Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Regulamin forum
1. Dział tylko do odczytu dla żółtodziobów
Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: ikswodnal » wtorek, 8 marca 2022, 08:31

mxxm977 pisze: poniedziałek, 7 marca 2022, 20:16Nadal uważasz, że skupowanie co miesiąc w obecnej sytuacji (wojny na Ukrainie, niepewności krypto itd), patrząc przez pryzmat mojego dotychczasowego minusu jest dobrym pomysłem?
Jednak patrząc na cały okres istnienia BTC jego wartość w różnych interwałach ostatecznie do dzisiaj rośnie.
Oczywiście są okresy że wolno - dla mnie rok 2021 jest zdecydowanie na minusie, ale dwa lata i 2 miesiące br na plusie nie do pobicia przez "produkty", czy inne formy powszechnie dostępne.
Naturalnie jeżeli mam dodatkowe wpływy (13 emerytura itp) to też lokuję na portfelu do
wykorzystania na bieżąco, gdy BTC "zwyżkuje".

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: maky » wtorek, 8 marca 2022, 13:47

mxxm977 pisze: poniedziałek, 7 marca 2022, 20:16Cały czas boję się, że jeszcze mocno spadniemy z tych 37 tysięcy- liczba czarnych scenariuszy i pesymistycznych spekulacji przyprawia mnie o bóle głowy.

Jesteś mentalnie nieprzygotowany do inwestowania.
Jeśli krypto nie wypali - stracisz niewiele. Nadal będziesz mógł pracować i zarabiać i normalnie żyć.
Jeśli krypto wypali to skupowanie regularne topowych projektów zapewni ci zysk bez pracy i researchu.
A ty nadal szukasz króliczka.

Moja propozycja dla ciebie:
- połowa jak kolega powyżej
- połowa na szukanie króliczka
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4671
Rejestracja: 5 stycznia 2018
Reputacja: 3478
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: shinya56 » wtorek, 8 marca 2022, 18:58

mxxm977 pisze: czwartek, 24 lutego 2022, 12:28Przerazą mnie jak dużo jestem już w plecy na rynku gdzie wręcz każdy chwali się jakich to milionów nie wygrał i jak prosto się tutaj gra. "Wystarczy kupić i czekać".

Szkoda, że nie chwalą się ile przewalili. To co ludzie piszą, trzeba podzielić przez trzy.

Wyobraź sobie ile jest osób co wchodziło po 60k $ i nie ma gwarancji, że nawet zbliżymy się do tej ceny.

mxxm977 pisze: sobota, 15 stycznia 2022, 00:31Frustracja już mnie opuściła. Już nie mam siły się denerwować. Jestem zmęczony. W szczególności, gdy człowiek widzi, że niedość, że jest tyle pieniędzy w plecy to jeszcze stracił na to tyle czasu, energii i stresu. A mógł być przynajmniej na zero, trzymając pieniądze w "skarpecie".

Trzymanie i nic z tym nie robienie to też strata szczególnie przy takiej inflacji. Z czasem wyrobisz się i masz przewagę nad innymi.

Jak nie stracisz to się nie nauczysz ;)

mxxm977 pisze: niedziela, 16 stycznia 2022, 22:59Coraz bardziej widzę, że mógłbym znacznie lepiej zainwestować... swój czas. Czas, który spędziłem tutaj przeglądając wątek główny BTC czy altcoinowy mógłbym wykorzystać na rozwijanie pasji, która przynosi dodatkowy dochód (a którą zaniedbałem), samorozwój w kontekście pracy, siłownię, książki czy nawet sen. Sądzę, że taka inwestycja miałaby znacznie wyższą stopę zwrotu niż jakaś dziwna chęć zostania daytraderem.

Mniej forum, a więcej książek, sportu, snu.

Traktuj giełdę jako dodatek do pracy. Graj na większych interwałach, żebyś nie musiał siedzieć cały dzień przed wykresami.

@mxxm977
Jak spytasz się amatora co robi na giełdzie to odpowie, że chce zarobić pieniądze. Profesjonalista powie, że chce zabezpieczyć kapitał. Ten drugi zarabia w porównaniu do 90% reszty.

Początkujący
Posty: 2365
Rejestracja: 4 kwietnia 2020
Reputacja: 386
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: LaJyKiGrGR82QJH9NRU5N2XqDsGxsjfSuW

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: zdzicho2000 » wtorek, 8 marca 2022, 19:20

jest taki dowcip, że nie przejmuję się wzrostem cen paliwa, bo zawsze kupuje za 100 zł.

ale czy nie jest to lustrzane odbicie stałych zakupów btc nie patrząc na cenę? ;)

Bitfilar i podobni nie patrząc na górki i dołki kupowali za np 100 zł i po latach dobrze na tym wyszli.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji- panika przed Koronawirusem

Postautor: mxxm977 » sobota, 12 marca 2022, 00:48

ikswodnal pisze: wtorek, 8 marca 2022, 08:31Jednak patrząc na cały okres istnienia BTC jego wartość w różnych interwałach ostatecznie do dzisiaj rośnie.
shinya56 pisze: wtorek, 8 marca 2022, 18:58Wyobraź sobie ile jest osób co wchodziło po 60k $ i nie ma gwarancji, że nawet zbliżymy się do tej ceny.
I nad tym się najbardziej zastanawiam. Kiedyś jednak będzie ta "maksymalna" cena, której już nikt nigdy nie przebije. Na ile procent przypuszczacie, że 69k to bariera, którą jeszcze prędzej czy później przebijemy?
zdzicho2000 pisze: wtorek, 8 marca 2022, 19:20Bitfilar i podobni nie patrząc na górki i dołki kupowali za np 100 zł i po latach dobrze na tym wyszli.
No właśnie. Pytanie czy ktoś kto dzisiaj zacznie robić to co bitfilar tak samo po latach dobrze na tym wyjdzie. Wasze typy?
ikswodnal pisze: wtorek, 8 marca 2022, 08:31Naturalnie jeżeli mam dodatkowe wpływy (13 emerytura itp) to też lokuję na portfelu do
Ja się cieszę z tego, że nauczyłem się zarządzać pieniędzmi. Przez rok znacząco zwiększyłem swoją wypłatę, a jednocześnie utrzymałem stale koszty miesięczne. Jeżeli dostanę premię czy jakiś niespodziewany przychód to również dokumentuję go i tabelach i przerzucam od razu na osobne konto.
maky pisze: wtorek, 8 marca 2022, 13:47Jeśli krypto nie wypali - stracisz niewiele. Nadal będziesz mógł pracować i zarabiać i normalnie żyć.
Kilka stron wcześniej były rozważania co to znaczy "inwestuj tyle ile możesz stracić". No i z jednej strony, nawet gdybym stracił całe oszczędności (zachowując poduszkę) to wiem, że bez problemu bym przeżył- brak zobowiązań, kredytów, dobra praca z dużym zapotrzebowaniem i szansami na podwyżkę... Z drugiej strony, strata 25k przy łącznej wartości netto ~80k czyli około 30 procent całych funduszy jednak bolałaby jak diabli.
Plan był taki: Podzielenie funduszy (pomijając pieniądze przeznaczone na bieżący miesiąc) na trzy filary:
1. Poduszka- 6 miesięcy życia (gotówka, obligacje notowane inflacją)
2. Stabilny- 90% pozostałej kwoty (duże, topowe krypto z potencjałem, kruszce, akcje, indeksy, surowce)
3. Ryzykowny- 10% pozostałej kwoty (małe kryptowaluty, nauka gry na giełdzie itd)
Aktualnie nadwyżki gromadzone są na koncie. W pozycji poduszka w miejscu gdzie powinno być 20k jest niemalże 50k czyli 30k, które "miały być zainwestowane wg planu", ale nie zostały.
shinya56 pisze: wtorek, 8 marca 2022, 18:58Trzymanie i nic z tym nie robienie to też strata szczególnie przy takiej inflacji. Z czasem wyrobisz się i masz przewagę nad innymi.
Nie mniej czy w sytuacji takiej jak moja, czyli osiąganie nadwyżki z miesiąca na miesiąc i zapewnienie poduszki finansowej, zainwestowalibyście wszystkie swoje pozostałe oszczędności?

Dla mnie jest to trochę takie... zbyt ryzykowne? A przecież mam poduszkę bezpieczeństwa, która wiem, że mnie uratuje, a te pieniądze, które leżą w tym momencie na zwykłym RORze po prostu tracą na wartości przez szalejącą inflację więc po co mi te pieniądze na koncie?
Przemyślenie: czy bogaci ludzie mający dużą wartość netto swoje pieniądze mają jakiekolwiek większe pieniądze na kontach? Czy raczej bliżej są tego, że mają poduszkę bezpieczeństwa, a cała reszta jest od razu inwestowana, żeby pieniądze nie leżały bezczynnie?
Stąd podbijam pytanie- w co byście zainwestowali tę dość sporą nadwyżkę? Skupuję krypto po 1000zł na miesiąc (mogę kilka miesięcy zrobić zakupy np. za 5000), myślałem również na skupowaniu indeksów/akcji/surowców jako DCA w interwałach miesięcznych.

Chciałem zainwestować w kupno mieszkania, ale przy tych cenach za metr oraz wysokich stopach procentowych łączne koszty kredytu są po prostu straszne.
Dodatkowo, większość banków oczekuje 20% wkładu własnego czyli około jakieś 80k w gotówce czyli musiałbym spieniężyć wszystkie instrumenty, co trochę mija się z celem...

shinya56 pisze: wtorek, 8 marca 2022, 18:58Traktuj giełdę jako dodatek do pracy. Graj na większych interwałach, żebyś nie musiał siedzieć cały dzień przed wykresami.
Już nieraz się na to łapałem, że pół dnia patrzyłem jaka jest teraz cena, a jaka była pół godziny temu. Strasznie to uzależniające. Na szczęście już tak nie robię.
shinya56 pisze: wtorek, 8 marca 2022, 18:58Jak spytasz się amatora co robi na giełdzie to odpowie, że chce zarobić pieniądze. Profesjonalista powie, że chce zabezpieczyć kapitał.
Tu się nie zgodzę. Wątpię, żeby ktoś ryzykował utratą swoich funduszy z myślą, żeby wyjść na zero/ równowartość inflacji.

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: koparki » poniedziałek, 28 marca 2022, 23:20

Rozszerzyłem temat i dodam coś od siebie:
Wygląda na to że energia i żywność ogromnie podrożeją z powodu wybujałej inflacji po "pandemii" oraz obecnie wojny w EU no ale jest taki kraj który ma nadwyżki energii i rolne a jest stabilny na poziomie Szwajcarii, jesli ktoś dywersyfikując kapitał ma jakiś procent gotówki (o zgrozo w USD czy EUR) to wydaje się że korona duńska będzie się miała lepiej niż średnia walut wymienialnych w polskich kantorach , zresztą zawsze tak było :
https://stooq.pl/q/?s=plndkk:xagusd&c=50y&t=l&a=lg&b=0
https://stooq.pl/q/?s=chfdkk:xagusd&c=50y&t=l&a=lg&b=0 (długoterminowo lepiej niż frank szwajcarski)
Gospodarka Danii :
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dania#Gospodarka
Dania jest jednym z prymusów CBDC, korona historycznie na poziomie "drogo", no i w kantorach jest na to duży spread więc jest i ryzyko.
---

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: miso20 » wtorek, 29 marca 2022, 00:18

@koparki osobiście wydaje mi się, że w najbliższych latach największa kasa będzie do zgarnięcia na Ukrainie, którą trzeba odbudować. Oczywiście nie wiemy jeszcze jak się potoczy ten konflikt i kiedy się zakończy, ale się zakończy. O ile nie dojdzie do jakiejś większej eskalacji, a Rosja spokornieje to powinno być co najmniej kilka lat dobrego rynku na wschodzie. To komponuje się też z kryzysem żywnościowym, o którym piszesz - ten sektor będzie imho jednym z pierwszych, które zostanie odbudowany na Ukrainie.

Nie wykluczam nawet, że tak samo w Rosji, ale to już każdy niech sam oceni moralnie czy chce ich wspierać.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 608
Rejestracja: 17 sierpnia 2016
Reputacja: 262
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: revo » wtorek, 29 marca 2022, 19:22

Podzielę się może moimi przemyśleniami na temat ekonomicznej przyszłości Europy.
Z mojego ulubionego praktycznego punktu widzenia:

Prognoza średnioterminowa:
inwestowanie w akcje- dla mnie bez sensu po co inwestować w coś co nie jest nam potrzebne nie możemy tym zapłacić w sklepie znajomemu dokonać transakcji jedynie możemy nabyć wirtualne aktywo i zapłacić prowizję brokerowi i podatek w przypadku zarobku (wymiany do fiat)
Czy kursy akcji wzrosną czy zmaleją? nie czarujmy się.. tego nie wie nikt może jacyś insiderzy Blackrocka z zarządu ale z plebsem na pewno się takimi informacjami nie podzielą... przynajmniej tymi prawdziwymi informacjami ;) Ogólnie beznadzieja totalna władza może nam zamrozić te "nasze" wirtualne aktywa kiedy im się podoba (patrz Rosja) nie wiadomo czy władza UE tez nie wpadnie na taki pomysł z uwagi na "możliwości prania brudnych pieniędzy" sprzeczność ze zmianami klimatycznymi czy niesprawiedliwość społeczną że jeden ma tyle akcji a drugi mniej a przecież wszyscy są równi więc powinni mieć tyle samo akcji prawda? :D

inwestowanie w fizyczne metale szlachetne- też nie jestem zwolennikiem ... tak jak akcje wartość metali raz rośnie raz maleje płacić tym też ciężko bo kto będzie skrobał dłubakiem sztabkę złota potem ważył i wymieniał na inny towar? Czas gdzie pieniądz był związany ze złotem już pewnie nigdy nie wrócą (wtedy takie inwestowanie złoto może miałoby sens) władza również może zdelegalizować złoto tak jak to kiedyś był w "wolnościowej" Ameryce.
oszczędzanie w fiatach (gotówka papierowa)
PLN- w przypadku ataku Rosji na Polskę to pewnie wartość pln poleci na pysk i generalnie wydaje mi się że złotówka jest coraz mniej stabilna względem innych walut.
EUR- no to wydaje się być sensowną opcją oszczędzania kurs w miarę stabilny i bezpieczna powszechna waluta w Europie jeśli euro się załamie to myślę że w Europie nikt będzie chciał pracować za nową walutę (np. USD?) gromadząc oszczędności od 0... będzie Wenezuela w najlepszym wypadku... jeśli nie planujecie wyprowadzki po za Europę do gromadzenie dolara raczej nie ma sensu... bo i tak nim nigdzie nie zapłacicie.
Nieruchomości- jeśli macie duuuużo oszczędności to spoko opcją będzie wynajmowanie mieszkań (baaardzo dużo popyt z uwagi na uchodzców) najlepiej kupić kilka małych gotowych mieszkań za gotówkę i je wynajmować z niezłym zwrotem. Co do deweloperki wcześniej było eldorado dla deweloperów ale wydaje mi się ze temat już się wypala z uwagi na rosnące płace budowlańców oraz rosnące w tempie wręcz wykładniczym ceny materiałów... do tego masa formalności i użerania się z urzędami przy pozwoleniu na budowę no i jeszcze ta niepewność ataku Putina na Polskę...duże ryzyko że nie uda się zarobić.
krypto- to wydaje mi się najlepsza opcją jeśli nie macie milionów na koncie by bawić się w nieruchomości władza nie może krpyto zdelegalizować bo musiałaby wyłączyć internet a to jest miecz obosieczny dla władzy i obywateli jak wyłączą internet bo TV już nikt w europie prawie nie ogląda to nie będą mogli mówić obywatelom co mają robić co myśleć i tłumaczyć im dlaczego warto płacić wyższe podatki... jak nie wytłumaczą to szybciej będzie rewolucja i zmiana władzy przy korycie ;) próbowano zdelegalizować krypto w reżimowych Chinach i Indiach nie udało się to w "postępowej" Europie tym bardziej się nie uda. krypto można płacić co prawda może w niewielu miejscach ale jednak można do tego w miarę prywatnie anonimowo i z małą prowizją. Jest do tego możliwość legalnego nie płacenia daniny (portugalia niemcy) i generalnie brak możliwości/bądź trudność w skonfiskowaniu krypto przez władze to duży plus.

Prognoza długotemrinowa:
Wstęp: upadek państwowości nikt nie będzie już z wypiekami na twarzy śledził wystąpień i rozporządzeń premiera czy sobie może wyjść na zewnątrz w maseczce czy nie czy może iść do lasu czy nie... spadek zaufania do państwa będzie ogromny upadek zusu nieunikniony.
Anonymous wykradną dane adresowe pracowników KAS i obywatele z wdzięczności za ich "pracę" będą im codziennie podrzucać duże ilości odchodów pod dom i robić inne podobne uprzejmości. Będzie też bardziej niebezpiecznie na ulicach sklepy będą tylko z ochroną z kałachami a płacić w nich się będzie wodą w butelkach i żywnością. Nikt nie będzie już zwracał uwagi tak jak np. w filmie "American psycho" czy na kurtce masz napisane "prada" czy "tandeta lumpeks" popularne będą aplikacje do barteru na telefonach.
inwestowanie w akcje-giełdy wirtualnej raczej już nie będzie ... ;)
CBDC- globaliści mogą sobie fantazjować o wirtualnej drukarce ale jak ludzie zobaczą że nie opłaca im się pracować nawet w szarej strefie na pełny etat to powiedzą "sprawdzam możliwości władzy" i zaczną kraść jak poje*ani i nawet kara śmierci za kradzież nie pomoże jak człowiek nie ma co jeść i za co się utrzymać ... i nikt już więcej do pracy za wirtualne CBDC nie pójdzie a Elon Musk nie wyśle tysięcznej satelity z teslą w kosmos (smuteczek) :P
inwestowanie w metale- wymiany barterowe między ludźmi metalami może będą się odbywać ale raczej rzadko i tylko tymi metalami które mają praktyczne zastosowanie
Nieruchomości- jak będziesz miał klucze od nieruchomości to będziesz właścicielem ale śmiesznej księgi wieczystej z twoim imieniem i nazwiskiem na pewno nie będzie.
krypto-... no niestety upadek... ale tym samym dopełnią swój prawdziwy kryptocel... czyli rozpieprzenie państwowości i niewolnictwa proletariatu pod klerykalnym zarządem powierniczym ;)
:arrow: fixedfloat.com
:!: tania wymiana crypto bez rejestracji i KYC :!:

Weteran
Posty: 7429
Rejestracja: 1 września 2015
Reputacja: 2746
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: pael » wtorek, 29 marca 2022, 19:29

Ostatnie wydarzenia pokazaly jasno: energia i surowce, w jakiej formie kazdym musi zdecydowac sam.

revo pisze: wtorek, 29 marca 2022, 19:22Anonymous wykradną dane adresowe pracowników KAS i obywatele z wdzięczności za ich "pracę" będą im codziennie podrzucać duże ilości odchodów pod dom i robić inne podobne uprzejmości.


anonymous nigdy nie wrzucilo niczego poza dramatycznym filmikiem, jesl sie myle prosze o konrekty. najpewniej to komorka cia. Asange czy panama/pandora papers pokazalo za duzo i kara przyszla.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 608
Rejestracja: 17 sierpnia 2016
Reputacja: 262
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: revo » wtorek, 29 marca 2022, 19:41

@pael Przydałaby się taka grupa i siła zdecentralizowanych anonanarcholi którzy ustawiali by władze do pionu i walczyli o prawa dla obywateli bo bezczelność i pazerność demokratycznych włodarzy przechodzi już ludzkie pojęcie. A co do Anonymous to robią bardzo dużo w Rosji teraz.
"Grupa Anonymous spełniła swoją groźbę i uderzyła w firmy, które nie wycofują się z Rosji. Na pierwszy ogień poszedł szwajcarski koncern Nestlé. Hakerzy upublicznili 10GB danych, wykradzionych z serwerów firmy."
Co do surowców i energii jak najbardziej też uważam że inwestowanie w to ma sens bo ma to praktyczne zastosowanie i jest wręcz niezbędne do przetrwania w końcu woda to też surowiec odnawialny ;)
:arrow: fixedfloat.com
:!: tania wymiana crypto bez rejestracji i KYC :!:

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: mxxm977 » poniedziałek, 11 kwietnia 2022, 23:22

Mały update.
Od około miesiąca aktywnie rozglądam się za mieszkaniami. Nie spodziewałem się, że to będzie aż takie trudne zadanie. Ilość "zapytaj o cenę" czy wręcz patodeweloperskich rozwiązać skutecznie mnie demotywuje do dalszego szukania.
Nie mniej, celuję w około 40-45m, które w miarę szybko spłacę, w dobrej lokalizacji, żeby komunikacją miejską, bez przesiadki móc dojechać do względnego centrum miasta.

Co sądzicie o kupnie nieruchomości w obecnej sytuacji czyli:
  • wojny na Ukrainie
  • odpływu wielu pracowników (budowlańcy, wykończeniowcy) do swojego kraju
  • stale zwiększanych stóp procentowych
  • drożejących materiałów
  • dosłownym brakiem mieszkań na wynajem (polecam porównać sobie np. na otodom ilość mieszkań na sprzedaż i wynajem- Warszawa: około 20 000 mieszkań na sprzedaż i tylko 2 000 mieszkań na wynajem)
Czy istnieje chociaż cień szansy na to, że cena mieszkań spadnie czy powyższe argumenty opowiadają się za tym, że będzie jeszcze długo wzrastać i pomimo tego, że "jest drogo" to "będzie jeszcze drożej"?
Przypomnę, że myślę o kupnie mieszkania dla siebie, żeby nie płacić raty kredytowej komuś innemu.
Z drugiej strony, płacę stosunkowo niewiele (1.6k ze wszystkim za mieszkanie w dużym mieście) więc zastanawiam się czy nie lepiej jeszcze poczekać i oszczędzać pieniądze na większy wkład własny/ poczekać na spadek cen, a w międzyczasie inwestować w coś innego. Tylko co da mi taki procent zwrotu i bezpieczeństwa jak nieruchomość?

Cicho liczyłem na to, że zwiększanie stóp procentowych sprawi, że branża budowlana będzie musiała trochę zejść z ceny, żeby "ktoś jednak kupił", ale nie wiem co o tym myśleć...

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 608
Rejestracja: 17 sierpnia 2016
Reputacja: 262
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: revo » wtorek, 12 kwietnia 2022, 00:28

jak chcesz kupować teraz mieszkanie to radzę raczej za gotówkę. Na kredyt? to może ale tylko w boliwarach ... albo po 90tce.
I na pewno ze względów bezpieczeństwa i nieprzewidywalnych czasów nie kupowałbym "dziury w ziemii" tylko jak już to przynajmniej deweloperskie ale najlepiej do zamieszkania lub drobnego remontu.
mxxm977 pisze: poniedziałek, 11 kwietnia 2022, 23:22odpływu wielu pracowników (budowlańcy, wykończeniowcy) do swojego kraju
Masz na myśli że rodacy wracają do Polski pracować na budowie? Czy że Ukraińcy wracają do siebie zakładać kamasze?
:arrow: fixedfloat.com
:!: tania wymiana crypto bez rejestracji i KYC :!:

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: mxxm977 » wtorek, 12 kwietnia 2022, 00:48

revo pisze: wtorek, 12 kwietnia 2022, 00:28radzę raczej za gotówkę.
Wiadomo, że kupno mieszkania za gotówkę jest lepsze (no chyba, że ma się jakiś wspaniały sposób na pomnażanie majątku na procent wyższy niż oprocentowanie kredytu hipotecznego)
Uwierz, gdybym miał wystarczająco gotówki, żeby kupić mieszkanie to już dawno bym je kupił, żeby nie płacić raty kredytu komuś innemu, tym samym spłacając mieszkanie, które nigdy nie będzie do mnie należeć.
revo pisze: wtorek, 12 kwietnia 2022, 00:28przynajmniej deweloperskie ale najlepiej do zamieszkania lub drobnego remontu.
Też rozglądam się za mieszkaniami gdzie są już okna, drzwi, windy czyli oddanie do 3-6 miesięcy. Mieszkania do remontu najczęściej są w blokach z 197X-199X roku co niestety od razu je dyskwalifikuje- piecyki gazowe, betonowe klatki schodowe, elewacje z blachy etc.
Dodatkowo, ceny takich mieszkań (wbrew tego co oczekiwałem) nie odbiegają zbytnio od tych nowszych.

Ilość absurdalnych ułożeń pomieszczeń, wykończeń, nieścisłości w opisach ofert, wyolbrzymień (cytując: "przestronne mieszkanie" jako 40m2 oraz "duży balkon" jako 2.5m2...) jest zatrważająca.
revo pisze: wtorek, 12 kwietnia 2022, 00:28Czy że Ukraińcy wracają do siebie zakładać kamasze?
Dokładnie. Nie oszukujmy się- dużo pracowników fizycznych, pracujących na budowach w Polsce to faceci z Ukrainy, do której musieli wrócić w obliczu wojny, stąd obawiam się jeszcze większego wzrostu cen mieszkań przez brak ludzi do pracy...

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 608
Rejestracja: 17 sierpnia 2016
Reputacja: 262
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: revo » wtorek, 12 kwietnia 2022, 01:37

@mxxm977 Jakbym miał trochę oszczędności to kupiłbym małe mieszkanko (20-30 metrów) byle była łazienka i opcjonalnie mała kuchnia i sypialnia do zamieszkania w centrum/ blisko centrum (im bliżej tym lepiej) i tak jest dużo barów jadłodajni restauracji więc duża kuchnia nie jest potrzebna (jeśli w ogóle jest).
ale w spokojnej dzielnicy i wynajmował... ale nie mam oszczędności (niestety) ani wysokiej zdolności kredytowej (na szczęście)
Co do Ukraińców to nie wydaje mi się żeby się kwapili wracać do kraju gdzie jest wojna... tym bardziej że z opowiadań wiem że czasami tam wojskowi w ogóle nie są potrzebni tylko mają być dla zasady... straszne draństwo robić za mięso armatnie.
:arrow: fixedfloat.com
:!: tania wymiana crypto bez rejestracji i KYC :!:

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: miso20 » wtorek, 12 kwietnia 2022, 10:45

mxxm977 pisze: poniedziałek, 11 kwietnia 2022, 23:22Czy istnieje chociaż cień szansy na to, że cena mieszkań spadnie czy powyższe argumenty opowiadają się za tym, że będzie jeszcze długo wzrastać i pomimo tego, że "jest drogo" to "będzie jeszcze drożej"?

Wg mnie nie. Sporo ukraińców nam zostanie. Deweloperzy podniosą ceny ze względu na odpływ taniej siły roboczej + rosnące ceny materiałów. Im sie nie spieszy, bo mieli złote lata, więc nie muszą na gwałt już sprzedać mieszkań.

Natomiast od 24 lutego w mojej oceni każdy inwestor w nieruchomości powinien brać pod uwagę możliwośc wjazdu Rosji w bliżej nieokreślonej przyszłości. Duże miasta mogą być wtedy srodze zniszczone. Pod tym wzgledem lepsza będzie nieruchomość gruntowa niż lokalowa, bo ta pierwsza nie wyparuje.

Początkujący
Posty: 114
Rejestracja: 31 grudnia 2020
Reputacja: 120
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: EL POLAKO » sobota, 16 kwietnia 2022, 17:40

Osobiście wprowadziłbym progresywny podatek katastralny od 3 posiadanej nieruchomości rosnący wraz z kolejnymi (kwestia wzoru otwarta). Do tego zmniejszyłbym do 1% podatek Belki i urealnił stopy oprocentowania obligacji skarbowych. Dzięki temu cwaniaczki spekulujący mieszkaniami i podbijający ceny byliby zmuszeni niejako się wyprzedać, przekierowują tym samym w dłuższym terminie strukturę własności na całym rynku na większą decentralizację, jednocześnie zachowując możliwość posiadania tych 2-3 mieszkań na wynajem dla większej ilości ludzi. A jeśli ktoś by płakał, że nie ma co zrobić z kasą, bo chciał kupić kolejne, 50 mieszkanie to proszę bardzo, śladowy 1% podatek Belki i proszę sobie iść spekulować na rynek akcji - czyli tam, gdzie jest miejsce spekulacji. Ewentualnie niech sobie nakupią złota, albo obligacji, albo kryptowalut - możliwości jest mnóstwo i nie widzę powodu dla którego społeczeństwo miałoby akceptować spekulacje na rynku nieruchomości, blokując młodym ludziom wchodzącym w dorosłe życie i chcącym założyć rodziny możliwość nabycia własnego domu. Tyle.

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: ekonokomik » sobota, 16 kwietnia 2022, 21:58

EL POLAKO pisze: sobota, 16 kwietnia 2022, 17:40Osobiście wprowadziłbym progresywny podatek katastralny od 3 posiadanej nieruchomości rosnący wraz z kolejnymi



@EL POLAKO Mimo, że mam się za wolnościowca, to uważam, że dobra podstawowe, niezbędne do życia, jak mieszkanie, nie powinny być przedmiotem spekulacji, bo prowadzi to do problemów społecznych.

To co proponujesz brzmi dla mnie rozsądnie. Ale jak zabezpieczysz to prawo przed banalnymi obejściami typu: jako posiadacz 50 mieszkań, zakładam 18 jednoosobowych spółek z.o.o. z których każda posiada maksymalnie 3 lokale?

EL POLAKO pisze: sobota, 16 kwietnia 2022, 17:40i proszę sobie iść spekulować na rynek akcji - czyli tam, gdzie jest miejsce spekulacji



Widzisz, tak się przyzwyczaiłeś (podobnie jak większość ludzi) do patologii, że już nawet jej nie dostrzegasz :(
Bo spekulacja na rynku akcji to patologia. Podobnie jak wszystkie instrumenty pochodne. Wydaje mi się, że akcje zostały wymyślone, by każdy, kogo nie stać na kupno całej firmy, mógł ZAINWESTOWAĆ, nabywając jej część i czerpać zysk z jej funkcjonowania. Innymi słowy zarabiać głównie na dywidendach. Takie podejście rozwija realną gospodarkę i jednocześnie bogaci znaczną część społeczeństwa (klasę średnią).
Tymczasem znam jedną osobę, która inwestuje na rynku akcji patrząc pod kątem dywidend w długim terminie. Cała reszta nastawiona jest na spekulację.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: mxxm977 » niedziela, 17 kwietnia 2022, 01:13

Na wstępie, wszystkiego dobrego dla Was z okazji świąt!

Nie ukrywam, że ostatnie dni to ciągłe myśli o kupnie mieszkania, przeglądanie ofert, lokalizacji, kredytów...
Oczywiście, że wolałbym kupić mieszkanie za gotówkę, ale mnie po prostu na to nie stać. Stoję pomiędzy wyborem kupna na kredyt i spłacania swojego mieszkania, a kupna za gotówkę, jednocześnie przez ten czas płacąc komuś za mieszkanie i obawiając się o kolejne wzrosty cen mieszkań...

Znalazłem fajne. Około 40m w dużym mieście z bardzo dobrym dojazdem do centrum. Mieszkanie jest do oddania za około pół roku więc nie kupuje dziury w ziemi- mury i okna są na miejscu.
Mam kilka uwag do tego mieszkania, ale nie znajdę przecież idealnego, prawda?

Trochę mi brakuje do 20% wkładu własnego stąd myślałem, żeby poprosić rodzinę o pomoc. Stosunkowo szybko to zwrócę, natomiast marża jest niższa i finalne koszty kredytu również

Mam również część w obligacjach notowanych inflacją, których nie chciałbym sprzedawać w aktualnym momencie...

Co o tym sądzicie?
A może na razie poczekać z mieszkaniem- mieszkać na wynajmowanym. Nadwyżki inwestować w krypto, akcje, obligacje z nadzieją, że wyjdę na tym na plus i kupię za kilka lat za gotówkę? Ale do tego czasu ceny mieszkań też przecież pójdą w górę (prawda?).

Ps. Czasami słyszę "25 lat? I już mieszkanie kupujesz?". Trochę nie wiem jak się do tego odnieść. Boli mnie trochę, że to mieszkanie oddali mnie chociażby od marzenia, aby z pół roku pomieszkać za granicą, ogólnie podróżach, czy najglupszego pomysłu czyli kupna sportowego samochodu... Z drugiej strony, myśl o tym, że mam spłacać komuś mieszkanie, aby nigdy nie było moje również nie jest zbyt przyjemna.

Weteran
Posty: 7429
Rejestracja: 1 września 2015
Reputacja: 2746
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: pael » niedziela, 17 kwietnia 2022, 08:01

Podatek katastralny od 2-3 nieruchomosci to powinien byc standard zeby wybic cwaniaczkow. Na spolki-klony tez mozna znalezc bat, pomijajac sam fakt, ze spolka to osoba prawna sluzaca do obchodzenia prawa dla bogatych.

Rynek akcji - emitent uzyskiwal kapital, inwestor zyski w spolce. Obecnie:) W luxemburgu walcza z patologia spekuly i wysokosc podatku kapitalowego od przetrzymanych akcji +6msc(chyba) jest nizsza.
Pochodne - doslowny rak, zaklady bukmacherskie.

Wszystko sie da rozwiazac, ale wtedy ten kto ustala zasady nie moglby czerpac kolosalnych zyskow z ustalania zasad i grania w gre. Pozdrowmy z tego miejsca tfu nancy pelosi.
mxxm977 pisze: niedziela, 17 kwietnia 2022, 01:13Mam kilka uwag do tego mieszkania, ale nie znajdę przecież idealnego, prawda?


Prawda ;)
Generalnie dobrze kombinujesz, powodzenia. Nikt Ci nie powie co bedzie dalej, czy bedzie kryzys jak dawniej, czy faktycznie ten etap rozwoju tech. sprawi, ze nastepne rozdanie bedzie zgola inne.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: benq » niedziela, 17 kwietnia 2022, 08:46

@EL POLAKO @ekonokomik
Co sprawia, że wierzycie iż kataster, stały czy progresywny, będzie pokornie płacony przez landlordów, a nie zostanie wliczony w koszty i w praktyce opłacany przez wynajmujących?
Bo to brzmi dość naiwnie…

Wróć do „Rozważania ekonomiczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości