Wieści z frontu walki z gotówką

Regulamin forum
1. Dział tylko do odczytu dla żółtodziobów
Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: miso20 » czwartek, 22 września 2022, 10:36

Kutalisk pisze: piątek, 19 sierpnia 2022, 08:23Tu są gorsze newsy:
https://www.money.pl/pieniadze/wieksze- ... 4464a.html

Od początku 2023 roku w polskim prawie pojawi się maksymalny pułap transakcji gotówkowych przy płatnościach dokonywanych w relacjach konsument - przedsiębiorca. Taki limit dotyczy już teraz biznesmenów, ale jeśli chodzi o zwykłych konsumentów, to będzie to nowość. Transakcje powyżej 20 tys. zł będziemy musieli obowiązkowo opłacać bezgotówkowo. To zbyt daleko idąca ingerencja w preferencje obywateli - ocenia Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.
Przesunęli to o rok później na razie:

https://www.rp.pl/konsumenci/art3689499 ... ch-gotowka

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: koparki » sobota, 1 października 2022, 23:29

Oficjalny plan globalnej lilkwidacji gotówki z portalu Mastercard:
https://www.mastercard.com/content/dam/ ... uption.pdf
Finalnie czipowanie ludności , już nie jako teoria spisku
---

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: koparki » środa, 12 października 2022, 10:23

taka może być kara za szerzenie dezinformacji gdy gotówkę zamienią na CBDC:
https://ithardware.pl/aktualnosci/paypa ... 23751.html
Jak myślicie , kto będzie decydował co można a co nie można opublikować?
---

Weteran
Posty: 2379
Rejestracja: 3 kwietnia 2013
Reputacja: 3718
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: BitBoy » niedziela, 16 października 2022, 08:33


Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: koparki » środa, 2 listopada 2022, 08:36

---

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: koparki » poniedziałek, 14 listopada 2022, 07:21

Bardzo dobre opracowanie, najlepsze jakie widziałem, podsumowanie całego wątku , dot. PL+EU, aktualne na dziś:
---

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 6334
Rejestracja: 27 lipca 2011
Reputacja: 1668
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: maxi82 » poniedziałek, 19 grudnia 2022, 15:29


:shock:
Pomogłem, chcesz się odwdzięczyć: 1GjJuynG6TiuKVoyg3JwGy2ePA6VUfGbCx

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: Kutalisk » poniedziałek, 19 grudnia 2022, 20:17

@maxi82 mnie santander capnął jak wpłacałem gotówkę w oddziale na konto walutowe pow. 1k EUR
miałem ankiete do wypełnienia (przy logowaniu do systemu bankwosci elektronicznej), były tak pytania o krypto

Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 14 grudnia 2022
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: NewMorth » poniedziałek, 19 grudnia 2022, 20:33

W ING jeszcze spokój...dziś wpłacałam 10k. PLN i 1k funtów i na szczęście nic.
W każdym razie zauważam dużo więcej banknotów 200 zł w obiegu. Inflacja inflacją, ale niepodzielny pieniądz to niepraktyczny pieniądz.
"Nie mam wydać... To może kartą?"

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
6
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: miso20 » wtorek, 20 grudnia 2022, 22:05

@maxi82 @Kutalisk @NewMorth To są standardowe pytania wynikające z ustawy AML. Jedne banki podchodzą do tego bardziej rygorystycznie, inne mają losowe algorytmu, które "łapią" klientów losowo by pochwalić się przed kontrolą. Nie to, że bronie takich praktyk, ale to nic zaskakującego wobec takich, a nie innych regulacji.

Dodano po 43 sekundach:
NewMorth pisze: poniedziałek, 19 grudnia 2022, 20:33"Nie mam wydać... To może kartą?"
Dlatego ja co tydzień rozmieniam sobie każdy banknot i bilon - mam wydać zawsze co do grosza i nikt się nie krzywi, że płacę gotówką 8-)

Początkujący
Posty: 366
Rejestracja: 20 grudnia 2022
Reputacja: 287
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: Janome » środa, 21 grudnia 2022, 11:21

NewMorth pisze: poniedziałek, 19 grudnia 2022, 20:33W ING jeszcze spokój...dziś wpłacałam 10k. PLN i 1k funtów i na szczęście nic.


U mnie w ING standardowo jak co roku pytają o zrodło dochodów przelewów z Bitfinex a ja od 5 lat wysyłam im te same dokumenty, tylko date zmieniam :lol:
NewMorth pisze: poniedziałek, 19 grudnia 2022, 20:33W każdym razie zauważam dużo więcej banknotów 200 zł w obiegu. Inflacja inflacją, ale niepodzielny pieniądz to niepraktyczny pieniądz.


Wolności nikt nie da za darmo, trzeba o nią troche powalczyć. Ja płacę wszędzie gotówkowo i zdażało mi się nie kupować w ogóle jeśli dany sklep nie miał takiej opcji.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 1058
Rejestracja: 29 stycznia 2021
Reputacja: 50
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: kemot80 » czwartek, 22 grudnia 2022, 08:54

na koncie firmowym w Alior zauwazyłem w ostatnim kwartale wzmożone kontrole przelewów do EU, zaczęli mi weryfikować telefonicznie 3/4 transakcji.

Rozmawiałem niedawno ze znajomym, posiada kilka sklepów spożywczych w Londynie, prowizje za obsługę transakcji bezgotówkowych są na tyle wysokie, że cześć asortymentu sprzedaje poniżej kosztów zakupu...chyba nie o to chodzi w biznesie. No ale ludzie stają się na tyle wygodni, że nie chce im się nosić gotówki. Sami zapędzająca się w kozi róg totalnej inwigilacji
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 26 grudnia 2022, 11:38 przez kemot80, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: ekonokomik » czwartek, 22 grudnia 2022, 09:29

@kemot80 Nie mam pojęcia o kosztach płatności kartą po stronie sprzedawcy. Byłem przekonany, że czasy wywieszek "płatność kartą powyżej 8 zł" odeszły do lamusa lata temu, bo teraz nie ma prowizji, tylko stała opłata ryczałtowa. Nie jest tak?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 1058
Rejestracja: 29 stycznia 2021
Reputacja: 50
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: kemot80 » czwartek, 22 grudnia 2022, 10:13

@ekonokomik

No właśnie niestety nie jest ;) ...kiedyś bezgotówkowe płatności były obsługiwane nawet od 10PLN, obecnie telefonem możesz zapłacić nawet 2PLN, przynajmniej tak jest u mnie w pobliskim sklepie. Wiem, że w terminalach jest możliwość ustawienia prowizji od sprzedaży w zależności od wartości sprzedaży, są jakieś progresywne przedziały, ale szczegółów nie znam. Sklepy zdają sobie sprawę, że klient może nie wrócić jeśli nie obsługują płatności bezgotówkowych. Doświadczył tego również kolega prowadzący stację LPG, został niejako zmuszony przez rynek do instalacji terminala, wielu klientów zaczął tracić...niestety od każdej transkacji płaci kilka % prowizji...

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3091
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 1088
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: CzarnaOwca » czwartek, 22 grudnia 2022, 10:22

Twój znajomy to jakiś janusz biznezu w takim razie skoro niby przez prowizje sprzedaje poniżej kosztów. Coś tu nie gra albo Ty czegoś nie wiesz do końca albo Ci znajomy pościemniał :lol: U mnie na osiedlu też jest taka kwiaciarnia i tez nie ma terminala, na pytanie dlaczego nie ma terminala przecież przez to traci klientów to tylko wzrusza ramionami. A że ledwo zipie interes to widać, po coraz mniejszym asortymencie. Jeszcze daję jej pól roku :lol:
Nie wiem jak w Londynie ale w Polsce chyba jest 50zł co miesiąc i prowizja coś ok 1%? jak się "wypożycza" terminal, można samemu sobie kupić ale wtedy chyba prowizja jest wyższa a odpada ta opłata co miesiąc. Jeszcze chyba jest ten program Polska bezgotówkowa i chyba na rok jest bez opłat terminal.
Ostatnio zmieniony czwartek, 22 grudnia 2022, 10:25 przez CzarnaOwca, łącznie zmieniany 1 raz.
Jak brzmi pies? "hau!" Jak brzmi kot? "miau!" Jak brzmi szur? "PLANdemia! szczepionki mordujom! Ziemia jest płaska! 5g zabija!" :lol:

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: koparki » czwartek, 22 grudnia 2022, 10:22

kemot80 pisze: czwartek, 22 grudnia 2022, 10:13niestety od każdej transkacji płaci kilka % prowizji...
CBDC i odejście do lamusa banków komercyjnych wybawi nas od pasożytnictwa pośredników w płatnościach cyfrowych
---

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 1058
Rejestracja: 29 stycznia 2021
Reputacja: 50
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: kemot80 » czwartek, 22 grudnia 2022, 10:36

mudol pisze: czwartek, 22 grudnia 2022, 10:22 Twój znajomy to jakiś janusz biznezu w takim razie skoro niby przez prowizje sprzedaje poniżej kosztów. Coś tu nie gra albo Ty czegoś nie wiesz do końca albo Ci znajomy pościemniał :lol: U mnie na osiedlu też jest taka kwiaciarnia i tez nie ma terminala, na pytanie dlaczego nie ma terminala przecież przez to traci klientów to tylko wzrusza ramionami. A że ledwo zipie interes to widać, po coraz mniejszym asortymencie. Jeszcze daję jej pól roku :lol:
Nie wiem jak w Londynie ale w Polsce chyba jest 50zł co miesiąc i prowizja coś ok 1%? jak się "wypożycza" terminal, można samemu sobie kupić ale wtedy chyba prowizja jest wyższa a odpada ta opłata co miesiąc. Jeszcze chyba jest ten program Polska bezgotówkowa i chyba na rok jest bez opłat terminal.
no tak Ty wiesz lepiej ;) No nie wiem czy taki Janusz skoro jeździ nową S-ką :P po prostu podchodzi do tematu ten sposób: na drobnicy straci kilka "Pi", nadrobi na większych zakupach gdy klient wróci. Wot cała filozofia :) długoterminowa strategia jak widać sprawdza się. BTW mówił mi o stawkach, ale nie pamiętam dokładnie, ale z pewnością nie jest to 1%...ponadto zależy to równiż od warunków umowy z pośrednikiem

Kwiaciarnia to nie spożywka ze znacznie wyższymi obrotami i szerszą klientelą...ponadto wchodzi nowe pokolenie zindoktrynowane wygodnictwem, oczarowane Blikami i innymi wynalazkami. Rzadko widzę, żeby jakiś gimbus płacił w sklepie gotówką...zwykle wyciąga swojego ajfona i przystawia do terminala. Zreszta widzę ten zachwyt na przykładzie mojej córki, choć cały czas wbijam do głowy gótówka, gotówka, gótowka....ale nie jest to łatwe w przypadku nastolatki, "no bo nie będę staroświecka, wszyscy znajomi płacą".

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3091
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 1088
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: CzarnaOwca » czwartek, 22 grudnia 2022, 10:50

kemot80 pisze: czwartek, 22 grudnia 2022, 10:36po prostu podchodzi do tematu ten sposób: na drobnicy straci kilka "Pi", nadrobi na większych zakupach gdy klient wróci. Wot cała filozofia
No i to jest bardzo słuszna koncepcja, nie widzę w tym nic złego, lepiej aby klient był, kupi coś po kosztach a przy okazji kupi coś więcej np produkty z większą marżą = zysk jest. To nie wiem o co ci chodzi i po co jego przykład dajesz? Skoro zarabia to w czym rzecz?
kemot80 pisze: czwartek, 22 grudnia 2022, 10:36Rzadko widzę, żeby jakiś gimbus płacił w sklepie gotówką.
I bardzo dobrze, czasu mniej się traci przy kasie bo nie ma problemu z wydawaniem reszty w jednogroszówkach.
Jak brzmi pies? "hau!" Jak brzmi kot? "miau!" Jak brzmi szur? "PLANdemia! szczepionki mordujom! Ziemia jest płaska! 5g zabija!" :lol:

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 6334
Rejestracja: 27 lipca 2011
Reputacja: 1668
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: maxi82 » czwartek, 22 grudnia 2022, 11:09

Ale jaja, z większymi przelewami również problemy...
„Pojechałem do „flagowego” oddziału banku w Warszawie. Okazało się, że pani doradca może zrealizować przelew powyżej 125 000 zł, o ile będzie miała kontrasygnatę szefowej. Składam więc wniosek, podpisuję się, przekazuję dowód osobisty pracownikom banku, a pani zza biurka pyta mnie… jaki jest cel przelewu. Zastanawiam się, co ich to obchodzi, a pani do mnie, że owszem, obchodzi i że potrzebuje akt notarialny mojego zakupu.”
- https://subiektywnieofinansach.pl/odmow ... -przelewu/

"Now Wspaniały Świat" ;) Haaa tfuuuu....
Pomogłem, chcesz się odwdzięczyć: 1GjJuynG6TiuKVoyg3JwGy2ePA6VUfGbCx

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 1058
Rejestracja: 29 stycznia 2021
Reputacja: 50
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: kemot80 » czwartek, 22 grudnia 2022, 12:17

mudol jeśli Tobie pasuje:
1. Płacenie VAT od marży
2. Podatku 17 czy 19% od dochodu
3. ZUSu od DOCHODU związanego z Polski Wałem
4. Na koniec jeszcze kilka % prowizji od obsługi bezgotówkowej
...to ok, szanuję to. Mnie się to się nie podoba, wolałbym te kilka % rocznego dochodu dać dzieciom, bądź zainwestować choćby w Krypto, aniżeli oddawać pasożytom, które jak sądzę stoją za lobbingiem zmniejszającym kwoty obrotu gotówkowego...

Wróć do „Rozważania ekonomiczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości