Najlepsze rozwiązanie dla sprzedającego NFT powyżej 120k

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 8 grudnia 2023
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Najlepsze rozwiązanie dla sprzedającego NFT powyżej 120k

Postautor: bobono » piątek, 8 grudnia 2023, 16:51

Cześć!

Staram się połapać w prawie na obecną sytuację.

Jestem designerem, mam wystawione dość drogie NFT (grubo powyżej 120k pln) na opensea, mam firmę (choć zawieszoną) w PL.

Zakładam kilka scenariuszy:
  1. Klient kupuje moje dzieło, ja mam zawieszoną firmę
  • Klient kupuje moje dzieło, ja mam odwieszoną firmę
  • Klient zadaje jakieś pytania, a ja mam czas, żeby odwlec zakup
Zastanawiam się, czy jest opcja na szybki wyjazd z PL i założenie firmy, choćby w DE, żeby nie płacić 32%, zamiast ichniego 17-procentowego? A może jest lepszy sposób na transfer ETH za granicę i wyjęcia tam?

Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 25 października 2023
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Najlepsze rozwiązanie dla sprzedającego NFT powyżej 120k

Postautor: belinea1 » piątek, 8 grudnia 2023, 21:13

bobono pisze: piątek, 8 grudnia 2023, 16:51 Jestem designerem, mam wystawione dość drogie NFT (grubo powyżej 120k pln) na opensea, mam firmę (choć zawieszoną) w PL.
Nikt nie kupuje żadnych NFT za 120 tysięcy. Te "wielkie" transakcje o których słyszysz to pranie brudnych pieniędzy i wash trading, na który najwidoczniej dałeś się nabrać.
bobono pisze: piątek, 8 grudnia 2023, 16:51szybki wyjazd z PL i założenie firmy, choćby w DE, żeby nie płacić 32%, zamiast ichniego 17-procentowego
"choćby w DE"? Każde państwo ma własne przepisy dotyczące opodatkowania kryptowalut. W Polsce nikogo nie obchodzą twoje wpływy w kryptowalutach, dopóki nie wymienisz ich na pieniądz fiducjarny albo nie zapłacisz nimi za jakiś towar czy usługę.

Żeby przestać płacić podatki w Polsce, musisz przebywać minimum 185 dni w roku poza Polską oraz pozbyć się wszelkich powiązań osobistych i majątkowych z tym krajem. Znowu dałeś się nabrać na jakiś kit typu "zakładanie firmy w Czechach".

Tak w ogóle to po co chesz uciekać z największego raju podatkowego w Europie? Nie prościej skorzystać z podatku liniowego 19% albo założyć spółkę kapitałową z 9% CIT?
bobono pisze: piątek, 8 grudnia 2023, 16:51transfer ETH za granicę
xD

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 8 grudnia 2023
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Najlepsze rozwiązanie dla sprzedającego NFT powyżej 120k

Postautor: bobono » sobota, 9 grudnia 2023, 07:41

belinea1 pisze: piątek, 8 grudnia 2023, 21:13Nikt nie kupuje żadnych NFT za 120 tysięcy. Te "wielkie" transakcje o których słyszysz to pranie brudnych pieniędzy i wash trading, na który najwidoczniej dałeś się nabrać.
xD
belinea1 pisze: piątek, 8 grudnia 2023, 21:13 W Polsce nikogo nie obchodzą twoje wpływy w kryptowalutach, dopóki nie wymienisz ich na pieniądz fiducjarny albo nie zapłacisz nimi za jakiś towar czy usługę.
Gdzie znajdę potwierdzenie takiego prawa? I które może mu zaprzeczać?
belinea1 pisze: piątek, 8 grudnia 2023, 21:13Żeby przestać płacić podatki w Polsce, musisz przebywać minimum 185 dni w roku poza Polską oraz pozbyć się wszelkich powiązań osobistych i majątkowych z tym krajem. Znowu dałeś się nabrać na jakiś kit typu "zakładanie firmy w Czechach".
Nie dałem się nabrać -- dopytuję. Dzięki za info.
belinea1 pisze: piątek, 8 grudnia 2023, 21:13Nie prościej skorzystać z podatku liniowego 19% albo założyć spółkę kapitałową z 9% CIT?
Dobra, spoko. Czyli sprzedaję 15-go danego miesiąca, a 1-go następnego mam założoną spółkę i mogę rozliczyć przychód?

Początkujący
Posty: 64
Rejestracja: 16 stycznia 2015
Reputacja: 29
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Najlepsze rozwiązanie dla sprzedającego NFT powyżej 120k

Postautor: tutkarz » niedziela, 10 grudnia 2023, 12:51

belinea1 pisze: piątek, 8 grudnia 2023, 21:13Nikt nie kupuje żadnych NFT za 120 tysięcy.
hehehe i właściwie tutaj można przestać dalej czytać. To, że ty czegoś nie robisz, to nie znaczy, że inni tego nie robią. Tokeny NFT w grach schodzą po $20k usd jak jest okazja kupić dobry statek kosmiczny, który zarabia ci pff powiedzmy $100 dziennie. Zwraca się w 1-2 lata zależnie co sie nim robi i jaka jest płynność na rynku w danej chwili.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości