PIT 38 ktoś doradzi ?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 36
Rejestracja: 15 listopada 2016
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 38 ktoś doradzi ?

Postautor: dyneck » piątek, 22 kwietnia 2022, 18:56

Korekta jak sama nazwa mówi oznacza korektę błędnie wypełnionego PIT'u nie możesz wykonać korekty czegoś czego nie złożyłeś...
No to jak można złożyć pit-38 za lata ubiegłe ?

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 19 kwietnia 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 38 ktoś doradzi ?

Postautor: Pyreczka30 » sobota, 23 kwietnia 2022, 12:53

Przychód brać pod uwagę ten który zlecałem wypłacać z giełdy czy suma która dotarła na konto ? Bo widzę ze jest spora różnica. Na logikę powinno być dokładnie tyle ile dostałem na konto ale kto ich tam wie

Początkujący
Posty: 283
Rejestracja: 15 lipca 2017
Reputacja: 205
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 38 ktoś doradzi ?

Postautor: multan » sobota, 23 kwietnia 2022, 16:51

Pyreczka30 pisze: sobota, 23 kwietnia 2022, 12:53Przychód brać pod uwagę ten który zlecałem wypłacać z giełdy czy suma która dotarła na konto ? Bo widzę ze jest spora różnica. Na logikę powinno być dokładnie tyle ile dostałem na konto ale kto ich tam wie


tydzień do terminu składania oświadczeń, a tu są rozważania czym jest przychód....ręce opadają...

po pierwsze, wytłumacz nam, gdzie widzisz różnicę między tym co zlecałeś do wypłaty z giełdy, a tym co dotarło na konto? znikające pieniądze po drodze czy o co chodzi?

po drugie, US nie obchodzi co zlecałeś na giełdzie ani co dostałeś na konto, tylko przychód z transkacji sprzedaży krypto za walutę fiat lub wartość zakupionych towarów za krypto. To jest Twój przychód, a nie to gdzie sobie coś trzymasz. czy na giełdzie czy na koncie....

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 19 kwietnia 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 38 ktoś doradzi ?

Postautor: Pyreczka30 » sobota, 23 kwietnia 2022, 17:01

Znikające nie, koszty przewalutowania i prowizja za wypłatę.

Dodano po 10 minutach 46 sekundach:
Dobra już chyba mam, podatek obliczam dodając całe euro które otrzymałem ze sprzedaży krypto. Prowizja za przewalutowanie ani za wysyłkę nie jest do odliczania.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 38 ktoś doradzi ?

Postautor: maky » niedziela, 24 kwietnia 2022, 11:49

Pyreczka30 pisze: sobota, 23 kwietnia 2022, 17:12podatek obliczam dodając całe euro które otrzymałem ze sprzedaży krypto

Zawsze mnie zastanawia, czy US będzie się czepiał jeśli ktoś jednorazowo sprzeda krypto za 1-10-100k EURO/USD a potem będzie to wydawał na zakupy w Polsce. Co z różnicami kursowymi? Teoretycznie to nie ma znaczenia?
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2129
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 38 ktoś doradzi ?

Postautor: slasta » niedziela, 24 kwietnia 2022, 12:19

@maky Od krypto sprzedanych za USD/EURO płacimy podatek po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego wymianę. Natomiast jeśli wymienimy USD/EURO na PLN, nie jest to już traktowane jako dochód z krypto więc rozlicza się to oddzielnie, i jak kurs wzrośnie to również powinniśmy zapłacić od różnicy kursowej podatek lub będzie to dla nas koszt jeśli kurs spadnie.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2055
Rejestracja: 18 listopada 2013
Reputacja: 4785
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 38 ktoś doradzi ?

Postautor: prap0n » niedziela, 24 kwietnia 2022, 19:55

@slasta

A najglupsze jest to ze chyba podatek od zabawy z walutami wchodzi juz w progi 18/32, a nie jak krypto 19%.

Np sprzedalismy sobie krypto za 100k usd po kursie NBP z dnia poprzedniego 4.30. Trzymamy usd na rachunku
USD sobie wzroslo do 4.60 i zdecydujemy sie sprzedac nasze 100k usd po tym kursie. Nasz zysk to bedzie 30 groszy na dolarze tj 30k pln. W zaleznosci kto co ma w picie i jakim kwotami obraca moze wpasc nawet w prog 32% dla tej operacji

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 38 ktoś doradzi ?

Postautor: miso20 » niedziela, 24 kwietnia 2022, 19:59

@prap0n @slasta No i nie zapominajmy jeszcze, że mamy od krypto daninę solidarnościową. Co prawda dopiero powyżej 1 mln złotych jest te 4%, ale jeżeli ktoś pracuje na etacie lub ma JDG, to często przy kilkuset k sprzedanych krypto już trzeba ekstra dopłacać.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 27 czerwca 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 38 ktoś doradzi ?

Postautor: btc_bot » niedziela, 24 kwietnia 2022, 21:52

Tak czytam to co tu piszecie i ogółem co znajduję w necie.
Jak nie mam pit 38 w latach 20xx-2020 (więc nie mogę zrobić korekty), kupowane krypto w latach 20xx-2020, brak transakcji w 2021 (zarówno kupna jak i sprzedaży), chcę wszystko zrobić "po bożemu".
Głównie chodzi o wpisywanie/nie wpisywanie kosztów do rubryki koszty z lat poprzednich:
1. Wpisuję poniesione koszty z lat 20xx-2020 w pit38 z tego roku (koszty poniesione w latach poprzednich)
2. Nie wpisuję, czekam aż sprzedam krypto i wtedy wpisuję dzięki czemu odliczam koszty i płacę podatek od dochodu
3. Nie wpisuję i godzę się na to że w przyszłości zasilam nasz kochany us podatkiem od przychodu
4. Inne?

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 24 kwietnia 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 38 ktoś doradzi ?

Postautor: buth11 » niedziela, 24 kwietnia 2022, 22:07

Witam mam pytanie jeśli kupiłem na Binance krypto kartą Visa za 500zl, ale na Binance widnieje kwota transakcji 492 zł, a z konta ściągnęło 500zł to która kwota jest moim kosztem?

Weteran
Posty: 2868
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 441
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

PIT 38 ktoś doradzi ?

Postautor: adamu79 » poniedziałek, 25 kwietnia 2022, 15:55

500 pod warunkiem, że możesz to wykazać. Prowizje i opłaty to też koszt

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 24 kwietnia 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 38 ktoś doradzi ?

Postautor: buth11 » poniedziałek, 25 kwietnia 2022, 15:59

Jedynie mam wyciąg z banku gdzie widnieje przelew do Binance, czy to wystarczy?

Weteran
Posty: 2868
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 441
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

PIT 38 ktoś doradzi ?

Postautor: adamu79 » poniedziałek, 25 kwietnia 2022, 16:36

przelew z banku do binance to nie koszt
transakcja + prowizje to koszt

czyli jeśli nie masz tego kosztu (nie widnieje w żadnych wykazach binance) to można zrobić to w ten sposób, że jako dowody drukujesz/utrwalasz sobie:
1. przelew z Twojego banku na binance
2. depozyt na binance
3. wyciąg z tabeli kosztów i prowizji

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 19 kwietnia 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 38 ktoś doradzi ?

Postautor: Pyreczka30 » poniedziałek, 25 kwietnia 2022, 18:19

btc_bot pisze: niedziela, 24 kwietnia 2022, 21:52 Tak czytam to co tu piszecie i ogółem co znajduję w necie.
Jak nie mam pit 38 w latach 20xx-2020 (więc nie mogę zrobić korekty), kupowane krypto w latach 20xx-2020, brak transakcji w 2021 (zarówno kupna jak i sprzedaży), chcę wszystko zrobić "po bożemu".
Głównie chodzi o wpisywanie/nie wpisywanie kosztów do rubryki koszty z lat poprzednich:
1. Wpisuję poniesione koszty z lat 20xx-2020 w pit38 z tego roku (koszty poniesione w latach poprzednich)
2. Nie wpisuję, czekam aż sprzedam krypto i wtedy wpisuję dzięki czemu odliczam koszty i płacę podatek od dochodu
3. Nie wpisuję i godzę się na to że w przyszłości zasilam nasz kochany us podatkiem od przychodu
4. Inne?
Ja wybrałem opcje 3, tak dla świetego spokoju, lepiej zapłacić więcej niż przez 5 lat zyc w strachu przed konsekfencjami ;P

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 38 ktoś doradzi ?

Postautor: japu » środa, 27 kwietnia 2022, 22:34

Ja się cały czas zastanawiam z czego/czym poparte są twierdzenia, że nie należy deklarować kosztów nabycia kryptowalut w PIT38.
Nie chodzi mi o to, ze koszt to przywilej, że jego niezgłoszenie powoduje konieczność zapłaty wyższego podatku, że nie zaniżamy należności podatkowej więc nie podlegamy karze za narażenie państwa na stratę etc.
Chodzi mi raczej o to jak można na zapis w PIT, w ustawie oraz w broszurze informacyjnej do PIT, brzmiący:


[...]
E DOCHÓD/KOSZTY – ART. 30B UST. 1A USTAWY Część E wypełniają podatnicy, którzy:

1) w 2021 r. uzyskali przychód z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej,
2) w 2021 r. ponieśli koszty uzyskania przychodów w postaci wydatków na nabycie waluty wirtualnej, NAWET w przypadku, gdy w tym roku podatkowym NIE UZYSKALI przychodu ze zbycia waluty wirtualnej.
[...]

[...]
Wszystkie koszty jakie ponosisz w danym roku podatkowym, wykazujesz w zeznaniu rocznym, niezależnie od tego, czy w tym samym roku uzyskałeś przychody, czy też nie.
[...]

I najważniejsze, artykuł 30b ustawy PDOF, pkt 6a:
[...]
6a. W zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1, podatnik wykazuje koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 14–16, także wtedy, gdy w roku podatkowym nie uzyskał przychodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych.
[...]


rozumieć w sposób: "nie trzeba zgłaszać kosztów nabycia kryptowalu".
Nie wiem czy to dobry trend namawiać pytających, żeby działali wbrew obowiązującej ustawie.

Chyba, że są jakieś argumenty, że pkt 6a można rozumieć jakoś inaczej, to chętnie je poznam.

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 19 kwietnia 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 38 ktoś doradzi ?

Postautor: Pyreczka30 » czwartek, 28 kwietnia 2022, 04:51

Nie widzę żeby ktoś mnie namawiał do nieskładania kosztów przychodu, chodzi głownie o sytuacje z poprzednich lat do których nie mogę się już cofnąć żeby taki wniosek złożyć. Ja to widzę w ten sposób ze kupiłem w 2019 i nie zgosilem tego bo nie byłem tego świadomy ze muszę. Teraz gdy sprzedałem w 2021 nie mogę tego odliczyć wiec płace większy podatek, Moja strata. W razie kontroli mówię im to samo bo cóż innego mogę zrobić. Wychodzę z założenia ze w takiej sytuacji lepiej rozliczyć się z samego przychodu niz nie rozliczyć się wcale i udawać ze tak ma być 😂

Weteran
Posty: 2379
Rejestracja: 3 kwietnia 2013
Reputacja: 3718
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 38 ktoś doradzi ?

Postautor: BitBoy » czwartek, 28 kwietnia 2022, 07:18

japu pisze: środa, 27 kwietnia 2022, 22:34Chyba, że są jakieś argumenty, że pkt 6a można rozumieć jakoś inaczej, to chętnie je poznam.
Ja już na forum próbowałem i raczej było to bezowocne. Możesz poczytać tamte wątki.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 38 ktoś doradzi ?

Postautor: japu » czwartek, 28 kwietnia 2022, 10:06

@Pyreczka30 No jak nie skoro pare postów wyżej jeden z userów upiera się, że nie trzeba zgłaszać kosztów :)
A co do Twojej sytuacji dot. poprzednich lat to temat zapewne bliski jest wielu kryptowaluciarzom ;) Oczywiście "nie miałem świadomości" nie jest żadnym usprawiedliwieniem ale z pewnościa brak tych kosztów nie powoduje pomniejszenia należnej państwu daniny zatem nie bardzo da się to podciągnąć pod jakieś wykroczenie karno-skarbowe. Zakładamy oczywiście, że potrafisz udokumentować fakt nabycia w razie czego oraz, że środki za które krypto nabywałeś zostały pozyskane legalnie :)

Weteran
Posty: 2868
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 441
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

PIT 38 ktoś doradzi ?

Postautor: adamu79 » czwartek, 28 kwietnia 2022, 12:10

japu pisze: środa, 27 kwietnia 2022, 22:34Chyba, że są jakieś argumenty, że pkt 6a można rozumieć jakoś inaczej, to chętnie je poznam.
A jak przyjmujesz argument, że mogą być sytuacje, że nie jesteś w stanie udokumentować poniesionych kosztów?
US uzna potwierdzenie przelewu z banku na giełdę jako koszt uzyskania przychodu? Jeśli bezapelacyjnie i bezsprzecznie odpowiedź brzmi tak to cały spór jest bezcelowy. Jeśli są wątpliwości i różne urzędy inaczej to interpretują to nie dziwię się ludziom że przyjmują zasadę ostrożności..
koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej stanowią udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie waluty wirtualnej oraz koszty związane ze zbyciem waluty wirtualnej, w tym udokumentowane wydatki poniesione na rzecz podmiotów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu
Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-rozl ... irtualnych

Jak czytam w/w cytat to mi się absolutnie nie spina potwierdzenie przelewu na giełdę z transakcją na giełdzie, do której może dojść ale wcale nie musi. Trzymanie fiatów na giełdzie to przecież nie koszt.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT 38 ktoś doradzi ?

Postautor: adiqq » czwartek, 28 kwietnia 2022, 13:35

kolejna sprawa - to czy jak przedstawisz jakieś dokumenty dotyczące transakcji na giełdzie krypto, czy urząd w ogóle jest uzna. Musiał by się tutaj wypowiedzieć ktoś, kto taką sytuację przerabiał na własnej skórze.
Kolejna sprawa - jak nie ma historii z giełdy? (albo nie ma giełdy xD) Bo np. ta historia nie jest już dostępna? screeny? :lol:
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości