Wieści z frontu walki z gotówką

Regulamin forum
1. Dział tylko do odczytu dla żółtodziobów
Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: Bit-els » sobota, 30 czerwca 2018, 18:38

@ekonokomik, ale automaty/bankomaty mylą się na potęgę. Sam miałem problem z jednym atm, odrzucał np 10 setek na raz, ale 5 razy po dwie łyknąl. I to trwa już kilka miesięcy.
Nawet dobry atm może odrzucać zużyte banknoty.
Teraz będzie blokada i problemy.
Oczywiście, że jest to rzucanie kłód pod nogi w posługiwaniu się gotówką gdzie tylko się da.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: Bagder » sobota, 30 czerwca 2018, 18:41

Mam wrażenie @ekonomik - że nie czytałeś tak uważnie jak ja - tam jest mowa o blokowaniu banknotów nie tylko z powodu ich fałszywości - ale także tego - że banknoty mogą być zniszczone, zabrudzone itd.
Po drugie - kto korzysta z wpłatomatów - ogólnie: osoby obracające gotówką. A w szczegółach: podejrzane typy. Och nie - nie tylko - drobny handel, ludzie którzy wpłacają pieniądze do banku po to tylko - by je zaraz przekazać dalej - np. zapłacić rachunki... Jeszcze inaczej: ludzie, którzy są mało zależni od banków.
Kolejne utrudnienia - przyśpieszą implementację - terminali płatniczych, obrotu bezgotówkowego, zależności od naszych panów i władców. Tak, że nawet Ci, którzy nie chcą i nie podoba się obrót bezgotówkowy - przestawią się na płatności bezgotówkowe i oddadzą ostatnie tchnienie swojej wolnej woli. Kiedy już będzie po? - Jak wasz kościelny będzie zamiast tacki używał terminala płatniczego...
Sic semper evello mortem tyrannis

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: koparki » sobota, 30 czerwca 2018, 18:51

tak, news jest na temat , Kowalski odpuści sobie styk gotówka-karta bo po co ma ryzykować zamrożenie banknotu.
No ale też kasa zapłacona Kowalskiemu w szarej strefie i tak nie trafia do wpłatomatu... trudno powiedzieć czy to coś zmieni na minus
---

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: ShadowOfHarbringer » sobota, 30 czerwca 2018, 19:34

ekonokomik pisze:@ShadowOfHarbringer, @Bagder, czy Wy nie przesadzacie? Czytaliście ten tekst?
Wprowadzanie do obrotu fałszywych pieniędzy jest karalne. (...) Gdzie tu "walka z gotówką"?
No ale przeczytałeś tylko tekst, nie przeczytałeś między wierszami.

Widzisz, to że wpłatomat zatrzyma banknoty fałszywe to tylko przykrywka.

Naturalnie naprawdę chodzi o to, żeby przyzwyczajać Kowalskiego do używania karty zawsze i wszędzie. Przez zatrzymywanie zniszczonych/uszkodzonych/brudnych banknotów wpłatomaty staną się uciążliwe, a później bezużyteczne.

Kto będzie używał wpłatomatów jeżeli za każdym razem wpłatomat zagarnie/zamrozi np. 1-5% wpłacanej kwoty ? Niby masz gotówkę, ale nie jest Twoja. To jest przyzwyczajanie zwykłych ludzi do tego, że gotówka jest coraz bardziej bezużyteczna i trzeba przestawiać się na karty.
Przyzwyczajanie, że pieniądz nie jest ich i może być im w każdym momencie zabrany/zamrożony jeżeli PAN SYSTEMU sobie tak zażyczy

Inne przykłady:
- Automaty z napojami etc. przyjmujące tylko karty
- Biletomaty w tramwajach we Wrocławiu, przyjmujące tylko karty, niby jest funkcja gotówki ale nie działa lub działa źle (niedawno się "przejechałem" na tym a właściwie to "nie przejechałem" bo nie dałem rady biletu kupić)

Krok po kroczku, gotowanie żaby. Ostatecznie wszystko pod kontrolą, totalitaryzm przy którym Stalinizm to były zabawy w piaskownicy. To nadchodzi.
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 841
Rejestracja: 25 grudnia 2013
Reputacja: 144
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Kraków

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: Bitcoiniak » poniedziałek, 2 lipca 2018, 18:37

Archiwum czasopism z okresu PRL:
http://www.jaglarz.info/ja/czasopisma/iks186.php
Prośba o dofinansowanie projektu przez miłośników starych czasopism:
1GazetyC1AR8aBnCSPxMgjZVTbnD4toA8H lub Xt8Sy8Kgd9xmMgExk3RULqAqfn47WxfXaF

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: Bagder » piątek, 13 lipca 2018, 00:17

Mała próbka tego, co nas może czekać... https://www.spidersweb.pl/2018/07/awari ... czych.html
Sic semper evello mortem tyrannis

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: Bit-els » niedziela, 4 listopada 2018, 20:39

Samcik z wyborczej podnieca się możliwością transferu darmowego i expresowego wszędzie i zawsze w granicach naszego kraju. Przez bankomaty.
https://subiektywnieofinansach.pl/jak-b ... enieznych/
i tylko 2 warunki: trzeba podać pesel, a limit wynosi dla jednej osoby 2000 zł rocznie. dwa tysiące rocznie.
Czyli gość już ma tak sprany mózg, że inwigilacja i kajdany to dla niego sprawa normalna:

Czy to wszystko? Nadawca i odbiorca muszą jeszcze podać swoje numery PESEL. Ma to na celu pilnowanie, by nie zostały przekroczone limity kwotowe transakcji na osobę.

W ciągu roku jeden konsument może przesłać lub odebrać maksymalnie 2 000 zł. To ograniczenie ma zniechęcić nieuczciwe osoby, które chciałyby niemalże anonimowo (od czasu rejestracji kart pre-paid to już nie takie proste, ale do zrobienia) transferować gotówkę na dużą skalę.

Weteran
Posty: 2518
Rejestracja: 21 marca 2014
Reputacja: 1468
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: The Real McCoin » niedziela, 4 listopada 2018, 23:22

Aktualnie promowana jest wszędzie akcja "Polska Bezgotówkowa":
http://polskabezgotowkowa.pl/o-fundacji

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: Bit-els » sobota, 24 listopada 2018, 13:10

Wrzucam tu, bo logiczną konsekwencją tych tez jest likwidacja gotówki.
https://forsal.pl/biznes/aktualnosci/ar ... ystem.html
Niesamowity tekst. Sami przyznają, że produkują pieniądze z powietrza, że najpierw powstaje dług, a z niego dopiero depozyt, ale to wszystko super jest.
Z resztą sam tytuł:
"Banki są zbyt ważne, żeby upaść. To doskonały system"
Koniecznie przeczytajcie!

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: koparki » sobota, 24 listopada 2018, 17:59

Bit-els pisze: Sami przyznają, że produkują pieniądze z powietrza, że najpierw powstaje dług, a z niego dopiero depozyt
Zmieniły się czasy , jest błyskawiczna wymiana informacji, istnieją takie fenomeny jak "wykop" itp więc coraz więcej ludzi przyswaja sobie skąd się biorą pieniądze. Jedynym sposobem jest zawczasu przedstawienie tego mechanizmu w podległych mass mediach jako coś najlepszego , jako niezwykłe osiągnięcie cywilizacyjne. Trochę w ten sposób jest zabarwiony ten artykuł.
Kryptowaluty niestety też w obecnej formie nie zastąpią w/w, bo gdy jakiś niezależny projekt ma szansę stać się pieniądzem wtedy w błyskawicznym tempie następują czynniki centralizujące wszelkimi możliwymi sposobami lub "dziwne" podziały deweloperów.
---

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: ekonokomik » sobota, 1 grudnia 2018, 09:55

https://antyweb.pl/znalazlem-w-domu-sta ... 4214306940

Niesamowita historia. Autor postawnowił zapłacić gotówką jak w zamierzchłych czasach :D Jakie emocje ile stresu! O mały włos zostałby zlinczowany przez ludzi w kolejce. Musicie to sami przeczytać. Mam nadzieję, że nikt po nim, nie będzie próbował powtarzać tego szalonego eksperymentu 8-)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: prezes » sobota, 1 grudnia 2018, 10:43

Antyweb jest niestety znany z tego typu dziwnych tekstów.
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: koparki » sobota, 1 grudnia 2018, 21:12

A co powiecie na instalowanie w różnych punktach kontrolnych coś takiego, to ma szerokie zastosowanie:
https://www.theverge.com/2018/10/31/180 ... mRzo-upv18
---

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: Bit-els » sobota, 1 grudnia 2018, 23:01

i podobna rzecz:
https://niezalezna.pl/247892-lotniska-c ... -biometria
bramki biometryczne na polskich lotniskach, na razie dobrowolne

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: ekonokomik » niedziela, 2 grudnia 2018, 02:15

@Bit-els, @koparki, tu należy rozdzielić dwie rzeczy:
- wykonywanie tych pomiarów,
- zapisywanie i przechowywanie ich.

Pierwszą rzecz uważam za jak najbardziej dopuszczalną i przydatną. Skoro AI będzie mogła 10x szybciej i skuteczniej niż celnik ocenić wiarygodność podróżnego, to czemu tego nie stosować? Przecież to "nie boli". Wszystko odbywa się bezdotykowo. Myślę, że podpinając taką analizę do kamery monitoringu, nawet prywatnej (np. w sklepie), nie trzeba nikogo o tym informować. Bo niby dlaczego?

Ale idę o zakład, że właściciele tego systemu na granicy, czy lotnisku, nie oprą się pokusie by wszystkie te dane zapisywać i przechowywać. To logiczne, bo pozwala systemowi uczyć się i lepiej działać w przyszłości.
I to już budzi pewne wątpliwości, bo zawsze jest ryzyko, że w posiadanie tych danych wejdzie nielegalnie ktoś nieuprawniony.

Ale patrząc na to co robią w temacie Chińczycy, to te systemy o których piszecie wyżej to są dziecinne zabawki ;)
I założę się, że za moment będą się ustawiały w kolejce pielgrzymki do chińskich władz i specjalistów aby poznać / kupić od nich te rozwiązania. :roll:

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: koparki » niedziela, 2 grudnia 2018, 03:48

Ale Ty nie widzisz w tym wstępu do totalnej orwellizacji rzeczywistości?

Temat jest o walce z gotówką - przykład zastosowania na granicy: czy posiada Pan gotówkę lub kryptowaluty?
---

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: Bit-els » niedziela, 2 grudnia 2018, 08:35

@ekonokomik, tak jak pisze Koparki, to jest wstęp do tego co robią Chińczycy. Przecież to zmierza do świata totalnej inwigilacji.
Ciekawe czy wolno będzie w przyszłości żyć bez smartfona, albo bez czipa w skórze. Chyba nie

Dodano po 31 minutach 40 sekundach:
i takie omówienie świata przyszłości
https://forsal.pl/lifestyle/technologie ... lacji.html

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: ekonokomik » niedziela, 2 grudnia 2018, 12:24

koparki pisze: Temat jest o walce z gotówką - przykład zastosowania na granicy: czy posiada Pan gotówkę lub kryptowaluty?
A czy w zeszłym roku USA nie wprowadziło obowiązku deklarowania posiadanych kryptowalut przy wjeździe do USA? Było to obudowane w bardziej ogólne sformułowania, ale wg opisów medialnych obejmowało również krypto.

@Bit-els, oczywiście masz rację. Uważam ten proces za praktycznie nieunikniony i żadne protesty tu niewiele pomogą. Choćby dlatego, że, jak napisałem wyżej, część tych technologii będzie pasywnych, nie do wykrycia. Na monitoring na ulicach, w sklepach wszyscy się zgadzają, co więcej sami często za niego płacą (taka moda jest np. u mnie w mieście na pobliskim osiedlu, w celu ochrony aut na parkingu). Jak zabronisz komuś podpięcia AI do takiego systemu? Idąc dalej: w tej chwili w razie popełnienia przestępstwa, wypadku itp. policja prosi o nagrania z monitoringu. Przy rosnącej ilości monitoringów prywatnych, logicznym krokiem jest, zamiast prosić o dostęp do danych po fakcie, prawne wymuszenie udostępnienia upoważnionym służbom dostępu do monitoringu online. Tak przecież jest dziś w przypadku firm telekomunikacyjnych.
Argumentów jest mnóstwo: walka z terroryzmem, z przestępczością itp. A podpięcie AI online pod sieć monitoringów pozwoli zapobiegać (!) tym zjawiskom, zamiast analizować i wykrywać sprawców po fakcie. A przecież tego ludzie pragną, prawda? "Raport mniejszości" na horyzoncie.

Co do Chińczyków, to chwalą się ostatnio głównie dwoma systemami (oczywiście współpracującymi):
- rozpoznawanie twarzy (podpięte do wszelkich możliwych monitoringów miejskich itp.) pozwalające na identyfikację osoby w przeciągu sekund, przeszukując 2 mld (!) zdjęć. Ostatnio czytałem, że rozwijają też system rozpoznawania obywateli po sposobie chodzenia ;) Podają pozytywne skutki: złapali dzięki temu sporo poszukiwanych przestępców.
- ranking obywateli, z systemem nagród i kar - właśnie podali, że po udanym pilocie wprowadzą to w ciągu 2 lat w całym kraju,

O monitoringu pisałem wyżej - to będzie postępować i jest nieuniknione.

System rankingu obywateli od początku wydał mi się wręcz stworzony dla demokracji zachodnich. Co oczywiście nie oznacza, że się z tego cieszę, czy to popieram. Po prostu widzę, że będzie on bardzo kuszący dla zachodnich władz. To "taka miękka dyktatura". Gamifikacja (zwana też grywalizacją). Trudno mi uwierzyć, że Zachód po to nie sięgnie, w nieco zmienionej formie. Czyli nagradzani będą obywatele mający "nowoczesne poglądy" i biorący udział w postępowych akcjach, a karani ci o poglądach homofobicznych, stosujący mowę nienawiści itd. Nagrody i kary też będą oczywiście inne niż w Chinach. Ale system aż się prosi o zastosowanie, bo może on być wprowadzony metodą "gotowania żaby".

Dlaczego jestem fatalistą i uważam to wszystko za nieuniknione? Bo kierunek rozwoju inwigilacji nie wynika z tego, że mamy jakieś zamordystyczne, totalitarne władze, które wprowadzają inwigilację siłowo, wbrew woli obywateli (jak to było np. w czasach PRL). To się rozwija, bo ma poparcie społeczeństw Zachodu, żyjących w państwach opiekuńczych.
A jak powiedział Beniamin Franklin:
"Gdy dla tymczasowego bezpieczeństwa zrezygnujemy z podstawowych wolności, nie będziemy mieli ani jednego, ani drugiego."
:(

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: koparki » niedziela, 2 grudnia 2018, 13:05

ekonokomik pisze: kierunek rozwoju inwigilacji nie wynika z tego, że mamy jakieś zamordystyczne, totalitarne władze, które wprowadzają inwigilację siłowo, wbrew woli obywateli (jak to było np. w czasach PRL). To się rozwija, bo ma poparcie społeczeństw Zachodu, żyjących w państwach opiekuńczych.
Akceptacja społeczna wynika z faktu że masy są prowadzone i hodowane przez inżynierię społeczną . "Inżynierom społecznym" bardzo przydała się wstępna inwigilacja (google,smartfony itp oraz poczatki AI) bo jeszcze lepiej ogarniają mechanizmy ludzkiego "JA".
A że ludzkie JA jest wyłącznie programem (nie ma tam nic poza wymysłem i złudzeniem) to i pojawiła się też kasta, która umie programować ludzkie JA, wspomagane to będzie przez AI . Moim zdaniem właśnie klaruje się kierunek "rozwoju" społecznego na setki następnych lat.
Tak jak kolega powyżej , z obserwacji wynika mi że ta tendencja jest nieodwracalna bo wspomagana przez masy a pokolenie milleniasów popchnie to jeszcze dalej fascynując się internetem rzeczy i sztuczną inteligencją.
---

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 6334
Rejestracja: 27 lipca 2011
Reputacja: 1668
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: maxi82 » niedziela, 2 grudnia 2018, 13:52

Ja się czasem zastanawiam co z tymi mającymi świadomość siedzenia w garze i rosnącej temp.

Stworzą rezerwat, czy reedukacja na wzór 1984 - Do you still see four fingers Winston, or is it five ?

Pomogłem, chcesz się odwdzięczyć: 1GjJuynG6TiuKVoyg3JwGy2ePA6VUfGbCx

Wróć do „Rozważania ekonomiczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 7 gości