Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Regulamin forum
1. Dział tylko do odczytu dla żółtodziobów
Weteran
Posty: 2868
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 441
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: adamu79 » czwartek, 23 czerwca 2022, 12:58

Kutalisk pisze: czwartek, 23 czerwca 2022, 09:26A jak jest z płynnością na tych obligacjach? Jak coś się trafi i będziesz potrzebował szybko upłynnić żeby kupić M?
Nie ma żadnego problemu. Opłata 70gr od każdej obligacji o nominale 100 PLN bez utraty naliczonych odsetek.
wartość narosłych odsetek zostanie pomniejszona o opłatę, której wysokość określona jest w liście emisyjnym danej obligacji. Dla serii zakupionych od 1 kwietnia 2015 r. opłata wynosi 0,70 zł od każdej obligacji czteroletniej.
https://www.obligacjeskarbowe.pl/oferta ... i/coi0626/

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: mxxm977 » czwartek, 23 czerwca 2022, 14:06

mudol pisze: czwartek, 23 czerwca 2022, 08:41ps. w nestbank nie płacę obecnie ani jednego grosza, całkowicie darmowe konto.
Ja również nie płacę ani grosza za jakiekolwiek konto, które mam. Może inny pułap zgromadzonych środków na koncie (może powyżej jakiejś kwoty zaczynają się opłaty), ale trochę niepojęte byłoby dla mnie płacenie za konto bankowe w 2022 roku.

Dzięki za info! Faktycznie warto się rozglądać, ale nic na siłę. Kojarzę, że było fajne mieszkanie w mojej okolicy, ale koniecznie chcieli je za gotówkę sprzedać.

Tak bardziej światopoglądowo- co sądzicie o kupowaniu mieszkania jako singiel? Wkład własny, który mógłbym wykorzystać na inne inwestycje (krypto, akcje lub jakaś mała działalność) lub na siebie (podróże, rozwój, zdrowie) leży całkowicie po mojej stronie. Niby mieszkanie byłoby później na mnie, ale i tak byłaby to niewielka różnica dla mnie. Nie wyobrażam sobie rozwodu- kwestia wychowania, całkowitym braku rozwodów w rodzinie etc. Więc jestem wtedy w sytuacji, że ja sukcesywnie oszczędzam na wkład własny, potem wypruwam sobie żyły, żeby nadpłacać kredyt, a ktoś w tym czasie zwiedza świat i imprezuje w drogich restauracjach, a później przychodzi na gotowe.

Plus, jednocześnie nie wyobrażam sobie życia w mieście na 45m2 mając 35-40 lat i dwójkę dzieci. Wtedy z pewnością myślałbym o wybudowaniu/ kupnie domu, już wspólnie z żoną.
Kutalisk pisze: czwartek, 23 czerwca 2022, 09:26Ale to są nory do remontu wykończone w stylu lat 70/80', a ciężko oszacować koszty.
Widziałem "atrakcyjne" ogłoszenie kamienicy chyba w Warszawie albo Krakowie po 8k za metr, ale do generalnego remontu- "remont będzie finansowany kredytem, a koszty pokryją mieszkańcy w czynszu". Konserwator zabytów oraz specjalne ekipy budowlane i mamy przepis na potężny czynsz co roku :D
Kutalisk pisze: czwartek, 23 czerwca 2022, 09:26A jak jest z płynnością na tych obligacjach? Jak coś się trafi i będziesz potrzebował szybko upłynnić żeby kupić M?
adamu79 pisze: czwartek, 23 czerwca 2022, 12:58Nie ma żadnego problemu. Opłata 70gr od każdej obligacji o nominale 100 PLN bez utraty naliczonych odsetek.
Mała poprawka. Obligacje dziesięcioletnie EDO mają 2zł od każdej obligacji o nominale 100zł. 70gr mają na przykład COI czyli czteroletnie.
W przypadku sprzedaży obligacji gdzie odsetki nie przekroczyły 2zł (lub 70gr), opłata wynosi wysokość odsetek (czyli nominalnie nie da się wyjść na minus).
Różnica jest jeszcze taka, że EDO mają roczną kapitalizację odsetek, a w COI odsetki są wypłacane co roku. EDO ma aktualnie w pierwszym roku 5,75%, a później wskazanie inflacji (GUS) + 1.25pp.

Jeżeli chodzi o płynność:
wypłata następuje po upływie pięciu dni roboczych po dniu złożenia dyspozycji,
Moja decyzja między KO i Obligacjami zależy od tego jakiej inflacji możemy się spodziewać za rok- jakieś pomysły, sugestie?
Z jednej strony, przy obecnym rozdawnictwie pieniędzy ciężko oczekiwać spadku inflacji. Z drugiej- po coś jednak te stopy są podnoszone więc może inflacja trochę przyhamuje.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: Kutalisk » czwartek, 23 czerwca 2022, 14:25

Z ta inflacją teraz to jak z krypto. Wróżenie z fusów.

Z jednej strony wzrost stóp procentowych, a w konsekwencji wzrost % na lokatach = ściągnięcie nadwyżek pieniądza z rynku. Tak wg tzw. "sztuki" to powinno działać. Ale to jest spóźniona akcja (o 1-2 lata?) i może nie odnieść skutku z uwagi na niesprzyjające otoczenie makroekonomiczne. Wzrosty cen surowców, energii i wzrost stóp procentowych na USD/CHF i EUR. NBP powinien mocno "przebić ich stawkę" żeby podnoszenie stóp odniosło jakikolwiek skutek.

Ja zakładam, że nawet jeśli będzie poprawa (interwencja banków centralnych) to wyhamuje ale nie spadnie. Może będzie się utrzymywać sztucznie na jakimś "znośnym" poziomie. Ale w dłuższej perspektywie czeka nas katastrofa, to tylko reanimacja trupa. Za każdym razem kończy się tak samo. Cudów nie ma.

Polecam książkę Inflacja wróg publiczny nr 1
Henry Hazlitt
https://www.ceneo.pl/978983

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: mxxm977 » czwartek, 23 czerwca 2022, 14:38

Dlatego też mi to śmierdzi, że niby chcemy obniżyć ilość pieniędzy w rynku przez podniesienie stóp procentowych, a jednocześnie, nadal pompujemy i waloryzujemy socjale.
Spodziewam się, że jeżeli już zatrzymamy inflację to będzie to przedstawiane jako wielki sukces rządu. Na razie pewnie nie można na to liczyć.
Sądzę, że najsensowniej byłoby podzielić część na inflację, część na WIBOR.
Myślałem również o IKE, ale wątpię, żebym do 60 roku życia faktycznie miał trzymać te obligacje na swoim koncie. Ba! Sama myśl mnie mającego 60 lat jest co najmniej abstrakcyjna.

Weteran
Posty: 2868
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 441
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: adamu79 » czwartek, 23 czerwca 2022, 14:41

mxxm977 pisze: czwartek, 23 czerwca 2022, 14:06Moja decyzja między KO i Obligacjami zależy od tego jakiej inflacji możemy się spodziewać za rok
Podobnej. Podniesienie stóp zdławia kredyt co działa przeciwinflacyjnie (zmniejszenie konsumpcji) a z drugiej strony masz zmniejszenie produkcji czyli mniej towaru na rynku + przerwane łańcuchy dostaw + zwiększony socjal (dodruk) dla coraz większej rzeszy potrzebujących co z kolei jest proinflacyjne. Osobiście stawiam na stagflację - czyli żadne czary mary monetarne nie zadziała i zadłużone po uszy państwa będą dług dewaluować w środowisku wysokiej inflacji. Alternatywą jest hiperinflacja i armageddon finansowy.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 608
Rejestracja: 17 sierpnia 2016
Reputacja: 262
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: revo » czwartek, 23 czerwca 2022, 15:44

@Kutalisk Myślę że mieszkania będą jeszcze bardziej chętnie kupowane przez obywateli bogatych państw takich jak Izrael i cała Arabia (Ci ostatni ze względów zmian klimatycznych oraz inwestycyjnych oczywiście) młodzi Polacy kredytu nie dostaną a jak dostaną to przez nawet 100 lat go nie spłacą takie są realia teraz starsze pokolenia raczej nie będzie kupować kolejnych mieszkań bo po co? jak już swoje mają a Ci co nie mają już dawno wyjechali na zachód albo mieszkają z rodzicami i na 100% tu mieszania nie kupią bo im się to nie kalkuluje.
:arrow: fixedfloat.com
:!: tania wymiana crypto bez rejestracji i KYC :!:

Weteran
Posty: 2868
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 441
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: adamu79 » piątek, 24 czerwca 2022, 09:42

mxxm977 pisze: środa, 22 czerwca 2022, 00:39konto oszczędnościowe notowane WIBOR 3M czyli w trzecim kwartale, od lipca, około 7% (!).
Mógłbyś napisać gdzie tyle dają? Bo owszem wibor 3m aktualnie w okolicach 7% natomiast najlepsze oferty KO indeksowanych wiborem są w okolicach 5%. Banki między sobą pożyczają aktualnie na 7% więc zapomnij że takie warunki uzyskasz. Dopiero przy wibor 3M na poziomie 9 % uzyskasz te 7, co wcale nie jest niemożliwe w niedługiej przyszłości.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: mxxm977 » wtorek, 28 czerwca 2022, 00:00

adamu79 pisze: piątek, 24 czerwca 2022, 09:42Mógłbyś napisać gdzie tyle dają? Bo owszem wibor 3m aktualnie w okolicach 7% natomiast najlepsze oferty KO indeksowanych wiborem są w okolicach 5%. Banki między sobą pożyczają aktualnie na 7% więc zapomnij że takie warunki uzyskasz. Dopiero przy wibor 3M na poziomie 9 % uzyskasz te 7, co wcale nie jest niemożliwe w niedługiej przyszłości.
Konto oszczędnościowe w Toyota Bank. Aktualnie jest 4.74%, ale od 1.07 będzie już nowa stawka, na kwartał. Dzwoniłem na infolinię, żeby dopytać- konto oprocentowane jest zgodnie z WIBOR 3M (nic nie jest odejmowane) do 100k. Powyżej tej kwoty oprocentowanie jest znacząco pomniejszane, o 3 p.p. z tego co się orientuję.

Co o tym sądzisz?

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 608
Rejestracja: 17 sierpnia 2016
Reputacja: 262
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: revo » piątek, 1 lipca 2022, 14:33

Analiza ekonomiczna Polskiego rynku na chwilę obecną :
optymistyczny: scenariusz hiperinflacja pln za 4-5 lat
pesymistyczny: scenariusz hiperinflacja pln za 2-3 lata
bardzo zły: scenariusz wojna z putinem
Analiza rynku IT: programiści bardzo dobrze zarabiają teraz (mówię o Europie i Ameryce nie o Polsce) ale przyszłość bardzo pesymistycznie się maluje będzie jak z grafikami komputerowymi 20 lat temu też był boom na grafików komputerowych wszyscy gadali że to pewny zawód a teraz większość za darmo pracuje z programowaniem bedzie tak że pewne duże korpo wpadną na pomysł że lepiej zainwestować dużą kasę w super komputer czy tam stworzenie programu co sam będzie tworzył kod naprawiał błędy i testował etc. i przy wysokich kosztach pracowników (pensje szkolenia itd.) i tak się to szybko zwróci 90% pracowników it pójdzie do odstrzału w Europie. Do tego konkurencja z Indii bardzo szybko rośnie i cała masa Hamidów chętnych do pracy za 2 dolary na godzinę. Reasumując 90% pracowników będzie musiało się przebranżowić zostanie 10% geeków z IQ360 co będą zarabiać gigantyczne pieniądze na obsłudze wyżej wspomnianych programów i małej resztki tego co nie udało się zautomatyzować.
Jeżeli tradycyjne waluty się utrzymają (nie pln tylko eur i usd chociaż to bardzo nie pewne że się utrzymają) to zatrudnienie i płace będą duże w stacjonarnej pracy hydraulik elektryk itd. dokładnie odwrotnie niż teraz budowlańcom raczej fajnie nie będzie bo większość budynków będzie prefabrykowana, na wsi nie będzie życia w ogóle bo wymrą tam wszyscy a młodzi do miast wyjadą może jakaś jakaś garstka pustelników weteranów zostanie co będzie w stanie poradzić bez cywilizacji sklepów całej infrastruktury itd. ale to raczej nie młodzi z pokolenia youtuba i tiktoka tylko starsi. Demografia będzie taka że ludzie nie będą chcieli mieszkać na wsi nawet za darmo
Ale jak już koniecznie chcecie zobaczyć Polskę za 5 lat w przyszłości to polecam film "Czeka na nas świat" Roberta Krzempka
:arrow: fixedfloat.com
:!: tania wymiana crypto bez rejestracji i KYC :!:

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: mxxm977 » piątek, 1 lipca 2022, 21:00

adamu79 pisze: piątek, 24 czerwca 2022, 09:42Mógłbyś napisać gdzie tyle dają? Bo owszem wibor 3m aktualnie w okolicach 7% natomiast najlepsze oferty KO indeksowanych wiborem są w okolicach 5%. Banki między sobą pożyczają aktualnie na 7% więc zapomnij że takie warunki uzyskasz. Dopiero przy wibor 3M na poziomie 9 % uzyskasz te 7, co wcale nie jest niemożliwe w niedługiej przyszłości.
https://www.najlepszekonto.pl/ranking-k ... nosciowych
Tak jeszcze, żeby mieć potwierdzenie co do tamtego konta. Nie zmieniła się tabela oprocentowania (nadal jest WIBOR 3M) stąd przez kolejne 3 miesiące jest oprocentowane 7.05%.
revo pisze: piątek, 1 lipca 2022, 14:33optymistyczny: scenariusz hiperinflacja pln za 4-5 lat
pesymistyczny: scenariusz hiperinflacja pln za 2-3 lata
bardzo zły: scenariusz wojna z putinem
Jak dla mnie wszystkie są pesymistyczne :( W takim razie co robić w obecnej sytuacji mając trochę zaoszczędzonego grosza?
Kredyt na mieszkanie, żeby mieć coś "własnego"? Skoro w każdym przypadku czeka nas hiperinflacja.
Kupno czegoś za gotówkę? Małej działki pod miastem?

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 608
Rejestracja: 17 sierpnia 2016
Reputacja: 262
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: revo » piątek, 1 lipca 2022, 21:33

mxxm977 pisze: piątek, 1 lipca 2022, 21:00 takim razie co robić w obecnej sytuacji mając trochę zaoszczędzonego grosza?
Wydać puki coś to jeszcze warte... ;) "Żyj tak, jakbyś miał umrzeć jutro. Ucz się tak, jakbyś miał żyć wiecznie."
:arrow: fixedfloat.com
:!: tania wymiana crypto bez rejestracji i KYC :!:

Weteran
Posty: 2868
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 441
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: adamu79 » piątek, 1 lipca 2022, 21:49

mxxm977 pisze: wtorek, 28 czerwca 2022, 00:00Co o tym sądzisz?
Jak by nie liczyć obligacje wychodzą korzystniej. Jeśli WIBOR 3M wzrośnie to wzrosną zapewne odsetki pierwszoroczne obligacji COI kolejnych emisji. Dla kilkudziesieciu PLN więcej po pierwszym roku stracisz hipotecznie kilka tysięcy zysku w latach następnych. IMO wybór między tymi dwoma instrumentami jest prosty.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: mxxm977 » piątek, 1 lipca 2022, 22:10

revo pisze: piątek, 1 lipca 2022, 21:33Wydać puki coś to jeszcze warte... "Żyj tak, jakbyś miał umrzeć jutro. Ucz się tak, jakbyś miał żyć wiecznie."
Owszem, żałuję czasami, że w czasach gdy podróżowanie było znacznie prostsze (żadnego wirusa, można było latać dosłownie wszędzie) to oszczędzałem pieniądze, żeby się czegoś dorobić.
Teraz zarabiam znacznie więcej więc tamte fundusze są stosunkowo nieznaczne. Plus inflacja, która je cały czas zżera.
Więc tak, mogłem wykorzystać tamte pieniądze (chociażby te 20k o których pisałem w pierwszym poście tutaj, w marcu 2020) na podróże i przyjemności, a tak to odkładałem i finalnie są warte jeszcze mniej, i żadnego z nich pożytku.
Z drugiej strony, przewalić teraz wszystko na co pracowałem przez ostatnich 5 lat? Nie wyobrażam sobie tego.

Z resztą, coraz bardziej zauważam, że mam problem z wydawaniem pieniędzy, tj. wydawanie pieniędzy sprawia mi trudność... Koszty życia na tym samym poziomie co rok czy dwa lata temu (podnosząc o inflację). Z jednej strony fajnie, z drugiej- kiedy będę je wydawał? Na starość?
adamu79 pisze: piątek, 1 lipca 2022, 21:49Jak by nie liczyć obligacje wychodzą korzystniej. Jeśli WIBOR 3M wzrośnie to wzrosną zapewne odsetki pierwszoroczne obligacji COI kolejnych emisji. Dla kilkudziesieciu PLN więcej po pierwszym roku stracisz hipotecznie kilka tysięcy zysku w latach następnych. IMO wybór między tymi dwoma instrumentami jest prosty.
Pierwszy rok EDO został podniesiony do 6.25%. W porównaniu do 7% konta oszczędnościowego to faktycznie jest niewielka różnica.
Jedyne czego się "obawiałem" to gdyby inflacja została stłumiona w jakiś magiczny sposób, a stopy procentowe poszły znacząco w górę.

Weteran
Posty: 2868
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 441
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: adamu79 » sobota, 2 lipca 2022, 09:29

mxxm977 pisze: piątek, 1 lipca 2022, 22:10Jedyne czego się "obawiałem" to gdyby inflacja została stłumiona w jakiś magiczny sposób
np. stopami na 30-40% - IMHO nierealne
Scenariusza hiperinflacji nie zakładam, prędzej wojna tutaj wybuchnie. A wtedy własne oszczędności to nie będzie temat pierwszorzędny do ogarnięcia.
Oczywiście nie mam szklanej kuli i nie mogę wykluczyć że ww poziom stóp procentowych się nie zrealizuje - postawił bym na to 5%

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: mxxm977 » sobota, 2 lipca 2022, 11:40

adamu79 pisze: piątek, 1 lipca 2022, 21:49Jak by nie liczyć obligacje wychodzą korzystniej. Jeśli WIBOR 3M wzrośnie to wzrosną zapewne odsetki pierwszoroczne obligacji COI kolejnych emisji. Dla kilkudziesieciu PLN więcej po pierwszym roku stracisz hipotecznie kilka tysięcy zysku w latach następnych. IMO wybór między tymi dwoma instrumentami jest prosty.
Jeszcze co do tego- różnica jest jeszcze trochę większa. Za przedwczesną sprzedaż obligacji potrącają Ci te 2zł (EDO) lub 0.7zł (COI). Więc defacto po pierwszym roku na EDO miałbym
100zł * 1,0625 - 2zł = 104,25 gdzie na KO byłoby (zakładając, że wibor nie pójdzie w górę) 107zł (od jednego i drugiego trzeba jeszcze odliczyć Belkę).

Zastanawia mnie też IKE. Jak na razie, wiek emerytalny to dla mnie abstrakcją. Nie wyobrażam sobie, żebym miał trzymać pieniądze na koncie aż do 60tki. Z drugiej strony, jeżeli dobrze rozumiem- mogę odroczyć płatność dochodowego.
adamu79 pisze: sobota, 2 lipca 2022, 09:29np. stopami na 30-40% - IMHO nierealne
Mając stopy na takim poziomie, 80% szarych zjadaczy chleba zostałoby wyrzuconych z kredytów więc tez nierealne według mnie.

Sądzę, że sensownym rozwiązaniem będzie podzielenie aktualnych funduszy na:
10%- akcje/krypto (chociaż obawiams się kolejnych spadków)
20%- konto oszczędnościowe
70%- obligacje notowane inflacją

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: Kutalisk » sobota, 2 lipca 2022, 11:49

@mxxm977, a dlaczego część nie w CHF/USD?

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: mxxm977 » sobota, 2 lipca 2022, 12:32

Kutalisk pisze: sobota, 2 lipca 2022, 11:49@mxxm977, a dlaczego część nie w CHF/USD?
Uważasz, że CHF lub USD może przynieść większy profit niż to konto oszczędnościowe lub obligacje? Nawet kupowane po aktualnej cenie (4.50zł za USD)? Czy patrzysz jedynie pod kątem jeszcze większej stabilizacji poprzez dywersyfikację?

Weteran
Posty: 2868
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 441
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: adamu79 » sobota, 2 lipca 2022, 21:05

mxxm977 pisze: sobota, 2 lipca 2022, 11:40Zastanawia mnie też IKE
Opcja sensowna wydaje się raczej przy akcjach spółek wypłacających dywidendy. Poszukaj hasła "dywidendowi arystokraci"
mxxm977 pisze: sobota, 2 lipca 2022, 11:40Sądzę, że sensownym rozwiązaniem będzie podzielenie aktualnych funduszy na:
10%- akcje/krypto (chociaż obawiams się kolejnych spadków)
20%- konto oszczędnościowe
70%- obligacje notowane inflacją
Wpleć w to coś fizycznego - gotówka, złoto, srebro mniej więcej o wartości 3miesiecznych zarobków.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: Kutalisk » sobota, 2 lipca 2022, 21:11

mxxm977 pisze: sobota, 2 lipca 2022, 12:32Uważasz, że CHF lub USD może przynieść większy profit niż to konto oszczędnościowe lub obligacje? Nawet kupowane po aktualnej cenie (4.50zł za USD)? Czy patrzysz jedynie pod kątem jeszcze większej stabilizacji poprzez dywersyfikację?
Uważam, że zachowa większą wartość nabywczą. 5 PLN za USD/CHF jest bardzo realne - 10% do końca roku, dodaj do tego płynność. Ja PLN prawie nie posiadam. Na 1-2 mies. życia.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jakie kroki z oszczędnościami podjąć w obecnej sytuacji: koronawirus,wojna,inflacja

Postautor: mxxm977 » sobota, 2 lipca 2022, 22:05

adamu79 pisze: sobota, 2 lipca 2022, 21:05Wpleć w to coś fizycznego - gotówka, złoto, srebro mniej więcej o wartości 3miesiecznych zarobków.
Ale to jest jedynie kwestia tych funduszy, które teraz chcę wykorzystać.
Ukryta zawartość
To forum wymaga zarejestrowania i zalogowania się, aby zobaczyć ukrytą zawartość.
Widzisz jeszcze jakąś fizyczną alternatywę? Oprócz gotówki (w tym zagranicznej), srebra i złota? Na całą resztę trzeba mieć sporo miejsca, żeby składować. Jakieś pomysły co takiego?
Kutalisk pisze: sobota, 2 lipca 2022, 21:115 PLN za USD/CHF jest bardzo realne - 10% do końca roku
Rozumiem, że EUR nawet bardzo nie rozpatrywać?

Wróć do „Rozważania ekonomiczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości