Wieści z frontu walki z gotówką

Regulamin forum
1. Dział tylko do odczytu dla żółtodziobów
Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 597
Rejestracja: 13 października 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: radez9 » poniedziałek, 20 grudnia 2021, 20:37

S.O.S pisze: poniedziałek, 20 grudnia 2021, 10:22W 2017 była "dobra zmiana".
W 2022 mamy "Polski ład"
Od nowego roku rozliczenia B2B powyżej kwoty 8k PLN tylko bezgotówkowo, inaczej nie zaliczysz w koszty.
Dodatkowo od 2022 roku konsument wszystkie rozliczenia powyżej 20k PLN również będzie zobowiązanych regulować bezgotówkowo.


Wreszcie ktoś na temat pisze. Ten wątek był założony w temacie walki z gotówką przez system/rząd. Czyli głównie dotyczy to obniżania limitów transakcji gotówkowych. Oczywiście poboczne działania wspierające to rozpowszechnienie wszelakich form płatności elektronicznych - oczywiście takich nad którymi ma kontrolę bank.

A limity od nowego roku znowu zostały obniżone oraz po raz pierwszy został wprowadzony limit transakcji pomiędzy przedsiębiorcą a osobą fizyczną. Tego wcześniej nie było! Tu na celowniku są przede wszystkim umowy firma-osoba prywatna gdzie płatność jest etapowa: limit dotyczy całej umowy np. na budowę lub remont domu itd.

Transakcje realizowane między przedsiębiorcami – limit obrotu gotówkowego 8.000 zł.
Transakcje realizowane przedsiębiorca - osoba fizyczna – limit obrotu gotówkowego 20.000 zł.

Wygadany
Posty: 563
Rejestracja: 4 listopada 2013
Reputacja: 89
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: S.O.S » wtorek, 21 grudnia 2021, 06:55

@radez9 zdziwiłem się nieco jak sprawdziłem, że nikt jeszcze o tym nie wspomniał. Wyszło na to, że koledzy biją pianę o jakieś niuanse a nie zauważają rzeczy dużo bardziej istotnych.

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: koparki » wtorek, 21 grudnia 2021, 08:53

S.O.S pisze: wtorek, 21 grudnia 2021, 06:55 biją pianę o jakieś niuanse a nie zauważają rzeczy dużo bardziej istotnych.
tak jest w całym społeczeństwie , po to w telewizorach są spektakle że komuś z polityków odebrano prawo jazdy .... a bokiem i w milczeniu przechodzą ewolucyjne zmiany na zasadzie gotowania żaby i nie tylko likwidacja gotówki.
---

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: miso20 » wtorek, 21 grudnia 2021, 20:50

S.O.S pisze: poniedziałek, 20 grudnia 2021, 10:22
Bitmar pisze: środa, 4 stycznia 2017, 21:34 Przypominam, że od 1 stycznia firmy mogą się rozliczać w gotówce tylko do 15 tys złotych. "Dobra zmiana" ;)
http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/ar ... 28847.html
W 2017 była "dobra zmiana".
W 2022 mamy "Polski ład"
Od nowego roku rozliczenia B2B powyżej kwoty 8k PLN tylko bezgotówkowo, inaczej nie zaliczysz w koszty.
Dodatkowo od 2022 roku konsument wszystkie rozliczenia powyżej 20k PLN również będzie zobowiązanych regulować bezgotówkowo.

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-nowy ... kim-ladzie

Żeby "wszystkim żyło się lepiej" ustawodawca od 1 stycznia nakłada na przedsiębiorców obowiązek udostępniania płatności bezgotówkowych w przypadku rozliczeń z osobami prywatnymi.

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-obow ... zgotowkowe
Nie to żebym bronił rządu, ale akurat ta tendencja jest niestety ponadpaństwowa i od nich w zasadzie niezależna. Są takie rzeczy, które w kraju się wprowadza bo chce tego UE czy też inne organizacje międzynardowe, np. MFW.

Dodano po 2 minutach 4 sekundach:
S.O.S pisze: wtorek, 21 grudnia 2021, 06:55Wyszło na to, że koledzy biją pianę o jakieś niuanse a nie zauważają rzeczy dużo bardziej istotnych.
Ja doskonale o tym wiedziałem, ale szkoda strzępić ryja skoro niewiele można zrobić. Nawet gdyby wywieźć obecny rząd na taczkach - co się nie uda skoro protestuje się w obronie "wolnego TVNu", a nie wychodzi na ulice jak podnoszą podatki czy zamykają przedsiębiorstwa - to i tak kolejny rząd zrobi to samo. Nawet jakby był z przeciwnej strony barykady. Walka z gotówką i jej eliminacja to tendencja odgórna, tak jak pisałem wyżej.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: powered » wtorek, 21 grudnia 2021, 21:04

miso20 pisze: wtorek, 21 grudnia 2021, 20:50Nie to żebym bronił rządu, ale akurat ta tendencja jest niestety ponadpaństwowa i od nich w zasadzie niezależna. Są takie rzeczy, które w kraju się wprowadza bo chce tego UE czy też inne organizacje międzynardowe, np. MFW.
A rządzący płaczą gdy "muszą" to wprowadzić :)

Czy to nie powinno być na odwrót? To ludzie płacący podatki powinni mieć pełny wgląd na co ich pieniądze są wydawane. Czy w nowej rządowej cyfrowej walucie będzie taka możliwość jak w blockchain? :D

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: miso20 » wtorek, 21 grudnia 2021, 22:32

@powered Oczywiście. Ja tylko zwracam uwagę, że pod tym względem, to nie w rządzie jest problem, lecz gdzieś wyżej i to tam Kowalscy powinni działać. O ile chcą coś zdziałać czy też mogą w ogóle coś zadziałać, w co wątpie :roll:

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: fetek » środa, 29 grudnia 2021, 22:21

Nic odkrywczego ale przeraża mnie ilość i rodzaj błędów w bankach.


powered pisze: wtorek, 21 grudnia 2021, 21:04Czy to nie powinno być na odwrót? To ludzie płacący podatki powinni mieć pełny wgląd na co ich pieniądze są wydawane. Czy w nowej rządowej cyfrowej walucie będzie taka możliwość jak w blockchain?
lepiej przyzwyczajaj się do roli poddanego i nie mówię tu o rządzie bo bez znaczenia jaki będzie i tak polegnie w walce z EU a ta już powiedziała jaki ma cel. Generalnie uważam że PiS to akurat najmniejszy problemu jaki obecnie mamy.

Przypominam że wszystkie akty prawne z konstytucją na czele nie mają żadnego znaczenia bo ważniejsze jest to co sobie unia wymyśli.

Dodano po 2 godzinach 47 minutach 3 sekundach:
Na skutek nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, które zostały uchwalone przez Sejm w ostatnim czasie, limit transakcji gotówkowych dla konsumentów zostanie przesunięty o rok – czyli jego wejście w życie planowane będzie nie na rok 2022, a na 2023.

Początkujący
Posty: 159
Rejestracja: 15 września 2021
Reputacja: 25
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: btcbtc » piątek, 31 grudnia 2021, 17:58

Szczescie w nieszczesciu, ze w naszym kraju nic nie wychodzi, wiec powodzenia z wprowadzaniem w naszej cebulandii czegos takiego jak CBDC, to bedzie ciagniecie osla pod gore :lol:

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: koparki » piątek, 31 grudnia 2021, 18:26

chyba dobrze kojarzę? zmiana przepisów - limitów. 20 000 to max przy transakcji klient indywidualny->firma
od jutra tylko 2 uncjowe monety można kupić od dealera za gotówkę a już 3szt wyłącznie przelew?
Za rok o tej samej porze , kto wie moze nawet 1 uncji nie kupisz za gotówkę z powodu wysokiej inflacji moze być warta ponad 20tys, wszystko przelew
---

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: adiqq » piątek, 31 grudnia 2021, 18:42

koparki pisze: piątek, 31 grudnia 2021, 18:26chyba dobrze kojarzę? zmiana przepisów - limitów. 20 000 to max przy transakcji klient indywidualny->firma
Tak, bo chciałem dokonać pewnej transakcji - i od razu info, że tak, jak chcę za gotówke, to do końca roku muszę zapłacić całość gotówką. Niestety, dokręcania śruby ciąg dalszy.
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: fetek » sobota, 1 stycznia 2022, 18:39

Dla uczciwych to praktycznie zerowa zmiana więc nie rozumiem gdzie Wy tu macie dokręcie śruby. Ja i tak wolę płacić przelewem bo jak mam odliczać te "stówki" przy dużych kwotach to mnie trafia, jeszcze z tym łazić bo nie wiadomo kiedy przyjadą.

Jedyny problem jaki widzę to duże zamówienia składne przez osoby prywatne ale tutaj bez zaliczki w postaci przelewu i tak się nie ruszy. Auta i wielu sprzętów za gotówkę nigdy nie było można kupić.

@btcbtc BCDC będzie wprowadzone odgórnie więc się nie martw, zrobią jak z PV było dobrze to uwalimy żeby ludzi uzależnić od gazu/wodoru.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 6374
Rejestracja: 27 lipca 2011
Reputacja: 1668
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: maxi82 » sobota, 1 stycznia 2022, 18:59

fetek pisze: sobota, 1 stycznia 2022, 18:39Auta i wielu sprzętów za gotówkę nigdy nie było można kupić.


Pojęcia nie masz o czym piszesz...
Pomogłem, chcesz się odwdzięczyć: 1GjJuynG6TiuKVoyg3JwGy2ePA6VUfGbCx

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: koparki » sobota, 1 stycznia 2022, 18:59

fetek pisze: sobota, 1 stycznia 2022, 18:39Dla uczciwych
apropo "uczciwości" i ewidencji poprzez przelew imienny
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Jak-Ro ... 81409.html
10lat więzienia jesli nie oddałeś wtedy państwu złota

Dodano po 27 minutach 52 sekundach:
"Lud dostał 20$ za uncję odebraną pod sankcją 10lat więzienia... Skala grabieży wyszła na jaw kilka miesięcy później, gdy w styczniu 1934 roku administracja Roosevelta zdewaluowała dolara, podwyższając cenę złota do 35 USD za uncję. Oznaczało to odebranie dolarowi 40% jego siły nabywczej z roku 1933! Był to zwyczajny rabunek własnej populacji przez władze demokratycznego państwa w pełnym majestacie prawa."
---

Weteran
Posty: 13343
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: ekonokomik » sobota, 1 stycznia 2022, 19:36

fetek pisze: sobota, 1 stycznia 2022, 18:39Dla uczciwych to praktycznie zerowa zmiana więc nie rozumiem gdzie Wy tu macie dokręcie śruby


A co tu ma uczciwość do rzeczy?
Jak napisał @koparki: złoto fizyczne kupujesz zazwyczaj w celu zachowania wartości, jako zabezpieczenie na wypadek trudnych czasów. Jest spora szansa, że jeśli zostanie wprowadzony CBDC to złoto stanie się "walutą czarnorynkową" obok (miejmy nadzieję) kryptowalut. Zawsze, w każdym kraju totalitarnym, gdzie władza zamordystycznie kontroluje przepływy obywateli, taka czarnorynkowa waluta funkcjonuje. W PRL np. taką rolę pełnił dolar.
Ale ci, którzy kręcą tymi zmianami nie są idiotami. Dlatego jest spora szansa że zakażą zbanują złoto, podobnie jak w USA prawie 100 lat temu.
Jeśli więc kupujesz dając się spisać to sam się wystawiasz. No chyba, że będziesz uczciwy i na żądanie państwa zdeponujesz złoto :P

Dodano po 1 minucie 11 sekundach:
fetek pisze: sobota, 1 stycznia 2022, 18:39Auta i wielu sprzętów za gotówkę nigdy nie było można kupić.


Wprawdzie minęło kilka lat, ale pamiętam, że ja kupowałem auto za gotówkę (kilkadziesiąt tys. zł). Urząd skarbowy nie miał zastrzeżeń.

Początkujący
Posty: 159
Rejestracja: 15 września 2021
Reputacja: 25
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: btcbtc » sobota, 1 stycznia 2022, 19:57

fetek pisze: sobota, 1 stycznia 2022, 18:39 Dla uczciwych to praktycznie zerowa zmiana więc nie rozumiem gdzie Wy tu macie dokręcie śruby. Ja i tak wolę płacić przelewem bo jak mam odliczać te "stówki" przy dużych kwotach to mnie trafia, jeszcze z tym łazić bo nie wiadomo kiedy przyjadą.
Uderzenie w jedną z najbardziej fundamentalnych kwestii wolnosci (ze względu na konsekwencje).
Nie trzeba byc geniuszem, zeby widziec, do czego to wszystko zmierza... Ostatnie 2 lata to lamanie podstawowych praw, agresywna propaganda, cenzura i klamstwo na klamstwie.
Moze gdybysmy zyli w jakiejs utopii, gdzie wszyscy sa uczciwi, a wladza jest po to, zeby dbac o lud - wtedy mialoby to sens.

"ja i tak wole placic" - co to za argument... :roll:
"ja i tak wole placic" gotowka, wiec proponuje zakazac przelewow 20k+ - nie rozumiem gdzie by tu bylo dokrecanie sruby.
Jakies przelewy, konta... Cyferki mozna pomylic. A wez to pozniej odwracaj! No i hakiery mogo ukrasc albo pykna bail-out jak w jakims kraju lata temu.

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: fetek » sobota, 1 stycznia 2022, 20:14

ekonokomik pisze: sobota, 1 stycznia 2022, 19:37 Wprawdzie minęło kilka lat, ale pamiętam, że ja kupowałem auto za gotówkę (kilkadziesiąt tys. zł). Urząd skarbowy nie miał zastrzeżeń.
To kwestia salonów nie urzędu, jedynie zaliczkę możesz uiścić w gotówce.
maxi82 pisze: sobota, 1 stycznia 2022, 18:59 Pojęcia nie masz o czym piszesz...
To pytanie, które nurtuje wielu kierowców. I choć sporą ilość klientów prywatnych w Polsce stać na zakup za gotówkę, w tym przypadku ciężko o gotówce mówić. Powód? Już dawno skończyły się czasy, w których pieniądze do dealera przynosiło się w reklamówce. Teraz tak naprawdę jedyną formą honorowaną jest przelew bankowy.
https://mojafirma.infor.pl/moto/eksploa ... lonie.html

tak jest co najmniej od 2009 roku.
ekonokomik pisze: sobota, 1 stycznia 2022, 19:37 A co tu ma uczciwość do rzeczy?
chociażby to że zmiany mają trochę ukrócić szarą strefę, na logikę totalnie nie widzę problemu "dokręcania śruby" a jedynie zbyt mocno idącej kontroli. Prosto mówiąc niewiele to zmienia ale pokazuje niebezpieczny trend.
ekonokomik pisze: sobota, 1 stycznia 2022, 19:37Jak napisał @koparki: złoto fizyczne kupujesz zazwyczaj w celu zachowania wartości, jako zabezpieczenie na wypadek trudnych czasów.
Zasadnicze pytanie brzmi czy złoto będzie jakimikolwiek zabezpieczaniem i jaką będzie miało wartość. Po za tym kupując złoto inwestycyjne lepiej mieć pełną dokumentację pochodzenia i potwierdzenie zakupu.
ekonokomik pisze: sobota, 1 stycznia 2022, 19:37Ale ci, którzy kręcą tymi zmianami nie są idiotami. Dlatego jest spora szansa że zakażą zbanują złoto, podobnie jak w USA prawie 100 lat temu.
Jeśli więc kupujesz dając się spisać to sam się wystawiasz. No chyba, że będziesz uczciwy i na żądanie państwa zdeponujesz złoto
Rozwiązań idealnych nie ma i nie będzie, nie wiem tylko czy kupowanie bulionówek ma sens, tutaj cenę podbija marketing i wartość numizmatyczna czyli coś co za czasów kryzysu przestanie istnieć. Sztabki to inny problem, utrzymanie fizycznych depozytów przy małych ilość kruszca jest praktycznie nie opłacalne a o anonimowości można zapomnieć. Oczywiście to tylko moje gdybania, nie mam w tej materii wielkiej wiedzy ani doświadczenia
Ostatnio zmieniony sobota, 1 stycznia 2022, 20:42 przez fetek, łącznie zmieniany 2 razy.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: adiqq » sobota, 1 stycznia 2022, 20:23

fetek pisze: sobota, 1 stycznia 2022, 20:14tia, wychodzi na to ze nigdy nie kupowałeś nowego samochodu,
No tak się składa, że ten zakup o którym pisałem wyżej, to miał być zakup samochodu (nie, nie lambo ;) ). Gdybym miał do 31.12 całą kwotę, to bez problemu zapłaciłbym gotówką. Więc podejrzewam, że dużo tu zależy od konkretnej firmy. Ta z którą rozmawiała, nie widziała tutaj najmniejszego problemu. Nie rozumiem też argumentu o reklamówce. Zdajesz sobie sprawę, że jak płacisz większą kwotę nominalem 200 czy 500zł to nie potrzebujesz wcale reklamówki? ;)

Dodano po 43 sekundach:
no chyba, że to ma być lambo ;)
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: fetek » sobota, 1 stycznia 2022, 20:39

btcbtc pisze: sobota, 1 stycznia 2022, 19:57Uderzenie w jedną z najbardziej fundamentalnych kwestii wolnosci (ze względu na konsekwencje).
Nie trzeba byc geniuszem, zeby widziec, do czego to wszystko zmierza... Ostatnie 2 lata to lamanie podstawowych praw, agresywna propaganda, cenzura i klamstwo na klamstwie.
Moze gdybysmy zyli w jakiejs utopii, gdzie wszyscy sa uczciwi, a wladza jest po to, zeby dbac o lud - wtedy mialoby to sens.
Jakie konsekwencje ?

Nie trzeba być geniuszem by zauważyć że tak jest od bardzo dawana i w każdym cywilizowanym miejscu na globie (choć osobiście uwązam że u nas jeszcze nie jest tak żle). Kiedyś popierałem wersję bycia świadomym ale na przestrzeni lat dochodzę do wniosku że to zły pomysł bo przejmujesz się rzeczami na które i tak nie masz wpływu.
btcbtc pisze: sobota, 1 stycznia 2022, 19:57 "ja i tak wole placic" - co to za argument... :roll:
taki że jestem przeciętym kowalskim, nas są miliony a według statyk miażdżąca większość.

Choć nie, ja nawet nie mam karty płatniczej a obracam głównie gotówką a mimo to wiem że przelew jest bezpieczniejszy i szybszy.
btcbtc pisze: sobota, 1 stycznia 2022, 19:57"ja i tak wole placic" gotowka, wiec proponuje zakazac przelewow 20k+ - nie rozumiem gdzie by tu bylo dokrecanie sruby.
Jakies przelewy, konta... Cyferki mozna pomylic. A wez to pozniej odwracaj! No i hakiery mogo ukrasc albo pykna bail-out jak w jakims kraju lata temu.
bo przy liczeniu gotówki nigdy się nie mylisz a kontrahenta zawsze weryfikujesz by mieć pewność że nie jest słupem. Pomijam już problem samego zdobycia gotówki, którą i tak namierzą, haker.. kieszonkowiec.. czy zwykłe zgubienie.. lepiej ponownie zweryfikuj ryzyko.
adiqq pisze: sobota, 1 stycznia 2022, 20:23No tak się składa, że ten zakup o którym pisałem wyżej, to miał być zakup samochodu (nie, nie lambo ;) ). Gdybym miał do 31.12 całą kwotę, to bez problemu zapłaciłbym gotówką. Więc podejrzewam, że dużo tu zależy od konkretnej firmy. Ta z którą rozmawiała, nie widziała tutaj najmniejszego problemu. Nie rozumiem też argumentu o reklamówce. Zdajesz sobie sprawę, że jak płacisz większą kwotę nomonalem 200 czy 500zł to nie potrzebujesz wcale reklamówki?
Pierwsze kupowałem jakąś przed 2009 rokiem i już nie mogłem zapłacić gotówką, byłem w kilku salonach wszędzie był ten sam problem. Dwa lata temu nawet zaliczkę musiałem zapłacić przelewem.

Nie wiem jak to jest w przepisach ale zaskoczyłeś mnie, co to za marka ? Ferrari :mrgreen: :D

Początkujący
Posty: 159
Rejestracja: 15 września 2021
Reputacja: 25
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: btcbtc » niedziela, 2 stycznia 2022, 00:16

@fetek
konsekwencje - serio? masz mozg, uzyj go i poczytaj - przeciez "elyty" juz sie nawet zbytnio nie kryja z pomyslami

A kto ci kaze sie "przejmowac"?
Chodzi o swiadomosc i decyzje a nie sikanie w pampersa ze strachu.

Twoje subiektywne i jednostkowe "ja wole" =//= "miliony przecietnych Kowalskich"
Poza tym powszechnosc pogladu nie swiadczy o jego slusznosci.

Dalej to byl przeciez sarkazm, a ty sie bierzesz za tlumaczenia, oj chlopie...

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: miso20 » niedziela, 2 stycznia 2022, 00:28

koparki pisze: piątek, 31 grudnia 2021, 18:26chyba dobrze kojarzę? zmiana przepisów - limitów. 20 000 to max przy transakcji klient indywidualny->firma
od jutra tylko 2 uncjowe monety można kupić od dealera za gotówkę a już 3szt wyłącznie przelew?
Źle kojarzysz. Ta zmiana wchodzi w życie dopiero od 1 stycznia 2023 roku. Podobnie obniżenie limitu dla przedsiębiorców z 15k do 8k pln.

Na razie jeszcze można się obkupić. W praktyce jak chodzi o złoto taka zmiana jest podobnym dokręceniem śruby jak teraz przy krypto było. Jest ona na szczęście dużo mniej dotkliwsza niż w krypto, bo jednak za 20k można więcej kupić niż za 1000 euro, a i limit na złoto był 15k euro do tej pory. Powolne gotowanie żaby.

Dodano po 2 minutach 33 sekundach:
adiqq pisze: piątek, 31 grudnia 2021, 18:42Tak, bo chciałem dokonać pewnej transakcji - i od razu info, że tak, jak chcę za gotówke, to do końca roku muszę zapłacić całość gotówką. Niestety, dokręcania śruby ciąg dalszy.
To ich poucz, że masz prawo dokonać transakcji, a oni powinni przyjąć gotówkę z powodu jak wyżej.

Wróć do „Rozważania ekonomiczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości