Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Regulamin forum
1. Dział tylko do odczytu dla żółtodziobów
Weteran
Posty: 13343
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: ekonokomik » wtorek, 26 września 2017, 20:52

Na początku od razu wyjaśniam, że nie rzucam tego hobby i nie żegnam się z forum ;) Nie chodzi mi też o sprzedaż coinów i przejście na fiaty czy tethery.

Na codzień jestem daytraderem i interesuje mnie perspektywa tygodnia, a dziś chciałbym się podzielić pewnymi przemyśleniami w szerszej perspektywie i stąd osobny wątek.

"Wycofuję się z kryptowalut", to znaczy, że stopniowo zmniejszam swoje zaangażowanie w kryptowaluty.

Jestem pesymistą, dokładnie z tych samych powodów, które wiele osób czyni optymistami i pozwala im widzieć dla BTC (i kursu) świetlaną przyszłość.
Jestem pesymisytą z powodu wzrostu popularności i ceny BTC.

Znacie to często cytowane na forum zdanie Gandhiego?
"Najpierw cię ignorują. Potem śmieją się z ciebie. Później z tobą walczą. Później wygrywasz."

Sądzę, że właśnie nadszedł czas, w którym zaczynają z nami walczyć. A to czy wygramy nie jest pewne. A nawet jeśli wygramy, to walka może być długa i "krwawa".

Mimo, że wielu fanów Bitcoina już kilka lat temu uważało, że jesteśmy pępkiem świata i wszystkie banki i rządy interesują się BTC, sądzę, że stało się tak dopiero w ostatnich miesiącach. Wcześniej BTC był ignorowany jako geekowski eksperyment bez wpływu na prawdziwy świat finansów.
Dopiero wydarzenia ostatniego roku to zmieniły / zmieniają:
- wzrosty BTC do 5000USD, a więc wzrost jego kapitalizacji do 80mld USD,
- lawinowy wzrost kapitalizacji altów - kolejne kilkadziesiąt miliardów USD,
- pojawienie się ICO,
- poważne zainteresowanie Bitcoinem ze strony inwestorów mainstreamowych,

To wszystko spowodowało, że kryptowalut już nie sposób ignorować. To już są zauważalne pieniądze. Powoli tworzy się jakiś parabankowy i paragiełdowy, ponadpaństwowy obrót pieniądzem.
A jak pokazują przykłady z historii, na emisję własnego pieniądza, żaden rząd i żaden system bankowy nie pozwoli.

Możliwe scenariusze to albo "wrogie przejęcie" i kontrola, albo walka, czyli zakazy prawne + propaganda medialna.

Co się dzieje teraz:
- rząd Chin przejmuje kontrolę nad krypto,
- "regulacje" zapowiada Rosja,
- zamknięcie btc-e przez USA,
- w Polsce KNF ostrzega przed krypto,
- banki zaczęły dokładnie przyglądać sie przelewom na giełdy, wszelkie biznesy operujące BTC są dla nich podejrzane,
- prezes banku JP Morgan publicznie ostro atakuje Bitcoin,
- ...?

Sądzę, że to tylko początek, że pętla będzie się zaciskać. Powtarzam: można tolerować niewinny eksperyment, ale rząd ani system finansowy na dłuższą metę nie pozwoli na emisję i obrót pieniądzem poza swoją kontrolą. Z definicji nie może, bo możliwość kontroli ilości pieniądza w obiegu jest niezbędna, aby obecny system jako tako funkcjonował.

Powiecie, że "Bitcoina nie można zlikwidować", oraz, że nawet jeśli przyjdą restrykcje i spowodują spadki, to przecież tako spekulant mogę grać i zarabiać również na spadkach.
Tak, tylko po co mi coiny, którymi nigdzie nie będę mógł zapłacić ani ich legalnie sprzedać?

Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy po kolejnym zamachu w Europie, idzie news, że terroryści otrzymywali środki poprzez kryptowaluty, albo zgromadzili je emitując własny token ;)
Brzmi śmiesznie, ale potrzebny jest tylko "fakt medialny", aby mieć pretekst i zakazać działania wszelkich giełd BTC, przyjmowania płatności w kryptowalutach i jakiegokolwiek legalnego nimi obrotu.
I już. Żyjąc w Europie, czy ogólnie w "cywilizowanym świecie" będziemy mogli co najwyżej wytapetować sobie ścianę paperwalletami, bo sprzedać już się ich nie da.

Do tego sytuacja którą nakreśliłem, nakłada się na bańkę i przewidywania niektórych speców od fibo, że pęknięcie tej bańki to nie będzie zwykła korekta ostatnich wzrostów, tylko korekta ostatnich 7 lat (!).

Aha, nawet jeśli obecna bańka potrwa dłużej i kurs wzrośnie np. do 10tys USD, to tylko powiększy moje obawy, bo działania przeciw Bitcoinowi mogą się wzmóc.

Może zbieranie BTC na emeryturę za 30 lat ma sens. O ile ktoś ma taką wiarę jak Mahatma. Kto wie co będzie za kilkadziesiąt lat.
Ale najbliższe kilka lat może być dla kryptowalut bardzo trudnych i "chudych".

Dlatego powoli, bez gwałtownych ruchów, ale konsekwentnie wycofuję się z rynku kryptowalut.
Inne "przysłowie" mówi, że jest czas siewu i czas żniw... ;)
Grał będę nadal dokąd to będzie możliwe, ale grając na dźwigni mogę operować kilkukrotnie mniejszą sumą niż kiedyś.

Bardzo jestem ciekaw Waszych opinii. Bo bardzo chciałbym się mylić :)

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: Bit-els » wtorek, 26 września 2017, 21:16

Pro crypto:
3 czy 4 gospodarka świata uprawomocniła bitcoina. Crypto wchodzi dzięki temu do gospodarki, b.poważna firma GMO Internet otwiera kopalnię bitów.

Draghi dziś przyznaje przed parlamentem EU że nie mają możliwości do wpływania na btc.

Okładka The Economist z jesieni 2015. Sygnał dla władców świata- zgadzamy się na obecność crypto w gospodarce.
Powstanie zcasha. Klon bitcona z doskonałą anonimowością. Twórcą- m.in. DARPA.

I wiele, wiele innych rzeczy.

Ale masz rację. Zaczyna się wojna. I różnie może być w średnim terminie

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: Wymazywanie » wtorek, 26 września 2017, 21:29

Poddanie się bez walki?
Wg mnie wyolbrzymiasz, crypto to nadal wypierdek mamuta. Oczywiście wzrasta.
Czy używałeś kiedyś crypto poza spekulacją? Jaki to % używania BTC u Ciebie?
Bo jak żaden lub mały, to jesteś głównie spekulantem. Jakie masz obawy? Podatkowe? To można przecież płacić.

Boisz się uznania za przestępcę za X lat bo teraz grasz?
Szczerze? Śmieszne i niskie, nie stawiajmy się w roli winnych zbrodni, których NIE MA......

To co robisz to lęk i poddanie się bez walki w hipotetycznej sytuacji, w której jesteś winny, a nie robisz nic złego.
To jest NIEWOLNICTWO na własne życzenie nawet gdy "pan" jeszcze nie krzyczy.......
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Weteran
Posty: 13343
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: ekonokomik » wtorek, 26 września 2017, 22:09

@Wymazywanie, kompletnie nie o to mi chodziło. Ja się nie boję o siebie, choć faktycznie atmosfera podejrzliwości i lekkiego "smrodku półświatka" wokół Bitcoina miła nie jest.

Pisałem wyłącznie o zagrożeniu moich pieniędzy. Chodzi nie o ideologię, ale o przyziemne obawy o utratę kasy. Czysty pragmatyzm.
Zakażą BTC w kolejnych krajach, zamkną giełdy, banki nie będą obsługiwały firm związanych z BTC. Bitcoin zejdzie do podziemia. Kurs poleci na pysk i już nie wstanie.
To są moje obawy i o tym pisałem. Jeśli choć część tego się ziści to nie warto trzymać BTC ani na giełdach ani w paperwalletach.

Oficjalny przedstawiciel projektu
Awatar użytkownika
Posty: 1470
Rejestracja: 29 października 2015
Reputacja: 1135
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Warszawa

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: FlyingAtom » wtorek, 26 września 2017, 22:25

@ekonokomik

Zawsze była walka, wcześniej banki jeszcze mocniej walczyły, nie sposób tego zatrzymać.
Czy nie widzisz zagrywek medialnych powodujących niesamowitą przecenę btc? Poprzednia była przy konflikcie core vs unilimited. To jest cykl powtarzalny.

Jest jakaś rzecz w historii świata która okazała się tak przełomowa i z niej nie korzystamy ?
Teraz dopiero zaczną powstawać książki, szkolenia, cała otoczka potrzebna do tej branży, ba śmiem Twierdzić że gospodarka blockchain będzie napędzała cały świat za 3-5 lat. Za 20 lat każdy będzie miał swojego coina i będziemy np. w grupie 50 znajomych osób rozliczać się nim między sobą.

Bitcoin z 31 lipca wzrósł do 5800$.

Jedyne co mnie niepokoi to rozwiązania informatyczne i brak dogadania teamu core.

Bitcoin cash cały czas od chyba 14-21 dni kosztuje w okolicy 0,11-0,12btc mam wrażenie że ktoś w pewnym momencie pchnie to do góry.
Kantor Bitcoin FlyingAtom kupno, sprzedaż, Bitcoin F2F, bitomaty 3% Prowizji lub mniej przy większych wolumenach
Kryptowaluty informacje BitHub.pl Bitcoin, poradnik, wiadomości, blockchain, kryptowaluty
Portfele sprzętowe Trezora, Ledger Nano
FlyingAtom-Facebook

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: Wymazywanie » wtorek, 26 września 2017, 22:38

ekonokomik pisze: Pisałem wyłącznie o zagrożeniu moich pieniędzy. Chodzi nie o ideologię, ale o przyziemne obawy o utratę kasy. Czysty pragmatyzm.
Zakażą BTC w kolejnych krajach, zamkną giełdy, banki nie będą obsługiwały firm związanych z BTC. Bitcoin zejdzie do podziemia. Kurs poleci na pysk i już nie wstanie.
To są moje obawy i o tym pisałem. Jeśli choć część tego się ziści to nie warto trzymać BTC ani na giełdach ani w paperwalletach.
Boisz się spadku ceny? Spekulant od 2011 na bicie boi się spadku ceny? :shock:
Boisz się trzymać BTC na giełdach? Słusznie, od tego są portfele, giełda tylko od DT, wiesz o tym dobrze.
Przestaję Cię rozumieć chyba. A na to (patrz poniżej) to chyba tylko gify, sorry. :)
ekonokomik pisze: Bitcoin zejdzie do podziemia. Kurs poleci na pysk i już nie wstanie.
Obrazek

https://99bitcoins.com/bitcoinobituaries/
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: Bit-els » wtorek, 26 września 2017, 22:44

Świetne są te art. Zwłaszcze te najstarsze :-)

Weteran
Posty: 13343
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: ekonokomik » wtorek, 26 września 2017, 23:00

@Wymazywanie, chyba nie potrafię na tyle jasno wyrazić swoich myśli aby do Ciebie dotrzeć.

Może wywód był zbyt zawiły. Wersja tldr:
1. Sądzę, że im Bitcoin (czy ogólnie krypto) droższy i bardziej popularny, tym wywoła silniejszy opór lobby bankowego i rządów.
2. Obserwacje ostatnich miesięcy pozwalają mi przypuszczać, że będzie to opór czynny.
3. Nie mam złudzeń: nawet jeśli nowoczesna, lepsza technologia, albo (jeśli wolisz) wspaniała idea jaką jest Bitcoin w końcu wygra, to w średnim terminie kryptowaluty (jako całość a nie cena) mogą dostać po d.
4. Powyższe przełoży się nie tylko na drastyczny i dłuższy spadek ceny, ale przede wszystkim na utrudnienia w legalnym obrocie kryptowalut.
5. W kwestii BTC uważam się za realistę i pragmatyka a nie ideowca. Skoro punkty 1-4 uważam za bardzo prawdopodobne (bo oczywiście do pewności mi daleko), to chronię swoje pieniądze w średnim terminie, wycofując je w porę z rynku kryptowalut.
FlyingAtom pisze: Jest jakaś rzecz w historii świata która okazała się tak przełomowa i z niej nie korzystamy ?
Nie mam pojęcia. Ale podam Ci trzy świeże przykłady świetnych wynalazków, które właśnie przegrywają z "lobbingiem starego układu": AirBnB, UBER i e-papierosy.
Ten pierwszy został zabanowany e Berlinie i walczą z nim kolejne miasta:
http://biznes.onet.pl/wiadomosci/turyst ... bnb/k1epbg
UBER za chwilę podobno będzie w Polsce praktycznie zakazany nową ustawą:
http://superbiz.se.pl/wiadomosci-biz/no ... 18996.html
A e-papierosy, mimo, że mniej szkodliwe i mniej uciążliwe, zamiast być promowane jako zdrowsza i nowoczesna alternatywa dla tytoniu, mają być "uregulowane" i objęte zakazami oraz akcyzą:
https://www.money.pl/gospodarka/wiadomo ... 41755.html

Oczywiście, wszystkie te wynalazki KIEDYŚ zapewne wyprą stare, zabetonowane układy i wygrają. Ale w najbliższym terminie inwestowanie w nie może nie być najlepszym wyborem, prawda?

Przyszłość kryptowalut w najbliższym czasie widzę analogicznie do tych trzech wynalazków/biznesów: było super na początku, dopóki wzrost nie zagroził starym, potężnym branżom.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7693
Rejestracja: 15 czerwca 2011
Reputacja: 671
Reputacja postu: 
9
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: l3sny » wtorek, 26 września 2017, 23:22

@ekonokomik, masz doła chyba albo wtopiłeś albo zła passa. krypty mają się po prostu świetnie a rzady i banki mogą nam naskoczyć. niczego jeszcze nie widzieliśmy tak naprawdę. jedz wiecej witamin, chodź na spacery, przytul żonę czy kochankę albo obie. przed nami piękny okres, który potrwa kilka dekad co najmniej. myślę, że ta niepewnośc jak teraz to góra 3-5 miesięcy.
“U.S. Empire will either lose Ukraine to Russia, or fail to win Taiwan from China — or both”

Всем похуй

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
9
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: Wymazywanie » wtorek, 26 września 2017, 23:35

ekonokomik pisze: chyba nie potrafię na tyle jasno wyrazić swoich myśli aby do Ciebie dotrzeć.
Nie przekonasz mnie z jednego powodu, tzn. opierasz się na lęku. Ja chodzę swoimi ścieżkami całe życie i nie boję się. Jeśli rząd zakazałby używania crypto, dalej bym ich używał, bo nie widzę w tym NIC złego. Wolność nigdy nie była i nie będzie łatwa.

Powodzenia poza crypto. Powinieneś w sumie pisać z tora teraz tylko o crypto oraz unikać pisania z tego nicka, którego używasz od 2011. Możliwe, że ONI już Cię śledzą i czytają. Matrix zarżnie bita. Powodzenia tak czy siak.
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 6373
Rejestracja: 27 lipca 2011
Reputacja: 1668
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: maxi82 » środa, 27 września 2017, 00:40

@ekonokomik,
[youtube][/youtube]
Pomogłem, chcesz się odwdzięczyć: 1GjJuynG6TiuKVoyg3JwGy2ePA6VUfGbCx

Gaduła
Posty: 426
Rejestracja: 17 stycznia 2014
Reputacja: 182
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: scryptominer » środa, 27 września 2017, 01:04

ekonokomik pisze: 1. Sądzę, że im Bitcoin (czy ogólnie krypto) droższy i bardziej popularny, tym wywoła silniejszy opór lobby bankowego i rządów.
ekonokomik pisze: 4. Powyższe przełoży się nie tylko na drastyczny i dłuższy spadek ceny, ale przede wszystkim na utrudnienia w legalnym obrocie kryptowalut.
Czyli nie odpowiada Ci, że cena jest wysoka (i może wzrosnąć), a jednocześnie również nie byłby dla Ciebie odpowiedni spadek ceny? To ile ten bitcoin powinien kosztować, aby jednocześnie Twoje środki były w odpowiedniej wartości, a jednocześnie nikt z korpo go nie uznawał za coś istotnego? Przepraszam, ale tutaj widzę pewną sprzeczność.

Wg Ciebie bitcoin nigdy nie powinien rosnąć, bo będzie stwarzał problemów "mainstreamowi", a jednocześnie wiesz (nie powiedziałeś tego, ale umiesz liczyć), że jest ich na tyle mało, że aby ta idylliczna wizja SN się spełniła (powszechność), to cena musi być parę rzędów wielkości wyższa.

PS. Nie ukrywajmy, że sporą część swoich środków zawdzięczamy temu, że te "okropne" korporacje pompują kasę w krypto. Zwykli "zapaleńcy" nie obracają zazwyczaj miliardami.

PS2. Prawie dałem się wkręcić:))

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2071
Rejestracja: 6 czerwca 2011
Reputacja: 312
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: UK - London SM4

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: Bemx2k » środa, 27 września 2017, 01:22

ekonomik

Mam nadzieję że swoją przygodę z krypto walutami uwieńczyłeś okrągłą sumką ;)
Tu kilku ''uzerów' forum tylko w tym roku na Czerwcowej bańce przyrobiło tyle że już mogą kupić dom na hektarowej działce i żyć spokojnie bez zmartwień o pracę.

Powodzenia kolego
BTC>ETH

Oficjalny przedstawiciel projektu
Awatar użytkownika
Posty: 1470
Rejestracja: 29 października 2015
Reputacja: 1135
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Warszawa

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: FlyingAtom » środa, 27 września 2017, 02:14

@ekonokomik

Przeciwny jestem uber od zawsze, nie mam pojęcia jak niektórzy ludzie ze środowiska mogli go reklamować, taki uber może istnieć tylko dlatego że jest u nas duże opodatkowanie.
Nie zastanawiałem się nad AirBnB w tej kwestii.
e-papierosy - pewnie chodzi o pieniędzy z podatków.
e-papierosy - zmieniają ewentualnie tylko technologicznie "palenie" , Uber przewozy , AirBnB. Blockchian bym przyrównał do wynalezienia papieru, koła, tv, radia, czy innych przełomowych odkryć.
Tylko krypto to nic namacalnego więc przy jakichkolwiek blokadach będzie im dużo trudniej to zrobić.
Kantor Bitcoin FlyingAtom kupno, sprzedaż, Bitcoin F2F, bitomaty 3% Prowizji lub mniej przy większych wolumenach
Kryptowaluty informacje BitHub.pl Bitcoin, poradnik, wiadomości, blockchain, kryptowaluty
Portfele sprzętowe Trezora, Ledger Nano
FlyingAtom-Facebook

Weteran
Posty: 13343
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: ekonokomik » środa, 27 września 2017, 02:43

Wymazywanie pisze: Nie przekonasz mnie z jednego powodu, tzn. opierasz się na lęku. Ja chodzę swoimi ścieżkami całe życie i nie boję się. Jeśli rząd zakazałby używania crypto, dalej bym ich używał, bo nie widzę w tym NIC złego. Wolność nigdy nie była i nie będzie łatwa.
No super, gratuluję, używaj sobie, ale co to ma do diabła do rzeczy?! Jaka wolność, jakie lęki? :shock:

Chciałem pogadać konkretnie o tym czy/jak potencjalny prawno-medialny atak banków i rządów na kryptowaluty w najbliższym czasie wpływie na cenę, możliwość spekulacji, bezpieczeństwo użytkowników i środków, możliwość ich zbytu.
Konkretnie. Wybaczcie cynizm spekulanta, ale przecież tu chodzi nie o idee i emocje a o pieniądze. Dlatego napisałem w dziale ekonomicznym.

W poprzednim poście dałem Wam przykłady trzech wynalazków, które jako startupy miały się świetnie, aż stały się na tyle duże, że zagroziły dotychczasowym wielkim biznesom i doczekały się skutecznego ataku.
I przewiduję, że taki etap czeka w najbliższym czasie Bitocina, który wyrasta ze swojej startupowej, geekowskiej niszy.
O tym chciałem pogadać. Na ten temat poznać Wasze zdanie i liczyłem na argumenty. Nie o mnie!

A Wy wklejacie mi obrazki, zarzucacie tchórzostwo, piszecie o mnie jakieś farmazony analizując mój stan psychiczny i się żegnacie :lol:

Naprawdę czyta się już tylko nagłówki i tytuły a nie treść? :twisted:
Przecież w pierwszym zdaniu napisałem, że nie mam zamiaru porzucać ani spekulacji ani forum!
Że jedynie ograniczam środki, które miałem zainwestowane w krypto.

Tylko FlyingAtom i @Bit-els jakoś się odnieśli merytorycznie do tego co napisałem.

Dobra, poddaję się.
Nie ma problemu. Bitcoin czeka świetlana przyszłość. Ewentualne kolejne bany i restrykcje spłyną po nim jak po kaczce, a banki centralne z radością powitają na rynkach finansowych nowy pieniądz nad którym nie mają żadnej kontroli.
Wszystko będzie dobrze.

Weteran
Posty: 13343
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: ekonokomik » środa, 27 września 2017, 02:46

FlyingAtom pisze: Tylko krypto to nic namacalnego więc przy jakichkolwiek blokadach będzie im dużo trudniej to zrobić.
To zapytam Cię konkretnie jako osobę mocno zaangażowaną biznesowo w krypto. Taki scenariusz: używając pretekstu z finansowaniem terroryzmu rządy większości krajów zachodnich banują Bitcoina prawnie. Zakazane jest przyjmowanie go jako zapłatę za uslugi i towary, zakazane giełdy. To samo dotyczy wszystkich innych kryptowalut oraz ICO. Takie firmy jak Twoja, rzecz jasna też z dnia na dzień tracą rację bytu.
Oczywiście każdy może generować sobie na komputerze i przesyłać co chce, ale jeśli będzie chciał sprzedać/kupić za fiaty to złamie prawo.
Nie zabanują BTC jako takiego, tylko jego "punkty styku" ze światem zewnętrznym.

Jednocześnie media na usługach banksterki nie zostawiają na kryptowalutach suchej nitki.
Za to banki masowo generują własne "autorskie" rozwiązania płatności oparte na blockchainie.

Co wtedy stałoby się z Bitcoinem, liczbą jego użytkowników, kopalniami, ceną?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: Wymazywanie » środa, 27 września 2017, 02:52

@ekonokomik, Możesz grać teraz niezrozumianego itd. Ale wypisujesz rzeczy oparte na strachu i lęku, że będzie źle, że nasili się to i tamto, że nie będzie można sprzedać BTC itd. dlatego nie dziw się odpowiedziom.

Chcesz się wycofać z tego powoli/częściowo bo [cała tyrada jak będzie źle i jak ubiją bita] - ja widzę w tym lęk i strach przed tym, co może ale nie musi być.

Do tego piszesz kilka takich zabawnych kawałków (np. ten co cytowałem o cenie), że jakby pisał to nowy user i 1 post, to by Bit-els usunął, Raven wyśmiał i zbanował a reszta olała, bo już setki razy każdy słyszał jak to BTC padnie, jak to zostanie zajechane itd.

"Problem" (i równocześnie siła) BTC jest taki, że nie da się go kontrolować, a zakazy go nie zniszczą. Podobnie z Internetem. Do pewnego stopnia można, ale nie w całości. BTC broni kryptografia, z tym obecny stan naszej cywilizacji nie wygra. W tym tkwi główna jego siła - że nie da się go zniszczyć, że jest bezpieczny.

Nie dziw się ostrym odpowiedziom skoro wypisujesz nagle tyradę wystraszonego jak to źle będzie i jak zajadą crypto i jak uciekać lepiej bo będzie straszno. Rób co chcesz. A z bitem niech jadą, z kryptograficznym szyfrowaniem nie wygrają, bo nie mogą. A nowe technologie lepiej przyswajać, a nie banować.

Bardzo szanuje Twoje zdanie w każdej prawie kwestii, ale tu pojechałeś jakbyś miał bitcoinowy atak lękowy. Tymczasem jest całkiem znośnie z crypto i nie ma co przesadzać.
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 2370
Rejestracja: 25 stycznia 2012
Reputacja: 402
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: devega » środa, 27 września 2017, 02:59

ekonokomik pisze: Co się dzieje teraz:
- rząd Chin przejmuje kontrolę nad krypto,
- "regulacje" zapowiada Rosja,
- zamknięcie btc-e przez USA,
- w Polsce KNF ostrzega przed krypto,
- banki zaczęły dokładnie przyglądać sie przelewom na giełdy, wszelkie biznesy operujące BTC są dla nich podejrzane,
- prezes banku JP Morgan publicznie ostro atakuje Bitcoin,
- ...?
Wg mnie jest spore prawdopodobieństwo, że powyższe ma na celu wywołanie paniki, gwałtowny spadek ceny i kupno w dołku BTC przez "właściwych" ludzi. Najprowdopodobniej w celu późniejszej odsprzedaży ze sporym zyskiem. Być może atak, o którym piszesz zostanie przeprowadzony przez rządy, ale jest na to o wiele za wcześnie. Bitcoin ze względu na nadal znikomą kapitalizację (patrząc na cały rynek finansowy) jest jedynie ciekawym i niegroźnym eksperymentem. Na którym co niektórzy pewnie jest wiele razy zarobią.
Nie wiem, ile w tym prawdy, ale gdzieś czytałem o odroczeniu dla 2 giełd chińskich okresu zamknięcia o miesiąc (do końca paźdsziernika). Niedługo być może przeczytamy, że Chiny jednak odwołują bana, o chcą jedynie bardziej regulować rynek kryptowalut.

Weteran
Posty: 13343
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: ekonokomik » środa, 27 września 2017, 03:08

Wymazywanie pisze: @ekonokomik, Możesz grać teraz niezrozumianego itd. Ale wypisujesz rzeczy oparte na strachu i lęku, że będzie źle, że nasili się to i tamto, że nie będzie można sprzedać BTC itd. dlatego nie dziw się odpowiedziom.
Z mojego punktu widzenia wygląda to tak ,jakbym w wątku kursowym napisał, że bitcoin może spaść, podał argumenty (!) i napisał, że w związku z tym sprzedałem, a Ty byś mi zarzucił, że przemawia przeze mnie "strach i lęk".
To kto z nas dwóch jest merytoryczny a kto odwołuje się do emocji?
Wymazywanie pisze:
Chcesz się wycofać z tego powoli/częściowo bo [cała tyrada jak będzie źle i jak ubiją bita] - ja widzę w tym lęk i strach przed tym, co może ale nie musi być.
Może to ciut nieodpowiednie porównanie, ale to tak jakbyś powiedział Żydom uciekającym w 38 przed holocaustem, że widzisz w tym "lęk i strach przed tym, co może ale nie musi być."

Oczywiście, że nie musi. Ale po to rozważamy różne scenariusze, aby być przygotowanym na różne ewentualności WCZEŚNIEJ. Jak zagrożenie jest realne to się zabezpieczamy.
To chyba mądre?

Ale chyba po Twojej odpowiedzi widzę gdzie jest problem: mówiąc o bezpieczeństwie, atakach i ich skutkach myślimy o różnych rzeczach.

Ty piszesz, że Bitcoin jest "bezpieczny" bo kryptografia, rozproszenie itd.
A mi chodzi o bezpieczeństwo moich inwestycji w krypto w różnych scenariuszach. Sorry za cynizm, ale nigdy nie kryłem, że Bitcoin to dla mnie nie ideologia tylko inwestycja. Co mi z tego, że Bitcoin przetrwa, zachowam swoje coiny, jeśli nic z nimi nie będę mógł zrobić poza ich posiadaniem?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dlaczego wycofuję się z kryptowalut

Postautor: Wymazywanie » środa, 27 września 2017, 03:57

ekonokomik pisze: A mi chodzi o bezpieczeństwo moich inwestycji w krypto w różnych scenariuszach. Sorry za cynizm, ale nigdy nie kryłem, że Bitcoin to dla mnie nie ideologia tylko inwestycja. Co mi z tego, że Bitcoin przetrwa, zachowam swoje coiny, jeśli nic z nimi nie będę mógł zrobić poza ich posiadaniem?
Też uważam, że BTC to głównie zabawka spekulacyjna i niewykorzystana technologia. Genialna, ale bez polotów by zbawić świat. Wg mnie przesadzasz z tym bezpieczeństwem inwestycji i to bardzo. Ton, którym piszesz sugeruje jakby dosłownie zaraz, za moment, cena miała spaść o powiedzmy 50-70% i nie odbiła; jakby zamykano giełdy i robiono ludziom naloty na domy a BTC byłoby drogim gadżetem, którego nie sposób sprzedać itd.

Uważam, że ten niepokój a wręcz lęk przed tym jest nieuzasadniony. Ja sporo siedzę przy wykresach, aż za bardzo momentami, kojarzę cenowo BTC ostatnio sporo. Na chwile obecną poziom uznawany przez większość za rock bottom to 1800$, przy czym 2000-2500$ to jest "wow, ale tanio". W shortterm wielu pozostało z czekaniem na 3000$, mamy 3900$. Po spadku do 3k, odbiło dość prężnie, to pokazało popyt. Ten wykres jest bańką, ale długą, ona nie będzie miała zakończenia takiego jak te szybkie bańki, ale rozłożony w czasie.

Nawet biorąc pod uwagę sytuację w Chinach nie bałbym się aż takiego spadku, jaki snujesz w swoich ciemnych wizjach. Ja z natury jestem bearish, ale słowa typu "Bitcoin zejdzie do podziemia. Kurs poleci na pysk i już nie wstanie." są dla mnie tylko okazją do śmiechu. Realizacja wizji z takiego ogłaszania tak wielkiego upadku cenowego nie powiodła się wielu osobom, w tym znanym i cenowym ekonomistom i innym ludziom nauki i biznesu (zob. tą stronę co linkowałem). Twoje wizje będą kolejne, n-te, w szeregu tego typu przepowiedni. Tylko tyle i aż tyle.

Wartość BTC jest głównie - lub tylko - spekulacyjna. I tak spekulacja nie pozwoli na spadek typu krach bez podniesienia się, bo bez względu na bany, złe newsy, nawet typu fundamentalne, duży spadek ceny powoduje naprawdę duży popyt, który winduje cenę do góry. Oczywiście wątpię, by poziom cenowy widoczny na 1w utrzymał się bardzo długo (chyba, że to s-curve!), ale spadek ceny do 1000-2000$ byłby normalny na tym rynku i co najciekawsze, nadal byłby to uptrend w longterm (z tej linii trendu od low 162$ w 2015).

Nie wiem jak podsumować co napisałem czy jakie dać jakieś zdanie kończące oznaczające porozumienie, do którego dążę (nawet mimo kąśliwych uwag). To, że wycofujesz środki z crypto to dobrze, od tego są, by je wyjmować, nie tylko kisić. Ale nie potrzebowałbym uzasadnień typu, że bit padnie - to popadanie w skrajność jest przesadą, lepiej zachować racjonalny sceptycyzm niż trochę wyglądający na paniczny, ton jaki przestawiłeś w tym temacie.
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Wróć do „Rozważania ekonomiczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości