Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Regulamin forum
1. Dział tylko do odczytu dla żółtodziobów
Weteran
Posty: 2899
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: adamu79 » niedziela, 3 lipca 2022, 07:53

mxxm977 pisze: sobota, 2 lipca 2022, 22:05Rozumiem, że EUR nawet bardzo nie rozpatrywać
EUR to taki trochę gorszy CHF obecnie. Do dywersyfikacji niezbyt się nadaje. U mnie króluje USD. CHF i GBP tylko po ok. 10% każdy.
mxxm977 pisze: sobota, 2 lipca 2022, 22:05Oprócz gotówki (w tym zagranicznej), srebra i złota?
Zależy co Ci tam w duszy gra. W opcji panic mode można rozważyć diamenty. Małe to i lekkie, idzie przewieźć przez granicę dość bezpiecznie.
https://strefainwestorow.pl/artykuly/in ... tki-gielda

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: mxxm977 » niedziela, 3 lipca 2022, 13:48

adamu79 pisze: niedziela, 3 lipca 2022, 07:53Zależy co Ci tam w duszy gra. W opcji panic mode można rozważyć diamenty. Małe to i lekkie, idzie przewieźć przez granicę dość bezpiecznie.
Akurat myślałem o czymś... hmm... bardziej praktycznym? Ale obawiam się, że takie rzeczy mogą bardziej stracić na wartości, plus może więcej kosztować ich przechowywanie.

Ten pomysł z paletą oleju wcale nie był taki głupi :D

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: Kutalisk » niedziela, 3 lipca 2022, 14:01

adamu79 pisze: niedziela, 3 lipca 2022, 07:53W opcji panic mode można rozważyć diamenty. Małe to i lekkie, idzie przewieźć przez granicę dość bezpiecznie.
Tak z ciekawości znasz kogoś osobiście kto wychodził z takiej inwestycji? To nie jest złośliwe pytanie. Krążą historie, że to spory problem. Nie wiem czy to prawda, czy tylko miejska legenda?

Weteran
Posty: 2899
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: adamu79 » niedziela, 3 lipca 2022, 17:23

Kutalisk pisze: niedziela, 3 lipca 2022, 14:01Tak z ciekawości znasz kogoś osobiście kto wychodził z takiej inwestycji? To nie jest złośliwe pytanie. Krążą historie, że to spory problem. Nie wiem czy to prawda, czy tylko miejska legenda
Nie znam i nie wiem na czym polega ten problem. Chodzi o usługę jubilerską (sprawdzanie autentyczności), która może trochę kosztować i pomniejszać zysk z inwestycji? Możesz nakreślić czego konkretnie dotyczą te miejskie legendy? ;)

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: Kutalisk » niedziela, 3 lipca 2022, 19:02

@adamu79 różne straszaki. Ale przy BTC tez ludzi straszą, że łatwo stracić pieniądze. Interesowałem się tematem i większość artykułów była w takim tonie:

https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzen ... oznie.html

Dlatego pytam czy znasz osobiście jakiegoś praktyka. Nie wygląda to tak różowo i zapewne wkręcenie się w temat wymaga poświęcenia masy czasu. Odsprzedaż osobie fizycznej w Polsce to chyba graniczy z niemożliwością. Jest się skazanym na pośredników i wysokie prowizje. Ale podkreślę jeszcze raz tylko się o tym naczytałem dlatego pytam. Taki mój "teorycrafting"

Początkujący
Posty: 2365
Rejestracja: 4 kwietnia 2020
Reputacja: 386
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: LaJyKiGrGR82QJH9NRU5N2XqDsGxsjfSuW

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: zdzicho2000 » niedziela, 3 lipca 2022, 20:28

@Kutalisk dokładnie. Jak to przeanalizujesz to wychodzi, że wyjście ze złota może być o wiele trudniejsze niż btc.
a przechowywanie, "przewożenie" to już jak niebo i ziemia.

jak nie masz złota po 300-500$ to sprzedaż dziś może się wiązać ze stratą w stosunku do cen spot i o 40%

Takich rzeczy nie chą przyznać goldbugi

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: mxxm977 » niedziela, 3 lipca 2022, 23:40

zdzicho2000 pisze: niedziela, 3 lipca 2022, 20:28 Jak to przeanalizujesz to wychodzi, że wyjście ze złota może być o wiele trudniejsze niż btc.
Myślałem, że wyjście ze złota (w stosunkowo małych nakładach) to jest po prostu zaniesienie do skupu i tyle :D Z tego co się orientuję, mennica kapitałowa wrzuca na bieżąco ceny skupu różnych monet. Na jej podstawie robię podsumowania.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: adiqq » poniedziałek, 4 lipca 2022, 05:57

mxxm977 pisze: niedziela, 3 lipca 2022, 23:40Myślałem, że wyjście ze złota (w stosunkowo małych nakładach) to jest po prostu zaniesienie do skupu i tyle
Bulionówki tak - to tak jak z walutą w kantorze, jest cena skupu i sprzedaży.
Ale nie wiem jak jest z innymi, bardziej nietypowymi produktami ze złota. Dlatego tak ważne jest pytać o to praktyków, a nie słuchać w ogóle tych co im się wydaje (że np. BTC jest drogi w przesyle albo ETH --> aktualnie gas=9gwei ;))
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: Kutalisk » poniedziałek, 4 lipca 2022, 18:07

zdzicho2000 pisze: niedziela, 3 lipca 2022, 20:28@Kutalisk dokładnie. Jak to przeanalizujesz to wychodzi, że wyjście ze złota może być o wiele trudniejsze niż btc.
Ale ja pisałem o tym nieszczęsnych diamentach, a nie złocie.

Początkujący
Posty: 2365
Rejestracja: 4 kwietnia 2020
Reputacja: 386
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: LaJyKiGrGR82QJH9NRU5N2XqDsGxsjfSuW

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: zdzicho2000 » poniedziałek, 4 lipca 2022, 19:10

Słomski uruchomił gielde, w rodzaju lokal bitcoins. Ale czy to działa wciąż...

To tylko pokazuje, jak jest z tym rynkiem

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: mxxm977 » poniedziałek, 4 lipca 2022, 22:24

adiqq pisze: poniedziałek, 4 lipca 2022, 05:57Bulionówki tak - to tak jak z walutą w kantorze, jest cena skupu i sprzedaży.
Ale nie wiem jak jest z innymi, bardziej nietypowymi produktami ze złota
Nie no, tylko i wyłącznie bulionówki. Jeżeli ktoś się nie zna na kruszcach, a bierze się za jakieś dziwne, nietypowe monety to sam się prosi o problemy - change my mind :D

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: mxxm977 » niedziela, 28 sierpnia 2022, 15:50

Prawie 2 miesiące od ostatniej aktualizacji. Stosunkowo coraz więcej funduszy na koncie, ale inwestycje idą jeszcze gorzej niż poprzednio. Całe szczęście, że stabilna i dobrze opłacalna praca to rekompensuje.
Ukryta zawartość
To forum wymaga zarejestrowania i zalogowania się, aby zobaczyć ukrytą zawartość.
Dużą część zainwestowałem w obligacje EDO, z myślą, że sprzedam je nawet po 3-4 latach (i tak bardziej się opłacają niż COI).
Miałem kupić USD/CHF, jednak kantory nigdy nie były mi po drodze. Jak natomiast widziałem np. spread na dolarze po 20-30gr to stwierdzałem, że nie ma sensu tutaj kupować. Myślałem również o kontach walutowych, żeby nie tracić aż tyle na spreadzie, ale jednak fizyczna gotówka jest niby bezpieczniejsza. Dlaczego niby? Coraz częściej słyszy się o włamaniach. To nie są już pojedyncze przypadki.

Chciałem teraz zakupić akcje, indeksy i waluty obce (nawet online, np. na Revolucie). Do tego według arkusza i założonych planów- pasowałoby mi dokupić krypto.
Trochę mam jednak obawy patrząc na to jak duży FUD jest w głównym wątku o BTC. Ludzie mówią o krypto-zimie (odbicie czy czas na kupno upatrują w Q1 2023), wieszczą potężne spadki do nawet kilku tysięcy $ za sztukę. Mniej więcej podobna narracja jest aktualnie przy akcjach/indeksach. Skoro więc wszystko ma spaść aż tak mocno, mamy tak dużą inflację, PLN traci na wartości praktycznie codziennie- to co powinienem zrobić, co dokupić, albo kupić?
a) akcje + indeksy
b) obligacje EDO
c) waluty obce
d) krypto
Można wybrać więcej niż jedną opcję ;)

Jednocześnie, zastanawiałem się nad poszukiwaniem dodatkowego źródła dochodu- ot chociażby udzielania korepetycji. Z drugiej strony, jeżeli poświęcę dodatkowy czas na doskonalenie się w pracy (kursy, szkolenia) to sądzę, że mogę wyjść na tym jeszcze lepiej...

Weteran
Posty: 2899
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: adamu79 » wtorek, 30 sierpnia 2022, 11:05

mxxm977 pisze: niedziela, 28 sierpnia 2022, 15:50Miałem kupić USD/CHF, jednak kantory nigdy nie były mi po drodze
3/4 poduszki zamieniłbym na dolara w postaci papierowych 100-dolarówek. Zaprzyjaźnić się z kantorem warto. W każdym kantorze możesz negocjować cenę i wybrać do współpracy ten gdzie skłonność do negocjacji jest największa.
Może zatem warto wsiąść z piniondzem na rowerek i zrobić tournee po kantorach. Przy zakupie minimum 1000 USD bez problemu powinieneś wynegocjować spread poniżej 10 gr.

Złotówki mam na koncie w banku i tylko tyle ile starcza mi na miesięczne wydatki gospodarstwa domowego. Dodatkowo 2x tyle w gotówce jako zapas awaryjny. Aktualnie jest to waluta śmieciowa z uwagi na aktywną obronę kursu UAH. Przewiduję 6 zł za dolara jeszcze w tym roku.

Dodano po 19 minutach 23 sekundach:
W obliczu kryzysu na polach wszelakich miałbym też spory dylemat czy tych obligacji w przeważającej części nie pozbyć się na korzyść fizycznych kruszców, kawałka ziemi. Teoretycznie w przypadku załamania systemu finansowego obligacje są wprawdzie bezpieczniejsze niż kasa na lokatach w banku tyle, że mamy lekcję co się stało z obligacjami przedwojennymi. Została z nich wartość papieru, na którym zostały wydrukowane. A po 100-latach jeśli ktoś miał cierpliwość tyle czekać to ma zdecydowanie większą wartość - tyle, że numizmatyczną ;)

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: koparki » wtorek, 30 sierpnia 2022, 22:30

Tak mi się skojarzyło z dolarem po 6zł , oto predykcja z wiosny 2020 ze wskazaniami w co zainwestować, np. chińskie bluechipy w juanie najlepiej ;)
---

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 609
Rejestracja: 17 sierpnia 2016
Reputacja: 262
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: revo » środa, 31 sierpnia 2022, 12:59

@adamu79 podobnie myślałem z tym dolarem wydaje mi się że za parę lat z tej złotówki nic nie będzie.
Jedank co do euro to zastanawia mnie jedna rzecz... jak spekulacje o kryzysie w Europie się potwierdzą i euro znacznie straci na wartości to co wtedy powie Pani Ursula von Leyen obywatelom? Propagowaliśmy i wręcz wciskaliśmy euro na siłę wszystkim państwom członkowskim ale okazało się że to lipa i nic z tego nie wyszło więc co? pracujemy teraz od 0 za franka czy tam dolara? nie jestem ekonomistą ale wydaje mi się że jakoś z 90% Europejczyków ma oszczędności lub środki na życie w euro a nie w $ czy CHF... bo ta waluta jest głównie akceptowana w Europie w sklepach.
:arrow: fixedfloat.com
:!: tania wymiana crypto bez rejestracji i KYC :!:

Weteran
Posty: 2899
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: adamu79 » środa, 31 sierpnia 2022, 13:37

@revo IMO euro miałoby sens gdyby by Europa była w pełni federalistyczna bez autonomii fiskalnej poszczególnych krajów - wspólne podatki, wspólna waluta i wspólne euroobligacje. W opcji dzisiejszej jest substytutem prawdziwej waluty stworzonym z premedytacją w celu wysysania kapitału przez Niemcy, Francję i Beneluks kosztem pozostałych krajów Europy. To się nie może udać bo brakuje równowagi pomiędzy rozkładem ryzyka wypłacalności poszczególnych krajów.

Niemcy doskonale wiedzą, że siedzą na beczce prochu, którą sami sobie podstawili pod kuper. Póki działało było spoko. Przestaje działać i następuje zmiękczenie stanowiska. Nagle euroobligacje nie są już nie do pomyślenia.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 609
Rejestracja: 17 sierpnia 2016
Reputacja: 262
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: revo » środa, 31 sierpnia 2022, 17:31

@adamu79 ale to policjanci wojsko nauczyciele i cała budżetówka czyli funkcjonariusze państwa w jakiej walucie będą wtedy zarabiać w krajach ue? w obligacjach im będzie państwo płacić?
Co do krypto to wiadomo już od dłuższego czasu że coraz więcej państw szykuje się do wprowadzenia CBDC ale teraz czytałem gdzieś pewien nagłówek w artykule że fed ma w planach "upaństwowić" prywatne kryptowaluty. Czyli najprościej i dosłownie rzecz ujmując chcą uwalić niepaństwową konkurencję. Jak? sposobów mają mnóstwo od podkupywania devów, czy przejęcia "zarządu" krypto i wstawianie właściwych banksterskich osób po manipulacje kursem jak to miało miejsce ostatnio z luną....
:arrow: fixedfloat.com
:!: tania wymiana crypto bez rejestracji i KYC :!:

Weteran
Posty: 2899
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: adamu79 » czwartek, 1 września 2022, 09:31

revo pisze: środa, 31 sierpnia 2022, 17:31funkcjonariusze państwa w jakiej walucie będą wtedy zarabiać w krajach ue? w obligacjach im będzie państwo płacić?
Chyba nie do końca zrozumieliśmy się - wróć do definicji pieniądza fiducjarnego. Euro obecnie nie spełnia warunków by takim pieniądzem być. Brakuje po pierwsze - europodatków zamiast podatków krajowych czyli wspólna kasa podatkowa oraz po drugie - zaufania do waluty poprzez emisję długu, którego spłatę gwarantują proporcjonalnie (np. wg PKB per capita) poszczególne państwa w federacji strefy euro.

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: koparki » czwartek, 1 września 2022, 19:24

https://gospodarka.dziennik.pl/news/art ... putin.html
jakie są możliwości nabycia (pośrednio) Juana w PL?
---

Początkujący
Posty: 2365
Rejestracja: 4 kwietnia 2020
Reputacja: 386
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: LaJyKiGrGR82QJH9NRU5N2XqDsGxsjfSuW

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: zdzicho2000 » czwartek, 1 września 2022, 21:56

w Warszawie jest oddział jakiegoś banku chińskiego, może tam da się kupić. a pośrednio to zapewne na forexach, gra na lewarze

Wróć do „Rozważania ekonomiczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości