Rozliczanie - ubiegły rok

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 25 listopada 2023
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczanie - ubiegły rok

Postautor: Macias » sobota, 25 listopada 2023, 23:52

Cześć.

W 2022 roku nabyłem kryptowaluty za stosunkowo niską kwotę. Trochę pobawiłem się na giełdzie i zostawiłem to tak jak jest - bez żadnego wypłacania. Z racji tego, że nie interesowałem się kryptowalutami - nie śledziłem też aktualnych regulacji prawnych i dopiero teraz kiedy zajawka powróciła zacząłem się zastanawiać jak w przyszłości się z tego rozliczać w razie osiągnięcia jakiegoś zysku. Dowiedziałem się w ten sposób, że powinienem za 2022 rok złożyć PIT38, w którym udokumentuję poniesiony koszt na zakup kryptowalut - niestety jest już po ptakach, a lada moment będziemy rozliczać się za rok 2023. Co mogę w tej sytuacji jeszcze zrobić, by wszystko było zgodne z regulacjami? Podkreślam, że niczego nie wypłacałem i nie obracałem fiatami, więc nie ma tutaj mowy o jakimkolwiek zysku. Chcę mieć po prostu poprawnie udokumentowany wkład na przyszłość, a na następne lata już wiem co robić. Pytam Was, bo w necie nie mogę nic konkretnego znaleźć na temat mojego przypadku.

Z góry dziękuję za pomoc. :)

Weteran
Posty: 2901
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Rozliczanie - ubiegły rok

Postautor: adamu79 » wtorek, 28 listopada 2023, 13:52

Macias pisze: sobota, 25 listopada 2023, 23:52Co mogę w tej sytuacji jeszcze zrobić, by wszystko było zgodne z regulacjami?
Składasz pit38 za 2022
W rubryce informacje dodatkowe wpisujesz coś typu:
Zeznanie złożone po terminie z powodu niezrozumienia wszystkich aspektów podatkowych w zakresie kryptowalut. Złożenie niniejszego zeznania podyktowane jest także faktem poniesienia kosztów na zakup kryptowalut w roku 2022.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 25 listopada 2023
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczanie - ubiegły rok

Postautor: Macias » wtorek, 28 listopada 2023, 16:14

adamu79 pisze: wtorek, 28 listopada 2023, 13:52Składasz pit38 za 2022
Tylko jak urząd potraktuje tą sytuację kiedy złożę PIT po terminie? Nie będę musiał czasem jeszcze zastosować w tej sytuacji czynnego żalu? Nie da się tych kosztów jakoś wrzucić z pitem na 2023?

Weteran
Posty: 2901
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Rozliczanie - ubiegły rok

Postautor: adamu79 » wtorek, 28 listopada 2023, 18:33

Macias pisze: wtorek, 28 listopada 2023, 16:14Tylko jak urząd potraktuje tą sytuację kiedy złożę PIT po terminie?
Normalnie.. nie wiedziałeś i się dowiedziałeś. Przecież złożenie tego PIT-u nie wiąże się z koniecznością zapłaty podatku wraz z należnymi odsetkami.
Macias pisze: wtorek, 28 listopada 2023, 16:14Nie będę musiał czasem jeszcze zastosować w tej sytuacji czynnego żalu?
Zrobisz jak zechcesz. Krótkie wyjaśnienie, o którym napisałem wyżej powinno im wystarczyć. Przetestowane w US na Podlasiu. Specyfiki Twojego urzędu nie znam.
Macias pisze: wtorek, 28 listopada 2023, 16:14Nie da się tych kosztów jakoś wrzucić z pitem na 2023?
Jak chcesz to próbuj. Tylko nie miej później pretensji przy ewentualnej kontroli.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 25 listopada 2023
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczanie - ubiegły rok

Postautor: Macias » środa, 29 listopada 2023, 05:06

Dobra. A jeszcze jedno pytanko, bo nie bardzo rozumiem interpretacji prawa w sytuacji wykazywania tylko i wyłącznie kosztów. Z punktu widzenia przepisów mamy obowiązek każdorazowo zgłaszać zakup, ale jednocześnie przepisy mówią o tym, że musimy posiadać dokumenty potwierdzające ten koszt - inaczej nie mamy prawa do odliczenia. Co w sytuacji kiedy nie mam takich potwierdzeń? Wtedy nie odliczam tego i przy ewentualnych wpłatach w następnych latach wykazuję je, a przy osiągnięciu zysku rozliczam się i traktuję taką nadwyżkową kwotę którą posiadałem tym podatkiem 19%?

Weteran
Posty: 2901
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Rozliczanie - ubiegły rok

Postautor: adamu79 » środa, 29 listopada 2023, 09:10

Macias pisze: środa, 29 listopada 2023, 05:06Wtedy nie odliczam tego i przy ewentualnych wpłatach w następnych latach wykazuję je, a przy osiągnięciu zysku rozliczam się i traktuję taką nadwyżkową kwotę którą posiadałem tym podatkiem 19%?
Wykazujesz i rozliczasz tylko te koszty, które możesz udokumentować. Szkoda, że nie napisałeś na początku całej historii bo okazuje się, że niepotrzebnie się produkowałem ;)
Brak kosztów zakupu kryptowalut przy rocznych zyskach z nich na poziomie kilkudziesięciu, kilkuset tys. zł rodzi sporo pytań. Odpowiedziami na te pytania będzie szczególnie zainteresowany US ;)

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 25 listopada 2023
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczanie - ubiegły rok

Postautor: Macias » środa, 29 listopada 2023, 15:41

adamu79 pisze: środa, 29 listopada 2023, 09:10Wykazujesz i rozliczasz tylko te koszty, które możesz udokumentować. Szkoda, że nie napisałeś na początku całej historii bo okazuje się, że niepotrzebnie się produkowałem
Czemu niepotrzebnie? Doceniam Twoją pomoc. :) To ja nie ogarniam tematu, bo nie zajmuję się kryptowalutami profesjonalnie. Chcę po prostu wszystko zrobić prawidłowo, bo w życiu bym nie pomyślał że będę musiał kiedykolwiek posiadać jakieś potwierdzenia swoich strat, a tym bardziej je wykazywać.
adamu79 pisze: środa, 29 listopada 2023, 09:10Brak kosztów zakupu kryptowalut przy rocznych zyskach z nich na poziomie kilkudziesięciu, kilkuset tys. zł rodzi sporo pytań. Odpowiedziami na te pytania będzie szczególnie zainteresowany US
U mnie coś takiego nie ma miejsca i nie pisałbym tego tematu gdybym miał coś takiego odwalić :D Tak jak już pisałem na samym wstępie - kwota jest groszowa (poniżej 200zł) i to sobie tak po prostu leżało bez żadnych kombinacji. Teraz nie wiem co z tym robić, bo nie mam żadnych możliwości powrotu do potwierdzeń, a skoro nie mogę tak czy siak zgłosić tej straty (co już mi wyjaśniłeś), to co mam z tym robić na przyszłe lata gdybym zaczął ponownie inwestować? Właśnie tej interpretacji mi brakuje.

Weteran
Posty: 2901
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Rozliczanie - ubiegły rok

Postautor: adamu79 » środa, 29 listopada 2023, 17:30

Skoro nie masz jak udokumentować to nie masz kosztu. Gdy powiedzmy w 2023 sprzedasz te krypto wtedy liczysz 19% od kwoty sprzedaży i przekazujesz tą kwotę do US łącznie z Pit38 za 2023 do końca kwietnia 2024.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 25 listopada 2023
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczanie - ubiegły rok

Postautor: Macias » środa, 29 listopada 2023, 18:10

adamu79 pisze: środa, 29 listopada 2023, 17:30Skoro nie masz jak udokumentować to nie masz kosztu. Gdy powiedzmy w 2023 sprzedasz te krypto wtedy liczysz 19% od kwoty sprzedaży i przekazujesz tą kwotę do US łącznie z Pit38 za 2023 do końca kwietnia 2024.

Dziękuję za pomoc. :)

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 16 lutego 2020
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczanie - ubiegły rok

Postautor: jacksparrow14 » środa, 29 listopada 2023, 23:26

adamu79 pisze: środa, 29 listopada 2023, 09:10Brak kosztów zakupu kryptowalut przy rocznych zyskach z nich na poziomie kilkudziesięciu, kilkuset tys. zł rodzi sporo pytań. Odpowiedziami na te pytania będzie szczególnie zainteresowany US

Przy obecnym systemie rozliczania krypto nie ma w tym nic dziwnego, jak kupiles krypto za 50tys w 2020 i w 2022 sprzedales za 55 a w tym roku za 30tys to cale koszty i tak juz zuzyles w rozliczeniu za 2022 i w tym roku sa zerowe, no moze jedynie prowizja

Weteran
Posty: 2901
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Rozliczanie - ubiegły rok

Postautor: adamu79 » czwartek, 30 listopada 2023, 09:39

jacksparrow14 pisze: środa, 29 listopada 2023, 23:26nie ma w tym nic dziwnego
owszem jest - nieudokumentowane koszty. To o czym piszesz jest tego przeciwieństwem, gdyż są na to dowody i historia złożonych PIT38..

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości