pierwszymi, oni będą zwycięzcami.
Aha - wszystkie swoje ruchy opisuję w viewtopic.php?f=4&t=34052 i jestem leniem, ale w styczniu/lutym opiszę tam co się dzieje.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: maky » sobota, 15 stycznia 2022, 18:38

mxxm977 pisze: sobota, 15 stycznia 2022, 00:31Nie odczuwam braku tych pieniędzy bo mam poduszkę finansową i każdy miesiąc kończe z dużą nadwyżką, ale przecież nikt nie inwestuje, żeby stracić.

Skoro każdy miesiąc kończysz z nadwyżką to dlaczego nie robisz DCA czyli nie kupujesz co dzień/tydzień/miesiąc za stałą kwotę?
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: miso20 » sobota, 15 stycznia 2022, 21:46

mxxm977 pisze: sobota, 15 stycznia 2022, 00:31Kompletnie nie wiem gdzie się podziały te wszystkie predykcje o 100k...
Kompletnie nie wiem czemu będąc tutaj od 2017 kupiłeś akurat na 68k, zamiast przy 3 czy nawet 10k :roll:

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: mxxm977 » sobota, 15 stycznia 2022, 23:25

maky pisze: sobota, 15 stycznia 2022, 18:38Skoro każdy miesiąc kończysz z nadwyżką to dlaczego nie robisz DCA czyli nie kupujesz co dzień/tydzień/miesiąc za stałą kwotę?
Owszem, już niejednokrotnie myślałem o tym i przeczytałem wzdluż i wszerz bitfilar.pl. Jest to z pewnością najsensowniejszy sposób akumulacji i mam zamiar tak skupować- dokładniej to BTC, ETH, DOT, BNB i LUNĘ w proporcjach 30-30-20-10-10. Ewentualnie dorzucę do tego coś z małym market capem za mały procent z nadzieją, że trafię w czarnego konia.
Problem w tym, że skoro ludzie wieszczą 20-30k$ to wolę zacząć skupywać z tamtych poziomów, a do tego czasu przeczekać w USDT, żeby trochę zamrozić kapitał, a nie oberwać kolejnym -50%. Chociaż patrząc przez pryzmat historii gdzie wyszedłem przy około 35k$ chcąc ciąć straty, a później nie miałem czasu na krypto...

No i co do DCA to ma ono sens gdy zakładamy, że z tych cen, które są aktualnie BTC poleci jeszcze znacząco w górę.
Przypomnijmy, że bitfilar, wkładając 17k ma około 1 milion na koncie. Sęk w tym, że zaczął w czerwcu 2015 roku. Cytując jeden z pierwszych postów:
Za 78.75 PLN kupiłem bitcoiny po kursie 1055 PLN co daje 0.074645 BTC.
Jeżeli zakładamy ruch BTC od aktualnych poziomów na kilkaset tysięcy dolarów to faktycznie- DCA jest najskuteczniejszym i jednocześnie najprostszym sposobem nie wymagającym żadnej wiedzy oraz oszczędnym w zużyciu czasu. Gorzej, jeżeli w międzyczasie przyjdzie kryzys/ grubszy ban albo sytuacja, że 69k zostanie ATH wszechczasów... <-- jak bardzo to jest prawdopodobne? Czy BTC na 99% znacząco przebije te 69k w ciągu najbliższych kilku lat?
miso20 pisze: sobota, 15 stycznia 2022, 21:46Kompletnie nie wiem czemu będąc tutaj od 2017 kupiłeś akurat na 68k, zamiast przy 3 czy nawet 10k
Ja też się zastanawiam dlaczego nie kupiłem w 2017 za wszystkie moje studenckie pieniądze, których wtedy praktycznie nie miałem (i tak kupiłem za około 1k z tego co pamiętam). Potem zastanawiam się dlaczego nie sprzedałem w grudniu 2017. No i wiadomo, dlaczego nie wszedłem all-in w marcu 2020 ;)

Odpowiedź jest prosta- nie znam przyszłości, z resztą tak samo jak Ty i każdy z nas tutaj.

Może też źle mnie zrozumieliście, ale NIE kupiłem wszystkiego na tych 68.2k. Była to dość duża paczka, około 30%. Resztę kupowałem we wcześniejszych ale próbowałem tradować. Tutaj wybity SL i momentalne odbicie. Tam stabilny kurs, a gdy tylko sprzedaje to pompa. I tak w kółko. Gdybym nie ruszał tych pieniędzy byłbym około 500 zł na plus zamiast 6500 zł na minus.

7000 zł, masę energii, czasu i nerwów kosztowała mnie ta zabawa w trejdera... Ależ to "piękne" ;)

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: miso20 » sobota, 15 stycznia 2022, 23:41

@mxxm977 To jest proste, a zarazem trudne. Kupić powinieneś jak pierdyknie, np. 20-30-40%. Wyobraź sobie, że nie kupiłeś na topie, lecz dopiero teraz. Ile bardziej komfortowo byś czuł nawet gdyby zaczęło dalej spadać?

Gdy krwawi długo należy kupić, gdy rośnie długo należy sprzedać. Mówisz, że nie znasz przyszłości, tak jak każdy. A jednak są tacy, co stosują się to tej reguły i zarabiają. Też radzę ci zacząć tak myśleć: nie kupujesz wg emocji, lecz według wcześniejszego planu i patrzysz co się będzie działo.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: mxxm977 » sobota, 15 stycznia 2022, 23:56

miso20 pisze: sobota, 15 stycznia 2022, 23:41@mxxm977 To jest proste, a zarazem trudne. Kupić powinieneś jak pierdyknie, np. 20-30-40%
A skąd wiemy czy te 20-40% nie są już ostatnimi? Czy nie lepiej uśredniać "w górę"? Nie pamiętam kto, ale czytałem fragment książki gdzie facet zadziwiał się sam sobie jak mógł sprzedawać coś co przynosiło mu zysk, a jednocześnie kupować to na czym tracił.
Z resztą, kilka postów wyżej jest o promocji na 49k (gdzie zaraz wcześniej było mówione o 53k jako super promocji), a dzisiaj mamy jeszcze lepszą promocję bo kolejne kilkanaście procent na minus ;)

I dalej, aktualnie mamy około -40% więc sądzę, że "pierdyknęło" więc należałoby kupić teraz. A jak czytam kolejne posty to wychodzi na to, że pierdyknie kolejne -50%.
Wyobraź sobie, że nie kupiłeś na topie, lecz dopiero teraz. Ile bardziej komfortowo byś czuł nawet gdyby zaczęło dalej spadać?
Owszem, wiadomo, że czułbym się bardziej komfortowo, ale jedynie patrząc przez pryzmat tej ceny co jest aktualnie. Z pewnością nie czułbym się komfortowo gdybyśmy polecieli na 120k (zgodnie z oczekiwaniami gdzie po przebiciu ATH nie miało być już żadnych oporów :P ), a ja czekałbym z koszykiem na 40k ;)

Jestem bardzo ciekaw opinii więc ponawiam pytanie:
Jeżeli zakładamy ruch BTC od aktualnych poziomów na kilkaset tysięcy dolarów to faktycznie- DCA jest najskuteczniejszym i jednocześnie najprostszym sposobem nie wymagającym żadnej wiedzy oraz oszczędnym w zużyciu czasu. Gorzej, jeżeli w międzyczasie przyjdzie kryzys/ grubszy ban albo sytuacja, że 69k zostanie ATH wszechczasów... <-- jak bardzo to jest prawdopodobne? Czy BTC na 99% znacząco przebije te 69k w ciągu najbliższych kilku lat?

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
6
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: miso20 » niedziela, 16 stycznia 2022, 10:07

@mxxm977 nie wiesz czy to ostatnie 20-40%. Nikt nie wie, ale o to chodzi, że łatwiej przetrzymać bessę wchodząc niżej, niż kupując na topie.

I o to chodzi, że taka strategia nie wymaga myślenia, a co gdyby…? Mechanicznie kupujesz po danych wartościach procentowych i z dużym prawdopodobieństwem cieszysz się zyskiem za pewien czas, chyba że krypto zdechnie.

Jeżeli kupiłeś na topie 2013, musiałeś czekać 3 lata by wyjść na zero. Jeżeli kupiłeś po 500$przed lub po szczycie, to czekanie było mniej bolesne i niecierpliwe.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: maky » niedziela, 16 stycznia 2022, 16:17

mxxm977 pisze: sobota, 15 stycznia 2022, 23:25skoro ludzie wieszczą 20-30k$ to wolę zacząć skupywać z tamtych poziomów

Czyli nadal nie rozumiesz DCA.
Dlatego właśnie kupujesz górki.

Dodano po 50 sekundach:
mxxm977 pisze: sobota, 15 stycznia 2022, 23:25co do DCA to ma ono sens gdy zakładamy, że z tych cen, które są aktualnie BTC poleci jeszcze znacząco w górę

Nie rozumiesz DCA.

Dodano po 36 sekundach:
mxxm977 pisze: sobota, 15 stycznia 2022, 23:25patrząc przez pryzmat historii gdzie wyszedłem przy około 35k$ chcąc ciąć straty

I sprzedajesz dołki.

Dodano po 2 minutach 19 sekundach:
mxxm977 pisze: sobota, 15 stycznia 2022, 23:25nie znam przyszłości, z resztą tak samo jak Ty i każdy z nas tutaj.

Nie znamy przyszłości ale zakładamy, że BTC będzie rosnąć w dłuższej perspektywie czasu (kilku lat) a ryzyko, że tak nie będzie jest nieporównanie mniejsze niż ewentualna strata kapitału. IMHO oczywiście. Doradcą inwestycyjnym nie jestem.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: mxxm977 » niedziela, 16 stycznia 2022, 18:40

maky pisze: niedziela, 16 stycznia 2022, 16:21Czyli nadal nie rozumiesz DCA.
maky pisze: niedziela, 16 stycznia 2022, 16:21Nie rozumiesz DCA.
Dlaczego twierdzisz, że nie rozumiem?
Czy skoro zakładamy spadek do 20k to według Ciebie lepiej jest kupić paczkę za 40, później za tydzień 35, za kolejny 35, a później 37 i wtedy spaść do 20k (tracąc na tych świeżych zakupach po -50%) niż zacząć skupować dopiero jak spadnie do 20k? Jeżeli tak, to chyba faktycznie tego nie rozumiem.
Z resztą, co ma wspólnego fakt, że "kupiłem paczkę na górce" z tym, że chcę czekać na 20-30k z rozpoczęciem skupowania bo chyba nie rozumiem powiązania. Przecież przy DCA też "kupiłbym paczkę na górce".
I sprzedajesz dołki.
Tak, bo wtedy nie myślałem o DCA tylko z racji na przewidywane jeszcze większe spadki postanowiłem "ocalić" trochę kapitału. Szkoda, że nie miałem wtedy czasu obserwować krypto, ale coż- ciężki okres w życiu. Mając na względzie to doświadczenie nie sprzedałem żadnych kryptowalut (pomimo tego, że chciałem w okolicach 53k czyli ponad 20% wyżej) bojąc się o powtórkę z rozrywki ;)
co do DCA to ma ono sens gdy zakładamy, że z tych cen, które są aktualnie BTC poleci jeszcze znacząco w górę
Może to było zbyt duży skrót myślowy. Chciałem powiedzieć, że ma to sens gdy zakładamy (znaczne) przebicie naszej uśrednionej ceny.

Napisałem na szybko skrypt podliczający efektywność DCA. Przykładowo, robiąc DCA co 7 dni przez ostatni rok mielibyśmy teraz około -10% depozytu na BTC, LTC -25%, DOT -5%, LSK -40% (!) - a to i tak wyniki gdy zaczęło się skupować 01-01-2021, którego cena była niższa niż dzisiaj. W przypadku rozpoczęcia uśredniania na wyższych poziomach oczywiście strata wzrasta.

Zwiększając zakres DCA na BTC od 1-01-2020 (cena BTC 7.5k$) do teraz mamy około 45% na plus. Faktycznie, bardzo fajny wynik. Z drugiej- BTC od tamtego czasu do teraz zrobił ~450% zysku.

Czy więc DCA jest aż takie wspaniałe? Na pewno jest szybkie (nie jest czasochłonne) i nie wymaga żadnej wiedzy.
Jeżeli w perspektywie 5 lat BTC zrobi 300k, po drodze zaliczając spadki i mulenie na 20k to faktycznie DCA będzie super pomysłem.
Jeżeli w perspektywie 5 lat BTC będzie się wolno ruszał w zakresie 30-50k to DCA nie musi być najlepsza inwestycja życia ;)

Dodano po 2 minutach 13 sekundach:
Nie znamy przyszłości ale zakładamy, że BTC będzie rosnąć w dłuższej perspektywie czasu (kilku lat) a ryzyko, że tak nie będzie jest nieporównanie mniejsze niż ewentualna strata kapitału. IMHO oczywiście. Doradcą inwestycyjnym nie jestem.
I faktycznie, przy takim założeniu DCA może z nas zrobić bogatych ludzi, a nie bagholderów.

Niczego co tutaj piszemy nie traktuję jako porady inwestycyjnej. Decyzja i podjęcie ryzyka należą do mnie ;)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: benq » niedziela, 16 stycznia 2022, 18:43

@mxxm977
Zdecydowanie za bardzo bierzesz do siebie krótkoterminowe wyniki finansowe przy inwestowaniu długoterminowym. Zresztą, zamiast usilnie upierać się przy inwestowaniu, pomyśl może o „zwykłym” oszczędzaniu?

Jeśli masz regularne, comiesięczne nadwyżki finansowe, to podziel je na kilka części i po prostu odkładaj w ten sposób.

Nie umiesz tradować - żaden wstyd, ogromna większość w ten sposób kasę traci. Przestać usilnie próbować rozgrywać lokalne górki i dołki. Po prostu wybierz kilka crypto i kupuj regularnie jak domator.

Nie znasz się na giełdzie - kupuj regularnie akcje dużych firm. Znowu, zamiast celować w trendy bierz akcje dywidendowe i zapomnij o ich codziennych wahaniach kursów na długo.

Nie masz pojęcia o numizmatyce - odpuść jakieś dziwne kolekcjonerskie „okazje”. Kupuj od czasu do czasu standardowe bulionówki, te najbardziej znane i najbardziej płynne.

Nie umiesz w forex - po prostu skupuj regularnie fizyczne waluty, może być jedna wybrana (dolar, euro, frank, funt) możesz co miesiąc wybierać inne.

W oszczędzaniu nie chodzi (wbrew temu co twierdzą niektórzy) żeby 5x dziennie sprawdzać wartość swoich aktywów. Chodzi tylko o to, żeby zminimalizować ryzyko wydania wszystkiego na bieżące potrzeby.

Przy odrobinie szczęścia za kilka lat sprzedasz krypto za wielokrotność wkładu. Być może akcje też pozwolą wyjść na plus. Obce waluty zminimalizują ryzyko większej inflacji naszej złotówki, a złote czy srebrne monety zabezpieczą Cię przed jakimś totalnym krachem, w którym akcje czy gotówka polecą na łeb na szyję.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: mxxm977 » niedziela, 16 stycznia 2022, 18:59

benq pisze: niedziela, 16 stycznia 2022, 18:43Zresztą, zamiast usilnie upierać się przy inwestowaniu, pomyśl może o „zwykłym” oszczędzaniu?
Nie mam problemu z oszczędzaniem. Mam rozliczony budżet domowy, którego nie przekraczam.
benq pisze: niedziela, 16 stycznia 2022, 18:43Nie masz pojęcia o numizmatyce - odpuść jakieś dziwne kolekcjonerskie „okazje”. Kupuj od czasu do czasu standardowe bulionówki, te najbardziej znane i najbardziej płynne.
Nie mam żadnych o wartości kolekcjonerskiej. Tylko bulionówki lub popularne, w których kruszec wychodził stosunkowo najkorzystniej (bez problemu mogę przetopić na przykład mapki na sztabkę srebra, chociaż kupiłem je z myślą o łatwej podzielności).
benq pisze: niedziela, 16 stycznia 2022, 18:43W oszczędzaniu nie chodzi (wbrew temu co twierdzą niektórzy) żeby 5x dziennie sprawdzać wartość swoich aktywów.
Spodziewam się, że chodziło o "w inwestowaniu". Racja, ale przecież nie sprawdzam 5x dziennie. Poprzedni post był ponad miesiąc temu.
benq pisze: niedziela, 16 stycznia 2022, 18:43Chodzi tylko o to, żeby zminimalizować ryzyko wydania wszystkiego na bieżące potrzeby.
Jak mówiłem- mam nadwyżki, które przesyłam na osobne konto na podstawie zaplanowanego wcześniej budżetu domowego, który skrupulatnie rozliczam co do złotówki więc te pieniądze nigdzie nie giną ;)
benq pisze: niedziela, 16 stycznia 2022, 18:43Przy odrobinie szczęścia za kilka lat sprzedasz krypto za wielokrotność wkładu.
No właśnie jak pisałem post wyżej, to jest najważniejsze założenie w tym wszystkim. Założenie, że będziemy mieli jeszcze miejsce na spore wzrosty.
benq pisze: niedziela, 16 stycznia 2022, 18:43Być może akcje też pozwolą wyjść na plus. Obce waluty zminimalizują ryzyko większej inflacji naszej złotówki, a złote czy srebrne monety zabezpieczą Cię przed jakimś totalnym krachem, w którym akcje czy gotówka polecą na łeb na szyję.
We wszystkim się zgadzam, stąd przecież posiadam te instrumenty w swoim portfelu. Kruszce na czarną godzinę (o których już pisałem kilka stron wcześniej, że "mam nadzieję, że nigdy nie będę ich musiał sprzedać) czy narzędzie do walki z inflacją zamiast obcych walut to obligacje EDO.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: benq » niedziela, 16 stycznia 2022, 19:03

@mxxm977
Czyli wszystko robisz dobrze.
Po prostu zdejmij z siebie presję wyciągania 500% miesięcznie czy rocznie i wszystko pójdzie w dobrym kierunku. :)

Dodano po 9 minutach :
mxxm977 pisze: niedziela, 16 stycznia 2022, 18:59No właśnie jak pisałem post wyżej, to jest najważniejsze założenie w tym wszystkim. Założenie, że będziemy mieli jeszcze miejsce na spore wzrosty.
Nie ma sensu się aż tak nad tym głowić, bo i tak nic nie wymyślisz.
Pomyśl jak czuł się ktoś, kto od początku 1980 roku zaczął skupować złoto. 10 lat później jego inwestycja w coś tak pewnego i sprawdzonego wyglądała żałośnie.
Ktoś inny wyrzucił pod koniec lat 90. komiksy z Kapitanem Żbikiem czy Tytusem Romkiem i Atomkiem. Dziś niektóre z nich są warte setki, a nawet tysiące złotych.
Temu właśnie służy dywersyfikacja - gdyby cokolwiek było pewne i oczywiste wszyscy wpakowalibyśmy tam wszystkie środki zamiast szarpać się w nierównej walce z giełdowymi wielorybami i ich nienażartymi botami.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: adiqq » niedziela, 16 stycznia 2022, 19:31

pełna zgoda - szczególnie odnośnie tej presji % - czas takich % to już w dużej mierze historia - oczywiście dalej będą takie przypadki, ale nie da się czegoś takego racjonalnie zaplanować, to raczej w dużej mierze kwestia szczęścia, przypadku.
No i podstawowa zasada - graj za tyle, ile nie żal ci stracić. Jak tej zasady przestrzegasz, to nie powinno być problemu ;)
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: mxxm977 » niedziela, 16 stycznia 2022, 22:59

benq pisze: niedziela, 16 stycznia 2022, 19:12Po prostu zdejmij z siebie presję wyciągania 500% miesięcznie czy rocznie i wszystko pójdzie w dobrym kierunku.
Na razie to chciałbym cokolwiek wyjść na plus XD Widzę, że inwestycje nie są moją mocną stroną.
Fakt, że w lipcu-wrześniu nie obserwowałem rynku był mocno skorelowany ze zmianą pracy. Żałuję, że nie śledziłem wtedy krypto, żeby wejść tylko sprzedałem w samym dołku i nie miałem czasu na rynek.
Ukryta zawartość
To forum wymaga zarejestrowania i zalogowania się, aby zobaczyć ukrytą zawartość.
adiqq pisze: niedziela, 16 stycznia 2022, 19:31pełna zgoda - szczególnie odnośnie tej presji % - czas takich % to już w dużej mierze historia - oczywiście dalej będą takie przypadki, ale nie da się czegoś takego racjonalnie zaplanować, to raczej w dużej mierze kwestia szczęścia, przypadku.
Hmm, w takim razie skoro sugerujesz, że nie będzie już opcji zarobienia takich procentów to czy ryzyko (które dla krypto jest bardzo wysokie) jest nadal opłacalne?
adiqq pisze: niedziela, 16 stycznia 2022, 19:31No i podstawowa zasada - graj za tyle, ile nie żal ci stracić. Jak tej zasady przestrzegasz, to nie powinno być problemu
Już chyba rozmyślaliśmy nad tym pytaniem w tym wątku. "Graj za tyle ile możesz stracić" powtarzam też zawsze swoim znajomym i w zupełności się z tym zgadzam.
Mógłbym stracić znacznie więcej i przeżyję. Czy byłoby mi żal stracić tych pieniędzy? No oczywiście, że tak- jak każdych. Przecież nikt dla zabawy nie pali banknotów NBP.

...

Coraz bardziej widzę, że mógłbym znacznie lepiej zainwestować... swój czas. Czas, który spędziłem tutaj przeglądając wątek główny BTC czy altcoinowy mógłbym wykorzystać na rozwijanie pasji, która przynosi dodatkowy dochód (a którą zaniedbałem), samorozwój w kontekście pracy, siłownię, książki czy nawet sen. Sądzę, że taka inwestycja miałaby znacznie wyższą stopę zwrotu niż jakaś dziwna chęć zostania daytraderem.
Iwuć w swoich podcastach opowiada o tym jak ogarnięcie portfela (dokupienie do określonych procentów, założeń) zajmuje mu 3h na ... kwartał. U mnie te 3h są na tydzień, albo nawet kilka dni.
I czy na starość chcę wspominać, że przesiedziałem swoje ćwierćwiecze na krześle, przed kompem obserwując codziennie wykres i czytając jak BTC spadnie do 500$, a innego dnia poleci do kilku milionów?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: maky » niedziela, 16 stycznia 2022, 23:01

mxxm977 pisze: niedziela, 16 stycznia 2022, 18:42Dlaczego twierdzisz, że nie rozumiem?
Czy skoro zakładamy spadek do 20k to według Ciebie lepiej jest kupić paczkę za 40, później za tydzień 35, za kolejny 35, a później 37 i wtedy spaść do 20k (tracąc na tych świeżych zakupach po -50%) niż zacząć skupować dopiero jak spadnie do 20k? Jeżeli tak, to chyba faktycznie tego nie rozumiem.

DCA zakłada, że nie znamy przyszłości. Być może nigdy nie spadnie do 20k. Zakładając, że BTC w długim okresie będzie rosnąć (jeśli zakładasz inaczej to sprzedawaj BTC i zajmij się czymś innym) to zakup np co tydzień zwalnia cię z przewidywania ceny. Średnio kupisz i tak taniej niż będzie w przyszłości.

Dodano po 6 minutach :
mxxm977 pisze: niedziela, 16 stycznia 2022, 22:59chęć zostania daytraderem

Zostań inwestorem długoterminowym. Szkoda czasu na daytrading.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 608
Rejestracja: 17 sierpnia 2016
Reputacja: 262
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: revo » poniedziałek, 17 stycznia 2022, 00:39

@mxxm977 tak jak maky napisał najlepiej być długo terminowym inwestorem nie ma co się podniecać jakimiś śmiesznymi zwrotami rzędu 20-30% w miesiąc to jest dobre dla dużych holdingów typu blackrock zwykli ludzie są zbyt biedni żeby satysfakcjonowały ich takie zmiany :D
:arrow: fixedfloat.com
:!: tania wymiana crypto bez rejestracji i KYC :!:

Weteran
Posty: 2868
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 441
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: adamu79 » poniedziałek, 17 stycznia 2022, 17:00

mxxm977 pisze: sobota, 15 stycznia 2022, 23:56Gorzej, jeżeli w międzyczasie przyjdzie kryzys/ grubszy ban albo sytuacja, że 69k zostanie ATH wszechczasów... <-- jak bardzo to jest prawdopodobne? Czy BTC na 99% znacząco przebije te 69k w ciągu najbliższych kilku lat?
Niektórzy twierdzili w 2020 roku (w tym zasłużony prezes) że BTC nie przekroczy 35k $ przy kolejnej bańce (sam byłem takiego myślenia zwolennikiem). Jak się okazało stało się inaczej. Czy przebije? Tego Ci nikt nie powie. Dużo zależy od tego w jakim kierunku pójdą regulacje - czy BTC i pokrewne będą żyć w symbiozie z CBDC czy będą zwalczane.
bitfilar.pl. Jest to z pewnością najsensowniejszy sposób akumulacji i mam zamiar tak skupować- dokładniej to BTC, ETH, DOT, BNB i LUNĘ w proporcjach 30-30-20-10-10
I to jest słuszna koncepcja. DCA w interwale miesięcznym. Dodatkowo proponuję wyznaczyć sobie próg bólu czyli cenę dla każdego coina, po osiągnięciu której zaprzestajesz zakupów w danym miesiącu. Może to być np. 10x od średniej ceny zakupu. Moim skromnym zdaniem warto jeszcze by było wyznaczyć jakieś progi zbycia krypto i konsekwentnie się ich trzymać.

Wróć do „Rozważania ekonomiczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości