Wieści z frontu walki z gotówką

Regulamin forum
1. Dział tylko do odczytu dla żółtodziobów
Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: fetek » poniedziałek, 6 grudnia 2021, 22:14

maky pisze: poniedziałek, 6 grudnia 2021, 19:46Najdłużej przy płatnościach trwa wstukanie kwoty na terminalu. Sama płatność to 2-3 sekundy od zbliżenia do zaakceptowania. W 4-5 sekundzie dostaję info z aplikacji mobilnej, że mam dokonaną transakcję na koncie.
Nie wiem gdzie ty te zakupy robisz. Może w środku Białowieskiego Parku Narodowego?
Nie używam plastików, ani telefonów.. tzn swoich nie mam czasem używam firmowych. To nie jest moja opinia tylko sprzedawców rozsianych po całej Polsce, kiedyś pracowałem w kasach i terminalach, teraz żona w tym siedzi.

Kwotę do terminala przekazuje system sprzedaży, nawet mobilki mają taką funkcje.
miso20 pisze: poniedziałek, 6 grudnia 2021, 19:37Zaś odblokowanie telefonu i przygotowanie go do płatności, to dosłownie wyciągnąć z kieszeni, dwa razy wcisnąć patrząc na ekran i przyłożyć. Jak masz zegarek na ręce, to wystarczy tylko wcisnąć dwa razy i przyłożyć. Mówię o sprzętach apple, nie wiem jak inne działają.

Także te czasy są realne i wszystko dłuższe jest dla mnie żółwie i za wolne
Zarówno taki telefon jak i zegarek to dla wielu zbędny gadżet, pomijam fakt że wydanie 6-8 tyś zł dla szybkich płatności to tak...
miso20 pisze: poniedziałek, 6 grudnia 2021, 19:37W dużym mieście raczej nie ma z tym problemu. Na wsiach rozumiem, że mieli dłużej.
często nie chcą.. nie widzą potrzeby. Po za tym na wsiach teraz masz lepsza infrastrukturę niż w nie jednym mieście.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: maky » poniedziałek, 6 grudnia 2021, 22:26

fetek pisze: poniedziałek, 6 grudnia 2021, 22:14Kwotę do terminala przekazuje system sprzedaży

Szczególnie kiedy kupuję bułki. ;)
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: fetek » poniedziałek, 6 grudnia 2021, 22:53

maky pisze: poniedziałek, 6 grudnia 2021, 22:26 Szczególnie kiedy kupuję bułki. ;)
od bułek tyłek rośnie :P kupuj jabłuszka

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: powered » poniedziałek, 6 grudnia 2021, 23:46

Przed chwilą oglądałem. Norwegia. Początek filmu 2,5 minuty jest na temat. Czyli pełna kontrola, ale każdy każdego okrada. No ale faktycznie tak to działa :)

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: miso20 » wtorek, 7 grudnia 2021, 00:00

maky pisze: poniedziałek, 6 grudnia 2021, 19:46Najdłużej przy płatnościach trwa wstukanie kwoty na terminalu.

Zależy od sklepu, w moim spożywczaku jednym kliknięciem na kasie się to robi.
fetek pisze: poniedziałek, 6 grudnia 2021, 22:14Zarówno taki telefon jak i zegarek to dla wielu zbędny gadżet,
No przecież nie napisałem nigdzie, że kupiłem to dla szybkich płatności. iPhone i ekosystem apple jest dla mnie najlepszy. Pierwszego iphone miałem jeszcze w 2009 roku 3GS kiedy nikomu sie nie śniło o apple w Polsce i kiedy jeszcze nie było wojenki apple vs android czy apple vs reszta. Zegarek bardzo się przydaje do ćwiczeń. choć wiem, że są lepsze. Co do ceny zaś, no cóż stać mnie to sobie kupiłem. W Polsce to rzeczywiście majątek, ale np. w USA już wgl pół społeczeństwa to ma. Parę lat temu dawali iphone'a za 200$ w abonamencie, a studenciaki za pół darmo dostawały macbooki.

Mam je zasadniczo z innych powodów, ale mają super rozwiązane płatności i bezpieczeństwo - np. logowanie do banku mam na mordę, więc nikt nie przechwyci SMS czy 2FA, bo musze popatrzeć się w ekran (FaceID). Być może są inne telefony i zegarki, które robią to lepiej, ale mi jest tutaj wyśmienicie. Podobno tez apple stosunkowo mocniej dba o prywatność niż inne szpiegfony, ale to już się nie znam. Do tego jeszcze mam maca, więc wszystko razem zgrane (w nim z kolei mam szybkie ApplePay na odcisk palca, także również bezpieczeństwo). Rzecz jasna korzystam też z windowsa, mam komputer i laptopy a nawet jeden z linuxem, także mam jakieś porównanie.
fetek pisze: poniedziałek, 6 grudnia 2021, 22:14Zarówno taki telefon jak i zegarek to dla wielu zbędny gadżet, pomijam fakt że wydanie 6-8 tyś zł dla szybkich płatności to tak...
Przesadzasz. Tyle kosztuje najnowszy iPhone 13 pro, czyli najbardziej wypasiona wersja (a nawet 5700zł na stronie apple). Za mniej niż 1/3 tej kwoty kupisz bez problemu iPhone'a sprzed 3-4 lat, nowego i w pełni sprawnego. Sam zresztą wymieniam co ok. 3-4 lata, bo sie duszą apki.

Także jak ktoś chce szybko płacić bezgotówkowo, to polecam iphone'a z faceID lub apple watcha. Byłem godzinę temu w żabce - od przyłożenia do wydruku paragonu minęły 4 sekundy.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: adiqq » wtorek, 7 grudnia 2021, 05:40

Od jakiegoś czasu wszystkie płatności gotówką. Nie zauważyłem, żebym więcej czasu spędzał przy kasie. Jak tankuje paliwo, to jest nawet szybciej, bo nie biorę reszty. Jak zacząłem płacić gotówką, to zawsze mam drobne przy sobie i płatność trwa porównywalnie lub kilka sekund dłużej niż płatność plastikiem. To mój nowy nawyk, ale już się mocno u mnie zakorzenił ;)
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: maky » wtorek, 7 grudnia 2021, 06:38

fetek pisze: poniedziałek, 6 grudnia 2021, 22:14pomijam fakt że wydanie 6-8 tyś zł dla szybkich płatności

Opaska do szybkich płatności dla dziecka podpięta pod moje konto - 25 PLN co kilka lat.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Weteran
Posty: 7429
Rejestracja: 1 września 2015
Reputacja: 2746
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: pael » poniedziałek, 13 grudnia 2021, 15:15


Paweł Opitek. Doktor nauk prawnych, prokurator w Prokuraturze Krajowej, ekspert Instytutu Kościuszki ds. Cyberbezpieczeństwa, członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego oraz Rady Naukowej Stowarzyszenia Ekspertów Blockchain; uczestniczył w Strumieniu Blockchain/DLT i Waluty Cyfrowe przy Ministerstwie Cyfryzacji.
Pozostawiam do wlasnej oceny wydzwiek.
Mysle, ze bicie w pewne dzwony bedzie sie nasilac.
@socjolog2008

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: fetek » środa, 15 grudnia 2021, 16:16

miso20 pisze: wtorek, 7 grudnia 2021, 00:11Przesadzasz. Tyle kosztuje najnowszy iPhone 13 pro, czyli najbardziej wypasiona wersja (a nawet 5700zł na stronie apple). Za mniej niż 1/3 tej kwoty kupisz bez problemu iPhone'a sprzed 3-4 lat, nowego i w pełni sprawnego. Sam zresztą wymieniam co ok. 3-4 lata, bo sie duszą apki.
iphony są za "miękkie" i nie lubię przepłacać za buble. Dla mnie to jest najgorszy stosunek jakości/możliwości do ceny a produkt sam w sobie nie ma niczego nad czym warto się pochylić.
miso20 pisze: wtorek, 7 grudnia 2021, 00:11Także jak ktoś chce szybko płacić bezgotówkowo, to polecam iphone'a z faceID lub apple watcha. Byłem godzinę temu w żabce - od przyłożenia do wydruku paragonu minęły 4 sekundy.
Po tej rozmowie zacząłem testować blika i mimo że kod dostaje bez autoryzacji a podanie pinu automatycznie potwierdza to cała operacja trwa bardzo długo. Największa stara jest w samej aplikacji.
maky pisze: wtorek, 7 grudnia 2021, 06:38 Opaska do szybkich płatności dla dziecka podpięta pod moje konto - 25 PLN co kilka lat.
Nawet za 1pln z banku i śmiesznie niskie limity a po latach problemy z nadgarstkiem.

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: miso20 » środa, 15 grudnia 2021, 17:36

fetek pisze: środa, 15 grudnia 2021, 16:16Po tej rozmowie zacząłem testować blika i mimo że kod dostaje bez autoryzacji a podanie pinu automatycznie potwierdza to cała operacja trwa bardzo długo. Największa stara jest w samej aplikacji.

Tu masz pokazane jak to wygląda w 1:12 i 1:20. Wciskasz dwa razy i masz gotową kartę do przyłożenia. Jeżeli coś trwa dłużej, to jest to wina Internetu lub słabego terminala. Żabki mają chyba bardzo dobre i ujednolicone terminale, więc to trwa tam szybko. Podobnie inne sieciówki.

Co do telefonów, to jak pisałem wcześniej - dzisiaj szybkie płatności kartą ma każdy nowy smartfon, nawet za parę stówek. Niech każdy skorzysta z czego chce, ja akurat testowałem to na sprzęcie apple i wiem, że działa to szybko dlatego się dzielę informacją.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: powered » środa, 15 grudnia 2021, 18:02

Najlepiej zrobić zawody. Dwie kasy i dwie kolejki, w jednej płatność elektroniczna a w drugiej gotówka.
Grupa z płatnością elektroniczną będzie wyprzedzać grupę z gotówką dzięki temu że mają szybkich zawodników zbliżeniowych, ale prędzej czy później u kogoś pojawi się problem (zły pin, blokada z banku, jakieś dodatkowa autoryzacja, brak internetów, albo problem z 3D Secure - tu już pozamiatane :) ) taki problem zazwyczaj trwa długo i cała grupa przegrywa z kretesem, a gotówka działa dalej niezawodnie w swoim tempie.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: maky » środa, 15 grudnia 2021, 19:03

fetek pisze: środa, 15 grudnia 2021, 16:16Nawet za 1pln z banku i śmiesznie niskie limity a po latach problemy z nadgarstkiem.

Myślę, że jednorazowo waląc konia zrobisz swojemu nadgarstkowi większą krzywdę. :lol:
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: fetek » środa, 15 grudnia 2021, 23:12

maky pisze: środa, 15 grudnia 2021, 19:03 Myślę, że jednorazowo waląc konia zrobisz swojemu nadgarstkowi większą krzywdę. :lol:
ale z czasem minie :)

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: miso20 » środa, 15 grudnia 2021, 23:36

powered pisze: środa, 15 grudnia 2021, 18:02Najlepiej zrobić zawody. Dwie kasy i dwie kolejki, w jednej płatność elektroniczna a w drugiej gotówka.
To raczej po prostu zależy od sklepów w jakich się korzysta. Jak pisałem wyżej - w sieciówkach nie mam problemu z szybką płatnością kartą, ale rozumiem, że w mniejszych miejscowościach chodzi to gorzej.

Najlepszym kompromisem jest mieć gotówkę, ale płacić kartą. Dzięki temu na pewno się nie zostanie na lodzie, a przy okazji nie trzeba co chwilę gonić do banku lub wypłacać zbyt dużo naraz.

Początkujący
Posty: 2365
Rejestracja: 4 kwietnia 2020
Reputacja: 386
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: LaJyKiGrGR82QJH9NRU5N2XqDsGxsjfSuW

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: zdzicho2000 » czwartek, 16 grudnia 2021, 08:58

Zeszliście na poziom rozmów o szczegółach technicznych, a to ma być wątek o principiach, przyczynach, skutkach.
Oczywiście, że płatności elektroniczne są ok. Szybkie, wygodne. Ale przecież nie o to tu chodzi.

Weteran
Posty: 7429
Rejestracja: 1 września 2015
Reputacja: 2746
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: pael » czwartek, 16 grudnia 2021, 14:04

zdzicho2000 pisze: czwartek, 16 grudnia 2021, 08:58Zeszliście na poziom rozmów o szczegółach technicznych, a to ma być wątek o principiach, przyczynach, skutkach.
Oczywiście, że płatności elektroniczne są ok. Szybkie, wygodne. Ale przecież nie o to tu chodzi.


Dokladnie.
"Wszedzie" w dzisiajszym swiecie problemem nie sa gloszone postulaty(jak np. elektroniczny pieniadz czy troska o klimat), a metody ich wdrazania(scetralizowane inflacyjne waluty zarzadzane przez jednostki, metody drenujace mikro konsumentow faworyzujace tych mogacych placic eko-tax).

Decentralizacja i anonimowosc. Krypto po to powstalo i powtorze, zle ze nie zaczelismy z dexami, defi i przedewszystkim XMR/zkshark.

Placenie zblizeniowo jest genialne, revolut za granica ktory daje darmowego swapa walutowego ulatwia zycie. Problemem jest, ze nie place ze swojego walletu, a od fed-kyc-gov-approved 3rd party ktore raz, ze zbiera dane i uzyskuje przewaga konkurencyjna, dwa gdy zechce moze nas odciac, zabrac srodki.
Gotowka ma fajny aspekt "artefaktu" i fizycznosci, ja lubie placic monetami i papierkami, ale tez przylozenie karty ma swoje plusy.

Początkujący
Posty: 157
Rejestracja: 15 września 2021
Reputacja: 24
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: btcbtc » piątek, 17 grudnia 2021, 18:05

Spieracie się o szczegóły Panowie i filozofujecie...
Niech każdy płaci wszędzie, gdzie się da, gotówką i tyle.
No i głos na partie, które są za ochroną gotówki i liberalne wobec krypto.
Tyle możemy zrobić.

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: koparki » piątek, 17 grudnia 2021, 22:59

zdzicho2000 pisze: czwartek, 16 grudnia 2021, 08:58Zeszliście na poziom rozmów o szczegółach technicznych, a to ma być wątek o principiach, przyczynach, skutkach.
Oczywiście, że płatności elektroniczne są ok. Szybkie, wygodne. Ale przecież nie o to tu chodzi.

Tak się sprawy mają , walka z gotówką w PL wchodzi na nowy poziom , to pierwszy taki news ; będzie polski CBDC:
https://businessinsider.com.pl/finanse/ ... ta/7vnkf82
---

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: fetek » niedziela, 19 grudnia 2021, 17:39

pael pisze: czwartek, 16 grudnia 2021, 14:04Placenie zblizeniowo jest genialne, revolut za granica ktory daje darmowego swapa walutowego ulatwia zycie. Problemem jest, ze nie place ze swojego walletu, a od fed-kyc-gov-approved 3rd party ktore raz, ze zbiera dane i uzyskuje przewaga konkurencyjna, dwa gdy zechce moze nas odciac, zabrac srodki.
To nie jest jedyny problem, tego typu platforma korzysta z wielu pośredników, oferuje wiele rzeczy ale w razie problemu niczego nie jesteś pewien a firma niczego nie wypłaci bo niczego nie ma.
btcbtc pisze: piątek, 17 grudnia 2021, 18:05No i głos na partie, które są za ochroną gotówki i liberalne wobec krypto.
Tyle możemy zrobić.
obawiam się że to za mało a krytpo i tak już poległo.

Wygadany
Posty: 563
Rejestracja: 4 listopada 2013
Reputacja: 89
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: S.O.S » poniedziałek, 20 grudnia 2021, 10:22

Bitmar pisze: środa, 4 stycznia 2017, 21:34 Przypominam, że od 1 stycznia firmy mogą się rozliczać w gotówce tylko do 15 tys złotych. "Dobra zmiana" ;)
http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/ar ... 28847.html
W 2017 była "dobra zmiana".
W 2022 mamy "Polski ład"
Od nowego roku rozliczenia B2B powyżej kwoty 8k PLN tylko bezgotówkowo, inaczej nie zaliczysz w koszty.
Dodatkowo od 2022 roku konsument wszystkie rozliczenia powyżej 20k PLN również będzie zobowiązanych regulować bezgotówkowo.

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-nowy ... kim-ladzie

Żeby "wszystkim żyło się lepiej" ustawodawca od 1 stycznia nakłada na przedsiębiorców obowiązek udostępniania płatności bezgotówkowych w przypadku rozliczeń z osobami prywatnymi.

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-obow ... zgotowkowe

Wróć do „Rozważania ekonomiczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości