Przelew krypto z giełdy na giełdę a podatek

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 22 czerwca 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przelew krypto z giełdy na giełdę a podatek

Postautor: Drzewiec » poniedziałek, 23 maja 2022, 11:48

Cześć.

Chciałbym kupić pewne alty na giełdzie, na którą nie mogę przesłać FIATów (Gate.io). Chcę zrobić to legalnie i zapłacić od tego podatek. Do głowy przyszło mi przelać PLN na Binance, kupić tam USDT i USDT przesłać na Gate.io, żeby kupić tam wspomniane alty. Podatek płaci się od zamiany krypto na FIATa, a nie za zamianę krypto na krypto. Jak więc wytłumaczę skarbówce, że kupiłem x USDT, które będzie warte np. 10 000zł, a po roku sprzedaję USDT za 100 000, jeśli alt, którego kupię za USDT zrobi 10x? Urzędnik zobaczy na cenę USDT sprzed roku i obecną i zobaczy, że nie urosła ona dziesięciokrotnie, tylko np. o 5%. Czy może mam wpisać, że kupiłem alta bezpośrednio za PLN, z pominięciem USDT? Czy dostarczenie ośmiu poniższych dokumentów załatwi wtedy sprawę? Na obu giełdach będę miał KYC.

1) Przelew PLN na Binance z mojego konta bankowego
2) Kupno USDT na Binance
3) Przelew USDT z Binance na Gate.io
4) Kupno alta za USDT na Gate.io
(hodl)
5) Sprzedaż alta za USDT na Gate.io
6) Przelew USDT z Gate.io na Binance
7) Zamiana USDT na PLN na Binance
8) Przelew PLN z Binance na moje konto bankowe

Pozdrawiam i miłego dnia. :)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2129
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Przelew krypto z giełdy na giełdę a podatek

Postautor: slasta » poniedziałek, 23 maja 2022, 12:26

Stablecoiny to też krypto.
Urzędnika interesuje tylko i wyłącznie wymiana fiat -> krypto , krypto -> fiat. To jakie operacje wykonujesz krypto - krypto jest dla niego nie istotna bo nie ma z tego tytułu żadnego podatku więc po co miał by się tym interesować. Wymienione fiaty na krypto wpisujesz na formularzu pit-38 jako koszta a wymienione krypto na fiat wpisujesz jako dochód.

Weteran
Posty: 2868
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 441
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Przelew krypto z giełdy na giełdę a podatek

Postautor: adamu79 » poniedziałek, 23 maja 2022, 12:34

Drzewiec pisze: poniedziałek, 23 maja 2022, 11:48 2) Kupno USDT na Binance
3) Przelew USDT z Binance na Gate.io
Przelew z Binance USDT kosztuje bodajże 20$ - drogo..
Ja bym kupił Dasha lub LTC i przelał na Gate.io i dopiero tam zamienił na usdt. Ewentualnie na BTC lub ETH w zależności od tego jaka jest płynność na poszczególnych parach coina, którego masz zamiar zakupić. Im wyższa tym teoretycznie bardziej korzystna cena zakupu

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 22 czerwca 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przelew krypto z giełdy na giełdę a podatek

Postautor: Drzewiec » poniedziałek, 23 maja 2022, 12:42

slasta pisze: poniedziałek, 23 maja 2022, 12:26 To jakie operacje wykonujesz krypto - krypto jest dla niego nie istotna bo nie ma z tego tytułu żadnego podatku więc po co miał by się tym interesować.
Chociażby z powodu przykładu, który przytoczyłem. Zamieniam np. 1000 PLN na jakieś 220 USDT, a USDT na alta. Alt robi np. 100x w ciągu roku i zamieniam go na USDT, żeby go sprzedać do PLN. Nie sprzedaję wtedy 220 USDT tylko już 22 000 USDT. Jak to wyjaśnić? Czy można w ogóle zapłacić podatek od alta, którego nie można kupić za PLN lub innego FIATa?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2055
Rejestracja: 18 listopada 2013
Reputacja: 4786
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Przelew krypto z giełdy na giełdę a podatek

Postautor: prap0n » poniedziałek, 23 maja 2022, 12:56

@Drzewiec

Co za pytanie jak to wyjasnic.. masz mozliwosc exportu transakcji kupna i sprzedazy z gieldy. Zapisujesz wszystko i nie ma zadnego problemu. Wykres ceny waluty jest raczej dostepny publicznie?
Jesli w ogole kogos to zainteresuje.

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 22 czerwca 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przelew krypto z giełdy na giełdę a podatek

Postautor: Drzewiec » poniedziałek, 23 maja 2022, 13:05

prap0n pisze: poniedziałek, 23 maja 2022, 12:56@Drzewiec

Co za pytanie jak to wyjasnic.. masz mozliwosc exportu transakcji kupna i sprzedazy z gieldy. Zapisujesz wszystko i nie ma zadnego problemu. Wykres ceny waluty jest raczej dostepny publicznie?
Jesli w ogole kogos to zainteresuje.
Czyli jak wpiszę, że kupiłem 1000 USDT za PLN, a potem że sprzedałem np. 100 000 USDT i będę miał tych 8 potwierdzających papierów z pierwszego posta, to wszystko będzie ok? Nie będzie problemu z tym, że sprzedaję inną ilość USDT niż kupiłem?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2055
Rejestracja: 18 listopada 2013
Reputacja: 4786
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Przelew krypto z giełdy na giełdę a podatek

Postautor: prap0n » poniedziałek, 23 maja 2022, 13:11

@Drzewiec

Tak bedzie ok. Uparty moze sprawdzac jeszcze w blockchainie czy to te same altcoiny ktore kupiles ale to bardzo malo prawdopodobne.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 23 maja 2022, 13:12 przez prap0n, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 2868
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 441
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Przelew krypto z giełdy na giełdę a podatek

Postautor: adamu79 » poniedziałek, 23 maja 2022, 13:11

Drzewiec pisze: poniedziałek, 23 maja 2022, 12:42Czy można w ogóle zapłacić podatek od alta, którego nie można kupić za PLN lub innego FIATa?
Raczej większość tak robi i nie widzi w tym żadnego problemu. Dla US liczy się tylko ile fiatów wyszło i ile fiatów weszło. Od różnicy na + płacisz podatek. Żadna filozofia. Tak jak kolega wyżej pisał kopiujesz wykonane transakcje, dla spokoju ducha jakby w ciągu 5 lat ktoś chciał skontrolować Twoje zeznanie podatkowe. Chłopaki Ci tu raczej potwierdzą, że takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko i raczej wśród obracających dużymi bańkami a nie wśród narybku (kilka- kilkanaście tys. USD)

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 22 czerwca 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przelew krypto z giełdy na giełdę a podatek

Postautor: Drzewiec » poniedziałek, 23 maja 2022, 13:16

adamu79 pisze: poniedziałek, 23 maja 2022, 13:11Raczej większość tak robi i nie widzi w tym żadnego problemu. Dla US liczy się tylko ile fiatów wyszło i ile fiatów weszło. Od różnicy na + płacisz podatek. Żadna filozofia. Tak jak kolega wyżej pisał kopiujesz wykonane transakcje, dla spokoju ducha jakby w ciągu 5 lat ktoś chciał skontrolować Twoje zeznanie podatkowe. Chłopaki Ci tu raczej potwierdzą, że takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko i raczej wśród obracających dużymi bańkami a nie wśród narybku (kilka- kilkanaście tys. USD)

Domyślam się, że urzędnicy nie mają czasu na takie zabawy względem chudych ryb, ale pomyślałem, że warto na wszelki wypadek się upewnić przed szkodą. Dziękuję wszystkim za pomoc.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2129
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Przelew krypto z giełdy na giełdę a podatek

Postautor: slasta » środa, 25 maja 2022, 13:27

Drzewiec pisze: poniedziałek, 23 maja 2022, 13:05
prap0n pisze: poniedziałek, 23 maja 2022, 12:56@Drzewiec

Co za pytanie jak to wyjasnic.. masz mozliwosc exportu transakcji kupna i sprzedazy z gieldy. Zapisujesz wszystko i nie ma zadnego problemu. Wykres ceny waluty jest raczej dostepny publicznie?
Jesli w ogole kogos to zainteresuje.
Czyli jak wpiszę, że kupiłem 1000 USDT za PLN, a potem że sprzedałem np. 100 000 USDT i będę miał tych 8 potwierdzających papierów z pierwszego posta, to wszystko będzie ok? Nie będzie problemu z tym, że sprzedaję inną ilość USDT niż kupiłem?
Nigdzie nie wpisujesz ile krypto sprzedałeś ani ile kupiłeś, nie masz takiego pola w formularzu PIT-38, więc czy sprzedałeś 1k USDT czy 1mln USDT nie ma znaczenia. Wpisujesz tylko wartość wyrażoną w PLN uzyskanego dochodu i poniesionych kosztów.

Oczywiście jeśli dochód będzie duży to urząd skarbowy może się twoim przypadkiem zainteresować i poprosić cię o wyjaśnienia. Wtedy przedstawiasz historię transakcji na potwierdzenie tego co wpisałeś w zeznaniu podatkowym. Natomiast jeśli urząd nie zażąda wyjaśnień to nikogo nie interesuje jakie transakcje wykonywałeś.

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przelew krypto z giełdy na giełdę a podatek

Postautor: miso20 » czwartek, 26 maja 2022, 15:51

Drzewiec pisze: poniedziałek, 23 maja 2022, 13:05Czyli jak wpiszę, że kupiłem 1000 USDT za PLN, a potem że sprzedałem np. 100 000 USDT i będę miał tych 8 potwierdzających papierów z pierwszego posta, to wszystko będzie ok? Nie będzie problemu z tym, że sprzedaję inną ilość USDT niż kupiłem?
Wypełniałeś kiedyś PIT? Masz do wypełniania de facto trzy kratki. Wpisujesz w złotówkach ile uzyskałeś przychodu (np. 20 000zł) i ile kosztów poniosłeś (np. 5 000zł). Podatek 19% odprowadzasz od dochodu, który wyniósłby tutaj 15 000zl.

To czy miałeś skąd wziąc alty, to nikogo nie interesuje - najprędzej prokuratora, gdyby wchodziło w grę jakieś pranie kasy itp. Może być też tak, że przy dużym dochodzie z krypto, a stosunkowo małych zarobkach spytają skąd miałeś kasiorkę. Dlatego potwierdzenia nalezy mieć, ale nie wpisuje się tego nigdzie.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości