Rozliczenie krypto 2022, koszty sprzed 2021

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 27 czerwca 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie krypto 2022, koszty sprzed 2021

Postautor: btc_bot » niedziela, 24 kwietnia 2022, 13:30

Hejka,

oto zarys mojej sytuacji:

2017 - kupno krypto (dajmy na to 1000 zł)
2018 - kupno krypto (dajmy na to kolejne 1000 zł)

(No raz zrobiłem sprzedaż za jakieś 20zł (kupno było za 25 zł, sprzedałem ze stratą) dla jakiegoś testu czy coś, nie wiem czy to w ogóle brać pod uwagę, młody, głupi byłem nie pomyślałem że w ogóle to może mieć znaczenie)

2019 - kupno krypto (dajmy na to kolejne 1000 zł)
2020, 2021 - nie kupowałem krypto wcale.

Załóżmy, że nie sprzedawałem krypto do fiat (poza tym drobnym incydentem w 2018)

Teraz sporo można znaleźć o wpisywaniu krypto jako koszt z poprzednich lat itp. Trochę się pozmieniało, do tej pory byłem pewien że rozliczam się w momencie sprzedaży, odejmuje koszty od sumy sprzeday, podatek płacę od zysku.

Więc jak to teraz rozliczyć?

Nie mam pit 38 za lata 2017, 2018, 2019, 2020, nie mogę więc zrobić korekty jeśli chciałbym wpisać te zakupy.


W takim razie czy w pit za 2021:

1. Wpisuję sumę kosztów poniesionych na zakup krypto z poprzednich lat (3000 zł) do pit 38 w rubryce koszty uzyskania przychodów w latach poprzednich
2. Nie wpisuję tego wcale w tym roku, czekam aż sprzedam krypto - i wtedy roliczam się pit 38 - w rubryce koszty z lat poprzednich wpisuję te 3000, w przychodzie wpisuję sumę sprzedaży - podatek płacę od różnicy między przychodem a kosztami
3. Nie wpisuję kosztów poniesionych na zakup krypto w latach poprzednich i muszę pogodzić się z koniecznością zapłąty podatku bez odliczenia kosztów - a więc od całego przychodu
4. Inna opcja?
Zaznaczam, że posiadam wszelkie dokumenty pozwalające mi udokumentować wszelkie transakcje.



Zapraszam do dyskusji i dzielenia się swoimi niepewnymi sytuacjami 🙂
Pozrawiam!

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości