Adress MetaMask otrzymał tokeny - kwestie prawne

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 17 stycznia 2023
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Adress MetaMask otrzymał tokeny - kwestie prawne

Postautor: neutralny3 » wtorek, 17 stycznia 2023, 20:53

Witam wszystkich,

Po krótce opiszę sytuację jaką zaobserwowałem na moim portfelu MetaMask.
Biorę udział w projekcie Agro Meta Coin. Współpracuję z developerem tego projektu. Niedawno brałem udział w Airdopie, który był dostępny na CoinmarketCap i poprzez swoją głupotę poszedłem śladem informacji o wygranej z bliźniaczo podobnej strony. Zaakceptowałem dostęp do portfela i straciłem co miałem kupione w pre-sale AMC. Developer mi to odzyskał i utracone coiny trafiły z powrotem na mój adres.

Przy okazji sprawdzania tego adresu na poocoin.app okazało się, że jestem posiadaczem od ponad 250 dni tokena o nazwie Draf.io o wartości ok 145 tys dolarów. Normalnie tego nie da się wymienić bo price impact to 99%. Developer pisze dla mnie skrypt i kontrakt dokładając płynności do kontraktu tego tokena, co docelowo pozwoli mi na wymianę tego tokena na PanCake Swap (tak, jest tam ten token dostępny, mimo iż jest opisywany przez wielu jako scam). Zakładając, że uda mi się go wymienić, na przykład na BNB, i będę posiadaczem tej wartości 145 tys. dolarów, to co się dzieje jeśli chodzi o kwestie prawne?

Nie kupiłem tego tokena. Pojawił się na moim koncie z jakiegoś tam powodu kompletnie mi nieznanego, dołożyłem liquidity do tego, zakładam, że go wymienię.

Gdybym chciał go wymienić do FIAT to oczywiście rozumiem, że wskazuję 19% bez kosztów uzyskania. Natomiast jak pojawi się taka duża kwota na moim koncie ING, to zaczną się pytania itp. (tak zakładam). Co w tej sytuacji? Przecież są jakieś AIRDROPY, tu akurat coś przyszło dziwnego, trzeba się znać na tym jak to wyciągnąć, ale nie udowodnię zakupu, bo go po prostu nie kupiłem a dostałem ponad rok temu nie wiedzieć dlaczego. W każdym razie jest w moich assets.

Czy ktoś może podpowiedzieć czego się spodziewać? Jak tłumaczyć, jak wybrnąć? Oraz czy mógłbym z tego normalnie korzystać legalnie po opłaceniu 19%? Domyślam się, że przy takiej kwocie, która nagle pojawiła się na moim koncie po sprzedaży na przykład na Binance wzbudzi zainteresowanie. Bank na pewno to zgłosi. US może wszcząć śledztwo. Nie ukradłem tych tokenów. Pojawiły się na moim koncie.

Proszę o merytoryczne odpowiedzi. Z góry dziękuję Wszystkim.

Wygadany
Posty: 638
Rejestracja: 1 lipca 2017
Reputacja: 111
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Adress MetaMask otrzymał tokeny - kwestie prawne

Postautor: gofer » środa, 18 stycznia 2023, 15:05

neutralny3 pisze: wtorek, 17 stycznia 2023, 20:53Nie kupiłem tego tokena. Pojawił się na moim koncie z jakiegoś tam powodu kompletnie mi nieznanego, dołożyłem liquidity do tego, zakładam, że go wymienię.

Ale ty naiwny jesteś.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 17 stycznia 2023
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Adress MetaMask otrzymał tokeny - kwestie prawne

Postautor: neutralny3 » czwartek, 19 stycznia 2023, 23:02

Zostawmy ocenę naiwności na boku. Zróbmy inaczej.

Załóżmy inny scenariusz. Na moim portfelu pojawił się (nie wiadomo skąd) token o jakiejś tam wartości i jest on wymienialny.
Nie wiem skąd on jest i dlaczego.

I tu wracamy to powyższych pytań natury prawnej - prosiłem o merytoryczne wypowiedzi a nie oceny. Nie po to jest forum.
Zatem ponownie:
- otrzymałem jakiś tam token, o jakiejś wartości i nie wiem skąd on jest, a jest WYMIENIALNY
- nie zapłaciłem za niego.
- wymieniłem do FIAT - co wtedy (pytania o stan prawny powyżej).

Czy ktoś rzetelny mógłby się wypowiedzieć nie na temat naiwności w sprawie tokena, o którym pisałem w poście, a o tym, jak faktycznie ugryźć podobne tematy.

Panie @gofer - zostawmy oceny na bok. Załóżmy, że mowa o wymienialnym tokenie nie o scamie. O tokenie, który pojawił się znikąd i ma wartość. I można go normalnie wymienić i sprzedać do FIAT.

Bardzo proszę o merytoryczne wypowiedzi. Dziękuję. Pozdrawiam Panie @gofer.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2057
Rejestracja: 18 listopada 2013
Reputacja: 4795
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Adress MetaMask otrzymał tokeny - kwestie prawne

Postautor: prap0n » piątek, 20 stycznia 2023, 01:22

Merytoryczna wypowiedz jest taka: albo ktos ci uwierzy, albo zalozy blokade na konto bankowe czy gieldowe i bedzie drazyl dalej ;) To juz bedzie zalezec od ludzi od AML.
Pojawienie sie czegos z "nikad" to nie cos czym przekonasz dzial zajmujacymi sie podobnymi sprawami. Oni beda chcieli dokumentow ktore poswiadczaja to co piszesz - wiec albo ktos kupi twoja historie, albo nie. A ze to co piszesz, to moze byc typowy przyklad prania pieniedzy, to mysle ze beda raczej drazyc - nawet juz na poziomie binance. To troche jak ludzie bez majatku sprzedajacy NFT "znikad" za wysokie sumy od "nieznajomych" i tak sobie legalizujacy pieniadze. Podsumowujac, nie ma jednoznacznej odpowiedzi bo kazdy przypadek jest rozpatrywany ostatecznie przez ludzi

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 17 stycznia 2023
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Adress MetaMask otrzymał tokeny - kwestie prawne

Postautor: neutralny3 » piątek, 20 stycznia 2023, 16:45

No tak, ale przecież są różnego rodzaju airdropy. Wiadomo na mniejsze sumy ale bywają ciekawe. To też crypto znikąd przecież i też tego nie kupujesz.

Kolejną sprawą jest ten projekt AMC. Kupiłem tokeny w prywatny pre-sale i otrzymałem token na portfel. Oprócz tego z referali mam ponad 90 tys tokenów dodatkowo. Token będzie niedługo listował się na Binance, o 1 zero więcej niż je kupiłem co już mi daje 30k dolarów. Projekt jest legitny i jest w fazie rozwoju. Również nie masz potwierdzenia kupna poza wymianą na blockchainie. Rozumiem, że zakup tego tokena powinienem zgłosić do US? Tylko znów- jest to prywatna przedsprzedaż. więc wymiana BNB za dany token. Mogę to tylko udowodnić TX hasem.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 17 stycznia 2023
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Adress MetaMask otrzymał tokeny - kwestie prawne

Postautor: neutralny3 » piątek, 20 stycznia 2023, 16:57

DO tego dochodzą koparki - mam ich 4. Również nie udowodnisz zakupu coina.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
6
Napiwki za post: 0 BTC

Adress MetaMask otrzymał tokeny - kwestie prawne

Postautor: maky » piątek, 20 stycznia 2023, 19:35

neutralny3 pisze: czwartek, 19 stycznia 2023, 23:02Nie wiem skąd on jest i dlaczego.
Ale zdajesz sobie sprawę, że mogę napisać kontrakt tokenu, który mogę wysłać na twój adres a potem ty chcąc go ruszyć zaakceptujesz mi, że mogę wydać twoje inne tokeny jak DAI, USDC, etc (poza ETH)? Wiesz?
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 17 stycznia 2023
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Adress MetaMask otrzymał tokeny - kwestie prawne

Postautor: neutralny3 » sobota, 21 stycznia 2023, 10:08

Oczywiście. I tak właśnie wygląda ten token. Mój developer pisze kontrakt, który ma dodać Lp aby móc to wymienić. Ten token jest już na moim portfelu więc nie akceptuję transakcji, którą chciałbym zrobić. Wiem, to sfera marzeń ale próbujemy to wymienić. Naiwność, o której MR gofer pisał ma tu uzasadnienie. Zobaczymy. Ale nie o to w pytaniu chodziło. Rozciągnąłem to pytanie o minning, o airdropy itp. To są rzeczy na które nie masz papierów a jakoś ludzie to robią i żyją. Zostawmy już ten token nad którym pracuję z developerem. Skupmy się na sprawach prawnych dotyczących właśnie pojawienie się czegoś na portfelu (skoro to masz to twoje, rozumiem).
Kopiesz - to twoje. Airdrop - to twoje.
Jak to rozliczyć i czy się da w ogóle bez ingerencji w sprawdzanie kont binance czy PLN. PODKREŚLAM - nie chodzi o oszustwo. Jestem legitnym podatnikiem i takim chcę zostać. Jak to ugryż?

Dodano po 27 minutach 5 sekundach:
Przypomnę -- tak właśnie straciłem swoj 30mln tokenów AMC bo brałem udział w airdopie, który był oficialnie na Coinmarketcap. Trzeba było zrobić kilka social zadań i właśnie na discordzie naiwnie uwierzyłem (dodałem inny kanał, nieoficjalny) i przekierowało mnie na bliźniaczą strone projektu. Tam zaakceptowałem i wyczyścili mi portfel. Ze wszystkich tokenów. AMC przede wszystkim. Developer napisał kontrakt, zrobił mirror address i tokeny wróciły do mnie. O zgrozo! Jak to się robi? A jednak. Screeny mogę dodać dla niedowiarków.

Nadal jednak interesuje mnie kwestia prawna.

Weteran
Posty: 2901
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Adress MetaMask otrzymał tokeny - kwestie prawne

Postautor: adamu79 » wtorek, 24 stycznia 2023, 11:33

neutralny3 pisze: sobota, 21 stycznia 2023, 10:35I tak właśnie wygląda ten token
Skoro tak wygląda to nic prostszego jak opróżnić adres z wszystkich coinów, które da się wymienić i pozostawienie tylko draf.io + drobne na transakcję. Adres potraktuj jako trefny i próbuj szczęścia z wymianą drafa :)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3116
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 1116
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Adress MetaMask otrzymał tokeny - kwestie prawne

Postautor: CzarnaOwca » wtorek, 24 stycznia 2023, 11:55

neutralny3 pisze: sobota, 21 stycznia 2023, 10:35Nadal jednak interesuje mnie kwestia prawna.
No właśnie, jest coś takiego jak "darowizna krypto"? Powiedzmy, ja kupuję krypto, przesyłam do brata, on sprzedaje, jakie tutaj warunki prawne są do spełnienia przy pitach?
Jak brzmi pies? "hau!" Jak brzmi kot? "miau!" Jak brzmi szur? "PLANdemia! szczepionki mordujom! Ziemia jest płaska! 5g zabija!" :lol:

Weteran
Posty: 2901
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Adress MetaMask otrzymał tokeny - kwestie prawne

Postautor: adamu79 » wtorek, 24 stycznia 2023, 14:03

mudol pisze: wtorek, 24 stycznia 2023, 11:55darowizna krypto
która zapewne jest opodatkowana na podobnych zasadach jak każda inna darowizna
https://antyweb.pl/darowizna-kryptowalu ... ozliczanie

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości