Wieści z frontu walki z gotówką

Regulamin forum
1. Dział tylko do odczytu dla żółtodziobów
Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3262
Rejestracja: 31 marca 2017
Reputacja: 3705
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: akos » niedziela, 1 stycznia 2023, 19:28

ekonokomik pisze: niedziela, 1 stycznia 2023, 15:53Nie do końca rozumiem, co Cię w punkcie 2 zastanawia?
Zastanawia mnie, że wpadłeś samodzielnie na to, że realizacja dystopijnej wizji będzie prowadzić do podziemnego obiegu walutowego czyli być może nawet zmniejszenia a nie zwiększenia kontroli nad obiegiem pieniądza a jednocześnie nie wpadłeś na to, że właśnie z tych powodów cały ten pomysł całkowitej likwidacji gotówki jest idiotyczny oraz, że m.in. dlatego z Twojego "referatu" nie wynikają takie plany. Ba, momentami, z materiałów powiązanych wynikają rzeczy wręcz odwrotne, np. w tym artykule "demonów" z WEF można wyczytać takie stwierdzenia nt kryptowalut:
These digital currencies could be potential drivers of financial stability, equity, innovation, and market incentives for environmental sustainability.
Jeszcze bardziej niedorzeczny jest powiązany z likwidacją gotówki pomysł zbanowania złota czyli w praktyce również wypchnięcie go do czarnego rynku (oraz zapewne wszelkich innych aktywów lub towarów, które od biedy mogłyby stanowić substytut gotówki).
W ten sposób kilkoma ruchami państwa pozbywają się:
- kontroli nad złotem (i podobnymi), w tym również jako takiej kontroli ceny poprzez kontrakty lub zależność od indeksów rynku spółek
- względnej i wypracowanej już z dużym wysiłkiem kontroli nad kryptowalutami zmierzającej raczej w kierunku łże-krypto zintegrowanych z tradycyjnymi rynkami finansowymi niż banowania
- całego rynku instrumentów pochodnych i kontraktów na zbanowane instrumenty finansowe
- zysków podatkowych z wszystkich powyższych
Zyskują za to:
- PRL bis z cinkciarzami 2.0
- skokowy wzrost szarej strefy
- dynamiczny rozwój innowacyjnej przestępczości zorganizowanej, wszelkiej maści pośredników w handlu zabronionymi aktywami oraz usługodawców z szarej strefy finansowej.
Jednocześnie banki komercyjne tracą klientów na których zarabiają, szczególnie na kredytach hipotecznych udzielanych właśnie "bidokom".
Dobry plan... ale raczej na zmniejszenie kontroli nad finansami państwa i utratę części dochodów.
Obrazek
ekonokomik pisze: niedziela, 1 stycznia 2023, 15:53Naprawdę uważasz za rozsądne stawianie żądania "pokaż mi gdzie oficjalnie zapowiedziano likwidację gotówki?".
Nie, choćby dlatego, że wiem, że nic takiego się nie zapowiada, ale sam piszesz, że jest to "oficjalnie przygotowywane do wdrożenia" mając na myśli swoje fantastyczne interpretacje rzeczywistości i wynurzenia jakichś szurów typu Wielomska. Tymczasem, już nie metaforycznie a dosłownie, oficjalnie np. szef banku centralnego Szwecji, czyli kraju, który jest chyba najbardziej do przodu spośród państw zachodnich w odchodzeniu od gotówki, mówi:
Szef Riksbanku - szwedzkiego banku centralnego - Stefan Ingves uważa, że prawodawcy powinni zadbać, by bezgotówkowa przyszłość nie stała się faktem.
Nie jest taka wypowiedź zaskoczeniem a z tego, że coś się limituje nie wynika, że planuje się to całkowicie zlikwidować. Tak samo jak z trendu podnoszenia / obniżania podatków nie wynika, że trend ten dochodzi do 100% / 0%, ponieważ gdzieś pomiędzy jest optimum dla zmaksymalizowania zysków podatkowych oraz szczelności systemu.

Dodano po 1 godzinie 7 minutach 6 sekundach:
Jeszcze taka ciekawostka z powyższego artykułu dla uzupełniania cytatu szwedzkiego szefa banku centralnego:

Początkujący
Posty: 366
Rejestracja: 20 grudnia 2022
Reputacja: 287
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: Janome » niedziela, 1 stycznia 2023, 23:54

Mi się wydaje, że nie zbanują ani gotówki, ani złota, ani krypto - najwięcej na tym stracą rządy (szczególnie te, które mają swoją walutę) i banki. Myślę, że to cena zbyt wysoka, żeby wciągnąć siłą do systemu mały % społeczeństwa, który spędził czas na edukację finansową i wie, że waluty FIAT w banku trzymac tylko na bieżące wydatki.

Mogą natomiast zniechęcać do posiadania tych aktywów i robią to od dawna. Gotówka przenosi covida. Na złocie nie zarobisz. Crypto to scam i okrada ludzi.

Bitcoin hula juz 15 lat, łatwo go nabyć, nikt Ci go nie zabierze i nawet nikt nie musi wiedzieć, że go masz. Bezpieczna przystań podana jak na tacy. Ale ludzie dali sobie wmówić, że to piramida finansowa. Powiedz znajomym, że masz bitcoina i patrzą się na ciebie jak na narkomana.

Aktualnie szwab i jego minionki kombinują jak skutecznie wprowadzić w praktyce system w którym 99% ludzi nie będzie miało własności prywatnej a społeczeństwa poszczególnych krajów będą wymieszane językowo i kulturowo (chociaż dla takich krajów jak UK, Belgia, Szwecja, Niemcy itd nie wiem czy termin 'społeczeństwo' jeszcze pasuje). Na szczęście - to nie jest takie łatwe zadanie i mam wątpliwości czy w ogóle możliwe. Zbanowanie gotówki i własności doprowadzi do drastycznego spadku kreatywności i przedsiębiorczości u pracowników i właścicieli firm. A pamiętajmy, że to z ich wpłat do budżetu sponsorowane są zasiłki dla afrykańskich lekarzy i inżynierów ;)

Weteran
Posty: 13343
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: ekonokomik » wtorek, 3 stycznia 2023, 00:43

akos pisze: niedziela, 1 stycznia 2023, 20:35Zastanawia mnie, że wpadłeś samodzielnie na to, że realizacja dystopijnej wizji będzie prowadzić do podziemnego obiegu walutowego czyli być może nawet zmniejszenia a nie zwiększenia kontroli nad obiegiem pieniądza a jednocześnie nie wpadłeś na to, że właśnie z tych powodów cały ten pomysł całkowitej likwidacji gotówki jest idiotyczny


Oczywiście, że jest idiotyczny (choć nie z powodu, o którym piszesz). Ale może powiedz to dziennikarzom i pierwszoligowym politykom, którzy akurat dzisiaj dyskutują to w mainstreamowych mediach (patrz niżej) :twisted:

Jak myślisz, gdybyśmy zaczęli wymieniać idiotyczne pomysły, które wprowadzały władze na całym świecie, to jak myślisz, kiedy byśmy skończyli?

akos pisze: niedziela, 1 stycznia 2023, 20:35Jeszcze bardziej niedorzeczny jest powiązany z likwidacją gotówki pomysł zbanowania złota czyli w praktyce również wypchnięcie go do czarnego rynku


Co argument to lepszy. Może masz w takim razie pomysł, czemu w naszym kraju (i nie tylko) wciąż zbanowana jest marihuana? Przecież żaden rozsądny polityk nie zrobił by czegoś tak niedorzecznego jak utrata kontroli nad jej spożyciem i wepchnięciem jej w czarny rynek!

Roosvelt też był idiotą?
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Jak-Ro ... 81409.html

A tu ban na waluty obce, złoto i platynę w 1950 w Polsce:
https://www.prawo.pl/akty/dz-u-1950-50- ... 81280.html

akos pisze: niedziela, 1 stycznia 2023, 20:35Jeszcze taka ciekawostka z powyższego artykułu dla uzupełniania cytatu szwedzkiego szefa banku centralnego:


Poważnie? Chcesz się opierać na opinii stand-up'era, który rok temu przekonywał nas, że grozi nam deflacja? :roll:

akos pisze: niedziela, 1 stycznia 2023, 20:35Nie, choćby dlatego, że wiem, że nic takiego się nie zapowiada, ale sam piszesz, że jest to "oficjalnie przygotowywane do wdrożenia" mając na myśli swoje fantastyczne interpretacje rzeczywistości i wynurzenia jakichś szurów typu Wielomska.


Dopisz jeszcze proszę do listy szurów Hołownię - szefa jednej z większych partii w naszym kraju, który z dużym prawdopodobieństwem za kilka miesięcy może być w rządzie.





Jako bonus - inny polski polityk popierający kolejny szurski wymysł: paszporty węglowe:


Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3262
Rejestracja: 31 marca 2017
Reputacja: 3705
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: akos » wtorek, 3 stycznia 2023, 19:04

ekonokomik pisze: wtorek, 3 stycznia 2023, 00:43Oczywiście, że jest idiotyczny
No i dlatego jego wprowadzenie jest mniej prawdopodobne niż nie wprowadzenie. Tym bardziej, że takie regulacje nie byłyby po prostu głupie, one prowadziłyby do czegoś przeciwnego niż założenia, czyli do zmniejszenia kontroli nad obiegiem pieniądza i rozszczelnienia systemu podatkowego.
ekonokomik pisze: wtorek, 3 stycznia 2023, 00:43gdybyśmy zaczęli wymieniać idiotyczne pomysły, które wprowadzały władze na całym świecie, to jak myślisz, kiedy byśmy skończyli?
Wcześniej niż wymieniając wszystkie mniej idiotyczne pomysły i przepisy prawa, stąd powyższa uwaga nt prawdopodobieństwa.
ekonokomik pisze: wtorek, 3 stycznia 2023, 00:43 marihuana
[...]
Roosvelt
[...]
ban na waluty obce, złoto i platynę w 1950 w Polsce
Dorzuć jeszcze dopalacze, prohibicję i jakieś przykłady prawa ze starożytności oraz, skoro powołujesz się na PRL, to może coś z Korei Północnej. Zbierze się sporo, ale nadal przykładów rozsądnych regulacji jest więcej niż niewypałów jak powyższe.
bankier pisze: Z szacunków Miltona Friedmana wynika, że na mocy dekretu Roosevelta udało się władzom skonfiskować zaledwie 3,9 mln uncji, a więc ok. 1/5 złota będącego w obiegu w marcu 1933.
Reszta czyli 80% została zachomikowana lub wytransferowana za granicę.
ekonokomik pisze: wtorek, 3 stycznia 2023, 00:43Chcesz się opierać na opinii stand-up'era
A ten ze Szwecji też stand-uper? A ci z ECB i FED komedianci?
Obrazek
Obrazek
https://www.ecb.europa.eu/euro/cash_str ... aq.pl.html
https://www.federalreserve.gov/publicat ... 2-cbdc.htm

To daje łącznie stanowiska 4 banków centralnych, w tym 2 najważniejszych w globalnej gospodarce, banku z kraju o jednym z najniższych wskaźników wykorzystania gotówki oraz z naszego, polskiego.
ekonokomik pisze: wtorek, 3 stycznia 2023, 00:43Poważnie?
Poważnie, powyższe neguje jakaś medialna papka i 2 sekundowa wypowiedź Hołowni, ex-celebryty na czele partii z poparciem ~10%?
p.s.
A patrząc na komentarze w sieci do tej wypowiedzi to te 10% może się okazać ATH dla Hołka ;)
https://www.wykop.pl/link/6967547/comme ... -113935525
p.s.2
A nie, oni mieli nawet coś pod 20 na fali entuzjamu z okazji nowości a teraz trend stabilnie spadkowy z szansami na przyspieszenie.
Ostatnio zmieniony wtorek, 3 stycznia 2023, 21:09 przez akos, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 1071
Rejestracja: 29 stycznia 2021
Reputacja: 52
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: kemot80 » wtorek, 3 stycznia 2023, 20:51

ekonokomik pisze: wtorek, 3 stycznia 2023, 00:43Co argument to lepszy. Może masz w takim razie pomysł, czemu w naszym kraju (i nie tylko) wciąż zbanowana jest marihuana? Przecież żaden rozsądny polityk nie zrobił by czegoś tak niedorzecznego jak utrata kontroli nad jej spożyciem i wepchnięciem jej w czarny rynek!

taka krótka rozkminka jak może wyglądać przyszłość złota w kontekście CBDC:
Spoiler:

Weteran
Posty: 13343
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: ekonokomik » wtorek, 3 stycznia 2023, 21:44

akos pisze: wtorek, 3 stycznia 2023, 19:04Poważnie, powyższe neguje jakaś medialna papka i 2 sekundowa wypowiedź Hołowni, ex-celebryty na czele partii z poparciem ~10%?


Ale to nadal przywódca trzeciej siły politycznej w dużym kraju, prawda? I dyskutuje o likwidacji gotówki w mainstramie a nie w zmianachnaziemi. Wiesz co to okno Overtona, c'nie?

akos pisze: wtorek, 3 stycznia 2023, 19:04A ten ze Szwecji też stand-uper? A ci z ECB i FED komedianci?


Wiesz, nie będę powoływał się na Putina, który w styczniu 2022 zapewniał, że "to tylko ćwiczenia". Ale wladzom demokratycznej UE chyba ufasz? Bo to one w styczniu 2021 wydały takie piękne oświadczenie, w którym było napisane, że nikt nie może być przymuszany do szczepienia, lub w jakikolwiek sposób szykanowany z powodu swoich wyborów w tym względzie. Gdzieś to jeszcze mam w zakładkach. A jak było potem wszyscy wiemy.
Dlatego ja oceniam działania i fakty a nie deklaracje i zapewnienia.

Twoja metoda zbijania argumentów też jest bardzo ciekawa: jedno było za dawno (raptem 100 lat temu, faktycznie prehistoria polityki), coś innego w PRL...
akos pisze: wtorek, 3 stycznia 2023, 19:04No i dlatego jego wprowadzenie jest mniej prawdopodobne niż nie wprowadzenie. Tym bardziej, że takie regulacje nie byłyby po prostu głupie, one prowadziłyby do czegoś przeciwnego niż założenia, czyli do zmniejszenia kontroli nad obiegiem pieniądza i rozszczelnienia systemu podatkowego.


Nie, nie prowadziłyby. Bo w tej chwili władza nie ma kontroli nad przepływem gotówki, której legalnie mogą używać wszyscy. Można sobie za nią kupić dopalacze i narkotyki. Po jej delegalizacji i zastąpieniu (!) pieniądzem cyfrowym, dostęp do waluty podziemnej, która powstanie będzie mieć niewielki procent społeczeństwa. Z przyczyn formalnych (będzie to penalizowane) i praktycznych (nie kupisz przecież tej waluty za oficjalne cyfrowe pieniądze).
Podziemnej waluty będą używać więc głównie przestępcy, nad których poczynaniami siłą rzeczy władze dziś też nie mają kontroli.
A nawet jeśli się mylę i będzie z niej korzystać nie 1 a 10% ludzi, to jest i tak niewieleka cena za mega-giga-zysk z likwidacji gotówki: całkowitą, absolutną kontrolę pozostałych 90% obywateli. Jeśli połączysz możliwość całkowitego odcięcia komuś środków z równoległe forsowanym pomysłem, by ludzie wszystko co można wypożyczali a nie posiadali to daje Ci władzę absolutną, której już nigdy nie utracisz. A to jest Św. Graal dla rządzących, dla którego zrobią dowolną, absurdalną i nierozsądną rzecz.

@akos szczerze: nuży mnie ta rozmowa. Tym razem naprawdę nie trzeba geniuszu by "połączyć kropki". Bo się powoli zlewają same.

Zniósłbym jeszcze powyższe rozpaczliwe próby udowadniania, że "to się nie dzieje, bo nie!", ale powtarzany po raz drugi argument, że politycy, czy też mówiąc ogólnie: rządzący tym światem, nie wprowadzą czegoś, bo wydaje się NIEROZSĄDNE, albo, że większość ludzi w demokracji tego nie popiera*, to wybacz, ale dla mnie za wiele. Nie wiem w jakim świecie Rozumu i Demokracji Idealnej żyjesz, ale jest on odległy od naszego, realnego :P

*) to ostatnie możesz przemyśleć na przykładzie dzisiejszej gównoburzy po oświadczeniu premiera, że popiera karę śmierci. Dla większości osób to nie jest błaha kwestia. Z ciekawości więc sprawdziłem: karę śmierci w naszym demokratycznym i wolnym kraju zniesiono ostatecznie w 1997 roku. A jeszcze w 2004 odsetek akceptujących ten rodzaj kary wynosił w polskim społeczeństwie 77%.
To by było na tyle.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3262
Rejestracja: 31 marca 2017
Reputacja: 3705
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: akos » wtorek, 3 stycznia 2023, 22:37

ekonokomik pisze: wtorek, 3 stycznia 2023, 21:44Dlatego ja oceniam działania i fakty a nie deklaracje i zapewnienia.
A Hołownia to zaprezentował "działania i fakty" czy jakiegoś 2 sekundowego babola? (Z którego prawdopodobnie będzie się jeszcze w tym tygodniu gęsto tłumaczył obserwując nerwowo słupki poparcia ;))

Tradycyjnie, przy posypaniu się linii argumentacyjnej, przechodzisz do "rozpaczliwego" budowania tautologii polegającej w tym przypadku na tym, że albo dane wypowiedzi i opinie są "kłamliwe" albo, gdy pasują Ci do z góry obranej tezy, mają charakter trafnej predykcji.
Streszczając:
ekonokomik: oficjalnie zapowiada się likwidację gotówki
banki centralne: oficjalnie zapowiadamy, że nie będzie likwidacji gotówki i uzasadniamy dlaczego
ekonokomik: banki kłamią a parę luźnych wypowiedzi podrzędnych publicystów lub polityków oraz "wszelkie znaki" wskazują, że jak zawsze mam rację.

Jestem też pewien, że gdy za 5 czy 10 lat nadal będzie można posługiwać się gotówką to klasycznie napiszesz coś w stylu:
ekonokomik pisze: czwartek, 19 maja 2022, 09:13częściowo miałem rację, ale częściowo się pomyliłem
tylko przesuniesz predykcję o kolejną dekadę i przybijesz sobie piątkę za trafną prognozę :)
Mam też wrażenie, patrząc jak się miotasz, że ostatecznie będziesz mocno zawiedziony gdy gotówki nie zbanują, bo jednak życie w dystopii to cena, którą warto zapłacić by tylko mieć rację na forum na zadupiu internetu ;)

ekonokomik pisze: wtorek, 3 stycznia 2023, 21:44Nie, nie prowadziłyby.
Nie no, wiadomo, skoro tak mówi taki autorytet, w dodatku z taką pewnością siebie, to już więcej argumentów nie potrzeba. Dziękuję.
A serio, to wymyśliłeś sobie jakieś uznaniowe proporcje 10-90, bo takie Ci pasują z punktu widzenia z góry upatrzonych pozycji, więc jest to mało przekonujące.
Wyżej masz, z artykułu, który sam wygrzebałeś, proporcje dla zawłaszczenia złota (za niedostarczenie którego groziła wieloletnia odsiadka!): 4/5 zostało w posiadaniu właścicieli. Podobnie w PRL na przykład którego się powołujesz, niby dewizy były zabronione a prawie każdy posiadający oszczędności miał zabunkrowane jakieś dolary a żartów z komunistyczną władzą przecież też nie było. To i nie tylko to pozwala mi przypuszczać, że efekt srogiej przeciwskuteczności jednoczesnego bana na gotówkę, krypto, złoto i pochodne mógłby zaskoczyć nie tylko takiego nieogara jak Hołownia, ale nawet i dużo bardziej przenikliwe i przewidujące umysły finansistów z banków centralnych. Nie doceniasz ludzkiej kreatywności i siły wolnego rynku w starciu ze zbyt mocno dociśniętą śrubą. Prosty przykład w kontrze do:
ekonokomik pisze: wtorek, 3 stycznia 2023, 21:44nie kupisz przecież tej waluty za oficjalne cyfrowe pieniądze
Schemat obejścia systemu: cinkciarz świadczy oficjalnie pewną usługę za którą wystawia oficjalnie jakiś rachunek lub fakturę, opłaconą legitnie z rachunku cbdc, ale zamiast usługi (lub oprócz niej) oferuje jeszcze spod lady zbanowane waluty. No i system zhackowany.
ekonokomik pisze: wtorek, 3 stycznia 2023, 21:44nie trzeba geniuszu by "połączyć kropki"
No nie trzeba, wystarczy bujna wyobraźnia na podkładce lektur dystopijnych SF i jakaś doza paranoi.
Powtórzę po raz trzeci. Nie chodzi o to, że nie wprowadzą, bo to nierozsądne tylko dlatego, że nie są kompletnymi debilami by strzelać sobie w stopę i zmniejszać kontrolę zamiast ją zwiększać lub utrzymywać w optimum.

p.s.
Jeszcze jeden argument rozwinę, który właściwie powinien być rozstrzygający. Skoro jak piszesz, dla władców hipotetycznej dystopii akceptowalne jest nawet 10% szarej strefy, to tym bardziej nie mają powodu do wykonywania jakichś ostrych banów i nerwowych ruchów, bo już teraz, bez żadnego przymusu a jedynie z powodu wygody, wartość transakcji gotówkowych to średnio coś w przedziale kilka-kilkanaście procent w zależności od kraju.

Weteran
Posty: 13343
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: ekonokomik » wtorek, 3 stycznia 2023, 23:29

@akos pasuję. Zarzuciłeś mi akurat rzeczy ("miotanie się", powoływanie na wątpliwe autorytety, "posypanie się argumentów"), które kropka w kropkę widzę w Twoich ostatnich postach w tej dyskusji.
Dodałbym tylko jeszcze docinki osobiste i złośliwości spowodowane brakiem argumentów :twisted:

Nie widzę więc szans na kontynuowanie tej dyskusji z jakąkolwiek wartością czy to dla nas, czy czytelników.
Zostawmy to tak jak jest, każdy czytający wyrobi sobie zdanie.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3262
Rejestracja: 31 marca 2017
Reputacja: 3705
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: akos » wtorek, 3 stycznia 2023, 23:48

ekonokomik pisze: wtorek, 3 stycznia 2023, 23:29docinki osobiste i złośliwości
Docinki i złośliwości powiadasz?
ekonokomik pisze: sobota, 31 grudnia 2022, 10:55Bo to co napisałeś wg mnie sytuuje Cię na pozycji tego zadowolonego pieska z obrazka poniżej.
ekonokomik pisze: niedziela, 1 stycznia 2023, 15:53bez urazy, ale jak mawiał Stanisław Anioł "mądremu dość dwa słowa, a głupiemu i referat nie wystarczy"
ekonokomik pisze: niedziela, 1 stycznia 2023, 15:53Bez urazy po raz drugi, ale czasem sądzę, że gdybyś był Żydem w czasie II w.s. to na pogłoski o masowych mordach w komorach gazowych, odpowiedziałbyś żądaniem oficjalnego obwieszczenie władz niemieckich, albo dowodu w postaci pracy naukowej na ten temat i to koniecznie z peer review
A powyższe zdążyłeś wygłosić na etapie, w którym napisałem raptem 5 zdań w tym 3 pytania do których dorobiłeś sobie fabułę + ww ozdobniki.
ekonokomik pisze: wtorek, 3 stycznia 2023, 21:44rozpaczliwe próby udowadniania
Z kolei "rozpaczliwe" to już klasyk. Jak nie rozumiesz co Ci tłumaczę to jest to "rozpaczliwe"...
Pisząc o posypaniu argumentów dokładnie wyjaśniłem co mam na myśli: tautologiczny schemat argumentacji czyli też klasyk.
Zaś "miotanie" to wszystko razem czyli tautologie + zacytowane ozdoby. Mam nadzieję, że to jest teraz jasne.

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: koparki » środa, 4 stycznia 2023, 20:21

kemot80 pisze: wtorek, 3 stycznia 2023, 20:51taka krótka rozkminka jak może wyglądać przyszłość złota w kontekście CBDC:
Moim zdaniem rozkmina trafna , sam też taką miałem , trudno będzie ludziom obkupionym w złoto wrócić do waluty gdy będzie wyłącznie CBDC, te waluty będą "KoLoRoWaNe", na pewno jakimś punktem odniesienia przy ważeniu dostępu do towarów i usług będzie "limit CO2", złoto prywatne(poza jakimiś rocznymi limitami dla biżuterii) może być towarem nieobsługiwanym przez CBDC ;)
Trudno obstawić co mogłoby być niewielkim wagowo i gabarytowo wehikułem przenoszącym bezproblemowo siłę nabywczą majątku "z dziś na jutro" tak aby nie posiadając nic ale mając środki na dzierżawę którą lansuje NWO być szczęśliwym ;)

Dodano po 21 minutach 2 sekundach:
Ta pani w wywiadzie pociesza się przykładami z PRL gdzie mimo zakazu i sankcji więzienia handlowano dolarami w bramie ale czasy się radykalnie zmieniają , każdy ma kamerę, mikrofon , czujnik linii papilarnych i mapkę swoich wycieczek codziennych (GPS/GSM) na serwerach wujka Orwella, wszędzie kamery, wszędzie fruwają w eterze ID urządzeń emitujących /odbierających dane a ogrom tych informacji będzie coraz łatwiejszy do obrobienia i analizy ... dzięki przepustowości sieci 5G i dzięki AI, nie wiem ile w takich warunkach przeżyje konik XXIwieku zapewniający towar zakazany i ile będzie miał klientów ryzykujących ujemną punktację społeczną zintegrowaną ze swoim portfelem CBDC
---

Weteran
Posty: 7478
Rejestracja: 1 września 2015
Reputacja: 2764
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: pael » czwartek, 5 stycznia 2023, 05:49

koparki pisze: środa, 4 stycznia 2023, 20:42 każdy ma kamerę, mikrofon , czujnik linii papilarnych i mapkę swoich wycieczek codziennych (GPS/GSM) na serwerach wujka Orwella, wszędzie kamery, wszędzie fruwają w eterze ID urządzeń emitujących /odbierających dane a ogrom tych informacji będzie coraz łatwiejszy do obrobienia i analizy ... dzięki przepustowości sieci 5G i dzięki AI, nie wiem ile w takich warunkach przeżyje konik XXIwieku zapewniający towar zakazany i ile będzie miał klientów ryzykujących ujemną punktację społeczną zintegrowaną ze swoim portfelem CBDC


:!:
dlatego najbardziej mnie dziwia 'hybrydy' w watku btc ktore trzymaja btc bo nikt nie zabierze czy cos tam, ale smieja sie z anonimowosci i podstaw whitepaperu btc :roll:
viewtopic.php?p=758176#p758176 rejon watku dla historii

Weteran
Posty: 2389
Rejestracja: 3 kwietnia 2013
Reputacja: 3721
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: BitBoy » czwartek, 5 stycznia 2023, 17:29

koparki pisze: środa, 4 stycznia 2023, 20:42Ta pani w wywiadzie pociesza się przykładami z PRL gdzie mimo zakazu i sankcji więzienia handlowano dolarami w bramie ale czasy się radykalnie zmieniają , każdy ma kamerę, mikrofon , czujnik linii papilarnych i mapkę swoich wycieczek codziennych (GPS/GSM) na serwerach wujka Orwella
Gdy cały pieniądz staje się cyfrowy to sam z siebie staje się narzędziem do kontroli i inwigilacji.
Porównania do czasów PRL są nie do końca trafione. Owszem, gdy władza coś banuje to pojawia się drugi obieg i podziemie. Tak więc gdy za komuny zabronili obrotu złotem i dewizami to można było to kupować u cinkciarza za anonimową gotówkę. Całe to podziemie mogło funkcjonować dzięki jej istnieniu. Natomiast obecnie, przy likwidacji gotówki, funkcja cinkciarza staje pod znakiem zapytania. Ktokolwiek u niego zapłaci, z imiennego cyfrowego portfela, ten automatycznie narazi się na problemy przy wpadce cinkciarza, bo wystarczy przetrzepać jego cyfrowe konto i zapukać do klientów.
Jednocześnie trudno oczekiwać że przy likwidacji gotówki z dnia na dzień znikną miliony konsumentów substancji zakazanych, agencji towarzyskich, prostytucji i całej gamy podobnych usług/towarów. To jest ogromny rynek i coś musi na nim spełnić funkcję płacidła. Z oficjalnego portfela raczej mało kto będzie chciał za to płacić, bo konsekwencje takie same jak przy wpadce cinkciarza. No i kiepsko mieć w historii rachunku transakcje z dilerem czy prostytutką. Pytanie też w jaki sposób urzędnicy/politycy będą korzystać z powyższych usług lub jak przyjmować łapówki? Korupcja też przecież nagle nie zniknie. Przedstawiciele władz w końcu też są ludźmi i nie żyją w innym wymiarze. Można gdybać o użyciu jakiegoś krypto, jak np. Monero, ale jak z niego wyjść przy braku anonimowej gotówki? Co najwyżej powstanie równoległy system płatniczy dla szarej strefy i usług/towarów nielegalnych, o bardzo ograniczonych możliwościach wyjścia do legalu. Barter też ma bardzo ograniczone możliwości. Sam jestem ciekaw jakie rozwiązanie znajdzie natura w takim ekosystemie.

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: koparki » czwartek, 5 stycznia 2023, 19:18

BitBoy pisze: czwartek, 5 stycznia 2023, 17:29Sam jestem ciekaw jakie rozwiązanie znajdzie natura w takim ekosystemie.
kto powyższe przewidzi trafnie ten po przemianach będzie ustawiony ;)
---

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3262
Rejestracja: 31 marca 2017
Reputacja: 3705
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: akos » piątek, 6 stycznia 2023, 12:41

BitBoy pisze: czwartek, 5 stycznia 2023, 17:29powstanie równoległy system płatniczy dla szarej strefy i usług/towarów nielegalnych
Otóż to, i niekoniecznie tylko dla nielegalnych, mogłoby się okazać, ku zdziwieniu niektórych regulatorów, że w takich warunkach krypto przeżywa przyspieszony rozkwit i dynamiczną adopcję, zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem, jako alternatywa dla obecnego systemu a nie jego uzupełnienie.
BitBoy pisze: czwartek, 5 stycznia 2023, 17:29bardzo ograniczonych możliwościach wyjścia do legalu
Z uwagi na punkt pierwszy, takie przejście mogłoby być tym rzadsze, im więcej dałoby się załatwić w rozbudowanej szarej strefie a gdyby było konieczne, to też nie jest to taki wielki problem. Wam się chyba wydaje, że nadal by to musiało wyglądać jak w tym klasyku ZCDCP :)

Czyli jakiś Materna stoi pod Pewexem a wokół pełno kamer i tajniaków gotowych w każdej chwili go zgarnąć. Tymczasem rozwój technologiczny ma 2 strony medalu, jedna to zwiększone możliwości śledzenia i kontroli, ale druga, konkurencyjna to... zwiększone możliwości dbania o anonimowość i prywatność, których na tym forum nie muszę wymieniać.
Każda rozumnie zorganizowana pralnia pieniędzy oprócz działalności nielegalnej świadczy jakąś normalną usługę. Mógłbyś kupić od niej choćby jakąś poradę prawną czy analizę biznesową. Takie rzeczy potrafią słono kosztować a niekoniecznie wymagać wiele wysiłku, produktem końcowym może być kopiuj-wklej jakiegoś dokumentu. Płatność uregulowana z CBDC i w razie "zapukania do klientów" nic na klienta nie mają o ile klient nie pochwali się, że oprócz dokumentu za który zapłacił dostał też np. monero lub gotówkę innego państwa (przy prawdopodobnym założeniu, że nie uda się zmusić wszystkich jurysdykcji na całym globie do zlikwidowania gotówki (*)).
Inna wersja to wymiana dwuetapowa, czyli najpierw kupuje się jakiś przedmiot nie mający nrów seryjnych, choćby zegarek o odpowiedniej wartości a później wymienia go na gotówkę. W drugą stronę "wyjście do legalu" może wyglądać analogicznie. Sposobów pojawiłoby się zapewne tysiące, ponieważ ludzka kreatywność jest pod tym względem zawsze trudna do przeszacowania. Nie jesteśmy tu w stanie wymyślić wszystkiego co wykombinuje zbiorowy umysł wolnego rynku by obchodzić system z różnych stron.

Ad. (*)
Taki przymus wydaje się skrajnie nieprawdopodobny z uwagi na różny stopień zaawansowania technologicznego tzw. krajów rozwijających się i stan ich infrastruktury. Ponadto nawet kraje rozwinięte mogą mieć poważne opory i nie tylko z obawy o rozrost szarej strefy, ale z uwagi na krytyczne bezpieczeństwo o którym mówił cytowany przeze mnie szef banku centralnego Szwecji. Wystarczy krótka awaria takiego systemu lub lokalny nawet blackout w trakcie którego mieszkańcy średniej wielkości miasta nie będą w stanie zapłacić za jedzenie i państwo ma poważny problem z ogarnięciem nie tylko fuckupu infrastruktury, ale i zamieszek. To nie jest scenariusz pożądany nawet przez dyktatorów.
A w przypadku konfliktu zbrojnego lub wojny hybrydowej, gdzie wróg pomaga w zaistnieniu takich wyłączeń infrastruktury, problem się potęguje. Już widzę jak Hołownia przekonuje Ukraińców zmagających się regularnie z blackoutami do rezygnacji z papierowej Hrywny... Jeszcze przez wiele lat po wojnie będą mieli pełną świadomość tego czym taka rezygnacja grozi.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3262
Rejestracja: 31 marca 2017
Reputacja: 3705
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: akos » poniedziałek, 9 stycznia 2023, 12:26

akos pisze: wtorek, 3 stycznia 2023, 22:37będzie się jeszcze w tym tygodniu gęsto tłumaczył
Cóż... :)
Kilka dni później w trakcie internetowego live’a na swoich mediach społecznościowych Hołownia twierdził już coś innego. Oznajmił, że został źle zrozumiany.

– Nikt nikomu gotówki zabierał nie będzie. Gotówka będzie w obiegu. Prawo do posiadania, do operowania gotówką jest zapisane i w konstytucji (nie jest – red.) i w ustawach. Nie to miałem na myśli, mówiąc o tym, że być może z czasem, z postępem, pojawi się również jako opcja możliwość korzystania z bardziej ucyfrowionych narzędzi płacenia, wymiany waluta będzie się stawała również cyfrowa, ale nie wyłącznie cyfrowa – powiedział.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3262
Rejestracja: 31 marca 2017
Reputacja: 3705
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: akos » czwartek, 12 stycznia 2023, 14:01

akos pisze: wtorek, 3 stycznia 2023, 22:37banki kłamią
Kolejna ewidentnie kłamliwa zmyłka banksterski, co gorsza, rozpowszechniana nawet przez bitcoin.pl ;)
Bitcoin.pl pisze: czwartek, 12 stycznia 2023, 10:17Gubernator Rezerwy Federalnej Michelle Bowman twierdzi, że chociaż „działania związane z kryptowalutami mogą stwarzać znaczne ryzyko”, Fed nie chce utrudniać rozwoju innowacji.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 1071
Rejestracja: 29 stycznia 2021
Reputacja: 52
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: kemot80 » piątek, 20 stycznia 2023, 13:19

dobry i jakże życiowy tekst:

"Mam w kieszeni banknot 50 zł. Idę do restauracji i zapłacę banknotem za obiad. Właściciel restauracji następnie wykorzystuje banknot do zapłaty za pranie. Właściciel pralni następnie wykorzystuje banknot, aby zapłacić fryzjerowi. Fryzjer wykorzysta banknot na zakupy. Po nieograniczonej liczbie płatności nadal pozostanie banknotem 50 zł, który spełnił swoje zadanie dla każdego, kto użył go do płatności, a bank wyskoczył z każdej transakcji płatności gotówkowej. Ale, jeśli przyjdę do restauracji i zapłacę cyfrowo - karta, opłaty bankowe za moją transakcję płatniczą pobierane od sprzedawcy wynoszą 3%, czyli około 1,50 zł, podobnie jak opłata 1,50 zł za każdą kolejną transakcję płatniczą lub ponowne pranie właściciela lub płatności właściciela pralni, płatności fryzjera itp. Dlatego po 30 transakcjach początkowe 50 zł pozostanie tylko 5 zł, a pozostałe 45 zł stało się własnością banku dzięki wszystkim cyfrowym transakcjom i opłatom. Płacę tylko gotówką i polecam to innym"

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: Kutalisk » piątek, 20 stycznia 2023, 18:37

@kemot80 taki ukryty podatek zaraz obok inflacji.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3262
Rejestracja: 31 marca 2017
Reputacja: 3705
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: akos » piątek, 20 stycznia 2023, 20:02

Fajnie fajnie, ale zapominacie w tej historyjce "o tym czego nie widać" jak by powiedział Bastiat czyli o kosztach obsługi gotówki, które finansujecie w podatkach.
Druga sprawa to przykłady dobrane w tej opowieści czyli usługi, które wymagają fizycznego udania się do usługodawcy (nie licząc restauracji o ile można w niej zamówić na wynos). A co ze sprzedażą wysyłkową oraz płatnościami za wszelkie usługi lub towary nie mające postaci fizycznej jak muzyka, filmy, ebooki, abonamenty, rachunki, czynsze itp? W tych przypadkach bezpośredni koszt płatności gotówką (ten który widać mówiąc Bastiatem) również byłby większy niż koszt płatności elektronicznej. Trzeba by się pofatygować do sklepu lub na pocztę, stracić czas oraz pieniądze na bilety lub paliwo.
Rynek wybiera rozwiązania optymalne, więc jeśli kwitnie np. handel wysyłkowy, opłacany szybkim przelewem tzn. że konsumenci dokonujący takiego wyboru uznają go za lepszy na pdst. swoich kalkulacji. Żadnego sposobu płatności nie trzeba specjalnie polecać ani do niego namawiać argumentując to akurat jego kosztem, bo konsumenci sami z siebie wybiorą tańszy lub wygodniejszy (czyli tańszy bo wygoda to też zwykle jakaś oszczędność).

Weteran
Posty: 13343
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: ekonokomik » piątek, 20 stycznia 2023, 20:04

@kemot80 Czytałem dyskusję pod tym tekstem. Wynikało z niej, że tak naprawdę prowizja wynosi nie 3% a realnie do 1%, max 1.5%.
I w większości biznesów można uznać to za dość rozsądną cenę za fakt, że:
- zyskujemy więcej klientów (bo wielu rezygnuje gdy dowiadują się o płatności tylko gotówką),
- obsługa płatności klienta trwa tyle co sygnał "piiiii", a nie tyle ile szukanie drobnych w portfelu, a potem wydawanie reszty i pytanie 'czy mogę być winna grosika?" ;)

Tu akurat rynek wspiera płatności bezgotówkowe. Ale nie jest to pierwszy raz, gdy wybierając to co tańsze i wygodniejsze tu i teraz strzelamy w kolano własnej przyszłości.

EDITED: @akos mnie wyprzedził o 2 min. Ale moje wnioski nie są tak pochlebne dla wolnego rynku. Rynek faktycznie wybiera rozwiązania optymalne, ale wyznając "cnotę egoizmu", "nie myśli" ani o społeczności ani o odległej przyszłości, co często prowadzi nas w pułapkę. I sądzę, że tak będzie również w kwestii płatności bezgotówkowych.

Wróć do „Rozważania ekonomiczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości