Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Regulamin forum
1. Dział tylko do odczytu dla żółtodziobów
Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2071
Rejestracja: 6 czerwca 2011
Reputacja: 312
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: UK - London SM4

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: Bemx2k » czwartek, 28 września 2017, 17:27

Wiecie co , też się chyba wycofam z tego biznesu tyle że dopiero na następnej górce jak BTC osiągnie 6k usd BCH minimum 900usd ETH i Dash minimum 600 usd . Sprzedam wszystko i kupie ranczo w Bieszczadach i będę żył w spokoju z dala od elektromagnetycznego smogu. \
Rzecz jasna od czasu do czasu zerknę na forum ;)
BTC>ETH

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: wrip » czwartek, 28 września 2017, 18:23

Lepiej poczekać do następnego halvingu.
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5287
Rejestracja: 4 marca 2013
Reputacja: 2589
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: domator » czwartek, 28 września 2017, 19:50

wrip pisze: Lepiej poczekać do następnego halvingu.
To jakos 2020, prawda?
***** *** i konfederacje i kukiza
ONR to organizacja faszystowska
Ordo Iuris to finansowani przez Kreml fundamentaliści

BitFilar - kryptoemerytura.
quark.house - Twój własny, stacjonarny kantor krypto.

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: ShadowOfHarbringer » piątek, 29 września 2017, 00:03

domator pisze:
wrip pisze: Lepiej poczekać do następnego halvingu.
To jakos 2020, prawda?
Nikt tego nie wie, za dużo się dzieje. Nawet nie wiadomo na którym coinie będzie ten halving...
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1385
Rejestracja: 16 grudnia 2015
Reputacja: 1194
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: Kluka » piątek, 29 września 2017, 00:19

Eko, uzyles argumentu ze moze byc zamach w europie po ktorym rzady zbanuja crypto bo bedzie uzyte do finansowania... A ciezarowki? Moze tez powinni zbanowac? ;) przyznaj sie po czym takie leki masz? teraz sezon na psilocibe semilanceta w sumie ;) oczywiscie zartuje nie obraz sie. Pozatym mysle ze krypto sa skazane na sukces z jednego powodu (pomijajac cala wspaniala ideologie)...powod chciwosc ludzi. Politycy tez ludzie (w co czasami trudno uwierzyc) i to przewaznie ze zwiekszonym wspolczynnikiem chciwosci. Wiec czemu mieliby nie dolaczyc sie i grac po stronie deflacyjnego idealnego pieniadza. Straszac tu i tam zeby skupic jak najwiecej. A za jakis czas miec kupe kasy i nareszcie zdrowy system finansowy.
...idioci sie nie rodza, idiotow kreuja media...

Weteran
Posty: 13345
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: ekonokomik » piątek, 29 września 2017, 01:00

Kluka pisze: Eko, uzyles argumentu ze moze byc zamach w europie po ktorym rzady zbanuja crypto bo bedzie uzyte do finansowania... A ciezarowki? Moze tez powinni zbanowac?
Nie tak. Ci terroryści mogą nawet nie wiedzieć co to Bitcoin ;) Ważne co podadzą media.
Chodziło mi o to, że wystarczy taki pretekst, jedna fałszywka, aby bez sprzeciwu zabanować kryptowaluty w całym świecie zachodnim.
Kluka pisze: przyznaj sie po czym takie leki masz?
Napisałem przecież, że to nie nagły lęk, który zbudził mnie niespodziewanie w środku nocy, tylko wnioski z dłuższych obserwacji. Widzę pewien proces, dostrzegam przyczyny, przewiduję skutki...

Prawie nikt w tym wątku nie podzielał moich obaw. Czyli albo jestem paranoikiem, albo tym Żydem jednym na stu, który na czas zaczął się pakować i sprzedawać majątek bo nie zlekceważyl sygnałów nadciągającej II w.ś.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: Wymazywanie » piątek, 29 września 2017, 01:17

@ekonokomik, Aluzje do wojny są bardzo nie na miejscu i już drugi raz tu je robisz z tego co pamiętam (presja emocjonalna tak dużym kalibrem porównania itd.).

Czyli rozumiem, że temat powstał po to by oznajmić forum, że wycofujesz z crypto część środków, bo crypto śmierdzi i będzie dorżnięte a ceny spadną.

Gdyby każdy miał zakładać temat, gdy wycofuje z crypto część środków lub je zwiększa, serwery by padały.

Temat przykuł dużo uwagi, tytuł jest bardzo chwytliwy i brzmi poważnie, odciąłeś się chyba od większości komentarzy przedstawiając się jako niezrozumianego przez większość a okazuje się, że chodzi tylko o to, że będziesz grał za mniejszą kasę niż wcześniej. Dobry numer wyszedł hehe. Ludzie się wczuli mocno, a tu wyszło, że chodzi tylko o to, że zamierzasz grać za mniejszą kasę. A wyszło tak poważnie jakby rząd zmniejszał budżet na kolejny rok.

Dodano po 2 minutach 10 sekundach:
Do tego terroryzm, II WŚ, Żydzi, co tam jeszcze wytoczyłeś w metaforyce? :)

Czuję się strolowany tym tematem. Dotyczy absolutnej błahostki jaką przecież jest zmiana ilości środków do gry. Ach ci spekulanci... :lol:
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: koparki » piątek, 29 września 2017, 08:24

Ja też mam na uwadze scenariusz, w którym krypto moze się sporo przecenić .
1. To jest bańka spekulacyjna i jest ona ostra bardzo dojrzała (patrz wykresy 1W oraz rozpietość świec w ostatniej fazie)
2. Ten kto drukował banknoty (zwłaszcza FED) , mógł dzięki nim skolonizować pół świata (zakup realnych dóbr, zdolności ludzkich oraz status nadrzędny wobec lokalnych rządów w krajach skolonizowanych, w tym w Polsce) , nie wierzę w rezygnację z monopolu na władzę która jest mozliwa poprzez papierki fiat. Zwłaszcza że gdyby powstały siły które mogą się finansować z innych źródeł to mogłyby one zagrozić w przyszłości obecnym władcom.
A kapitalizacja krypto to jak ziarenko piasku na pustyni w stosunku do puli monetarnej fiat a na giełdach jest rynek baaardo płytki - m.zd. bardzo łatwo mozna przygaszać krypto na wiele sposobów.
3. w/w siła "zawłaszczyła internet" , bo internet dla zdecydowanej wiekszości to google,facebok,youtube,tweeter,skype, nawet slack i inne mniejsze tez są w tym zestawieniu... do tego orwellowski system windows/android i procki Intela sprzężone z sieciówkami intela w których jest jeszcze jeden "system operacyjny" niższego poziomu nad którym władze ma jedynie korporacja... ,
więc jak się moze w ogóle na świecie cos lansowac bez kontroli od wczesnego etapu rozwoju, do tego "oni" mają opiniotwórcze media. Czyli biorąc pod uwagę punkt 2 widać że możemy się w późniejszym etapie spodziewać dominacji kojnów kontrolowanych (z przywilejem dodruku) przez w/w siły oraz próby spowolnienia rozwoju dominujacego bitcoina lub próby wypaczenia idei (patrz fochy ekipy core , blockstream)



Wszystko się zmienia , obecnie pierwszy raz w historii pieniądza typu fiat drukarze bankowi postanowili ustawić drukarki na maksa , fiaty w ostatniej dekadzie ilościowo eksplodowały, kasa poszła w na giełdy w "tesle" "facebooka" hehe ;) jak się rozleje poza rynki kapitałowe to mamy 2 cyfr. inflację . Rządy krajów które nie są skolonizowane przez anglosasko-żydowską grupę bankowo-rządową pakuja się na maxa w złoto aby mieć opcję stworzenia silniejszej waluty po resecie systemu. Kto jest bardziej zamożny szuka aktywów które zachowaja wartość lepiej niz fiaty (metale szlachetne, pola uprawne, lasy , mieszkania na wynajem i właśnie krypto)

Podsumowując,
dobrze jest zredukować krypto i wyjść do jakis aktywów innych niz fiat w ramach dywersyfikacji.
---

Weteran
Posty: 13345
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: ekonokomik » piątek, 29 września 2017, 08:51

@Wymazywanie, w sumie to jest tak jak napisałeś. W sensie formalnym cały mój "news" był taki, że zmniejszam ilość swoich środków ulokowanych w krypto. A ponieważ nie jestem prezesem JP Morgan, to brzmi to trochę komicznie jak na osobny wątek ;)

Ale chodziło mi właśnie o tę dyskusję, która potem nastapiła i nawet nie o sprawdzenie czy mam paranoję (tego się na razie nie dowiemy, często mniejszość ma rację 8-) ), ale czy więcej osób podziela moje zdanie. Gdyby tak było, to sama taka depresyjna wizja przyszłości mogłaby wywołać odpływ pieniędzy z kryptowalut i kolaps ceny. To też ważna informacja.

Okazało się, że zdecydowana większość ma zdanie krańcowo odmienne od mojego. To dobra wiadomość. Dobra, także dla moich pieniędzy, które nadal zostawiam na rynku krypto ;)

PS. Z rozmachem porównań może faktycznie ciut przesadziłem ;)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2071
Rejestracja: 6 czerwca 2011
Reputacja: 312
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: UK - London SM4

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: Bemx2k » piątek, 29 września 2017, 09:52

koparki pisze: Podsumowując,
dobrze jest zredukować krypto i wyjść do jakiś aktywów innych niż fiat w ramach dywersyfikacji.

Dokładnie Tak , i przypuszczam że Ekonomik tak już uczynił ,zresztą nie tylko On bo pewnie wielu z nas ;)
po tylu latach harówki na giełdach krypto walut.
Kupić dwa trzy mieszkania w dużym mieście w dobrej dzielnicy to jest inwestycja na lata do tego wielokrotnie stabilniejsza niż krypto .
BTC>ETH

Gaduła
Posty: 360
Rejestracja: 27 lipca 2013
Reputacja: 97
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: asocjal » piątek, 29 września 2017, 11:49

@ekonokomik - Ja podzielam twój pogląd, że tak MOŻE się stać. Pytanie jednak ile procent szans dajesz na taki scenariusz? Ja jestem psychicznie i finansowo gotowy na utratę wszystkiego co mam w krypto. Po co? Żeby nie narobić w gacie jak pojawią się poważne spadki. Sprzedaż po dużych spadkach to najgorsze co można zrobić.

Weteran
Posty: 13345
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: ekonokomik » piątek, 29 września 2017, 12:08

asocjal pisze: Pytanie jednak ile procent szans dajesz na taki scenariusz?
W sensie: na zmasowany "atak" bankowo-prawno-medialny świata zachodniego na obecne (wolne) kryptowaluty, a co za tym idzie ich znaczą przecenę, długą bessę i ograniczenia prawne utrudniające zbyt?
80% w ciągu najbliższych 3 lat. Choć dopuszczam oczywiście kolejne i znacznie wyższe ATH. To bez znaczenia.
asocjal pisze: Ja jestem psychicznie i finansowo gotowy na utratę wszystkiego co mam w krypto.
Ja też. Ale po co tracić? :)
asocjal pisze: Sprzedaż po dużych spadkach to najgorsze co można zrobić.
Dlatego należy się spieszyć aby zdążyć przed nimi 8-)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: Wymazywanie » piątek, 29 września 2017, 12:16

@ekonokomik, A czy nie jest tak, że nigdy lub prawie nigdy kasy z crypto nie wypłacałeś i stąd taka operacja ma u Ciebie znacznie większy kaliber ważności niż u reszty, która pewnie regularnie wypłaca zyski z giełd? Bo to by wiele wyjaśniało. U ludzi, którzy latami prawie nie wychodzili na fiaty poza giełdy taka operacja ma na pewno inny status niż u reszty regularnie wypłacających/wpłacających. Ja jestem za tym (dla osób, które zarabiają), by wypłacać zyski już od początku kiedy są znaczące, by dojść do sytuacji, że nawet jakby się straciło 100% środków crypto i fiat jakie mamy na giełdzie (hack, scam itd.), to jest się na dużym plusie. Dla mnie prawdziwy zysk jest dopiero w momencie posiadania środków POZA giełdą.
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Gaduła
Posty: 360
Rejestracja: 27 lipca 2013
Reputacja: 97
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: asocjal » piątek, 29 września 2017, 14:31

@ekonokomik, To powiedzmy, że obstawiam podobnie. Załóżmy, że masz 80% szansy że stracisz wszystko i 20% szansy że zarobisz dziesięciokrotnie. To by oznaczało, że trzymanie ma sens, ale pod warunkiem, że jesteś w stanie pogodzić się z tą stratą, która najprawdopodobniej nastąpi.
ekonokomik pisze: Ja też. Ale po co tracić?
No więc właśnie, niby masz szansę 80%, że stracisz, czyli najprawdopodobniej stracisz. Pytanie czy to znaczy, żeby sprzedawać. Ale co jeśli spełni się scenariusz 20%? Wówczas nie załapiesz się już nigdy na zarobek, bo zawsze będziesz czekał na tą ogromną przecenę, która może nigdy nie nadejść. Ewentualnie odkupisz kilkukrotnie drożej.

A co jeśli ten scenariusz sprawdzi się, ale dopiero za 4 lata, a przez najbliższe 3 lata będą mocne wzrosty? Niby wygląda, że ten atak, tuż tuż, ale wiesz, różnie bywa. Wówczas jest ryzyko, że najpierw sprzedasz, potem jak zacznie rosnąć i atak nie nadejdzie, uznasz że się pomyliłeś i odkupisz akurat przed atakiem. W ten sposób można stracić na tym, że chciało się być sprytniejszym od rynku. Właśnie przez takie rozkminy jestem hodlerem. Patrzę tylko long term, bo w krótkim terminie nie sposób przewidzieć zmian, którymi rządzą emocje.

Więc podsumowując, podzielam Twoje obawy, ale moim zdaniem jeśli ograniczać inwestycje w krypto, to raczej z poczucia ostrożności (dywersyfikacja) a nie z chciwości na tańszy odkup.

Weteran
Posty: 13345
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: ekonokomik » piątek, 29 września 2017, 14:38

asocjal pisze: Więc podsumowując, podzielam Twoje obawy, ale moim zdaniem jeśli ograniczać inwestycje w krypto, to raczej z poczucia ostrożności (dywersyfikacja) a nie z chciwości na tańszy odkup.
Ja dokładnie tak samo. Przy spełnieniu scenariusz który opisałem odkup nie będzie miał sensu.
Aha, te 20% pozytywnych szans wcale nie oznacza dla mnie dziesięciokrotnych wzrostów. Raczej "normalne" pęknięcie bańki, którą własnie mamy, czyli spadek np tylko o 60% 8-) Tu zakładam odkup.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: Wymazywanie » piątek, 29 września 2017, 14:47

Odkąd gram MARZĘ o mega crashu i spuszczeniu crypto do kibla... ...po to by się wtedy ostro obkupić. :)

Niestety to nie następuje. Szokujące jest dla mnie dawanie dużej szansy, że tak się stanie. Chciałbym tego, ale się nie łudzę. BTC jest chyba wykresem s-curve i tutaj nawet spadek do 1000-2000$ byłby normalny i dalej byłby to s-curve.
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: wrip » piątek, 29 września 2017, 15:14

Wymazywanie pisze: Odkąd gram MARZĘ o mega crashu i spuszczeniu crypto do kibla... ...po to by się wtedy ostro obkupić.
Niestety, albo stety, tego samego chce wielu. Więc...
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4918
Rejestracja: 31 stycznia 2013
Reputacja: 2772
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: amneziahaze » poniedziałek, 2 października 2017, 03:23

ekonokomik pisze: Prawie nikt w tym wątku nie podzielał moich obaw.
Ja podzielam. Myślę, sporo osób podziela tego typu obawy. Kwestia czy mamy na myśli tylko BTC czy ogółem kryptowaluty. Moim zdaniem ban kryptowalut nawet w kilku większych liczących się krajach spowoduje automatycznie przetasowanie w na rynku kryptowalut, ze znacznym obniżeniem się znaczenia BTC. Temu dostanie się najwięcej po uszach i dziwię się, że Chiny chcą wprowadzać regulacje na giełdy albo blokują tokeny, a nie biorą się za wodza.

W normalnie zorganizowanej armii najpierw strzelasz do przywódcy, a później bierzesz kontrolę nad resztą żołnierzy.
Wymazywanie pisze: U ludzi, którzy latami prawie nie wychodzili na fiaty poza giełdy taka operacja ma na pewno inny status niż u reszty regularnie wypłacających/wpłacających. Ja jestem za tym (dla osób, które zarabiają), by wypłacać zyski już od początku kiedy są znaczące, by dojść do sytuacji, że nawet jakby się straciło 100% środków crypto i fiat jakie mamy na giełdzie (hack, scam itd.), to jest się na dużym plusie. Dla mnie prawdziwy zysk jest dopiero w momencie posiadania środków POZA giełdą.
Przecież to już było wiele razy omawiane. Nawet 5 lat temu ludzie tak podchodzili do gry i myślę Ekonokomik też stosował ten schemat i ten "próg" ma dawno przekroczony. Zresztą nie tylko on.
asocjal pisze: Niby wygląda, że ten atak, tuż tuż, ale wiesz, różnie bywa.
Ten silny zjazd jest już przewidywany chyba od 600-800$ za sztukę BTC.

Był zresztą taki gość, nie pamiętam już nazwiska, ale z branży dotcom, który odsprzedał wszystkie swoje udziały dosłownie 1 dzień przed pęknięciem bańki. Gdyby tego nie zrobił, w sensie gdyby nie miał takiego farta to dzisiaj byłby bankrutem i nikt by o nim nie usłyszał. Jakaś znana postać, spróbuję poszukać w google o kogo chodzi, bo zapomniałem.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: Bit-els » wtorek, 3 października 2017, 13:48

http://fortune.com/2017/10/02/bitcoin-e ... e-lagarde/

Rozwinięcie i omówienie słów Lagarde
Forune to czysty mainstream.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3279
Rejestracja: 31 marca 2017
Reputacja: 3705
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: akos » środa, 4 października 2017, 18:50

Ja również podzielam, a może nie tyle podzielam co rozumiem przyczyny obaw @ekonokomik -a jednak broni nie składam, ani jako spekulant ani jako ideowiec wierzący w wolny, zdecentralizowany i demokratyczny pieniądz. Czy będzie nim btc, tego nie wiem, ponieważ rozdzielam dwie kwestie: a) sukces długoterminowy bitcoina oraz b) sukces długoterminowy kryptowalut w ogóle.

Jako spekulant nie uciekam z krypto ani nie zmniejszam kapitału spekulacyjnego, ponieważ nadal jest to dobry biznes nawet w trendzie bocznym z wahaniami lub spadkowym z odbiciami i nie widzę powodu żeby kapitulować, bo "być może niebawem krypto będą pod ostrzałem" rządów, w szczególności władz UE. Jeśli będą, to zdążę to zauważyć i zareagować biorąc pod uwagę, że śledzę temat codziennie. Poza tym, jest mało prawdopodobne, że będzie to skoordynowana akcja wszystkich państw, które przecież mają różną politykę w tej kwestii, różne interesy i zapatrywania.

Jako ideowiec jestem niemal pewny, że b) jest już nie do zatrzymania a ewentualna walka będzie przypominała zwalczanie maszyn parowych lub zakaz druku w Imperium Osmańskim. Można próbować robić jakąś krecią robotę i podgryzać samego bitcoina, być może a) zakończy się nawet porażką, ale idei wolnej waluty opartej na kryptografii zabić się już moim zdaniem nie da. Myślę też, że ostrożne wypowiedzi takich osób jak Lagarde świadczą o tym, że finansiści zaczynają sobie powoli zdawać sprawę z tego, że prawdopodobnie przegapili ten moment gdy można to było jeszcze ubić w zarodku, tak żeby o temacie nie pamiętał nikt poza garstką geeków i mają w tej chwili niezwykle trudny orzech do zgryzienia gdyż:

1) opcja bana - imho efekt odwrotny do zamierzonego, zamiast względnej kontroli nad krypto zrobi się z tego efekt prohibicji alkoholu w USA i sądzę, że są na tyle rozumni, że zdają sobie sprawę czym taka otwarta wojna może się skończyć, obstawiam, że raczej nie pójdą tą drogą, lecz nie wykluczam takiego rozwiązania, ponieważ świadomość, że ktoś może przechowywać środki finansowe poza ich kontrolą będzie ich cały czas kłuła w tyłek i nie pozwalała spać :]
2) opcja akceptacji - wiadomo, zagrożenie dla systemu fiat

Zastanawia mnie też jeszcze jedna kwestia, zostawiłem ją na koniec, ale wydaje mi się akurat najważniejsza z punktu widzenia spekulanta / inwestora. Różne się tu przewinęły opinie i punkty widzenia, ale o ile czegoś nie przeoczyłem, to wszyscy milcząco lub wprost zgodzili się, że ewentualne restrykcje wobec krypto ze strony rządów będą oznaczały spadek cen. Tymczasem nie wydaje mi się to takie oczywiste, krótkoterminowo prawdopodobnie tak się stanie, ponieważ krypto działają w lekkim zawieszeniu prawnym - ani to zabronione, ani w pełni zaakceptowane i kompatybilne ze światem finansów - więc ew. "ban" wywoła z pewnością spore zamieszanie i konieczność reorganizacji przyczyniające się do spadków ceny. Docelowo jednak wcale nie ma przecież oczywistej zależności: nielegalne - tanie, ba, zazwyczaj jest wręcz przeciwnie, czy np. alkohol w czasie prohibicji lub narkotyki były / są tańsze niż używki zalegalizowane? :) Jest w stanie ktoś porządnie uzasadnić tezę, że po ew. delegalizacji krypto, w sytuacji gdy będzie istniał tylko jakiś czarny rynek lub nieliczne państwa - oazy typu Japonii gdzie będzie można handlować bez naruszenia prawa, cena w dłuższym terminie spadnie względem obecnej?

Oczywiście zwykły inwestor, nie ideowiec, któremu jest obojętne na czym zarabia, byle być do przodu, powie po prostu, że dobra, może i cena jednak wzrośnie, ale ja po prostu zarabiam, na prawo mogę ponarzekać, ale generalnie działam legalnie i płacę podatki, więc po prostu będę musiał przesunąć kapitał gdzie indziej żeby nie mieć przykrych doświadczeń z władzą. Taki punkt widzenia oczywiście rozumiem, ale myślę, że znajdzie się wielu "rebeliantów" (lub po prostu osób u których chęć zysku wygra z potrzebą 100% praworządności), którzy podobnie jak ja nadal będą używać krypto, ponieważ nie uważają, że to coś złego, co najwyżej zejdą do podziemia i przesuną zainteresowania w stronę walut zapewniających większy stopień anonimowości lub zwyczajnie przeprowadzą się w przyjaźniejsze dla krypto miejsce.

Reasumując, poważnych powodów do przedwczesnej ewakuacji nie widzę aczkolwiek przyznaję, że to bardzo dojrzałe gdy inwestor zaczyna się zastanawiać nad przyszłością inwestycji i jej zagrożeniami z dużym wyprzedzeniem czasowym, zanim reszta rynku wpadnie na to, że pora uciekać.

Wróć do „Rozważania ekonomiczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości