Wieści z frontu walki z gotówką

Regulamin forum
1. Dział tylko do odczytu dla żółtodziobów
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 1058
Rejestracja: 29 stycznia 2021
Reputacja: 50
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: kemot80 » piątek, 20 stycznia 2023, 20:15

@ekonokomik
Racja, ludzie są wygodni i w obecnych czasach przedsiębiorcy nie posiadający terminala zwykle tracą wskutek spadku obrotów...co do prowizji...pisałem o tym wcześniej, że nie jest tak do końca z tym 1%. Można sobie ustawiać jakieś progi prowizji w zależności od obrotu, tak przynajmniej ma mój znajomy prowadzący stację LPG, ale nie znam szczegółów

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3228
Rejestracja: 31 marca 2017
Reputacja: 3697
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: akos » piątek, 20 stycznia 2023, 20:19

ekonokomik pisze: piątek, 20 stycznia 2023, 20:04moje wnioski nie są tak pochlebne dla wolnego rynku. Rynek faktycznie wybiera rozwiązania optymalne, ale wyznając "cnotę egoizmu", "nie myśli" ani o społeczności ani o odległej przyszłośc
To prawda, ale ja też nie wyraziłem żadnego pochlebstwa a jedynie stwierdziłem fakt optymalnego wyboru pod względem kosztów. Argumentując za wyborem gotówki za pomocą kosztów niewiele zdziałamy tak samo jak i argumentując w ten sposób by np. nie śmiecić w lesie plastikiem - też kosztowo bardzo tani wybór pozbycia się śmieci, ale mający inne niepożądane skutki.

Weteran
Posty: 7429
Rejestracja: 1 września 2015
Reputacja: 2746
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: pael » sobota, 21 stycznia 2023, 06:18

ekonokomik pisze: piątek, 20 stycznia 2023, 20:04 Rynek faktycznie wybiera


W sytuacji gdzie masz finansowanych monoplistow, dumping, itp. to rynek faktycznie wybiera, ta niewidzialna renka wybiera. W czesci azji mozesz zaplacic karta jak pragniesz, kosztuje to dodatkowe 3% narzucane na klienta bezposrednio i widocznie. Tak, ze tak...
Jako przyklad porownaj sobie ile kosztuja krypto-platnosci w wydajnych sieciach, nawet robiac sporo mikroplatnosci dziennie. Nie wiem czy cent wyjdzie, na pewno nie %. Oczywiscie krypto jest obwarowane ze wzgledu na zakaz konkurencji rzadowej podatkiem wiec :-)
Koszty obslugi gotowki... ta, milego weekndu

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: ekonokomik » niedziela, 22 stycznia 2023, 01:43

@pael Ale tu akurat naprawdę nie ma żadnego przymusu oprócz rynku. No chyba, że jesteś we franczyzie. Jak masz własną piekarnię, spożywczak, stragan, restaurację, pub, to póki co nikt nie zmusza Cię do wdrażania płatności kartą. I nam takie miejsca, gdzie ich nie przyjmują. Jeśli większość przedsiębiorców je jednak wdraża, to raczej dlatego, że mimo opłat im się to opłaca, prawda?

Nigdzie nie widziałem by za płatność kartą naliczano dodatkową opłatę. Być może wynika to z umów z operatorem płatności, który wymusza, by tego nie robić. Nie wiem. Ale w niektórych sklepach internetowych dodatkowe opłaty zależne od formy płatności są, więc chyba nie ma przeszkód by je wdrożyć również w sklepach stacjonarnych. Tzn nie ma przeszkód, poza rachunkiem zysków i strat.

A koszty obsługi gotówki naprawdę są spore. Choćby czas, o którym pisałem. Jeśli szukanie drobnych i wydawanie reszty wydłuży Ci kolejkę do kasy, czy zniechęci do zakupów >3% klientów, to już opłaca Ci się zapłacić tę prowizję. Oczywiście tych "kosztów" by nie było, gdyby wszyscy sprzedawcy byli skazani wyłącznie na gotówkę, jak 30 lat temu, ale przecież nie możesz ludziom zabronić wdrażania nowinek technicznych.

A do tego musisz doliczyć:
- ryzyko pomyłki kasjera przy wydawaniu,
- ryzyko przyjęcia fałszywego banknotu,
- koszty dostarczenia gotówki do banku (tu trochę zgaduję, ale ktoś musi z tym pojechać, a przy większych kwotach chyba wymagana jest specjalna eskorta?)

Tu naprawdę rynek i postęp techniczny są po stronie płatności bezgotówkowych. I to jest właśnie cała tragedia sytuacji: wybierając krótkoterminowo wygodę i zysk, możemy długoterminowo skazać się na całkowitą zależność od władz i banków.

Weteran
Posty: 7429
Rejestracja: 1 września 2015
Reputacja: 2746
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: pael » niedziela, 22 stycznia 2023, 04:10

ekonokomik pisze: niedziela, 22 stycznia 2023, 01:43Ale tu akurat naprawdę nie ma żadnego przymusu oprócz rynku. No chyba, że jesteś we franczyzie. Jak masz własną piekarnię, spożywczak, stragan, restaurację, pub, to póki co nikt nie zmusza Cię do wdrażania płatności kartą. I nam takie miejsca, gdzie ich nie przyjmują. Jeśli większość przedsiębiorców je jednak wdraża, to raczej dlatego, że mimo opłat im się to opłaca, prawda?


Nie, podalem Ci przyklad Azji. Gdybys odwrocil stol i nagle doliczal do rachunku 1%, a nie wliczal to w swoj koszt i ujmowal go w marzy mialbys obraz. To, ze cos jest powszechne, nie oznacza, ze jest potwierdzeniem slusznosci tezy. Mamy miliony funkcjonujacych idiotyzmow czy to prawnych czy zwyczajowych.

Nie neguje zalet platnosci bezgotowkowych, neguje jednego krola operatora monopoliste czyli domyslnie cbdc.

Wypisales zalety, dopisz wady - nawet nie "anty-systemowe", a zwyczajnie techniczne, systemy takich rozmiarow potrzebuja solidnego zaplecza IT. Potrzebuja mocy. System IT zawsze bedzie podatny na awarie, nawet infra gigantow jak meta czy google wywala sie, rzadko, pytanie czy chcemy podjac takie ryzyko.

A juz bardziej antysystemowo, skoro zwykle przed zeznaniami i tzw. samobojstwem waznego swiadka koronnego nie dzialaja kamery, to moze lepiej ponosic koszty obslugi gotowki?

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: ekonokomik » niedziela, 22 stycznia 2023, 08:49

@pael Przykro mi, ale wciąż nie rozumiem. Moim argumentem była nie tyle powszechność, co brak przymusu, wolny wybór przedsiębiorców, którzy jednak wybierają wdrożenie płatności bezgotówkowych.
Odnieś się proszę do tego, wykazując, że nie jest to ich wolny, rynkowy wybór, a efekt przymusu / wpływu władz / banków / VISA.

Oczywiście, manipulując kosztami bankowymi czy ustawami można skłonić ludzi do wyboru jednej opcji a zniechęcić do innej i tak się dzieje, np. za pomocą obniżania limitów transakcji gotówkowych. Ale uczciwość nie pozwala mi napisać, że jest tak również w przypadku drobnych przedsiębiorców i terminali płatniczych. Szczególnie, że dyskusja wyszła od zarzutu WYSOKICH kosztów obsługi płatności bezgotówkowych! A wysokie koszty to raczej działanie zniechęcające do tej formy płatności, prawda?

Zauważ, że jako główne koszty obsługi gotówki wymieniłem nie opłaty bankowe, a CZAS potrzebny do obsługi klienta. Na to lobby CBDC nie ma chyba wpływu? No chyba, że uznasz za taki wpływ usprawnianie / ułatwianie / przyspieszanie płatności bezgotówkowych, ale wtedy po prostu kopiesz się z postępem technicznym.

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: ekonokomik » niedziela, 22 stycznia 2023, 08:56

pael pisze: niedziela, 22 stycznia 2023, 04:10Nie, podalem Ci przyklad Azji. Gdybys odwrocil stol i nagle doliczal do rachunku 1%, a nie wliczal to w swoj koszt i ujmowal go w marzy mialbys obraz. To, ze cos jest powszechne, nie oznacza, ze jest potwierdzeniem slusznosci tezy. Mamy miliony funkcjonujacych idiotyzmow czy to prawnych czy zwyczajowych.


Jeszcze bardziej obrazowo: wyobraź sobie, że ustawiasz sklep spożywczy na osiedlu. Wokół działają trzy inne, które przyjmują płatności bezgotówkowe. Bezgotówkowo w takich sklepach odbywa się w Polsce jakieś 70% drobnych transakcji? Powiedzmy, że tyle.

Jeśli masz rację i prawdziwe koszty obsługi terminala przekraczają koszty obsługi gotówki, to wywiesisz w swoim sklepie kartkę "Płatność tylko gotówką" i szybko pokonasz konkurencję, bo będziesz mógł obniżyć ceny o te 3%, które oni muszą niejawnie doliczać do cen z powodu przyjmowania płatności kartą.

Myślisz, że tak będzie? Jeśli tak, to masz świetny pomysł na biznes. Nie ma za co ;)

PS. Dodam uczciwie, że znam taki przypadek, gdzie płatności bezgotówkowe w drobnych sklepikach trzymają się nieźle. Ale dzieje się tak w wyniku "zmowy" sprzedawców. U mnie na osiedlu jest "ryneczek" gdzie stoi kilkadziesiąt budek z warzywami / mięsem / pieczywem itd. i prawie wszystkie przyjmują tylko gotówkę. Ludzie się do tego przyzwyczaili. Ale zauważ, że zadziałał tu pewien "monopol" (na osiedlu jest tylko jedno takie miejsce z takim wyborem stoisk i towaru) i zmowa: w ten sposób sprzedawcy wyeliminowali przewagę kart dającą wygodę klientowi. Bo klient wie, że w każdej budce obok też jest tylko gotówka, więc niejako nie ma wyboru. Chytrzy sprzedawcy oszczędzają w tym wypadku ten 1 - 3% na prowizji terminali. Nie wiem też, czy i jakim szykanom podlegałby ten, który by się wyłamał i zainstalował terminal, więc nie wiem czy można w tym wypadku mówić o wolnym rynku.

Weteran
Posty: 7429
Rejestracja: 1 września 2015
Reputacja: 2746
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: pael » niedziela, 22 stycznia 2023, 09:07

Co do sedna
ekonokomik pisze: niedziela, 22 stycznia 2023, 08:56Jeśli masz rację i prawdziwe koszty obsługi terminala przekraczają koszty obsługi gotówki, to wywiesisz w swoim sklepie kartkę "Płatność tylko gotówką" i szybko pokonasz konkurencję, bo będziesz mógł obniżyć ceny o te 3%, które oni muszą niejawnie doliczać do cen z powodu przyjmowania płatności kartą.

Myślisz, że tak będzie? Jeśli tak, to masz świetny pomysł na biznes. Nie ma za co


@ekonokomik nie zawroce kija wisly, a uzyskanie przewagi cenowej by obnizyc koszt w obecnym rynku jest pewnie cholernie ciezki, stad padajace male sklepy na rzecz sieci, ale nie wiem, bo nie jestem sklepikarzem ani handlowcem.

Podalem Ci jednak przyklad z rzeczywistosci, nie literatury, gdzie fizycznie kasuja po 3% za platnosci karta w stosunku do gotowki. Wiec moze nie potrafia liczyc, wbijaj, otwieraj i zarabiaj na nizszych kosztach obslugi platnosci poprzez visa i mc. Nie ma za co ;-)
Jednak by byc uczciwym w czasie covidu nastapilo pranie mozgu i platnosci bezgotowkowe przybraly na sile nawet tutaj.

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: ekonokomik » niedziela, 22 stycznia 2023, 10:05

pael pisze: niedziela, 22 stycznia 2023, 09:07Podalem Ci jednak przyklad z rzeczywistosci, nie literatury, gdzie fizycznie kasuja po 3% za platnosci karta w stosunku do gotowki.


A doliczają też analogiczny procent przy płatności gotówką? Wyliczony jako strata czasu i klientów? 8-)
pael pisze: niedziela, 22 stycznia 2023, 09:07bo nie jestem sklepikarzem ani handlowcem.


Ja też nie, ale obaj jesteśmy pewnie klientami. Nie wkurza Cię w kolejce do kasy, gdy Ty chcesz tylko przeciągnąć kartą po terminalu kupując śniadanie w drodze do pracy, a przed Tobą babcia odlicza grosiki, po czym okazuje się, że jej brakuje, więc kasjerka woła do koleżanki, czy ta ma rozmienić 50 zł...? Bo mnie bardzo. Do tego stopnia, że gdy jest kilka kas do wyboru, to staram się wybierać tę kolejkę w której jest mniej seniorów (lub kasę samoobsługową, jeśli jest).

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3228
Rejestracja: 31 marca 2017
Reputacja: 3697
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: akos » niedziela, 22 stycznia 2023, 10:46

ekonokomik pisze: niedziela, 22 stycznia 2023, 01:43A do tego musisz doliczyć
Jeszcze koszty po stronie emitenta (produkcja banknotów i monet, liczenie, przewożenie, przechowywanie), finansowane przez podatników. Według artykułu z BI, który przytaczałem kosztuje to 1% PKB (~17 mld zł) - dane z 2017. Dla porównania, na armię w tym samym roku wydaliśmy niecałe 2% PKB.

Weteran
Posty: 7429
Rejestracja: 1 września 2015
Reputacja: 2746
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: pael » niedziela, 22 stycznia 2023, 10:51

ekonokomik pisze: niedziela, 22 stycznia 2023, 10:05Ja też nie, ale obaj jesteśmy pewnie klientami. Nie wkurza Cię w kolejce do kasy, gdy Ty chcesz tylko przeciągnąć kartą po terminalu kupując śniadanie w drodze do pracy, a przed Tobą babcia odlicza grosiki, po czym okazuje się, że jej brakuje, więc kasjerka woła do koleżanki, czy ta ma rozmienić 50 zł...? Bo mnie bardzo. Do tego stopnia, że gdy jest kilka kas do wyboru, to staram się wybierać tę kolejkę w której jest mniej seniorów (lub kasę samoobsługową, jeśli jest).


Nie, nie pali mi sie nigdzie w zyciu, polecam.
ekonokomik pisze: niedziela, 22 stycznia 2023, 10:05A doliczają też analogiczny procent przy płatności gotówką? Wyliczony jako strata czasu i klientów?


Nie, masz cene ktora jest domyslnie w gotowce. If you wish to pay with credit or debit card you will be charged additional 3%.

Początkujący
Posty: 366
Rejestracja: 20 grudnia 2022
Reputacja: 287
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: Janome » wtorek, 24 stycznia 2023, 21:57

Tymczasem w kerfurze 20 osób w kolejce do kasy, jedna kasa otwarta, 4 baby które mogłyby siedzieć na 4 różnych kasach siedzą przy wyjściu ze strefy samoobsługowej (płatnosć tylko kartą) i patrzą czy wszyscy dobrze liczą towary.

Ja mam czas stać w imię walki o gotówkę ale pewnie 90% społeczeństwa odda wolność wybierze żeby jak najszybciej wrocić do domu z pracy i zakupów bo jutro na 8 znowu do kołchozu. I tak do emerytury, zero refleksji.

Początkujący
Posty: 176
Rejestracja: 14 marca 2020
Reputacja: 20
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: nrth » wtorek, 24 stycznia 2023, 23:29

Dokładnie, szary człowiek ma to gdzieś. Nawet nie chciał by żadnych objaśnień

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 6334
Rejestracja: 27 lipca 2011
Reputacja: 1668
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: maxi82 » wtorek, 31 stycznia 2023, 22:41

Uuu, no masz ci los, się popsuło...
https://www.money.pl/gospodarka/awaria- ... 2880a.html


:lol:
Pomogłem, chcesz się odwdzięczyć: 1GjJuynG6TiuKVoyg3JwGy2ePA6VUfGbCx

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3881
Rejestracja: 20 grudnia 2013
Reputacja: 2083
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Szwajcaria

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: __kot__ » środa, 1 lutego 2023, 09:25

Uch… no to mine zwaliło z krzesła.

Posłuszny, prawomyślny obywatel bardzo wkurzony faktem odliczania grosików przez staruszkę przy kasie.

To się samo komentuje.

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: ekonokomik » środa, 1 lutego 2023, 11:36

"Utwierdziło mnie to tylko w przekonaniu, że nie możemy dopuścić do likwidacji gotówki. "

Tyle, że ci ludzie w czasie awarii mieli problemy choć póki co nikt im nie zlikwidował gotówki. Po prostu jej nie mieli i nie mieli skąd wypłacić.
I tu jest problem: płatność gotówką jest mniej wygodna, więc ludzie nawet jej nie noszą. Spytajcie znajomych ile mają przy sobie gotówki.

Musiałbyś ludziom NAKAZAĆ płacić gotówką, a na to się oczywiście nie zgodzą.

Inna sprawa, że akurat przykład awarii to kiepski przykład. Bo jeśli nie ma wojny czy blackoutu to trochę tak, jakbyś rozpaczał, że nikt już prawie nikt nie ma lamp naftowych i jak zabraknie prądu to ludzie nie będą wiedzieli co robić.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3091
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 1088
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: CzarnaOwca » środa, 1 lutego 2023, 12:08

ekonokomik pisze: środa, 1 lutego 2023, 11:36Inna sprawa, że akurat przykład awarii to kiepski przykład. Bo jeśli nie ma wojny czy blackoutu to trochę tak, jakbyś rozpaczał, że nikt już prawie nikt nie ma lamp naftowych i jak zabraknie prądu to ludzie nie będą wiedzieli co robić.
W samo sedno :) To tak jakby ten gościu trzymał w bloku agregat bo "nie można dopuścić do sytuacji, że jesteśmy bez prądu!" Ale co się dziwisz @ekonokomik skoro mamy takie społeczeństwo, że ludzie płaczą bo im facebook przez godzinę nie działa. "JAK ŻYĆ?!?!?!"
Jak brzmi pies? "hau!" Jak brzmi kot? "miau!" Jak brzmi szur? "PLANdemia! szczepionki mordujom! Ziemia jest płaska! 5g zabija!" :lol:

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: ekonokomik » piątek, 17 lutego 2023, 09:40

@akos powiedz proszę tym Nigeryjczykom, że są szurami, zanim zrobią sobie krzywdę ;)
Przecież nikt na świecie nie zamierza likwidować gotówki! :twisted:


https://bithub.pl/wiadomosci/nigeria-wy ... a-gotowki/


Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 6053
Rejestracja: 20 grudnia 2015
Reputacja: 9002
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: socjolog2008 » piątek, 17 lutego 2023, 11:59

ekonokomik pisze: piątek, 17 lutego 2023, 09:40 Przecież nikt na świecie nie zamierza likwidować gotówki! :twisted:

Kiedyś robiłem analizę po co produkują sztabki srebra 1gramowe ,złota też ale to już inna wartość. Często przy zakupie sztabki 100g - 500g dodają takie 1g jako gift. Największa ilość sprzedaży takich sztabek 1 gramowych to właśnie Afryka, a największy producent UK, często ich kolonie.
Papierki są zastępowalne kruszcami
https://tavexbullion.co.uk/gold/50g-val ... -gold-bar/
https://www.wyrobymennicze.pl/product-p ... cambi.html

Takie zataczanie koła w historii płatności i powrót na kruszce w biedniejszych lokalizacjach
WIG20toTHEmoon https://www.gpw.pl
Sztuczna inteligencja GPW : Atende* Ailleron* Spyrosoft* Datawalk* Voxel* Oex* LiveChat* Brand24* Medapp * MedialG
https://tinyurl.com/Stats-Polska
https://strefainwestorow.pl/dane/dywide ... idend/2023

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3228
Rejestracja: 31 marca 2017
Reputacja: 3697
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: akos » piątek, 17 lutego 2023, 13:17

ekonokomik pisze: piątek, 17 lutego 2023, 09:40nikt na świecie nie zamierza likwidować gotówki
Nie manipuluj. Nic takiego nie twierdziłem, bo napisałem wyraźnie:
akos pisze: wtorek, 3 stycznia 2023, 19:04wprowadzenie [pomysłu całkowitego bana na gotówkę, złoto, kryptowaluty itd.] jest mniej prawdopodobne niż nie wprowadzenie.
A to jest równoważne z:
1) większość krajów nie zlikwiduje całkowicie gotówki
a nie z:
2) żaden kraj nie będzie ograniczał użycia gotówki.

I jak na razie to nawet ta niezbyt rozgarnięta Nigeria, która wygenerowała sobie jakiś fuckup, nie zrealizowała całkowitej likwidacji a i tak raczej posłuży za przykład do nie naśladowania niż za wzór, tym bardziej, że to się chyba dzieje w okresie przedwyborczym, więc sytuacja może się ciekawie rozwinąć.

Daj znać gdy zrealizuje się zaprzeczenie 1), w szczególności gdy w Polsce nie będzie można w ogóle posługiwać się gotówką.

Wróć do „Rozważania ekonomiczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości