Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Regulamin forum
1. Dział tylko do odczytu dla żółtodziobów
Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: miso20 » niedziela, 3 stycznia 2021, 01:09

@spamatorek dałbym ci minusa za wywracanie pionków, sranie na szachownice i tryumfalne gruchanie, że gracze to matoły. Jak rasowy gołąb. Ale byś napisał, że sobie nie radze z emocjami, więc jedynie napisze: idź stąd, nikt cię tutaj nie chce niedorostku 8-)

Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 23 grudnia 2019
Reputacja: -20
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: spamatorek » środa, 6 stycznia 2021, 23:18

@miso20 nie wsadzal mi w usta rzeczy, ktorych nie wypowdzialem,a ty majac jakies majaki o nich bablasz. Taki teksty to mzoesz do rodziny albo kolegow rzucac, zapytaj jednak wczesniej czy wlasna matka Cie chciala abys sie nie rozczarowal.

Jak bedziesz nawiazywal o konkretach do konretow, to wroc i napisz cos z sensem.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: benq » czwartek, 7 stycznia 2021, 07:29

Chce Wam się z trolem kopać?
Przecież to PanBrzuszek wrócił, we własnej osobie. :lol:

viewtopic.php?f=16&t=29350&

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: mxxm977 » czwartek, 7 stycznia 2021, 23:13

Mam mieszane uczucia co do tego tematu. Z jednej strony cieszę się, że został odkopany i odżył... po niemalże roku czasu! Stąd chciałbym podziękować za wszystkie merytoryczne posty. Z drugiej jakoś sporo tutaj "obrażania" się wzajemnie...

Wracając- od tamtego czasu sporo się zmieniło. Cieszę się, że odnalazłem ten post bo widzę jak (o ironio) dobrym rokiem był dla mnie 2020. Wiadomo, pandemia pokrzyżowała wiele planów... ale po prostu jestem z siebie dumny z tego co osiągnąłem, a chyba w tym wszystkim o to właśnie chodzi ;)

Tak jak pisałem w marcu- zainwestowałem trochę w kryptowaluty- głównie BTC. Kupowałem przy cenie ~15k, teraz mamy wahania około 35-40k$ i... no właśnie, i co dalej? Obawiam się (prawdopodobnie jak każdy) dużej korekty. Jednocześnie pojawia się FOMO bo przecież zakładałem, że więcej zainwestuję...
W 2017 straciłem praktycznie wszystko. Kupowałem co popadnie za kwoty, których nie mogłem stracić. Grałem bez SL bo nawet nie wiedziałem co to jest. No przecież to nie mogło się dobrze skończyć ;)
Teraz gram ostrożniej. Głównie na parach z USDT, a do tego ustawiam SL- na spadek 3, 5, 10 oraz 20 procent wartości. Co sądzicie o takiej metodzie? Ustawiacie głębsze czy płytsze SL?

Jednocześnie mam pytania co do tego resetu gospodarczego, o którym zdarza mi się słyszeć oraz Waszych zaleceniach. Wyciągnąłem z poprzednich postów jak na razie to, żeby jak najbardziej zdywersyfikować fundusze. Czy mógłbym Was prosić o odpowiedzi na pytania? Najlepiej jako cytaty, żeby jak @adiqq lepiej się to czytało ;)

1. w obce waluty- rozumiem, że trzymane w skarpecie w gotówce? Czy konta walutowe też się liczą?
2. w kruszce- chciałem skupować srebro, ale jak widzę jest problem z monetami bulionowymi. Brak na stanie, albo ceny w granicach 140zł-160zł za srebro i 7500zł za złoto. Może cena samego srebra czy złota nie spadnie aż tak mocno, jednak sama transakcja będzie "kosztowna", bo przecież zakładając nawet stabilny kurs, w sytuacji gdy będę chciał sprzedać, nie otrzymam tyle samo gotówki co wydałem na kupno.
a) Jak duże tutaj mogą być spadki? Rzędu 10-20%?
b) Czy kupno srebra w monetach bulionowych ma sens? Czy w przypadku kryzysu liczy się wyłącznie złoto?
3. w kryptowaluty- tutaj akurat bałbym się włożyć tę 1/3 wszystkich oszczędności. Jakby nie patrzeć to jest inwestycja i to dość ryzykowna, a już niejednokrotnie słyszałem (i nauczyłem się na własnej skórze), żeby nie inwestować więcej niż można stracić ;) Z pewnością dokupię, ale do około 10% oszczędności.

Czy macie jeszcze jakieś pomysły, aby uchronić się przed resetem gospodarczym? Przyznaję, że pomysł z gruntem też jest super. W końcu ziemia zawsze będzie w cenie, prawda? :)

Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi!
Cześć!

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: Kutalisk » piątek, 8 stycznia 2021, 00:07

@maxxam97 jeśli szukasz jakiś pomysłów zapraszam do mojego tematu:
viewtopic.php?f=105&t=33408

Co to Twoich pytań:
1. w obce waluty- rozumiem, że trzymane w skarpecie w gotówce? Czy konta walutowe też się liczą?
Konta walutowe są gwarantowane przez BFG ale jest jedno ALE:
8. Czy gwarancjami objęte są środki na rachunkach prowadzonych w walucie innej niż złoty?
Ochroną gwarancyjną objęte są zgromadzone środki zarówno w złotych, jak i w walucie obcej. Niezależnie od waluty rachunku wypłata środków gwarantowanych następuje w złotych.


https://www.bfg.pl/gwarantowanie-depozy ... owiedzi/#8

dodatkowo:
Muszą jednak pamiętać, że wyliczając kwotę wypłaty powinny przyjąć średni kurs euro (zgodny z tabelą kursową NBP) obowiązujący w dniu ogłoszenia upadłości banku.

Czyli możesz dostać dużo mniej jeśli PLN dostanie po dupie (co jest wielce prawdopodobne w przypadku runu na banki w PL) w czasie gdy będziesz czekać na pieniądze z BFG.

2. w kruszce- chciałem skupować srebro, ale jak widzę jest problem z monetami bulionowymi. Brak na stanie, albo ceny w granicach 140zł-160zł za srebro i 7500zł za złoto. Może cena samego srebra czy złota nie spadnie aż tak mocno, jednak sama transakcja będzie "kosztowna", bo przecież zakładając nawet stabilny kurs, w sytuacji gdy będę chciał sprzedać, nie otrzymam tyle samo gotówki co wydałem na kupno.
a) Jak duże tutaj mogą być spadki? Rzędu 10-20%?


Kupując fizyka musisz liczyć się z: marża dilera, kosztami wysyłki/dojazdu, rozjazdem cen między fizykiem, a papierowym (co miało miejsce w marcu/kwietniu)/ W listopadzie 2021 dało radę kupić za 100PLN/oz (filharmonik) na metalmarket - był black friday. Warto kupować gdy rozjazd między spot, a fizykiem był poniżej 20% - mi najtaniej udało się kupić w listopadzie 2018 - 15% powyżej spot (też black friday)

złoto odpowiednio niżej 4-5% jest ok, może 3% wyciągniesz ale niżej już chyba nierealne, musiałby być totalny brak zainteresowania klientów, a na to się nie zanosi w najbliższych miesiącach.

jakie spadki? w tym roku 2020 złoto leciało 10-15%, a srebro 20-40%


b) Czy kupno srebra w monetach bulionowych ma sens? Czy w przypadku kryzysu liczy się wyłącznie złoto?

srebro (zwłaszcza w bulionie) znajdzie swoich amatorów, polecam jeśli inwestujesz małe kwoty i nie zamierzasz nigdzie z tymi kg uciekać :), ja mam złoto do srebra 1:3

3. w kryptowaluty- tutaj akurat bałbym się włożyć tę 1/3 wszystkich oszczędności. Jakby nie patrzeć to jest inwestycja i to dość ryzykowna, a już niejednokrotnie słyszałem (i nauczyłem się na własnej skórze), żeby nie inwestować więcej niż można stracić ;) Z pewnością dokupię, ale do około 10% oszczędności.

Myślę, że to rozsądne podejście.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: mxxm977 » piątek, 8 stycznia 2021, 01:26

Dziękuję Ci ślicznie za szybką i merytoryczną odpowiedź!
Jednak chcąc jeszcze dopytać...
Kutalisk pisze: piątek, 8 stycznia 2021, 00:07Konta walutowe są gwarantowane przez BFG ale jest jedno ALE:
1. Rozumiem, że w takim razie łatwiej i taniej byłoby trzymać je na koncie walutowym, jednak w myśl dywersyfikacji- fajnie byłoby mieć również trochę w gotówce?
Kutalisk pisze: piątek, 8 stycznia 2021, 00:07Kupując fizyka musisz liczyć się z: marża dilera, kosztami wysyłki/dojazdu, rozjazdem cen między fizykiem, a papierowym (co miało miejsce w marcu/kwietniu)/ W listopadzie 2021 dało radę kupić za 100PLN/oz (filharmonik) na metalmarket - był black friday. Warto kupować gdy rozjazd między spot, a fizykiem był poniżej 20% - mi najtaniej udało się kupić w listopadzie 2018 - 15% powyżej spot (też black friday)
2. No właśnie pytając o spadki miałem bardziej na myśli- "ile procent stracę na samym zakupie". Zakładając przykładowo, że kupuję srebro w monetach po 126zł za sztukę, a następnego dnia chciałbym już je sprzedać. Jaką realnie cenę mógłbym otrzymać za sprzedaż?
2.b. Rozjazd pomiędzy fizykiem, a spot rozumiem, że oznacza procentową różnice w cenie pomiędzy rynkową ceną srebra, a ceną monety bulionowej?
Kutalisk pisze: piątek, 8 stycznia 2021, 00:07jakie spadki? w tym roku 2020 złoto leciało 10-15%, a srebro 20-40%
3. Prawdę powiedziawszy od kruszców oczekiwałem większej stabilności. Zawsze się mówiło, że "w ciężkich czasach złoto (i srebro) zawsze w cenie, i wręcz patrzyłem właśnie na nie niczym na oazę spokoju.
Kutalisk pisze: piątek, 8 stycznia 2021, 00:07srebro (zwłaszcza w bulionie) znajdzie swoich amatorów, polecam jeśli inwestujesz małe kwoty i nie zamierzasz nigdzie z tymi kg uciekać , ja mam złoto do srebra 1:3
4. Właśnie też patrzyłem pod tym kątem. Dodatkowo, w sytuacji ekstremalnej mógłbym komuś zapłacić srebrem, a nie czekać, z nadzieją, że ktoś mi wyda resztę :lol: Słyszałem co prawda o monetach 1/10 uncji, ale wiadomo, że wychodzą one jeszcze drożej niż 1 uncje.
Kutalisk pisze: piątek, 8 stycznia 2021, 00:073. w kryptowaluty- tutaj akurat bałbym się włożyć tę 1/3 wszystkich oszczędności. Jakby nie patrzeć to jest inwestycja i to dość ryzykowna, a już niejednokrotnie słyszałem (i nauczyłem się na własnej skórze), żeby nie inwestować więcej niż można stracić Z pewnością dokupię, ale do około 10% oszczędności.

Myślę, że to rozsądne podejście.
5. Zostając przy temacie kryptowalut- co sądzicie o tych SL'ach? Z jednej strony znając moje szczęście coin spadnie uruchamiając ostatni, najgłębszy SL, a później wystrzeli to the moon ;) Ale jednak z drugiej strony- już kiedyś grałem bez SL no i skończyło się to -80%-90% depozytu...

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: Kutalisk » piątek, 8 stycznia 2021, 08:47

1. Rozumiem, że w takim razie łatwiej i taniej byłoby trzymać je na koncie walutowym, jednak w myśl dywersyfikacji- fajnie byłoby mieć również trochę w gotówce?

Gotówka to podstawa, jednak w banku też coś w dzisiejszych czasach trzeba mieć. Trzeba tylko mieć świadomość, że środki nie są do końca bezpieczne i "pewne jak w banku". Alternatywą jest też trzymanie u brokera w obligacjach. Np. na Xtb masz teraz bez prowizji do 100tys. EUR/mies. ETF na amerykanskie obligi - iShares $ Treasury Bond 20+yr UCITS ETF
https://www.ishares.com/uk/individual/e ... rough=true

W przypadku bankructwa brokera syndyk najpierw oddaje papiery (przekazuje na konto innego brokera), a gotówkę rozlicza na samym końcu z tego co zostało. I nie wiadomo kiedy i po jakim kursie...

2. No właśnie pytając o spadki miałem bardziej na myśli- "ile procent stracę na samym zakupie". Zakładając przykładowo, że kupuję srebro w monetach po 126zł za sztukę, a następnego dnia chciałbym już je sprzedać. Jaką realnie cenę mógłbym otrzymać za sprzedaż?

Tyle co aktualne spot - u każdego dilera. Możesz też sprawdzać tutaj (mają chyba najwyższe ceny skupu srebrnego bulionu, nawet spot +10%):
https://www.metalelokacyjne.pl/zha_m_Sk ... h-897.html


2.b. Rozjazd pomiędzy fizykiem, a spot rozumiem, że oznacza procentową różnice w cenie pomiędzy rynkową ceną srebra, a ceną monety bulionowej?

Rozjazd należy rozumieć, że podczas krachu fizyk jest rozchwytywany (rośnie popyt), natomiast papierowe jest wyprzedawane w celu szukania płynności (rośnie podaż). Poczytaj/pooglądaj co się działo w marcu/kwietniu.

3. Prawdę powiedziawszy od kruszców oczekiwałem większej stabilności. Zawsze się mówiło, że "w ciężkich czasach złoto (i srebro) zawsze w cenie, i wręcz patrzyłem właśnie na nie niczym na oazę spokoju.

Papierowe wyceny mocno spadły, natomiast fizyk był rozchwytywany, mennice wstrzymały dostawy, dilerzy zapisywali na zeszyt, kolejki jak do mięsnego w PRLu, złoty bulion był po 10tys. PLN/oz. Wykresy tego nie pokazują. Kruszce FIZYCZNE zdały egzamin z kryzysu.


4. Właśnie też patrzyłem pod tym kątem. Dodatkowo, w sytuacji ekstremalnej mógłbym komuś zapłacić srebrem, a nie czekać, z nadzieją, że ktoś mi wyda resztę Słyszałem co prawda o monetach 1/10 uncji, ale wiadomo, że wychodzą one jeszcze drożej niż 1 uncje.

Zgadzam się.

5. Zostając przy temacie kryptowalut- co sądzicie o tych SL'ach? Z jednej strony znając moje szczęście coin spadnie uruchamiając ostatni, najgłębszy SL, a później wystrzeli to the moon Ale jednak z drugiej strony- już kiedyś grałem bez SL no i skończyło się to -80%-90% depozytu...

SL musi być, czy automatyczny czy zaznaczony na wykresie i odpalany "ręcznie" pamiętaj jednak, że ręcznie możesz nie zdążyć. Lagi na giełdach, obciążenie sieci + wysokie fee itd. Poczytaj co się działo jak była kaskada likwidacji 12 marca 2020.

Weteran
Posty: 2868
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 441
Reputacja postu: 
8
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: adamu79 » piątek, 8 stycznia 2021, 11:18

Kutalisk pisze: piątek, 8 stycznia 2021, 00:07Konta walutowe są gwarantowane przez BFG ale jest jedno ALE
Pozwolę sobie wtrącić, że jest jeszcze jedno ALE i to donioślejsze. BFG jest dzisiaj w stanie wypłacić od 1 do 5% środków zgromadzonych przez Kowalskiego (tych teoretycznie chronionych). BFG stanowi przykład listka figowego, który próbuje zasłonić wielką śmierdzącą kupę ;)

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: Kutalisk » piątek, 8 stycznia 2021, 14:14

@adamu79 temat tego, że BFG nie ma pokrycia to jest taka oczywistość, że nawet tego nie napisałem. Ale widzę, że jesteś zorientowany ;)

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: miso20 » sobota, 9 stycznia 2021, 11:31

maxxam97 pisze: czwartek, 7 stycznia 2021, 23:13140zł-160zł za srebro
I taniej nie znajdziesz, wiesz że do ceny giełdowej srebra trzeba doliczyć vat? Może być trochę lepiej jeżeli kupujesz na tuby lub masterboxy.

Dodano po 2 minutach 1 sekundzie:
maxxam97 pisze: czwartek, 7 stycznia 2021, 23:13Czy mógłbym Was prosić o odpowiedzi na pytania?
Dla osób nieznających się na krypto i tracących kase na giełdzie, było jest i będzie najlepszą strategią HODL. Tylko pomyśl ile byś miał kasy dzisiaj, gdybyś wtedy kupił na giełdzie za wszystko, nie grał a wypłacił sobie do "skarpety" ;).

Dodano po 1 minucie 3 sekundach:
Kutalisk pisze: piątek, 8 stycznia 2021, 00:07b) Czy kupno srebra w monetach bulionowych ma sens? Czy w przypadku kryzysu liczy się wyłącznie złoto?

Na srebrze przepłaca się strasznie samymi podatkami, ale jest ono bardzo tanie w stosunku do złota. Większość osób, które skupują srebro liczą na to, że wymienią potem na złoto, gdy będzie lepszy stosunek. Odpowiedź jest chyba zatem jasna: dąży się do złota finalnie. Nie mówiąc o tym, że mieszkanie w złocie weźmiesz do łapy, a w srebrze musisz wywieźć taczkami od dealera ;P

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: Kutalisk » sobota, 9 stycznia 2021, 11:34

@miso20, @maxxam97 znajdzie, zobacz jak skorekciło na weekend. Masz w tej chwili bulion do kupienia od 117PLN/oz, a przy większej ilości (za masterboxa 500szt.) widzę po 114PLN/oz.

https://www.metalelokacyjne.pl/zha_m_Pr ... ilability=

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: miso20 » sobota, 9 stycznia 2021, 11:37

maxxam97 pisze: czwartek, 7 stycznia 2021, 23:13W końcu ziemia zawsze będzie w cenie, prawda?
To popularne stwierdzenie ulicy. Wg mnie można się na nim słono przejechać. Wystarczy, że pojawią się jakieś podatki katastralne albo zaczną w ogóle podnosić podatki. W perspektywie dekad podatki zjedzą ci taką nieruchomość. Zależy jeszcze co kupisz i jakiej jakości, ale nie wierz ślepo temu stwierdzeniu. I żeby była jasna uważam, że warto je mieć, ale nie należy ślepo ufać, że ziemia jest zawsze w cenie.

@Kutalisk Chodziło mi o marże dealera i podatki. Jeżeli spot spadnie, to wiadomo, że znajdzie taniej. Jednak pisałem na podstawie danych jakie mi podał :D. Przy cenie spot X znajdzie najtaniej Y, gdzie Y jest kilkanaście-kilkadziesiąt procent wyżej.
Kutalisk pisze: piątek, 8 stycznia 2021, 00:07tutaj akurat bałbym się włożyć tę 1/3 wszystkich oszczędności. Jakby nie patrzeć to jest inwestycja i to dość ryzykowna, a już niejednokrotnie słyszałem (i nauczyłem się na własnej skórze), żeby nie inwestować więcej niż można stracić Z pewnością dokupię, ale do około 10% oszczędności.
Doradziłbym podobnie, bo nie wiadomo ile jeszcze potrwa bańka. Natomiast 1/3 bym jak najbardziej wsadził, gdy zobaczysz spadki rzędu co najmniej 70% od szczytu. I TYLKO W BTC.
maxxam97 pisze: piątek, 8 stycznia 2021, 01:26Prawdę powiedziawszy od kruszców oczekiwałem większej stabilności. Zawsze się mówiło, że "w ciężkich czasach złoto (i srebro) zawsze w cenie, i wręcz patrzyłem właśnie na nie niczym na oazę spokoju.
Ale czasy są BARDZO CIĘŻKIE :D
maxxam97 pisze: piątek, 8 stycznia 2021, 01:26Dodatkowo, w sytuacji ekstremalnej mógłbym komuś zapłacić srebrem, a nie czekać, z nadzieją, że ktoś mi wyda resztę
Wiesz, że są monety 1/4 uncji, 1/10 uncji czy nawet 1/25 uncji? Tak, złote. Ba! Nawet są tzw. Combibary, czyli sztabka, którą można rozłamać na np. 100 jednogramówek.

https://flyingatom.gold/sztabki-zlota/1 ... _roboczych

Rzecz jasna im mniejszy nominał tym drożej cię wychodzi złoto.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: Kutalisk » sobota, 9 stycznia 2021, 11:43

@miso20 ok, nie zrozumiałem kontekstu Twojej wypowiedzi. Ze srebrem jest tak jak napisałeś, pełna zgoda z mojej strony.

Można tylko dodać, że kupowanie powyżej 20% spot za srebro to ewidentne przepłacanie. Da radę wyciągnąć 15% (to mój najlepszy wynik). Sądzę, że podczas marazmu na metalach + zakupu dużych ilości ze starszych roczników (nie z mennicy) jest możliwe jeszcze zejście o kilka %.

jpr
Orator
Posty: 851
Rejestracja: 24 października 2013
Reputacja: 221
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: jpr » sobota, 9 stycznia 2021, 11:44

miso20 pisze: sobota, 9 stycznia 2021, 11:34To popularne stwierdzenie ulicy. Wg mnie można się na nim słono przejechać. Wystarczy, że pojawią się jakieś podatki katastralne albo zaczną w ogóle podnosić podatki. W perspektywie dekad podatki zjedzą ci taką nieruchomość.
Trudno sie nie zgodzić. Według nowej agendy "Nie bedziesz posiadał nic i będziesz szczęsliwy" moznaby się zastanawiać czy ziemia to takie dobre zabezpieczenie. Obstawiam, ze podatki za ziemie i nieruchomosci znacznie wzrosną.

edit: https://www.money.pl/gospodarka/portuga ... 7280a.html

Juz wiadomo co sie nam zapowiada.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: mxxm977 » sobota, 9 stycznia 2021, 16:08

miso20 pisze: sobota, 9 stycznia 2021, 11:31Dla osób nieznających się na krypto i tracących kase na giełdzie, było jest i będzie najlepszą strategią HODL. Tylko pomyśl ile byś miał kasy dzisiaj, gdybyś wtedy kupił na giełdzie za wszystko, nie grał a wypłacił sobie do "skarpety" .
Masz na myśli "ile miałbym teraz pieniędzy, gdybym trzymał te krypto, nie próbował robić jakiś dziwnych trade'ów" itd? No przyznaję, że kupowałem w granicach ~40-50k PLN w nieszczęsnym grudniu 2017. Miałem LTC, BTC, różne kryptowaluty polecane przez znawców tematu. Dziennie poświęcałem masę czasu na obserwowaniu wykresów, z których i tak nic nie rozumiałem. Strasznie się w to wciągnąłem. Gdy widziałem, że BTC spada to szybko przechodziłem na jakieś alty bo "przecież jest +10% więc pójdzie jeszcze w góre, co nie?". No niestety, nie...
Teraz gram o wiele bezpieczniej. Staram się minimalizować straty i jednocześnie realizować zyski, a nie czekać na korektę.
Niestety, zauważyłem już, że kompletnie nie idzie mi ustawianie stop-lossów. Nie znam się na wykresach, więc jedynie ustawiam po 25% na spadki 5,10,15,20 etc. Najczęściej krypto robi mi -21%, a następnie to the moon... ;) Takie moje "szczęście" :shock:
Kutalisk pisze: sobota, 9 stycznia 2021, 11:34znajdzie, zobacz jak skorekciło na weekend. Masz w tej chwili bulion do kupienia od 117PLN/oz, a przy większej ilości (za masterboxa 500szt.) widzę po 114PLN/oz.
1. Myślałem właśnie o 25 na start, a później co wypłatę jedną monetę. Z metalelokacyjne.pl przychodzi to w tubie, prawda? Albo czymkolwiek co pozwoli mi to na sensowne trzymanie?
2. Czym różnią się monety z 2020 i 2021 roku- oprócz daty wybicia rzecz jasna ;) ? Rozumiem, że czym nowsza moneta tym większa wartość, ale czy jest sens dopłacać?
3. Czy różnią się czymś typy monet od siebie? Mówimy tutaj o tych kilku najbardziej popularnych- Kangur, Krugerrand, Britannia, Fllharmonik i Liść Klonowy? Może to zabrzmi głupio, ale najbardziej z wyglądu podoba mi się Kangur- jednak czy warto kierować się wyglądem?
4. Szukałem wcześniej na 79elements i mogę zamówić tam dodatkowo certyfikat autentyczności. Jak sytuacja wygląda na metalelokacyjne.pl? Ten certyfikat jest w ogóle warty zachodu?
miso20 pisze: sobota, 9 stycznia 2021, 11:37Natomiast 1/3 bym jak najbardziej wsadził, gdy zobaczysz spadki rzędu co najmniej 70% od szczytu. I TYLKO W BTC.
Właśnie te 1/3 całych oszczędności, które buduje od kilku lat wg mnie to bardzo dużo. Wiadomo, kto nie ryzykuje- nie pije szampana. Jednak pamiętajmy, że kryptowaluty są jednak wysokoryzykowne. Nawet załóżmy, że cena spada o te 70%, kupuję za 1/3 oszczędności i po miesiącu znowu zaczyna spadać. Mam jakąś szybką możliwość, żeby zminimalizować straty? Wysoko ustawiony SL w parze z USDT, ale przecież Tether też nie jest niezawodny. Wyjście do FIATu w takiej sytuacji też będzie długo trwało... Za długo. Co o tym sądzisz?
miso20 pisze: sobota, 9 stycznia 2021, 11:37Ale czasy są BARDZO CIĘŻKIE
Co mam przez to rozumieć w tym kontekście? Czy w takim razie to dobry moment, żeby właśnie kupić chociażby kilka srebrników? Czy z racji, że są bardzo ciężkie czasy to ich cena jest znacznie zawyżona więc dobrze by było poczekać na konkretniejszy spadek?
miso20 pisze: sobota, 9 stycznia 2021, 11:37Wiesz, że są monety 1/4 uncji, 1/10 uncji czy nawet 1/25 uncji? Tak, złote. Ba! Nawet są tzw. Combibary, czyli sztabka, którą można rozłamać na np. 100 jednogramówek.

https://flyingatom.gold/sztabki-zlota/1 ... _roboczych

Rzecz jasna im mniejszy nominał tym drożej cię wychodzi złoto.
Tak, tak. Właśnie widziałem takie małe monety, ale wychodzą one zdecydowanie drożej od zwykłej uncji stąd chyba pozostanę przy srebrze.
Ewentualnie, żeby poczuć się bogato- może w przyszłości kupię jakieś 1/10 czy 1/4 uncji... aczkolwiek już się boję, że ją zgubię :D

Wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi. Plusiki już lecą ;)

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: Kutalisk » sobota, 9 stycznia 2021, 23:45

@maxxam97

1. Myślałem właśnie o 25 na start, a później co wypłatę jedną monetę. Z metalelokacyjne.pl przychodzi to w tubie, prawda? Albo czymkolwiek co pozwoli mi to na sensowne trzymanie?

Plan dobry. Przychodzi w kapselkach/tubie/masterboxach zależnie od ilości.

2. Czym różnią się monety z 2020 i 2021 roku- oprócz daty wybicia rzecz jasna ? Rozumiem, że czym nowsza moneta tym większa wartość, ale czy jest sens dopłacać?

Bulion ma wartość metalu. Nowsze mają więcej detali/zabezpieczeń. Ale to nie zmienia się co roku.

3. Czy różnią się czymś typy monet od siebie? Mówimy tutaj o tych kilku najbardziej popularnych- Kangur, Krugerrand, Britannia, Fllharmonik i Liść Klonowy? Może to zabrzmi głupio, ale najbardziej z wyglądu podoba mi się Kangur- jednak czy warto kierować się wyglądem?

Przy zakupie większych ilości kieruj się jedynie ceną/dostępnością od ręki (koniecznie!). Jak Ci się podoba kangur to kup sobie jednego, ja na początku mojej przygody sprawiłem sobie po 1szt. z każdego popularnego bulionu. Ma to też taki plus, że opatrzysz się z oryginałem. Z tych wymienionych przez Ciebie filharmoniki pakują w tuby po 20szt., a z nie wymienionych amerykański orzeł. Reszta po 25szt./tuba.

4. Szukałem wcześniej na 79elements i mogę zamówić tam dodatkowo certyfikat autentyczności. Jak sytuacja wygląda na metalelokacyjne.pl? Ten certyfikat jest w ogóle warty zachodu?


Raczej zbędny wydatek. Warto za to zbierać paragony ale wyblakną więc zrób sobie ksero. Mogą się kiedyś przydać przy sprzedaży. Po 6 miesiącach nie ma obowiązku płacenia PCC. A przy zakusach rządów za x lat możesz być podejrzany o wspomaganie terroryzmu/ pranie brudnych pieniędzy itd. :)

Co mam przez to rozumieć w tym kontekście? Czy w takim razie to dobry moment, żeby właśnie kupić chociażby kilka srebrników? Czy z racji, że są bardzo ciężkie czasy to ich cena jest znacznie zawyżona więc dobrze by było poczekać na konkretniejszy spadek?

Tego nikt nie wie.
Ale faktem jest, że srebro masz wsparcie teraz w przedziale 21-22 (dwukrotnie testowane na 1M) oraz okolice 19 (tu był opór na przełomie 2019/20).
Generalnie jak zakupy to na którymś z tych poziomów albo czekać na jakieś jeb%$#@cie jak w marcu.
Decyzja (i ryzyko) należy do Ciebie. :)

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: miso20 » niedziela, 10 stycznia 2021, 01:16

maxxam97 pisze: sobota, 9 stycznia 2021, 16:08Masz na myśli "ile miałbym teraz pieniędzy, gdybym trzymał te krypto, nie próbował robić jakiś dziwnych trade'ów" itd?
Mam na myśli kupiłem i trzymam sobie na Cold wallecie, bez handlu. Zyski robią sie same - zupełnie jak dzieci :D
maxxam97 pisze: sobota, 9 stycznia 2021, 16:08Wiadomo, kto nie ryzykuje- nie pije szampana. Jednak pamiętajmy, że kryptowaluty są jednak wysokoryzykowne
Bitcoin pokazał na przestrzeni 12 lat, że nawet kupowanie na szczycie baniek było interesem życia. Brzmi to niewiarygodnie, ale owszem. Więc jest dość duża szansa, że bedzie tak samo tym razem. Zwłaszcza, gdybyś kupił po 70% spadkach.
maxxam97 pisze: sobota, 9 stycznia 2021, 16:08Co o tym sądzisz?
Ja o tym sądzę, że parę lat trzymam już bitki i mi bardzo dobrze bez fiatów :). Najtrudniej jest zawsze zacząć.
maxxam97 pisze: sobota, 9 stycznia 2021, 16:08Co mam przez to rozumieć w tym kontekście?

Masz wirusa, którego wszyscy się boją. W ciągu paru dni FED wydrukował 30% wszystkich dolarów w obiegu. Powiedz mi jakie aktywa dało ci w rok 30% i ochroniło przed inflacją? Nic, tylko bitcoin.
maxxam97 pisze: sobota, 9 stycznia 2021, 16:08zy w takim razie to dobry moment, żeby właśnie kupić chociażby kilka srebrników? Czy z racji, że są bardzo ciężkie czasy to ich cena jest znacznie zawyżona więc dobrze by było poczekać na konkretniejszy spadek?
Na pewno powinieneś uciekać od gotówki, która marnieje w zastraszającym tempie. Czy do srebra? Są różne opcje. Oczywiście coś tam warto mieć na bieżące wydatki.
maxxam97 pisze: sobota, 9 stycznia 2021, 16:08chyba pozostanę przy srebrze
Na srebrze przepłacasz 20 kilka procent niezależnie ile kupujesz. Patrzyłeś czy tyle przepłacasz za 1/10 filharmonika? Jak nie, to sprawa jest prosta.

Dodano po 7 minutach 31 sekundach:
maxxam97 pisze: sobota, 9 stycznia 2021, 16:083. Czy różnią się czymś typy monet od siebie? Mówimy tutaj o tych kilku najbardziej popularnych- Kangur, Krugerrand, Britannia, Fllharmonik i Liść Klonowy? Może to zabrzmi głupio, ale najbardziej z wyglądu podoba mi się Kangur- jednak czy warto kierować się wyglądem?

Mi również podoba się kangur, ale ten z 2020. 2021 jest brzydki i wyglada jakby się wypróżniał. A wracając do pytania: zasadniczo najważniejsza różnica to rozpoznawalność i mennica jaka je wybija.

Najwięcej w obiegu i najbardziej popularne są Krugerrandy z RPA. Mają one delikatną domieszkę miedzi, więc są ciut cięższe i bardziej czerwonawe. Z racji, że jest ich najwięcej, to teoretycznie najłatwiej je potem sprzedać. Ja osobiście ich nie lubie i mi sie nie podobają.

Potem byłyby kanadyjskie Liście Klonowe, australijski Kangru i wiedeńscy Filharmonicy. Ta ostatnia jest np. dużo większa niż inne, ale dużo cieńsza. Oznacza to, że teoretycznie ciężej wlać tam wolfram do środka, by ją podrobić. Ale znowu jest cieńsza, więc może się prędzej złamać.

Moje ulubione to Liść i kangur. Kanada to jest top państwa na świecie, więc mają dobrej jakości monety. Liście są rozpoznawalne, a wzór jest trudny do podrobienia.

Ogólnie jednak bez różnicy większej czy kupisz którąś z tych monet. Na pewno nie kupuj jakichś innych lub jakichś specjalnych wydań typu Chiński Nowy Rok, czy 100 lat niepodległości. Trzeba się na tym znać.
maxxam97 pisze: sobota, 9 stycznia 2021, 16:084. Szukałem wcześniej na 79elements i mogę zamówić tam dodatkowo certyfikat autentyczności. Jak sytuacja wygląda na metalelokacyjne.pl? Ten certyfikat jest w ogóle warty zachodu?

Certyfikat na monety to bzdura. Monety nie mają certyfikatów, bo same w sobie są zabezpieczeniem. Certyfikaty są na sztabki i przychodzą one w opakowaniu. Jeżeli je otworzysz, to tracisz certyfikat xd. Także taki papierek wydają sklepy by klienci spali spokojniej, a nic on nie daje.

Sprawdź ofertę flyingatom.gold, mają dobre ceny. A oprócz tego jest to wiarygodna polska firma, ktora głównie handluje krypto.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: mxxm977 » niedziela, 10 stycznia 2021, 03:29

Chwilowo zabrakło mi plusów, ale z pewnością będę o Was pamiętał za te długie i obszerne wypowiedzi, za które bardzo serdecznie dziękuję! :D
Kutalisk pisze: sobota, 9 stycznia 2021, 23:45dostępnością od ręki (koniecznie!)
Chodzi po prostu, żeby wysyłkę deklarowali przykładowo do tych 48h, a nie jak w marcu kilkudziesięciu dni? Szukałem wtedy monet, ale właśnie z tego co pamiętam to wszędzie był brak towaru...
Kutalisk pisze: sobota, 9 stycznia 2021, 23:45Raczej zbędny wydatek. Warto za to zbierać paragony ale wyblakną więc zrób sobie ksero. Mogą się kiedyś przydać przy sprzedaży. Po 6 miesiącach nie ma obowiązku płacenia PCC. A przy zakusach rządów za x lat możesz być podejrzany o wspomaganie terroryzmu/ pranie brudnych pieniędzy itd.
Dziękuję ślicznie za radę. Z pewnością będę miał to na uwadze, żeby zrobić zdjęcie czy ksero paragonu.
Kutalisk pisze: sobota, 9 stycznia 2021, 23:45Ale faktem jest, że srebro masz wsparcie teraz w przedziale 21-22 (dwukrotnie testowane na 1M) oraz okolice 19 (tu był opór na przełomie 2019/20).
Z tego co widziałem to teraz jest cena około $25.50 za uncję. Będę obserwował wykres jednak postaram się właśnie kupić bliżej tego punktu o którym mówisz.
A jak wygląda kwestia co do złota? Jakiej ceny byś wypatrywał na udany zakup monety?
miso20 pisze: niedziela, 10 stycznia 2021, 01:16Bitcoin pokazał na przestrzeni 12 lat, że nawet kupowanie na szczycie baniek było interesem życia. Brzmi to niewiarygodnie, ale owszem. Więc jest dość duża szansa, że bedzie tak samo tym razem. Zwłaszcza, gdybyś kupił po 70% spadkach.
W sumie bardzo trafne spostrzeżenie. Nie dało się nigdy kupić Bitcoina tak, żeby teraz sprzedać go ze stratą.
miso20 pisze: niedziela, 10 stycznia 2021, 01:16Ja o tym sądzę, że parę lat trzymam już bitki i mi bardzo dobrze bez fiatów . Najtrudniej jest zawsze zacząć.
miso20 pisze: niedziela, 10 stycznia 2021, 01:16Na pewno powinieneś uciekać od gotówki, która marnieje w zastraszającym tempie. Czy do srebra? Są różne opcje. Oczywiście coś tam warto mieć na bieżące wydatki.
miso20 pisze: niedziela, 10 stycznia 2021, 01:16Masz wirusa, którego wszyscy się boją. W ciągu paru dni FED wydrukował 30% wszystkich dolarów w obiegu. Powiedz mi jakie aktywa dało ci w rok 30% i ochroniło przed inflacją? Nic, tylko bitcoin.
No właśnie niestety jestem osobą, która gotówkę uważa (a właściwie uważała) za coś stabilnego- pomijając fakt inflacji.

Załóżmy, że odrzucamy dywersyfikację i lokujemy wszystko "na jedną kartę"- nie bałbym się trzymać wszystkich swoich oszczędności w gotówce pod tapczanem, natomiast cholernie bałbym się trzymać je w krypto czy nawet złocie.
Owszem, zawsze zdawałem sobie sprawę z inflacji, jednak nie można porównywać kilku procent spadku w ciągu roku do 60% w skali dnia dla BTC czy 20-40% w ciągu kilku miesięcy dla kruszców.
Rozumiem, że jestem w błędzie i to o stabilność gotówki powinienem martwić się najbardziej?
Jeżeli tak, to dlaczego skoro BTC czy kruszce narażają się na tak duże spadki w przeciwieństwie do gotówki, która stale traci na wartości, jednak nie aż tak gwałtownie?
miso20 pisze: niedziela, 10 stycznia 2021, 01:16Na srebrze przepłacasz 20 kilka procent niezależnie ile kupujesz. Patrzyłeś czy tyle przepłacasz za 1/10 filharmonika? Jak nie, to sprawa jest prosta.
I tutaj mnie zaskoczyłeś bo przyznaję szczerze, że pisząc posta nie sprawdziłem tego. Ale przygotowałem arkusz z którego wynika, że nawet 1/10 uncji to niższe rozjazdy między spot, a ceną za monetę niż w przypadku uncji srebra. Przemyślę jeszcze wybór pomiędzy srebrem i złotem.
Spoiler:
Obrazek
miso20 pisze: niedziela, 10 stycznia 2021, 01:16Certyfikat na monety to bzdura. Monety nie mają certyfikatów, bo same w sobie są zabezpieczeniem. Certyfikaty są na sztabki i przychodzą one w opakowaniu. Jeżeli je otworzysz, to tracisz certyfikat xd. Także taki papierek wydają sklepy by klienci spali spokojniej, a nic on nie daje.
Dzięki za informację. Właśnie trochę mnie to zastanawiało bo przecież monety można rozpoznać po wielkości, wadze czy nawet dźwięku także po co im ten certyfikat? Teraz już wiem, że to chwyt marketingowy ;)

Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi! Obiecuję, że nagrodzę plusikami jak się odświeżą ;)

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: miso20 » niedziela, 10 stycznia 2021, 16:43

maxxam97 pisze: niedziela, 10 stycznia 2021, 03:29No właśnie niestety jestem osobą, która gotówkę uważa (a właściwie uważała) za coś stabilnego- pomijając fakt inflacji.

Co? Jaka stabilność? Jak średni czas życia waluty FIAT to 25 lat xD. Jedynie dolar się trzyma skurczybyk, ale on ma pokrycie w największej armii świata. Młody jesteś to nie pamiętasz co się stało w latach 90. Spytaj rodziców czym płacili albo dziadków.

Stało się coś takiego, że ktoś wziął ci 100zł i zostawił dosłownie 1 grosz. Była denominacja i ucięto 4 zera.
maxxam97 pisze: niedziela, 10 stycznia 2021, 03:29Rozumiem, że jestem w błędzie i to o stabilność gotówki powinienem martwić się najbardziej?
Si.
maxxam97 pisze: niedziela, 10 stycznia 2021, 03:29Ale przygotowałem arkusz z którego wynika, że nawet 1/10 uncji to niższe rozjazdy między spot, a ceną za monetę niż w przypadku uncji srebra. Przemyślę jeszcze wybór pomiędzy srebrem i złotem.
Fajnie, że zebrałeś to. Dojdziesz do właściwego wniosku :)

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: mxxm977 » niedziela, 10 stycznia 2021, 16:58

miso20 pisze: niedziela, 10 stycznia 2021, 16:43Stało się coś takiego, że ktoś wziął ci 100zł i zostawił dosłownie 1 grosz. Była denominacja i ucięto 4 zera.
Nie no, o tym akurat słyszałem, jednak przecież z denominacją ceny też poszły prawie o tyle samo w dół. Nie było przecież tak, że zarówno przed i po denominacji za chleb trzeba było zapłacić 15k PLN bo wtedy nikogo nie byłoby stać na przeżycie kolejnego dnia... Jedynie przeraża wizja Wenezueli i ich hiperinflacji, ale jakoś człowiek myśli, że przecież jego to nie dotyczy- "gdzie Wenezuela, a gdzie Polska? I to jeszcze w Unii!".

I żeby nie było, nie chcę dowodzić tu swoich racji czy się kłócić. Jestem tutaj właśnie po to żeby dociekać, pytać i się uczyć. Tego mi żadna inflacja nie zabierze. Nawet ta Wenezuelska ;)

Wróć do „Rozważania ekonomiczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości