Wieści z frontu walki z gotówką

Regulamin forum
1. Dział tylko do odczytu dla żółtodziobów
Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: fetek » środa, 17 listopada 2021, 18:50

DosiaApriori pisze: wtorek, 20 lipca 2021, 16:20tak sobie dumam nad upadkiem banków
banki i korporacje nigdy nie upadną.

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
-3
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: koparki » sobota, 4 grudnia 2021, 12:25

Nowy Ład, który przeprowadzany jest za parawanem "covida" daje już takie efekty:
https://businessinsider.com.pl/twoje-pi ... ow/4zx3kmm

Dodano po 1 minucie 58 sekundach:
a z drugiej strony cóż on gada o "przechowywaniu wartości poza systemem bankowym" gdy w najważniejszych gospodarkach wdrażany/planowany jest CBDC, chyba go nie wybiorą na kolejną kadencję:
https://businessinsider.com.pl/finanse/ ... ch/fehjh0x
Ja miałem i płaciłem banknotem 1000zł , był tam wizerunek Kopernika. Były dawniej czasy że Kopernik miał siłę nabywczą taką jak dzisiejszy tysiąc, w przeliczeniu na dziś jest on wart 1zł, tyle na temat "przechowywania wartości", obecne pieniądze będą zresetowane w ten sam sposób.

Dodano po 24 minutach 15 sekundach:
tutaj rewia różnych tysiąców, z kolejnych systemów w PL:
https://www.mojaforsa.pl/2021/01/banknot-1000z.html
ciekawe podsumowanie poprzedniego akapitu:
Prezes NBP zapewne chciałby abyśmy chowali te banknoty po bieliźniarkach bo z perspektywy banku centralnego banknot zachomikowany to czysty zysk z emisji pieniądza.
---

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: maky » sobota, 4 grudnia 2021, 13:47

koparki pisze: sobota, 4 grudnia 2021, 12:51w przeliczeniu na dziś jest on wart 1zł

W przeliczeniu jest wart 10 groszy.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: fetek » sobota, 4 grudnia 2021, 22:30

koparki pisze: sobota, 4 grudnia 2021, 12:51Nowy Ład, który przeprowadzany jest za parawanem "covida" daje już takie efekty:
https://businessinsider.com.pl/twoje-pi ... ow/4zx3kmm
co ma do tego nowy ład ? Skoro przez długie miesiące wszystkie możliwe kanały utrzymywały narrację "płac bezgotówkowo bo bezpieczniej" to jakiego efektu się spodziewasz?

przecież koperty zabijają !
koparki pisze: sobota, 4 grudnia 2021, 12:51a z drugiej strony cóż on gada o "przechowywaniu wartości poza systemem bankowym" gdy w najważniejszych gospodarkach wdrażany/planowany jest CBDC, chyba go nie wybiorą na kolejną kadencję:
https://businessinsider.com.pl/finanse/ ... ch/fehjh0x
Ja miałem i płaciłem banknotem 1000zł , był tam wizerunek Kopernika. Były dawniej czasy że Kopernik miał siłę nabywczą taką jak dzisiejszy tysiąc, w przeliczeniu na dziś jest on wart 1zł, tyle na temat "przechowywania wartości", obecne pieniądze będą zresetowane w ten sam sposób.
Banknoty o wysokich nominałach są dużo łatwiejsze w przechowywaniu, jeśli chodzi o przechowywanie po za systemem barankowym to odnosił się do PRZYZWYCZAJEŃ ludzi, o chowaniu w "bieliźniarce".

O cyfrowym pieniądzu i szwindlach na krypto również wspominał.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: Kutalisk » sobota, 4 grudnia 2021, 23:48

koparki pisze: sobota, 4 grudnia 2021, 12:51Ja miałem i płaciłem banknotem 1000zł , był tam wizerunek Kopernika. Były dawniej czasy że Kopernik miał siłę nabywczą taką jak dzisiejszy tysiąc, w przeliczeniu na dziś jest on wart 1zł, tyle na temat "przechowywania wartości", obecne pieniądze będą zresetowane w ten sam sposób.
Jak już @maky napisał kopernik jest wart 10 groszy ale to na szybko pisane i ważny jest ogólny sens wypowiedzi, że papierowy pieniądz kolokwialnie mówiąc "zeszmacił się"

Też wrzucałem 20zl do automatów, też wypalałem lupą traugutowi oczy. Aż łezka się w oku kręci jak za waryńskiego PROLETAYAT (aktualnie 1gr) kupowało się lody bambino w czekoladzie lub zamiennie foliową torebkę orenżady (z plastikową rurką!)

To, że wprowadzają ten nieszczęsny 1000PLN to z jednej strony szmuteczek (bo inflacja) ale z drugiej strony spoko. Ostatnio mało co pierdolca nie dostałem jak 12k musiałem na raty w bankomacie 3x4k PLN wypłacać w 100-złotowych banknotach. Portfel puchnie, a ledwo starczyło na zakupy remontowe ;) Przypominają mi się portfele na banknoty bez kieszonki na monety, takie z "trzymadełkiem metalowym" klipsem pośrodku, a cały porfel to jedynie skórzana "okładka" z grubej skóry.

Patrzę na allegro i proszę, zaczyna się! BACK To THE FUTURE:
https://allegro.pl/oferta/banknotowka-s ... gJIkfD_BwE

Ogólnie dla mnie skandal, że 200 i 500 jest jedynie w bankomatach PKO.BP (poprawcie mnie jeśli się mylę ale w innych nie spotkałem). Używanie niskich nominałów na zakupach jest zwyczajnie mało praktyczne. Ja płacę gotówką w 99% przypadków ale czasami przy większych kwotach jak nie mam 200/500 to mało co nie dostaję pierdolca. Nie mówię tu o kupnie samochodu (bo to nie jest codzienny wydatek) ale o zakupach za kilka tys. np. w markecie budowlanym czy płaceniu za usługi np. u mechanika/budowlańców po 2-3tys. odbiór paczek za 1-2tys. Szczególnie jak masz do obskoczenia kilka punktów, gdzie przy dupie musisz mieć gruby plik gówno wartych papierków.

W USA mają 100$ (powiedzmy jak nasze niecałe 500PLN), w UK 50£ (100£ tylko w Szkocji i Irlandii Pn.) (powiedzmy jak nasze 200/500PLN w EURolandii 500 EUR (powiedzmy jak nasze 4-5x500PLN) ale to z pierwszej serii i będzie wycofany, "bo terroryści używają" pozostanie 200EUR czyli powiedzmy nasze nowe 1000PLN.

Jedynie Szwajcaria jest normalna, bo mają 1000 CHF czyli est. 4-5k PLN (zaleznie od kursu) w jednym papierku.

W innych krajach inflacja pozwala skutecznie walczyć z gotówką, bo staje się coraz mniej praktyczna. Następny przystanek CBDC.
Ostatnio zmieniony niedziela, 5 grudnia 2021, 09:21 przez Kutalisk, łącznie zmieniany 1 raz.

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: koparki » niedziela, 5 grudnia 2021, 09:06

Kutalisk pisze: sobota, 4 grudnia 2021, 23:48 500 jest jedynie w bankomatach PKO.BP (poprawcie mnie jeśli się mylę
robiłem "rozeznanie" i w mniejszych prowincjonalnych sklepach nie widziano na oczy pięćsetki, pani zapytała czy mogę zapłacić kartą bo ona nie ufa temu banknotowi, dzwoniła do szefowej bo nie wiedziała że taki banknot istnieje , bardzo obawiała się go przyjąć. A pięćsetka jest chyba już z nami od 2019r . Jest ona niezwykle rzadko widziana w sklepach.
W ogóle jak stoisz przy kasie i jest kolejka (bo redukuje się ilość kas tradycyjnych na rzecz tych samoobsługowych na kartę VISA) to gdy kolejka długa a ty jako rodzynek wyciągasz gotówkę zamiast karty to ludzie w kolejce przewracają oczami że długo trzeba odliczać , wydawać , to ma się stać niewygodne, niebezpieczne(bo wirus na banknotach) i zastąpione, widać tą tendencję
Raczej pieniądze papierowe odejdą , te max banknoty , czyli 100$, 50funtów , 500-1000zł to jest ostatni pieniądz przed pieniądzem całkowicie cyfrowym, po prostu gdy hiperinflacja zeżre stare pieniądze to będzie koniec epoki takiego pieniądza. Kto ma złoto , kryptowaluty itp nie sprzeda go ot tak sobie "za gotówkę" konikowi bo na co wymieni? skoro jedynym środkiem płatniczym będzie CBDC w tandemie z QR kodem posłuszeństwa i punktacji społecznej.
---

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: fetek » niedziela, 5 grudnia 2021, 12:16

Kutalisk pisze: sobota, 4 grudnia 2021, 23:48Ogólnie dla mnie skandal, że 200 i 500 jest jedynie w bankomatach PKO.BP (poprawcie mnie jeśli się mylę ale w innych nie spotkałem).
Nie wiem jak bankomaty bo kasę ze względu na ilość wybieram w punkcie to często dostaje 500 ale królem popularności i tak jest 100 zł. Bardziej wkurza mnie to że nawet małe kwoty musisz zamawiać.
Kutalisk pisze: sobota, 4 grudnia 2021, 23:48Jak już @maky napisał kopernik jest wart 10 groszy ale to na szybko pisane i ważny jest ogólny sens wypowiedzi, że papierowy pieniądz kolokwialnie mówiąc "zeszmacił się"
Forma nie ma znaczenia, denominacja obejmie wszystko a paradoksalnie papierowy egzemplarz w bardzo dobrym stanie po latach może być warty więcej. Wszystkie kryzysy ostaniach lat pokazały że najbezpieczniejszą formą mimo wszystko jest fizyczny papier, którego i tak jest deficyt w porównaniu do ilości wirtualnych zapisów.

W przypadku jakichkolwiek problemów tracisz dostęp do fizycznej gotówki, bankomaty puste, banki zamknięte a systemy wirtualne po prostu nie działają.
Kutalisk pisze: sobota, 4 grudnia 2021, 23:48To, że wprowadzają ten nieszczęsny 1000PLN to z jednej strony szmuteczek (bo inflacja) ale z drugiej strony spoko. Ostatnio mało co pierdolca nie dostałem jak 12k musiałem na raty w bankomacie 3x4k PLN wypłacać w 100-złotowych banknotach. Portfel puchnie, a ledwo starczyło na zakupy remontowe ;) Przypominają mi się portfele na banknoty bez kieszonki na monety, takie z "trzymadełkiem metalowym" klipsem pośrodku, a cały porfel to jedynie skórzana "okładka" z grubej skóry.
Myślę że inflacja nie ma nic do rzeczy, po za tym NICZEGO nie wprowadzają. Reszta się zgadza, 500 i 200 to ostanie banknoty których się pozbywam.
Kutalisk pisze: sobota, 4 grudnia 2021, 23:48 W innych krajach inflacja pozwala skutecznie walczyć z gotówką, bo staje się coraz mniej praktyczna. Następny przystanek CBDC.
Najpierw pandemia, teraz inflacja .. a naszym lokalnym problem jest wyśrubowanie limitu płatności gotówkowej. Na szczęście ja nie odliczam kosztów a praktycznie każdy dostawca woli gotówkę.

najśmieszniejsze jest to że wszystko jest wywołane sztucznie.
koparki pisze: niedziela, 5 grudnia 2021, 09:06robiłem "rozeznanie" i w mniejszych prowincjonalnych sklepach nie widziano na oczy pięćsetki, pani zapytała czy mogę zapłacić kartą bo ona nie ufa temu banknotowi, dzwoniła do szefowej bo nie wiedziała że taki banknot istnieje , bardzo obawiała się go przyjąć. A pięćsetka jest chyba już z nami od 2019r . Jest ona niezwykle rzadko widziana w sklepach.
trochę "p*** o szopenie", już widzę jak biegałeś po sklepach. Przypominam że 500 jest dedykowana do obrotu hurtownego nie detalicznego, dlatego tak rzadko ją widujemy. Skoro nie rozumiesz podstawowych rzeczy to się nie wypowiadaj.
koparki pisze: niedziela, 5 grudnia 2021, 09:06W ogóle jak stoisz przy kasie i jest kolejka (bo redukuje się ilość kas tradycyjnych na rzecz tych samoobsługowych na kartę VISA)
Na wszystkie systemy płatności w tym google pay, w miejscach gdzie nie masz tradycyjnych kas czy personelu każdy system obsługuje płatności gotówką.
koparki pisze: niedziela, 5 grudnia 2021, 09:06gdy kolejka długa a ty jako rodzynek wyciągasz gotówkę zamiast karty to ludzie w kolejce przewracają oczami że długo trzeba odliczać , wydawać , to ma się stać niewygodne, niebezpieczne(bo wirus na banknotach) i zastąpione, widać tą tendencję
Ciekawe, nie mam karty płatniczej, nie mam blika, wszystkie zakupy w lokalach rozliczam GOTÓWKOWO i nigdy nie spotkałem się z tym co piszesz, mało tego często jestem szybszy niż sierota z kartą a jak jest awaria (np prądu czy internetu) to jestem królem bo mam zakupy.
koparki pisze: niedziela, 5 grudnia 2021, 09:06Raczej pieniądze papierowe odejdą , te max banknoty , czyli 100$, 50funtów , 500-1000zł to jest ostatni pieniądz przed pieniądzem całkowicie cyfrowym, po prostu gdy hiperinflacja zeżre stare pieniądze to będzie koniec epoki takiego pieniądza. Kto ma złoto , kryptowaluty itp nie sprzeda go ot tak sobie "za gotówkę" konikowi bo na co wymieni? skoro jedynym środkiem płatniczym będzie CBDC w tandemie z QR kodem posłuszeństwa i punktacji społecznej.
Wszystko o czym piszesz można bardzo szybko wyłączyć, na poziomie lokalnym wystarczy że zabraknie prądu czy internetu i jesteś dosłownie uwalony. Znam ludzi, którzy w portfelu mają 20zł a resztę obsługują plaskiem i nie raz mieli problem z robieniem zakupów.

Puki nie mamy globalnej waluty a władza ma chęć pozostawienia gotówki to problemu nie widzę, zwłaszcza że CBDC pierwotnie było dedykowane do obsługi hurtowej, dopiero potem pomyślano o detalu. W papierze cyfrowym pozostaje ciągle problem POKRYCIA.

Paradoksalnie to co miało dać pseudo wolność czyli kryptowaluty doprowadziły to totalnej inwigilacji i manipulacji. O wielkiej i szumnej walce z system już nikt nie pamięta a system ładnie wszystko wchłania i adoptuje pod siebie.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: maky » niedziela, 5 grudnia 2021, 13:04

fetek pisze: niedziela, 5 grudnia 2021, 12:16Znam ludzi, którzy w portfelu mają 20zł a resztę obsługują plaskiem

Nigdy nie schodzę poniżej 300 w portfelu a teraz limit muszę zwiększyć do 500.
Byłem kiedyś na stacji gdzie nie dało się zapłacić kartą a paliwo już w baku. Cud, że zatankowałem i pojechałem bo po mnie stacja była już zablokowana bezgotówkowcami.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: adiqq » niedziela, 5 grudnia 2021, 13:10

No ja od jakiegoś czasu też mocno zwiększyłem limity...życie...ale mimo sporych obrotów gótówkowych od jakiegoś czasu, to nominał 500 trafił do mnie tylko 2 razy. (2 szt.)
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 6334
Rejestracja: 27 lipca 2011
Reputacja: 1668
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: maxi82 » niedziela, 5 grudnia 2021, 14:15

adiqq pisze: niedziela, 5 grudnia 2021, 13:10500 trafił do mnie tylko 2 razy

W rolnictwie 500 to podstawowa waluta ;) ( gotówka dość ważna przez ograniczone zaufanie do kontrahentów). Ostatnio sprzedawałem zborze -same 500 i końcówka w drobniakach.
Pomogłem, chcesz się odwdzięczyć: 1GjJuynG6TiuKVoyg3JwGy2ePA6VUfGbCx

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: fetek » niedziela, 5 grudnia 2021, 16:58

maky pisze: niedziela, 5 grudnia 2021, 13:04Nigdy nie schodzę poniżej 300 w portfelu a teraz limit muszę zwiększyć do 500.
Byłem kiedyś na stacji gdzie nie dało się zapłacić kartą a paliwo już w baku. Cud, że zatankowałem i pojechałem bo po mnie stacja była już zablokowana bezgotówkowcami.
Właśnie o tym pisałem, co innego jeśli korzystamy z obu form płatności ale są osobniki, które uznają tylko plastik.
maxi82 pisze: niedziela, 5 grudnia 2021, 14:15W rolnictwie 500 to podstawowa waluta ;) ( gotówka dość ważna przez ograniczone zaufanie do kontrahentów). Ostatnio sprzedawałem zborze -same 500 i końcówka w drobniakach.
U mnie kiedyś wszyscy tylko gotówką ewentualnie RR ale od 2 lat sukcesywnie odrywają bankowość i płatność bezgotówkową. Jak tak dalej pójdzie to jeszcze terminal będę musiał kupić... może to kwestia pandemii, nie wiem.

@koparki Serio ? odpuść sobie pogróżki bo to naprawdę nie robi to na mnie wrażenia. Ja Ci tylko zwróciłem uwagę a Ty sie unosisz, mam prawo do własnego zdania i je wykorzystuje, tak trudno to zrozumieć ?

Po za tym nie rozumiem Twojej krytyki, powinniśmy skakać z radości że rząd i NBP chcą zatrzymać FIAT, prędzej czy później dopadnie nas zło koniecznie w postaci wirtualnej mamony ale im później tym lepiej, może po drodze się ktoś potknie.. obudzi.. albo nas już nie będzie.

viewtopic.php?p=703737#p703737 za to powinieneś dostać flachę i to porządną, jak ~5 lat pisałem o tym ze system wchłonie krypto to żeście mnie z forum wywali.

Weteran
Posty: 7429
Rejestracja: 1 września 2015
Reputacja: 2746
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: pael » niedziela, 5 grudnia 2021, 20:26

koparki pisze: niedziela, 5 grudnia 2021, 09:06robiłem "rozeznanie" i w mniejszych prowincjonalnych sklepach nie widziano na oczy pięćsetki,


500 to rzadkosc, sam zbieram bo latwiej tak miec PLN.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 596
Rejestracja: 13 października 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: radez9 » niedziela, 5 grudnia 2021, 23:09

Chyba nie było. Nowe limity od 2022r

Transakcje realizowane między przedsiębiorcami – limit obrotu gotówkowego 8.000 zł.
Transakcje realizowane przedsiębiorca - osoba fizyczna – limit obrotu gotówkowego 20.000 zł.


Sankcje za naruszenia

1. Sankcja za naruszenie obowiązku płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego od przedsiębiorcy - brak możliwości zaksięgowania wydatku w koszty podatkowe.

Praktyczne aspekty:
dochodzi zatem, tu do sytuacji, iż wydatek jest poniesiony (zapłacony), przedsiębiorca dysponuje fakturą zakupu, ale nie może jej ująć w kosztach podatkowych.

2. Sankcja za naruszenie obowiązku przyjęcia płatności od osoby fizycznej, w sytuacji, gdy konsument jest zobowiązany do dokonania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego - powstanie po stronie przedsiębiorcy przychodu w wysokości kwoty płatności dokonanej bez pośrednictwa rachunku płatniczego.

Praktyczne aspekty:
przyjęcie płatności powyżej 20.000 zł np. sprzedaż środka trwałego (samochodu) osobie fizycznej za gotówkę - będzie powodowała konieczność zaksięgowania przychodu w równowartości kwoty przyjętej z naruszeniem prawa.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: powered » poniedziałek, 6 grudnia 2021, 15:42

fetek pisze: niedziela, 5 grudnia 2021, 12:16 jak jest awaria (np prądu czy internetu) to jestem królem bo mam zakupy.
Czyli sprzedawca realizuje transakcję osobie prywatnej bez kasy fiskalnej? Ciekawe? Ogólnie w takiej sytuacji jest katastrofa w sklepie, bo kasjerki nie wiedzą co zrobić i pierwsze zamykaj drzwi aby nie wpuścić następnych klientów.

Co do tego że gotówką przy kasie jest szybciej to się zgadzam, a zwłaszcza jak się ma drobne.
Gdy raz płaciłem banknotem 500zł w sklepie to pani przy kasie spojrzała inaczej, wzięła pod ladę, chyba sprawdziła czy to prawdziwe, ale przyjęła bez problemu.
Ogólnie co do całego tematu walki z gotówką, to jak do tej pory widzę że to ludzie sami proszą się o to aby gotówki nie było, więc dostają to co chcą.

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: miso20 » poniedziałek, 6 grudnia 2021, 16:05

powered pisze: poniedziałek, 6 grudnia 2021, 15:42Co do tego że gotówką przy kasie jest szybciej to się zgadzam, a zwłaszcza jak się ma drobne.
W którym miejscu jest szybciej? Kartą w telefonie płacę w 3 sekundy, a mam autoryzację przez iphone'a na swoją mordę lub przez apple watcha. Wtedy ani maseczka ani rękawiczki nie przeskadzają. Nie trzeba wpisywać kodu, wystarczy dwa razy wcisnąć przycisk (1s) przyłożyć (1s) i poczekać na transfer (1s) i już. Podobnie jest ze zwykłą kartą, ale od 100zł trzeba wpisac pin, więc dochodzi parę sekund dłużej.

Ale na pierwsze słyszę żęby gotówką się płaciło szybciej. Gdyby tak było, to by kart nikt nie używał :D
Kutalisk pisze: sobota, 4 grudnia 2021, 23:48Ogólnie dla mnie skandal, że 200 i 500 jest jedynie w bankomatach PKO.BP
Założenie jest takie, że to mają być nominały do rezerw bankowych głównie i tam mają siedzieć. Pamiętam czasy jak ciężko było dwusetkę zobaczyć, a 20zł było jak dzisiaj 50zł. Drobne monety typu 1,2 5zł to można było parę rzeczy za to kupić. Zatem gdy wjedzie 1000zł i dalej 2000zł, to wtedy będzie więcej dwusetek i pięćsetek w obrocie.

Ponadto zwróć też uwagę na aspekty techniczne bankomatów, czyli na ilość kasetek. Euronet wydaje 20zł, 50zł, 100zł i 200zł (podobnie bodajże planet cash, a to dwie największe sieci bankomatów, PKO ma swoje autorskie i tam jest już chyba każdy nominał), choć dominują pierwsze trzy. Nie wiem czy mają tam miejsce w środku na kolejne kieszenie. Musieliby wyrzucić więc 20zł by dać 500zł lub dorobić kolejne, co jest kosztowne. Wyrzucenie 20zł jest słabe, bo znakomita większość osób wypłaca drobne, a z większą kasą i tak idzie się wypłacić do banku - ja nie męczę 20k pln przez bankomat bo mi szkoda czasu. 20zł jest przydatne i fajnie jak mi bankomat wyda parę sztuk, nie muszę rozmieniać. Finalnie zatem obecnie najsensowniejsze z biznesowego punktu widzenia jest usatysfakcjonowanie 80% klientów wydawaniem 20zł, 50zł i 100zł, niż satysfakcjonowanie nerdów bitcoinwych wydawaniem pięćsetek.

Żadne teorie spiskowe, tylko kalkulacja biznesowa. Natomiast rzecz jasna stopniowo trend jest taki, ze się gotówkę likwiduje - głównie z powodu olbrzymich kosztów, np. ochrona transport, przeliczenia. To co komputer ci zrobi w 1h, musiałby robić sztab ludzi przez tydzień.

Dodano po 46 minutach 35 sekundach:
radez9 pisze: niedziela, 5 grudnia 2021, 23:09w sytuacji, gdy konsument jest zobowiązany do dokonania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego
Kiedy coś takiego zachodzi?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: powered » poniedziałek, 6 grudnia 2021, 17:34

miso20 pisze: poniedziałek, 6 grudnia 2021, 17:01W którym miejscu jest szybciej? Kartą w telefonie płacę w 3 sekundy
Takiego wyniku szybkości nigdy nie osiągnąłem. Może dlatego że lubię żyć tam gdzie jest mało ludzi, wolny czas lubię spędzać w dzikich miejscach, a gdy płatność elektroniczna trwa więcej niż 30s to mnie szlag trafia. Podczas płatności gotówką wiesz z góry ile to trwa (5s wystarczy i nie przekracza 10s) i nie zostaniesz zaskoczony jakimś problemem który zdarza się często. Ostatnio w pociągu kumpel chciał kupić kilka biletów (rowery+ludzie) najpierw w automacie, potem u konduktorki i trwało to 3 kolejne stacje kolejowe więc zlitowałem się i podszedłem z gotówką, bo na następnej stacji mieliśmy wysiąść :)

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: miso20 » poniedziałek, 6 grudnia 2021, 17:38

@powered to spróbuj potestować. Dzisiejsze smartfony mają płatności NFC, czyli jakby skopiowane karty kredytowej czy debetowej. Wciskasz np. przycisk startowy szybko dwa razy i pojawia ci się karta, którą odblokowujesz albo hasłem do telefonu albo FaceID np. w iphonie. Całość trwa dosłownie 3 sekundy chyba, że masz maseczkę.
powered pisze: poniedziałek, 6 grudnia 2021, 17:34gdy płatność elektroniczna trwa więcej niż 30s to mnie szlag trafia.
Wtedy to i ja chowam telefon i daje gotówkę, zwykle mam rozmienione, więc nawet nie czekam na wydanie jak to parę złotych. Ale jak na razie szybkość płacenia iphonem z faceid jest nie do pobicia. Teraz blik chyba taką szybkość osiąga, bo ma być również zbliżeniowy bez wpisywania kodu.

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: fetek » poniedziałek, 6 grudnia 2021, 18:54

powered pisze: poniedziałek, 6 grudnia 2021, 15:42Czyli sprzedawca realizuje transakcję osobie prywatnej bez kasy fiskalnej? Ciekawe? Ogólnie w takiej sytuacji jest katastrofa w sklepie, bo kasjerki nie wiedzą co zrobić i pierwsze zamykaj drzwi aby nie wpuścić następnych klientów.
no z prądem trochę popłynąłem ... ale internet, terminal, usługi bankowe.. to zdecydowanie częstsze awarie.
powered pisze: poniedziałek, 6 grudnia 2021, 15:42Ogólnie co do całego tematu walki z gotówką, to jak do tej pory widzę że to ludzie sami proszą się o to aby gotówki nie było, więc dostają to co chcą.
tu się zgodzę, banki się cieszą prowizje rzędu 2% od każdej transakcji to kupa hajsu.

@miso20
Fajnie sobie to zorganizowałeś ale w takie czasy coś nie wierzę, pytałem przed chwilą sprzedawców to transakcje kartami czy telefonami trwają około 20-30 sekund jak nie ma problemu a firma zadbała o dobre terminale i szybki internet.

Kiedyś płaciłem telefonem i bardzo źle to wspominam bo głównym problemem był GSM. Kolejnym problem są same terminale, małe firmy, zwłaszcza usługowe często kupują mobilki, które same z siebie są wolne a do tego mają przeciętny internet i nagle prosta czynność potrafi trwać nawet kilka minut bo zdarzają się błędy typu karta odrzuca transakcje. W takim przypadku ja szybciej rozliczam się gotówką niż EMS nawiąże komunikację.

Według mnie oba systemy powinny funkcjonować równocześnie na równych uprawnieniach jak obecnie. Każdy ma co chce i korzysta z czego chce. Każdy z nas wie że tu nie chodzi o wygodę, szybkość, bezpieczeństwo... odgórny cel jest zupełnie inny.

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: miso20 » poniedziałek, 6 grudnia 2021, 19:37

fetek pisze: poniedziałek, 6 grudnia 2021, 18:54Fajnie sobie to zorganizowałeś ale w takie czasy coś nie wierzę, pytałem przed chwilą sprzedawców to transakcje kartami czy telefonami trwają około 20-30 sekund jak nie ma problemu a firma zadbała o dobre terminale i szybki internet.
Idę do spożywczaka na osiedlu, babeczki mają kasę taką z ekranem dotykowym. Jak zeskanuje wszystkie produkty, to ja mówię: "kartą" i ona klika palcem w jednym miejscu. Wtedy z automatu uruchamia się terminal, który potrzebuje 1-2 sekund by zaczytać moją kartę na telefonie. Mieli jeszcze kolejne 3-4 sekundy płatność, a ja w tym czasie schowałem telefon i zbieram zakupy.

Zaś odblokowanie telefonu i przygotowanie go do płatności, to dosłownie wyciągnąć z kieszeni, dwa razy wcisnąć patrząc na ekran i przyłożyć. Jak masz zegarek na ręce, to wystarczy tylko wcisnąć dwa razy i przyłożyć. Mówię o sprzętach apple, nie wiem jak inne działają.

Także te czasy są realne i wszystko dłuższe jest dla mnie żółwie i za wolne :mrgreen:
fetek pisze: poniedziałek, 6 grudnia 2021, 18:54są wolne a do tego mają przeciętny internet
Jeżeli sprzedawca ma słabą infrastrukturę to nic nie poradzisz. W dużym mieście raczej nie ma z tym problemu. Na wsiach rozumiem, że mieli dłużej.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: maky » poniedziałek, 6 grudnia 2021, 19:46

fetek pisze: poniedziałek, 6 grudnia 2021, 18:54Fajnie sobie to zorganizowałeś ale w takie czasy coś nie wierzę, pytałem przed chwilą sprzedawców to transakcje kartami czy telefonami trwają około 20-30 sekund jak nie ma problemu a firma zadbała o dobre terminale i szybki internet.

Najdłużej przy płatnościach trwa wstukanie kwoty na terminalu. Sama płatność to 2-3 sekundy od zbliżenia do zaakceptowania. W 4-5 sekundzie dostaję info z aplikacji mobilnej, że mam dokonaną transakcję na koncie.
Nie wiem gdzie ty te zakupy robisz. Może w środku Białowieskiego Parku Narodowego? ;)
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Wróć do „Rozważania ekonomiczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości